Europese top uitgesteld Kadar waarschuwt voor t economische terugval 1 E Honderden doden in Tsjaad gemeld met Filippijnen KLM-aandeel in Tenerife-fonds: veertig procent Hongarije blijft zich richten op Moskou Paus zou naar Bestraffing voor UNESCO gaan 30.000 leden Hongaarse partij Over landbouwprijzen Aanslag in DDR op Russisch oorlogsmonument Miljoenenroof op weg naar Londen Pinochet breekt 8 «3 3 2 DINSDAG 25 MAART 1980 ad Kwartjes Elf kinders Vertrapt Broodpap Broodtaart Stokbrood BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker iaal •der elen king »dja •lijft nciën i, dat gul- kken i van dat iheid geen t het jrwij- ing slag lister t een drie- iftrek zich aan- bbele staan maar nena- irden p te - (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse rege ring heeft nieuwe voorstellen ontvangen van de Europese Commissie (het dagelijks be stuur van de EG) die „een be langrijke stap voorwaarts kunnen zijn bij de oplossing van de problemen over de Britse bijdrage aan de EG.” 'l i kan doorbraak zijn De EG is volgens de Nederlandse be- Verdeeldheid in EG-parlement (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Een intern diep verdeeld Europees parlement is gisteravond in Straatsburg begonnen aan een driedaags debat over de Europese land bouwprijzen. Het parlement moet een advies uitbrengen over het voorstel van de Europese commissie de landbouwprijzen dit jaar met gemiddeld 2,4 percent te verhogen. Bergh .rgen- >oden pro- genti- druk- r het digde ntaire meri- zal en te rege- ritia- ,pag- ?am- heb- inge- naar het aties voor’ een gens tot 2V01- De geloofwaardigheid van het Europese parlement komt immers flink op de tocht te staan als de eis van de Europese boeren pitalistische landen hebben genomen” hebben volgens Kadar een ongunstige in vloed op de Hongaarse economie. Bijna de helft van het Hongaarse nationale in komen komt uit de export, waarvan ruim eenderde naar westerse landen gaat. De Hongaarse, partijleider betitelde de Sovjet-Unie als de „belangrijkste steunpi laar van de zaak van de menselijke voor uitgang” en verklaarde dat de vriend schap met dit land nog hechter is gewor den. Kadar wees op de verslechtering van de Oost-West-verhoudingen, hetgeen hij weet aan een anti-communistische cam pagne die door „reactionaire en imperia listische kranten” zou zijn ontketend na het begin van de Russische inmenging in Afghanistan. 7,9 percent het politieke fiat van de eerste gekozen Europese volksvertegen woordiging zal krijgen. In december ver wierp' het Europese parlement juist de ontwerpbegroting van de EG voor dit jaar, omdat onvoldoende bezuinigd was op de landbouwuitgaven die al driekwart van alle EG-uitgaven uitmaken. Een prijs verhoging van 7,9 percent staat dus haaks op dit verlangen naar bezuinigingen. Be rekend is dat inwilliging van de eis van de boeren voor de EG 2,6 miljard gulden extra-uitgaven betekent. Het behoeft geen verbazing te wekken dat de landbouwcommissie uit het Euro pese parlement zonder blikken of blozen de belangrijkste eisen van de boerenorga nisaties in de EG-landen heeft overgeno- hebben verdiend waarop hij geen recht had. men: behalve 7,9 percent meer ook af schaffing van de zogenaamde superhef fing op uitbreiding van de melkproduktie. Met deze laatste maatregel wil Europees landbouwcommissaris Einn Olav Gunde- lach een halt toeroepen aan de alsmaar in omvang toenemende Europese melkplas. te verliezen, zo is de opvatting van deze commissie. In Brussel wordt aangenomen dat de Landbouwministers in stilte werken aan een compromis van rond de 5 percent prijsverhoging. Het kan hun dus alleen maar goed uitkomen als Gundelachs voorstellen door het parlement van een negatief advies worden voorzien. De land- bouwlobby is zeer sterk bij de gaullisten, de liberalen, een deel van de Britse con servatieven en een flink deel van de chris- ten-democraten. De Franse communisten en socialisten willen evenmin achterblij ven in de strijd om de gunst van de kiezer op het Franse platteland en zullen waar schijnlijk ook steun onthouden aan Gun- delach. De Nederlandse minister Braks van Landbouw heeft gisteren een kennisma kingsbezoek aan zijn Britse collega Wal ker gebracht. Hij verklaarde bij zijn te rugkeer dat financiële solidariteit „het element is voor het behoud van het beleid dat de EG tot nu toe heeft kunnen voe ren”. Braks noemde verder de landbouw het proefterrein van de politieke inte gratie. PARIJS (AFP/Reuter). Paus Johan nes Paulus de Tweede zal over enkele maanden een bezoek brengen aan de zetel van de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschap en Cultuur (UNESCO) in Pa rijs, zo is van welingelichte zijde in de Franse hoofdstad vernomen. Eerder circuleerden geruchten dat de paus in juni Frankrijk zou willen bezoe ken, maar door het Vaticaan is nog niets bekend gemaakt. ister tem- kaar ucle- rich- Vest- ;inië. van Van i mi- ndse (Van onze redactie buitenland) WEST-BERLIJN/DURANGO. In de DDR is begin deze maand uit protest tegen het Russische ingrijpen in Afghanis tan, een bomaanslag gepleegd op een Rus sisch monument in Karl-Marxstadt. Dit hebben Oostduitse dissidenten gisteren verklaard tegenover de Werkgroep voor de Mensenrechten in West-Berlijn. Bij de aanslag werd het monument een tank uit de Tweede Wereldoorlog ernstig beschadigd. Volgens de werk groep zijn de afgelopen tijd verscheidene mensen in de DDR aangehouden wegens het verspreiden van pamfletten waarin werd geprotesteerd tegen de Russische invasie in Afghanistan. In Baskenland zijn gisteren twee mensen BOEDAPEST (AP). In de afgelopen vijf jaar zijn ongeveer dertigduizend van de iets meer dan achthonderdduizend leden van de Hongaarse communisti sche partij gestraft, omdat zij zich niet hebben gehouden aan de gedragsregels. Dit is gisteren bekendgemaakt door de voorzitter van de controlecommissie van de partij, Janos Brutyo. Hij zei dat een aantal leden „onophoudelijk de wet overtreedt teneinde het persoonlijk bezit te vermeerderen”. Hierbij noemde hij een leider van een universitaire faculteit als voorbeeld, die door „slordig werk” voor anderen te doen, extra-geld zou amer ivoer e op zijn poli- van cport Chi- alijkt PPR, risse- zoen dub- die prijs van gaat sakte s 5,5 ver- Am- man deel- toe- :k in lit in Van Het juist ook iebe- het fuut Hij zei te hopen, dat het tweede verdrag ter beperking van de strategische bewape ning (SALT-2) snel door de Amerikaanse Senaat zal worden bekrachtigd en dat de conferentie over veiligheid in Europa, die dit jaar in Madrid zal worden gehouden, een terugval in de koude oorlog zal kun nen verhinderen. Het congres van de Hon gaarse communistische partij duurt tot en met donderdag. trijfël LONDEN (UPI/AFP/AP). Op een van de drukste wegen van Londen is gisteren een vrachtwagen geladen met zilveren staven gestolen. De buit be draagt ongeveer vier miljoen pond, meer dan zestien miljoen gulden. De roof werd gepleegd door een ben de van zeven mannen. Een van hen was verkleed als politieagent. Hij gaf de vrachtwagen die het zilver vervoerde een stopteken, waarna de overige ben deleden de bestuurder en de twee be wakers overvielen en hen opsloten in een garage. Binnen een minuut was de overval voorbij. De politie werd pas ingelicht nadat de bestuurder uit dë garage had kunnen komen door een deur in te trappen. De politie heeft meegedeeld, dat er verscheidene onduidelijkheden rond het zilvertransport bestaan. Zo is het niet bekend waarom het dure metaal niet met een gepantserde wagen werd vervoerd en waarom er slechts twee bewakers waren. Dit heeft de Britse onder minister van Financiën Nigel Lawson gisteravond in het Lagerhuis gezegd. Volgens hem is er weer licht in de kwestie nu de Europese commissie heeft voorgesteld de bedragen die de EG in Groot-Brittannië besteedt te verhogen en de netto bijdrage van de Britten aan de EG-kas te verminderen. „Als de politieke wil aanwezig is, kun- nen de voorstellen de basis vormen voor een goede en aanvaardbare oplossing”, NEW YORK (AFP). Het KLM-aan deel in het fonds voor schadevergoeding aan slachtoffers van de luchtvaartramp op Tenerife in 1977, is vastgesteld op veer tig procent. Dit hebben advocaten giste ren in New York bekendgemaakt. In to taal zal het fonds 250 miljoen gulden uit keren. De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij PanAm neemt dertig procent voor haar rekening, de Spaanse regering twin tig en de vliegtuigfabrikant Boeing de resterende tien procent. Tengevolge van de botsing tussen twee Boeings op de luchthaven van Santa Cruz de Tenerife op de Canarische eilanden, kwamen 587 mensen om het leven. Er raakten 57 mensen gewond. De boeren in de EG vinden dit veel te weinig: hun eis —’7,9 percent verhoging zullen ze vandaag met een grote demon stratie in Straatsburg kracht bijzetten. De Landbouwministers van de Negen gaan morgenavond als de mening van het parlement bekend is in Brussel verder met hun beraad over de prijsvoor stellen voor dit jaar. Beslissingen worden echter niet verwacht voor hun „mara thon” van eind april. De Landbouwminis ters hoeven zich niet veel van het parle ment aan te trekken, maar in de huidige politieke situatie is de uitspraak van het Europese parlement van groot belang, niet in de laatste plaats voor de Europese volksvertegenwoordiging zelf. De landbouwcommissie is, net als in het oude Europese parlement, de voorhoede van het hecht georganiseerde „groene front”. PARIJS (UPI). Van officiële Franse zijde is gisteren meegedeeld dat tijdens gevechten tussen politieke groeperingen in Tsjaad, de afgelopen tijd honderden mensen het leven hebben verloren. De Fransen zijn bezig met de evacuatie van buitenlanders uit hun voormalige kolonie. Gisteren werd 300 mensen naar Kame roen overgevlogen. In de hoofdstad N’Djamena verblijven nog een paar hon derd buitenlanders. Aanvankelijk ging de strijd tussen aan hangers van president Goukouni Oueddei en die van minister van Defensie Habre. Intussen is ook een derde groep gaan deelnemen aan de strijd. Het betreft aan hangers vgn vice-president Abdelkader Kamougue. De Hongaarse partijleider Janos Kadar tijdens zijn toespraak op het twaalfde congres van de communistische partij in Boedapest. Van der Klaauw benadrukte overigens, dat het uitstel van de Europese top geen afstel mag betekenen. Hij ontkende dat de opschorting van het overleg het gevolg zou zijn van de moeilijkheden over de Britse bijdrage. Oorzaak van het uitstel is dat Italië momenteel de handen vol heeft aan de kabinetsformatie, aldus de be windsman. Kadar zei, dat het reëel inkomen per hoofd van de bevolking in de komende jaren met slechts 6 procent zal stijgen, tegen gemiddeld 9 procent in de afgelopen vijf jaar. De consumptiegroei zal bij 8 procent blijven, tegen 14 procent in de laatste jaren. Het nationaal inkomen zal niet meer met 21 procent, maar slechts met 17 procent toenemen. Economen schatten dat de inflatie in Hongarije op jaarbasis zeker veertien procent beloopt. Dit is grotendeels het gevolg van de prijs verhoging met dertig procent van de eer ste levensbehoeften. A. Pinochet. Niet verwonderlijk is evenmin dat de begrotingscommissie van het parlement zich heeft uitgesproken vóór het voorstel van Gundelach. De gematigde prijsverho ging met 2,4 percent, gekoppeld aan in voering van de superheffing op melk en andere bezuinigingsmaatregelen (waar over de ministers van de Negen ook nog een besluit moeten nemen) voldoen vol gens de begrotingscommissie aan de prin cipes die in december golden bij de ver werping van het ontwerp-EG-begroting. Van deze principes kan het parlement niet afstappen zonder zijn geloofwaardigheid Nijhoff schreef betere gedichten, maar voor een zondagsdichter, zoals de heer Slabbers zich noemt, is het toch een aar dig, onopgesmukt gedicht. Vandaag viel me overigens opeens in hoe ik het Neder landse volk het beste ervan kon weerhou den zoveel oud brood weg te gooien. Een Allisonbrood kost 1,93. Het telt 22 sneet jes en twee kapjes, maar u weet wat moeder altijd zei: „Kapjes zijn óók brood”! Stellen we twee kapjes op een sneetje, dan betaal je dus 193 cent voor 23 sneetjes brood en dat is 8,5 cent per snee tje. Elke keer als u nonchalant drie sneet jes oudbakken brood weggooit, gooit u dus een kwartje in de vuilnisbak. Als u nu weer eens op het punt staat drie oude boterhammen weg te gooien moet u in plaats daarvan eens een kwartje aan de eendjes voeren. Eens kijken of u dat even weinig emotioneert als het weggooien van die drie boterhammen. (Van onze redactie buitenland) BOEDAPEST. De Hongaarse partijleider Janos Kadar heeft gisteren bij de opening van het twaalfde congres van de communistische partij in zijn land, gewaarschuwd dat er na de sterke welvaartsgroei van de afgelopen tijd nu magerder jaren in het verschiet liggen. En van abonnee L. Slabbers kreeg ik zijn gedicht „Brood” toegestuurd: „Elf kinders om de tafel, het brood snijden deed ze zelf.l Bijna ongemerkt maakte ze ’n kruis voor alle elf over ’t vers gebakken deeg, of ze bidden wou tot Hem, Heer, zegen dit mijn broodhuis dank U voor mijn Betlhem. Hoeveel brood zou ze wel gezegend hebben, nooit één vergeten. Voor ’t hele stel was er genoeg, vaak over. Oud brood kon ons niet smaken. Met melk, suiker en rozijn wist ze ’t smakelijk te maken om voor ons weer „vers” te zijn. Moeder, wat je er nu van maakt is heerlijk en smaakt naar meer. Is zoveel werk voor ’t| sparen van oud brood niet te veel eer? Zo lijkt het wel m’n jongen, onthou goed wat ik nu zeg: Brood, al is ’t wat oudbakken, brood, dat gooi je toch niet weg!” doodgeschoten. In Durango werd een ju welier doodgeschoten door twee mannen die volgens de politie vermoedelijk lid zijn van de afscheidingsbeweging ETA. In Escoriaza schoten twee jongelui een man dood die ervan was beschuldigd, inlichtin gen te verstrekken aan de autoriteiten. De daders behoren volgens de politie vermoe- delijk tot de ETA. In het Noordierse Armagh zijn gisteren de gebouwen van een golfclub volledig verwoest door een bomaanslag. Over de dader(s) is niets bekend. De Britse politie heeft gisteren een Itali aan aangehouden voor verhoor in ver band met de aanslag op het Italiaanse consulaat in Londen. Een groepering die zich noemt Revoluti onaire cellen in de IG Metall (de Westduit- se bond van metaalarbeiders) heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor een bomaanslag op het gebouw van de Cen trale Raad van Beroep in het Westduitse Kassei. Daar wordt momenteel een geding behandeld over een staking. Bij de ont ploffing werd overigens weinig schade aangericht. In het Italiaanse Genua heeft een onbe kende vrouw gisteren een 44-jarige hoog leraar in de schouder en benen geschoten. De aanslag is later opgeëist door de Genu- ese Kolonne van de Rode Brigades. In Beiroet is gisteren een leider van de „Unie van Iraakse Democraten” doodge schoten. Deze groepering verzet zich te gen het bewind in Irak. SANTIAGO (AFP/AP). De Chileense president Pinochet heeft gisteren bekend gemaakt dat de betrekkingen tussen zijn land en de Filippijnen zijn verbroken, nadat vorige week een staatsbezoek van Pinochet aan dit Aziatische land op het laatste moment door president Marcos werd afgezegd. Zaterdag was in Manilla gemeld, dat Marcos de afspraak in verband met een aantal dringende zaken moest afzeggen. Vandaag maakte de Filippijnse regering echter bekend, dat het bezoek van Pino chet was afgezegd, omdat „tal van buiten landse terroristen” naar het land waren gekomen met het doel zowel de Chileense als de Filippijnse president om het leven te brengen. Waarnemers hadden al eerder aangenomen, dat de Filippijnse regering, onder meer in verband met heftige beto gingen tegen Pinochet in Manilla, zijn veiligheid niet durfde te waarborgen. Joegoslavische vrienden vertelden me eens dat kort na de oorlog in Belgrado een stuk werd opgevoerd, waarin de ellende van de oorlog breed werd uitgemetfen. De één was nog niet dood of de andere sneu velde al. Het publiek zat een en ander met belangstelling gade te slaan. Toen pakte één van de acteurs (het zal de slechterik wel geweest zijn) een half brood van de tafel, gooide het op de grond en vertrapte het. Zo stond het in zijn script. Een golf van afgrijzen en verontwaardiging ging door de zaal: daar werd een half broodje doodgetrapt! Als hij een springlevende, kakelende kip de kop had afgebeten zou de verontwaardiging niet groter zijn ge weest. Een half brood, wie vertrapt er nu een half brood. Hongarije zal zich, zo zei Kadar, ook in de komende jaren sterk blijven richten op de Sovjet-Unie, maar op binnenlands vlak wordt de economische beleidslijn van de laatste jaren voortgezet. Dit wil zeggen, dat Hongarije doorgaat met de huidige „gemengde economie”, die een van de meest liberale is in het Oostblok. Hierbij wordt de ondernemers een betrekkelijke beslissingsvrijheid gelaten. Als gevolg van de internationale econo- mipche teruggang zal de bedrijvigheid in Hongarije sterk teruglopen, zo zei de par tijleider. De economische ontwikkeling .zal hierdoor achterblijven bij de doelstel lingen van het vijfjarenplan. De voor Hon garije slechter wordende handelsvoor- waarden op de wereldmarkt en de „discri minerende maatregelen die sommige ka- aldus Laswon. De kwestie van de Britse bijdrage zou volgende week op de Europese top in Brussel aan de orde komen, maar die bijeenkomst werd gistermiddag uitge steld. Als reden daarvoor werd aange voerd de regeringscrisis in Italië. Diplo matieke kringen in Brussel zeggen echter dat de werkelijke reden voor het uistel is, de vrees voor een „catastrofale botsing” tussen Groot-Brittannië en de andere EG- landen. Het is voor het eerst dat een bijeenkomst van de Europese staats- en regeringsleiders is uitgesteld. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken zei gisteren op Schiphol, na terugkeer uit Londen waar hij besprekin gen heeft gevoerd met zijn Britse collega lord Carrington, dat ons land bereid is de Britten financieel te steunen bij het vin den van een compromis in de kestie van de Britse biidrage. windsman bereid de Britse regering voor de helft tegemoet te komen. Dat betekent dat de EG genoegen neemt met een Britse bijdrage van 2,3 miljard gulden minder. De Britten zouden dit jaar 4,6 miljard gulden meer aan de EG hebben moeten afdragen, dan zij uit de EG-pot zouden hebben bekregen. Volgens premier That cher van Groot-Brittannië moet de Britse bijdrage met tenminste zestig procent worden verminderd. Vooral Frankrijk heeft zich daartegen steeds fel verzet. Londen: EG-voorstel I Ik schreef al dat ik nogal wat reacties had gekregen op mijn Trijfel over de 63 miljoen kilo brood die we elk jaar blijken weg te gooien, de vuilnisbak of de eend in. Voor het merendeel kwamen ze van leze ressen die bezwoeren dat er bij hen thuis nooit brood werd weggegooid, en ik geloof dat onmiddellijk. Ik kreeg dan ook meni ge tip voor de verwerking van ons oude brood, waarvan sommige al door ons wor den toegepast. Zoals: brood roosteren en dan liefst marmelade erop. Of de onover trefbare wentelteefjes bakken, maar dat kan alleen van witbrood vind ik, en dat eten wij zo zelden. Ik herinner me nu ook dat ik vroeger als kind een groot liefhebber was van slappe broodpap, waarbij het oude wittebrood werd overgoten met warme melk en onge veer zeven scheppen suiker. Lijkt me ook heel goed voor de tanden. Je zou het oude brood natuurlijk ook gewoon kunnen op eten, met wat extra kauwen, maar me vrouw N. Burgers Heinen uit Heemstede heeft een beter idee: „Onze jongens (9 en 11) zijn zo gek op geroosterd brood, dat ik soms met opzet brood „belegen” laat worden, om het daarna te roosteren. Oud brood, met daar op flinke plakken kaas roosteren in de koekepan totdat de kaas is gesmolten, maar dat is lekker!” En mevrouw D. M. H. Nienhuys-Boisse- vain geeft de volgende tips: Broodpudding met rozijnen en appel. Kaasbroodschotel (eventueel met ham erbij). Geweekt brood met peterselie, ui en dergelijke, vermengd met gehakt in folie in een cakevorm in de oven braden,.pon der vet. Broodtaart (met veel citroenschil en ro zijnen en bestrooid met poedersuiker; wordt kotid gegeten). En met het broodkruim kun je jus bin den (breadsauce). Een enigszins onverwachte en ook onge> bruikelijke ode aan het Nederlandse brood kreeg ik van mevrouw F. A. van den Akker uit Haarlem: „In Frankrijk is elk stokbrood drie uur na aanschaf al zo hard als een steen! Daar gooit men hele broden weg. Het stokbrood kan niet in de schaduw staan van het Hollandse brood, heeft weinig voedings waarde en is zeer eenzijdig. In verschillen de flinke Franse dorpen en stadjes is totaal niets anders te koop dan dit stok brood. Vergelijk daar eens de 30 (of 40?) verschillende soorten brood in Nederland mee! Wat een keus, wat een kwaliteit! Alleen de broodfabriek moet eruit, want zij levert een minderwaardig produkt.”

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3