Nieuwe golf van geweld gevreesd H( a Politie zoekt directeur Leids bedrijf Manifestatie tot zondag geopend Arafat in interview: PLO niet uit op E b Verplichte fondsverzekering Beiroet meldt aanvallen op Palestijns kamp IJmuider Courant Marineschip om troonwisseling naar Curasao Besparing centraal op Nationale Energiebeurs Ziekenfondsraad tegen invoeren minimumpremie Verkiezingen in Oeganda NSM-personeel krijgt 560,- Spuiter in Golf van Mexico dicht Beperking van dienstplicht in Zimbabwe DamiatePers Gevangenisstraf geëist tegen platenpiraten Politie voorkomt aanslagen ETA in toeristencentra ondergang Israel leger uitgelekt Politiek plan Zuidafrikaans ■J Harrisburg-rapport pleidooi voor kernenergie DINSDAG 25 4 MAART BINNEN. EN BUITENLAND 1980 Dl (Van onze redactie buitenland) RI SAN SALVADOR. De 63- jarige aartsbisschop Oscar Ar- nulfo Romero van San Salva dor, de hoofdstad van het Mid- denamerikaanse El Salvador, is vannacht doodgeschoten in een ziekenhuiskapel waar hij een begrafenismis opdroeg. IJ P. I ting woc op vesl teui Die heb reni Sar fort een krit gen tUSf ner G 3H - 1 Aartsbisschop San z Salvador vermoord De aanslag werd gepleegd door vier 9 DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mlje 155,00 vuil ke beweging. Amnesty International, de organisatie die zich inzet voor de mensenrechten, heeft een beroep op de regering van El Salvador gedaan „op te houden met de campagne van moord op en ontvoering van boeren” bij de agrarische hervormin gen. Honderden mannen, vrouwen en kin deren zijn volgens berichten uit het land om het leven gekomen. Amnesty heeft verder bezorgdheid uitgesproken over be richten dat de VS hun hulp aan de binnen landse veiligheidstroepen van El Salvador willen opvoeren. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Radio-Beiroet heeft ge meld dat Israëlische kanonneerboten van morgen een Palestijns kamp ten zuiden- van de Libanese kuststad Tyrus hebben beschoten. Gisteren beschuldigden linkse kringen in Beiroet Israel en de christen-militie van majoor Haddad van aanvallen op Pales tijnse kampen in Zuid-Libanon. Israel heeft ontkend te hebben deelgenomen aan beschietingen. De Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO verklaarde vandaag, dat de PLO gisteren een landing van Israëlische troe pen bij de Zuidlibanese kust had verhin derd. MEXICO CITY (AFP). De oliebron IXTOC-1 in de Golf van Mexico, waaruit sinds 3 juni vorig jaar bijna een half miljard liter olie is ontsnapt, is zondag nacht definitief bedwongen. Dit is bekend gemaakt door de Mexi caanse staatsoliemaatschappij Pemex. De spuitende oliebron werd afgesloten met drie zware betonblokken. De kust van Mexico en Taxas is op vele plaatsen ern stig vervuild door de olie. De Mexicaanse regering heeft tot dusver geweigerd de schade te vergoeden. SALISBURY (Reuter). In een giste ren uitgegeven verklaring van de regering van Zimbabwe staat dat mannen tussen de 18 en 25 jaar niet meer opgeroepen zullen worden voor militaire dienst. Man nen ouder dan 38 hoeven nog maar 15 dagen dienst te doen, terwijl men boven de 50 van deze plicht is vrijgesteld. De maatregel volgt op de beëindiging van zeven jaar guerrillastrijd. Deze heeft aan meer dan 20.000 mensen het leven gekost. De besprekingen tussen de Britse gou verneur Soames en de regering van Mo zambique, werden gisteren door president Samora Machel als een „verkenningsbe- zoek” omschreven. Soames is gisteren en vandaag in Mozambique, dat als basis fungeerde voor de guerrilla-troepen van Robert Moegabe, de huidige premier van Zimbabwe. Volgens haar zal de regering een andere oplossing moeten zoeken als ze een eind wil maken aan de wanverhouding tussen het betalen van een zeer geringe premie door parttime-werkers enerzijds en het recht op het volledige verstrekkingenpak ket anderzijds. In september vorig jaar heeft de Zieken fondsraad in een advies over „de zieken fondsverzekering bij onvolledige dienst betrekking” invoering van een minimum- premie ook al ontraden. Staatssecretaris AMSTELVEEN (ANP). De commissie verzekerden van de Ziekenfonds raad ziet geen heil in het invoeren van een minimumpremie in de verplichte ziekenfondsverzekering. In de concept-brief vraagt de raad de regering, de keuze die ze heeft gemaakt in heroverweging te nemen of de Zieken fondsraad op z’n minst in de gelegenheid te stellen, de mogelijkheid van beëindi ging van de verzekeringsplicht bij zijn eindadvies te betrekken. „Het is noch mijn bedoeling iemand te doden, noch iemand te vernietigen”, aldus Arafat in antwoord op een vraag of tot de doelstellingen van de PLO ook de vernie tiging van Israel behoort. De speciale afgezant van de Verenigde Staten voor het Midden-Oosten, Sol Lino- witz, heeft vandaag in Jeruzalem ver- DEN HAAG (ANP). Het bezoek dat de Nederlandse onderzeebootjager Amster dam eind april zou brengen aan Parama ribo is afgelast, omdat het de gewoonte is dat Nederlandse oorlogsschepen bij een troonswisseling zoveel mogelijk in een thuishaven liggen. De aanpassing van het vaarschema van de Amsterdam heeft niets te maken met de huidige situatie in Suriname. Dit is vanmorgen meegedeeld door een woordvoerder van de marine-voorlich- tingsdienst. De thuishaven van de Amster dam is Willemstad op Curacao, daarom zal het schip daarheen varen om op 30 april in de haven van die stad te zijn. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning HA om n van voor mers. heeft slage roepe verbl blijfs' omde illega Dat getrol die di de N voor rechtl Staat recht» landsi in de zaten, buurt De vrage Hoog tant t niet den Zake: te vr illega zenlij zijn zoud< aann< werk probi in J< omdé state) krijg) van Hoog men derla En Justi afgev de v staat delin ten, lang valt aanv die f derla geva eiser „V een op l juli ziek pooi over bou' maa gest ning gesl we i met ken de 1 willi „I we toch ple> ,echi Op heb het beti mal nist stek ken D uitt het ga» waa Oude weg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Vrede 1979, de heersende elite in Midden- en Zuid-Amerika. mannen die wisten te ontkomen. Ge vreesd wordt, dat de moord op Romero zal leiden tot een nieuwe golf van geweld in El Salvador. Romero stond bekend als een voorvech ter van de mensenrechten in zijn land. Hij was het symbool voor de armen en ver drukten in geheel Midden- en Zuid-Ameri- ka. De aartsbisschop heeft bij talrijke gelegenheden felle kritiek geleverd op het burgerlijk-militaire bewind van El Salva dor, dat zich volgens hem schuldig maakt aan onderdrukking van de bevolking. In zijn preken hekelde Romero, die was voorgedragen voor de Nobelprijs voor de De kernenergie komt hierbij aan bod, maar er is ook alle gelegenheid te bekij ken hoever de mogelijkheden voor zonne en windenergie zijn ontwikkeld. Met de introductie van de zogenoemde energie- adviesbussen zorgt de Stichting Voorlich ting Energiebesparing Nederland (SVEN) op de Nationale Energiebeurs voor een Europese primeur. De SVEN gaat met deze bussen, die tot nu toe alleen in Canada rijden, met ingang van april op pad om voorlichting en advie zen te geven aan het bedrijfsleven. De bussen worden bemand door twee des kundigen en uitgerust met de meest gea vanceerde techniek, waaronder viewdata. Met deze bussen wil de SVEN de commer ciële adviesbureaus overigens geen con currentie aandoen. „Onze opzet is de be drijven aan te tonen dat het alleen al uit bedrijfseconomisch oogpunt de moeite waard is meer accent te leggen op het besparen van energie. Als wij ze daarvan hebben overtuigd kunnen ze een commer cieel bureau in de arm nemen”, zo licht woordvoerder R. Quint van de SVEN toe. Minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft een van de bussen vandaag officieel in gebruik gesteld. Dit schrij t een commissie van acht top functionarissen uit de Amerikaanse elek- triciteitsindustrie in een rapport over het ongeval dat zich vorig jaar voordeed bij de Amerikaanse stad Harrisburg, waar een kernreactor oververhit raakte. Vol gens de commissie reageerde de industrie toen „snel en degelijk” en heeft Amerika een uitzonderlijke staat van dienst ten aanzien van de veiligheid van kerncen trales. Getuigen hebben verklaard, dat vier mannen in burgerkleding vannacht de kapel binnenkwamen, naar het altaar lie pen en schoten afvuurden op de aartsbis schop, die een mis opdroeg voor zijn vrij dag overleden moeder. De mannen wisten na de aanslag in een auto te ontkomen. Volgens de legervoorlichtingsdienst van El Salvador zijn zondag in een dorpje ten zuidoosten van de hoofdstad 25 mensen om het leven gekomen bij een schietpartij tussen soldaten en guerrillastrijders die een legerpatrouille overvielen. Roberto Cuellar, hoofd van een mensenrechten groepering in El Salvador, verklaarde gis teren echter dat van een overval geen sprake was. Volgens hem trokken de sol daten het dorp binnen en begonnen te schieten. De atoomindustrie is in Borne onder andere vertegenwoordigd door de Deut sche Gesellschaft für Wiederaufarbeitung von Kembrennstoffen (DWK), die van plan is in Ahaus vlakbij de Nederlandse grens een opslag voor radio-actieve brandstofelementen te bouwen. Tegen dit plan bestaat uit het oogpunt van milieu en volksgezondheid nogal wat oppositie. Ook AMSTERDAM (ANP). De procureur- generaal bij het gerechtshof in Amster dam, A. Josephus Jitta, heeft gisteren gevangenisstraffen geëist tegen drie man nen die zich schuldig zouden hebben ge maakt aan het illegaal persen van gram mofoonplaten. De procureur vond dit zo ernstig dat hij, voor het eerst in een dergelijke zaak, gevangenisstraffen opgelegd wilde zien. Geldboetes zouden bovendien de civiele vordering kunnen doorkruisen die de au teursrechtenmaatschappij BUMA-STEM- RA wil instellen om schadevergoeding te krijgen, aldus Josephus Jitta. Het gaat om een grote zaak, aldus direc teur Willemse van BUMA-STEMRA op de zitting. In de dagvaarding wordt gespro ken over 15.000 platen, die in 1974 en 1975 zijn nagemaakt op een pers die in Bever wijk stond. Tegen twee mannen werd vier maan den, waarvan drie voorwaardelijk geëist. Tegen de derde verdachte was de eis tien weken, waarvan acht voorwaardelijk. De officier van justitie in Haarlem eiste eer der geldboetes van duizend tot driedui zend gulden. De rechtbank in Haarlem vond evenwel dat de behandeling van de zaak te lang op zich had laten wachten en verklaarde de officier niet ontvankelijk in zijn eis. Het gerechtshof besloot de zaak toch te behandelen. WASHINGTON (Reuter). „De in het afgelopen jaren verzamelde gegevens over kernenergie tonen niet alleen aan, dat kernenergie veilig genoeg is, maar ook dat het toepassen van deze energiebron noodzakelijk is. Het grootste gevaar met betrekking tot kernenergie is het vooruit zicht het in de toekomst zonder te moeten doen”. URENCO, het bedrijf dat zich toelegt op de produktie van verrijkt uranium staat op de beurs. Er is eveneens ruimte be schikbaar voor groeperingen die tegen kernenergie zijn zoals de Actie Strohalm, Milieudefensie en de Kleine Aarde. De laatste organisatie legt het accent in haar propaganda op een milieuvriendelijke leefivijze, gebaseerd op landbouwmetho den, voedingsgewoonten en energiebron nen die het leefmilieu en de aarde ontzien. De energiebeurs richt zich sterk op het onderwijs. Voor de vele scholen die naar Bome komen zijn speciale vragenlijsten, lesopdrachten en lesbrieven beschikbaar. (Van onze redactie binnenland) LEIDEN. De Leidse politie is in ver band met de miljoenenfraude bij het Leid se aannemingsbedrijf Lemy, op zoek naar de 38-jarige directeur van deze onderne ming. De kans is groot dat de man, die gisteren de hele dag niet thuis was, er vandoor is, aldus de politie. Zoals gemeld is gisteren de boekhou ding van het bedrijf, waarin voor een bedrag van tiert miljoen gulden aan valse facturen werd aangetroffen, in beslag ge nomen. Ook de boekhoudingen van een twintigtal andere ondernemingen dat op enigerlei wijze was verbonden met het Leidse bedrijf, zijn in beslag genomen. Volgens de politie hebben deze onder aannemers voor miljoenen aan belasting en sociale premies ontdoken. BORNE (ANP). In de evenementenhal van het Twentse Borne is de eerste Nationale Energiebeurs geopend. Zo’n vijftig bedrijven, instellingen en orga nisaties besteden op deze beurs, die tot en met zondag duurt, aandacht aan onder meer energiebesparing en diverse vormen van energie. (Van onze redactie buitenland) WENEN-TEL AVIV. De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO, Jasser Arafat, heeft voor de eerste maal ontkend dat zijn beweging streeft naar de vernietiging van Israel. De Oostenrijkse krant Die Presse heeft dat vandaag bekendgemaakt. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Het parlement van Zuid-Afrika houdt vandaag een spoeddebat over een geheim document dat in het afgelopen weekeinde is gepubli ceerd door de Britse krant Sunday Times en het Zuidafrikaanse dagblad Rand Dai ly Mail. Het document vermeldt dat het leger zou moeten pogen de oppositie tij dens de debatten over de defensie-begro- ting tegen te werken. Dit zou onder meer moeten gebeuren door beïnvloeding van de pers en de radio en televisie, bijvoorbeeld door het uitzen den van films die de indruk van de soldaat als „betrouwbaar en bekwaam” zouden moeten bevestigen. Minister Botha van Defensie heeft zich van het document gedistantieerd en gezegd, dat hij een on derzoek zal laten instellen. Naar verwacht stijgen de defensie-uitgaven van Zuid-Af- rika dit jaar sterk. Het leger zou willen voorkomen dat de oppositie de verhogin gen ongedaan maakt. Veder-Smit (Volksgezondheid) heeft de raad evenwel toch gevraagd, er een sy steem voor uit te werken. Donderdag behandelt de raad een door de commissie verzekerden opgestelde ont- werp-brief waarvan de conclusie opnieuw is, dat het door de regering voorgestane stelsel tot enorme administratieve en tech nische complicaties zou leiden voor zowel de werkgevers als de ziekenfondsen. On der de gunstigste omstandigheden zou een minimumpremie bruto 55 miljoen gulden in het laatje brengen, maar de extra admi nistratiekosten voor de ziekenfondsen worden geraamd op minstens 25 tot 30 miljoen gulden. De extra kosten voor de werkgevers zijn moeilijk te schatten, maar die zullen ook aanzienlijk zijn. VLISSINGEND (ANP). De directie van de Nederlandse Stikstofmaatschappij NSM in Sluiskil heeft zijn 1150 werkne mers een uitkering van netto 560 gulden voor dit jaar toegezegd. De uitkering komt overeen met een maandelijks extra be drag van 46,60 gulden en zal bij de feest dagen worden gegeven. FNV-districtsbestuurder Waumans rea geerde gisteren verheugd op dit bericht. Hij zei dat het bedrijf als eerste erin is geslaagd de loonmaatregel van de rege ring „legaal te omzeilen”. De maandelijk se uitkering kan namelijk worden gezien als een extra prijscompensatie, die twintig gulden meer is dan de 26,50 die de rege ring toestaat. De bond verwacht overigens dat de onrust bij andere bedrijven na het gebaar van NSM zal toenemen. Inmiddels heeft de loontechnische dienst van het ministerie van Sociale Zaken laten weten een bezoek te zullen brengen aan NSM. KAMPALA (AP). De Oegandese pre sident Binaisa heeft vandaag aangekon- digd dat aan het eind van dit jaar algeme ne verkiezingen zullen worden gehouden in het land. Alle kandidaten zullen echter moeten behoren tot de enig toegestane politieke partij, het Oegandese nationale bevrij- dingsfront ONBF. Binaisa sprak op de universiteit van Kampala ter gelegenheid van de eerste verjaardag van deze politie- klaard dat er „aanzienlijke vorderingen” zijn gemaakt bij de onderhandelingen voor Palestijnse autonomie. „Hele secto ren die nu onder controle vallen van het Israëlische militaire bestuur in Cis-Jorda nië (de bezette Westelijke Jordaanoever, red.) en Gaza, zullen gaan ressorteren onder de verantwoordelijkheid van de toekomstige autonome bestuursraad in die gebieden”, aldus Linowitz. Hij zei niet welke sectoren het betreft. Linowitz sprak op een persconferentie voor zijn derde en laatste ontmoeting in drie dagen tijd met premier Begin. Hij zei dat onder meer gesproken was „over de mogelijkheid van bevriezing van vestiging van nederzettingen”. Begin heeft bevrie zing verworpen, aldus de Israëlische radio. Linowitz verklaarde verder het besluit van Israel in Hebron op de bezette Weste lijke Jordaanoever twee joodse internaten te vestigen, „verontrustend” te vinden. Hij deelde mee deze zaak met premier Begin te hebben besproken. Staatssecretaris-generaal W aldheim van de Verenigde Naties heeft de vesti ging van de scholen onverenigbaar met de uitspraken van de Veiligheidsraad ge noemd. Hij sprak zijn bezorgdheid uit over het feit „dat dergelijke maatregelen het zoeken naar een globale, rechtvaardi ge en duurzame vrede in het Midden- Oosten bemoeilijken”. Op de Westelijke Jordaanoever zijn vandaag stakingen uitgebroken uit pro test tegen de oprichting van de scholen. Daartoe was gisteren opgeroepen door een aantal burgemeesters in het gebied. De raad is het er wel mee eens, dat de huidige situatie onbevredigend is. Het ziet ernaar uit, dat daaraan beter dan met het invoeren van een minimumpremie, een eind kan worden gemaakt door de verze keringsplicht op te schorten voor werkne mers die niet aan bepaalde minimum voorwaarden (zoals een minimum aantal uren werken per week) voldoen. Ze beta len dan geen premie maar kunnen ook geen aanspraak maken op verstrekkingen van het ziekenfonds. Zo’n maatregel le vert weliswaar weinig financiële voorde len op, maar de Ziekenfondsraad vindt de „psychologische waarde” ervan groot om dat er dan een eind wordt gemaakt aan oneigenlijk gebruik van de zieken fondswet. Een huilende non knielt bij de doodgeschoten aartsbisschop Romero van San Salvador. De voorvechter voor de mensenrechten werd vermoord toen hij een mis opdroeg voor zijn vrijdag overleden moeder BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden x tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie buitenland) MADRID. De Spaanse politie heeft vorige week in de provincies Valencia, Malaga en Oviedo zestien leden van de Baskische ETA-Politico Militar gearres teerd die volgens de politie een bloedbad wilden aanrichten in de toeristencentra aan de Middellandse-Zeekust. De plannen behelsden onder meer bom aanslagen op het vliegveld van Malaga en in discotheken en restaurants aan de Cos ta del Sol, aldus de directeur-generaal van de Spaanse veiligheidsdienst gisteren op een persconferentie in Madrid. Twee van de gearresteerden zijn vol gens hem betrokken geweest bij de ont voering vorig jaar van Javier Ruperez, een parlementslid van de regeringspartij UCD. Ruperez werd een maand vastge houden door ETA-Politico Militar. Een aantal gearresteerden heeft enkele jaren geleden aan de Algerijnse politie academie een cursus gevolgd in scherp- schieten en in het hanteren van explosie- ven, terwijl een van de ETA-leiders in Zuid-Libanon werd getraind in het voeren van stadsguerrilla, aldus de directeur van de Spaanse veiligheidsdienst. Overigens is vandaag in de Baskische stad Bilbao Enrique graaf van Aresti doodgeschoten. De politie vermoedt dat de aanslag het werk is van separatisten. Dit jaar zijn al 33 mensen omgekomen bij politiek geweld in Spanje. 15,90 45,85 60.00 180,70- 233,00 0,80 - -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4