HOOGOVENS EN STAAT IN KORT GEDING: Zinloos om mee te werken aan aanvragen vergunning s 1 Directeur woningstichting hekelt handelwijze van ministerie I I l t •a it DINSDAG 25 MAART 1980 HUIDIGE PROCEDURE BLIJFT IN GROTE LIJNEN OVEREIND RENOVATIE BLOEMENBUURT OP KORTE TERMIJN VAN START Politiek Fusie WISSELWONINGEN Machteloosheid Ondoorzichtig 4 IJMOND (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het landelijke bestuur van de Algemene Bond voor Onderwijzend Personeel (A.B.O.P.) heeft zijn verbazing en verontrus ting uitgesproken over de gang van zaken rond de afgelopen twee benoemingen aan scholen in Velsen. Het hoofdbestuur heeft toege zegd met het plaatselijke bestuur van de bond rond de tafel te gaan zitten en een plan de campagne op te stellen om herhaling te voorkomen. Resultaat moet een beter verlopend en concreet benoe mingsbeleid zijn waarin de spelregels voor inspraak een duidelijke plaats krijgen. - .gj (Van onze verslaggever) IJMUIDEN. Directeur B. J. P. Boerrigter van de woningstich ting Velsen heeft weinig goede woorden over voor de wijze waar op het ministerie van volkshuis vesting en de HID (Hoofdinspec- teur-Directeur van de Provinciale Dienst Volkshuisvesting) zich hebben bezig gehouden met de renovatie in de Bloemenbuurt in Santpoort-Noord. Tijdens een in- formatie-avond in het bejaarden centrum Velserhooft liet hij zich kritisch uit over de ontwikkelin gen sinds de eerste ontmoeting tussen de gemeente en de bewo ners; nu een jaar geleden. - De raadsman van de illegale buitenlanders, mr. A. van Driel, in zijn pleidooi voor de president van de Haarlemse rechtbank. Benoemingsbeleid verontrust hoofdbestuur onderwijsbond Wethouder H. Scheeper d 5,00 r jr ir ikele >Iitie- herp- losie- rs in jeren r van bom- ja en Cos- 1 van n op Of er sprake is van een wezenlijk Neder lands belang is volgens Haars in veel gevallen in eerste instantie ter beoorde ling aan een ander ministerie dan Justitie,' bijvoorbeeld Sociale Zaken. Maar, stellen de eisers, Sociale Zaken kan niet aan zo’n beoordeling toekomen, omdat dit ministe rie geen aanvraag voor een tewerkstel lingsvergunning binnenkrijgt. Oorzaak: Hoogovens weigert de illegale buitenlan ders als sollicitanten te accepteren en voelt er dan ook zeker niks voor om sa men met de sollicitant naar Sociale Zaken te stappen om een tewerkstellingsvergun ning aan te vragen. De werking van de „1-novemberwet” zou volgens hem in ernstige mate gefrus treerd worden als zou worden overgegaan tot enigerlei vorm van toestaan van illega len. „Het moet niet zo zijn, dat als je maar volhoudt, dat je dan als illegale werkne mer in ons land kunt blijven”, aldus De Wjjkerslooth. „Als iets Nederlands belang is, dan is het juist dat illegale binnen komst niet wordt gehonoreerd en buiten landse werknemers naar Nederland ko men via de geëigende wervingskanalen”. Hij stelde met nadruk dat een aanvraag om een tewerkstellingsvergunning schip breuk zal lijden. Een verblijfsvergunning, De raadsman van de Staat, mr. J. L. de Wijkerslooth, zei in zijn pleidooi dat vaca tures niet door illegale buitenlanders mo-' gen worden opgevuld. Hij zei zich daarbij gesteund te voelen door een meerderheid Hoogovens zegt dat zij met Sociale Za ken de afspraak heeft gemaakt om illega le buitenlanders als sollicitant te wei geren. voorwaarde voor de aanvraag, zal volgens hem zeker niet worden afgegeven. Inmiddels heeft de gemeente-inspecteur voor het openbaar onderwijs in Velsen een concept-procedure ontwikkeld waar mee in de toekomst een deel van de moei lijkheden die zich in de afgelopen maan den in verband met de benoeming van een tweetal schoolhoofden voordeden, verme den dienen te worden. Donderdag 6 maart besliste de gemeenteraad over het direc teurschap aan de Hugo de Grootschool. Deze benoeming bracht - evenals een vori ge benoeming aan de Moerbergschool - veel beroering te weeg binnen het onder- wijsteam en de Algemene Bond voor On bedrag van 311,43 gulden. Maandelijks zouden de bewoners dertig gulden minder behoeven te betalen aan gas. De isolatie betreft het dak, de wanden en de ramen. De rechtbankpresident van de Haar lemse rechtbank doet op 2 april uitspraak. derwijzend Personeel (ABOP). Vrijdag 14 maart trad de benoemingsaffaire weer voor het voetlicht toen het bestuur van de ABOP via een advertentie de gemeente raad een open brief deed toekomen. Met het raadsbesluit werd blijkbaar slechts een punt gezet achter de benoe ming. Onmin, verontrusting en teleurstel ling binnen het onderwijsteam, ouder- commissie en bond over het gevoerde beleid bleven bestaan en leven sterk voort in tal van misverstanden. Hierdoor zijn de verschillende partijen scherp tegenover elkaar komen te staan. Deze situatie mondde uit in een reeks gesprekken tussen de afzonderlijke leden van het onderwijsteam van de Hugo de Grootschool en het college in aanwezig heid van de heer R. Mulder, voorzitter van de ABOP. Het team had eerder die week in een brief te kennen gegeven geen basis te zien voor een vruchtbare samenwer king met de directeur, die in tegenstelling tot de voorkeur van team en oudercom- missie, op voordracht van het college, door de raad werd benoemd. Door de gemeente-inspecteur voor het openbaar onderwijs is inmiddels een con cept van een nieuwe benoemingsprocedu re gereedgekomen. Deze dient nog be sproken te worden in de ambtelijke staf met wethouder Scheeper waarna vervol gens het college van B. en W. en de onder wijscommissie zich over het plan zullen buigen voordat de raad al of niet tot goedkeuring overgaat. Scheeper gelooft niet dat moeilijkheden zoals zich die tijdens de laatste twee be noemingen voordeden door een nieuwe procedure voorkomen kunnen worden. De inspraakmogelijkheden blijven op ba sis van adviezen en zullen geen medezeg genschap voor de verschillende partijen inhouden. De besluitvorming blijft ook in een nieuwe procedure geheel bij de raad liggen en zal een politieke keus blijven uit de voordracht van het college. ische Lresti t dat isten. ;n bij vol- ont- lerez, partij istge- 5,90 5,85 J.00 J.70- 3,00 0,80 heeft ncia, n de irres- dbad antra rea- cht. n is ege- lijk- zien ntig ege- ;ens het dels het sten M. hou- een raise 5 ge- een t op het nen. ider- sting ver- jeid- naar :rne- die er ctie PPÜ me den omt be- ;est- „We hebben een begroting ingediend en een bestek en tekeningen gemaakt. Keer op keer werd de beslissing uitgesteld. In juli 1979 werd de betrokken ambtenaar ziek. Zijn plaatsvervanger is naar Sant poort gekomen. We trachtten hem te overtuigen van de noodzaak van een uit bouw aan de te renoveren woningen, maar zijn oordeel was precies tegenover gesteld. Het complex zou volgens de me ning van de plaatsvervangend HID beter gesloopt kunnen worden. Later hebben we de ambtenaar, die eigenlijk belast was met deze zaak, duidelijk proberen te ma- ken dat de renovatie niet duur zou zijn en de bewoners hun woningen niet zouden willen opgeven”, aldus Boerrigter. „In december”, vervolgde hij, „hebben we weer gesproken met de HID, die toen toch tot de conclusie kwam dat het com plex beter gesloopt kon worden. Hij wilde echter de definitieve beslissing uitstellen. Op 7 maart, na ruim een jaar praten, hebben we eindelijk de goedkeuring van het ministerie ontvangen. De renovatie betreft echter alleen het casco. Diverse malen tijdens de gesprekken met het mi nisterie bleken de tekeningen of het be stek te zijn zoekgeraakt of werden afspra ken niet nagekomen”, zei Boerrigter. De gemeente wil de financiering van de uitbouw voor haar rekening nemen, als het college van B. en W. daarmee accoord gaat. Het ministerie heeft hieraan de voor waarde verbonden dat de uitbouw niet „Hier kan slechts de verantwoording liggen voor de benoeming van onderwijs personeel dat voor een lange periode wordt aangesteld,” aldus Scheeper. Wel kan er volgens hem getornd worden aan de wijze waarop het besluit tot stand komt, maar niet aan de uiteindelijke be sluitvorm. Hierdoor zal de huidige proce dure in grote lijnen overeind blijven, het geen de voorzitter van de A.B.O.P be treurt. Volgens zijn visie zal de besluitvor ming op een geheel andere leest geschoeid dienen te worden. „Het zou veel beter zijn als de raad buiten de benoemingen wordt gehouden waardoor het geheel uit de poli tieke sfeer komt. Raadsleden beslissen dikwijls uit niet-onderwijsgerichte invals hoeken. Volgens hem zou het schoolbe stuur los van de gemeenteraad onderge bracht moeten worden in een apart or gaan waarin de juiste, goed geïnformeer de, leden de benoeming bepalen. Hierin zal volgens de heer Mulder een betere dialoog mogelijk zijn. In zo’n bestuur die nen dan de spelregels betreffende in spraak te worden aangegeven. Deze zijn in de thans gevoerde procedure volgens Mulder niet vastgelegd waardoor de con sequenties van stemmen en adviezen on duidelijk zijn. Hij noemt dit een ondoor zichtigheid die toonaangevend is voor het huidige onderwijsbeleid. „Het is niet voor niets dat het onderwijs de laatste tijd opvallend verontrust is. Ook wij als bond weten niet meer waar we aan toe zijn en zitten met de handen in het haar”. Dat is de voornaamste conclusie die getrokken kan worden uit de pleidooien die de raadslieden van de Hoogovens en de Nederlandse Staat gisteren voerden voor de president van de Haarlemse rechtbank. Hoogovens en de Nederlandse Staat waren in een kort geding voor de rechter gedaagd door 84 illegale buiten landse werknemers, die tot gistermorgen in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam zaten. Sindsdien verblijven zij in twee buurthuizen in Beverwijk. Wethouder Scheeper ontkent dat een toekomstige fusie van de Hugo de Groot- De eisers, 83 Marokkanen en 1 Turk, 'vragen onder meer aan de rechter om Hoogovens te dwingen om hen als sollici tant te accepteren. Zolang Hoogovens dat niet doet wordt de mogelijkheid afgesne den om bij het ministerie van Sociale Zaken een tewerkstellingsvergunning aan te vragen. Want daar draait het voor de illegalen om. Er zou volgens hen een we zenlijk Nederlands belang” mee gediend zijn als zij bij Hoogovens aan de slag zouden kunnen. Hoogovens zou met het aannemen van de illegale buitenlandse werknemers uit dé grootste personeels problemen zijn. Het bedrijf moet nu zelfs in Joegoslavië op zoek naar personeel, omdat het in eigen land en in andere EEG- staten niet lukt om voldpende personeel te krijgen. Volgens hun raadsman, mr. A. van Driel, is het economisch belang van Hoogovens om de eisers in dienst te ne- yan het parlement, men van voldoende gewicht om als „Ne derlands belang” te worden aangemerkt. En dan zou staatssecretaris Haars van Justitie een verblijfsvergunning moeten afgeven. Van Driel onderbouwde dat met de verwijzing naar een „notitie” van de staatssecretaris, waarin zij zegt „vreem delingen tot Nederland worden toegela ten, indien een wezenlijk Nederlands be lang daartoe aanleiding geeft”. Te denken valt aan het belang dat is gemoeid met de aanwezigheid alhier van arbeidskrachten, die plaatsen vervullen, waarvoor geen Ne derlanders beschikbaar zijn”. Dat is het geval van de Hoogovens zeggen de 84 eisers bij monde van hun raadsman. Volgens de raadsman van de Hoog ovens, mr. H. W. E. Vermeer, zijn de eisers nooit „partij” geweest voor het staalbe drijf. Volgens hem was de advertentie alleen „een uitnodiging om eens te komen praten”. En toen vast kwam te staan dat de eisers illegaal in ons land verbleven zijn ze direct geweigerd. „Wat van Hoog ovens wordt gevraagd is meehelpen aan een aanvraag bij het ministerie en daar voor zou er een sollicitatieprocedure moe ten komen, maar die wordt afgewezen”. De bewoners van de Bloemenbuurt zul len tijdens de renovatie, die na de bouw- vakvakantie van start zal gaan, onderge bracht worden in houten wisselwoningen. De gemeente heeft 20 units fot haar be schikking gekregen van de overheid, waarmee de komende tien jaar alle reno- vatieprojekten uitgevoerd zullen moeten worden. Naast het projekt in Santpoort lopen ook nog renovaties in Velseroord (De Zee heldenbuurt) en IJmuiden. Volgens de heer Hoek, ambtenaar van de afdeling volkshuisvesting, is het aantal units te klein om alle bewoners een tijdelijk on derkomen te geven. De projekten zullen, aldus Hoek, langer gaan duren en er zal1 gezocht worden naar meer wisselwonin gen. De units worden in IJmuiden ge plaatst. De gemeentelijke woordvoerders wilden zich niet uitlaten over de exacte plaats. Het ligt volgens de heer Mulder niet in de bedoeling van de bond om te pleiten voor een procedure waarin het onderwijs team een keus bepaalt. Wel staan we op het standpunt dat zij het recht hebben te weten welke betekenis hun stem in het geheel heeft. Staan team en college wat hun keuze betreft lijnrecht tegenover el kaar dan moet ruimte geboden worden om hierover van gedachten te wisselen voordat de benoemingsprocedure wordt voortgezet. Nu heeft de benoeming plaats gevonden in een sfeer vol misverstanden die nu nog voortduren,” aldus Mulder. Door deze misverstanden is ondertussen het vertrouwen tussen de partijen ernstig geschaad waardoor het essentiële contact tussen een groep onderwijzenden en overlegorgaan met de wethouder ver te zoeken is. „Ook de vakbond is keer op keer noodgedwongen buiten spel geble ven. „We zijn nooit gevraagd eens mee te denken om bij te dragen aan een oplos sing voor de problemen die zich langza merhand opstapelen. Hierdoor ontstond het gevoel van machteloosheid dat aanlei ding gaf tot het plaatsen van de bewuste advertentie. Dit was voor ons een noodop lossing die tot doel had in contact te komen met het gemeentebestuur. Binnen het thans gevoerde beleid dat zich ken merkt door ondoorzichtigheid'hebben we geen mogelijkheid gehad om tot een dia loog te komen,” aldus de bondsman. Vol gens hem gaat het onderwijsbeleid mo menteel mank aan een duidelijke visie waardoor zich tal van ongewenste situa ties voordoen. Hierbij voert hij als voor beeld de gang van zaken aan rond de Jan Ligthartschool en Theo Thjjssenschool. Kort nadat een vacature voor een hoofd aan een van de scholen werd vervuld kwam het bericht dat beide scholen zou den fusioneren waardoor een van de hoof den zou moeten verdwijnen. Voorts toont de heer Mulder zich verbol gen over de wijze waarop het college is ingegaan op de correspondentie van het schoolteam, de oudercommissie, de A.B .O.P., de N.G.L. en O.O.O.O. Het college stuurde een bericht van ontvangst waarna de briefschrijvers echter niets meer hoor den. Daarnaast werd een verzoek gedaan om een tweede benoemingsprocedure. Deze werd door wethouder Scheeper van de hand gewezen. Volgens wethouder Scheeper zijn in de procedure geen fouten ten aanzien van de inspraak en medezeggenschap gemaakt. De voorkeur van het team en later die van de onderwijscommissie was in strijd met andere adviesgevers, insprekers en de on derwijscommissie waarin alle politieke partijen zijn vertegenwoordigd. Bewoners van de Bloemenbuurt bezinnen zich op de renovatieplannen tijdens de informa- tie-avond in Velserhooft. Volgens mr. Van Driel is Hoogovens om de „goede trouw” verplicht om voor de 84 buitenlanders een sollicitatieprocedure op gang te brengen. De groep heeft gerea geerd op een advertentiecampagne en dat betekent volgens Van Driel dat er een „voorovereenkomst” is gesloten. Hoog ovens zou volgens hem met de adverten ties een „aanbod” hebben gedaan en als dat „aanbod” vervolgens wordt „geaccep teerd” (sollicitatie) is er al sprake van een binding tussen de beide partijen. Dan moet er volgens Van Driel een sollicitatie procedure komen, waarin onder meer een aahvraag om een tewerkstellingsvergun ning is opgenomen. Daar sturen de 84 eisers op aan, omdat dan pas een onder zoek naar „het wezenlijk Nederlands be lang” kan worden ingesteld. Als dat posi tief uitvalt zou dat ten goede kunnen ko men aan een verzoek om een verblijfsver gunning. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het heeft geen zin om mee te werken aan het aanvragen van een tewerkstellingsvergunning voor illegale buitenlandse werkne mers. Het indienen van zo’n verzoek heeft namelijk geen enkele kans van slagen. Een aanvraag wordt onher roepelijk -afgewezen omdat er geen verblijfsvergunning is, eh die ver blijfsvergunning wordt geweigerd omdat de buitenlandse werknemers illegaal in ons land zijn. Volgens wethouder van onderwijs, Har ry Scheeper, dient het team zelf de conse quenties van deze houding te dragen.” De benoeming is achter de rug en vormt een „fait accompli” waarmee ze zullen moeten werken”. Hij is daarbij niet onder de indruk van de bezwaren die tegen het benoemingsbeleid zijn ingebracht. Hij trekt met name van leer tegen de inhoud van de advertentie die de ABOP op 14 maart in de krant plaatste. De daarin verstrekte informatie is naar zijn mening onjuist en geeft een verkeerd beeld van het recht tot medezeggenschap en in spraak. In de advertentie stelde de ABOP dat de raad voor de tweede maal een besluit had genomen waarbij geen rekening is gehou den met de wensen van onderwijsteams en ouders. De bond noemt het benoe mingsbeleid ondoorzichtig en niet pas send in een tijd waarin medezeggenschap en inspraak een verworven goed leken. „Het is hoog tijd dat de raad zich herbe zint op het gevoerde en ondersteunde be leid”, aldus de tekst. Volgens wethouder Scheeper zijn bin nen de grenzen van het mogelijke mede zeggenschap en inspraak wel degelijk aanwezig geweest. „Binnen de benoe mingsprocedure is rekening gehouden met alle adviezen waaronder die van het team, oudercommissie, onderwijscom missie en schoolraad. Mede aan de hand van deze adviezen heeft het college de voordracht samengesteld waaruit de raad een kandidaat heeft aangewezen. Mij stond slechts voor ogen de beste man te benoemen waardoor de school zo sterk mogelijk naar voren kan komen”, aldus Scheeper. De voorzitter van de ABOP, de heer R. Mulder, tekent hierbij aan dat dit argument een visie verkondigt waarin de leraren, leerlingen en ouders blijkbaar geen rol spelen. Inmiddels Zijn uit onderwijskringen in de gemeente Velsen verschillende negatie ve reacties gekomen op het raadsbesluit en het beleid dat daaraan voorafging. Ook het Overleg Orgaan Openbaar Onderwijs (O.O.O.O.) steunt de ABOP in zijn optre den. Hiermee bevindt de bond zich tevens op dezelfde lijn als het Nederlands Ge nootschap voor Leraren dat zich in het algemeen zeer gematigd opstelt. Brieven van deze organen naar het college moch ten evenwel nimmer leiden tot een gesprek. school en de Willem de Zwijgerschool een rol heeft gespeeld in de benoeming. De ABOP en het team menen daarentegen dat in het licht van dit samengaan gezocht is naar een manager-organisator die zon dermeer gevonden werd in de thans be noemde directeur. Hierdoor lag de pro fielschets voor de kandidaat reeds vast bij het college. Volgens wethouder Scheeper is een fu sie tussen beide Mavo-scholen slechts een van de mogelijkheden waaraan gedacht zal worden bij een verdere stijging van het leerlingental. „We zoeken nu momenteel ook een directeur voor de Willem de Zwij gerschool. Toch een teken dat de fusie bij lange na niet vast staat.” Over de toekom stige ontwikkelingen binnen het voortge zet onderwijs zal binnenkort een nota verschijnen waarin onder meer het sa mengaan van lager, middelbaar en hoger voortgezet onderwijs aan bod komt. ■'’■•vTV’l JneooE tassw „Dit argument van de bond eh het team is een voorbeeld van de onjuiste informa tie die gebruikt wordt in de acties tegen de benoeming aan de Hugo de Grootschool. Tegen deze handelwijze blijf ik me als schoolbestuur verzetten. Er zullen wel fouten gemaakt zijn, maar niets is perfect. Ik moet zeggen dat wel degelijk is geluis terd naar de adviezen van het team en de ouders. Daarbij moeten de laatste rumoe rige benoemingen niet gezien worden als representatief voor hét onderwijsbeleid van de gemeente waarin grote waarde aan inspraak wordt gehecht, maar er moest op een gegeven ogenblik een knoop worden doorgehakt." meer mag kosten dan 9.000 gulden per woning. De bewoners van de Bloemen buurt betalen jaarlijks 10 percent van deze 9.000 gulden, wat neerkomt op 75 gulden per maand. De algehele renovatie levert een huurverhoging op van 133,50. Gemiddeld betalen de bewoners maande lijks na de renovatie 326,20 inplaats van 117,70 gulden. Het bruto bedrag, inclusief BTW en aannemerskosten dat per woning wordt uitgetrokken is 64.101,- gulden. De bewoners komen, afhankelijk van hun inkomen, in aanmerking voor huur subsidie en huurgewenning. Bij een inko men van 19.600 gulden ontvangt de huur der een huursubsidie van 140 gulden, ter wijl dit bedrag bij een inkomen van 25.000 slechts tien gulden is. Huurgewenning wordt, mede afhankelijk van de hoogte van de huursubsidie en het inkomen, over een periode van drie tot vijf jaar betaald. De woningen worden voorzien van Cen trale Verwarming. Ook zullen de huizen geïsoleerd worden. Volgens de heer Hoek stra, plaatsvervangend directeur van de woningstichting Velsen, levert dit een jaarlijkse besparing op van 910 kubieke meter gas. Dit komt overeen met een I I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5