Belastingvermindering blijft hoge uitzondering Discussie over K problemen WRK I week uitgesteid a Provincie wil Westfriese Omringdijk Noordhollands monument Beleidsvisie gevraagd over woonschepen Bank Mees Hope nv o Q'<7 milieukundige subsidiëren Als eerste op provinciale lijst Nieuwe statenleden BMH 74/0 ■■n DI DINSDAG 25 1980 MAART IJMOND 6 (Van een onzer verslaggevers) i 1 Intelligent sparen. Dat is: hoge rente, en toch veel vrijheid. Ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. Daarom hebben de rekenmeesters van Bank Mees Hope de Meesrente-rekening gecreëerd. Hoge vrjje opname. U kunt elke maand tot f3.000- opnemen. In de dure decembermaand zelfs tot f6.000,-. Dertiende maand? Jawel. De Meesrente-rekening. Wy durven elke vergelijking aan. W WSWTOW MOST gju&NSNów&N (Vi Bj van len op i en reef Bev ruin ren, de s ten wee dw£ per van Onroerend goed. Geld nodig voor de aanschaf van onroerend goed? Uw Meesrente- rekening is er goed voor. Zonder opzegtermijn, zonder opnamekosten. Loop binnen of bel op. Wij informeren U gaarne persoonlijk over de Meesrente-rekening. Ook over de mogelijkheid om thuis te sparen - gewoon via Uw postgiro- of bankrekening. Méér geld opnemen? Zoals U wilt. Maar dan geldt een opzegtermijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opnamekosten over het bedrag boven de vrije opname. Hoge rente. Het percentage wordt maande lijks vooraf vast gesteld. In april 1980 bedraagt het 9/4 °/o, (was in maart 8/2%). Een uiterst florissante rente, die éénmaal per jaar wordt bijgeschreven. HAARLEM. Provinciale Sta ten van Noord-Holland hebben maandag een provinciale monu mentenverordening vastgesteld. De verordening omvat meer dan alleen bouwkundige monumen ten in enge zin. Het gaat om „het behoud van monumenten van ge schiedenis en kunst” in Noord- Holland. Als onderstreping van de ruime betekenis van het be grip monument in de zin van de nieuwe verordening, besloten de Staten de beroemde Westfriese Omringdijk als eerste te plaatsen op de provinciale monumenten lijst. (Van onze streekredactie) ZAANDAM/HAARLEM. De provinciale milieufederatie Con tact Milieubescherming Noord- Holland (CMN) kan binnenkort een lang gekoesterde wens in ver vulling laten gaan. Als het aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland ligt krijgt CMN dit jaar 63.265 extra subsidie om een milieukundige aan te stellen. (Van een onzer verlaggevers) HAARLEM. Een poging van de linkse fracties in de Noordhol- landse Staten, om de allerlaagste inkomens (gedeeltelijk) vrij te stellen van het betalen van de zuiveringsheffing is mislukt. Een motie van die strekking kreeg maandag in de Staten on voldoende steun. Voor stemden PvdA, CPN, PSP en PPR; tegen D’66, CDA, VVD en gedeputeer de Uff (PvdA). De zuiveringshef fing is een belasting, die de wa terschappen opleggen, om de bouw van rioolwaterzuiverings installaties te betalen. y ■Ml Laagste inkomens betalen het volle zuiveringspond (ADVERTENTIE) Herschi/Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 Een motie, waarin gesteld werd, dat plaatsing op de provinciale monumenten lijst tevens betekende, dat aanspraak kon worden gemaakt op subsidie werd ver-s worpen. Deze motie werd alleen gesteund door D’66, CPN, PPR en een deel van de WD-fractie. Omdat de koppeling monu- mentenlijst-subsidie onvoldoende steun kreeg, stemden zeven leden van de VVÓ- In de verordening wordt ondermeer be paald, dat het verboden is een beschermd monument (dat op de monumentenlijst staat) te beschadigen of te vernielen. Zon fractie tegen de verordening. De subsidie-kwestie was daarmee overi gens niet van de baan. In een andere (door GS overgenomen) motie werd namenlijk besloten, de vaststelling van het machti gingsbesluit op grond waarvan GS restau- ratiesubsidies kunnen verlenen aan te houden. Deze zaak moest nog beter wor den bestudeerd. In de andere PSP-motie werd gesteld, dat aan de onevenredig grote bijdrage die tweepersoonshuishoudens thans moeten bijdragen een eind moet komen. Aan de stemmen van een belangrijk deel van de PvdA-fractie en D’66, PSP en PPR had ook deze motie onvoldoende ondersteu ning. Alblasserdam 01859 - 26 05; 23 44/Amsterdam. Herengracht 020 - 52 72 33 2; 52 73 36 2; Adam Buitenveldert 42 98 60 Arnhem 085 -45 55 41/Delft 015 -14 09 81/Dordrecht 078 -14 10 77/Eindhoven 040 -44 41 55/’s-Gravenhage 070 - 92 40 31 Groningen. Oude Boteringestraat 050 -13 99 22; De Wijert 25 07 00/Haarlem 023 - 31 59 50/Haren 050 34 56 45/Heerlen 045 - 7117 10 Rotterdam, Coolsingel 010 - 63 22 90; Beijerlandselaan 19 27 11; ’s-Gravendijkwal 36 36 00/Schiedam 010 -34 02 22 Usquert 05950 - 29 09/Utrecht 030 -31 78 24/Vlaardingen 010 - 34 02 22/Zaltbommel 04180 37 52/Zeist 03404 16 20 4 VI de v geh< brac (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland zijn maandag niet toege komen aan de discussie over een lenings- garantie voor het WRK-III-project (de aanleg van een watertransportleiding van het Ijsselmeer naar de duinen in Castricum voor de N.V. Watertransport- maatschappij Rijn-Kennemerland). Zo als gemeld dreigt dit project, waarin de provincie deelneemt, in financierings- moeilijkheden te geraken omdat de insti- tuationele beleggers momenteel weiger achtig zijn. GS stellen daarom voor, dat de provincie zichzelf garant stelt voor een nog te lenen bedrag van S 220.000.000 (ongeveer twee keer zo groot dan de „om zet” van de provinciale begroting voor 1980). Oc weet marl van van verk niet van Slee wat en c vern hede ware ook den stev: voor Tc de-ii om naar maa verk hier verv vooi grov na wat wat Oi geril D( van 9810 Noo Veis H J. vol) ma; wee ont’ een kor D ver de dra: nod Dil dat span die i hoev ten De r lijk dere De het gem het bom over plan sane ook voor ning steu In spra won vooi van trun best recti geer mak staa fina pun A< mee via vest Dat beta rent mee vaai der vergunning van Gedeputeerde Staten mag men, volgens de nieuwe verordening, een beschernid monument niet afbreken, verplaatsen of in enig opzicht wijzigen. Ook herstel of gebruik op een zodanige manier, dat het monument wordt ontsierd of in gevaar gebracht is verboden. Overtreding van deze verbodsbepaling wordt, volgens de verordening, bestraft met een geldboete van ten hoogste drie honderd gulden of een hechtenis van ten hoogste twee maanden. Een motie om de hechtenis in dit artikel te schrappen kreeg alleen de steun van PSP een deel van de WD en een klein deel van de PvdA en werd verworpen. Het CDA-statenlid Reus wees op het belang van de hechtenis. Overtreding moet echt wordt bestraft met een straf, die wel degelijk met bestraffing van een misdaad wordt geassocieerd zo betoogt hij. Anders zouden sommige lie den de boete gewoon incalculeren als een investering voor een bepaald doel (ik wil die bomen weg hebben, maar ze horen bij dat monument, dus dat kost driehonderd gulden). In de notitie over de planologische inpasbaarheid van woonboten staat te weinig beleid, zo menen beide Statenle den. Gedeputeerde Van der Knoop be loofde op hun aandringen, dat het col lege nog voor de grote vakantie een beleidsstandpunt zal opstellen, dat dan kan worden bestudeerd. Na de zomer (in september) zullen 'notitie en veror dening samen ter discussie worden ge steld in de Statenvergadering. Van der Knoop zei overigens, dat het nog wel tien a twintig jaar zal duren eer de notitie over de inpassing van de woon schepen in bestemmingsplannen zal zijn geëffectueerd (in de ruimtelijke ordening wordt nu eenmaal met lange termijnen gerekend). In die tussentijd zou met de landschapsverordening niet kunnen missen, zo meende hij. Bij de discussie over dit punt werden (Door PSP-Statenlid Zwart) nog twee an dere moties ingediend, die eveneens wer den verworpen. In een motie werd bepleit, dat de kosten van de waterzuivering voor een deel betaald moeten worden uit een heffing op producten die sterk waterver- vuilend zijn (zoals fosfaathoudende was middelen, was- en afwasmachines) en voor een deel uit de algemene middelen. Deze motie kreeg slechts de steun van een deel van de PvdA, de PSP en de PPR. gelegd bij het minimumloon. Hij had daarmee graag de nota nog wat aange scherpt. Tussen de uitspraak van de Kroon, dat iemand met het minimumloon de heffing moet kunnen betalen en de wet (Bevoegdhedenwet, Algemene Wet Rijks- belastingen, Invorderingswet) zat naar zijn mening nog een beetje beleidsruimte. Wat was er tegen, om in algemeenheid te stellen dat mensen met een inkomen bene den het minimumloon aanspraak konden maken op belastingvermindering? De socialisten, communisten, pacifisten en radicalen verweten gedeputeerde Van Dis, dat hij wat al te braaf en angstvallig zich had neergelegd bij de beperkingen van de wet. Van Dis had best wat meer durf mogen tonen om genoemde beleids ruimte te benutten en er uit te halen, wat er voor de laagste inkomens in zat. De tegenstemmers waren het echter met die zienswijze niet eens, en meenden, dat in de motie Van Ark via een achterdeur aan inkomenspolitiek werd gedaan. En daar was men tegen, uit principiële, libe rale of pragmatische overwegingen. De Staten stemden in met de nota. Twee „scheidsrechter” al een meningsverschil was voorgelegd tussen Gedeputeerde Sta ten van Groningen en de Staatssecretaris van Financiën. Het Groningse college had aan een ingezetene van Groningen de helft van de hem opgelegde verontreini gingsheffing kwijtgescholden. De man in kwestie verdiende het minimumloon en men vond in Groningen dat inkomen laag genoeg, om belastingvermindering te rechtvaardigen. De Staatssecretaris en vervolgens „scheidsrechter” de Kroon vonden van niet. Het minimumloon werd hoog genoeg gevonden om daarvan te kunnen bestaan. En tot de „algemeen noodzakelijke bestaanskosten” was ook de verontreinigingsheffing te rekenen. In hun nota over eventuele belastingver mindering in het kader van de zuiverings heffing, die maandag in de Staten werd besproken, was daarmee rekening gehou- de. GS hadden in het stuk geen algemene scheidslijn getrokken tussen betalen en (gedeeltelijk) kwijtschelden. De linkse fracties slaagden er niet in een meerder heid van de Staten te overreden, wel een algemene lijn te trekken. Het PvdA-sta- tenlid Van Ark had die lijn in een motie (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Statenleden Jans- sens-Quant (PPR) en Klaasen (D’66) hebben er bij GS op aangedrongen, dat zij nu zo spoedig mogelijk een beleidsvisie kenbaar maken met be trekking tot de woonschepen in de provincie. Zij vrezen dat het plan om woonschepen in bestemmingsplannen op te nemen te veel op de achtergrond raakt, en dat de landschapsverorde ning (die vijandig staat tegenover woonschepen) een grote rol blijft spe len in de provinciale opstelling. gedeputeerden (Van der Knoop en Kor- ver) lieten bij de stemming over de motie Van Ark blijken, dat hun hart in dat geval meer aan de PvdA-fractie dan aan het college behoorde. In de nota wordt ge steld, dat van geval tot geval zal worden bekeken of belastingvermindering billijk is. Verder wordt in het stuk gesteld, dat er binnen de provincie geen verschillen mo gen zijn in de toepassing van eventuele belastingvermindering (het mag niet zo zijn, dat Rijnland in een bepaalde situatie wel een lagere aanslag stuurt, terwijl iemand in het gebied van Uitwaterende Sluizen in een zelfde situatie het volle pond moet betalen). De drie waterkwali teitsbeheerders moeten wat dat betreft op een lijn komen en daarvoor wordt in de nota een „permanent Overlegorgaan” bepleit. Intelligent sparen anno1980. Met de Meesrente-rekening cie, en ligt zelfs boven het landelijk gemid delde. Het is dan ook geen wonder, dat vooral ten noorden van het noordzeeka- naal hier en daar hevig wordt gemopperd over de hoge heffing. Gevoelig als politici zijn voor gemopper (men ziet liever tevreden kiezers) zijn Ge deputeerde Staten nagegaan in hoeverre aan minder draagkrachtigen de heffing geheel of gedeeltelijk kan worden kwijt gescholden. In de Algemene Wet Rijksbe- lastingen is de mogelijkheid opgenomen, dat in bepaalde gevallen (of groepen van gevallen) aan onbillijkheden kan worden tegemoetgekomen (hardheidsclausule). En de Invorderingenwet bepaalt, dat be lasting geheel of gedeeltelijk kan worden kwijtgescholden, als de belastingplichtige eigenlijk te arm is (sociale clausule). De vraag was nu echter: wat is onbillijk en wie is te arm om belasting te betalen? Typisch een vraag om ruzie over te krij gen, dus typisch een vraag voor een scheidsrechter. Die scheidsrechter was in dit geval de Kroon. Nu hadden Gedepu teerde Staten van Noord-Holland het in zoverre gemakkelijk, dat aan deze (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In Provinciale Staten van Noord-Holland hebben maandag twee nieuwe leden hun intrede gedaan. De heer F. J. C. M. Baas kwam als opvolger van de heer D. van Leeuwen in de D’66- fractie. De heer J. Hopman volgde in de VVD-fractie mr. C. H. Goekoop op. Van Leeuwen en Goekoop verlieten de Staten in verband met andere drukke werkzaam heden. Het onderwerp WRK-III-financiering kwam maandag niet meer aan bod, door dat de Staten erg veel vergadertijd inves teerden in de ontheffingsregeling voor de waterzuiveringsheffing en de provinciale monumentenverordening (zie elders op deze pagina). De kwestie werd verschoven naar vol gende week maandag. Te voorzien is, dat er dan nog menig hartig woordje over het buizenplan zal worden gesproken. Men zal namelijk van GS de duidelijkheid wil len hebben, dat men zich met de gevraag de leningsgarantie niet principieel uit spreekt voor de omstreden duininfiltratie (ten zuiden van het Noordzeekanaal). In Noord-Holland zijn drie grote water schappen verantwoordelijk voor de zui verheid van het oppervlaktewater. Deze drie waterschappen zijn het Hoogheem raadschap Rijnland (ten zuiden van het Noordzeekanaal), Het Hoogheemraad schap Uitwaterende Sluizen in Kenne- merland en Westfriesland (ten noorden van het Noordzeekanaal) en het zuivering schap Amstel- en Gooiland (ten oosten van de Amsterdamse agglomeratie). Vol gens de Wet Verontreiniging Oppervlakte wateren moeten deze waterschappen zor gen dat vies oppervlaktewater wordt ge zuiverd. Die zuivering kost geld en dat geld moet in de vorm van een belasting worden betaald door de vervuilers (wij allemaal. De vervuiler betaalt-. Nu is vooral het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen erg duur in zijn belastingaanslagen. De zuiveringsheffing is daar verreweg het hoogst in de provin- Bij de milieufederatie verwacht men vanuit Provinciale Staten weinig tegen stand, zodat over niet al te lange tijd advertenties geplaatst kunnen worden. „Eigenlijk hadden we zo’n milieukundige gisteren al nodig gehad”, zegt Dirk Jan Booij, plaatsvervangend coördinator van CMN. De man die op velerlei milieuterreinen kan worden ingezet werd bij de federatie al lange tijd gemist. Het CMN-team, dat bestaat uit twee vaste krachten (gesubsi dieerd door de provincie) en vier tijdelijke medewerkers, die er zitten in het kader van de werkverruimende maatregelen van het ministerie van sociale zaken, kon de milieudrukte niet goed aan. „We zitten echt een beetje omhoog”, aldus Booij. Hoewel de milieufederatie bij de bestude ring en becommentariëring van provinci ale plannen nog nooit verstek hoefde te laten gaan betekende de onderbezetting op het Zaandamse CMN-kantoor uren overwerk voor de medewerkers. De milieukundige, die men nu snel in dienst mag nemen, moet een universitaire opleiding hebben met milieukunde als hoofdvak of bijvak. CMN verwacht geen problemen te hebben om er één te vinden. Men kreeg recentelijk al enkele aanbie dingen. De nieuwe kracht zal een volledi ge dagtaak krijgen. Zijn werkzaamheden omvatten onder meer het beoordelen van provinciale plannen en nota’s, zoals het Afvalstoffenplan van Noord-Holland. „De man krijgt een beetje een trekfunctie”, zegt Booij. In het verleden moest CMN zich bij talloze zaken noodgedwongen vooral op aspecten van de ruimtelijke ordening richten. Met de nieuwe kracht erbij kan CMN haar naam letterlijk meer eer aandoen. De nieuwe functionaris wordt verder ingeschakeld bij het organi seren van acties, begeleiding, bureauwerk en gaat tevens hoorzittingen bezoeken waar „het milieu” in het geding is. Bij CMN acht men de extra subsidie van ruim 63.000 voldoende om de milieukundige een dagtaak te geven. Contact Milieubescherming Noord-Hol land vormt een overkoepelende federatie, die ruim honderd leden telt: organisaties op het gebied van natuur en milieu. Men wil onder meer streek- en bestemmings plannen kritisch beoordelen uit een oog punt van milieuaspecten en planologie. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben ook voorgesteld 30.000 uit te trekken voor een drietal proef-projec- ten op het gebied van vrijwillig land schapsbeheer in de provincie. Het gaat om een veenweidegebied, een landgoed of één a twee eendekooien en een knotwilgenge- bied. Men denkt aan een vaste kern vap tien deelnemers per project, die zestien weekeinden aan de slag gaan. Daarnaast zouden er af en toe weekeindegroepen kunnen opereren, die twintig mensen om vatten. Alle proef-projecten moeten nog dit jaar starten. (ADVERTENTIE) hei^hi/drinks ^MBièjedtulNUUiiiiuitLMef kewcfci! Lu "i'iiiiini'iiL - Herschi Cassis met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen!

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6