Vondelpark zakt langzaam weg in J Gemeente vraagt Amsterdammers stad schoon te schrobben Amsterdams Kinderfilmhuis voldoet aan behoefte Billie Turf wijkt voor het Meisje op de bezemsteel Toekomst oude gevangenis nog onzeker drassige bodem Ophogen gaat acht jaar duren «Li w Grootscheepse actie tegen vervuiling en voor meer groen s l II Schamen I Til een tegel Tk I 13 I WOENSDAG 26 MAART 1980 AMSTERDAM *2 X X Publiek kritisch Plezier C Wie een geschikte film voor kin deren zoekt is snel uitgekeken op het programma van de plaatselij ke bioscopen. Bambi, Mickey Mouse, Billie Turf, Sjors en Sjim- mie, Laurel en Hardy zijn meestal de hoofdpersonen. Steeds vaker komt het voor dat exploitanten dit povere programma zelf uit breiden met kassuccessen voor volwassenen. Van Jaws, Grease en Superman worden kinderma- tinees samengesteld, compleet met het bijbehorende reclamege weld - onder redactie van Theo van der Kaaij "W 'W 7ie Amsterdam al heèft op- gegeven als sterk vervuil- de stad die niet meer schoon te poetsen is, moet nog even wachten. Vanaf volgende week gaat het onmogelijke ge beuren: de hondenstront zal van de straten verdwijnen, de plant soenen zullen worden gevrij waard van beddespiralen en pak ken krantenpapier, vuilniszak ken en fietsframes worden uit het water gevist en fleurige bruids sluiers schieten uit de grond in grauwe, sombere woonwijken. i c •tr Het Vondelpark is een polder en moet nodig worden opgehoogd. De stadskwekerij in Amsterdam-Oost: kraamkamer van het bomenbestand. I 9 l ■5 I n Het voormalige gevangenisgebouw bij het Leidseplein. Uit de kinderfilm Jason en de bergleeuw”. Wat het versieren van de stad betreft maakt de gemeentelijke dienst Groen voorzieningen het de Amsterdammers ui terst makkelijk. Het advies luidt: „Til een tegel, plant een plant”. De gemeente geeft aan waar de tegels wel en waar ze niet gelicht kunnen worden, strooit kwistig tips en raadgevingen rond over wat voor soort beplanting en wie daar prijs op stelt kan zijn gevelgroen zelfs gratis bij de wijkcentra bekomen. Het is net als met films voor volwasse nen: er zijn speciale filmhuizen nodig om die films te vertonen die de commercieel ingestelde exploitanten niet interessant vinden. Filmhuizen in Zaandam, Nijme gen, Delft, Alkmaar, Den Bosch en Breda draaien al een breed scala aan kinder films, in Amsterdam doen het Shaffythea- ter en De Meervaart dat ook, maar de begeleiding van wat vertoond wordt is minimaal. En om de begeleiding draait alles in het Amsterdams Kinderfilmhuis. Dick de Jonge: „Wij zijn zeker niet op de dat hij de betere kinderfilm niet zo gauw kwijt raakt.” Overal in de stad staan nieuwe papierbak ken in slagorde opgesteld. ke dienst Groenvoorzieningen, „en we ne men aan dat daar nog meer vraag naar is. dam”, zegt ir. W. Fuchs van de gemeentelij- Het tegels lichten is natuurlijk wel voor eigen risico. Wij vinden dat het mag, maar andere gemeentelijke diensten hebben daar meer moeite mee”. Dat zijn natuur lijk de gemeentelijke diensten die zich eerste plaats vormingswerkers. De kinde ren moeten plezier beleven aan de film, dat is heel belangrijk. Toch moet het kij ken naar een film ook iets van een uitda ging hebben, wat ze zien mag best van belang zijn voor hun ontwikkeling, ze aan het denken zetten en ze mogen daar best emoties bij voelen. Wij willen de films heel actief vertonen. Veel informatie vooraf geven en de kinderen na afloop gelegen heid geven om erover te praten.” Een Disneyfilm of het zien van Billie Turf in een normale bioscoop kost nog altijd zo’n 7,50 per kind. In het Kinder filmhuis bedraagt de toegangsprijs 2,50. Wie voor een gulden een lidmaatschap voor een jaar koopt, betaalt maar twee „Planten en grond verstrekken via de wijkcentra gebeurt al langer in Amster- bezig houden met de kabels en leidingen in de straat. Menige pijp of draad werd al stukgestoten door ijverig in de grond wroetende burgers die hun klimplant ste vig wilden verankeren. De dienst Groen voorzieningen wijst in de advertentie wel even op de gevaren: „Als u graaft doe het dan erg voorzichtig met een klein schepje als het niet anders kan. En gaat er toch nog een kabel stuk, bel dan meteen. Dan hoeven we tenminste niet een dag te zoe- gulden toegang. Volwassenen betalen vijf gulden. De kerngroep gaat ervan uit dat een kinderfilm nooit commercieel uitge buit mag worden. Dat betekent wel dat er subsidie van de overheid nodig is om de zaak draaiende te houden. Deze subsidie is nog niet toegezegd, maar het Kinder filmhuis kon van start gaan doordat er materiaal beschikbaar kwam, de filmdis tributeur een soepele houding heeft aan genomen en niet in de laatste plaats om dat er geen betaalde medewerkers zijn. De voormalige kapel, ingang Kleine Gartmanplantsoen 14, biedt plaats aan 112 kinderen. Ouders die meekomen kun nen altijd een plaatsje vinden op het bal kon. Het doek hangt op de plaats waar vroeger een kruisbeeld hing. Op woens dagmiddag (14 uur) wordt het programma voor kinderen van 8-12 gedraaid, op zater dagmiddag (15 uur) kunnen kinderen van 4-8 komen. Binnenkort zal er ook een programma op zondagmiddag zijn. Vanaf 1 maart zijn er per voorstelling gemiddeld 75 kinderen binnen geweest. „Het Kinderfilmhuis voldoet aan een grote behoefte,” zegt Dick de Jonge, „We hebben steeds andere kinderen binnen tot nu toe en we merken dat het publiek best kritisch is en zeker niet slaafs. Onze ma nier van werken slaat erg goed aan. We willen niet als volwassenen zelf precies bepalen hoe het programma eruit ziet, dat gebeurt samen met de kinderen. Ze krij gen het dus ook niet alleen voor het zeg gen, niet anti-autoritair dus, want wij vin den dat kinderen zeker behoefte hebben aan begeleiding.” De organisatoren van het Kinderfilm huis zouden het ideaal vinden wanneer er uit de bezoekers een greepje kinderen kwam dat zich intensief bezig houdt met de programmering, de vertoning en het verkopen van kaartjes. Ook bestaat de mogelijkheid voor de kinderen dia’s te maken en zelfs een video-programma sa men te stellen onder het motto: wat ge filmd wordt, gaat ook vertoond worden. (Reserveren is mogelijk tot een uur voor de vertoning via 020-241411). gonnen,” zegt ir. W. Fuchs van Groen voorzieningen van de gemeente Amster dam. „Het grootste gedeelte moet echter nog gebeuren en dat is nog zeer veel. Alles moet worden opgehoogd en boven dien moet geprobeerd worden het park in de oorspronkelijke staat terug te brengen, want die is nu aangetast.” Ook het aanleggen van een geheel nieuw sy steem van waterafvoer of drainage be hoort tot het renovatiewerk aan het Von delpark. Het leek de direktie van Groen voorzieningen het beste om een klein stukje van het Vondelpark aan te pak- Het voormalige huis van bewaring op het Kleine Gartmanplantsoen aan het Amsterdamse Leidseplein staat niet leeg maar gonst van de activiteiten. Er is een theater, een café, het CISCA- kantoor, een opvangcentrum voor ex- gedetineerden, er wordt gewoond, er worden manifestaties en feesten gehou den en sinds begin deze maand is er ook een kinderfilmhuis. Het oude gevange nisgebouw is tijdelijk in gebruik geno men met toestemming van het gemeen tebestuur in afwachting van de dingen die komen gaan. Een uitgebreide in spraakprocedure gaat op dit moment vooraf aan de beslissing van de gemeen teraad over de definitieve bestemming. Tweederde van alle insprekers heeft vorig jaar laten weten dat de gebouwen moeten blijven staan en een sociaal- culturele bestemming moeten krijgen, aangevuld met woningen en winkels. Het gemeentebestuur heeft daarop ge antwoord dat het beslist nog niet zeker is of de gebouwen kunnen blijven staan. B. en W. houden de mogelijkheid open voor de bouw van kleine kantoren en hotels uit oogpunt van exploitatie. De insprekers hebben te kennen gegeven dat absoluut niet te willen. Wel hebben B. en W. duidelijk laten weten dat de plannen voor het appartementenhotel van de Zandvoorter N. Bouwes zeker niet door zullen gaan. Bouwes is daarop naar de rechter gestapt, maar hij ver loor het proces tegen de gemeente Am sterdam. Binnenkort start de tweede inspraakronde over de toekomst van het gevangeniscomplex. Pas daarna gaat de gemeenteraad beslissen. Ki K ken en daar de nodige ervaring op te doen. In een proeftuintje van één hectare rechts van de ingang Amstelveenseweg werd vanaf 1977 naar hartelust gespit, gekapt, opgehoogd en geplant. Het werk in het park was aangemeld als te subsi diëren project in het kader van de werk loosheidsbestrijding, zodat aanvanke lijk met onervaren personeel gewerkt werd. Een tweede proeftuin van vier hectare werd vorig jaar met succes op gehoogd en verplant. Schrikbarend goed is hier het verschil te zien tussen de juiste hoogte en de lijn waarop het Von delpark verzakt is. Het opknappen van Amsterdams be langrijkste groene long zal de komende jaren een stevig stempel op het park drukken, maar de gemeente stelt na drukkelijk, dat de functie van het Von delpark en de talloze activiteiten die daar plaats hebben niet in het gedrang mogen komen. Sinds 1 maart is het aantal filmtitels voor kinderen in Amsterdam drastisch verruimd. Het nieuw opgerichte Amster dams Kinderfilmhuis vertoont rolprenten die nog niet eerder in de bioscopen te zien zijn geweest. Een greep uit het program ma: Dr. Jekyll and mr. Hyde, Tsjetan de indianenjongen, Bamboehek, de Sneeuw koningin, de Man uit het niets, Jason de bergleeuw en hef Meisje op de bezemsteel. De plaats vaA vertoning is de kapel tevens sportzaal van het voormalige huis van bewaring bij het Leidseplein. Het Kinderfilmhuis heeft hier een tijdelijk on derkomen gevonden in afwachting van de definitieve verdeling van de gevangenis ruimte onder belangstellende organisaties en groepen. Een breed opgezette in spraakprocedure is al geruime tijd in werking. Het Amsterdamse Kinderfilmhuis be staat uit een kerngroep van twaalf vol wassenen en vijf kinderen. Dick de Jonge vertelt over het hoe en waarom van het filmhuis voor kinderen. „Er heerst een malaise in het vertonen van kinderfilms. Wat het meest opvalt is het Disney-syndi- caat dat maar één doel voor ogen heeft: veel winst maken. Komt er een nieuwe Disneyfilm uit, dan moeten er ook allerlei produkten bij verkocht worden. Kinder films worden gemaakt als consumptie voor de massa. Toch is er wel degelijk een goed aanbod. De distributeur vindt echter ara De al jaren werkzame Commissie Be strijding Stadsvervuiling, bestaande uit gemeentelijke diensten en particulieren, is erin geslaagd een grootscheepse actie van de grond te krijgen om de stad echt schoon te krijgen, onder het motto: „Am sterdam, je was de mooiste, je wordt het weer”. Of de plotselinge eenstemmig heid in de commissie iets te maken heeft het de op handen zijnde inhuldiging van Beatrix als koningin, wil niemand open lijk toegeven, maar aangenomen mag worden dat de feestelijkheden rond de Dam op 30 april wel degelijk een rol spelen. In paginagrote advertenties in de Am sterdamse huis-aan-huisbladen windt de commissie er geen doekjes om. „De Am sterdammers zijn druk bezig hun stad schoner te krijgen”, zo luidt de optimisti sche tekst, „Ze halen een bezem over hun eigen stoep, leren hun hond „het” in de goot te doen, zetten hun vuilniszak dicht èn op de ophaaldag buiten, gooien afval in de papierbakken (ze zijn nieuw en staan nu overal!) en bellen de Stadsreiniging voor afvalproblemen van henzelf of van een ander”. -vi De commissie gaat nog even door: „Am sterdam wordt schoner. Dus mooier. En nu, met het voorjaar en de kroning van Beatrix voor de deur, gooien we er met z’n allen een schepje bovenop. We gaan de stad versieren, onze eigen straat, onze eigen stoep. En maken Amsterdam weer tot de mooiste stad van Nederland”. De commissie Bestrijding Stadsvervui-. ling gebruikt een schoonmaakactie van Amsterdamse scholieren als opstapje om de volwassenen ertoe te brengen de boel niet opnieuw smerig te maken. Op 3 april halen de scholieren gewapend met prik kers en manden het vuil uit perken en plantsoenen. „Laten wij dat als volwasse nen niet opnieuw verpesten”, zegt de com missie, „Als je bedenkt dat wij volwasse nen het meeste van die troep veroorzaakt hebben, dan moeten wij ons toch eigenlijk schamen”. De Stadsreiniging doet een paar ijzer sterke zetten in de strijd tegen de honde- poep. Voor iedere burger ligt er een gratis „trainingsfolder” klaar „voor uzelf of de— buren”. Volgens Stadsreiniging „kan elke hond binnen zes weken stoepzindelijk zijn”. Met de volgende tekst kunnen de~_ Amsterdammer en zijn hond het doen: „Een goed opgevoede hond zal ook los van de lijn nooit zijn hoop midden op een- grasveld doen. Hij zal altijd stoepranden, afscheidingen tussen gras en aarde of~ gras en paden opzoeken overgaan hun eigen directe omgeving— schoon te houden”. Kleistuk, Slurf, Kruierslaantje, Pano rama, Kerkhof, Ronde Hoek, Moorde- naarslaantje, Reigershoek, Paarden sprong, Kloot, Brandbrug, Alkoof, Ban- kie-Elf, Oude Kweek, Trekkerslaantje, Julianatuin. Wie de namen thuis kan brengen mag zijn vinger opsteken. We zijn in het Vondelpark, de indrukwek kendste stadstuin van Amsterdam. Er is niets in de hoofdstad dat niet door toe doen van de tand des tjjds te maken krijgt met een opknapbeurt of renovatie. Zo ook het Vondelpark. Het 115 jaar oude, in Engelse land schapsstijl aangelegde park is dringend aan vernieuwing toe, want het dreigt langzaam maar zeker in de drassige Am sterdamse bodem weg te zinken. De Ver- eeniging tot aanleg van een Rij- en Wan delpark te Amsterdam, ook wel ge noemd het Zedelijk Lichaam, vergat in 1865 het weiland tussen Kinkerbuurt en Concertgebouwbuurt op te hogen tot stadspeil, zodat het Vondelpark altijd een polder is gebleven. Er zijn in de loop der jaren ongehoord grote hoeveelheden grond het park ingé bracht om de levenskansen van de bo men veilig te stellen. Tuinarchitekt J. D. Zocher jr. bracht bomen uit alle wereld delen naar Amsterdam, maar voorna melijk door de hoge grondwaterstand voelen deze bomen zich minder prettig. De oerhollandse populier en wilg zijn daarentegen uitstekend in hun element en verdringen hun buitenlandse soortge noten. Om deze ontwikkeling te keren en het Vondelpark het oorspronkelijke ui terlijk terug te geven is een renovatie nodig die wel acht jaar kan duren. „We zijn er al wat aarzelend mee be ken waarom de hele straat geen telefoon meer heeft. Om maar iets te noemen”. Onderdeel van de actie voor een schone stad in de „groenweek” die zaterdag start op de bloemenmarkt aan de Singel. Daar krijgt iedereen gratis adviezen voor de aanleg van zijn tegeltuin, balkonbeplan- ting, daktuin of gewoon kamerplanten. Maandag staan dezelfde raadgevers op de groenmarkt aan het Amstelveld en elke bloemist in de stad geeft de verdere week gratis adviezen. Overigens houden een tuinvrouw en een plantendokter elke woensdagmiddag zitting in het Amstel- park. Iedereen die planten heeft met groeiproblemen kan daar terecht voor gratis advies. De kraamkamer van het Amsterdamse bodembestand, de stads kwekerij aan de Middenweg, houdt bo vendien in het weekeinde rondleidingen voor belangstellenden. Het groene gedeelte van de actie voor schoon Amsterdam zal wel aanslaan in de stad, maar of de burgerij er daadwerke lijk zelf toe zal overgaan de stoep te schrobben staat nog te bezien. Ook voor de commissie Stadsvervuiling is dat nog een verrassing. Ir Fuchs: „De stad is vuil, want niemand neemt de verantwoorde lijkheid op zich. De mensen voelen zich anoniem, een deel van de massa die zorgt dat de stad vervuilt. Iedereen klaagt er over dat alles zo smerig is, maar niemand zal de handen uit de mouwen steken. Via deze actie hopen wij dat de mensen ertoe 1 MT

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13