overbodig Pleidooi Ziekenfondsraad: Te zwaar om te rollen ILO: zoeken naar olie in Derde Wereld Uit enquête blijkt: Toeristenbond: meer mensen met vakantie IATA: groei luchtverkeer In België 1,5 procent groei Zes miljoen meer winst voor VNU 4 1 VWO: spaarknop Vereniging Eigen Huis: wasautomaten Financiële regeling voor lijkschouwing valt tegen „Olie-invoer sinds 1975 „Boetebepalingen op eigen huis onjuist” helft duurder” J Stijging bleef onder 15 procent WM Hooggesloten jurk in Saoedi-Arabië s 21 ECONOMIE 19 80 MAART WOE N S D A G, 26 08 ■■V Hs la- t. (Van ónze redactie economie) DEN HAAG. Minister Van Aardenne van Economi sche Zaken heeft meegedeeld dat de beperking van het con sumptief krediet, waartoe de regering in april vorig jaar overging, volgende maand niet zal worden verlengd. 5". - 5 -x V ^5' consumptief krediet ;eerd he kt Uitzendbureau geeft hoop op vaste baan bij ?m, ndsen z. ed.) Te zwaar om weg te rollen is dit gigantische 2200 kilogram wegende ei, dat langs de autosnelweg tussen de Zwitserse steden Zürich en Bern ligt. Het is een artistiek presentje van de maatschappij die de weg heeft aangelegd. Het consumptief krediet bestaat uit per soonlijke leningen, doorlopend krediet, afbetalingsleningen en dergelijke. Door middel van een beschikking bepaalde mi nister Van Aardenne vorig jaar, dat het totaal uitstaand bedrag aan consumptieve kredieten in één jaar met niet meer dan vijftien procent zou mogen stijgen. Juridisch gezien gaat het hier om een ingewikkelde zaak, mede omdat verzeke ringen nu eindigen bij het overlijden en dus in deze gevallen een verzekerde feite lijk ontbreekt. Deze kosten kunnen ook niet in een ziekenhuistarief worden door- bereknd, behalve als het gaat om degenen die in ziekenhuizen overlijden. (Van onze redactie economie) ARNHEM. Werken via een uit- izendbureau begint voor steeds meer mensen een vlucht uit de werkloos- heid in te houden. In de praktijk heeft namelijk menige uitzendkracht in middels ervaren, dat het „uitgezon den worden” tevens veelal gesloten deuren naar - opnieuw - een vaste baan tenminste op een kier zet. De conjunctuurbeschikking consump tief krediet zal in april van dit jaar echter niet door een nieuwe beschikking worden vervangen, omdat er, gezien de economi sche vooruitzichten voor dit jaar en het verloop van het consumptief krediet in de afgelopen maanden, thans weinig aanlei ding tot vrees voor een buitensporige kre dietverlening aan de consumenten be staat, zo heeft het ministerie van Econo mische Zaken meegedeeld. Wel zal de ontwikkeling van deze kre- dietvorming nauwlettend in de gaten wor den gehouden. Mocht tegen de verwach tingen in toch een sterke uitbreiding plaatsvinden, dan komt er alsnog een nieuwe beschikking, zo'is meegedeeld. Uit de enquête bleek, dat het publiek het uitzendwerk in het algemeen nog altijd ziet als tijdelijk werk, maar voor mensen die onvrijwillig zonder werk zitten, ziet GENÈVE (Reuter) De Internationa le Arbeidsorganisatie (ILO) is van me ning dat de opsporing van oliereserves in de Derde Wereld moet worden uitge breid ter bevordering van de economi sche ontwikkeling van de arme landen. De VN-organisatie noemt vijftien lan den acht in Latijns-Amerika en Azië en zeven in Afrika waar goede voor uitzichten voor het aantreffen van eco nomisch ontginbare reserves bestaan. Vergeleken met de vorig jaar door de stichting onderzochte goedkopere wasma chines wassen de middenklasse-appara- ten de witwas en de synthetische was beter, maar toch kunnen de fabrikanten nog heel wat verbeteren. De stichting noemt een aantal punten: de bontwas kan schoner, de 60-graden synthetische was zuiniger en de bediening eenvoudiger. datzelfde publiek toch wel veel mogelijk heden in uitzendarbeid. Op de vraag na melijk welke groepen mensen vooral ge bruik zullen maken van een uitzendbu reau, werden veelal genoemd: mensen, die part-time kunnen of willen werken (40 procent), schoolverlaters (37 procent) en werklozen (36 procent). Het is een alleszins aardig gegeven, dat tijdelijk werk de aanloop kan vormen voor een vaste baan. Volgens drs. Garrit- Het gaat bovendien om landen met een betrekkelijk groot olieverbruik. Eigen Huis in Amersfoort komt dat lening-verkopers onvoldoende is. De ILO heeft een rapport over deze zaak opgesteld, dat volgende maand zal worden besproken in de oliecommissie van de organisatie. Er staat onder meer in dat de vooruitzichten uitbreiding van de exploratie rechtvaardigen in Argenti nië, Colombia, India, Pakistan, Peru, de Filippijnen, Turkije en Vietnam. Goede mogelijkheden zijn er ook in Benin, Ka meroen, Kongo, Zaïre, Ghana, Ivoorkust en Togo. Overigens - los van de reacties - een uiterst interessante vraag, omdat er nog wel eens ten onrechte wordt gesteld, dat het uitzenden óók arbeidsbemiddeling is en dus door de overheid zou moeten ge scheiden. De ABU wijst er evenwel op dat uitzenden géén arbeidsbemiddeling is. 82, Odt 346.00 256,00 6.83 30 nd it. Ook geven enkele automaten nog steeds veel geluidsoverlast, zo stelt de stichting VWO. n. lit uvel in. 131,00; 63.30- 94,00- 83,50. 12,501 34,401 87,00- 22,oo; 70,20. 43.30- 86,501 37.30- 59,901 70,00- 13,00' 91,601 114,50- 55,501 92,90- 48,801 95,90 Al met al toch wel aardig cijfermateri aal over hoe de uitzendarbeid en de uit zendbureaus door het publiek worden ge zien. Het Intomart-onderzoek is destijds verricht in opdracht van de ABU (Algeme ne Bond Uitzendbureaus) te Amsterdam. De in 1961 opgerichte ABU beheert thans 80 procent van de uitzendingen, gemeten naar omzet. 40,00 35,001 22,20 154,00 132,00 73,50 47,00 116,00 34,00 48.00 54.20. 95,50. 55,00- 75,501 130,00- 101,00 137,20 33,70 46,50 120,00 49,00 46,50 40,50 64,50 88,50 39,60 127,50 40,80 43.20 57,30 30,001 56,30 126,60 98,00 49,50 137,50 33,50 136,70. 67,00 69,30 171,50 29,10' 75,00 166,00 21,70 36,00 34,00 39,00 44,00 107,10 320,00 145,00 146,00 260.00 sen betekent dit gegeven, vertaald in de praktijk, dat van alle jaarlijks uitgezon den krachten naar tijdelijk werk, er zeker 22.000 aan een vaste baan komen. i/ij RIJSWIJK (ANP) De spaarknop voor weinig vuile was op wasmachines blijkt overbodig bij een goed 60-gradenbont- wasprogramma. Dat is een van de conclu sies uit een onderzoek van de Stichting Vergelijkend Warenonderzoek (VWO) die tien centrifugerende wasautomaten en twee wascombinaties testte (prijsklasse 900 tot 1.500 gulden). De spaarknop voor kleine wasjes blijkt niet zuinig als voldoende was voor een volle trommel wordt opgespaard, aldus de stichting VWO. De stichting constateerde voorts grote onderlinge verschillen in het water- en energieverbruik tussen de di verse merken wasautomaten. (Van onze redactie economie) AMSTELVEEN. De Ziekenfondsraad (ZFR) vindt dat er een regeling moet komen waardoor lijkschouwingen (secties) op overledenen buiten ziekenhuizen financieel beter mogelijk worden gemaakt. Van ziekenfondswe- ge worden hiervoor nu geen vergoedingen gegeven, maar het wordt door de ZFR in het belang van de volksgezondheid geacht hiervoor mogelijkheden te openen. Daartoe zijn echter wetswijzigingen noodzakelijk. Aanleiding voor het instellen van deze kredietrem was de bijzonder sterke stij ging van het bedrag aan consumptieve kredieten tot april vorig jaar, die verschei dene financiële deskundigen ertoe bracht te waarschuwen, dat er teveel werd ge- 1 leend. Op jaarbasis blijken de kredietver- leningsinstellingen echter onder de grens van vijftien procent te zijn gebleven. Al- leen enkele financieringsmaatschappijen kwamen hier bovenuit, maar voor deze instellingen was een bepaalde uitzonde ring van toepassing. ABU-directeur algemene zaken drs. W. Garritsen: „Er zijn natuurlijk allerlei mo tiveringen om via een uitzendbureau te gaan werken. Niet alleen om een vaste baan te verwerven. Toch zie je steeds meer het verschijnsel, dat de uitzendbu reaus als een veredelde laatste strohalm worden beschouwd om aan het werk te blijven”. De Vereniging Eigen Huis krijgt de klachten uit alle delen van het land en heeft dus een algemeen beeld van de hele situatie. Een andere boetebepaling waar nog minder mensen van hebben gehoord, is die voor te laat betalen. „Dat is juist een logische boete”, vindt Bos, „want te laat betalen betekent renteverlies voor de geldschieter”. De vereniging krijgt voortdurend klach ten binnen van leden, die plotseling te horen krijgen van de boetebepaling. Daaruit blijkt duidelijk, aldus Bos, dat er iets mis is met de informaties die de bemiddelaars moeten verstrekken. Als een van de redenen daarvoor noemt hij '~T het verschil in provisie die men voor de verkoop van verschillende soorten hypo theken krijgt. Bij zogenaamde levenshy- potheekvormen wordt het voor de bemid delaar erg verleidelijk om de consument in de richting van een levenshypotheek te adviseren, terwijl deze vorm van lenen lang niet voor iedereen zo voordelig is. Dit juridisch probleem kan alleen door wetswijzigingen worden opgelost. Nader moet worden bekeken op welke manier dan de ziekenfondswet en/of de Algemene Wet Bijzondere Ziekenkosten moeten worden aangepast. Dat kan lang duren en daarom zou een tijdelijke regeling moeten worden getroffen. Over de kosten kan de ZFR de staatssecretaris nog geen ophel dering geven. De verkopers zouden niet alleen over de rente en aflossingen moeten praten, maar ook over de boetebepalingen en andere condities, zo stelt hij. Het lijkt vreemd dat iemand erop gewe zen moet worden, eerst alle voorwaarden in een contract van een ton of meer te lezen alvorens het te tekenen. Toch ben je als leek gauw geneigd de hele zaak over te laten aan de bemiddelaar. Eigen Huis heeft minder goede ervarin gen met tussenpersonen, gezien de klach ten die er nog altijd binnenkomen van leden over allerlei bepalingen waar ze DIEDDAH (ANP). Het ministe rie van Binnenlandse Zaken van Sa oedi-Arabië heeft de aandacht van de buitenlandse vertegenwoordigingen gevestigd op een nieuw voorschrift van koning Khaled. Daar staat in dat alle niet-mohammedaanse buiten landse vrouwen in het land, ook toe risten, hooggesloten jurken tot op de enkels, met lange mouwen, moeten dragen, zelfs bij 50 graden in de schaduw. Volgens een door het marktonderzoek bureau Intomart verricht onderzoek naar de kennis en de houding van de Neder landse bevolking ten aanzien van uitzend bureaus was 66 procent van de onder vraagden het eens met de vraag, dat wer ken via een uitzendbureau de kans ver groot aan een vaste baan te komen. Ne gentien procent was het hiermee oneens en vijftien procent „wist het niet”. Om aan een baan te komen, werden de personeelsadvertenties het meest ge noemd (97 procent), het arbeidsbureau kwam op de tweede plaats met 95 procent, het eigen initiatief was een goede derde met 88 procent en het uitzendbureau scoorde 86 procent en werd daarmee vierde. De vraag of de geënquêteerden zelf via een uitzendbureau een andere baan zou den gaan zoeken, werd door 11 procent beantwoord met „beslist wel”, terwijl 25 procent reageerde met „ja, misschien”. In oktober 1077 heeft de toenmalige staatssecretaris van Volksgezondheid Hendriks de ZFR gevraagd de mogelijk heden na te gaan voor een regeling binnen de wettelijke ziektekostenverzekering, zo dat financiering van secties op verzoek van huisartsen of verpleeghuisartsen mo gelijk wordt. Vergoeding wordt nu alleen gegeven voor lijkschouwingen op in zie kenhuis overleden verzekerden. De ZFR meent dat een dergelijke rege ling voor de eerste-lijnsgezondheidszorg en de verpleeginrichtingen een waarde volle bijdrage voor de gezondheidszorg zal betekenen. Argument: de patiënten die buiten de ziekenhuizen overlijden,'hebben meestal een ander ziektebeeld dan dege nen erbinnen. Meer zekerheid kan worden verkregen over doodsoorzaken, wat dan weer de verwerking van het overlijden door de nabestaanden en de begeleiding van de arts ten goede komt. Door het verwerken van verkregen gegevens uit secties in sta tistieken kan een beter inzicht worden verkregen over de waarde van de lijk schouwingen. Hierbij wordt ook gedacht aan de betekenis die een sectie in een zwakzinnigeninrichting voor de volksge zondheid kan hebben. (Van onze redactie economie) HAARLEM. VNU, Verenigde Neder landse Uitgeversbedrijven NV, stelt voor over het afgelopen jaar een contant divi dend uit te keren van 6.85 per gewoon aandeel van 20. Hiervan werd al 2.20 als interimdivi dend uitgekeerd. Over 1978 bedroeg het dividend 6,-. De nettowinst over vorig jaar bedroeg ƒ45,1 mln (1978: ƒ39,7 mln) ofwel 19,12 16.81) per aandeel bij een van 1.096.5 mln tot 1.187.8 mln gestegen omzet, zo heeft de VNU bekendgemaakt. DEN HAAG (ANP). Er zullen dit jaar weer meer Nederlanders met vakantie gaan. De ANWB schat zeker 8,3 miljoen, van wie zestig procent naar het buitenland gaat en veertig procent in eigen land blijft. Van dit aantal gaat een zeer groot gedeelte met vakantie in het komende zomer seizoen, dat er volgens de ANWB an ders zal uitzien dan in voorgaande jaren. Met name zullen de vliegvakanties minder in de belangstelling staan. De boekingen tot nu toe wijzen in deze richting. De belangstelling voor Spanje en Portugal zal afnemen, zo denkt de ANWB en wellicht zullen er ook minder vakantiegangers naar Joego-Slavië en Griekenland gaan. „Flink afnemende interesse voor Amerika en Canada. De sterk geste gen vliegprijzen maken ondanks de gunstige koers van de dollar een va kantie in deze landen weer aanzien lijk duurder dan in 1979, hoewel nog steeds attractief”, zo stelt de toeris tenbond verder. In het buitenland zal vooral Frank rijk weer flink aan bod komen. Vorig jaar was Frankrijk vakantieland nummer één voor de Nederlander, gevolgd door Spanje, West-Duits- land, Oostenrijk en Italië. Nog eventjes terug naar het onderzoek van Intomart. Aan de ondervraagden werd ook voorgelegd of arbeidsbemidde ling uitsluitend een overheidstaak moet zijn en niet door particuliere instellingen moet worden verricht. Daarmee was 29 procent van de geënquêteerden het eens, maar liefst 55 procent was het daarmee niet eens, terwijl nog eens 17 procent wederom geen mening had. Maar als we de Sociale maandstatistie- ken mogen geloven - en waarom zouden we dat niet - dan is de schatting van de ABU-directeur algemene zaken zelfs nog een tikkeltje aan de bescheiden kant. Vol gens die statistieken zouden namelijk jaarlijks zelfs tussen de 24.000 en 30.000 mensen een overstapje via het uitzend werk naar vast werk nemen. GENÈVE (UPI). Het passagiersver voer op de Noordatlantische routes is vo rig jaar minder toegenomen dan in enig ‘voorgaand jaar, met uitzondering van de economisch zeer ongunstige jaren 1974 en 1975. Dit blijkt uit de cijfers die de IATA (International Air Transport Association) I heeft gepubliceerd. Er vlogen in het afgelopen jaar 18,4 Miljoen mensen over het noordelijk deel Jvan de Atlantische Oceaan. Dat was 5,7 procent meer dan in 1978. Het vervoer per «lijndienst nam nog aanzienlijk toe, name lijk met 15,7 procent tot 15,9 miljoen pas sagiers. Daarentegen was er sprake van “een sterke inzinking van het charterver- Ivo^r en wel met 31,4 procent tot 2,5 mil joen passagiers. Het vrachtvervoer nam met 10,7 procent toe tot 847,866 ton. Het passagiersvervoer van en naar de Verenigde Staten nam met acht procent toe maar het aantal mensen dat per vlieg tuig van en naar Canada reisde, nam met twee procent af. Het aantal ingezetenen van de Verenigde Staten die op de Noord- atlantische routes vlogen nam met één procent af. Daarentegen maakten 24 pro cent meer mensen van andere nationali teit een vlucht over het noorden van de Atlantische Oceaan. TL. f Hoewel de ABU het gegeven nog niet helemaal hard heeft kunnen krijgen, meent drs. Garritsen in elk geval te kun nen stellen, dat van elke tien uitzend krachten er één uiteindelijk overgaat in vaste dienst. „Uitzendbureaus en arbeidsbureaus zijn”, aldus drs. Garritsen, „twee onverge lijkbare grootheden. Arbeidsbureaus le veren adressen. Uitzendbureaus het werk. (Van onze redactie economie) AMERSFOORT. Er zijn kennelijk nog veel mensen die bij het afsluiten van een hypothecaire lening alleen letten op de rente, de looptijd en vooral op de hoogte van de periodieke betalingen. De andere voorwaarden worden uiteraard eveneens genoemd in het contract; die worden dan onnauwkeurig of helemaal niet gelezen. Volgens adjunct-directeur Bos van de Vereniging vooral omdat de voorlichting van de BRUSSEL (ANP). In de huidige eco nomische situatie valt er voor België dit jaar eerder een economische groei met slechts anderhalf procent te verwachten dan een met 2,5 procent, zoals eerder was voorzien. Dat is de mening van de Belgi sche minister van Financiën, Gaston Geens. Om het inflatiepercentage in Bel gië dit jaar tot zes te kunnen beperken zal men tot een stabilisatie van de lonen moe ten komen. Drie procent loonsverhoging, zoals die in sommige CAO’s is voorzien, is te veel, aldus de Belgische minister. Geens heeft dit 'gezegd tijdens een bij eenkomst mwt journalisten van gespecia liseerde dagbladen in België. Volgens de minister betaalt België, na de recente olie prijsverhogingen, nu ongeveer 28 dollar per vat olie „en dat is ruim het dubbele T van de prijs van eind 1978”. De weerslag daarvan op de Belgische economie is gro- ter dan die op de België omringende lan- - den, omdat België voor de helft van zijn binnenlandse energieverbruik afhanke lijk is van de ingevoerde aardolie, aldus de minister. - In geld uitgedrukt zal het tekort voor dit jaar op de Belgische energiebalans onge veer 14,6 miljard gulden zijn tegenover ongeveer 10,2 miljard vorig jaar. De Belgi sche energierekening dreigt dan ook te stijgen van vier tot vijf procent van het bruto nationaal produkt. Het tekort op de Belgische betalingsbalans zal dit jaar rond 8,5 miljard gulden zijn, „maar de kans is groot dat dat cijfer nog hoger zal liggen,” aldus de minister. m, NEW YORK (Reuter). Het Ameri kaanse vakblad voor de olie-industrie Pe troleum Intelligence Weekly heeft bere kend dat de werkelijke stijging van de kosten van de olie-invoer voor de voor- tnaamste industrielanden sinds het mid- den van de jaren zeventig meer dan vijftig I procent heeft bedragen. I Hoewel wordt beweerd dat de werkelij- ï-ke kosten van olie geleverd door de OPEC (Organisatie van Olie Exporterende Lan- den) zijn gedaald, zijn ze integendeel ge- stegen met elke ronde van prijsverhogin- I gen waartoe de olielanden sinds het derde Wcwartaal vorig jaar besloten hebben, zo ".concludeert het blad uit een analyse van de officiële olieprijzen met correcties voor schommelingen van wisselkoersen en de inflatie in de industrielanden. Daarbij werd 1972 als basisjaar genomen, het jaar •vóór de zogenoemde eerste energiecrisis. De werkelijke prijzen die de Verenigde •Staten voor olie uit de OPEC moeten betalen zijn het sterkst gestegen. In febru- Jari kostte een vat olie van standaardkwa- •liteit (Arabian light crude) 12,15 dollar per J vat (159 liter), 56,6 procent meer dan hal- Jverwege de jaren zeventig (7,76 dollar). In J vergelijking met het derde kwartaal van J het afgelopen jaar bedroeg de stijging 35,5 J procent. I De werkelijke prijs die Japan nu voor Jde duurdere olie uit Libië betaalt, is in J vergelijking met het midden van de jaren I zeventig met 50,3 procent gestegen en ver- geleken met het derde kwartaal van 1979 {met 51,5 procent. Engeland kwam er gun- jstiger af als gevolg van de koersstijging J van het pond sterling en de sterke inflatie. !De werkelijke prijs die het de vorige maand voor olie uit Libië betaalde, was 3,6 procent lager dan halverwege de jaren zeventig en 36,8 procent hoger dan in het Aderde kwartaal van het afgelopen jaar, 'aldus de berekeningen van Petroleum In- -telligence Weekly. Geen nieuwe rem op geen weet van hadden tot ze ermee gecon fronteerd werden. Bos zegt dat de meeste mensen zich vooral genomen voelen over de boetebepalingen bij vervroegd aflos- sen van hun lening. Hij vindt deze bepalingen trouwens on redelijk en naar zijn mening is het de hoogste tijd dat de hypotheekverstrek kers daar verbetering in brengen. Het kan voorkomen, bijvoorbeeld wanneer men verhuist, dat men een lening vervroegd moet aflossen. Extra aflossingen worden door de meeste banken gestraft met een forse boete. Het betekent volgens Bos een interessante bron van inkomsten voor Veel banken. ,,x «--(Tc -■*

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21