TASS WAARSCHUWT VOOR INTERVENTIE Verbijstering na dood aartsbisschop Bomaanslagen na moord op Romero bij Harrisburg Nieuw incident tussen Korea’s Inzake Britse EG-bijdrage Compromis-Van der Klaauw zou Nederland 200 miljoen kosten EG-parlement stemt over prijsvoorstellen Boeren betogen in Straatsburg Protest Tuijnman tegen vignetplan regering België Proces tegen maker reactor Cholera kost 200 Nigerianen leven Schadevergoedi ng ramp in Seveso Classic U doet maar Waddenweg gd 2 3 WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND 2 6 19 8 0 MAART door Nico Scheepmaker TS ►d ja door ities, mité Ko- king steld tool ?ing t het /ordt mur- t het srho- iding igen, Hij ilijke van )rde- lam tter NS bben 'keer 1 be- wen- atige nzen t het S bij ?sing ;t dit Onveilig (Van onze redactie buitenland) MOSKOU-WASHINGTON- TEHERAN. Het Russische persbureau TASS heeft de VS gisteren beschuldigd van voorbereidingen voor een mi litaire actie in Iran. trijfël Moskou: plan VS inval in Iran voor Minister Tui/nman *n Vast staat ook dat andere agenten de zelfde nacht om 3 uur 50 in het huis van de heen Hamid öp de Adelaarsweg hebben geconstateerd dat er ingebroken was, en dat er onder meer een cassetterecorder en een kleurentelevisie waren gestolen. vol- on- agen eede die r de rgen 3 die estie Aangenomen wordt, dat de aanslagen ••een protest zijn tegen de moord op Rome- rp, die gisternacht door vier mannen in een kapel waar hij de mis opdroeg werd doodgeschoten. In juli 1976 ontsnapte uit het chemi sche bedrijf Icmesa eigendom van Hoffmann-la Roche een grote hoe veelheid van het giftige ontbladerings- middel TCCD. Er ontstond een gifwolk die kinderen verminkte, abortussen noodzakelijk maakte, dieren doodde en vegetatie verwoestte. Een groot aan tal mensen werd ziek, terwijl ongeveer 700 inwoners uit het meest getroffen gebied moesten worden geëvacueerd. misdaad slechts mijn diepste walging uit spreken. Met deze aanslag is de menselij ke waardigheid op de wreedste wijze ge schonden”, aldus de paus. (Van onze redacteur in België Jan Gerritsen) President Sadat zei gisteren dat de kri tiek van Teheran op de toelating van de sjah tot Egypte hem „in het geheel niets doet”. „Zij kunnen schreeuwen wat zij willen. De sjah zal in ons midden wonen, te midden van broeders en vrienden”. Ik kreeg een agente aan de telefoon, aan wie ik mijn probleem voorlegde. Ze gaf me weinig kans dat ik iets te weten zou komen, zei ze, maar ze zou het even aan de wachtcommandant vragen. Dat was snel gebeurd. „De juiste gegevens zijn hier niet bekend,” zei ze. Dat de juiste gegevens niet bekend waren had ik ook al vermoed. Maar er moeten toch rapporten zijn opge maakt, antwoordde ik. Nee, zei ze, er is hier niets bekend. Mag ik dan de wacht commandant even, vroeg ik. Nee, zei ze, dit is wat ik zeggen moest, de wachtcom mandant is druk bezig. Maar ik weet van de afdeling voorlichting dat er twee rap porten zijn van het bureau Waddenweg, dus het is eenvoudig niet waar dat er niets bekend is, zei ik. Geeft u me toch de wachtcommandant maar even. Nee. die krijgt u niet, zei ze. Dan zal ik toch ge noodzaakt zijn het zo in de krant te zetten, zei ik. U doet maar, zei ze. Vandaag moet het Europees parlement een uitspraak doen over de voorstellen van landbouwcommissaris Gun- delach. De landbouwcommissie van het parlement heeft zich achter de COPA-eis gesteld van 7,9 procent prijsver hoging. Uit de gisteren gehouden debatten bleek dat het parlement diep verdeeld is over deze kwestie, waarbij het vrijwel zeker is dat voor de COPA-wensen geen meerder heid zal kunnen worden gevonden. Ie [e Den De 'nge- Bin- tlein r De [iste- icon- •uwe •n a- te ■k d, fi n de :her- dat dres uto-) wor- r het wil- Ver- trek- t, of tie. n t- ■n n It Ie it [e .n ?r •n *n ia id •n rrjet noe- een een VD- stu- i de eren •n er ngs- om -pro- hun Waarnemers menen dat de parlementariërs in Straats burg wellicht tot een compromis zullen komen, namelijk een gemiddelde prijsverhoging van vijf procent. Dit zou dan gepaard gaan met een heffing op de (grotendeels ingevoerde) plantaardige oliën en vetten, als tegenwicht voor de bezuinigingsmaatregelen die de zuivelsector tref fen. Overigens dreigt vanmiddag en vanavond weer een chaotische situatie te ontstaan door het grote aantal amendementen (240 in totaal) waarover moet worden gestemd. Zelfs ingewijden moesten gisteren laten blijken, dat zij er door het grote aantal geen touw meer aan konden vastknopen. Tot diep in de nacht is getracht de situatie overzichtelijker te maken. De Nederlandse bisschoppen stuurden gisteren een telegram naar de bisschop pen van El Salvador waarin zij hun mede leven betuigen en de hoop uitspreken dat het „voorbeeldige gedrag van de aartsbis schop met moed en liefde voor de recht vaardigheid ten bate van het eigen vplk” zal worden voortgezet. De Nederlandse regering zei diep geschokt te zijn door de moord. CLAT-Nederland, de steunbewe ging van de Zuidamerikaanse vakcentra le, heeft bij de autoriteiten van El Salva dor aangedrongen op een diepgaand on derzoek. CLAT-Nederland vindt, dat Ro mero posthuum de Nobel-prijs voor de Vrede moet krijgen. De internationale vredesbeweging Pax Christi zegt ontdaan en verontwaardigd te zijn over de moord op de aartsbisschop. De organisatie heeft de regering van El Salvador gevraagd, onmiddellijk een eind te maken aan „de slachting onder degenen, die strijden voor gerechtigheid". Tijdens een massa-bijeenkomst die aan de demonstra-, tie vooraf ging zei de vice-voorzitter van de COPA Luteijn: „Vandaag de dag steken we hier, in' Straatsburg een waarschuwende groene vinger op, dwing ons niet er een groene vuist van te maken". De Nederlander Schou ten, voorzitter van het landbouwschap en de KNBTB. sprak op deze manifestatie de hoop uit, dat de nieuwe minister Braks van Landbouw, die deze week voor het eerst aan het landbouwberaad in Brussel deelneemt, zich zal opwerpen voor een vrijwillige premieregeling om overproductie in de melksector tegen te gaan en zich niet „met een kluitje in het riet” zal laten sturen. President Sadat van Egypte zei gisteren dat de sjah het aanbod om voorgoed in Egypte te blijven heeft aanvaard. „Zelfs al had hij het niet aanvaard, dan had ik hern gedwongen het te doen”. Het Egyptische staatshoofd deelde mee dat binnen enkele dagen een aantal artsen uit de VS en Frankrijk wordt verwacht voor de medi sche behandeling van de. sjah. Volgens Egyptische artsen moet zijn milt, die is aangetast door kanker, worden wegge nomen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Minister Tuijnman van Verkeer en Waterstaat heeft bij de Belgi sche regering geprotesteerd tegen het plan door middel van een verplicht te kopen vignet tol te heffen voor elke bui tenlander die gebruik wil maken van de Belgische autosnelwegen. Tuijnman voelt zich gepasseerd door zijn Belgische collega, omdat deze hem niet heeft geraadpleegd. Hij waarschuwt de kwestie als dat nodig is in Europees verband ter sprake te zullen brengen. Tuijnman vindt het Belgische vignetten plan, dat overigens nog de goedkeuring van het parlement in Brussel behoeft, in strijd met het „toegankelijkheidsbegin- sel” van de Gemeenschap. Ook secretaris-generaal Kruitbosch van de Benelux heeft een protestbrief naar de Belgisch regering gezonden. Hij noemt invoering van het vignet „een stap terug” en „in strijd met de gemaakte Benelux- a^spraken”. Kruitbosch stelt, dat de Belgi sche regering rekening dient te houden met de gevolgen die kunnen voortvloeien uit invoering van het vignetsysteem. De gedachte van een kwaad geweten dringt zich dan onwillekeurig aan je op. Ik heb in arren moede de kaart van Amster dam er maar even bij gepakt. Waar vroeg, volgens het politierapport van bureau Waddenweg, de heer Hamid „naar de weg”? Op de hoek van de Meeuwenlaan en de Fazantenweg. Was dat ver van zijn huis op de Adelaarsweg, zodat het waar schijnlijk is dat hij naar de weg diende te vragen? De Fazantenweg is 300 meter lang en verbindt de Adelaarsweg met de Meeuwenlaan. Daarom geef ik vooralsnog de voorkeur aan de lezing van de heer Hamid. Met andere woorden: als je als buitenlander van origine in Amsterdam de hulp van de politie inroept omdat er bij je wordt ingebroken, dan word je als verdachte meegenomen naar het bureau, en naar de inbreker wordt niet omgeke ken. Geen wonder dat iedereen het zo onveilig vindt in Amsterdam! Kort na de moord op aartsbisschop Romero van San Salvador werden op verscheidene plaatsen in die stad bomaanslagen gepleegd. Op de foto de zwaarbeschadigde gevel van een bankgebouw na een bomexplosie. Dat mag je, in het genre, toch wel een „classic” noemen, zou ik denken. Ik heb de afdeling „voorlichting” van de Amster damse politie gebeld en gevraagd of het bericht, zoals het in De Telegraaf stond, klopte met de feiten. Men vertelde mij, dat men het bureau Waddenweg had opge beld voor nadere informatie, maar dat het vervelende in zulke gevallen altijd was dat de betreffende agenten dan niet op het bureau waren. Vast staat wel, dat de heer A. Hamid een klacht heeft ingediend. Vast staat ook, dat hij in de nacht van 23 op 24 maart om 2.40 uur op de Meeuwenlaan een politie-auto heeft aangehouden, vol gens het rapport echter om de weg te vragen. De agenten hebben hem toen naar zijn papieren gevraagd, en hem naar het bureau meegenomen toen hij die niet kon tonen. President Carters adviseur voor Veilig heidszaken Brzezinski verklaarde giste ren in Washington, dat de VS geen ver plichtingen meer hebben tegenover de ex- sjah van Iran, die voorgoed in Egypte wil blijven. aanval op de veiligheid van de Sovjet unie. Dat Washington nog niet heeft be sloten tot interventie, is te danken aan de ferme politiek van de Sovjet-Unie, aldus Tass. het Britse EG-lidmaatschap voor Londen meebrengt. Aangenomen wordt dat de strijdlustige „Maggie” Thatcher ook wel met iets minder dan de „hele koek” genoe gen zou willen nemen. Maar de helft van de Britse netto-bijdrage aan de EG voor dit jaar geschat op 4,6 miljard gulden lijkt te weinig. Minister Van der Klaauw lijkt zich wat al te optimistisch te hebben uitgelaten. De laatste voorstellen van de Europese Com missie over het Britse begrotingspro bleem, die overigens geen nieuwe élemen ten bevatten, zouden volgens welingelich te bron neerkomen op een kleine twee mijlard gulden extra voor Londen. Min der dan de helft van de Britse bijdrage aan de EG-begroting. Nederland, dat bij na 10 procent van de EG-kosten voor zijn rekening neemt, kan overigens wel een financieel stootje hebben. De Europese Commissie heeft berekend dat Nederland dit jaar bijna 980 miljoen gulden aan het EG-lidmaatschap zal „ver dienen”. Behalve Engeland en West-Duits- land (dat drie miljard gulden meer aan Brussel betaalt dan het uit de EG-kas ontvangt) profiteren alle andere EG-lan- den van de Gemeenschap. Koploper is Italië met twee miljard gulden, de hekke- sluiter is Frankrijk, dat zich met een be drag van 112 miljoen gulden netto tevre den moet stellen, aldus de Europese Com missie. Deze cijfers maken duidelijk waarom de verhoudingen tussen Engeland en Frankrijk de laatste weken zijn verstrakt. Daarom werd ook gevreesd dat de Euro pese Raad, die begin volgende week in Brussel zou, plaatsvinden, op een frontale botsing tussen Engeland en de andere EG- landen, met Frankrijk voorop, zou uitlo pen. Het uitstel van de Euro-top geeft diplomatieke afkoeling en nog een bijko mend voordeel: na deze week bestaat er meer inzicht ov r><> Europese landbouw prijzen omhoog zui len gaan. De moord op de aartsbisschop heeft een golf van verontwaardiging en verbijste ring teweeg gebracht. Romero Wordt in reacties uit binnen- en buitenland gepre zen om zijn grote verdienste voor de zaak van de mensenrechten in El Salvador en in de rest van Midden- en Zuid-Amerika. Paus Johannes Paulus noemde de moord „heiligschennis”. „Ik kan over deze De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance sprak gisteren van „een afschuwelijke misdaad die dë Amerikaanse regering diep heeft ge schokt”. Amnesty International de organi satie die zich inzet voor de mensenrech ten, liet gisteren in een verklaring weten, dat Romero tot een „martelaar” voor de zaak van de mensenrechten is geworden. Zo’n actie zal door de Sovjet-Unie wor den beschouwd als eén aanval op de Rus sische Veiligheid, aldus het persbureau. In een verklaring zegt TASS, dat de gestage versterking van de Amerikaanse „armada” (gewapende vloot, red.) in de wateren rond Iran aantoont, dat de drei ging van een gewapende interventie van de VS in Iran met de dag toeneemt. Het persbureau wijst op een toespraak van de Russische president en partijleider Brezjnjev van november vorig jaar waar in hij zei dat de Sovjet-Unie ingrijpen van r> >r. Tron zal bponhniiwen als een Sinds ik door twee Amsterdamse poli- tie-agenten op de Dam om 7 uur s avonds voor het rijden met stadslicht in plaats van dimlicht bekeurd werd omdat ik de auto van een Surinamer optrok die niet wilde starten (de bon van 40 gulden, later 50 gulden, die ik weigerde te betalen werd later door de kantonrechter omgezet in een boete van 10 gulden, enfin, u hebt het allemaal kunnen lezen in deze rubriek), ben ik heel alert geworden op dit soort indirecte discriminatie van de politie in het algemeen, en de Amsterdamse in het bijzonder. Gisteren stond op de voorpagina van De Telegraaf weer een sterk staaltje. De Egyptische autohandelaar A. Hamid kwam „gistermiddag” thuis en zag dat er bij hem aan de Adelaarsweg in Amster- dam-Noord werd ingebroken. Hij rende naar buiten en hield een passerende poli tiewagen aan met de mededeling dat men bezig was bij hem in te breken. De agen ten vroegen hem naar zijn paspoort en verblijfsvergunning en toen hij die niet bij zich bleek te hebben gingen ze niet mee naar zijn woning om de inbreker ip heter daad te betrappen, maar namen de heer Hamid mee naar het bureau om zijn ver blijfsvergunning te controleren. Toen dit na een half uurtje gebeurd was, mocht hij weer naar huis teruglopen. Daar aangeko men, zag hij dat de boel overhoop was gehaald en moest hij opnieuw naar het politiebureau om aangifte te doen van inbraak. stel dat minister v an der Klaauw (Buitenlandse Zaken) deze week aan de Britse regering heeft gedaan. Of dit overigens genoeg is voor de Britse premier mevrouw Thatcher, wordt in Brusselse EG-kringen sterk betwijfeld. BRUSSEL. Als de EG-landen de Britse bijdrage aan de EG-begroting voor de helft voor hun rekening ne men, dan moet Nederland dit jaar 200 miljoen gulden meer aan Brussel gaan betalen. Dit is de financiële keerzijde van het compromis-voor- worden bemoeilijkt. Ghotbzadeh zei er van overtuigd te zijn, dat het Egyptische volk „een dergelijke .misdadiger als gast van zijn regering niet zal dulden”. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh noemde het vertrek van de sjah naar Egypte een morele overwinning voor Iran. Hoewel de sjah de beste advocaten heeft en de steun geniet van de VS en de Europese landen, heeft hij Panama aan de vooravond van de door Iran gevraagde uitleveringsprocedure verlaten, aldus Ghotbzadeh. Overigens zal de oplossing van de gijzelingszaak in Te heran door het vertrek van de sjah naar Egypte volgens de Iraanse bewindsman Het bedrag, zo werd in Genève be kendgemaakt, dient ter vergoeding van de kosten die de Italiaanse overheid heeftgemaakt in verband met de medische en sociale zorg voor de slachtoffers, het milieubéheer en ondersteuning van plaatselijke be drijven. In welke mate de slachtoffers van de ramp schadeloos worden gesteld, blijft nog een open vraag. Er is alleen gesteld dat het bedrijf zich verplicht „de nog hangende schadeclaims van particulie ren af te wikkelen”. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. In San Salvador, de hoofdstad van het Midden- amerikaanse El Salvador zijn gisteren enkele uren na de moord op aartsbis schop Romero zeker tien bomaanslagen gepleegd. Kom, dacht ik, ik bel het bureau Wad denweg even op, misschien zijn de betrok ken agenten nu wèl aanwezig om ophelde ring te verschaffen over de verschillen tussen hun verhaal en dat in De Telegraaf. De autohandelaar kwam dus niet „gister middag” thuis, zoals De Telegraaf ge schreven had, maar ’s nachts, of in de zeer vroege ochtend van maandag 24 maart. Dat kun je nog een kleine verschrijving noemen. Maar had de heer Hamid nu opgewonden gemeld dat er bij hem inge broken werd, of had hij, zoals de agenten in hun rapport hebben vermeld, om de weg gevraagd? Met grote moeite konden de ordedienst van zeshónderd man en ruim 1800 man oproerpolitie voorkomen dat het gebouw door de boze boeren werd bestormd. De negen vlaggemasten, voor elke lidstaat één, voor het gebouw werden omvergetrokken, waarbij de Britse vlag in brand werd gestoken. Het zijn vooral de Britten geweest die hebben gepleit voor het bevriezen van de EG-landbou- wuitgaven. Parlementsvoorzitter Veil deed vergeefse pogingen de menigte toe te spreken. Later ontving zij: een delegatie van de Europese Boerenorganisatie COPA, die een ge- GENEVE (DPA). Bijna vier jaar nadat de Italiaanse stad Seveso en om geving werden getroffen door een gif wolk, heeft het Zwitserse- bedrijf Hoff mann-la Roche zich verplicht tot het geven van een schadevergoeding van ongeveer 113 miljoen gulden. NEW YORK (Reuter). De onderne ming General Public Utilities Corporati on, eigenaar van de kerncentral Three Mile Island bij het Amerikaanse Harris burg waar vorig jaar een reactorongeluk plaatsvond, heeft tegen de fabrikant van de reactor een proces aangespannen, waarbij een schadevergoeding van ruim een miljard gulden wordt geëist. De fabrikant, Babcock and Wilcox Company, wordt onder meer beschuldigd van „grove onachtzaamheid”. De door dit bedrijf gegeven bedieningsinstructies en opleiding van het personeel worden „on juist, onvolledig en inadequaat” genoemd. middelde veino&mg va» ui humuimwprijzen met 7,9 procent eist. In de laatste vergadering heeft de COPA een resolutie aangenomen welke aan mevrouw Veil werd overhandigd. Hierin wordt onder meer gezegd, dat de Europese Commissie „de stabiliserende rol die de land bouw in deze periode van economische en sociale onze kerheid uitoefent, volledig negeert”. De naar apin ..men Europese top moet een oplossing vinden voor de Britse eis dat er een „globaal evenwicht” moet komen tissen inkomsten en uitgaven die SEOEL (Reuter/UPI/AP). De Zuidko- reaanse contraspionagedienst heeft ge meld dat eenheden van de marine en de luchtmacht gisterochtend voor de kust van Pohang een „snel en bewapend spio- nageschip van Noord-Korea” tot zinken hebben gebracht. In het bericht werd niets gezegd over het type van het schip of het lot van de bemanning. Wel werd meegedeeld dat vlak voor deze actie drie Zuidkoreaanse vissers door het Noordkoreaanse schip waren doodgeschoten. LAGOS (AFP). In de Nigeriaanse provincie Imo zijn tweehonderd mensen 'door cholera omgekomen en nog eens Vijfhonderd door deze ziekte besmet. Dit is gisteren van officiële zijde in Lagos meegedeeld. 1 De overheid in Lagos beschuldigt de artsen in de provincie ervan de epidemie uit te buiten door buitengewoon hoge ver goedingen te eisen voor inenting. Intussen heeft de burgerlijk-militaire regering van El Salvador drie dagen van nationale rouw afgekondigd en een grote opsporingsactie op touw gezet. De daders van de aanslag worden gezocht in kringen van rechts-extremistische commando’s, die de afgelopen tweeënhalf jaar zeker zeven priesters hebben vermoord. De Amerikaanse ministeries van Defensie en van Buitenlandse Zaken hebben gisteren Cuba ervan beschuldigd communistische groeperingen en linkse guerrillastrijders in El Salvador te ondersteunen bij hun poging de regering van dat land ten val te brengen. (Van onze redactie buitenland) AATSBURG. Enkele duizenden Europese boeren hebben gisteren gedemonstreerd tegen het voornemen van EG-landbouwcommissarL Gunde- lach de prijzen in deze sector gemiddeld slechts 2,4 procent té laten stijgen. De boeren waren naar Straatsburg gekomen waar het Europees parle ment over deze kwestie vergaderde.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3