Moskou bereid tot gesprek Afghanistan Drukte in Wageningen Minister van Defensie Weizman wil aftreden Bezuinigingsdrift in W-Europa gevaarlijk Damiate Pers 3 IE Afstand burger en politie groter" wo Macht parlement Suriname wordt tijdelijk beknot Volgens Iraanse minister Universiteitsraad Uniforme straffen tegen steunfraude Umuider Courant ziekenhuizen Radio cadeau Rapport VN-commissie: tegen de wet Meer abortussen in poliklinieken Optimisme in gijzelingszaak Miljoenenvracht was onbeveiligd Kamer tegen plan met academische pakt jongeren op Prijzenslag met fietsen EG-top eind april wil oplossing voor veelvuldig uitloten Aanklachten tegen Mobiele Eenheid Politie Volendam „Regering-Begin valt in najaar” Pt WOENSDAG 26 MAART 1980 4 BINNEN- EN BUITENLAND SOBJ y - (Van onze redactie binnenland) d( vel: aal var Velsen dert 1] „Kenm In de s ruimte overzic van bu land, i gen, pi de ten1 de ve lustooi blootst wikkel sche, s natuur landsc koeien dichte: DEN HAAG. De Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG) wijst het giste ren bij de Tweede Kamer inge diende regeringsplan voor de vorming van provinciale poli tiekorpsen principieel af, on der meer omdat men vreest dat de politie in plaatsen waar nu nog gemeentelijke korpsen zijn, verder van de burgers komt af te staan. Sê7* «BS WW VNG tegen vorming provinciale politie .s de 155,00 SS De vereniging zegt dit in een gisteren uitgegeven verklaring. „Het plan vormt een ernstige beperking van de directe invloed van de burger op de politie”, aldus de verklaring. Men stelt dat de vorming van provinciale politiekorpsen niet aan sluit bij de huidige maatschappelijke ont wikkeling en dat de politietaak in hoofd- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Vrijwel de gehele Twee de Kamer weigert de regering in principe toe te staan de academische ziekenhuizen in ons land van het ministerie naar Onder wijs over te hevelen naar de verantwoor delijkheid van het ministerie voor Volks gezondheid en Milieuhygiëne. De Kamer eist eerst een duidelijk plan, waarin ook de gevolgen zichtbaar worden gemaakt. De regering heeft dit toegezegd en wil ook een nota opstellen over de zwaartepunten met betrekking tot specia lisaties en het medisch-wetenschappelijk onderzoek. Dit staat in het jaarrapport van de Eco nomische Commissie voor Europa (ECE) van de Verenigde Naties. De commissie pleit voor enige matiging in de bezuinigingspolitiek van de Westeu- ropese landen. Het rapport zegt overigens dat de inflatie in West-Europa dit jaar waarschijnlijk zal stijgen van 7,7 procent naar bijna 10 procent. Als gevolg van de stijging van de olieprijs zullen de meeste Westeuropese landen dit jaar te maken krijgen met een verslechtering van hun handelsbalans. Wat betreft de werkgelegenheid ziet de VN-commissie de toekomst iets minder somber in. De vooruitzichten voor verbe tering van de werkgelegenheidssituatie zijn beter dan men bij de huidige geringe economische groei zou verwachten, aldus het rapport. Overigens heeft de Mexicaanse minister van Buitenlandse Zaken Castaneda ver- (Van onze redactie buitenland.) PARAMARIBO. De regering van Suriname wil via een speciale wet be paalde bevoegdheden van het parlement tijdelijk overhevelen naar de regering. Dit heeft premier China a Sen gister avond bekendgemaakt. ■I zal komen. Bij de sanering van het amb telijk apparaat zal niemand brodeloos worden gemaakt, zo beloofde hij. De regering wil een stelsel van sociale voor zieningen dat voldoende zekerheid biedt aan zelfs de armsten in de Surinaamse samenleving. Wij zullen in alle openheid regeren, zo beloofde hij. Omstreeks ok tober volgend jaar moeten er verkiezin gen komen, aldus Chin a Sen. Binnen kort zal overleg worden gevoerd met de Nederlandse regering over de remigra- Beidt van de land dc legd. Ir en de slechts aan de koude kermet Amstei die da; Bij d De de sie Di keerc den vreer den. naar. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE. Jos L. Lodewijks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije Bi muid Velse bran< straa de bi je o] ging gewa nood druk M ker gifte 15/lf club hem breu het inm: VOLENDAM (ANP). De rijkspolitie in Volendam heeft samen met de districts recherche van de rijkspolitie, 24 jongeren aangehouden op verdenking van vernie ling, geweldpleging en diefstal. De jonge ren, in leeftijd variërend van 15 tot 17 jaar, komen grotendeels uit Amsterdam-Noord len -West. De arrestanten, van wie een aantal nog gevangen zit, zouden de afgelopen maan den in Volendam talloze vernielingen heb ben aangericht. Zo zouden zij een muur bij het busstation volledig hebben ge sloopt, winkelruiten hebben ingegooid en autobanden lek gestoken. Ook worden zij verdacht van inbraken. Na Monnicken- dam en Ilpendam staat Volendam de laat ste maanden in de belangstelling van Am sterdamse jongeren, aldus de politie. A Beve gebr zicht kent Aagt trek! dijk fietsi geen Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De maatregel, die betrekking heeft op het nog resterende deel van de zittings duur van het parlement, is volgens Chin a Sen nodig om een slagvaardig beleid te voeren bij de bestrijding van corruptie, vriendjespolitiek, bureaucratie, crimi naliteit, werkloosheid en woningnood. De Surinaamse regering heeft de afgelo pen dagen intensief overleg gevoerd over het indienen van de wetmet de Surinaamse president, de voorzitter van het parlement en de fractievoorzitters van de twee grootste politieke combina ties, aldus Chin a Sen. Chin a Sen zei gisteren dat de regering binnenkort met een volledig programma len nog geen commentaar geven op het regeringsplan. „Er staan nogal wat zaken in die ons de wenkbrauwen doen fron sen”, aldus ACP-voorzitter Kruisinga. Hij stelde echter dat het ontwerp dermate veel gevolgen heeft voor politiemannen en burgers, dat het zelfs moeilijk zal zijn voor 15 augustus, wat de regering heeft ge vraagd, een afgeronde reactie te geven. Overigens liet Kruisinga wel blijken ver heugd te zijn over het feit, dat er na tien jaar praten over dit onderwerp eindelijk een definitief plan is voor de vorming van één politie. Minister De Ruiter van Justitie, die met minister Wiegel van Binnenlandse Zaken het plan heeft opgesteld, zei gistermiddag kritiek van de Vereniging van Nederland se Gemeenten en van de politiebonden te hebben verwacht. Hij wees er hierbij op, dat het goed functioneren van de politie voorop staat en zei te hopen dat de „geest van het wetsontwerp” bij de politiebon den zal doordringen. De stelling van de VNG, dat de afstand tussen politie en burgerij zou worden vergroot, wees De DEN HAAG (ANP). Het aantal in poliklinieken uitgevoerde abortussen bij in Nederland wonende vrouwen is vorig jaar ten opzichte van 1978 toegenomen met twaalf procent. Dit blijkt uit gegevens die door de Stichting Medisch Verant woorde Zwangerschapsonderbreking STIMEZO zijn verzameld. In 1978 werden 15.200 uit Nederland afkomstige vrouwen behandeld in een ab ortuskliniek. Vorig jaar waren dat er 16.600. Deze stijging is volgens STIMEZO voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de toename binnen de groep van etnische en culturele minderheden. Het aantal uit het buitenland komende vrouwen dat zich in een van de Neder landse klinieken liet behandelen, nam vo rig jaar sterk af, aldus STIMEZO. Dit gold met name voor de Westduitse vrouwen, wier aantal met 24 procent daalde. „Ik ben het slechts op één punt met deze regering eens”, zei Weizman, „en dat is het plan om een nieuw gevechtsvliegtuig te maken. Dat wil ik afmaken. Daarvoor ga ik naar Washington. Daarna treed ik af’, aldus de minister. De VN-commissie voor de rechten van de mens heeft gisteren verzocht om een spoedzitting van de Veiligheidsraad over het Palestijnse vraagstuk. Volgens diplo matieke bronnen komt de Veiligheidsraad mogelijk binnen een week bijeen om zich te beraden over een nieuwe resolutie waarin de politieke rechten van de Pales- tijnen worden bevestigd. De voorzitter van de commissie, de Se- negalees Falilou Kane, verklaarde dat het Palestijnse vraagstuk „de kern vormt van het probleem in het Midden-Oosten”. De Indiase regering heeft besloten de vertegenwoordiging van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO in New Delhi „een eenvoudige diplomatieke status” toe te kennen. Dit heeft de Indiase minister van Buitenlandse Zaken Narasimha Rao vandaag in het parlement bekendge maakt. Met hi toonstel van No< van de 1 de en a< koopliec gelegd, pelijke Eeuw h den blil pand te gebouw op een van éér folder v aanvulli dige b< door d( stijn we ven is Vakgroi van de (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Israëlische minister van Defensie Weizman wil in mei aftreden. „Ik ga naar huis om een boek te schrijven”, zo verklaarde hij gisteren tegenover een aantal verslaggevers. De minister verklaarde geen verdere politieke aspiraties te hebben. Hij zei te verwachten dat de regering- Begin in het najaar zal vallen. (Van onze redactie buitenland) GENEVE-MEXICO-LONDEN. Als de regeringen van de Westeuropese landen koppig blijven vasthouden aan hun ongenuanceerde bezuinigings drift, zou de huidige inzinking van de economische groei wel eens ernstiger en langduriger kunnen zijn dan wordt verwacht. GRONINGEN (ANP). De Amster damse firma Boek en Plaat mag geen transistorradio cadeau geven bij aankoop van een boek. Wegens overtreding van de cadeau wet heeft het bedrijf een boete van vijfhonderd gulden opgelegd gekregen. Aldus luidde de uitspraak van de Gro ningse economisch politierechter Wessels gisteren. De kwestie draait om een adver tentie van Boek en Plaat drie jaar geleden, volgens welke men een boek van 3,90 kon bestellen en dan een radiootje cadeau kreeg. Het boek kon, als het niet beviel worden teruggezonden, waarbij men radio mocht houden. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN KARATSJI. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh heeft gisteren op een persconferentie in Teheran verklaard, dat de Sovjet-Unie in principe bereid is op regionaal niveau te onderhandelen over de crisis rond de kwestie Afghanistan. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur (Van onze redactie buitenland) BOGOTA. De guerrillastrijders van de beweging M-19, die sinds 27 februari de Dominicaanse ambassade in de Columbi- aanse hoofdstad Bogota bezet houden, hebben gisteren drie van de 32 gijzelaars vrijgelaten. Er heerste gisteren enig optimisme over oplossing van de gijzelingszaak. Zegslie den van de Columbiaanse regering ver klaarden: „De mogelijkheden voor een overeenkomst zijn thans aanzienlijk be ter.” De guerrillastrijders eisen onder meer vrijlating van politieke gevangenen. klaard, dat Mexico zijn olie zal gebruiken om de soevereiniteit van het land te onder strepen en het streven naar rechtvaardi ger internationale betrekkingen te steu nen. Mexico wil een nieuwe internationale orde, aldus Castaneda, die verder aankon- digde dat zijn land binnenkort een aantal internationale verdragen over de rechten van de mens zal ondertekenen. De Saoedische minister van Oliezaken Jamani heeft gisteren op een conferentie in Londen gepleit voor meer bezuinigin gen van de industrielanden op hun ener gieverbruik. Volgens Jamani moeten deze landen ook meer geld besteden aan de ontwikkeling van alternatieve energie bronnen. Hij kondigde aan, dat Saoedi- Arabië „tenminste ook het komende kwartaal” dagelijks 9,5 miljoen vaten ru we olie (van 159 liter) blijft produceren. Al geruime tijd circuleren op de oliemarkt geruchten dat Saoedi-Arabië zijn oliepro- duktie aanzienlijk zal verminderen. Een grote menigte verdringt zich voor het bestuurscentrum van de landbouwhogeschool in Wageningen, dat sinds drie weken bezet wordt gehouden. Gisteren liep het ultimatum af, dat door het college van bestuur aan de bezetters was gesteld, maar inplaats van een ontruiming is een bemiddelingspoging op gang gekomen. De bezetters keren zich onder meer tegen het uitblijven van een zogenoemde twee-fasenstructuur, die het mogelijk moet maken langer dan vier jaar te studeren. LONDEN (AFP). De tien ton zilver in baren ter waarde van ruim 16 miljoen gulden die maandagmiddag in Londen is gestolen, werd vervoerd zonder enige be scherming, zo is vandaag bij het onder zoek gebleken. Scotland Yard heeft vastgesteld dat de lading in een gewone vrachtwagen naar de haven werd gereden voor verscheping naar de DDR. Er zat geen radio in, even min in de volgauto met twee ongewapen de bewakers. Om politie-escorte was niet gevraagd. Bovendien wist iedereen in die buurt dat er steeds zilver werd vervoerd en was de lading open en bloot zichtbaar. De recherche vermoedt dat de dieven al een koper hadden en dat de 321 baren al zijn omgesmolten en meteen zijn ver scheept. zaak op vervuld. De politiebonden NPB (achttienduizend leden) en ACP (twintigduizend leden) wil- 1 Vereniging, waarbij ongeveer 98 procent van alle marechaussees in ons land is aangesloten, heeft in een eerste reactie gezegd, verheugd te zijn over het feit dat deze organisatie voor het eerst in de 165 jaar van zijn bestaan een wettelijke basis zal kunnen krijgen. Tot nu toe waren de hoofdtaken van de marechaussee (politie taak in het leger, beveiliging van het Ko ninklijk Huis en bijstand van de civiele politie) gebaseerd op Koninklijke Be sluiten. Volgens landelijk voorzitter Ros van de Marechaussee Vereniging kan nu een eind komen aan de problemen in de praktische dienstuitoefening voor het personeel en kan de rechtsbescherming van de mare chaussee worden verbeterd. Wel wil de vereniging duidelijkheid van de regering over de vraag waarom slechts twee hoofd taken van de marechaussee, militaire poli tiedienst en bijstand aan civiele politie, in de nieuwe politiewet zijn omschreven, hetgeen inhoudt dat de overige taken toch opnieuw per Koninklijk Besluit zullen moeten worden geregeld. aan Teheran, dat drie weken geleden om dergelijke besprekingen had gevraagd. Iran heeft voorgesteld dat de partijen in het gebied die direct of indirect zijn be trokken bij de kwestie-Afghanistan, overleg voeren teneinde een vreedzame oplossing te bewerkstelligen. Aan die besprekingen moeten volgens Iran de Sovjet-Unie, de Afghaanse rege ring, de islamitische opstandelingen in Afghanistan, en Pakistan en China deel nemen. Ghotbzadeh kon overigens niet zeggen wanneer en waar die besprekin gen zullen worden gehouden. De Pakistaanse krant Daily News meld de gisteren dat volgens diplomatieke bronnen India probeert een bijeenkomst te beleggen van de ministers van Buiten landse Zaken van Pakistan, Afghanistan, de Sovjet-Unie en India. Doel van de be sprekingen is de Afghaanse crisis op te lossen, aldus het dagblad. Een Pakistaanse krant meldde gisteren dat premier Gandhi van India een plan heeft opgesteld voor het oplossen van die crisis. Overigens heeft Pakistan gisteren een voorstel van de Afghaanse regering afgewezen waarin werd gevraagd ofn hulp bij de repatriëring van Afghaanse vluchtelingen die zich nu in Pakistan be vinden. (Van onze redactie binnenland) NIEUWLEUSEN. Nu de fietsenfa- brikant Union onder eigen naam fietsen levert aan het warenhuis Vroom en Drees- mann, hebben verscheidene rijwielhande laren hun agentschap van Union opge zegd. Zij kunnen de Union-fietsen niet verkopen tegen de scherp concurrerende warenhuisprijs, die voor verschillende ty pes veertig tot tachtig gulden lager ligt. Eerder hadden sommige rijwielhande laren geprobeerd merkfietsen tegen dis- count-prijzen te verkopen. Zij stuitten daarbij echter op de kartelafspraken van de Nederlandse rijwielfabrikanten en im porteurs. Deze hielden onder meer in dat geen merkfietsen zouden worden gele verd aan groot-winkelbedrijven. Nadat een bedrijf de kartelbepalingen doorkruiste, spanden de fabrikanten een proces aan. De Hoge Raad stelde uiteinde lijk vast dat de afspraken van het Cen traal Bureau voor de Rijwielhandel noch met de Nederlandse wet, noch met de EG- bepalingen strookten. Deze uitspraak vormde voor Union aan leiding zijn produkt tegen lagere prijzen aan Vroom en Dreesmann te leveren. BRUSSEL (ANP). De uitgestelde con ferentie van Europese regeringsleiders kan het beste plaatsvinden tussen 26 en 29 april, zo is gisteren gebleken tijdens een vergadering van de vaste EG-vertegen- woordigers in Brussel. Geen van de negen lidstaten heeft er bezwaren tegen de top conferentie alsnog zo snel mogelijk te houden. Vandaag wordt verder over de zaak gesproken. tie van in ons land wonende Surinamers. Er is voor ieder van hen plaats in Surina me, maar we moeten eerst de voorwaar den scheppen voor een goede opvang, aldus de Surinaamse premier. Hij verklaarde verder, dat er „samen spel” is tussen zijn regering en de Natio nale Militaire Raad (NMR). Volgens hem is het niet zo dat de NMR orders aan de regering kan geven. In Paramaribo is gisteren meegedeeld, dat de ministers van Opbouw en Ont wikkelingssamenwerking, Adhin en Zunder, voorlopig niet naar Den Haag komen voor een gesprek met minister De Koning over ontwikkelingssamen werking. Een reden voor het uitstel werd niet gegeven. Intussen is in Suriname de avondklok versoepeld en het verbod op niet-politie- ke samenscholingen en bijeenkomsten opgeheven. Voor politieke organisaties en groeperingen blijft het verbod onver kort van kracht. F Vs DEN HAAG (ANP). Het ministerie van Justitie hoopt nog dit jaar met unifor me strafmaatregelen te komen tegen steunfraude en het misbruik van sociale verzekeringen. Een rapport met richtlijnen daartoe van de hoofdofficier van justitie in Den Bosch, mr. A. J. J. Pfeil, van september vorig jaar, is naar alle hoofdofficieren van justi tie voor commentaar gestuurd, aldus een woordvoerder van het ministerie. De Bos sche hoofdofficier heeft het rapport opge steld omdat vooral in de grensgebieden en Brabant steunfraude veel voorkomt. Bedoeling is dat strafvervolging wordt ingesteld bij steunfraude boven de dui zend gulden of bij minimaal twee weken zwart werken. Uniforme gevangenisstraf fen zouden moeten worden geëist bij een fraude van meer dan 2500 gulden of een maand of langer zwart werken. De grote overtredingen moeten in elk geval zwaar (dus met celstraf) worden gestraft. Lichtere gevallen zouden met een ge combineerde straf van boetes en een voor waardelijke vrijheidsstraf moeten wor den aangepakt, terwijl bij de kleinste overtredingen het ten onrechte uitbetaal de geld moet worden terugbetaald, aldus het advies in het rapport-Pfeil. Ruiter af. „We zullen blijven werken om ervoor te zorgen dat die afstand zo klein mogelijk is”, aldus de minister. Het hoofdbestuur van de Marechaussee De Russische ambassadeur in Iran heeft dit volgens Ghotbzadeh laten weten AMSTERDAM (ANP). Om te voorko men dat studenten verscheidene malen achtereen worden uitgeloot, wil de Uni versiteitsraad van de Universiteit van Amsterdam dat de Academische Raad onderzoekt of er een aantal extra plaatsen kunnen worden gereserveerd voor deze slachtoffers van de numerus fixus. De Universiteitsraad ziet, blijkens een gisteravond met algemene stemmen aan genomen motie, een mogelijkheid in het reserveren van tien procent van het totaal aantal beschikbare plaatsen voor „diege- 1 nen die in studierichtingen waar tenmin- 1 ste drie jaar achtereenvolgend een nume rus fixus heeft gefunctioneerd, het meest veelvuldig zijn uitgeloot”. Ook zou de Aca demische Raad moeten nagaan of niet de beroepsmogelijkheden voor uitgelote stu denten kan worden uitgebreid. (Van onze redactie binnenland) VLISSINGEN. Meer dan dertig deel nemers aan de actie bij de kerncentrale Borssele vorige week zullen deze week een klacht indienen tegen de Mobiele Een heid over mishandeling. Zij worden hier- bij gesteund door het Utrechtse Advoca tencollectief. Hun klachten betreffen hondebeten, slagen met gummiknuppels en dergelijke. De Utrechtse advocaten verzamelen mo- menteel getuigenverklaringen. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Zijlstra en zijn PPR-collega Jansen hebben minister Van Aardenne van Economische Zaken in schriftelijke vragen gegevens gevraagd over de opslagcapaciteit voor kernafval van de kerncentrale bij Dodewaard en over de van kracht zijnde hinderwetver gunning. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal lokaal niveau moet worden

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4