Meer parkeerruimte bij Voorjaarsbeurs Hoogovens onrustbarend toe burgerlijke stand ^politienieuws J Aantal ongevallen neemt bij Ouder bepaalt keuze voortgezet onderwijs 1 II Ik.J 5 WOENSDAG 26 MAART 1980 SOBERE PRESENTATIE DIRECTEUR DE HEER WAARSCHUWT OP „VEILIGHEIDSAPPÈL” Arrestatiebevel na inbraak op klaarlichte dag VELSEN „KENNEMER LUSTOORDEN” Vanaf volgend jaar in regio i MhL. Ml 5 IJMOND L (Van onze verslaggever) IJMUIDEN. „Het duurt niet lang meer of we zijn bij Hoog ovens voor wat betreft de veilig heid over de streep. De ontwikke lingen die je rond je heen tot stand ziet komen zijn dermate verontrustend dat je de toekomst somber in gaat zien”. JÉ :e- jn n- Tuinen Ijskelder Koekamp door Hans Bongers VELSEN. In het nieuwe fili aal van de Openbare Bibliotheek Velsen in Santpoort-Noord is se dert 11 maart de tentoonstelling „Kennemer Lustoorden” te zien. In de splinternieuwe bibliotheek- ruimte wordt vrij sober een overzicht gegeven van de historie van buitenplaatsen in Kennemer land. Aan de hand van tekenin gen, plattegronden en foto’s geeft de tentoonstelling een indruk van de veranderingen waaraan de lustoorden in de loop der eeuwen blootstonden. Duidelijk is de ont wikkeling te zien van de symetri- sche, statige baroktuinen naar de natuurlijk aandoende landschapstuinen waarin zelfs koeien de sfeer van het landleven dichter bij huis moesten brengen. Wandeling Lommerrijke wandeling door achttiende-eeuwse buitens Mishandeling. Een 24-jarige Beverwij- ker deed pas maandag bij de politie aan gifte van mishandeling in het weekeinde 15/16 maart gepleegd in de Scottish Piper club aan de Beverwijkse Baanstraat. Het hem toegebrachte letsel (dubbele kaak- breuk) maakte opname noodzakelijk in het Rode Kruis Ziekenhuis waaruit hij inmiddels ontslagen is. Brandjes. Voor twee brandjes in IJ- muiden-West moest maandagmiddag de Velsense brandweer uitrukken. Bij ver branding van oude pallets aan de Deutz- straat (industrieterrein) liep de omringen de bebouwing gevaar. Bij een duinbrand- je op de hoek Orionweg/Dennekoplaan ging 100 vierkante meter helm en struik gewas verloren. Snel optreden was hier noodzakelijk door de ligging van een gas- drukregelaar in het bedreigde gebied. Dit zei directeur B. de Heer dinsdag tijdens het Veiligheidsappèl 1980 van Hoogovens in De Schouw in Veisen- Noord. Het jaar 1977 is vanwege de gun stige ongevallencijfers als uitgangspunt genomen voor de vergelijkingen, die vol gens de directie IJmuiden nogal sombere resultaten opleveren. Behalve bij Mekog is bij alle afdelingen van de staalfabrie ken het aantal ongevallen gestegen. De ongevallen bij de Mekog daalden ten opzichte van 1977 tien percent. In vergelij king met 1978 betekende dat zelfs een verbetering van 50 percent. De ongevallen bij de metaal management stegen met 160 percent het sterkst, terwijl de sector ijzer eveneens ten opzichte van 1977 steeg en wel met 141 percent. Bij het transport en de algemene afdelingen en de Werktuig- den zich tevens de achteringang van Wa terland, de vroegere toegangspoort van het verdwenen landhuis Hoogergeest en de verbinding met Schoonenberg. De maatregel geldt tot en met 30 maart voor de oostelijke weghelft van de L. van Deyssellaan, de hoofdbaan van de Jan van Riebeecklaan en de W. van Outhoorn- laan. Tijdens de beursdagen is éénrich tingsverkeer op deze laan en het gedeelte van de L. van Deyssellaan tussen de J. van Riebeecklaan en de W. van Outhoornlaan. Alle verboden worden duidelijk met bor den aangegeven. Daar in de omgeving van de Kennemer Sporthal dit jaar gedurende de Haarlemse (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Ouders van leerlin gen die schoolgaan in Haarlem, Heem stede, Bloemendaal, Bennebroek en Zandvoort hebben, vanaf 1981, in principe een doorslaggevende stem bij de keuze van het soort voortgezet on derwijs voor hun kinderen. Dat heeft de Commissie Toelating Bevoegd Ge zag, CTBG, waarin schoolbesturen sa menwerken, besloten tijdens een be sloten vergadering die maandag is ge houden. Aanwijzingen gaan in de richting van eerdergemelde Haarlemmer na een ver klaring van een opmerkzame buurtbewo ner. Een weliswaar vaag signalement van de ongewenste bezoeker en het kenteken- nummer van diens auto zijn voor de poli tie aanleiding genoeg de betrokkene na der aan de tand te voelen. De man is tot dusver niet op zijn huisadres aange troffen. De regeling waarbij de stem van de ouders doorslaggevend is, geldt al voor de openbare scholen voor voortgezet onderwijs in Haarlemj terwijl de open bare scholen in de andere gemeenten deze stelling in de praktijk ook al toe pasten. sn er in ?d al ;n >r- sl- de sk n- »r- :a- :o- en th an ad en ■ze ie s- ,‘n e- e- ir, •d in- iet lal ?e- m- - ie- ;st ia de ;u- 3g n- b- ur zij n- it- maal in de tweeëneenhalf jaar doorge licht. Tijdens de bijeenkomst in De Schouw reikte direkteur De Heer geldprijzen uit aan chefs van een aantal afdelingen, die erin geslaagd waren de ongevallen fre quentie in de laatste drie kwartalen 25 percent lager te houden in vergelijking met het jaar daarvoor. De heer Rootjes ontving namens de Be- drijfscomputerdienst een geldprijs van 2580 gulden. De heer Meyering kreeg voor Voorjaarsbeurs belangrijk meer parkeer ruimte aanwezig is, wordt strenger gecon troleerd. Foutparkeerders zijn gewaar schuwd, de Haarlemse politie is dichtbij, namelijk in de sporthal, waar zij zich overigens met inbraakpreventie en perso- neelswerving bezighoudt. Het tekort aan parkeerplaatsen leidde vorige jaren tot protesten van de buurtbewoners die hun auto niet kwijt konden. Organisator J. van Zijp is daarom blij dat de tijdelijke expo sitieruimten nu bij de kunstijsbaan neer gezet konden worden. Staal Algemeen 3510 gulden. De heer Borst nam 3660 gulden in ontvangst voor EID algemeen. De heer Luikinga namens EID Koudwalserijen en de heer Luitjes namens Koudbandwalserij-2 ontvingen respectievelijk een bedrag van 3930 gul den en 14.820 gulden. De heer Van de Berg ontving tenslotte uit handen van directeur De Heer een bedrag van 23.580. De hoogte van de prijzen was afhankelijk van het aantal mensen dat op de betreffende afde lingen werkten. De nieuwe regeling houdt in dat niet langer het advies van het hoofd van de lagere school bepalend is voor de schoolkeuze, doch dat de ouders het laatste woord hebben. De laatste jaren gold in de regio de regel dat, indien ouders en schoolhoofd het niet eens waren over de schoolsoort die voor een kind geschikt was, een toelatingscom missie daarover een uitspraak deed. In de toekomst behoeven ouders en schoolhoofd, als zij het niet met elkaar eens zijn, niet meer voor een toelatings commissie, in het rayon waar dé schóól staat, te verschijnen. Beide parken in Velsen maken deel uit van de reeks lustoorden die in Kennemer- land door rijke kooplieden werden aange legd. In deze oorden tussen de Wijkermeer en de Noordzee verbleven de families slechts in de lente- en zomermaanden tot aan de herfst en vertrokken voordat de koude inviel weer per schip over de Wij kermeer en het IJ naar hun woonplaats Amsterdam, het rijke handelscentrum uit die dagen. Bij de inrichting van de buitenplaatsen (Van onze stadsredactie) HAARLEM. In tegenstelling tot voorgaande jaren is bij de Haarlemse Voorjaars beurs aanzienlijk meer parkeerruimte. Zeshonderd plaatsen vóór de Kennemer Sporthal zijn thans beschikbaar omdat de tijdelijke tentoonstellingstenten niet meer aan de voorzijde maar aan de achterkant, bij de ijsbaan, zijn geplaatst. De politie heeft in de omgeving van de Voorjaarsbeurs parkeerverboden en éénrichtingsverkeer ingesteld om de doorstroming van het verkeer te bevorderen. Over de daadwerkelijke toelating, zo heeft de CTBG nog eens nadrukkelijk laten weten in een brief over de toela tingsprocedure die onderweg is naar scholen en schoolbesturen, beslist de toelatingscommissie van de school. Het blijft dus mogelijk dat een school voor voortgezet onderwijs een bepaalde leerling afwijst, zij het om andere redenen. nieuwelingen beter begeleid en geïntrodu ceerd worden. Onder het motto „wat we doen, doen we goed” wordt in 1980 meer aandacht be steed aan de veiligheid. Geen grootse op zet zoals directeur De Heer noemde, maar simpele regels. In dit verband krijgen ondermeer een goed huishouden, veilig heidsinspectie en een grote dosis zelfdis cipline meer aandacht. De heer L. P. Pol van de veiligheids dienst stelde dat het veiligheidsprogram ma voor 1980 niet uitgebreid behoeft te worden. Wel moet het programma vol doen aan een eisen pakket, dat ondermeer de juiste taak aan de juiste funktionaris toewijst, de communicatie regelt en vast legt wie wat moet doen. Hij verklaarde desgevraagd dat een zogenoemd „safety ordit” het thema van gastspreker R. Kraus van DSM een mogelijke bijdrage zou kunnen leveren aan de verbetering van de veiligheid bij Hoogovens. Een „safety ordit” is volgens de DSM- functionaris een periodiek onderzoek naar de veiligheidssituatie van de produk- tie-eenheden. Het is volgens Kraus geen van directiewege opgelegde contröle, maar een op vertrouwen berustende on dersteunende aktiviteit ten behoeve van de veiligheid. Bij het DSM-concern wordt sinds 1977 iedere produktie-eenheid een- ■n, :e. o- In dit gedeelte van het park is een schil derachtig landelijk tafereel of stukje na tuur nagebootst. Opmerkelijk is de zoge noemde ijskelder die zich op de grens van de baroktuin van Beeckestijn bevindt. De ze is te beschouwen als voorloper van de moderne koelkast. Het geheel bestaat uit een ondergrondse stenen ruimte die ’s winters werd gevuld met ijs uit de vijvers. Hiermee werden ’s zomers de drankjes gekoeld. Achterin de tuin, die als eerste voor beeld voor de landschapstuin in ons land geldt, ligt een tuinmanswoning die om streeks 1772 in de vorm van een kapelletje werd gebouwd. Dit is het vroegste nog bewaard gebleven voorbeeld van neogo- thiek in Kennemerland. Via het bijzonde re optrekje dat kenmerkend is voor de landschapsstijl, betreden de wandelaars op de grens van Beeckestijn en Water land, het knooppunt van eeuwenoude landwegen die vroeger de verbinding vormden met de Wijkermeer. Hier bevin- HEEMSKERK. Tegen een inwoner van Haarlem is een arrestatiebevel uitge vaardigd na een inbraak maandag op klaarlichte dag in twee woningen aan de Heemskerkse Ruysdaelstraat. Na ver moedelijke gebruikmaking van valse sleutels werden hier ontvreemd sieraden voor een totale waarde van tienduizend gulden, zeshonderd gulden aan contant geld en vijfentwintig Eurocheques. Diefstal dekzeil. Van een trailer gepar keerd aan de Frögerstraat in Oud-IJmui den is maandagnacht een dekzeil ont vreemd ter waarde van tweehonderd gul den. Eigenaar is een 38-jarige IJmuide naar. De heer Meyering chef Staal Algemeen neemt namens zijn afdeling de geldprijs in ontvangst. De prestaties van de afdelingen stonden in schrille tegenstelling tot het totale beeld, waarvan de heer Van Pol zei dat die in 1980 niet mag worden herhaald. Aanrijding. Een 54-jarige fietser uit Beverwijk belandde maandag met een gebroken rib en vleeswonden aan het ge zicht in het Beverwijkse Rode Kruiszie kenhuis na een aanrijding op de kruising Aagtendijk/Spoorsingel. Een 44-jarige trekkerbestuurder stak vanaf de Aagten- dijk de Spoorsingel over en verleende de fietser die op deze voorrangsweg naderde geen vrije doorgang. De tocht gaat verder naar de Driehui- zerkerkweg waar de grens ligt tussen Wa terland en Velserbeek. Via de achterin gang kan nu dit laatste park worden be zocht. Oorspronkelijk bestond Velserbeek uit een baroktuin die evenwel in de acht tiende eeuw het veld moest ruimen voor de landschapsstijl. In de barokperiode bevond de hoofdingang zich aan de ach terzijde. Bij de herindeling van het park ontston den ook de karakteristieke bouwseltjes die het landelijke moesten beklemtonen. Zo ontstonden in Velserbeek onder meer het „Jeneverhuisje” en het het Kluize naarshuis. Een andere functie had de orangerie die thans tot theeschenkerij is verbouwd. Hierin vonden vroeger in kou de perioden exotische planten zoals si naasappels of „oranje bomen” een plaats je. Veel van deze uitheemse beplanting is intussen door stormen en ongunstige groeiomstandigheden verdwenen. Dicht bij de vroegere orangerie ligt het hertenkamp, dat oorspronkelijk was be doeld voor andere viervoeters; koeien. In de tijd dat het barokke Velserbeek werd omgetoverd in een landschappelijke tuin was het gebruikelijk een koekamp in de aanleg op te nemen. Hiermee werd dicht bij huis de sfeer van het toen al begeerlij ke platteland gecreëerd. Nabij de plaats waar vroeger de koeien loeiden bevindt zich de huidige ingang die na het barok- tijdperk ontstond. Uit deze periode stamt de Grote Linde laan waar het rechtlijnige karakter van de Barok is bewaard. Aan het eind van dit lommerrijke pad staat eenzaam het klui zenaarshuis op een eilandje in een vijver die vroeger deel uitmaakte van de oor spronkelijke loop van de Engelmundus- beek. Via een bospad dat parallel aan de Van Tuylweg naar de Driehuizerkerkweg loopt, kan het park Velserbeek weer wor den verlaten via de historische viersprong op de scheiding van Beeckestijn, Water land, Hoogergeest en Velserbeek. De wandeling is samengesteld door openbare werken en groenvoorzieningen Velsen, de Culturele Raad Noord-Holland en de Vakgroep Landschapskunde en Ekologie van de Technische Hogeschool te Delft. Het drukwerkje is geïllustreerd met tekeningetjes en een plattegrond waardoor de historie van park Beecke stijn en Velserbeek begrijpbaar voor iedereen via de aangegeven route open ligt. De tentoonstelling in het Santpoortse bibliotheekfiliaal duurt voort tot en met 26 april. Wel is de Commissie Toelating Be voegd Gezag van mening dat, als de kundige Dienst, kwamen respectievelijk 65 percent en 50 percent meer ongevallen voor. Tijdens het vorig jaar gehouden Veilig heidsappèl is de aktie „Op de goede weg” van start gegaan. Met deze aktie hoopte de directie dat weer het gunstige niveau van 1977 bereikt zou worden. Gezien de resul taten is dat echter een ijdele hoop ge bleken. Directeur De Heer ging in zijn toe spraak in op de argumenten die aange voerd worden in discussies over veilig heid. „Ik hoor al denken, geen geld meer voor veiligheid; te weinig mensen; te veel buitenlanders die onze taal niet spreken; meer personeel van derden”, aldus De Heer. Wanneer volgens hem het aantal ongevallen gedrukt kan worden zijn er meer mensen beschikbaar. Het taalpro bleem is aldus De Heer wel degelijk aan wezig, maar dat het ten aanzien van 1979 groter zou zijn geworden betwijfelt hij. Eind 1976 werkten 2727 buitenlanders bij het bedrijf, terwijl eind 1979 2460 buiten landers werkzaam waren bij Hoogovens. Over het derde punt zei hij dat het voor hem niet vast staat dat personeel van derden de ongevallencijfers nadeliger beïnvloedt dan „eigen” nieuwelingen. Hij pleitte voor de invoering van het mentor schap, waardoor personeel van derden en De Commissie Toelating Bevoegd Gezag gaat zich in de toekomst bezig houden met de vraag of de stem van de ouder doorslaggevend dient te zijn bij overgang van de brugklas naar een tweede klas van een bepaald onder- wijstype. Wettelijk bepaalt de docen tenvergadering van de school of een leerling naar een bepaalde tweede klas wordt bevorderd. GEBOREN: S. M. Drjjve-Fröling, z., IJmuiden, J. A. Zwart-van Duijn, d., IJmuiden, M. J. F. de Bie-van Hensbergen z„ IJmuiden, J. D. Band-Molenbroek, d., Velsen-Zuid, J. P. van den Berg-Tuijn, z„ IJmuiden, V. Kops-Hellenthal, d„ IJmuiden, H. Stolk- Meerveld, d., Velsen-Zuid, C. M. B. van Leeuwen-Plokker, z„ IJmuiden, A. M. C. Treffers-Mul, d„ IJmuiden, J. C. Sneekes- Blinkhof, z„ Santpoort. OVERLEDEN: C. B. A. Rustemeijer, 76 jaar, echtgenoot van G. C. van der Wiele, IJmuiden; W. L. Vlegels, 67 jr„ echtgenote van C. Lang broek, IJmüiden; F. Retz, 72 jr„ echtge noot van M. H. Ravenstijn, IJmuiden; K. Tromp, 83 jr„ echtgenoot van M. Akker man, IJmuiden; M. Buis, 84 jr„ weduwe van M. de Haas, IJmuiden. ouder een andere keuze doet dan het schoolhoofd, een gesprek tussen ou ders en de leiding van de school waar het kind wordt aangemeld, zinvol is. Met het expositie-materiaal geeft de ten toonstellingsdienst van de Culturele Raad en van Noord-Holland een beperkt overzicht van de buitenplaatsen die in de zeventien de en achttiende eeuw door Amsterdamse kooplieden in Kennemerland werden aan gelegd. Geïnteresseerden in de landschap pelijke overblijfselen van de Gouden Eeuw hoeven echter niet met een ontevre den blik het nog naar verse verf ruikende pand te verlaten. Al bij de ingang van het gebouw worden zij opmerkzaam gemaakt op een folde dat voo het luttele bed ag van één kwa ije te ve k ijgen is. In deze folder vindt de lezer niet alleen de nodige aanvullende informatie maar ook een aar dige beschrijving van een wandelroute door de parken Velserbroek en Beecke stijn waaruit duidelijk de inbreng te proe ven is van één van de samenstellers; de Vakgroep Landschapskunde en Ekologie van de TH te Delft. De theeschenkerij met het hertenkamp in het park Velserbeek. In de Gouden Eeuw waren hier geen verpozende bezoekers te bekennen die de sierlijke bewegingen van herten gadesloegen. Het romantische witte gebouw was in die jaren als orangerie in gebruik en diende als opslag voor kwetsbare exotische gewassen. Het hertenkamp van nu werd toen bevolkt door een kudde loeiende koeien. Een gedeelte van de tentoonstelling ..Kennemerlustoorden" in het bibliotheekfiliaal in Santpoort-Noord. in de zeventiende en achttiende eeuw tot stand kwamen. De wandeling zoals in het drukwerkje beschreven begint bij de hoofdingang van Beeckestijn en voert eerst langs het voor Kennemerland unie ke overblijfsel van de baroktuin naar de eerste aanzet tot landschappelijke tuin aanleg in Nederland door architect Michael. lieten de opdrachtgevers dikwijls een ba roktuin aanleggen. Deze bestond uit strakke lanen die loodrecht op elkaar aan sloten. De ruimten tussen de lanen beston den daardoor uit rechthoekige vormen die met bosschages werden opgevuld. In de tweede helft van de achttiende eeuw trad onder invloed van de Engelse landschaps stijl een heftige verandering in van de tuinarchitectuur. Als gevolg hiervan ver dwenen tal van baroktuinen. De statige rechtlijnige architectuur maakte toen plaats voor slingerende paden, glooiende gazons en natuurlijk gevormde bos schages. Het reliëf, dat in de baroktuin onge wenst was, werd nu belangrijk. Daarnaast werd op grote schaal gevolg gegeven aan de mode om extra verfraaiingen toe te voegen. Hierdoor ontstonden de klassieke of gotische „tuinsieraden” of chinoiseriën en werden in landschappelijke stijl bouw sels als ondermeer kluizenaarshutten en ruip4nes opgetrokken. Ook kregen aller lei exotische gewassen een plaats te mid den van Hollandse boslandschapjes waarin koeien het plattelandsleven ver tegenwoordigden. In de twintigste eeuw gingen veel bui tens verloren door verkaveling ten be hoeve van de bouw van villa’s of woon wijken. In gunstiger gevallen werden ze verkocht aan de overheid en opengesteld voor het publiek. Nog slechts enkele bui tenhuizen en hun tuinen worden door particulieren in stand gehouden. In Velsen zijn nog zes aaneengesloten buitenplaatsen te vinden te midden van de opdringende woonbebouwing. Deze oor den, Beeckestijn, Waterland Meervliet, Hoogergeest Schoonenberg en Velser beek, maakten deel uit van een groot aantal buitens in Kennemerland die de pracht en de praal van de Gouden Eeuw over het westen van ons land verspreid den. Hiertoe behoorden ook de lustoorden Haarlemmerhout, Meerenberg in Heem stede, de buitenplaats aan de Liede bij Haarlem, Hofstede Bij- en Lust en het Huis Assumburg in Heemskerk. De buitenplaatsen Beeckestijn, Velser beek en Schoonenberg zijn thans eigen dom van de gemeente Velsen en vrij toe gankelijk. Waterland is particulier bezit, hetgeen betekent dat het park en het daar in opgenomen Meervliet slechts door le den van Natuurmonumenten te bezoeken is. Hoogergeest is geheel niet toegankelijk. In de folder wordt een uitvoerige be schrijving gegeven van de wijze waarop de lustoorden Beeckestijn en Velserbeek

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5