Vreemde storm a WAO-groep onderkent noodzaak tweede steunpunt in Santpoort juwelier Strego hciven- berichten wat vertel je me nou? K 1 OVER IJMUIDEN GESPROKEN Veel toerrijders bij eerste tocht „De Rijmonders” met puzzelrit op kolderieke toer kort ijmondniGuws Fl f rm t I VOOR SPREIDING ACTIVITEITEN IN VELSEN Vragen over drinkwater Bh strego Nog geen aanvraag voor Vendet Schoolvoetbaltoernooi basisonderwijs PvdA-discussie over plaatselijke politiek D-TOURS B.V. a) afdelingshoofden WOENSDAG 26 MAART b) P.D.’ers IJMOND 19 80 k UW VERTROUWEN WAARD 16 Strego-zaken De Bie dag INTERNATIONALE REISORGANISATIE behorend tot de samenwerkende DIRK VAN DEN BROEK bedrijven vraagt voor haar hoofdkantoor in het gezellige winkelcentrum Amsterdam-Osdorp: voor de binnen- en buitenlandse crediteurenadministratie en voor de debiteurenadministratie Lange Nieuwstraat 10 IJMUIDEN 6 Cantate of daarvoor studerend, voor diverse afdelingen. Wij verwachten: gedegen vakkennis, ervaring, inzet en verantwoordelijkheids gevoel. Voor de afdelingshoofden geldt tevens, dat zij in het bezit moeten zijn van het praktijkdiploma boekhouden en in staat zijn leiding te geven. Wij bieden: een zelfstandige en verantwoordelijke functie in een dynami sche werksfeer. Aantrekkelijke kortingsregeling o.a. geldend voor onze super markten, slijterijen, horecabedrijven en reisorganisatie. Salaris in overeenstemming met de belangrijkheid van de functie. Wanneer het bovenstaande u aantrekt of liever, het een uitdaging voor u is, bel of schrijf dan naar: D-TOURS B.V., Osdorpplein 228, 1068 ER Amsterdam-Osdorp. Telefoon 020-107455 t.a.v. de heer Brandes of de heer Barkmeijer. W] p uideri^ uur? „Die dweer (ADVERTENTIE) uur dweer een kortweg aange- (ADVERTENTIE) - ■1 4 0 uur, „Spet- ’elijks '5-207, ig ge ld op 9.00- roens- -12.00 van 6 lilder- Plein oreek- k elke (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Na vorming van een werk groep, waarin vertegenwoordigers van onder meer vakbonden, wijkorganisaties en de Algemene Hulpdienst Velsen, be landde het werk van de WAO-groep Vel sen gedurende 1979 in vastere banen. Bui ten al lopende activiteiten werd gestart met een gespreksgroep, waarin onder meer sociale problemen ter discussie werden gesteld. Naast het buurtcentrum Zeewijk (aan de Dennekoplaan in IJmui- den-West) wordt uitgezien naar een twee de onderkomen in Santpoort. Met de ge meente Velsen is daarover overleg gaan de. Dit staat vermeld in het zojuist ver schenen jaarverslag van het „Algemeen DEZE CITATEN zijn afkomstig uit het boek De Vreemde Storm, dat als ondertitel meekreeg: Een verhaal over „De Exodus van IJmuiden”. Onlangs vroeg een lezeres in deze rubriek bijzon derheden over het werk. Een stroom van reacties was het gevolg. Vandaar dat we in ’’IJmuiden wat vertel je me nou?” uitgebreid op dit onderwerp ingaan. Het boek kwam van de pers aan het einde van 1941, anderhalf jaar nadat Neder land door de Duitse legers was overwel digd. Geruime tijd vóór de datum van verschijning bestond gelegenheid voor het boek in te tekenen. Meegedeeld werd dat het verhaal was geschreven door Henri van Hoof. Deze had als auteur in 1940 grote bekendheid gekregen door een boek dat handelde over de strijd tegen de Duitsers op de Grebbeberg, „Z.66”. Dit werd een van de meest ver kochte uitgaven in bezet Nederland; het werd niet minder dan achtendertig maal herdrukt. Uitgeefster was de sinds vele jaren bekende firma Scheltens en Giltay in Amsterdam. „DOOR HET ZWARE motorgeweld in de lucht zijn de slapende bewoners wak ker geschrikt en hebben in de huiverige lentemorgen al gauw begrepen dat er iets aan de hand is. Maar wét, weten ze niet. Een enkeling moppert over de on zinnigheid om op zulk een vroeg uur oefeningen in de lucht te houden. Maar de vijf dreunende vliegmonsters die (-) boven de daken van IJmuiden cirkelen, vertellen dat dit geen oefeningen zijn.” Een schipper „tuurt de monsters in de lucht na en als ze boven de haven geko men zijn, bemerkt hij dat uit de vliegtui gen iets naar beneden valt.. Hij denkt dat het parachutisten zijn en ziet dat er onder iets aanhangt, een zwart voor werp, dat zwaar moet zijn; want de val is snel naar beneden, naar de havenmond bij de pieren. (-) Een daverende knal vertelt wat er onder de parachuten ge hangen heeft. De vliegers hebben mij nen naar beneden geworpen in de open bek van de haven en één, op de ruwe stenen van de pier terecht gekomen, ontploft. Meer vliegtuigen komen en gro ter worden de angst en de ontsteltenis onder de toekijkende mensen: „Het is oorlog.we zijn in oorlog.” Geleide” was geschreven door Ernst Voorhoeve, over wie in het boek geen nadere bijzonderheden werden gegeven, maar die bekend stond als propaganda leider van de NSB. Slot van zijn tekst: ’’Voor wie de taaiheid en de zwijgende moed totterdood van ons echte eenvou dige Hollandse volk wil leren kennen, is dit boek een onweerstaanbaar docu ment.” Vele IJmuidenaren kwamen bijeen op het Willemsplein nadat was bekendgemaakt dat er - op 30 april 1909 - een prinsesje was geboren, Juliana. Deze foto werd ons ter beschikking gesteld door mevrouw J. Mar- cusse te Santpoort. In de meidagen van 1940, onderwerp van bijgaand artikel moest prinses Juliana met haar dochters Beatrix en Irene via IJmuiden naar Engeland uit wijken. activiteit, kwam tot nu toe nog niet uit de verf. Iets minder vastomlijnd zijn plannen voor vistochten op de Noordzee (voor vali den en invaliden) en de inrichting van volkstuintjes waarover met de gemeente onderhandelingen lopen. De wedstrijden worden verdeeld over de drie voetbalcomplexen van ADO, Inter en ODIN. De finale is op vrijdag 11 april. Aan het toernooi wordt deelgenomen door dertig teams. ceerd die de censuur in later jaren niet zou hebben toegelaten. Het verhaal is in zijn eerste opzet kennelijk al in 1940 geschreven. De Duitsers hoopten toen nog, door hun uiteindelijke bedoelingen te camoufleren, een sfeer té kunnen scheppen waarin het Nederlandse volk voor de „Nieuwe Orde” zou worden ge wonnen. In het begin van 1941 werd het hun duidelijk dat hun tactiek geen schijn van'kans had. WIE HET BOEK kritisch leest, kan tot de conclusie komen dat de schrijver achteraf passages heeft ingelast, respec tievelijk heeft moeten inlassen, om het werk aan te passen bij de wijze van voorlichting die de uitgeverij NENASU nodig of „nuttig” oordeelde, toen het manuscript persklaar werd gemaakt voor de verschijning in november 1941. Met name de passages over joodse land genoten wijzen in deze richting. De heer K. van der Valk, IJmuiden: „Als ik het mij goed herinner, heeft niet Gerrit Zeegers de zaak van De Bie overgenomen en voortgezet, maar Jo van der Wel, in hetzelfde pand. Jo Zeegers die bij De Bie in huis was heeft nog een poos gewerkt bij melksalon Jansen (de „kattekroeg”) aan het Willemsplein.” (Reacties op deze rubriek: schriftelijk aan het bureau van dit blad met vermelding „IJmuiden wat vertel je me nou?”, telefonisch 023-378601). IN HET BOEK WERD aldus een vol komen onjuiste indruk gegeven van de stemming die algemeen in IJmuiden heerste. Speciaal de Duitse parachutis ten wekten de woede op van de burgerij die in paniek dreigde te raken doordat de inzet van dit nieuwe wapen tot vele geruchten leidde. Op 11 mei bereikte de verwarring haar hoogtepunt toen para chutisten zouden zijn geland op het ter rein van Hoogovens, in de Velserpolder en op het landgoed Duin en Kruidberg. DE FEITEN ZOUDEN al spoedig aan tonen dat dit gemakkelijk praten was voor iemand met staalblauwe ogen en blonde haren. „De Hondsrug”. De Gronings-Drentse vereniging „De Hondsrug” houdt zater dag 29 maart een kaart- en kienavond in „De Nieuwe Slof’ aan de Beverwjjkse Kerkstraat. Kienen. In de kantine van voetbalver eniging Stormvogels wordt zaterdag 29 maart een paaskien- en dansavond gehou den. Gratis entree, het kienen begint ’s avonds om acht uur. De slotvraag is of het college bereid is namens de burgers van Beverwijk aan het PWN te vragen, of de grantie kan worden gegeven, dat het door dit provinciale be drijf geleverde drinkwater geen zodanige concentratie van stoffen bevat, dat dit op de duur schadelijk is voor de gezondheid van de gebruikers. at 26, jazz 's peel- htend, gym rkvor- J-19.00 HET OVERZICHT DAT Van Hoof schreef over de meidagen van 1940 moet iedere lezer aanvankelijk een betrouw bare indruk hebben gegeven. Verreweg de meeste feiten die hij weergaf kloppen met de werkelijkheid. Maar zodra Van Hoof vertelde over een (mislukte) luch taanval van de Duitsers op een Engelse (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Het raadslid J. W. G. Reijkers heeft schriftelijk aan B. en W. een reeks vragen gesteld over de risico’s van Rijnwater en dus ook duinwater. v. d. werk- Kerk- 09.00- 14.00- 20.00- ierdag t 228, vrou- 20.00- 3-11.30 3-15.30 'iener- V 185 f- UK ■240,-; ?D 73 :00,-. 14 kg. kisten <isten ar; 27 VELE IJMUIDENAREN tekenden in voor het nieuwe boek van Henri van Hoof, omdat de handeling volgens de aankondiging geheel in IJmuiden plaats had. Toen ze hun exemplaar in ont vangst konden nemen, bleek het werk niet te zijn verzorgd door de eerder genoemde uitgeverij, maar doot NENA SU, de Nederlandsche Nationaal-Socia- listische Uitgeverij, eigendom van de leider der NSB, ir. Mussert. Een ”Ten 30 u.: „Laat 12439) oneel- ?e”. kg.: liddel tong 29,50; 8- 432; twee Ijauw iielvis ree en e 120- ee 58; 9- 174; ierstr. „Huis* en 22- .15 u.: 30 u.: 30 u.: ,a cle - 15 u.:* 20 u.:- straat, m, tot 0 uur gem. nmen, um. r moe- imen. Stern- 20.00- VELE DUITSE krijgsgevangenen (pa rachutisten en anderen die bij de lucht landingen waren betrokken) werden per trein naar IJmuiden gebracht om naar Engeland te worden getransporteerd. Op deze wijze konden ze, ook als Neder land zou moeten capituleren, definitief aan de Dilltse oorlogsmachine worden onttrokken. Van Hoof beschreef welke indruk de krijgsgevangenen op het stati on van IJmuiden maakten: „Ze zijn allen stil en bij velen ligt een vastberaden trék om de mond”, waaraan hij heel merk waardig toevoegde: „een berusting in het lot dat hen te wachten staat.” De krijgsgevangenen werden voor de nacht ondergebracht in de vishallen. Van Hoof sprak van „een slepende troep gevange nen”, maar ging meteen verder: „Hoe veel jonge kerels lopen daar in de kracht van hun leven, grote, blonde jongens, met blauwe ogen en sterke gestalten?” Een IJmuider „veerman” zag de jongens met de blauwe ogen gaan en zei, althans volgens Van Hoof: „Voor deze dapperen is de oorlog nu ten einde.” Een andere „veerman” (een IJmuidenaar met „staal blauwe ogen”) had al eerder zijn respect getoond: ’t zijn toch ook kerels, als wij en die springen nou uit de lucht in Drive. De klaverjasclub „Meerestein” organiseert op woensdag 2 april open kien- en klaveijaswedstrijden in één van de zalen van de Vredevorstkerk aan de Laan der Nederlanden in Beverwijk. EEN DOCUMENT of een propagan- da-uitgave? Wat de opzet ook is geweest, wie een kleine veertig jaar na de ver schijning van het boek een antwoord zoekt, komt tot de conclusie dat de uitga ve in beide gevallen haar doel heeft gemist. Voortdurend krijgt men de in druk dat er oorspronkelijk een manus cript moet zijn geweest waarin er naar werd gestreefd een objectief beeld van de meidagen in IJmuiden te geven. Van daar ook dat gegevens werden gepubli- Feestavond. De voetbalvereniging Vel sen organiseert zaterdag 29 maart een feestavond voor de vele vaste medewer kers van deze club. Het feest wordt gehou den in het Soli Muziekcentrum te Sant- poort-Noord. roens-"^ g ge-J 19188) J j.: Del musl-1 Amnesty. De samenwerkende kerken van Santpoort houden donderdag 27 maart een bijeenkomst met als onderwerp „De rechten van de mens” waarbij het werk van Amnesty International zal wor den behandeld. De bijeenkomst heeft ’s avonds acht uur plaats in het Wijkcen trum aan de Burgemeester Enschedélaan in Santpoort-Noord. i Van- ir l'e-- HEEMSKERK. In de paasvakantie wordt voor de basisschool weer een schoolvoetbaltoernooi gehouden op dins dag 8 en woensdag 9 april. i^oensJ ir vol- jeugd. don-’ VELSEN. Liefhebbers van puzzelrit- ten kunnen woensdag 2 april vast reser veren voor een 1 aprilrit”, een jaarlijkse traditie van de automobielclub De Rij monders. De start is vanaf acht uur ’s a- vonds bij het paviljoen Schoonenberg aan de Minister van Houtenlaan in Velsen-Zuid’ (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Het voorstel aan de gemeenteraad dat betrekking had op de vestiging van een warenhuis (Vendet) op het terrein aan de Gerrit van Assendelft- straat, waar nu de gemeenteljje noodge bouwen staan, is van de raadagenda afge voerd. Het zou donderdagavond 27 maart ■worderi behandeld tijdens de openbare raadsvergadering in „De Vrijburcht”, maar het formele verzoek inzake die vesti- ting is nog niet binnen. B. en W. willen dat verzoek eerst zwart-op-wit hebben. Plein ilden. 1. af- 32550- 15.30. :koo’s 19 en J 15 u.: (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. De PvdA-afdeling Heemskerk houdt woensdagavond 26 maart een ledenvergadering in het buurt huis „De Schuilhoek”. De agenda vermeldt onder meer discussie over de plaatselijke politiek. WAO-Projekt Velsen” duid als WAO-groep. Velsenaren die op medische gronden buiten het arbeidsproces zijn geraakt wordt keus geboden uit puur recreatieve maar ook vormende programma-onder- delen. Het cursuswerk Engels werd met een groep „gevorderden” uitgebreid. Veel belangstelling genieten daarnaast de groepen handvaardigheid, tekenen en schilderen en ook het onderdeel schaken en kaarten waarbij het gezelligheidsas- pect zwaar weegt. Aan de hand van een voorlopige inventarisatie kwam boven staand programma op papier gedurende 1979. Belastingtechnische en sociale infor matie, voor 1980 aangekondigd als nieuwe destroyer in IJmuiden verzweeg hij wat een van de opmerkelijkste feiten was, namélijk dat twee van de aanvallende Stuka’s werden neergeschoten. Van Hoof maakte ook melding van een mis lukte poging van Duitse vliegtuigen om een „blauwpijper” (een schip van de Stoomvaartmaatschappij Oceaan) te vernietigen. Hij constateerde (op zich zelf opmerkelijk dat dit in 1941 kon worden gepubliceerd) dat de vier uitge worpen bommen hun doel misten en op haringpakhuizen, een paar verlaten wo ningen en een café waren terechtgeko men. Maar hij verzweeg dat Ook een van deze vliegtuigen door het gloednieuwe luchtafweergeschut in IJmuiden werd neergehaald. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Het nieuwe rijwieltoer- seizoen is zondag door de toerafdeling van HSV De Kampioen ingezet met een „berg rit”, waarvoor een recordaantal van 165 liefhebbers aan het vertrek verscheen. Opmerkelijk was dat onder dit grote aan tal slechts twee dames waren. Voor de tweede rit kunnen de rijders en rijdsters zich zondagmorgen tussen negen uur en half tien opgeven in het clubhuis van De Kampioen in het recreatiegebied Spaarnwoude De route voert die dag langs het Zijkanaal C naar Ruigoord, Slo- terdijk, Halfweg, Spaarndammerdijk, Spaarnwoude en weer langs het kanaal naar het clubhuis, waar de eindcontrole is. Een afstand van 35 kilometer. Evenals vorige jaren zal de toerafdeling van De Kampioen deze zomer in samen werking met Bato Haarlem weer een rij- wielavondvierdaagse organiseren, die op dinsdag 24 juni begint. Men kan een keus maken uit twee afstanden: 25 en 40 kilo meter per avond. Het inschrijfgeld voor de hele vierdaagse is 3,50. Het vertrek is elke avond tussen 18.00 uur en 19.00 uur bij het clubhuis van Geel Wit aan de Van Oosten de Bruynstraat. Daar is ook de eindcontrole, die steeds sluit om 21.30 uur. De intocht van de rijders en rijdsters wordt op de laatste avond muzikaal opge luisterd door de drumband van Bato. De heer W. Boon, IJmuiden: „De Michiel de Ruyter-cantate, waarover de heer P. Luit schreef, werd opgevoerd ten bate van het bouwfonds van de Goede Herderkerk. Wij woonden oorspronkelijk in de Enschedéstraat no. 35 in Oud-IJmuiden. Toen we naar „De Hei” verhuisden, kwam ik in de eerste klas van de Julianaschool, die toen nog in het oude gebouw aan de Engelmundusweg was gevestigd; de onderwijzeres was juffrouw Rietdijk. We waren tussen de acht en tien jaar toen wij de Michiel de Ruyter-cantate instudeerden onder leiding van de heer A. Kool. De uitvoering had plaats in het gymnastieklokaal van de nieuwe school. Ik werd aangewezen om als jongenssopraan de soli te zingen. Bij de meisjes nam Mary Koomen deze voor haar rekening.” Voor de te rijden afstand (veertig kilome ter) is een reeks kolderieke vragen en opdrachten bedacht. Helemaal in de sfeer van 1 april wordt daarmee een beroep gedaan op de spitsvondigheid en ook het gevoel voor humor bij dè deelnemers. Voor de best geplaatste équipe zijn bekers te winnen. Inschrijving staat open voor leden van De Rijmonders en buitenstaan ders. Voor eerstgenoemden geldt daarbij een korting op de deelnemerskosten. Voor de leiding van de wedstrijden wordt nog gezocht naar een groot aantal scheidsrechters. De schoolsportcommis- sie doet een beroep op de scheidsrechters die zich overdag beschikbaar kunnen stel len. Zij kunnen zich melden bij de Sport raad Heemskerk, Kerklaan 32, telefoon 40804, toestel 146. een vreemd land. Ik zeg maar, daar moet je lef voor hebben, mij niet gezien!” 21155) ilging i Or- »n het i .15 u.: J £land. J uebio Dond. VAN HOOF GAF in De Vreemde Storm eerst een objectief beeld van de ontwikkeling van IJmuiden met nu eens grote voorspoed en dan weer enorme tegenslag. Eén opmerking zal de lezers in IJmuiden zich, zodra ze bladzijde 12 voor zich kregen, verbaasd de ogen heb ben doen uitwrijven. Van Hoof vertelde dat „de taaisten die hun hart verknocht- ten aan de zee” IJmuiden ook in de moeilijke jaren van de economische we reldcrisis trouw bleven, mannen in wie „de echte Germaanse pioniersgeest doorleefde”. JOODSE VLUCHTELINGEN pro beerden van IJmuiden uit naar Enge land uit te wijken. Sprak Van Hoof eer der over een kind van een IJmuidenaar als „het lieve, blozende kinderkopje met de blonde krullen”, nu richtte zijn aan dacht zich op kinderen „met zwarte oog jes” én met „kleine petjes op hun ge kroesde krulharen”. - „Daarna volgden de vrouwen die (-) een doordringende geur van parfum verspreiden.” Enige vluchtelingen belden aan bij een schip per en vroegen of diens boot te koop was. Het waren „grote, dikke mannen”. Een van hen wees naar een boot in de haven met een „dikke vinger, waarom heen twee brede, gouden ringen glan zen”. Van Hoof liet een IJmuidenaar deze opmerking maken tot een aantal Joodse vluchtelingen: „Waarom blijven jullie niet rustig thuis, als wij, ga toch terug, voor gevaar kan een mens toch niet vluchten. Ik zeg maar zo, vóór je tijd ga je ’t hoekje niet om.” Klaverjassen. De supportersvereni ging KIC heeft voor vrijdagavond 28 maart een paasdrive op het programma staan, te spelen in de kantine van het sportpark Rooswijk in Velsen-Noord. MAANDAG AANGEKOMEN; Elbe, Bremerhaven; Brendonia, Barton on sea; Pratita, Bremen; Sundern, Kemi, Zaan- dam; Herminé, Itea, Ymuiden; Stonegate, Gibraltar; Falcon, Hamburg, Velsen; Isa bel, Shoreham; Sprombuck, cont. plat, Velsen; Malente, Vlissingen; Neptunus, Lerwick, IJmuiden; Pointe de Van, Faw- ley; Rijnborg, Montulyoto, Zaandam. MAANDAG VERTROKKEN: Oliver, Kopenhagen; Elke Kahrs, Rotterdam, IJ muiden; Hartebeest, Cont. plat, IJmuiden; Alk, Falcon; England, Noordzee; Sigrid Wehr, Antwerpen; Suder Elv, Helsinki; Falkenberg, Antwerpen; Smit Lloyd 16, Cont. plat, Velsen; Darsert Ost, Odense, IJmuiden; Wiidswal, Swansea; Holsten- stein, Antwerpen; Jurgen Wehr, Ham burg; Linda, Varberg, IJmuiden; William Flint, Howdendijke; Finn Forest, Hami- na; Cebo Moon, Nigeria, IJmuiden; World Probity, Hamburg; Pongola, Hamburg; Carpe Diem-2, Aberdeen, IJmuiden. DINSDAG AANGEKOMEN: Baltic Freezer, Rostock; Astronomer, Kingston; Smit Lloyd 16, Cont. plat, Velsen; Capa- longa, Noordzee; Titan Service, Cont. Plat, IJmuiden; Wis, Gent. DINSDAG VERTROKKEN: Prince Ma- ru no. 10, Yokohama; Elbe, Felixtowe; Paula, Aalborg; West Osprey, Cont. Plat, Velsen; Stirling Brig, Cont. Plat. IJmui- den; Brendonia. Londen; Karin Winther. Antwerpen. IJmuiden ijmuiden„«^ S¥„

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7