D’66 en PPR sceptisch Woonschepen door ’t lorgnet van ambtelijk misprijzen bekeken 1 Leliekwekers voortaan elk jaar naar Lisse achtergrond „Alle Schipholwerkers hebben recht op een woning in de polder” Statenleden eisen politiek standpunt van GS Keukenhof vanmorgen geopend fFSjBang&Olufsen Piano’s,vleugels en klavecimbels. K Tijdelijk ’n auto nodig? De Vilder Het LMJ Motorhuis IJmond Koningstraat 40/42, Beverwijk Telefoon 02510*29162 J CC Bender B.V 15 DONDERDAG 27 IJMOND MAART 1980 Directeur Woningraad Schiphol tegen onderscheid Geautoriseerd B&O dealer Velserduinweg 173 IJmuiden Tel. 02550-1 23 46 Huur dan een praktisch nieuwe Opel bij het betrouwbare bedrijf voor auto verhuur voor één of meer dagen of weken/weekends. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Er leek zwaar weer op komst voor woningzoe kende Schipholwerkers. Vorige maand liet de gemeente Haar lemmermeer in een brief weten van plan te zijn de woningzoe kenden in de kaartenbak van de stichting die haar bemiddeling verleent bij de huisvesting van Schipholwerkers, de Wonin graad Schiphol, per 1 januari van het volgend jaar op te ne men in het gemeentelijk bestand met uitzondering van die wo ningzoekenden die binnen een straal van 25 km van onze natio nale luchthaven wonen. Zij wor den geacht een beroep te doen op de gemeente waarin zij thans woonachtig zijn. Allergie 3 jaar garantie ADVERTENTIE) RIEN POLDERMAN (ADVERTENTIES) Directeur De Maat. fcaSêer QC* Stapelhaven voor krot-woonboten „Het past echter niet slechts een ge deelte uit de bak over te nemen en de rest van de woningzoekenden af te sche pen met de mededeling dat zij verder „Een onaanvaardbare zaak”, aldus de nieuwe direkteur van de Woningraad, de heer A. C. de Maat. „Met de mededeling de woningzoekenden uit ons bestand over te nemen en zelf zorg te dragen voor de distributie van het huizenbe stand, heeft de gemeente te kennen gege ven een stilzwijgend aan ons opgelegde taak, namelijk die van woningverdeler, weer zelf te willen vervullen. Daar is niets op tegen. Zodat wij ons weer bezig kunnen houden met onze eigenlijke taak, namelijk het bevorderen van het voldoende ter beschikking komen van woonruimte voor mensen die op Schip hol werken”. Stemmen, koop, verkoop,^ revisie. Hi-fi, video en grammofoonplaten. Spui 12, Amsterdam. Tel.: 020-230853. niet meer in aanmerking komen voor vrijkomende huizen in de Haarlemmer meer.” Toch is de kersverse directeur niet pessimistisch over de toekomst. Enkele dagen geleden heeft hij een vruchtbaar gesprek gehad met de burgervader van de polder C. van Stam en de wethouder van woningaangelegenheden mr. S. T. Cnossen. Nu is De Maat te verstaan gegeven dat in dit soort zaken de soep niet zo heet gegeten wordt als zij wordt opgediend. „Allereerst zou een dergelij ke operatie van de gemeente de goed keuring van de minister voor Volkshuis vesting vereisen. Natuurlijk heeft de ge meente hierom gevraagd, maar men is geenszins overtuigd deze (schriftelijke) toestemming te krijgen. Hoogstwaar schijnlijk zou hiervoor een wetswijzigng nodig zijn en het moet niet uitgesloten worden geacht dat deze langdurige af faire uiteindelijk toch niet zijn beslag zou krijgen”. Het is KLM-er De Maat in deze luttele weken wel duidelijk geworden dat de politiek in zijn nieuwe functie een be langrijke rol vervult. Hij geeft toe aan vankelijk wel geschrokken te zijn van de brief van de Gemeente Haarlemmer- stemmingsplan voor een bepaald doel (facet-bestemmingsplan voor woonsche pen). In de notitie zou de bedoeling van de Memorie van Antwoord worden ver doezeld, door het tussen haakjes plaat sen van datgene, waar het juist om gaat: het facetbestemmingsplan voor woon schepen. „Zo kan men, vervolgens onder het mom van geïntegreerde planning, allerlei woonschepen-uitsluitende belan gen introduceren”, steld De Kleuver. meer maar hij begrijpt nu dat de ge meente de woningraad slechts heeft ge bruikt om een zo gunstig mogelijk resul taat te verkrijgen bij de onderhandelin- gen met de provincie over een verdeels leutel van huizen bij de aanvaarding van de groeikernstatus. Toch heeft hij een gesprek aangevraagd met de staatsse cretaris van Volkshuisvesting Brockx. De Maat vindt dat gezien de meer dan gemeentelijke betekenis van de lucht haven Schiphol met haar 250 bedrijven en haar ruim 25.000 arbeidsplaatsen, meer gemeenten de economische gebon denheid van Schipholwerkers moeten erkennen. Het is de woningraad een doorn in het oog dat gemeenten als Am stelveen, Uithoorn, Aalsmeer en Haar lem Schipholwerkers als tweederangs woningzoekenden behandelen wanneer zij zich bij de afdeling huisvesting van hun gemeente laten inschrijven. „On danks het grote economische belang dat deze gemeenten aan onze nationale luch thaven ontlenen worden deze Schiphol werkers als ingezeten, niet-economisch gebonden woningzoekenden ingeschre ven waardoor zij veelal op een plaats belanden waarop uitzicht op een woning nihil is”, aldus de heer de Maat. Hij pleit er dan ook voor dat, indien de minister de gemeente Haarlemmermeer bij uit zondering haar zin geeft, dit zal worden gekoppeld aan het economisch gebon den worden van de interne schipholwer kers in die gemeenten waarin zij thans woonachtig zijn. Vooral de Statenleden Janssen-Quant |(PPR) en Klaasen (D’66) hadden nogal wat (bedenkingen tegen het plan. Janssens vond het cynisch om het natuurgebied van de buren te gebruiken om er ontsie rende woonboten (het gaat om krakke mikkige schuiten waar men niet goed raad mee weet, en niet om bewoonde arken) uit het eigen natuurgebied te dum pen. Zij vroeg zich af of er bijvoorbeeld in het Westelijke Havengebied geen betere plek voor was. Klaasen meende, dat het provinciaal bestuur er als beschermer van natuurbe- langen niet geloofwaardiger op werd, door woonschepen in een natuurgebied neer te leggen, die men eerst uit een ander natuurgebied heeft willen verwijderen. Ook zij vroeg zich af, of er geen betere alternatieven waren. Gedeputeerde Van Gelder verklaarde, dat juist deze plek was uitgekozen omdat de haven dan zowel bruikbaar was voor (Van een onzer verslaggevers) LISSE. De Keukenhof in Lisse heeft vanochtend haar poorten voor de 31e keer wijd open gezet. De komende twee maanden valt er heel wat voorjaarsgeur en -kleur op te snuiven en te zien rond de brede wandelpaden. Hoewel Keukenhof 1980 geen spectaculaire uitschieters bevat, valt er veel te bewonderen. De ontwerpers zijn de afgelopen tijd onder meer druk bezig geweest in de warme kas, waar voorheen tulpen in rechte perkjes stonden. Het is dit jaar wat speelser geworden: de beplanting is gegroepeerd in diverse afzonderlijke ronde perken. Er is één geheel ontstaan met de showkas. Voor de bepaling of een woonschip ergens wel of niet gewenst was, zouden kortom dezelfde maatstaven moeten gel den als voor een huis op de wal. En precies zoals met bebouwing op de wal gebeurt, zou men ook woonboten moe ten aangeven op de kaarten van de ge meentelijke bestemmingsplannen. Provinciale Staten vonden, dat de stu die naar de mogelijkheid, om woonboten in te passen in gemeentelijke bestem mingsplannen, voorrang moest hebben boven de voltooiing van de woonsche penverordening, waaraan al jaren werd gewerkt. Want wellicht zou de studie naar de inpasbaarheid wel uitwijzen, dat een dergelijke verordening (met een ver bod om een ligplaats in te nemen voor tal van gebieden) overbodig was. Voor de bouw van woningen op de wal bestaat immers ook geen speciale verordening, die een woning landschappelijk onge wenst verklaart. Dat wordt in het be stemmingsplan wel uitgemaakt. Voor de ambtenaren, die al jaren aan het dokteren waren aan de woonsche penverordening was deze omwenteling van de Staten natuurlijk wel sneu. Alle deskundig geformuleerde verbodsbepa lingen (een woonboot mag niet in na tuurgebied liggen, en ook niet waar dat landschappelijk misstaat en evenmin in gebieden die archeologisch wel eens waardevol zouden kunnen zijn etc.) zou- Bjj de nieuwe opzet van de warme kas is rekening gehouden met de Liliade, de lelietentoonstelling die vorig jaar voor het eerst op de Keukenhof werd gehouden. Ook dit jaar (van 14 tot en met 26 mei) komen de leliekwekers er hun produkten tonen onder de naam Liliade. Het is voor hen aantrekkelijk geworden naar Lisse te komen op één dag ontvingen ze vorig jaar méér bezoekers dan gedurende de hele periode waarin de Liliade voorheen in Akersloot werd gehouden. Bij de Keuken hof heeft men het plan om voortaan elk jaar een expositie van lelies naar Lisse te halen. Maar of dat steeds onder de Lilia- de-vlag gaat gebeuren is nog niet bekend. De heidetuin, die door de vorige strenge winter deerlijk was gehavend, is geheel opgeknapt. Met 15000 nieuwe ericaplant- jes in de grond hoopt men er een kleurig geheel van gemaakt te hebben. De ten toonstelling heeft een nieuwe rotstuin ge kregen, terwijl in een aparte specietuin oude tulpesoorten te zien zijn, onder meer uit Siberië. Bovendien is de Hortus Bulbo- rum uit het Noordhollandse Limmen present. In het Koningin Julianapaviljoen zijn onder meer edelstenen te bewonderen van de Federatie Goud en Zilver, er is een expositie van het Wereld Natuur Fonds („Wonderen der natuur”) er valt veel in formatie te vergaren over de manier waarop bollen groeien en de Bloembollen- raad staat klaar met adviezen over het planten van alle soorten bollen. Boven dien is de VW van Rotterdam dit jaar naar de Keukenhof gekomen om met be hulp van onder meer dia’s en videobeel den de grootste havenstad ter wereld aan bezoekers te verkopen. Dat alles onder de titel „Leg’s aan in Rotterdam”. Niet voor niets werd de bloemententoonstelling vanochten dan ook door Rotterdams bur gemeester André van der Louw geopend. De Spaarndamse woonschipper be schuldigt de ambtenaren er voorts nog van, dat zij opzettelijk de groei van het aantal woonschepen overdrijven, door het gebruik van verouderde cijfers. De notitie toont een „allergie” voor lintbe bouwing en die heb je natuurlijk al gauw bij woonschepen: een waterstroom heeft immers per definitie de vorm van een lint. Leg je daarin een rijtje woonsche pen, dan krijg je vanzelf lintbebouwing. Vervolgens kunnen de opstellers van de notitie hun oude stokpaardje weer van stal halen: een pleidooi voor woonsche penhavens, zo meent De Kleuver. Overigens kwam de reactie van Bart de Kleuver geruime tijd na de sluiting van de inspraakprocedure bij GS bin nen. Eigenlijk had de bespreking van de notitie over de planologische inpasbaar heid allang in Provinciale Staten moeten hebben plaatsgevonden. Deze behande ling is echter telkens weer uitgesteld. GS zijn nu van plan om de notitie in septem ber, samen met de woonschepenveror dening, ter bespreking aan de Staten voor te leggen. Maar juist deze koppeling zit een aan tal Statenleden niet lekker. Want er was afgesproken, dat de planologische in pasbaarheid voorop zou staan. Pas daar na zou worden bekeken of de woonschepenverordening (landschaps- verordening) nog wel nodig was. Van deze volgorde dreigt nu niets terecht te komen, en het is niet onmogelijk dat de inpassing in de gemeentelijke bestem ming plannen verdwijnt achter de op de voorgrond geschoven (anti-)woonsche- penverordening. Weliswaar hebben GS de mopperende Statenleden bezworen, dat de verordening „terugtreedt” wan neer een gemeente de woonschepen in een bestemmingsplan heeft ingepast. Daar werd dan echter steeds aan toege voegd, dat een en ander veel tijd zal kosten. En op deze manier termijnen waarbinnen de woonschepen in bestem mingsplannen moeten zijn opgenomen worden namelijk niet genoemd komt vanzelf de lange baan in zicht. Dit is de achtergrond van een aantal stekelige discussies tussen GS en de sta tenleden Thea Janssens-Quant (PPR) en Ina Klaasen (D’66). Wat er achter de schermen wellicht nog aan discussie plaatsvond tussen de coalitiegenoten PvdA en CDA en hun gedeputeerden is niet bekend. In het openbaar echter kwam eerst Janssens (mede namens D’66 en PSP) in de begrotingsvergade- ring flink geërgerd in botsing met GS. In vereniging met Klaasen drong zij vervolgens in de laatste commissiever gadering voor Ruimtelijke Ordening aan op een spoedige standpuntbepaling. En woensdag in de commissie natuur- en landschapsbescherming trad hetzelf de duo opnieuw tegen GS in het krijt, met een herhaling van de smeekbede om beleidsmatige duidelijkheid met betrek king tot de woonboten. Ook deze keer bleef het rookgordijn. En hoe daarachter de woonschepenve rordening zich verhoudt tot de notitie over de planologische inpasbaarheid werd niet meegedeeld. In een belendend vertrek poetste een ambtenaar zijn lorg net op. nog haar misnoegen over de „hoogst ong<_ lukkige” procedure met betrekking tot het woonschepenbeleid. Hoe kunnen wij nu praten over de inpassing van woonsche pen in bestemmingsplannen als niet dui delijk is welke functie de woonschepenverordening gaat vervullen in het woonschepenbeleid, zo vroeg zij zich af. Zij hekelde het gebrek aan duide lijkheid van de zijde van GS over het in te nemen standpunt. Gedeputeerde Van Gelder beloofde, dat er voor 13 juni nog voldoende informatie zou worden toegespeeld. Maar Klaasen had daarin geen vertrouwen en sprak de vrees uit, dat het niet de bedoeling van GS was, om voor die datum nog een echt beleidsstandpunt kenbaar te maken”. Wat weerhoudt GS toch om daarover duidelijk te zijn”, zo vroeg zij zich af. Van Gelder zei niet te begrijpen, waar heen Klaasen nu eigenlijk heen wilde en nodigde haar uit op schrift te zetten, wat precies haar grieven waren over de woon botenkwestie. Janssens viel haar D’66- collega bij en vond, dat er minstens nog twee commissievergaderingen nodig wa ren om het woonbotenprobleem behoor lijk door te spreken. (Zie ook elders op deze pagina). DêJZ^ense wxmoeveis van tjeeki.en geluid den wellicht in de prullebak kunnen verdwijnen. Al het werk voor niets. Maar tja, in een democratie zijn de poli tici de baas en dus..Lorgnetten in de kast en leesbrillen op. Groot was dan ook de verontwaardi ging bij de woonbootbewoners en hun politieke aanhang, toen bleek dat de ambtenaren bij het opstellen van de no titie over de planologische inpasbaar heid kennelijk (stiekum?) toch weer hun lorgnetten uit hun bureauladen hadden gehaald. Want wat las men als laatste punt in de samenvatting van het stuk?: „Ook bij toepassing van de wet Ruimte lijke Ordening op woonschepen houdt de Woonschepenverordening Noord- Holland haar functie”. De georganiseer de woonbootbewoners (Noordhollands Woonschepen Overleg) constateerden in een commentaar, dat de notitie „dienst baar is gemaakt aan de gedachte” dat een provinciale woonschepenverorde ning noodzakelijk is. Het NWO vond bovendien dat de notitie blijk gaf „van een keur aan evenzeer tendentieuze als niet onderbouwde keuzen, uitspraken en stellingen, van waaruit onafgebroken een ondertoon van afwijzing van het wonen op het water spreekt”. Zo mogelijk nog bitterder is de toon van een late reactie van Bart de Kleuver, gemeenteraadslid in Haarlemmerliede en zelf woonbootbouwer. In een brief aan Gedeputeerde Staten verwijt hij de opstellers van de notitie, dat zij hebben zitten manipuleren met de Wettekst (de bij de wet behorende Memorie van Ant woord). Citerend uit de Memorie van Antwoord toont hij aan, dat de wet de mogelijkheid openlaat, om partiële en facetplannen vast te stellen. Daarin kun nen ligplaatsen en woon- of kampeer- schepen worden aangeduid bij bestem mingsplan, „ook al zou een dergelijk plan geen andere onderwerpen regelen”. Deze duidelijke vingerwijzing wordt volgens De Kleuver gebagatelliseerd in de notitie. In de notitie wordt namelijk de voorkeur uitgesproken voor een „geïntegreerde planning”, boven een be- HAARLEM. In kringen van woon bootbewoners en bij sommige Statenle den groeit ongerustheid en ergernis over het uitblijven van een beleidsvisie van Gedeputeerde Staten op woonbo ten. De vrees bestaat, dat ambtenaren van dit beleidsvacuüm gebruik zullen maken, om in het uiteindelijk te formu leren standpunt hun anti-woonschepen- verordening voorop te stellen. En dat zou wel eens slecht kunnen kloppen met de politieke waardering voor het ver schijnsel woonboot. Het bewonen van een woonschip is al lang niet meer een zonderlinge hobby van enkelen. Gedreven door de woning nood hebben velen gebruik gemaakt van het economisch niet meer renderende deel van de binnenvaartvloot, door dit voor bewoning geschikt te maken. Zo heeft een omvangrijke groep mensen ontdekt, dat het wonen op het water een aantrekkelijk alternatief kon zijn voor het opgestapeld verblijf acht- of elf hoog in een rechthoekige betonwijk. Ook de reactie op de steriliteit en de eentonigheid van de uitgestrekte nieuwe buurten bracht een andere kijk op het verschijnsel woonboot. Het is niet toe vallig dat in het boek „De Recreatieve Stad” (van het ministerie van CRM) plaats is ingeruimd voor het wonen op palen en het wonen in boten. In dit boek wordt gewezen op het gebrek aan her bergzaamheid en gezelligheid van de door- en door geplande nieuwe woonom gevingen. Een situatie, waarin individu en zelf vorm geven aan hun woonomge ving, lijkt een menselijker resultaat op te leveren: een omgeving, waar het plezie rig verblijven is, zoals in een oud stadje. En daarin past ook de spontaniteit van het woonschip uitstekend. Het wonen op het water is dus een geaccepteerde huisvestingsvorm gewor den voor velen. Dat is ook politiek niet zonder gevolgen gebleen. De verschillen de politieke partijen hebben het woon schip als volwaardige vorm van huisves ting erkend. Ook in het collegeprogram ma van Gedeputeerde Staten is een arti kel van die strekking opgenomen. Deze duidelijke politieke standpuntbe paling kon niet samengaan met de amb telijke huiver, waarmee „zoiets wanor delijks” als het fenomeen woonschip tot voor kort werd gadegeslagen. Ten pro- vinciehuize „moest derhalve de lorgnet worden opgeborgen, waardoorheen men het woonschip te aanschouwen placht, als een goddank tijdelijke smet op het landschap. De drijvende huisvesting diende voortaan, net als elke andere vorm van huisvesting te worden beke ken door de objectieve planologische leesbril. Met andere woorden: men dien de er op toe te zien, dat woonboten net als woonhuizen en andere bebouwing stonden aangegeven op de kaarten van de gemeentelijke bestemmingsplannen. Dat althans had de bedoeling moeten zijn van de Notitie Toepassing van de Wet Ruimtelijke Ordening op de lig plaatsen van woonschepen, die in juni 1979 werd gepubliceerd en in de in spraak gebracht. Deze notitie was im mers het uitvloeisel van het Statenbes luit, dat bij de goed- of afkeuring van ligplaatsen alle voor en nadelen goed tegen elkaar zouden worden afgewogen. Er zou dus moeten worden bepaald of het belang van de volkshuisvesting op woog tegen de waarde van een bepaald gebied als natuurgebied of recreatiege bied. Er moest worden bekeken of woon boten konden samengaan met natuurbe houd en stedeschoon enzovoorts. Het zou niet zo mogen zijn, dat één belang (bijvoorbeeld dat van natuurbehoud, landschapsschoon of archeologische waarde) al bij voorbaat voorop stond (want dan zou er altijd wel een reden te vinden zijn om woonboten ergens te verbieden). Nadat hij zich de talloze rapporten, bestemmingsplannen, streekplannen en studies op het gebied van ruimtelijke ordening van volkshuisvesting zal heb ben eigen gemaakt, denkt hij dat de woningraad zich verdienstelijk kan ma ken bij het ontwerpen van een nieuw aangepast puntensysteem ten bate van de woningdistributie in de polder. Utrecht als voor Noord-Holland. Het is precies daar waar woonschepen Noord- Holland binnen komen via Utrecht of om gekeerd. Hij bestreed dat de haven een aantasting van de natuur was. De boten werden door bagger en beplanting aan het oog onttrokken. De rust zou maar zelden worden verstoord, want het ging om onbe woonde boten (maximaal tien). De haven was vooral ook belangrijk omdat daar mee daadwerkelijks toepassing van poli- tiedwang tegen ongewenste woonboten mogelijk werd. Zonder de haven had poli- tiedwang geen zin, want waarheen zou men de schepen moeten slepen. Het plan werd in de commissie van harte respectie velijk met pijn ondersteund door de CDA- statenleden Reus en Achterstraat. Naar aanleiding van een aankondiging van een gecombineerde commissieverga dering Ruimtelijke Ordening en Natuur- en Landschapbescherming uitte Klaasen Hoewel de taak van de stichting als verdeler van woonruimte aan het perso neel op de luchthaven per 1 januari wegvalt, ziet directeur de Maat voorlo pig nog genoeg werk aan de winkel van de woningraad. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In de Statencommissie voor natuur- en landschapsbescherming en openluchtrecreatie is sceptisch gereageerd op het plan om in Mijdrecht een stapelha ven te maken voor woonschepen. Samen met de provincie Utrecht wil Noord-Holland deze opslaghaven voor onbewoonde woonschepen inrichten. Mijdrecht ligt op de grens van Noord-Holland en Utrecht.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15