Brief aan dagelijks bestuur CNV: na uitkering van NSM de Bijenkorf (IJ ik Cadeautjes voor regio in nood H I Benzinekosten stegen minder dan autokosten „trammelant” FNV Binnen enkele weken besluit over Postbank Van der Stee: Ton voor oude brandewijnkom Rapport ECE: Arbeidskosten in Nederland Nu geen verkoop Nederlands goud het hoogst Nicaragua krijgt 112 miljoen Unie BLHP wil toch prijscompensatie 11 0 Bijenkorf schrijversmarkt in Omdat de Bijenkorf zelf met verbouwings- de Wintertuin van Krasnapolsky op 29 maart van 11,0°tot 16,3®uur aanwezigom met u te praten 27 DONDERDAG 27 MAART ECONGMIE 1980 I 11 (Van onze redactie economie) UTRECHT. De Raad voor Middelbaar en Hoger Perso- 1 ZT—1 -n TTTT^\ ‘1 1 1 k --1 I I I I I I I I I I I I id- I I I I I I innnl neel (Raad MHP) wil dat de voortgang van de werkzaam heden van de SER wordt ge waarborgd. In een brief aan het dagelijks bestuur van de SER dringt de MHP hier met klem op aan, gezien de drei gende stagnatie in de activitei ten. De RMHP is niet vertegen woordigd in het dagelijks bestuur. Raad MHP wil geen stagnatie SER-werk (ADVERTENTIE) jhe im, Amsterdam 4 en Balie Sr en an( ■a ir. et- De voortgang van de SER-activiteiten wordt bedreigd door het besluit van de De MHP zegt grote moeite te hebben zich te verplaatsen in de gedachtengang ongewenst dat de bepaalde commis- vertraagd of zelfs ndsen v. ed.) 30,00 64.50 85,10 11,70 35,80 83,50 22,60 71,00e 43,40 86,00 38,00 60.80 69,30 13,00 91,20 .14,70 56,50 94,20 51,10 95.40 FNV zich gedeeltelijk uit de werkzaamhe den van de SER terug te trekken en de uitspraak van het CNV niet te willen mee werken aan advisering over toepassing van de loonmaatregel. Met name over de FNV-opstelling (gericht tegen het loonbe- leid van de regering) heeft het dagelijks bestuur van de SER zich onlangs beraden. Gezien deze ontwikkeling zal het dage lijks SER-bestuur in een extra vergade ring op 11 april aandacht besteden aan de praktische gevolgen die het FNV-besluit heeft voor het werk in de commissies. De conclusies die dan worden getrokken, zul len worden voorgelegd aan de eerstvol gende voltallige vergadering van de SER op vrijdag 18 april. In het midden van de jaren zestig kondigde Den Uyl, toen minister van Economische Zaken, de sluiting van de Limburgse kolenmijnen aan. Er zal daarbij, zo zei hij, geen enkele arbeidsplaats verloren gaan zonder dat er een nieuwe komt. De Zuid- limburgers, het gewroet onder de grond al lang beu, juichten hem toe. Het bleek echter een lichtvaardige belofte te zijn. Hij kon haar niet waar maken. Bertus Aatjes Elisabet Augustin Annetvan Battum Thea Beekman Belcampo Nel Benschop H.C. ten Berge Dick Boer zouden kunnen inzetten. Er is immers vrijwel altijd een zo hoge subsidie moge lijk dat vestiging van arbeidsplaatsen in de randgewesten aantrekkelijk wordt. Maar er zijn twee belangrijke beperkin gen die daarbij toch in de weg staan. In de eerste plaats zou voor een volle dige oplossing van het werkloosheid sprobleem langs deze weg vermoedelijk zoveel geld nodig zijn dat het niet op te brengen valt. In de tweede plaats ziet de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, nauwlettend toe dat er geen belangrijke kunstmatige voordelen voor bedrijven in afzonderlijke landen van de gemeenschap worden geschapen. Concurrentievervalsing mag eigenlijk helemaal niet en de marges waarbinnen de nationale overheden mogen subsidië ren zijn daarom nogal krap. Zelfs afgezien van deze twee rand voorwaarden is het van groot belang hoe het subsidie-instrument wordt gebruikt. Subsidies om verliesgevende produktie in stand te houden scheppen uit de aard der zaak geen nieuwe werkgelegenheid. Omdat ditzelfde geld niet tegelijk aan het tot stand komen van nieuwe arbeids plaatsen kan worden besteed is de kans groot dat de werknemers alleen maar op de verkeerde en op den duur uitzichtloze plaats aan het werk blijven. Subsidies bij het tot stand komen van nieuwe investeringen zijn op het eerste gezicht beter geschikt. Daar gaat het in ieder geval om nieuwe werkgelegenheid. Maar we moeten wel bedenken dat zulke subsidies het kapitaal kunstmatig goed koop maken ten opzichte van de arbeid. Op deze manier wordt de kapitaalinten- siteit van de produktie juist aangemoe- digd. Veel arbeidsplaatsen komen er zo niet tot stand. Herman Pieter de Boer Ben Borgart Andreas Burnier Martien Carton T. van Deel Miep Diekmann Jan Donkers Thea Dubelaar Inez van Dullemen Louis Ferron Rudolf Geel JefGeeraerts Jaap ter Haar Heere Heeresma Maarten 't Hart Evert Hartman Montag/Hofland Margreet van Hoorn Diet Huber Jaap Hulbers Bert Jansen Leonie Kooiker D.A. Kooiman Toon Kortooms Christine Kraft Nannie Kuiper Guus Kuijer Hubert Lampo Laurie Langenbach Aleida Leeuwenberg Guus Luijters Annemie MacGillavry Konrad Merz Ischa Meyer Marga Minco HuubOosterhuis Ethel Portnoy Renate Rubinstein - Ann Rutgers van der Loeft Leni Saris Jan Siebelink Lin Stevens Peter van Straaten Bob den Uyl Mellie Uyldert DolfVerroen Simon Vinkenoog A. Viruly Mischa de Vreede Anke de Vries Conrad van de Weetering Ivan Wolffers C. van der Zeeuw Koos van Zomeren Verder in deze richting doordenkend, komen we op de invloed van het loonpeil zelf. Vroeger hadden we het systeem van gemeenteclassificatie, waarbij globaal gesproken het loon van de Randstad af steeds lager werd bij gelijke arbeid. Dat systeem is afgeschaft, maar op deze wij ze moet in de regio’s ook het loon wor- dei betaald dat alleei gui stiger geleget bedrijvei op kui i ei brei gei Bij loot - vorming op nationale schaal zijn immers vooral de omstandigheden in de Rand stad beslissend. 40,00 35.00 22,00e 230,00 131,00 72,50 46,40 114,00 33,80 48.20 55,50 91,00 53,00 75,50 131,00 102,50 124,50 34,00 46,50 118,00 48,50 46,20 40,70 66,50 85,50 40,00 127,00 40,60 42,40 58,00 30,00 54,30 124,50 97,50 50,00 137,00 33,80 139,00 67,10 68,00 171,50 29,50 75,00 166,70 22,50 35,60 35,00 39,50 44,50 106,00 315,00 145,00 145,00 278,00 lo ge en woordvoerder. Loonmatiging moet vol gens de unie in ieder geval rechtstreeks meer werk opleveren. - Me ;n. lit ïiivel in. Of we aanvaarden toonverschillen om van de werkloosheid af te komen, óf we eisen gelijk toon en offeren daaraan de werkgelegenheid op. Gelijk toon en vol ledige werkgelegenheid in de regio’s zijn blijkbaar niet tegelijk te verwezenlijken. We moeten kiezen. Omdat we voorrang geven aan gelijkheid van toon kiezen we voor werkloosheid. Bij dit alles blijft het van belang om te werken aan verbetering van de verbin dingen met Den Haag. Die dienen vooral voor het reizen van de provinciale auto riteiten. Zij kunnen dan met hun halfge- vulde handen sneller terug zijn. De grote verhoging van de prijs van ruwe olie vorig jaar leidde er niet toe dat de kosten van benzine zo’n grote plaats innamen tussen de stijgingen van de kos- LAREN (ANP). Een zeldzame zilveren zeventiende-eeuwse brande wijnkom heeft dinsdagavond op een veiling van Christie’s in Laren hon derdduizend gulden opgebracht. De gegoten en gedreven kom werd vervaardigd door gildemeester Claes Fransen Baerdt uit Bolsward. Een zilveren Lodewijk XV broodmand (18e eeuw) met bewerkte grepen vónd voor 28.000 gulden een andere eige naar. Voorts werd een bedrag van 19.000 gulden neergeteld voor een bij na anderhalve kilo wegende kraan- kan, die in 1786 werd vervaardigd door meester Hendrik Dauw in Leeu warden. Het zou daarom veel meer voor de hand liggen de subsidies niet te richten op het kapitaal, maar op de arbeid. Dat geeft ook belangrijke inverdieneffecten, want er wordt geld uitgespaard op werkloosheidsuitkeringen. Een subsidie op arbeid ligt wat dit betreft dus het meest voor de hand. Maar kan dat be- Het heeft geen zin te pleiten voor her invoering van de gemeenteclassificatie. Als men zoiets eenmaal heeft afgeschaft kan het nooit meer opnieuw worden ingevoerd. Maar als gedachte-oefening, om te zien waar het probleem eigenlijk ligt, kan het nuttig zijn. Evenals er een subsidie denkbaar is waarbij het werkgelegenheidsprobleem kan worden opgetost, is er ook een loonpeil denkbaar waarbij dat kan. die tot deze besluiten heeft geleid. Juist in conflictsituaties is het open houden van communicatiekanalen die een mogelijk heid bieden de problematiek met een ze kere mate van afstandelijkheid te bezien, van grote waarde. De MHP acht het werkzaamheden van sies kunnen worden opgeschort als gevolg van het besluit van groeperingen die deel uitmaken van de SER om gedurende geruime tijd de deel name in bepaalde organen te staken. Het niet gebruiken van het recht om vertegen woordigers af te vaardigen mag, naar het oordeel van de MHP, andere organisaties niet belemmeren in hun recht om door het leveren van een bijdrage aan het opstellen van adviezen invloed uit te oefenen op de parlementaire besluitvorming. Districtsbestuurder Jorritsma van de Industriebond CNV verwijt de FNV „on nodig veel trammelant” te hebben ge maakt over het voornemen van de NSM- directie en zo de oorzaak te zijn van een publiciteitsgolf. Jorritsma: „Door al dat lawaai lopen de werknemers de kans hun geld niet te krijgen. Als Industriebond CNV zijn we uiterst gelukkig met wat de NSM wil”. Collega Waumans van de FNV op zijn beurt: „Jorritsma moet zich beter laten informeren. Ik schrijf de communi qués van de NSM niet. Wat hij zegt is pure onzin". De Unie voor beambten. Leidinggevend en Hoger Personeel Unie BLHP wil bij de komende CAO-onderhandelingen vast houden aan een onverkorte handhaving van de prijscompensatie in procenten. Dit ondanks het feit dat de regering in de loonmaatregel heeft bepaald dat iedereen niet meer dan 26 gulden bruto per maand en een belastingverlaging van 100 gulden krijgt ter vervanging van het bestaande systeem van prijscompensatie. Het alge meen bestuur van de Unie BLHP heeft met het oog op komende CAO-gesprekken vastgesteld dat zij zich hier niets van aan zal trekken. Hoe dit precies gestalte moet krijgen is nog onbekend. Wel wil de unie meer duidelijkheid van de regering over de vraag wat nu wel en niet mag onder de loonmaatregel, voordat men met de werkgevers in overleg treedt over de arbeidsvoorwaarden voor 1980. Voor de unie staat vast dat naast de prijs compensatie ook de periodieke verhogin gen (het incidentele toon) niet beperkt mogen worden. Volgens de loonmaatregel mag het incidentele loon met niet meer dan 0,75 procent stijgen. „De Unie BLHP beschouwt de loonmaatregel als een gege ven dat zij niet heeft gewild”, aldus een Geen enkele minister van Economi sche Zaken kan dat. De centrale overheid beschikt niet over voldoende middelen om volledige werkgelegenheid in de randgewesten te waarborgen. En ver van Den Haag ligt Oost-Gronin- gen. Daarover zijn geen geruststellende bezweringsformules uitgesproken, maar de situatie is er weinig minder slecht dan in Zuid-Limburg. Als provinciale autori teiten naar Den Haag reizen en daar wat cadeautjes in de handen gestopt krijgen, zeggen de achtergeblevenen bij het uit pakken: is dat nu alles? Het zou eerljjker zijn als Den Haag zou zeggen dat er wel wat kan worden ge daan, maar niets dat afdoende is. Laten we eens zien over welke middelen de centrale overheid de beschikking heeft en hoe die uitwerken. Het meest direct werkt spreiding van overheidsdiensten. Maar daarmee kan men nooit het hele werkloosheidspro bleem in de randgewesten oplossen. Het gaat om tienduizenden arbeidsplaatsen. Bovendien blijkt men zelfs eigen overheidsbedrijven in dit opzicht nau welijks in de hand te hebben. Men kan verder zorgen voor goede verbindingen met de Randstad en een gunstige infrastructuur in de achterblij vende gebieden zelf. Maar dat schept alleen een noodzakelijke en geen vol doende voorwaarde voor vestiging van nieuwe arbeidsplaatsen. Er is ook het subsidie-instrument. Daarmee kunnen we een eind komen als we het onbeperkt perkt blijven tot nieuwe vestigingen? Bestaande bedrijven die concurrerende produkten voortbrengen, in dezelfde re gio of in aangrenzende regio’s, zouden hiermee wel eens in moeilijkheden kun nen worden gebracht. De problemen zouden dan in hoofdzaak alleen maar worden verplaatst. Loonsubsidies zou den daarom een olievlekwerking hebben. Zij zouden „veralgemeend” moeten worden voor alles wat concurreert met de nieuw te scheppen arbeidsplaatsen. Dan komen we toch weer terecht bij de randvoorwaarde die verband houdt met de beschikbare hoeveelheid geld. teerd 80,50 350,00 265,00 i 6.80 KW (Van onze redactie economie) SLUISKIL. De uitkering van 560 gulden aan het personeel van de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil is niet in strijd met de loonwet, aldus een verklaring van het bedrijf. De uitkeringen van 70 gulden ter gelegenheid van algemeen erkende feestdagen zijn een voortzetting van een bestaand gebruik. Daarmee worden geen wijzigingen in de arbeidsvoor waarden aangebracht, zo stelt de NSM. ten van het levensonderhoud als in 1974 en 1975. Met uitzondering van Denemar ken en Frankrijk is overal in West-Europa het percentage aan belastingen en accijns op benzine kleiner geworden. De Economische Commissie dringt er bij de regeringen op aan het openbaar vervoer meer te subsidiëren. Deze vorm van vervoer heeft de laatste tijd veel te lijden gehad onder de verkleining van de overheidsuitgaven. Het netwerk van openbaar vervoer is sinds 1960 sterk inge- krompen. Toch kan openbaar vervoer het particuliere autoverbruik verdringen. De reorganisatie van het openbaar vervoer in - Kopenhagen is een groot succes gebleken. W De Zweedse spoorwegen draaien weer met winst sinds de tarieven drastisch zijn verlaagd, zo schrijft de commissie. De benzinekosten vormden het afgelo- pen jaar in West-Duitsland eenderde van de totale autokosten; in Groot-Brittanië was dat 58 procent. Dit deel wordt kleiner als rekening wordt gehouden met af- schrijving. Dure benzine kan de automo bilist ertoe brengen te bezuinigen op on derhoud en reparaties. De kosten hiervan zijn relatief sterker gestegen dan de olie- - prijzen. Volgens de ECE leidt een verho- ging van de benzineprijs, of die nu het. gevolg is van een verhoging van de olie--T7 prijzen door de OPEC (de Organisatie van Olie Exporterende Landen) of van een belastingverhoging, niet noodzakelijker- wijs tot een grotere vermindering van de olie-invoer. De ECE is niet van oordeel dat alleen - verhoging van de benzineprijs een juist beleid is om minder te besteden aan ener- - gie. De totale autokosten moeten worden verhoogd. Een belasting op olieproduk- ten, op de invoer of de verkoop ervan- Z).. alleen, leidt niet tot het gewenste resul- - taat, zo schrijft de commissie. Het zou de- U moeite waard zijn te overwegen de belas*-, ting op olie te indexeren of de hoogte varr de motorrijtuigenbelasting te laten afhan- gen van de ontwikkeling van andere ...J- prijzen. In het rapport wordt gewezen op een ■X onderzoek dat in Zwitserland is gehou den. Als een automobilist van een grote auto overschakelt op een kleine auto, kan hij 64 procent op de kosten van het auto rijden (inclusief afschrijving) besparen. Daarvan is maar vijftien procent het ge volg van een kleiner benzineverbruik. Iemand kan best minder uitgeven voor het autorijden, terwijl hij evenveel blijft uitgeven aan benzine. De Economische. Commissie concludeert hieruit dat de ver kleining van het brandstofverbruik bij auto’s de doeleinden van belastingheffing op energieverbruik kan ondermijnen. Als bijvoorbeeld het loonpeil van de Randstad uit naar buiten toe geleidelijk lager wordt, zodanig dat het in Zuid- Limburg en Oost-Groningen nog maar de helft zou bedragen van dat in de Randstad, zouden deze gewesten naar alle waarschijnlijkheid geen werkloosheidsproblemen kennen. Zoiets willen we niet, maar dan komen we ook niet van het probleem van de regionale werkloosheid af. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Van der Stee (Financiën) vindt het onjuist om als de goudprijzen op de wereldmarkt stijgen een deel van de Nederlandse goudvoor raad te verkopen. Hij antwoordt dat op - vragen van de PvdA-Kamerleden Woelt-- gens en De Vries. Dezen hadden gesteld dat Nederland een „gouden kans” heeft gemist door niet een deel van de in enkele weken 15 mil jard gulden meer waard geworden goud voorraad te verkopen. Maar volgens Van der Stee is het nog maar de vraag of we voor ons goud bij verkoop die hoge prijs wel hadden gekre gen, al was het alleen maar omdat zo’n aanbod van goud op de goudmarkt de' prijs van dat goud enorm kan beïn- vloeden. Canada is volgens de mededeling van de minister het enige land geweest dat een deel van zijn goudvoorraad te koop heeft aangeboden. GENEVE (ANP). De kosten van het autorijden zijn in de meeste West- europese landen minder sterk gestegen dan de prijs van de benzine. In vergelijking met de tarieven van het openbaar vervoer zijn ze zelfs gedaald tussen 1972 en 1979. Dit schrijft de Economische Commissie voor Europa (ECE), een orgaan van de Verenigde Naties, in haar jaarverslag over economi sche ontwikkelingen. DEN HAAG. Het kabinet zal binnen enkele weken de besluitvor ming over de Postbank afronden. Over de vestigingsplaats van de Post bank zal een afzonderlijke beslissing worden genomen. De keuze van de vestigingsplaats zal mede worden bepaald aan de hand van de binnen de gekozen orga nisatiestructuur door de Postbank uit te oefenen taken en functies. „Naast Amsterdam kan dus ook een andere vestigingsplaats in aanmer king komen”, aldus het kabinet let terlijk in een antwoord aan de Twee de Kamer in relatie met het debat over het Noorden van gisteren. Zoals bekend kan Leeuwarden in aanmer king komen voor de Postbank. Over die nieuwe vestigingsplaats van de Postbank wenst het kabinet de doelstelling van het regionale en het spreidingsbeleid in de overwegin gen te betrekken. Daarom is gesteld dat „Leeuwarden bij de realisering van de Postbank zal worden be trokken”. Over de afspraken die zijn gemaakt tussen gemeente Amsterdam en PTT bij de fusie van gemeentelijke en PTT-giro is vermeld dat „het hoofd kantoor van de PTT-gelddiensten (Postcheque en girodienst, Rijkspost- spaarbank en Gemeente Giro Am sterdam) te Amsterdam zetelt”. DEN HAAG (ANP). De arbeidskosten in de industrie (per uur) waren in Neder- land in 1978 hoger dan in enig ander land van de Europese Gemeenschap, zo blijkt uit een overzicht van het statistisch bu- reau van de EG. Uitgedrukt in Europese rekeneenheden (circa 2,70 gulden) bedroe gen zij 9,50, tegen 9,00 in België en 8,60 in West-Duitsland. In de overige landen wa- 1 ren zij aanzienlijk lager: 3,50 in Engeland, 5,90 in Italië, 6,60 in Frankrijk en 7,70 in Denemarken. Het statistisch bureau merkt op dat de arbeidskosten, uitgedrukt in nationale va luta tussen 1975 en oktober 1978 in België en Nederland met gemiddeld 30 procent stegen, met 23 procent in West-Duitsland en met 40 a 50 procent in Engeland en Frankrijk (Italië 90 procent). Uitgedrukt in Nederlandse guldens bedroegen de ar beidskosten per uur in 1975 20,24, in 1976 22,60, in 1977 23,80 en in 1978 25,60. „Uit de stijging, uitgedrukt in Europese rekeneenheden, blijkt de invloed van mo netaire ontwikkelingen die leiden tot een voortdurend verdergaande verslechtering van de internationale concurrentiepositie van bepaalde landen, in het bijzonder de Beneluxlanden en de Bondsrepubliek. Terwijl deze landen op de laatste plaats komen bij een vergelijking van de stijging van arbeidskosten in nationale valuta, staan zij op de eerste plaatsen indien deze t kosten in Europese rekeneenheden wor- den uitgedrukt”, aldus het statistisch 7 bureau. MANAGUA (Reuter). Nicaragua heeft zich weten te verzekeren van finan ciële hulp tot een bedrag van 56 miljoen dollar (ongeveer 112 miljoen gulden) van de Europese Gemeenschap en enige af zonderlijke Westeuropese Gemeenschap en enige afzonderlijke Westeuropese lan den. Twee leden van het nieuwe bewind'in Managua hebben dit meegedeeld na hun terugkeer van een reis door onder andere Nederland, België, West-Duitsland, Zwe den en Oostenrijk. Het lid van de Revolutionaire Raad van Nicaragua Sergio Ramirez en de leider van het sandinistische bevrijdlngsfront, Bayardo Arce, deelden op een persconfe rentie mee dat de EG 14,8 miljoen dollar heeft toegezegd voor de aankoop van voedsel en voor financiële en technische bijstand bij de uitvoering van een land bouwproject. West-Duitsland heeft veertien miljoen dollar beloofd om Nicaragua te helpen met het wegwerken van het tekort op de betalingsbalans. Nederland verschaft acht miljoen dollar voor datzelfde doel en bovendien twee miljoen dollar aan techni sche bijstand. België schenkt Nicaragua een miljoen dollar voor de aankoop van voedsel en geneesmiddelen en verschaft technische hulp bij de bouw van een tex tielfabriek.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 27