VERPOTTEN: nieuw leven voor de kamerplanten Muziekmeubel maken uit een bouwkoffer Inbraakwerende deuren Bouwcentrum: grote vraag naar dakramen en kapellen Blind Klinken niet moeilijk r Echt metselen op mini-formaat DONDERDAG 27 MA ART 1980 S' X GROTE WILLEKEUR BIJ AFGIFTE VERGUNNINGEN Potgrond en 'in el. Wanneer? Het voorjaar is bij uitstek de geschiktste tijd om uw kamerplanten eens een lekkere opknapbeurt te geven en, waar nodig, te verpotten. Na zo’n lange winter in de stoffige, centraal verwarmde huiskamer krijgt een kamerplant ook bij de eerste zonnige dagen weer de kriebels in z’n wortels. Hij wil zich eens lekker opfrissen en heeft zin in wat verse potgrond om er dan een heel groeiseizoen weer tegenaan te kunnen. Wfc' 7/ Informatie Om aan de grote vraag naar informatie over dakkapellen en dakramen tegemoet te komen heeft het Bouwcentrum Rotter dam het boekwerkje „Daglicht in het schuine dak” uitgegeven. Tot nog toe kon bijna alleen bij leveranciers van dakra men de nodige voorlichting worden ver kregen. Met het boekje van het Bouwcen trum kan iedereen niet alleen een keuze maken uit alle mogelijke modellen dak ramen en dakkapellen, maar kan men ook te weten komen welke vergunningen er nodig zijn. Als u dan toch bij de bloemist bent voor nieuwe potten, kunt u gelijk ook de nodige potgrond meenemen. Kies wel altijd een zak potgrond met het bekende RHPA- merk, dan bent u verzekerd van goede kwaliteit. Dat merk betekent dat de grond is goedgekeurd door het proefstation voor de bloemisterij in Aalsmeer en naar de samenstelling van de grond in al die ande- Wanneer men een keuze maakt tussen dakraam of dakkapel is het goed de beide voorzieningen met elkaar te vergelijken. Daarbij is als eerste de lichtopbrengst verschillend: door de schuine stand van het dakraam heeft dit een grotere lichtop brengst dan een verticaal raam van de' zelfde grootte. De gemeente eist toetre ding van een bepaalde hoeveelheid dag licht voor vertrekken die voor bewoning zijn bestemd. Als vuistregel geldt dat het glasoppervlak van de ramen een negende deel van het vloeroppervlak moet bedra gen (vloeroppervlak waarboven minder dan 150 cm hoogte aanwezig is, wordt buiten beschouwing gelaten. Een schuine kap geeft altijd „dode” hoeken op de zoldervloer. Deze kan men wegtimmeren, maar daardoor wordt het vloeroppervlak verkleind. Bij het gebruik In de model-bouwverordering van de gemeenten staat dat het verboden is te (ver)bouwen zonder of in afwijking van 'een schriftelijke vergunning van burge meester en wethouders. De welstands commissie beoordeelt de bouwaanvrage óp ethische onderdelen. Met andere woor den: bekeken wordt of het bouwsel past in het algemene beeld van het huis of van de gehele straat. Een bouwaanvrage moet in principe vergezeld gaan van een tekening in twee voud, die op schaal de bestaande en gewij zigde toestand moet weergeven. Het is raaadzaam de gemeente te vragen aan welke eisen de tekening moet voldoen. Bouwen zonder vergunning kan tot ge volg hebben dat de dakkapel moet wor den verwijderd en het dak in de oorspron kelijke staat moet worden teruggebracht. opgesteld. De apparatuur die men erin kwijt wil, spreekt bij de keuze ook een woordje mee, zowel wat de afmetingen als het aantal betreft. Op de koffer zijn de vier mogelijkheden duidelijk in beeld ge bracht. De onderdelen zijn EL-4-elementen, het enkele jaren geleden ontwikkelde en zeer succesvolle systeem dat elke (ook volsla gen onervaren) doe-het-zelver talloze mo gelijkheden biedt voor interieur- en meu- belbouw. Het werkt heel simpel. In de groeven die in alle vier de zijden van 4,5x4,5 cm dikke profielen zijn aange bracht, passen plankjes van diverse for maten. Het is een kwestie van in elkaar passen, lijmen en schroeven. De koffer met het materiaal voor een muziekmeubel bevat 20 van die basisprofielen en 90 plankjes, precies voldoende voor een van de vier ontwerpen. Schroeven, lijm en schuurpapier (voor de hoekjes) zitten er' ook bij, evenals een duidelijk montage- voorschrift. De onderdelen zijn vervaardigd van blank vurehout, dat na de montage me teen kan worden afgewerkt. Het kan blank worden gelakt, maar ook met beits of transparante kleurvernis worden be handeld. Daarbij blijft de houtstructuur zichtbaar. Voor 149 is de koffer in Hubo- en Woodyzaken te koop. welstandscommissie toestemming geven. In de praktijk blijkt nogal een grote wille keur te bestaan bij de afgifte van vergun ningen. Het komt bijvoorbeeld voor dat iemand die een mooier schetsje van zijn dakkapel inlevert, sneller toestemming krijgt dan degene die niet zo goed is in het vervaardigen van een bouwtekeningetje”, zegt een woordvoerder van het Bouwcen trum. In hun spel bouwen kinderen graag. Op het strand zijn ze druk bezig met zand, in het bos met takken, op straat' met stenen en thuis met houten blokken, kartonnen dozen, kleden of lege kratten. Buitenshuis bouwen ze meestal in het groot (hutten, huisjes en tenten), maar binnenshuis maken ze de bouwsels van de grote mensen in het klein na. Kleine kastelen, kerken, bruggen, garages e.d. van allerlei soorten „bouwmateriaal”, hout, metaal, papier, kunststof of klei. Mini-metsel is een van die bouwmate rialen. Het zijn echte gebakken steentjes van rode klei. Ze worden met echte specie (dus niet met lijm) op elkaar ge metseld. In de nieuwe reeks zitten overigens nog verscheidene andere inbraakwerende deuren, door de fabrikant in samenwerking met de vereniging van fabrikanten van hang- en sluitwerk, en het technisch bureau ter bevordering van schadepreventie ontwikkeld met het oog op de toenemende vraag naar produkten die de schrikba rende inbrakenstatistiek in een wat gunstiger richting kan buigen. De reeks bestaat uit zeven types volhouten of massieve deuren, cbmpleet met speciale inbraakwerende sloten, grendels, scharnieren met ingebouwde dieven klauw en eventueel zelfs met inbraakveilig glas. Een inbraak volkomen uitsluiten is een nauwelijks haalbare zaak, maar alles wat de inbraakpoging vertraagt doet in de meeste gevallen de duistere lieden de aftocht blazen. Het is immers een bekend gegeven dat inbrekers typische „snelle werkers” zijn, die van oponthoud te zenuwachtig worden om met hun werk door te gaan. Daarom.kan een inbraakwerende deur óók zijn nut bewijzen wanneer inbrekers elders een toegang hebben geforceerd, bijvoorbeeld via een raam. Een deur wordt daarna als transport- en vluchtweg gebruikt. En als die (uiteraard ook van binnen uit) onneembaar is, ziet de inbreker wel van zijn poging af. Het is namelijk onder dat soort lieden gewoonte om, na bijvoorbeeld via een raam te zijn binnengedrongen, eerst te checken of ze met de buit via de deur naar buiten kunnen. Lukt dat’ niet, dan gaan ze in negen van de tien gevallen maar weer snel via dat zelfde raam op de aftocht. De fabrikant, Houtindustrie Picus, telefoon 040-440405, Eindhoven, stuurt geïnte resseerden op aanvraag graag een brochure, waarin alles over de nieuwe deuren is vermeld. De prijzen variëren van 475 tot circa 2500. Een massieve triplex deur met in het midden van die „sandwich” opgenomen mangaanplaat is de onbetwiste topper van een complete nieuwe serie inbraakwe rende deuren, die deze maand op de Nederlandse markt verschijnt. Zo’n deur maakt van een huis een soort fort. Mini-metsel is te koop bij speelgoedza ken, warenhuizen, hobby- en model- bouwwinkels. De adviesprijzen zijn voor een beginnerspakket (168 stenen en spe cie) 14,95, voor een pakket met 500 stenen 32,50 en 1000 stenen 59,75. Losse specie kost per 500 gram 3,50. Het leuke van de Mini-Metsel bak steentjes is, dat ze altijd weer opnieuw gebruikt kunnen worden. De zgn. specie A van Mini-metsel is zo samengesteld, dat gemetselde stenen in water van el kaar losweken. De specie is dus het enige materiaal dat verbruikt wordt. Overigens kunt u de specie, die zich bij het losweken op de bodem verzamelt, opnieuw gebruiken. ria- ge- dat en- zijn en ing <ter tel. ts-, eu il en u i Is n'o- 91 d. jn 9r et ?n ht N ig el. De vraag naar dakramen is „gigantisch” groot. Veel mensen in vooral premiewo- ningen blijken een dakraam of -kapel te willen. Die huizen hebben veelal alleen een klein luikje in de zolder zitten. Een groot duur zolderraam kon er bij de bouw van de woning niet van af omdat het huis anders te duur werd om nog onder de rijkspremieregeling te vallen. Een groot aantal eigen-woningbezitters blijkt een dakraam of -kapel te nemen om hun huis aantrekkelijker te maken bij verkoop. De welstandscommissie doet volgens het Bouwcentrum niet zo moeilijk wan neer een dakkapel aan de achterzijde van het huis wordt aangebracht, vooral als deze niet vanaf de weg zichtbaar is. Ook bezwaren tegen een (groot) dakraam zul len minder groot zijn. De Dienst van Bouw- en Woningtoezicht beoordeelt de aanvraag aan de hand van zaken als: daglichttoetreding, ventilatie, sterkte van constructie, wering van vocht, etc. Voordat we nu aan de slag gaan, bekij ken we eerst welke planten er in een grotere pot moeten en nemen dan de maat van de desbetreffende potten op. Zorg Wie zelf een leuk meubeltje wil bouwen om daarin alle muziekapparatuur en eventueel de televisie onder te brengen, kan nu een handige „bouwkoffer” kopen, waarin al het materiaal voor dat doel aanwezig is. Het kost weinig tijd om zo’n meubeltje te monteren. Het materiaalpakket is zo samenges teld, dat men een keus kan maken uit vier modellen, afhankelijk van eigen smaak en van de plaats waar het meubel wordt Het zijn trouwens niet alleen kinderen die leuke dingen van de mini-steentjes bouwen. Menige knutselaar zal de nei ging niet kunnen onderdrukken om zijn vroegere, huidige of toekomstige woning op schaal na te bouwen. Een maquette, waarvan de muren gemaakt zijn van mini-metsel-steentjes is een natuurge trouw schaal-kopie van' het echte ge bouw. En de enthousiaste amateur-met- selaars zijn pas tevreden als ze een aan tal oude gevelhuisjes hebben nage bouwd. Ook de modelbouwers komen aan hun trekken: oude spoorbruggen en waterputten, molens, oud-Hollandse boerderijen, kapelletjes, vuurtorens, rui nes, delen van stadsmuren, eigenlijk te veel om op te noemen. Mogelijkheden genoeg en succes verzekerd. re zolder, maar die is eigenlijk alleen ontworpen om als extra berging te funge ren. Steeds meer zolders worden gebruikt voor het maken van afzonderlijke slaap- ruimten of studeerkamers. Om een opti maal gebruik te maken' van de ruimten dient vooralde lichtinval te worden ver groot. buitenwereld. Hiertoe leent een dakkapel zich beter dan een dakraam. Sommige fabrikanten van dakkapelen geven de mogelijkheid hun produkt zelf op het dak te plaatsen. Vaak lijkt het karwei aan de hand van tekeningen mak kelijk te klaren. Het Bouwcentrum raadt echter aan het een en ander goed te overwegen alvorens te beslissen zelf het gat in het dak te gaan maken. Als men het zelf doet, is het van belang dat het gat niet meteen op de juiste grootte wordt ge maakt, maar iets kleiner in verband met de aansluiting van hele pannen tegen het raam. In het boekje „Daglicht in het. schuine dak” zijn alle constructiemethoden en dingetjes waar men speciaal op moet let ten, opgenomen. Het Bouwcentrum zegt dat een behoorlijk dakraam al voor een paar honderd gulden kan worden ge kocht. Indien men echter veel aandacht wil schenken aan isolatie, goede beweeg baarheid etc, kost een behoorlijk raam al snel rond de 2000 gulden. Het Bouwcentrum merkt op dat ge meenten vaak erg lastig kunnen doen wanneer iemand een dakkapel op zijn huis wil hebben.„Voor een dakkapel of een groot dakraam moet de gemeentelijke En dat is het geheim van het enorme succes van deze mini baksteentjes: ze lijken niet echt, ze zijn echt alleen ongeveer achtmaal kleiner dan een nor- mael straatklinker of metselsteen. Een' „volwassen” stuk speelgoed, waarmee kinderen allerlei dingen uit hun eigen omgeving kunnen nabouwen. Je kunt er ook naar eigen fantasie mooie kastelen mee maken of een pop penhuis, compleet met tuin en bestraat terras! Spelenderwijs worden „bouwkundi ge” en constructie-technische proble men opgelost: lollystokjes, lucifers of ijzerdraad dienen als wapening of wor den in deursponningen en raamkozijnen verwerkt. De kleine doe-het-zelf-metse- laar leert op die manier nauwkeurig te werken en te improviseren. beetje erg technisch over. Toch is het heel eenvou dig te bedienen gereed schap, tegenwoordig in handige sets (tang met een geperst, aan de sortering nagels) verkrijg- kant van de materialen, baar. Zo’n set kost van pa- Het overtollige stukje valt kweg 50 tot 75. Belangrijk bij het „pop- nagelen” is dat eerst een precies met de dikte van re zakjes kunt u alleen maar raden. Ook Vamora-potgrond is een goed en ver trouwd merk, maar bevat wat meer kalk dan de andere soort. Speciaal aanbevolen dus voor kalkminnende planten, zoals de cissus. Voor de meeste planten is de gewone (goedgekeurde) potgrond uitstekend, maar sommige moeten toch echt een spe ciaal mengsel hebben. Dat zijn bijvoor beeld azalea, anthurium, cactussen, ve- nusschoentje en bromelia’s. Als we alle voorbereidingen hebben ge troffen, kan het vèrpotten beginnen. Zet alle planten bij elkaar en begin met de grootste, zodat potten die weer gebruikt moeten worden op tijd vrijkomen. Kleine plantjes kunt u heel goed uit de vail UGOUGLlVlltllUC; fJUlVUll -li l 1 -II <11 ervoor dat de nieuwe pot een of twee maten groter is, beslist niet meer. Bekijk of er een oude pot vrijkomt die nog goed is en de gewenste maat heeft of koop nieuwe potten. Aardewerkpotten moet u altijd min- stens een nacht in een flinke bak met water laten volzuigen, omdat het steen schadelijke stoffen kan bevatten en om dat de pot anders de eerste tijd te veel vocht uit de wortel! luit zou onttrel l en. Oude potten kunt u alleen gebruiken als er geen al te grote witte korsten op de pot zitten. U doet er wel verstandig aan om ze eerst in een warm sodabad goed schoon te borstelen om zo eventuele ziektekiemen te verwijderen. Behalve aardewerkpotten zijn ook plas tic potten in de handel, die wel een aantal voordelen hebben, maar waarbij men voorzichtig moet zijn met water geven. Doordat de wanden van die pot niet zoals bij de aardewerkpot vocht verdampen, geeft men al gauw te veel water. Het is afhankelijk van de soort plant of men deze plastic pot kan prefereren of niet. Planten die niet van veel vocht houdën, kunt u beter in aardewerkpotten zetten. en voorzichtig met de rand tegen de tafel te tikken. U zult zien dat de potkluit dan vrij gemakkelijk loslaat. Als dat niet lukt of de plant is te groot voor deze methode, dan steekt u eerst voorzichtig met een scherp voorwerp aan de binnenzijde langs de potwand. Zo kunt u de kluit losmaken van de pot en deze er voorzichtig uithalen. Wil het allemaal niet lukken zonder dat u de wortels moet beschadigen, dan kunt u beter de pot kapotslaan met een hamer Als u de wortels beschadigt, is de kan§*bp overleven voor de plant aanzienlijk kleiner. Is de kluit eenmaal uit de pot, dan verwijdert u voorzichtig zoveel mogelijk van de oude aarde en bij een erg doorge wortelde kluit maakt u deze met een pun tig stokje aan de zijkant en onderkant voorzichtig los. In de nieuwe pot legt u onderin enkele potscherven om het afvoergaatje af te dekken, zodat het niet dichtslibt. Dan plaatst u de plant in de pot en kijkt of deze even hoog staat als in de oude pot. Is dat niet het geval, dan mpet er eerst nog een laagje aarde onder in de pot komen. De plant mag beslist niet dieper in de aarde komen te staan. Zorg dat de potkluit precies in het mid den van de pot komt te staan en vul verder op met potgrond. De potgrond goed aan drukken, zodat de plant stevig komt te staan. Maak met de duimen een mooi gietrandje langs de rand van de pot. Tot slot sproeit u de plant nog even lekker af met lauw water en zet hem voorlopig nog niet in de zon om uitdroging te voorkomen. af. Gangbare diktematen van popnagels zijn 2.4, 3, 4 en 5 mm. Met de „blindklinktang” zijn erg handige dingen te doen. In de techniek staat het woord „blind” voor: aan één kant onbereik baar, ofwel onzichtbaar. Zo spreken we ook van een blinde pen-en-gat-ver- binding, wanneer de peft van het ene stuk hout niet dwars door het andere heen wordt gestoken, maar in een gat van bij voorbeeld drie kwart van de houtdikte past. Blindklinken is een han dige methode om twee stukken plaatmateriaal, waarvan de achterkant niet of moeilijk bereik baar is, stevig aan elkaar te zetten. De blindklink- techniek wordt voorname lijk toegepast voor meta len, maar in principe kun nen ook andere materia len met dit gereedschap worden gemonteerd. Al leen in die gevallen waar het zichtbaar blijvende kopje van de nagel geen bezwaar is, kan de blind- klinkmethode worden toe gepast; die kop kan niet, zoals bij spijkers en schroeven, in het opper vlak worden verzonken. Blindklinktangen (ook Natuurlijk komen alle planten waarbij de wortels al door het potgaatje heen groeien als eerste in aanmerking om ver pot te worden. Maar ook andere planten waaraan we duidelijk kunnen zien dat de wortels niet veel voedsel meer in de pot grond kunnen vinden, komen in aanmer king. En verder alle planten waarvan de aarde slecht is (dit kunt u vaak merken aan de witte korsten op de aarde of aan de zure geur). De meeste nieuwbouwwoningen heb ben reeds een beloopbare zolder met groot dakraam of dakkapel. De oudere als dagverblijf is het prettig dat men van woningen hebben vaak wel een beloopba- uit de kamer visueel contact heeft met de wel „poptangen” genoemd de nagel overeenkomend zoals men ook van pop- gaatje wordt geboord, k,.,. nagels spreekt) behoren door beide materialen die t t niet direct tot de basisui- met elkaar verbonden trusting van elke doe-het- moeten worden. De pop- zelver. Daarbij speelt de nagel wordt in de „neus” onbekendheid met dit ge- van de tang gestoken, het reedschap een rol; het uitstekende deel in het ge- komt bij velen ook wel een boorde gaatje geplaatst, waarna de tang stevig- wordt dichtgedrukt. Daar door wordt op de schacht van de nagel een „prop” aan de blinde r -x - S- 116

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 29