Degradatie dreigt voor AC Milaan VS gekwalificeerd Portugezen winnen Nederlands elftal krijgt teveel met gelijkspel tegen Frankrijk WK-strijd geopend INSAID werkelijk alles op woongebied Zege Engels elftal Katoentapijt in Insaid. Van Praag en Meuleman op kandidatenlijst „Te statisch” h1 BK BS iga® IRi Gezapig fef-x F BA® - 31 DONDERDAG 27 MAART 1980 SPORT ’’Dakota Zwaar katoentapijt met jute rug. Sterk, prettig be- loopbaar en mooi om te zien. Vier meter breed. J 'A-®-., W M K M f Zwartkruis op verkeerde weg (ADVERTENTIE) 8 (Van onze sportredactie) PARIJS. Met verbazing heeft Jan Zwartkruis de verrichtingen van zijn spelers in het oefenduel met Frankrijk gadegeslagen. Weliswaar stelde hij „per se niet teleurgesteld te zijn, om dat ik enkele spelers heb kunnen tes ten en daarbij tot de ontdekking ben gekomen, dat voor sommigen de in stap naar internationaal voetbal toch nog wat te groot is”, maar hij moest toch wel toegeven dat er weinig of niets van zijn denkbeelden tot uit drukking was gebracht. De gedwongen degradatie wordt on vermijdelijk genoemd als gevolg van de rol, die de top van de gerenommeerde vereniging in het omkoopschandaal, dat de Italiaanse voetbalwereld thans be roert, heeft gespeeld. Felice Colombo, de voorzitter van AC Milaan, heeft blijkens publicaties in de i vereniging te redden wat er nog te red den valt. Voorzitter Colombo verklaarde na af loop van zijn verhoor, dat hij zich had 1. 2. 3. 4. 5. GLASGOW. Het Schotse voetbalelftal heeft in Glasgow voor 21.000 toeschouwers de laatste kwalificatiewedstrijd voor het toernooi om het Europees kampioenschap (groep twee) met 4-1 van Portugal gewonnen. De ruststand was 2-0 voor de Schotten. De wedstrijd was van geen belang meer aangezien België reeds lang zeker was van plaatsing voor de eindronde, die in juni in Italië wordt afgewerkt. De eindstand van groep twee is: België Oostenrijk Portugal Schotland Noorwegen lang niet in zicht. Het verhoor van de beklaagden en de getuigen is pas in een eerste stadium. 8 8 8 8 8 4 4 4 3 0 12 11 9 7 1 12- 5 14- 7 10-11 15- 13 5-20 ROME (UPI'/AFP/DPA). Volgens Italiaanse kranten is het vrijwel zeker dat kampioen AC Milaan zal worden teruggezet naar de tweede divisie. Daar door zou een einde komen aan een perio de van tachtig jaar, waarin de club onafgebroken in de hoogste afdeling van het Italiaanse voetbal heeft ge speeld. In 1963 en 1969 behaalde de vereniging de Europese beker voor landskampioenen. 4 3 1 1 1 0 1 3 4 7 TEL AVIV. Met het duel tussen Israel en Noord-Ierland voor groep zes is de reeks kwalificatiewedstrijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap 1982 (in Spanje) geopend. Voor 40.000 toeschouwers bleef het in Tel Aviv 0-0. Grote man bij Noord-Ierland was doelman Pat Jennings, die bij de talrijke aanvallen van de gastheren telkens uitstekend ingreep. Het Ierse voetbalelftal heeft in hetzelfde toernooi in Nicosia de eerste kwalificatie wedstrijd (Europese zone, groep twee) tegen Cyprus met 3-2 gewonnen. Bij de rust was de stand 3-1 voor Ierland. OISTERWIJK Heusdensebaan 50, Tel. 04242 - 9030. Insaid is van maandag t/m zaterdag gi Vrijdagavond koopavond tot^21.00 heerst grote verslagenheid. Vice-voor- zitter Gianni Rivera, in de jaren zestig een gevierd speler bij de roodzwarten, wil als getuige optreden "om voor de „Het sterke positionele spel van de Fransen in de eerste helft, heeft ons in de rol gedrongen, die wij graag de Fransen hadden opgelegd. Ik had hier vandaag pressing willen spelen, maar doordat wij meer achter de Fransen moesten aanlopen, was het evenwicht gebroken en kon Krol niet zo spelen als was gepland. Verder moet ik vaststel len dat er zowel door ons als door de Fransen enorm veel spelfouten zijn gemaakt”, aldus begon de bondscoach zijn analyse. Dat zijn tactisch concept totaal de mist was ingegaan, weet de bondsco ach aan de vele tekortkomingen van het spel van zijn formatie. „De collecti viteit was onvoldoende, de balcircula- tie niet goed en er was niet genoeg beweging. Met dit statische spel krijg je uiteraard een klap om je oren. De oorzaak? In de hele Nederlandse com petitie treedt de laatste tijd vormver- lies op en naar nu blijkt doen de inter nationals daaraan mee. Ik noem geen namen, mar ik wil wel zeggen dat juist Rep, voor wie ik het meest bang was, heeft laten zien toch uit het goede hout te zijn gesneden. Dat geldt inderdaad ook voor Hovenkamp en nog enkele anderen”. Aanvoerder Krol, die voor rust keer op keer opschoof naar het middenveld, maar dan door het gebrek aan afspeel- mogelijkheden niet zoals hij bij Ajax gewend is het spel kon maken, nam de bondscoach nadrukkelijk in bescher ming. „Zwartkruis heeft ons er vol doende op geattendeerd, dat we met een goede instelling deze wedstrijd moesten spelen. Hij wilde zien of dit elftal het systeem van Ajax kon uitvoe ren. Dat is natuurlijk geen eenvoudige zaak. Bij Ajax trainen we vijf keer per week daarop en dan mag je niet ver wachten dat het Nederlands elftal, dat maar drie dagen bij elkaar is, dan in één wedstrijd dat concept kan realise ren. Ik vind niet dat we het nu moeten opgeven. De eerste stap is gezet en nu moet het verder worden uitgebouwd”. Oranje’s vrije verdediger geeft toe, dat de resterende tijd voor het Neder lands elftal wat kort is. „Straks krijgen we voor Italië ruim een week in Oos tenrijk om nog te oefenen. In die tijd moeten we een goed compromis zien te vinden. Het is ook niet zo, dat je dat systeem tijdens de gehele duur van een wedstrijd moet spelen. Je moet het bij vlagen als een wapen gebruiken. Bij voorbeeld op een moment dat je ach terstaat of wanneer je een winnend doelpunt wil scoren. Bij Ajax doen we dat ook”. Vergeefs heeft men gespeurd naar de in het vooruitzicht gestelde verrassing. Praktisch geen moment kwam Oranje aan goede combinaties toe. Er werd zo wel met als zonder bal niet of nauwelijks bewogen. Het tempo was gezapig en on nauwkeurigheid was troef. Het was voor de Fransen daardoor niet moeilijk om het initiatief te nemen. In de vijfde minuut overspeelde vleugel- BADHOEVEDORP Vlierstraat 25 (volg borden Industrieterrein). Tel. 02968 - 6612. OISTERWIJK Heusdensebaan 50, Tel. 04242 - 9030. J Insaid is van maandag t/m zaterdag geopend. i uur. Onafhankelijk van de voortzetting van het onderzoek inzake het omkoopschan daal heeft de Italiaanse voetbalbond der tien spelers en voorzitter Colombo van AC Milaan voor twee maanden ge schorst. Ook Gianfranco Casarsa, de middenvelder van Perugia die dinsdag door justitiële autoriteiten op vrije voe ten werd gesteld, behoort tot de geschor ste voetballers. Lazio uit Romp moet het in het restant van de huidige competitie zonder vier spelers uit het basiselftal (Wilson, Cacciatori, Giordano en Man- fredonia) durende (Martira, breken. dagbladen van gisteren toegegeven 20 miljoen lire (50.000 gulden) te hebben betaald aan een illegale „bookmaker”. Deze transactie zou van invloed zijp ge weest op het resultaat van het op 6 januari van dit jaar gespeelde competi tieduel AC Milaan-Lazio. Spelers van Lazio zouden hun vrijwillige „medewer king” hebben verleend aan het verliezen Van deze wedstrijd. Lazio-doelman Mas simo Cacciatori heeft beweerd daarvoor van zijn aanvoerder Pino Wilson 15 mil joen lire (37.500 gulden te hebben ont vangen. Voor de onderzoeksrechter staat nu wel vast dat ten minste twee competi tiewedstrijden (Avellino-Perugia en AC Milaan-Lazio) door illegale wedden schappen een onregelmatig verloop hebben gekend. Vooral bij AC Milaan (Van onze sportredactie) PARIJS. Naar het voorbeeld van Ajax diende het Nederlands elftal gisteravond de Fransen de voetballes te lezen. Jan Zwartkruis had het dinsdag al aangekondigd: „Oranje komt met iets specifieks”. De bondscoach moet om de een of andere reden in een overmoedige bui zijn geraakt. Anders valt die veelbelovende uitspraak niet te verklaren. Krol en de zijnen hebben immers zelden of nooit in een vriendschappelijke wedstrijd kunnen vlammen. Met die wetenschap is het zoiets als de góden verzoeken om vooraf stoere taal uit te slaan. En Zwartkruis werd dan ook voor de zoveelste keer danig teleurgesteld. Samen met de ruim 46.000 toeschouwers was hij getuige van een diep droevige vertoning, die Oranje onverdiend een gelijkspel (0-0) opleverde. Er zijn vele oorzaken van het Neder landse falen in het sfeervolle Pare des Princes. Spelers en coach putten zich na afloop van het duel uit in het opsommen van de onvolkomenheden. Maar niemand durfde ronduit toe te geven, dat Zwart kruis gewoon te hoog had gegrepen. Niet alleen heeft hij met zijn spelersgroep on voldoende kunnen oefenen om het tac tisch concept van Ajax te kunnen kopië ren. Hij beschikt evenmin over de spelers om dat systeem uit te voeren. Aanvoerder Krol en middenvelder Schoenaker beheersen de materie inmid- stellen. Bij Perugia zullen ge- twee maanden drie toppers Zecchini en Casarsa) ont- EDWARDSVILLE. Het team van de Verenigde Staten heeft zich geplaatst voor de eindronden van het olympisch voetbaltoernooi door in Edwardsville met 1-1 gelijk te spelen tegen Costa Rica. Bij de rust leidden de Amerikanen door een doelpunt van Don Evert. Twintig minuten voor tijd maakte Carlos Toppings gelijk. Het was een zeer harde wedstrijd waarin de Amerikaan Angèlo Dibernardo vijf minuten na rust van het veld werd gezonden. Indien Costa Rica zaterdag in Paramaribo tegen Suriname wint of gelijk speelt is dat land eveneens geplaatst voor het olympisch voetbaltoernooi. Het Joegoslavische amateurelftai is in Mostar een forse stap dichterbij kwalificatie voor het olympische voetbaltoernooi gekomen. De Joegoslaven wonnen met 5-2 van Italië en hebben nu aan winst in de laatste uitwedstrijd tegen Turkije (op 2 april) voldoende voor plaatsing. BARCELONA. Het Engelse voetbalelftal heeft in Barcelona een vriendschappe lijke wedstrijd tegen Spanje met 2-0 gewonnen. Bij de pauze stonden de Engelsen met 1-0 voor door een doelpunt van Woodcock in de 16e minuut. Francis verhoogde de voorsprong in de 59e minuut. Er waren 50.000 toeschouwers. Het Zwitserse voetbalelftal won in Bazel de vriendschappelijke wedstrijd tegen Europees kampioen Tsjechoslowakije verrassend met 2-0. Bij de rust stonden de Zwitsers voor door een doelpunt van Sulser uit een strafschop in de 39e minuut. Barberis gaf de Zwitserse overwinning in de 61e minuut meer gestalte. Er waren 12.000 toeschouwers. De Sovjet-Unie zegevierde in Sofia over Bulgarije met 3-1. Toeschouwers: 10.000. Het Hongaarse elftal heeft voor slechts 12.000 toeschouwers in het NEP-stadion in Boedapest de vriendschappelijke wedstrijd tegen Polen op gelukkige wijze met 2-1 gewonnen.De doelpunten vielen alle in de eerste 24 minuten. verzet tegen de transactie die Milaan- doelman Enrico Albertosi voor de wed strijd tegen Lazio in scène wilde zetten. „Daarna ben ik bang geworden, omdat ik de voetbalbond niet van de intriges op de hoogte had gesteld. Ongewild heb ik me daardoor met duistere figuren inge laten”. De positie van de 40-jarige Albertosi is inmiddels vrijwel uitzichtloos geworden. Gisteren werd bekend dat de doelman, die een liefhebber van paardesport is, bij weddenschappen grote schulden heeft gemaakt.' De Romeinse zakenlieden Cru- ziani en Trinca, die het omkoopschan daal in de openbaarheid brachten, wis ten dit. Albertosi zou de verleiding öm in één klap uit de schulden te komen, niet hebben kunnen weerstaan. Het einde van het schandaal is nog Vermeulen elkaar probeerden af te troe ven in balverlies, kwam in het eerste be drijf tot welgeteld twee noemenswaardige acties. Eerst knalde Kist uit een hoek schop van Hovenkamp net over en even later ging de bal uit een schot van de door Stevens gelanceerde Rep net voorlangs. Met deze schamele oogst zat er voor Zwartkruis niets anders op dan in de rust in te grijpen. Willy en René van de Kerk hof werden ingezet voor Vermeulen en Balkestein. Maar ook na de hervatting maakten de Fransen de meeste aanspraak op de zege. Tegenover mogelijkheden voor Christop her (hij kopte net over), Pécout (na bal verlies van Stevens stuitte hij op Schrij vers) en Couriol (hij schoot op aangeven van Rampillon naast), stelde Oranje twee aardige acties. Dat gebeurde in de laatste tien minuten toen, met Nanninga voor Kist, er eindelijk wat offensieve initiatieven werden ont plooid. In beide gevallen had Rep voor de afwerking moeten zorgen, maar nadat hij op maat was bediend door Nanninga, struikelde hij over de bal en toen het speeltuig na een mislukt schot van Schoe naker in zijn buurt belandde, reageerde hij net iets te laat. Opstellingen, Frankrijk: Dropsy; Janvion, Specht, Tresor, Bossis; Bathenay (Rampillon), Christophe (Tusseau), Platini; Couriol, Pécout en Six (Rouyee). Nederland: Schrijvers; Wijnstekers, Krol, Bal- kenstein (W. v. d. Kerkhof), Hovenkamp; Ste vens, Thijssen, Schoenaker; Rep, Kist (Nannin ga) en Vermeulen (R. v. d. Kerkhof). Scheidsrechter: Casarin (Italië). Toeschou wers: 46.000 (uitverkocht). Gele kaart: Balken- stein. ZÜRICH. Wim Meuleman en Jaap van Praag hebben zich gisteren tijdens de vergadering van de UEFA, die ook werd bijgewoond door leden van de FI FA, officieel kandidaat gesteld voor be stuursfuncties in resp. de FIFA en de UEFA. De verkiezing voor deze functies zal plaatsvinden tijdens de vergadering die op 21 juni, tijdens de eindronde van het toernooi om het Europees kampioen schap, in Rome zal plaatsvinden. Van de Europese leden van de FIFA treden statu tair twee leden af - Tore Brodd (Zwe) en Necdet Cobanli (Tur) - maar beiden zijn herkiesbaar. Nieuwe kandidaten' voor de ze twee plaatsen zijn: Wim Meuleman (Ned), Basile Hadzijinanis (Gri) en Stefan Kovacs (Roe). Bij de UEFA treden vijf man af, van wie er zich vier voor een nieuwe ambtsperiode van vier jaar herkiesbaar stellen. De Belg Roger Petit is niet meer beschikbaar. Vijf nieuwe kandidaten hebben zich gemeld voor de functies bij wie zich Jaap van Praag bevindt. dels wel, maar je mag van spelers als Thijssen en Stevens niet verlangen, dat zij dc rollen, die Arnesen en Lerby bij Ajax vertolken, zomaar even weten waar te nemen. Gevreesd moet echter worden, dat Oranje deze les van Parijs niet op druiste wijze zal verwerken. Zowel Zwartkruis als Krol liet weten dat er op de nu ingesla gen weg zal worden voortgegaan. Het kan niet anders dan dat in Italië tijdens de eindronden van de Europese titelstrijd daarvoor een zware boete zal moeten wor den betaald. Hoe heilloos deze onderneming wel is, toonden de toch ook niet imponerende Fransen gisteravond voldoende duidelijk aan. Tachtig van de negentig minuten waren de rollen omgedraaid, draafden de gasten achter hun opponenten aan. Het pleit niet voor Platini en de zijnen dat zij hun langdurig overwicht niet in treffers wisten uit te drukken. Hun supporters, die dank zij de massale opkomst de KNVB zo’n 250.000 gulden rijker maakten, richt ten het afkeurende fluitconcert dan ook in de eerste plaats op de gastheren. De eerlijkheid gebiedt op te merken, dat de inderdaad weinig doortastende Fran sen de pech hadden dat Oranje-doelman Piet Schrijvers in grootse vorm stak. Met een handvol knappe reddingen voor kwam de Ajacied dat de afgang van de Nederlanders ook op het scorebord tot uitdrukking kwam. Maar zelf Schrijvers zou onderuit zijn gegaan als er een wat schotvaardiger team tegenover het klun gelende keurkorps van Zwartkruis had gestaan. Johnny Rep springt over het been van Bossis aanvaller Six zijn opponent Wijnstekers, maar centrumspits Pécout was niet agres sief genoeg, waardoor de debuterende voorstopper Balkenstein de kans kreeg met een sliding het gevaar te keren. Acht minuten later verzuimde Vermeulen de opkomende Janvion af te stoppen. De vleugelverdediger van St. Etienne kon daardoor ongehinderd op Schrijvers af stevenen. Bij de poging de goalie te om spelen, verloor Janvion de controle over de bal. Net toen Nederland wat greep op het spel leek te krijgen, beging Balkenstein een onnodige overtreding tegen Pécout, die met een gele kaart werd gehonoreerd. De debutant, jdie overtuigend was gestart, raakte daardoor geheel van slag en Oran je kwam opnieuw in moeilijkheden. Maar Six (twee keer en Pécout verzuimden achtereenvolgens goed voorbereidend werk van Couriol en Bathenay op passen de wijze te bekronen. De Nederlandse aanval, waarin Kist en WW?

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 31