Uitkeringen stakers worden gekort Bemiddelaar in staalstaking Gijzeling in Schepen vast door staking Ierland voorbij Desertie aantal Russen gemeld Iran: Sovjet-Unie rooft Afghaans gas n EG-parlement vaag over verhoging rk tal I Einde staking in Zimbabwe 3 Zweden boycot Cola-produkten Malaria terug Opnieuw F-16 neergestort IS 3 1980 DONDERDAG 27 MAART Shabby Barlaeus Verschil Max von der Grun BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker fe .1 hooi even wijs siteit (Van onze redacteur in Groot-Brittannië, Henk Leffelaar) LONDEN. De Britse mi nister van Financiën Sir Geof frey Howe voorziet voor Enge land een periode waarin het bruto nationaal produkt met 2,5 procent zal teruglopen. Na dit jaar, verwacht hij, zal de nationale economie met niet meer dan 1 procent per jaar groeien. iven Britse begroting minder ingrijpend dan verwacht :W- V Geen voorstel landbouwprijzen echt- ;bon- t per- estau- ren is perso- /erge- xploi- bezet- nctio- (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De Iraanse staatsradio heeft de Sovjet-Unie gisteren ervan beschuldigd, Afghanistan te „beroven” door aardgas van dat land te kopen tegen een prijs die volgens Iran de helft bedraagt van de gangbare prijs op de wereldmarkt. De beschuldiging werd geuit in een commentaar van de Iraanse staatsradio, dat werd gegeven tien dagen nadat een Russische delegatie Teheran had verlaten zonder dat zij het met Iran eens had kunnen worden over de prijs van Iraans aardgas voor de Sovjet-Unie. De Iraanse radio zei van radio Kaboel te hebben begrepen, dat Afghanistan de Sovjet-Unie dit jaar 2,32 miljard kubieke meter aardgas zal leveren, tegen slechts 82 miljoen kubieke meter vorig jaar. „Voor deze hoeveelheid zal de Afghaanse rege ring in totaal een bedrag ontvangen van 200 miljoen dollar (ruim 400 miljoen gul den). Dat is de helft van wat aardgas op de wereldmarkt waard is”, aldus de Iraanse radio. met een honderdtal Afghaanse vluchte lingen. Uit deze op band vastgelegde gesprek ken blijkt volgens hem dat de Russen bij hun offensief in de provincie Koennar aan de Pakistaanse grens, verschillende soor ten gas voor oorlogvoering hebben ge bruikt. De Russen hebben voorts volgens hem op grote schaal gebruik gemaakt van na palm om het verzet van de Afghanen te breken. Het Europese parlement heeft zich hiermee volkomen losgemaakt van het advies van zijn eigen Landbouwcom- missie, die een prijsverhoging van 7,9 procent had aanbe volen waarom de boeren hebben gevraagd. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, had een prijsverhoging van 2,4 procent gevraagd. De opsteller van het verslag van de Landbouwcommis- sie, de Fransman Delatte, een voormalig directeur van de Franse Boerenleenbank, heeft zich woedend terugge trokken als rapporteur en tegen zijn eigen verslag ge stemd nadat het talrijke, voor hem onaanvaardbare wijzigingen had ondergaan. Twee van de ruim dertig schepen die vastzitten in het dikke ijs voor de Finse kust. Door een staking van de Finse zeemansbond varen de ijsbrekers niet meer uit om de Finse Golf ijsvrij te maken. stakingen teruggelopen voorraden aan te vullen. Wel werden de oliemaatschappijen, die op het ogenblik door de in een jaar met 41 procent gestegen olieprijzen grote win sten maken, aangepakt met een verhoging van 60 tot 70 procent belasting op hun winsten. Bovendien zullen de maatschap pijen met ingang van volgend jaar 15 procent van hun belastingen vooruit moe ten gaan betalen. Door bepaalde belastingvoordelen wil de regering het verder aantrekkelijker maken voor grote bedrijven om zich in kleinere op te splitsen. Ook winstdeling met werknemers zal financieel worden aangemoedigd. Met het oog op het bevor deren van particuliere bedrijven wordt de vennootschapsbelasting voor de categorie die jaarlijkse winsten maakt tot 300.000, verlaagd tot 40 procent. Britse gezinnen worden door de nieuwe begroting op de volgende manier bedeeld: de wegenbelasting wordt met 45 gul den verhoogd tot 270 gulden per jaar die splaat; rkelijk iet het et-Van tsen is inciële ikbaar sinds ■beids- en uit- latsse- steren missie ing de aejaar- ebond recht heeft dat de [smid- lotter- >uden. >onds- os ge- i geen maat- it vol- iotter- ■f kan laven- f jaar k uit Mijn- over irleij- lerlid geno- waar- a no- rij be ieren aeent Het was overigens wel de eerste keer dat ik het roemruchte Barlaeus betrad, en ik moet zeggen: ik was niet geïmponeerd. Het ziet er een beetje shabby uit. De peuterspeelzaal en de kleuterschool in Broek in Waterland maken een verzorg der indruk. Afgebroken jashaakjes, aan de wanden in de klaslokalen, en de gan gen en trappehuizen geen kunst van de „contraprestatie”, de BBK of hoe het te genwoordig heet, alleen wat eigen werk van leerlingen. In de klassen soms wat affiches met schrijvers erop, en verder de niet meer weg te branden grafitti op wan den en deuren: „Kraken is ’n noodzaak”, „Wonen is een recht”, „City Squard”, „Kut”, „Het einde is nabij, maak er nog wat van”, „Miss Plof’, „Shoe art”, „Ajax wint de EC I”... vijs is als in goede sr on- Uni- s krij- ,‘duca- hoger )nder- aat-in Pais, (SER) v van ingen lidde- e van n-uni- Iraad. s van i. Ik heb op ’t Barlaeus gezeten. Herman Gorter en Willen Frederik Hermans zaten daar ook, maar eerder, in de aula met de Griekse namaakzuilen tegen de wanden en hoog boven hun hoofd de namen van de beroemde Grieken en Romeinen die ongetwijfeld niet beter schreven dan zij, maar internationaal aanzienlijk beroem der zijn geworden omdat zij nu eenmaal de eersten waren: Aristophanes, Virgilius, Sophocles, Horatius, Demosthenes, Cice ro, Plato, Tacitus, Homerus, Caesar, Plau tus... Zij zullen toch ook nooit gedroomd hebben dat hun naam als in marmer ge beiteld nog eens op de plek zouden staan te pronken waar eens, voor het Barlaeus Gymnasium in 1885 geopend werd, de Stadsaskarrenpaardestal van Amsterdam stond. U leest het goed, ja: de Stadsaskar renpaardestal: woord met 23 letters. SALISBURY (Reuter). De regering van Zimbabwe heeft gisteren laten weten dat rond 3.Ö00 industriearbeiders die al enige tijd staakten, besloten hebben het werk te hervatten na het beroep dat pre mier Robert Moegabe op de stakers heeft gedaan. Moegabe hield dinsdagavond een krachtig pleidooi voor radio en televisie voor herstel van de orde en rust in het land. Hij gispte in zijn toespraak de zwar te arbeiders die staken voor meer loon. In een verklaring van het ministerie van Arbeid werd meegedeeld dat zeker 16.000 arbeiders in de afgelopen 10 dagen be trokken zijn geweest bij stakingen en langzaamaanacties. De Sovjet-Unie zal diplomatieke betrek kingen met Zimbabwe aanknopen wan neer het land onafhankelijk wordt. De Russische onderminister van Buitenland se Zaken Leonid Iliechev heeft dat giste ren meegedeeld in Zambia. trijfël moeten verdwijnen”. Of zoals de Engelse Landbouwmi nister Walker het formuleerde, die het zijn inziens poli tiek halfzachte optreden van het Europese parlement vergeleek met de onzekerheid van een aarzelende verlief de vrouw: „Ze wilde niet ja zeggen, ze wilde niet nee zeggen, ze wilde niet zeggen: blijf en ze wilde niet zeggen: ga”. Walker wil een „iets lagere” prijsverhoging dan de 2,4 procent gemiddeld die de Europese Commissie heeft voorgesteld. Andere landen denken meer aan 4 of 5 procent, maar een echt front heeft zich, volgens zijn collega Braks, nog niet afgetekend. De Nederlandse bewindsman verklaarde zich tegen een superheffing op uitbreiding van de melkproduktie. Als die er eenmaal is, kom je er nooit meer van af, waarschuwde hij. Minister Braks verklaarde voorts dat de markt voor de zuivelprodukten zich onverwacht gunstig ontwikkelt. In Europa en op de wereldmarkt zijn er plotseling gunstige perspectieven voor kaas, boter en melkpoeder, zei hij. De oorzaken hiervan zijn nog niet bekend. Braks acht het mogelijk dat speculanten die kortgeleden in goud en zilver handelden, zich nu op „zachte sectoren”, zoals bepaalde landbouwprodukten, hebben gestort. Bij suiker heeft zich zoiets al voorgedaan, aldus de minister. (Van onze redactie-buitenland) STRAATSBURG-BRUSSEL. Het Europese parlement is het gisteren niet eens kunnen worden over het percentage waarmee de landbouwprijzen voor dit jaar verhoogd moeten worden. In plaats daarvan heeft het een uiterst vage formulering goedgekeurd, waarin geen enkel cijfer wordt ge noemd maar slechts gewag wordt gemaakt van de noodzaak de Europese boeren een redelijk inko men te garanderen. jr wil m de :aken chap- in Al (este- eveer Alge- voet be- laven edej- „En dat”, zei Howe tijdens het begro- tingsdebat, gisteren in het Lagerhuis, „is nog maar een voorproefje van de recessie die ons te wachten staat”. Niettemin was de door hem ingediende begroting minder ingrijpend dan werd verwacht. Voor Labour waren er twee bittere pil len te slikken. De standaardprijs voor (Van onze redacteur in Zweden Hank Ruyssenaars) STOCKHOLM. Vijf grote Zweedse vakbonden hebben besloten in een solida riteitsactie vier dagen lang de Coca Cola- fabriek in Zweden te boycotten. De actie zal midden april plaatsvinden en is een blijk van solidariteit met vakbondsleden die werkzaam zijn in de Coca Cola-fabrie- ken in het Middenamerikaanse Guatema la. In een van deze fabrieken zijn tot nu toe kort na elkaar twee vakbondsleiders doodgeschoten met medeweten van de directie. In Zweden zal tijdens de actiedagen de produktie, distributie en zelfs de serve ring van drie frisdranken van de Coca Cola-fabrieken worden gestopt, behalve Coca Cola ook Fanta en Sprite. Dit laatste is mogelijk door medewerking van het horeca-personeel. De Zweedse bonden hebben bovendien via de internationale voedingsbond gepro testeerd bij de hoofddirectie van Coca Cola in de Verenigde Staten. Onder meer wordt de vervanging geëist van de huidi ge, volgens de bonden buitengewoon con servatieve directeur in Guatemala. Te vens eist men dat voortaan verboden zal worden dat er in de fabriek gewapende wachten aanwezig zijn, die het personeel onder controle houden met dreigementen en geweerlopen. ATLANTA (AFP). Volgens dr.Schultz, als onderzoeker verbonden aan het Nationaal Centrum voor Ziekte- beheersing in Atlanta in de Amerikaanse staat Georgia, komt malaria op alarme rende wijze terug in landen met een tro pisch klimaat en dringt binnen in landen met een gematigd klimaat. „De beheersingsmethoden van malaria sorteren steeds minder effect en de mug gen die de ziekte verspreiden raken steeds meer gehard tegen insektenverdelgings- middelen”, verklaarde dr. Schultz in een interview. Malaria heerst in een honderdtal landen en een kwart van de wereldbevolking staat eraan bloot. Dr. Schultz zei dat de Verenigde Staten drie malariagolven hebben gekend: in 1945 bij de terugkeer van veteranen uit de Tweede Wereldoorlog en daarna bij de terugkeer van veteranen uit de Koreaanse en de Vietnamese oorlog. De Vietnamese vluchtelingen in Ameri ka zouden voor een vierde golf verant woordelijk kunnen zijn. In 1978 werden er 616 gevallen geconstateerd, 67 percent meer dan in 1977. President Fidel Castro van Cuba heeft gisteren aangeboden te bemiddelen in de Afghaanse crisis, zo is uit doorgaans be trouwbare diplomatieke bronnen verno men. Castro heeft, als voorzitter van de organisatie van niet-gebonden landen, aangeboden te bemiddelen tussen de door de Sovjet-Unie gesteunde regering van Afghanistan en het naburige Pakistan. Het voorstel werd gedaan in een brief aan president Zia oei Haq van Pakistan, aldus deze bronnen. Zou er dan toch verschil zijn tussen jongens en meisjes, mannen en vrouwen? In de nabespreking liet Max von der Grun aan het slot nog even een bommetje ont ploffen. Hij had eens tegen een beroemde Zwitser, wiens naam ik niet verstond, gezegd dat het met die democratie in Zwitserland ook maar zozolala was, om dat de vrouwen er nog steeds niet moch ten stemmen. De Zwitser had hem geant woord dat hij daar juist trots op was: als de Zwitserse vrouwen in 1938 hadden kunnen kiezen, had 98 procent voor Hitler gekozen! „Dat is niet te bewijzen!”, riep Jeanne Roos verontwaardigd, en in haar beste Duits. „Nee,” antwoordde Max von der Grun, „maar analyses van de verkiezingen in 1949 hebben wel uitgewezen dat de Ade- nauer-kiezers overwegend uit vrouwen bestonden.” Met andere woorden: vrou wen stemmen behoudender, conserva tiever. Het zal vast wel, ik heb de vrouw als kunne nooit zo erg vertrouwd. Op het boek, persoonlijke herinneringen doorge schoten met documenten en citaten, kom ik nog wel een keer terug. Een cijfer dat Max von der Grun gaf vond ik heel veel zeggend voor het nazisme. In 1933, toen Hitler de macht greep, waren er 280.000 studenten op een bevolking van 65 mil joen in Duitsland. In 1939, toen de bevol king weer met enkele miljoenen gegroeid was, waren er nog maar 80.000 studenten. Aan studenten was weinig behoefte meer, alleen nog maar aan soldaten. Dat laatste wist ik zo ook wel, daar hoefde ik het Barlaeus Gymnasium niet voor te bezoeken. Ik was er dan ook om in de aula de lezing te horen van de Westduit- se schrijver Max van der Grun, gevolgd door een vraagverhoor door leerlingen van de hogere klassen die zijn boek „Hoe was het eigenlijk?” (Mijn jeugd in Hitler- Duitsland) tevoren hadden gelezen. De zesdeklassers waren daar overigens niet mee lastiggevallen, zij hadden het te druk met examens, er waren voorname lijk leerlingen van de vijfde klassen, de beautiful people heel anders dan in mijn tijd, dat weet ik wel. Ik herinner me nog dat Greetje de klas werd uitgestuurd door de geschiedenisleraar, meneer Van Voorst, omdat zë lipstick opgedaan had, terwijl nu voor me een fraai opgemaakt meisje zat met een herenhoed op en één kerstbal-klein-formaat aan een lang ket tinkje aan haar rechteroor. Ik was blij dat meneer Van Voorst al hasjewijne is. Max von der Grun, hij was zo’n vijftig minuten aan het woord, dus ik kon me wel voor stellen dat sommige leerlingen er liever tussenuit knepen. Maar ik vond het (met mezelf als HBS’er in 1949 in gedachten) toch knap brutaal om onder het oog van een rijtje leraren en leraressen die de rit tot het einde toe uitzaten, halverwege Max von der Gruns betoog nonchalant op te staan en achter zijn rug door de deur te verdwijnen, ins Blaue hinein. Eerst twee meisjes, toen één meisje, toen weer twee meisjes, verrek, dacht ik, het zijn aldoor de meisjes die verdwijnen, wat geëmanci peerd!, of zou het percentage meisjes zo veel hoger zijn dan het percentage jon gens in de zaal? Ik begon eens te tellen, en jawel, ruw geschat viermaal zoveel meis jes als jongen. Later nog eens nage vraagd: in de alpha-klas zitten beduidend meer meisjes, in de beta-kias beduidend meer leerlingen, en ook beduidend meer jongens dan meisjes. Pogingen van liberale zijde om ten minste een stijging met 5 procent in de wacht te slepen, faalden omdat de christen-democraten verdeeld bleken en de conservatie ven en gaullisten eensgezind met de communisten tegen het voorstel ingingen. Slechts dank zij een door Italiaanse communisten op touw gezette reddingsactie kon het Parlement uiteinde lijk overeenstemming bereiken over een nogal vage aan beveling aan de ministerraad, de Europese boeren een „redelijk” inkomen te garanderen. Daarnaast wordt ge wag gemaakt van de noodzaak de stijging van de land bouwuitgaven binnen de perken te houden en de Europe se produktieoverschotten flink aan te pakken. De EG-Landbouwministers, die momenteel in Brussel tussentijds vergaderen, hebben nu het laatste woord over de landbouwprijzen. Overigens zal het pas eind april tot harde onderhandelingen komen tijdens een marathonzit ting. Het Europese Parlement heeft op het stuk van de landbouwprijzen een zuiver adviserende functie en de ministerraad kan met dit advies alle kanten op. De Nederlandse minister van Landbouw Braks vatte de uitspraak van het Europese parlement als volgt sa men: „De inkomens van de boeren moeten omhoog, maar de EG-begroting mag niet stijgen en de overschotten Volgens een westerse zegsman in New Delhi is een aantal islamitische soldaten Van het Russische leger in Afghanistan naar de zijde van de opstandelingen overgelopen. De zegsman zei afgelopen dagen met enkele van deze deserteurs te hebben gesproken. Michael Barry, waarnemer van de In ternationale Federatie van de Rechten van de Mens, een organisatie waarbij 22 landelijke mensenrechtenverenigingen zijn aangesloten, heeft gisteren in Parijs verklaard dat hij over bewijzen beschikt dat de Russen in Afghanistan op grote schaal gebruik maken van velerlei soor ten gas en napalm. Barry zei dat hij in de streek van Pesja- war-Chitral in Pakistan heeft gesproken onder de nationale gezondheidszorg ver strekte medicijnen werd met 2,50 ver hoogd tot 4,50. Deze mededeling bezorg de Howe in het Lagerhuis de grootste uitbarsting van verontwaardiging van de Labour-leden. Weinig minder veront waardigd echter was de reactie op zjn aankondiging dat bij het vaststellen van die uitbetalingen van sociale voorzienin gen aan stakers en hun gezinnen in het vervolg aangenomen zal worden dat de stakers 50 per week ontvangen uit de stakingskas van' hun vakbond. Len Murray, de algemeen secretaris van het overkoepelende vakbondsorgaan TUC had er maar één woord voor over: „Immoreel”. Hij wees erop dat bijvoor beeld de stakers in de staalindustrie geen enkele uitkering van hun bonden krijgen. Minister Howe zei in zijn rede echter dat de gemeenschap niet dient op te draaien voor stakingsacties die tot al genoeg indu striële achterstand veroorzaken. Howe zei verder dat de regering gedu rende een jaar de kleinere industrieën financieel zal bijspringen om hun door SALT LAKE CITY (AFP). Gisteren is een gevechtsvliegtuig van het type F-16 in de VS neergestort bij een oefenaanval op gronddoelen, zo heeft een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmachtbasis Hill in de Amerikaanse staat Utah bekendge maakt. De piloot kon zich met de schiet stoel redden. De oorzaak van het ongeluk was niet bekend. Bij een soortgelijke oefening stortte op (oktober vorig jaar ook een toestel van dït type neer. Bij onderzoek kwam men tot de conclusie dat dit veroorzaakt zou kunnen zijn door een slechte verdeling van de brandstof over de machine, wat zou kunnen leiden tot een verschuiving van het zwaartepunt van het toestel. LONDEN (DPA). In de al 13 weken durende staking in de Britse staalindustrie zijn de vakbonden en de British Steel Corporation BSC het er gisteren over eens geworden dat de voormalige Labour-minister Lord Lever als bemiddelaar zal optreden in het loonconflict. Samen met een vertegenwoordiger van de vakbonden en een van werk geverszijde, zal de 66-jarige Lord Le ver tegen het eind van de week zijn bemiddelingspogingen beginnen. British Steel heeft verklaard dat zij zich in ieder geval zal onderwerpen aan de uitspraak van de bemidde laar. Aan vakbondszijde heerst ech ter nog onenigheid over de aard van de bemiddeling. Terwijl het 100.000 leden tellende vakverbond van ijzer- en staalarbei- ders de uitspraak aan zijn CAO-com- missie ter aanvaarding of verwerping wil voorleggen, zullen de negen ande re bij het conflict betrokken bonden, het resultaat van de bemiddelaars aanvaarden. Het met hoge verliezen werkende staalconcern BSC heeft 14,4 percent meer loon als „laatste aanbod voor gelegd. De vakbonden willen 19,7 per cent loonsverhoging. voor vrachtauto’s gaat met 30 procent omhoog (geen belasting voor elektrische auto’s). de benzine gaat, inclusief BTW, om hoog met 45 cent per 4,5 liter (1 gallon); een fles bier gaat negen cent meer kosten, wijn 35 cent, whisky en andere spiritualiën gaan omhoog met 2,25, een pakje sigaretten wordt 22 cent duurder; de kinderbijslag wordt verhoogd met 3,35 per week; AOW voor ongehuwden wordt 122 per week (was 105), voor gehuwden wordt het 195 per week (was 168); de schijven voor de inkomstenbelastin gen zijn verruimd, met als hoogste schijf 60 procent over inkomens van meer dan 125.000 per jaar (in termen van het mi nisterie van Financiën is 26.000 per jaar een modaal Brits inkomen). De begroting wórdt gezien als een voor lopige maatregel om de ernstigste gevol gen van de inflatie niet te ver te laten doorwerken. DUNDALK (Reuter). Het IRA-lid Bernard McGinn, die sinds dinsdagmid dag drie mensen gegijzeld hield in een huis in het Ierse Dundalk, heeft zich giste ren aan de politie overgegeven. De 22- jarige McGinn, die gedreigd had zichzelf en zijn drie gijzelaars op te blazen, was sinds november voor de politie' op de vlucht. In die maand werd hij bij verstek door een rechtbank in Dublin veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf wegens het in bezit hebben van explosieven. Hij was destijds op borgtocht vrij en verscheen niet voor de rechtbank. Enkele uren voor hij zich overgaf had hij al twee van zijn gijzelaars vrijgelaten. s* y X Sjf J 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3