Bijstelling slechts op onderdelen Protest vuilnismannen Algemene staking in El Salvador dreigt Mogelijk kort geding tegen kerncentrale Nerveuze spanningen rusteloosheid, examenvrees. Valdispert een zuiver natuurprodukt uit de valeriaan wortel. DamiatePers RECEPTIES keet geddwkt! I HET HOGE DUIN Stop Dodewaard stelt ultimatum Acties studenten tegen plan Pais Uit protest na moord op aartsbisschop Premier China Consumentenbond: IJmuider Courant Ambassade van Mauretanië in Weer collectieve gratie gevraagd narcosefout Mogelijk tien doden door Talloze gewonden in Tsjaad gemeld Nieuwe expresse- dienst bij PTT Damascus bezet panden vorderen Spaanse politie ontdekt illegale wapenfabriek cent moet blijven bleef gelijk E stuurt gelukwens naar Suriname Ziekteverzuim De Dag voorlopig niet meer te koop Amsterdam wil 4 DONDERDAG 1980 BINNEN- EN BUITENLAND 2 7 MAART D O I Wel is hij bereid, hogescho len en universiteiten meer be voegdheden te geven bij het vaststellen van het soort twee- de-faseopleidingen en de aan tallen studenten die worden toegelaten. (Van IJMC sen zit voorbe Velserl Hiervo lijntjes de bot Dat lijl licht v momei Com R. J. uitspra werkbi dere k Velsen Ook u kunt kalmer leven met BR VOOR -- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Pais van Onderwijs houdt on danks de storm van kritiek uit de universitaire wereld, vast aan zijn voorstel voor een zo geheten twee-fasen structuur voor het wetenschappelijk on derwijs. p -• Pais handhaaft plan In d( irdIO Lees vooraf de gebruiksvoorschriften. DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije i, uitsluitend (ADVERTENTIE) 155,00 4MF De moord op Romero heeft de spanning in San Salvador tot een climax gebracht. In de straten van de hoofdstad patrouille ren tanks en infanterie-eenheden. De Socialistische Internationale heeft Intussen hebben de VS alle in El Salva dor verblijvende familieleden van Ameri kaans ambassadepersoneel overgebracht naar Guatemala. Dit met het oog op de begrafenis zondag van de aartsbisschop, welke begrafenis naar wordt gevreesd aanleiding zal zijn voor een nieuwe golf van geweld. In vlugschriften die gisteren in San Sal vador werden verspreid wordt het minis terie van Defensie ervan beschuldigd, op dracht te hebben gegeven tot de moord op Romero. Overigens heeft de regering de hulp ingeroepen van Interpol-deskundi- gen bij de opsporing van de dader(s). (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR/DEN HAAG. In El Savador dreigt een algemene staking van acht dagen. Verwacht wordt dat massaal gevolg zal worden gegeven aan de oproep van het machtige Revolutionaire Volksblok (BPR) van El Salvador te staken uit protest tegen de moord op aartsbisschop Romero van San Salvador. en hogescholen zelf. Wel kan de minister achteraf „bijsturen” als bij de planning gemaakte afspraken flagrant zouden wor den doorkruist. Het is de bedoeling, dat in september volgend jaar wordt begonnen met de in voering van de nieuwe structuur. spelen. De Academische Raad is daar fel tegen. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur For en D sierac kandi aan t: is gej Uit sewe; televi draai waan DEN HAAG (ANP). De PTT-post heeft voor de expressedienst een nieuw vervoerssysteem ingevoerd. De postdienst gaat van maandag tot en met vrijdag gebruik maken van drie speciale treinver bindingen, die er op zijn gericht om ex- pressepost, die vóór een bepaald tijdstip is aangeboden, nog dezelfde dag bezorgd te krijgen. In de bestelling verandert niets, aldus de PTT, net als nu zullen de expres- se-stukken onmiddellijk na aankomst bij de geadresseerde worden bezorgd. In het nieuwe systeem zijn onder meer de steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem en Utrecht tegen de avond verbonden door het Randstedennet. De expressebestellingen voor een van die ste den en uit een van die steden worden nog dezelfde dag bezorgd wanneer ze voor een bepaald tijdstip laat in de middag op het postkantoor worden aangeboden. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning SCH het de emplo' De t voor e> Brulde ling v; kantin Per Schipt pas ve ip Hee VEENHUIZEN (ANP). De gedeti- neerden-commissie van de gevangenis en (ADVERTENTIE) Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 jv' 1$ DAMASCUS (AFP). Mauretaanse studenten hebben gisterochtend de am bassade van hun land in de Syrische hoofdstad Damascus bezet. De studenten hebben tegenover heh Franse persbureau telefonisch verklaard dat zij in de ambas sade zullen blijven totdat hun „rechtvaar dige en legitieme eisen” zijn ingewilligd. De 45 studenten eisen hogere studie beurzen. Ook willen zij dat Mauretanië een regeringsfunctionaris naar Damascus stuurt om met hen te onderhandelen. Tijder sen vor college het in g voor de catie gi door go bestemi Binnen Noordzt ui van I standpu goed v< ningen. behoeve en de 1 Beverw (Van onze redactie buitenland) GENEVE N’DJAMENA. Het inter nationaal comité van het Rode Kruis in Genève heeft gisteren een telegram gekre gen van zijn medewerkers in N’Djamena, de hoofdstad van Tsjaad. Daarin wordt melding gemaakt van „een niet te schat ten aantal gewonden” als gevolg van de burgeroorlog tussen verschillende groe peringen in het land. Er is gisteren overleg gevoerd over de inhoud van een dinsdag gesloten bestand. De partijen kwamen echter niet nader tot elkaar. De gevechten tussen aanhangers van president Oueddei en minister van Defensie Habre, duurden onverminderd voort. De voedselvoorziening is daardoor zorgelijk geworden. De Westduitse regering heeft gisteren zijn diplomatiek personeel opdracht gege ven het land te verlaten. Al eerder ver trokken de Amerikaanse diplomaten uit het land. AMSTERDAM (ANP). B. en W. van Amsterdam willen bedrijfsgebouwen die lang leegstaan vorderen voor woningzoe kenden. Ook wil men meer controle op leegstand en woningonttrekking door het inschakelen van wijkcentra en buurtgroe- pen voor het signaleren van leegstand. Het college is verder van plan een speciaal telefoonnummer voor meldingen in te stellen en de blauwe girobussen te gebrui ken om het leegstaan van woningen te melden. Dit zijn enkele van de noodmaat regelen tegen de woningnood die B. en W. in een nota aan de gemeenteraad voor stellen. Bij het vorderen van bedrijfspanden wil het college de Kamer van Koophandel inschakelen. Deze zal inlichtingen moeten verschaffen over al dan niet in gebruik zijn van dergelijke panden voor bedrijfs uitoefening. De gemeente zal de panden vorderen (zonodig voor de reeds aanwezi ge gebruikers of voor woongroepen) en beheren. De eigenaar zal een vergoeding ontvangen op basis van de huurwaarde bij gebruik als woonruimte. Andere maatregelen die B. en W. voor stellen zijn het geven van premies aan mensen die hun grote woning willen verla ten voor een kleinere, het beperken van de leegstand tot één jaar bij lichte verbete- rings- en onderhoudswerkzaamheden en het stimuleren van het gebruik van leeg staande zolderkamers voor bewoning. (Van onze redacteur in West-Duitsland) OLDENBURG. In het streekzieken huis van Oldenburg (Sleeswijk-Holstein) zijn tussen juni vorig jaar en maart van dit jaar vermoedelijk tien patiënten bij operaties gestorven omdat er fouten zijn gemaakt gedurende of na de narcose. Het openbaar ministerie in Lübeck heeft wegens verdenking van dood door schuld in alle tien gevallen een voorlopig onderzoek ingesteld. De lichamen van de gestorvenen worden onderzocht teneinde de doodsoorzaken precies vast te stellen. In alle tien gevallen was oorspronkelijk als doodsoorzaak hartstilstand opgege ven. Een paar dagen geleden is het open baar ministerie met een onderzoek begon nen naar aanleiding van het plotseling overlijden van patiënten na eenvoudige medische ingrepen. Familieleden van een overledene vonden dat verdacht. Zij dien den derhalve een klacht in tegen het zie kenhuis en de behandelende artsen. Details over de mogelijke medische of technische fouten die gedurende de ope raties zijn gemaakt, zijn nog niet bekend. De narcosemaskers zouden echter in orde zijn geweest. Het is denkbaar dat het narcosegas niet in orde was of verkeerd werd gedoseerd. Een non in San Salvador oog in oog met een gewapende soldaat kort na een demonstratie van jongeren tegen de moord op aartsbisschop Romero. Verscheidene jongeren werden door het leger gearresteerd. (Van onze redactie binnenland) DODEWAARD. Advocaten van de actiegroep Stop Dodewaard hebben de directie van de Betuwse kerncentrale per brief gesommeerd de vergunnin gen voor het in bedrijf houden van de centrale na te leven. Als dit niet mogelijk is, moet de centrale buiten werking worden gesteld. De directie moet hier binnen acht dagen op reageren. Gebeurt dit niet, of is de reactie niet bevredigend, dan wordt een kort geding aangespannen. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, telefoon 023’- 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal raad van een brief van de actiegroepen Stop Dodewaard en de Stroomgroep Do dewaard. De PvdA-fractie in de raad had de eis ingediend dat de centrale niet eerder mag worden opgestart dan wanneer meer dui delijkheid is verkregen over het aantal splijtstofelementen dat maximaal aanwe zig mag zijn en hoe lang. Voor deze eis was in de raad geen meerderheid te vinden. gisteren op een vergadering in Santo Do mingo de politieke en militaire steun van de VS aan de regering van El Salvador veroordeeld. i wccuc-ixamciicucii DUbl (Cun; en Van den Bergh (PvdA) hebben de Ne derlandse regering gevraagd te ijveren voor stopzetting van wapenleveranties, met name door de VS en Europese landen, aan El Salvador. De Kamerleden willen voorts dat de EG-landen de gewelddadig heden in El Salvador veroordelen en op roepen tot eerbiediging van de mensen rechten in dat land. Zonodig moet ons land El Salvador aanklagen in de Ver enigde Naties, aldus De Boer en Van den Bergh. Minister Van der Klaauw van Bui tenlandse Zaken zei vanmorgen weinig mogelijkheden te zien om door een geza menlijk optreden van de EG-landen de situatie in El Salvador te verbeteren. Verder wordt overwogen aangifte te doen bij de officier van justitie in Arnhem wegens overtreding van de Kernener giewet met het verzoek tot strafvervolging over te gaan. Volgens de advocaten staat in de vergunning van de centrale dat de opslagplaats voor splijtstofelementen voorzien moet zijn van rekken die een opslagcapaciteit hebben voor 125 percent van de kernreactorlading. De Dode- waardse centrale voldoet hieraan niet. Ook bestaat de reële mogelijkheid van terugzending van 106 bestraalde elemen ten die nu in Windscale (Engeland) zijn opgeslagen, waardoor nog meer vergun ningen worden overtreden. De gemeenteraad van Dodewaard vindt onmiddellijke stillegging van de kerncen trale in dit dorp niet nodig. Dat bleek gisteravond tijdens de behandeling in de Uitsluitend bij apotheker en drogist. de rijkswerkinrichting Groot Banken- bosch in Veenhuizen, heeft prinses Bea trix namens alle gedetineerden gevraagd, ter gelegenheid van haar troonsbestijging collectieve gratie te verlenen. Eerder is daarop al aangedrongen door de Coorn- hertliga en gedetineerden in Alkmaar. Premier Van Agt heeft eerder collectie ve gratie uit de tijd genoemd. (Van onze redacteur in Spanje, Peter Hattink) MADRID. De Spaanse politie heeft even buiten Madrid een illegale wapenfa briek ontdekt, waar minipistolen werden gefabriceerd. Op ruim 1700 pistooltjes, die de vorm hebben van vulpennen, alsmede op een grote hoeveelheid onderdelen voor enkele duizenden pistooltjes, werd beslag gelegd. De Spaanse veiligheidsdienst heeft twee personen gearresteerd die di rect bij de fabricage van de wapens waren betrokken. De beide wapenfabrikanten zouden bin dingen hebben met de extreem-rechtse partij Fuerza Nueva. Bias Pinar, leider van Fuerza Nueva en lid van de Spaanse tweede-kamercommissie voor binnen landse zaken, heeft gisteravond elke rela tie met de illegale wapenfabriek ontkend en verklaard dat de beschuldiging deel uitmaakt van een lastercampagne. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM/UTRECHT. Een groep Amsterdamse studenten is van morgen in de Oudemanhuispoort, de juridische faculteit van de Universiteit van Amsterdam, bijeengekomen om te protesteren tegen de plannen van mi nister Pais met betrekking tot de struc tuur van het wetenschappelijk onder wijs. De studenten hebben aangekondigd het gebouw te bezetten als Pais niet voldoende tegemoet komt aan de be zwaren die in brede kringen van de universitaire wereld heersen tegen die plannen. Gistermiddag hebben enkele tiental len studenten het academiegebouw van de Rijksuniversiteit Utrecht bezet uit protest tegen Pais’ plannen. De stu denten verwijten de bewindsman dat hij nooit zinnig overleg heeft willen voeren. Ook in Wageningen op de Landbouwhogeschool wordt de nu al dagen durende bezetting voortgezet. DEN HAAG (ANP). De Consumen tenbond vreest dat de consument meer zal moeten betalen voor het verdwijnen van de cent dan de staat voor het maken ervan. De bond wil dan ook dat de cent niet verdwijnt. De plannen lijken redelijk, aldus de organisatie. Die houden in dat we wel blijven rekenen met centen, maar de eind som afronden van drie cent af naar boven op stuivers. De Consumentenbond vreest echter dat de detailhandel het afronden bij de kassa en bij de kascontrole lastig zal vinden en al gauw alle prijzen op een stuiver zal gaan brengen. Vooral op de levensmidde- lenprijzen zou dat inwerken, aldus de bond. S vrijwel alle DRINKS f 1.65 m.u.v. buitenlands- 2 gedistilleerd GEENZAALHUUR! WIJK aan ZEE l tel. (0251715943 DEN HAAG (ANP). Het percentage van het ziekteverzuim van werknemers was in 1979 gelijk aan dat van 1978, name lijk tien procent voor mannen en vrouwen tezamen. Dit blijkt uit gegevens van het CBS en het Nederlandse Instituut voor Praeventieve Gezondheidszorg van het TNO. Het ziekteverzuim van mannen was 9,7 procent, dat van vrouwen 12,0 procent. Ook deze percentages zijn gelijk aan die van 1978. De meldingspercentages daalden in 1979 naar 197 per 100 mannen en naar 305 per 100 vrouwen. (In 1978 respectievelijk 204 en 318). De gemiddelde verzuimduur in kalenderdagen bedroeg voor mannen 17,9 en voor vrouwen 14,3. In vergelijking met 1978 betekent dit een stijging zowel voor mannen als vrouwen met 0,6 dagen. 4 Op aandrang van de Academische Raad, een adviesorgaan van de regering dat bestaat uit vertegenwoordigèrs van universiteiten en hogescholen, heeft Pais besloten de uitloopmogelijkheid voor de eerste fase te verlengen van één tot maxi maal twee jaar. De studieduur is in de eerste fase vier jaar, maar een student mag er twee jaar langer over doen. In de tweede fase, die twee jaar duurt, bestaat een uitloopmogelijkheid van ten hoogste drie maanden. Bij de toelating tot de tweede fase zal de situatie op de arbeidsmarkt mede een rol PARAMARIBO (SNA). Premier Hwa Guofeng van China heeft op 17 maart een brief gericht aan de minister-president van Suriname, Chin a Sen. In dit schrij ven brengt Hwa zijn hartelijke felicitaties aan Surinames nieuwe premier over en spreekt de wens uit dat de vriendschappe lijke betrekkingen tussen China en Suri name zich zullen blijven ontwikkelen. Afgelopen zondag zijn twee functiona rissen van Suriname naar Nederland ge reisd. Het zijn S. R. Noordwijk, onder hoofd van de centrale landsaccountants en het lid van de Nationale Militaire Raad Soeman. Zij gaan de Surinaamse ambas sade in Den Haag doorlichten. In He broek v bouw L moeting raadslee hier het eerder i ming ei het geb Gerrit i saris R onder r ciële pc het voc rige ma 1980) te Het pr< PPR/PS len wat ding di sing w< Uitj motie op de rails met e vemit voor universiteiten (Van onze redactie binnenland) HAARLEM. Het dagblad De Dag zal de komende tijd niet meer verschijnen. Gisteren was geen geld beschikbaar om de drukker van het blad te betalen. In feite was daarvoor dinsdag al geen cent. Toen nog konden de oprichters van de krant, de gebroeders Muller, zich ver schuilen achter een staking van de acht man sterke redactie. Deze hadden het werk neergelegd na de vondst van een briefwisseling over de eventuele overna me van het blad door een onbekend West- duits uitgeversconcern. Ondertussen werd naarstig, maar vergeefs, gezocht naar geldschieters. Als voornaamste oorzaak van het deba cle van het nog niet eens twee weken oude dagblad wordt de druktechniek aangewe zen. Het blad werd gedrukt op de persen van de Verenigde Noord-Hollandse Dag bladen in Alkmaar. Veel adverteerders weigerden hun advertenties te betalen, omdat de vereiste kleuren afweken. Ad vertenties, niet zelden over hele en dubbe le pagina’s, moesten om die reden soms enkele malen gratis opnieuw worden ge plaatst. Dit blijkt uit het wetsontwerp over de twee-fasenstructuur dat minister Pais vanmiddag bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De essentie van het wetsontwerp is het voorstel, het wetenschappelijk onderwijs te splitsen in een vierjarige periode die opleidt voor het doctoraal (de eerste fase) met een beperkte mogelijkheid tot uitloop met twee jaar. Dan is er verder sprake van een tweede fase van maximaal twee jaar die door een aantal afgestudeerden uit de eerste fase kan worden gevolgd. Die twee de fase is voornamelijk bedoeld als be roepsopleiding voor artsen, leraren en we tenschappelijk onderzoekers. Oorspronkelijk wilde Pais zelf de om vang vaststellen van het aantal studenten dat mag doorgaan naar de tweede fase. In het nu ingediende wetsontwerp legt hij echter het initiatief bij de universiteiten 15.90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 Boze chauffeurs van de gemeentereiniglng van Stuttgart blokkeerden gisteren de toegang tot het gemeentehuis van die stad. Ze eisen een forse loonsveroging. De Westduitse regering weigert hierop in te gaan. Ook in andere Westduitse steden voerden vuilnismannen soortgelijke acties.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4