COMMISSARIS DER KONINGIN SLIKT KRITIEK IN Schipholhuwelijk politienieuws] s s Kort geding gefundeerd op tolerantie bij overheid 'co«tant I p n t rechtbank Haarlem Plaatsvervangend rechters bij kort ijmonclniöj\x/5 Energiebesparing op voorjaarsbeurs lg O 5 Coopertestdag van AV Holland en Hartstichting Busrit met explicatie op Heemskerks gebied „Persoonlijk” DONDERDAG 27 IJMOND MAART 1980 Nasleep ontruiming van wrakkenterrein (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. „De gemeente Vel sen zit momenteel met de plan- voorbereidifig ten aanzien van de Velserbroek op het goede spoor. Hiervoor zijn inmiddels de eerste lijntjes uitgezet. Voor de start van de bouw wordt gemikt op 1983. Dat lijkt een haalbare kaart in het licht van de vorderingen op dit moment”. Commissaris der Koningin drs. R. J. de Wit herriep met deze uitspraak woensdag tijdens een werkbezoek aan Heemskerk eer dere kritiek aan het adres van het Velsense college. 1 - - ^7 iedereen leest de krant altijd en overal. 7 f 1SSI1 .;5'- Wl Schouderklopjes voor Velsen In de Heemskerkse raad (23 leden) zijn Gezicht op de autowrakkenlocatie waar eerder deze maand in provincie-opdracht rigoreus schoonschip werd gemaakt. naar een meer aanvaardbare plek elders llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll j 1 5.00 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ir ir ■oor- aan erla- n de jete- i en leeg- n wil indel >eten >ruik rijfs- nden ■vezi- i) en ding arde g zal men. 1 om i. In cent i de ver acht het een irna- Vest- ssen ocht spen Do- ien lin- liet oet liet Uitgerangeerd. Een rangerende loko- motief heeft woensdagmiddag om vijf uur op de Strandweg in IJmuiden een op de rails geplaatste Mercedes personenauto met een nieuwwaarde van 60.000 totaal vernield. In de gegeven politieke situatie zag hij „invloed op het voorterrein” (via de diver se commissies) voor ook de opposanten in de Heemskerkse raad als mogelijkheid in de beleidsvoering ook zonder eigen wet houder aan hun trekken te komen. Gede puteerde Staten lieten in een vorig jaar verschenen nota weinig heel van de reor ganisatie binnenlands bestuur, zoals voor gestaan door minister Wiegel. Een vraag over dit thema leverde woensdagmiddag de volgende toelichting op bij het hierover bekende procinciestandpunt. „Niet het in wonertal maar een verantwoord voorzie- ningenpeil wordt door het provinciebe stuur als maatstaf genomen voor de keus al of niet gemeentelijke zelfstandigheid. Pas bij zesduizend inwoners en minder doemen op dat punt problemen op”. Als wezenlijke, want historisch gegroei de gemeentelijke taak noemde drs. R. J. de Wit het punt brandbestrijding. Zelf al zo’n vijfduizend wrakken weggewerkt. Iedereen in dit deel van de IJmond weet ons te vinden”. De ontruimingsaktie van 17 maart verliep zonder tegenwerking van (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Wie zijn of haar uit houdingsvermogen wil testen, kan zondag 30 maart terecht in het Pim Mulier Sportpark in Haarlem-Noord. Daar wordt door Atletiekvereniging Holland, in samenwerking met de Ne derlandse Hartstichting, de veertien de Coopertestdag gehouden. zijn kant. Eerdergemeld rechtsgeding geldt voor hem nu nog als enige mogelijk heid om de kansen alsnog in zijn voordeel te keren. >,90 >,85 ),00 1,70 i.OO 1,80 leba- jude ewe- Tsen Dag- ■ders alen, Ad- bbe- >oms i ge- van die ;zoe- 5 OP het ;roe- and. haal 1 te >rui- .1 te laat- 1 W. oor- I (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Op 25 april dient bij het kantongerecht in Haarlem een kort geding aanhangig gemaakt door de vee houder M. J. Rutte tegen de provincie Noord-Holland. Een laatste poging wordt daarmee ondernomen om ontruiming van zijn autowrakkenterrein aan de Hof- geest (Velserbroek) via een rechterlijke uitspraak terug te draaien. In opdracht van Provinciale Waterstaat werden op 17 maart circa tweehonderd autowrakken met trailers afgevoerd naar een terrein aan de Liede (gebied Spaarnwoude) door de provincie speciaal voor wrakkenop slag bestemd. Tijdens eenzelfde werkbezoek aan Vel sen vorig jaar oktober verweet hij het college gebrek aan voortvarendheid bij het in gang zetten van de planprocedure voor de Velserbroek. Voor deze bouwlo catie ging eind 1977 het licht op groen door goedkeuring van de woningbouw- bestemming door Provinciale Staten. Binnen het Streekplan Amsterdam- Noordzeekanaalgebied, vastgesteld in ju ni van het vorige jaar, werd dat positieve standpunt bevestigd. De Velserbroek is goed voor maximaal zevenduizend wo ningen. Gebouwd gaat hier worden ten behoeve van woningzoekenden in Velsen en de IJmondgemeenten Heemskerk en Beverwijk. Forse buit. Uit een woning aan de Wolff en Dekenlaan in Driehuis zijn een partij sieraden, twee cassettes tafelzilver, twee kandelaars, buitenlandse valuta en 1600 aan travellercheques gestolen. De inbraak is gepleegd via de keukendeur. Uit een bovenwoning aan de Alkmaar- seweg in Beverwijk werden een kleuren- televisietoestel, een videorecorder, een draaitafel en boxen gestolen met een waarde van rond de achtduizend gulden. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Verschillende bedrijven staan op de Haarlemse Voorjaarsbeurs om het publiek kennis te laten maken met produkten waarmee woningen ver warmd en geïsoleerd kunnen worden. Haarlemse ondernemers demonstreren met houten voorzetramen en aluminium schuifdeuren en ramen waarin dubbel glas is gemonteerd. Voor dergelijke voor zieningen kan dertig procent overheids subsidie worden verkregen. De voor niet ingevoerden vrij langdurige aanvraag procedure willen de standhouders voor hun rekening nemen. Dubbel glas zou bij 25 vierkante meter oppervlak vierhonderd kubieke meter aardgas per jaar besparen. Niet onaan trekkelijk met de wetenschap dat deze energie voorlopig nog wel in prijs zal blijven stijgen. Overigens is dubbel glas (dat ook geluid isoleert) niet de enige mogelijkheid om warmte binnen te hou den, ook spouwmuren kunnen met isole rende materialen gevuld worden. Op de Voorjaarsbeurs wordt het getoond en op verzoek gedemonstreerd. Veel van deze werkzaamheden kan een handige amateur ook zelf verrichten, me de dank zij duidelijke tekeningen die wor den meegeleverd. Een gunstige bijkom stigheid is dat de overheidssubsidie in zo’n geval ook verstrekt wordt. Echter niet wanneer het de isolatie van spouw muren betreft, men gaat er bij het Rijk van uit dat dit specialistenwerk niet door leken gedaan kan worden. De beurs duurt tot en met 30 maart en is in de Kennemer Sporthal. Plattegrond Het gemeentelijk bu reau voorlichting in Heemskerk heeft in samenwerking met de afdeling vastgoed- registratie een nieuwe plattegrond van de gemeente uitgegeven, uitgevoerd in twee kleuren. Belangrijke gebouwen, sport complexen en dergelijke zijn met een ster aangegeven. Deze plattegrond is met een straatnamenregister, een lijst met belang rijke telefoonnummers en een schema van de ophaaldagen van het huisvuil ver krijgbaar bij het bureau voorlichting, in het oude raadhuis aan het Burg. Nielen- plein. Een langlopend geschil over al of niet toelaatbaarheid van een autowrakkenbe- drijf ter plekke komt daarmee in een nieuw stadium. Rutte ontving al in 1969 een gemeentelijk ontruimingsbevel na op- sequenties verbonden. Tegen de clandes tiene bedrijfsvestiging bleven harde maatregelen uit. De door gemeente en provinciale gewraakte situatie breidde zich inmiddels als een olievlek uit. Op twee punten zat Rutte met zijn wrakken terrein in de fout. Met de geldende be stemming „agrarisch gebied” en de in 1972 vastgestelde Verordening Land- schapsschoon Noord-Holland ontbreekt hem elke juridische basis. De veehouder bleef desondanks het omstreden terrein aan de Hofgeest voortzetten. Verhuizing Mr. Dantuma gaat in Zaandam voor de Haarlemse arrondissementsrechtbank politierechterzittingen houden. Mr. Van der Jagt zal in Haarlem als rechter optre den in geval van afwezigheid van anderen. bovengenoemde fracties tegenover een rechts college (WD/CDA) in de oppositie rol gedrukt. De nauwe binding praktische politiek/collegesamenstelling noopte De Wit woensdagmiddag in De Vrijburcht tot een reeks interessante „strikt persoonlij ke” uitspraken waarbij aan de heersende geschilpunten bewust voorbijgegaan werd. Duidelijk voorstander toonde de heer De Wit zich bij deze gelegenheid van een afspiegelingscollege (waarin verte genwoordigd zoveel mogelijk fracties) met beleidsvoering op basis van een voor af onderschreven werkprogramma. 5 eis mag dui- mtal iwe. was ?n. behartigen van die taak en intergemeente lijke samenhang op het punt van preven tie en alarmering. Opnieuw pleitte hij voor voortzetting en uitbouw van bestaan de relaties over de gemeentegrenzen heen. Wiegels reorganisatieplannen bestempel de hij tenslotte als „heilloze science fiction die een soepele afhandeling van de pro vinciale bestuurstaken in de weg staat”. Een hoofdstuk apart maar nochtans nauw samenhangend met eerdergemeld bebouwingsprojekt Velserbroek was woensdagmiddag het huisvestingsthema bezien vanuit puur Heemskerkse hoek. Voor ,,’t Schilletje”, bouwplan voor rond 500 woningen aan de Van Doesschate- straat, is partiële wijziging nodig van het Streekplan Amsterdam-Noordzeekanaal zoals vorig jaar juni vastgesteld. In het ontwerp-streekplan Noord-Kennemer- land wordt voor het aangrenzende Noor- derveld (tussen Heemskerk en Uitgeest) gedeeltelijke bebouwing voorgesteld. Drs. R. J. de Wit noemde afhandeling van ,,’t Schilletje” gelijk op met inleidende dis cussies over laatstgenoemd streekplan zinnig en ook haalbaar. Voor de noordelijke IJmondgemeenten Heemskerk en Beverwijk gold ,,’t Schille tje” tot dusver als uitwijkmogelijkheid voor het geval Velsen met volbouwen van de Velserbroek, althans voorlopig, in gebreke zou blijven. Het laatste raakte woensdagmiddag gezien de gunstige uit latingen over het Velsense bouwprojekt wat op de achtergrond. Het bezoekprogramma van commissa ris der koningin R. J. de Wit omvatte woensdag naast ontmoetingen met het gemeentebestuur een rondrit per bus door Heemskerk. Bij grotere objekten langs de gereden route (bouwplaatsen Berlingh College en toekomstige raadhuis, sport complex en nieuwbouw Meerestein) fun geerde de betrokken wethouder als expli cateur. Verdere uitleg gaf gemeentevoor- lichter N. J. E. Rozemeijer. De heer De Wit was vergezeld van zijn echtgenote en zoals voor dit soort ambtsbezoeken gebruike lijk mr. L. H. M. Quant, waarnemend kabinetschef. In het gebouw gemeentewerken was ’s middags direct na aankomst de com missiekamer gereserveerd voor een be spreking van mevrouw De Wit met verte genwoordigsters van de plaatselijke vrou wenorganisaties. Dit soort ontmoetingen ligt in de bezoekprogramma’s min of meer vast sinds de ambtsaanvaarding van drs. R. J. de Wit drie jaar geleden. - Door twaalf minuten hard te lopen kan iedereen zijn conditie aan de weet komen. Elke deelnemer ontvangt na afloop een diploma. Diegenen die al vaker aan de Coopertest hebben mee gedaan kunnen hun oude diploma meenemen, waarop de prestatie bijge schreven wordt. Elke deelnemer krijgt na de test een verfrissing uit een van de stands van de Hartstichting. De Coop ertest wordt gehouden van tien tot drie uur. In Heemskerk kwam het thema Velser broek woensdag aan de orde in het ge bouw De Vrijburcht. Een informele ont moeting van Drs. R. F. de Wit met de raadsleden en hun echtgenoten vormde hier het sluitstuk van het werkbezoek dat eerder in de middag begon met verwelko ming en gesprekken met het college. In het gebouw van gemeentewerken aan de Gerrit van Assendelftstraat liet commis saris R. J. de Wit zich informeren over onder meer Heemskerks moeilijke finan ciële positie. Dank zij fors beknibbelen op het voorzieningenpakket kon de raad vo rige maand een sluitende begroting (voor 1980) ter goedkeuring worden voorgelegd. Het progressieve blok in de raad (PvdA, PPR/PSP en D‘66) zag een motie struike len waarin de artikel 12-status, en bevoog ding door de hogere overheid, als oplos sing werd aangeprezen. slag van toen nog maar zes autowrakken op zijn terrein „bij wijze van hobby”. Aan niet opvolgen van het gemeentelijk bevel bleken voor Ruttegeen verdere^con- in Velsen bleef tot nu"toe"achterwege'*De gemeente Velsen bood hervestigingskan- sen door aanbieding van een terrein in Velsen-Noord (6000 vierkante meter). Met gesloten beurs had daar het dubbele op pervlak in de Velserbroek als ruilobjekt tegenover moeten staan. Op dit aanbod en ook de mogelijk tot grondaankoop in Vel sen-Noord is door de heer Rutte nimmer serieus ingegaan. Na proces-verbaal door de Velsense gemeentepolitie in 1971 volg de een fikse geldboete (1500 gulden) hem opgelegd bij vonnis van de Haarlemse arrondissementsrechtbank Aan de vooravond van een nieuw rechtsgeding noemt hij de van gemeente wege geboden alternatieven „Volstrekt ir reëel en onvoldoende basis voor een eco nomisch verantwoorde bedrijfsvoering in de toekomst. „Na de veroordeling door de rechtbank kreeg ik een proeftijd van twee jaar. In die tijd kon ik mijn bedrijf hier ongehinderd voortzetten. Er is destijds nooit ingegre pen. De rechtmatigheid van de inmiddels voltrokken ontruiming betwist ik om die reden. Dat vormt de grondslag voor het nieuwe rechtsgeding dat ik nu tegen de provincie Noord-Holland heb aange spannen”. Rutte runt het aan de veehouderij zo wezensvreemde wrakkenbedrijf samen met een 18- en 19-jarige zoon. Verwerking van autowrakken tot schroot omschrijft hij als bezigheid van maatschappelijk be lang. „In de tien jaar dat ik hier zit heb ik De inbreng van mevrouw De Wit woensdag tijdens het werkbezoek aan Heemskerk: Een informele ontmoeting met vertegenwoordigsters van plaatselijke vrouwenorganisaties. Zij werd daarbij gesecondeerd door mevrouw Kok-Bührs, echtgenote van Heemkerks burge meester. Commissaris R. J. de Wit woensdagmiddag op de informele toer tijdens een ontmoeting met raadsleden en hun echtgenoten in De Vrijburcht, sluitstuk van het bezoekprogramma. Verwelkoming van het echtpaar De Wit kort na het middaguur bij het gebouw gemeentewer ken, aan de Gerrit van Assendelftstraat momenteel nog noodhuisvesting voor diverse gemeentelijke diensten. SCHIPHOL. Voor het eerst in de geschiedenis van de nationale luchthaven heeft Schiphol het decor voor een kerkelijke huwelijksinzegening gevormd. Dinsdagmiddag gaven twee KLM- employees elkaar voor luchthaven aalmoezenier pater J. Duin het jawoord. De huwelijksvoltrekking vond plaats in Schiphols perskamer. De kapel, al eerder een decor voor een doopplechtigheid, bleek te klein voor de familieleden en vrienden van het bruidspaar. Bruidegom was de 27-jarige Piet Stilting uit Uithoorn, in dienst bij de afdeling Grondafhande- ling van de KLM, die zijn bruid, de evenoude Trudie van Roode uit Heemstede in de KLM- kantine op Schiphol, tot voor kort haar werkterrein, voor het eerst had ontmoet. Per autobus arriveerde de in traditioneel wit geklede bruid met haar bruidegom en gevolg op Schiphol. Na de huwelijksvoltrekking, waarbij alleen het orgelspel ontbrak, volgde in Schiphols pas vernieuwde VIP-centrum een korte ontvangst. Het burgerlijk huwelijk was dinsdagmorgen ip Heemstede gesloten. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Haarlemse arron dissementsrechtbank heeft woensdag mr. J. H. Dantuma, kantonrechter in Zaandam, en mr. C. F. van der Jagt, juridisch medewerker van de Bank Mees en Hope in Amsterdam geïnstalleerd als plaatsvervangend rechter. o - I 1 -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5