Ron Steens bedankt voor Oranje .V RENTE NU 9%. Rfcfi n TOELATING ÉÉN BUITENLANDER PER CLUB UITGESTELD Volgende bekentenis Onderzoek Bom barst r rw 7 k postgiro en rijkspostspaarbank 33 VRIJDAG 2 8 MAART SPORT 19 8 0 r 1579 en Straat: is K5? van uw girorekening. Het tegoed blijft altijd direct opvraagbaar. Bij opname wordt echter 2% van het opgenomen bedrag in mindering van uw tegoed gebracht. De Sterrekenmg is vooral aantrekkelijk als u de ingelegde bedragen langer dan een jaar kunt laten staan. Voor kortere perioden zijn de Rente- of Plusrekenmg meer geschikt. Via deze bon kunt u nadere informatie thuisgestuurd krijgen over de Rente-, Plus- of Sterrekenmg. Naam: 1 i ge- iran- y Iedereen met een post- of gemeentegirorekening kan op heel eenvoudige wijze sparen op de girospaarrekenmg met de hoogste rente vergoeding: de Sterrekenmg. Het nummer van de Sterrekenmg is dan hetzelfde als dat I I I Postcode/Plaats: Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel naar: Administratiekantoor postgiro en rijkspostspaarbank, Weesperzijdel90. 1097 DZ Amsterdam. na Coeli” liet overbrengen (twee andere spelers meldden zich daar later uit eigen beweging). „Het lijkt wel of het om gevaar lijke misdadigers gaat”, „Deden ze dat maar met de echte grote oplichters”, „Konden ze niet ten minste van het voetbal afblij ven”. Van de andere kant is er ook leedvermaak, dat zelfs de afgodjes van het publiek nu eens worden aangepakt en moe ten merken dat ze niet boven de wet staan, zoals ze maar al te vaak schijnen te denken. (Van onze sportredactie) ROME. Italiaanse profvoet ballers worden, als hun collega’s elders, beurtelings op handen gedragen en verguisd, bewon derd en benijd en niet weinigen gedragen zich, buiten hun zon dagse negentig minuten, als over het paard getilde vlegels. Dit verklaart de gemengde reac ties van het publiek op het gi gantische voetbalschandaal dat deze maand is losgebarsten en het hele kampioenschap van dit jaar dreigt op te blazen. Van de ene kant heerst er ver ontwaardiging over de bliksem actie van de Italiaanse justitie, die afgelopen zondag elf spelers en de voorzitter van de lands kampioen AC Milan na de wed strijden liet arresteren en naar Met ingang van 28 maart 1980 heeft postgiro en rijkspostspaarbank het rentepercentage van de Sterrekening verhoogd. JU Italiaans voetbalschandaal 20 miljoen achter tralies egen ind” GIANNI RIVERA, nu vice-voorzitter van AC Milan: In Rome aangekomen (ADVERTENTIE) iren. (Van onze sportredactie) r HDC-13 lodel joden richte Steens, aanvoerder van landskampioen Klein Zwitserland, begon zijn carrière bij het Rotterdamse Victoria, debuteerde als international in 1973 toen Oranje in Am stelveen wereldkampioen werd en heeft daarna geen enkel toernooi of titelstrijd gemist, hoewel zijn prestaties niet altijd meer voldeden aan de eisen die aan een international mogen worden gesteld. Van Heumen zal binnenkort vier spelers aan de selectie van vijftien toevoegen, hoewel hij slechts zestien man mee mag nemen naar Moskou, en zal waarschijn lijk vice-aanvoerder Paul Litjens aanwij- aen als opvolger van Steens. Maar de Federcalcio, de Italiaanse voetbalfederatie, maakt al op 19 januari bekend, dat er een onderzoek is begon nen naar de beschuldigingen van „Paese Sera”. Kennelijk is men er daar minder gerust op, dat alles volgens de heilige sportregels is verlopen en hoopt men de zaak nog in eigen handen te kunnen houden. Het is duidelijk, dat de hele competitie van het lopende seizoen (om van de voorafgaande maar niet te praten) in gevaar begint te komen. Het gaat hier nog niet zozeer om Inter, de Milanese club die al onstuimig naar het kampi oenschap op weg is, als wel vooral om de ploegen in de staart van de competitie, die op het punt staan naar de B-divisie te verhuizen en protesten kunnen laten ho ren wegens werkelijke of vermoedelijke knoeierijen. De federale „rechter” De Bia- se begint met een verhoor van de journa listen die de duidelijkste beschuldigin gen hebben geuit, maar tegelijkertijd vraagt ook de officier van justitie in Rome een politierapport over de klan- destiene weddenschappen. In de volgen de fase komen er geruchten over gok kers, die zich bedrogen achten door spe lers die zich niet aan de afspraken heb ben gehouden. De voorzitter van de Fe dercalcio, Artemio Franchi (ook voorzit ter van de Europese Unie, de UEFA, en vice-voorzitter van de internationale or ganisatie, de FIFA) probeert in het ge heim in contact te komen met enkelen van de benadeelde gokkers. >.650,- •.950,- 1.750, >.950,- >.750,- >.450,- >.350,- 1.350,- 1.950,- ’.950,- >.250,- 1.650,- 1-250,- >.750,- 1.950,- 1.950,- >.250,- 1.750,- ’.950,- >.950,- >.750,- >.450,- 3.950, - 3.750,- 7.950, 3.750,- 3.450,- 4.950, - 3.950, - 1.250, - 3.750, - 7.250, n 2.750, - 5.750, - 7.500,- 6.750, - 7.250,. 3.750, - ITO'S AAN- r De rechtbank van Perugia heeft de artsen Mario Tomassini en Fino Fini gedurende de periode van één jaar verboden werkzaam te zijn in het Italiaanse voetbal. De rechtbank achtte bewezen dat beide geneesheren on zorgvuldig te werk zijn gegaan met betrek king tot het overlijden van Renato Curi, een speler van US Perugia, in 1977 tijdens een wedstrijd tegen Juventus. Curi, die op het speelveld stierf, was daarvoor verscheidene malen door Tomassini (als clubarts) en Fini (de dokter van de Italiaanse voetbalbond) onderzocht. Het tweetal had daarbij een har tafwijking over het hoofd gezien. van de toto-opbrengst over voor het Olympisch Comité, dat de verantwoor delijkheid draagt voor de sportbeoefe ning in Italië. Vandaar dat iedere ande re vorm van weddenschappen wettelijk is verboden en dat ontduiking van deze wet dus schade berokkent aan de Itali aanss sport. En dat wil zeggen ook aan minder populaire sporten dan voetbal: atletiek, zwemmen of schermen. Al dadelijk in het eerste artikel over deze kwestie (op 16 januari) suggereerde „Paese Sera”, dat „miljarden aan onwet tige inzetten de competitie in de eerste en tweede divisie dreigen te vervalsen”. Een van de koppen op de sportpagina citeerde een anonieme speler: „Ik neem 80 miljoen en zet ze in op onze neder- 1 "Ul;" DEN HAAG. Ron Steens, de 27-jarige aanvoerder van het Nederlands hockey- elftal en met 139 interlands recordhou der, heeft bondscoach Wim van Heumen meegedeeld dat hij stopt met spelen in Oranje. De Rotterdamse student, die op de wereldkampioenschappen te Buenos Aires en de Europese kampioenschappen te Hannover onder zijn normale vorm bleef, kan het geestelijk niet langer op- brengen. Zijn studie vergt zoveel energie, dat hij niet gelooft de voor een zwaar toernooi als de Olympische Spelen (waar tegen hij geen bezwaar heeft) vereiste vorm terug te winnen. De hele affaire begon met een onder zoek van een Romeins dagblad „Paese Sera”, naar het verschijnsel van de clandestiene weddenschappen. In Italië wordt de hele sportbeoefening, niet al leen die van het voetbal, bekostigd uit de opbrengst van de voetbaltoto. Na aftrek van premies, belastingen en or ganisatiekosten, blijft er 26,5 percent te publiceren, omdat het niet overeen komt met wat hij de rechter heeft ver teld, blijkt op de band te zijn opge nomen. Van dit ogenblik af begint alles mis te lopen voor de verdachte spelers. Crucia- ni en Trinca worden gearresteerd, zij bevestigen hun beschuldigingen en ko men op de proppen met cheques, opna men van telefoongesprekken en andere bewijsstukken. In verdere verhoren beginnen sommi ge spelers bekentenissen te doen. Stefa no Pellegrini (van Avellino) en Della Martira (van Perugia) trachten onwaar schijnlijke verklaringen te vinden voor cheques van Cruciani, die door hun echtgenoten zijn geïnd. Enkele dagen later geeft Della Martira toe, dat hij acht miljoen heeft gekregen voor de wed strijd van zijn club tegen Avellino. Montesi wordt opnieuw aan de tand gevoeld en zou volgens sommige berich ten zijn vroegere verklaringen tegenover de officier van justitie hebben herroe pen. Het is nu in ieder geval duidelijk, dat er iets heel smerigs aan de knikker is en eigenlijk kan niemand zich erover verbazen, wanneer afgelopen zondag de eerste 14 hechtenisbevelen worden uit gevaardigd en in uitvoering gebracht, waar men er het zekerst van kan zijn dat alle verdachten op hetzelfde ogenlik in verzekerde bewaring kunnen worden genomen: in de kleedkamers na afloop van de competitiewedstrijden. De Federcalcio houdt zich nog steeds van den domme. „Ik kan geen enkel commentaar geven”, zegt Franchi, „ik heb geen nauwkeurige gegevens in han den”. Maar de competitie gaat door, voegt hij er onmiddellijk aan toe, hoewel de waarde van het hele kampioenschap nu wel tot nul is gedaald. De beschuldigingen hebben met name betrekking op vier competitiewedstrij den: Milan-Lazio en Lazio-Avellino in de eerste divisie en Taranto-Palermo en Vicenza-Lecce in de tweede divisie. Daarbij moet men bedenken, dat Cruci ani en Trinca er zich enkel over bekla gen, dat ze zijn opgelicht door spelers, die zich niet aan de betaalde afspraken hielden, maar vanzelfsprekend hun mond houden over andere omkopingen die wel het beloofde resultaat hebben opgeleverd en waaraan zij dus dik heb ben verdiend. Op die manier blijft er geen enkele club en geen enkele speler meer onverdacht. Na de bliksemactie beginnen de verho ren en dan komen de eerste grote beken tenissen. De keeper van Lazio, Massimo Cacciatori, geeft toe dat hij een cheque van 15 miljoen, met de handtekening van Cruciani, heeft geïncasseerd. Zijn verklaring: hij kreeg hem van aanvoer der Pino Wilson, en: wat de aanvoerder doet is welgedaan. Hij heeft zich nooit afgevraagd waar dat aangename ca deautje vandaan kwam of waar het voor diende. Wilson blijkt het wel te weten: Op 1 maart barst de bom: twee Ro meinen de groenteman Massimo Cruci ani en de restauranthouder Alvaro Trinca dienen een aanklacht in bij de justitie, die twee dagen later door het Romeinse dagblad „Corriere dello Sport” wordt gepubliceerd, met naam en toenaam van 27 topspelers, die de twee gokkers zouden hebben opgelicht. Hierbij zijn twee spelers van het natio nale elftal, Paolo Rossi en Bruno Gior dano, de oud-international Enrico Al- bertosi en andere nationaal of zelfs in ternationaal bekende voetballers. de Romeinse gevangenis „Regi- ven, kunnen hen in de verleiding bren gen, er nog een centje bij te verdienen. Dat begint met weddenschappen, des noods op de nederlaag van de eigen club, en het kan ook ontaarden in het aanne men van steekpenningen om juist zo’n nederlaag tot stand te brengen. Om nog maar niet te spreken van de commerciële waarde van de topspelers. Niet ten onrechte had het Romeinse dag blad „La Republica” deze week, na de veertien arrestaties van zondag, de kop: „Acht miljard (20 miljoen gulden) achter de tralies”. En toen de nationale benja min en topscorer in de lopende competi tie Paolo Rossi zich maandag voor zijn verhoor bij de rechter vervoegde, herin nerde de hele pers aan zijn bijnaam van „Mister vijf miljard”. Zo hoog ligt naar schatting zijn waarde op de transfer markt. De zaak is nu definitief in handen van de rechter en de federatie krijgt al na enkele dagen het verzoek, het eigen on derzoek voorlopig op te schorten, een verzoek waaraan maar al te graag wordt voldaan. De twee clubs die zich het meest geblameerd schijnen te hebben zijn Milan en de Romeinse club Lazio. Lazio-speler Montesi verklaart aan „La Republica” dat hem voor de wedstrijd Milan-Lazio van 6 januari zes miljoen lires zou zijn aangeboden om zijn club te laten verliezen. Hij zou dit aanbod hebben afgewezen en zich ziek hebben gemeld, en de zes miljoen zouden aan een andere niet ge noemde speler van Lazio zijn gegeven. Later ontkent Montesi deze uitlatingen, maar het hele gesprek, compleet met een latere smeekbede om dit toch vooral niet De volgende bekentenis komt van Mi- lan-voorzitter Felice Colombo. Hij heeft altijd ontkend iets te weten van de 20 miljoen die zijn club in totaal aan Lazio zou hebben uitbetaald. Maar nu de officier van justitie hem laat zien, dat de 20 miljoen wel degelijk van zijn rekening zijn gehaald en kijk aan, hoe toevallig, enkele dagen na Milan-Lazio, begint hem iets te dagen. Ach ja, na tuurlijk, Albertosi zei me zoiets over ene meneer Cruciani die voor dat geld ervoor kon zorgen dat wij zouden winnen. Natuurlijk heb ik geweigerd en wij wonnen toch. Maar daarna kreeg ik drei gende telefoontjes, en toen heb ik maar toegegeven. Zo komen er langzamer hand scheuren in de muur van stilzij- gendheid die de eerste tijd rondom de affaire was opgetrokken.Een paar da gen in isolement in een gevangeniscel blijkt wonderen te doen voor het geheu gen en de tongspieren. Wat er verder nog loskomt, nu ook allerlei anderen aan de lopende band worden verhoord (behalve Paolo Rossi kwam ook „Golden Boy” Gianni Rivera, nu vice-voorzitter van Milan, in Rome aan) wordt met de groot ste spanning afgewacht. En eindelijk kan ook de Federcalcio er niet langer omheen, er althans kennis van te nemen dat er misschien iets aan de hand is. Donderdagmiddag besloot het bestuur, de veertien gearresteerden „uit voorzorg” te schorsen voor de duur van het onderzoek. Dat betekent, dat dertien spelers voorlopig niet meer kun nen deelnemen aan de competitie (Lazio is er het ergst aan toe met vier spelers uit het eerste elftal) en, als het onderzoek niet voor juni gunstig is afgelopen (voor de Italiaanse justitie zou dat een record tijd zijn), dat ook het nationale elftal het bij de Europese kampioenschappen minstens zonder goalgetter Bruno Gior dano zal moeten stellen. En de be stuursvergadering van aanstaande za terdag, die eindelijk de definitieve be slissing zou moeten nemen over de toela ting van een buitenlandse speler per club in de eerste divisie, is nu ook voor onbepaalde tijd uitgesteld. Niet-Italianen, die een oogje mochten hebben op uitzonderlijke salarissen, plus de mogelijkheid van aangename en makkelijk verworven bijverdiensten, dienen nog een tijdje geduld te hebben. laag”. De beschuldigingen werden overgenomen door alle andere kranten en het lag voor de hand dat iedereen wel een wedstrijd kon citeren, waarvan de uitslag volkomen onverwacht en dus „vermoedelijk vervalst” kon worden. Het was het begin van een lang verhit debat, waarin sommige idealisten tegen de steeds duidelijker aanwijzingen in bleven volhouden, dat de sport, en met name de voetbalsport, in Italië het enige RenKvedioging op de Stenekening Of misschien moet men nu zeggen: lag, want als zou blijken dat ook hij zich heeft laten omkopen, valt zijn waarde als een baksteen, en is zijn club, Perugia, te vergelijken met de man die zijn geld heeft belegd in goudstaven en plotseling tot de ontdekking komt dat hij oud roest in de brandkast heeft. Zijn salaris wordt geschat op drie ton per jaar en wat hij daar bovenop nog in de wacht sleept aan premies voor doelpunten en overwinnin gen, wordt aan ieders verbeelding overgelaten. Aan gemakkelijk geld verdienen zijn de topspelers uit de eredivisie gewend. Zij weten tevoren, dat dit luilekkerland maar betrekkelijk kort zal duren, zolang namelijk als hun benen, longen en ande re organen de inspanning kunnen vol houden (ofschoon een van de gearres teerden, de keeper van AC Milan, Enrico Albertosi, niet minder dan 533 wedstrij den in de eredivisie en 34 in het nationale elftal op zijn naam heeft staan). Dit vooruitzicht, en de aangename ge woonte van veel geld verdienen en uitge- is waarbij iedereen nog schone handen heeft en het fatsoen wordt hoogge houden. Onverschillig is niemand: het voet balschandaal wordt overal en voortdu rend besproken en becommentarieerd- En dat ligt ook voor de hand, want het gaat om de meest populaire sport van het land, waar miljoenen guldens in omgaan. De officiële voetbaltoto alleen al had dit seizoen een gemiddelde weke lijkse opbrengst van 17 miljard lires (40 miljoen gulden) en de zes winnaars van zondag 2 maart, die 13 uitslagen goed hadden voorspeld kregen ieder een be drag van 467.596.200 lires (circa 1.200.000). Het aardige hiervan is overigens (dat is ook een Italiaanse sport geworden) dat de fiscus daarvan niets wijzer wordt. Lang voorbij zijn de tijden dat een win naar de hele buurt uitnodigde om zijn „13’ te vieren: tegenwoordig laat men zijn totobiljet door een bank innen en blijft men voor eeuwig anoniem, voor de buurt, voor de pers en dus ook, en voor al, voor de belastinginspecteur. PAOLO ROSSI: mister Vijf Miljard een onbekende meneer bood hem de cheque aan om zijn club te laten verlie zen tegen Milan, maar hij liet het papier tje doodleuk op de grond vallen, waar het voor de grap door Cacciatori werd opgeraapt. Natuurlijk zetten ze alles op alles om de wedstrijd tegen Milan te winnen, maar helaas, het mocht niet baten, toen ze toch eenmaal hadden verloren, beslo ten ze de cheque maar te laten innen door een vriend. ƒ-» W

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 33