TENTOONSTELLING ALS EERBETOON IN HET GRAND PALAIS Miro, kunstenaar met Notre Dame, Viollet Le Due’s grootste perfect kleurgevoel monument exposities .DEVRIES Spin Marty’s Chicken Cellar gaat niet door 75 JAAR Ed jiiij iiiil einc fr.u. Gasophoping en opgeblazen gevoel verdwijnen snel en betrouwbaar met ram ELKE ZONDAG Beweging gevangen in plastiek Jits Bakker iiiil 13 ZATERDAG 2 9 MAART 19 8 0 KUNST door Rudolf Bakker Lijst GJ tT Kwart eeuw Goedsmakende kauwtabletten Verpakkingen a 20 en 50 stuks in doordrukstrips Lees vooraf de gebruiks voorschriften Uitsluitend bij apothekers en drogisten Jits Bakker tapijtreiniging, vaste vloerbedekking losse kleden bankstellen Geen traditie meer meubelkeur^rtX zitparadijs^SA/ PARIJS. Met een kijker zie je in een kerk alles beter, zeker de rozetten,, zoals die hoog in de lucht het licht doorlaten in rood, blauw en goud. De Notre Dame in Parijs heeft drie van zulke gegantische ramen. Een half miljoen toeristen per jaar heft hier de ogen ten hemel en vindt dan de zuidelijke rozet de mooiste. Dat is nu juist het raam waar het ingrijpendst aan werd gerestaureerd en wel door de 19e eeuwse wonderman Eugène Viollet Le Due (1814-1879), wiens naam in Parijs weer op aller lippen is. SPRANKELENDE VERKOOP VAN LUXE BRAZILIAANS LEREN MEUBELEN r ■'a'ïSA-’ 42 was ARTHUR BELMON Portret van Viollet le Due uit 1878. (ADVERTENTIES) T a ART dag (ADVERTENTIE) - Als in 1834 de schrijver Prosper Méri- mée (van het door Bizet op muziek gezette Carmen) tot inspecteur-generaal van de historische monumenten wordt benoemd, laat hij eerst een lijst opstellen van de gebouwen die urgent dienen te worden gerestaureerd. Zelfs fotografen worden meegestuurd en een deel van de giganti sche hoeveelheid foto’s die zij in die dagen maakten, was kort geleden in een van de Parijse metrostations tentoongesteld. „miss taart” oprees uit een metersgrote slagroomtaart. Vele kilo’s slagroom, gela tine, cake en vruchten vlogen door de ruimten van de academie. Het Parisiana Strijkensemble, voor de gelegenheid met het Taart en Tee-gezelschap uit Gent naar Amsterdam gekomen, zag zijn instrumen ten tot ware taarten verworden. Dat was voor de Belgen het signaal om er mee op te houden. Het werd de Belgische taartspecialisten allemaal te veel. Bedroefd en onder de slagroom verlieten zij de school. met zijn „Notre Dame de Paris” in 1831 de belangstelling voor de vervallen kathe draal had doen herleven. Voor Viollet Le Due komt er dan geen einde meer aan het werk. Het aantal gebouwen, kastelen, kerken, landhuizen en monumenten dat Viollet tot aan zijn dood in 1879 onderhanden neemt, vult lange lijsten. Zelfs tot de kerk van Roermond strekt zijn activiteit zich uit. Tientallen projecten zijn tegelijkertijd in ontwikkeling. Viollet reist als een gek door het hele land, zich langzaam ver vreemdend van vrouw en kind, met wie hij door een uitvoerige correspondentie blijft verbonden. Een kwart eeuw was Viollet met de Notre Dame in de weer. Tot in de kleinste Hij maakt de tekeningen voor mytholo gische monsters in de dakgoten, ontwerpt de bronzen en 2,70 meter hoge koorlesse- naar (nu in het Grand Palais) en restau reert ten slotte de rozet in de zuidelijke gevel. Behalve hij wist niemand meer hoe dit moest gebeuren. Tijdens een restaura- tie in 1730 was tergelijkertijd de hele zuid- gevel mee naar beneden gekomen. Viollet Le Due overkomt zo iets niet. De meeste ruzie krijgt hij over de wederopbouw van de spits op de kruising van schip en transept, die nu als onder deel van een harmonisch geheel door nie mand meer wordt bestreden. Sterker nog: wie de Notre Dame van Viollet Le Due vergelijkt met die welke op oude gravures is afgebeeld, zal moeten vaststellen met welke zorg de restaurateur zijn best heeft gedaan de indruk van weleer te behouden. Rond de 750.000 kilo wegende spits gaan trapsgewijs de beelden van de 12 aposte len omhoog. Ieder van hen, drie en een halve meter, werden ze ontworpen en in koper gegoten door Viollet’s tijdgenoot Geoffroy de Ghaume. Wie van de Boule vard St. Michel uit langs de Seine-kade loopt en de zuidgevel van de Notre Dame voor zich heeft, stelt vast dat de bovenste apostel in de zuidoost-hoek van de kerk zijn rug naar de anderen heeft toege keerd. Het is de heilige Thomas, schutspa troon van de architecten. De linkerhand met het gebaar van een ziener voor de ogen houdend, is hij schijn baar in gedachten verzonken voor de spits, waarvan het puntje zich 96 meter hoog boven de begane grond verheft. Dit beeld heeft Geoffroy de Chaume de trek ken gegeven van de oudere Viollet Le Due. Het is een eerbetoon aan de man die een belangrijk deel van het Franse monu- meritale erfgoed voor het nageslacht heeft bewaard, die een zinvol denken over de kunst van het restaureren weer op gang bracht en die nieuwe generaties van am bachtslieden kweekte, die een rozet kun nen repareren zonder dat hij in scherven aan hun voeten uiteen valt. details hield hij zich met de wederopbouw bezig. Viollet ontwerpt opnieuw de 28 ko- ningen van Juda in de voorgevel, die tij dens de revolutie waren omgehaald, om dat men dacht met koningen van Frank rijk te doen te hebben. Galerie Tholen heeft ook zo zijn contac ten in de kunsthandel. Enige maanden geleden konden we in de Anegang 31 al een serie etsen zien van Max Ernst, en op dit moment heeft Tholen de hand kunnen leggen op een twintigtal bladen grafiek van de Spanjaard Joan Miró. Het betreft hier litho’s en kleuretsen, die Miró zijn (geb. 1893) rond 1970 gemaakt heeft. In de jaren twintig en dertig heeft Miró partijtje stevig meegeblazen in stromingen als Da da en het surrealisme. Hoewel het tot het uitbreken van de Spaanse burgeroorlog duurde voor Miró in Parijs ging wonen, kwam hij er ook voordien regelmatig om te werken. Zijn vriendschap met Picasso is natuurlijk van grote betekenis geweest. Maar daarnaast ging hij ook om met men sen als Masson, Breton, Aragon en Ernst. Hoewel Miró in zijn lange kunstenaars loopbaan heel wat stijlen heeft doorlopen (Fauvisme, Cubisme, Surrealisme, Primi tivisme, en zo nog wat) heeft het werk toch altijd iets geheel eigens. Dat je dus bij eerste aanblik direct denkt: „Hé, Miró!” (De tentoonstelling bij Galerie Tholen, Aiiegang 31, duurt nog tot en met 5 april. Open: wo. t.m. za. 12-17 uur). Direct aanspreekbaar mogen we de bronzen beeldjes en beelden van Jits Bak ker wel noemen. Naar de bedoeling van de kunstenaar hoeven we niet lang te raden. Voor Ook levering nieuwe vloerbedekking en gordijnstoffen ZIJlweg 286, Haarlem. Tel.: 023-313289 (Van onze kunstredactie) HAARLEM. Wegens een blessure van een der acteurs kunnen de voorstellingen van Spin Marty’s Chicken Celler, van 3 tm. 5 april in de Toneelschuur, niet door gaan. Theatergroep Perspekt komt op een later tijdstip - waarschijnlijk in mei - met deze produktie terug. HAARLEM. In de internationale kunsthandel circuleert nog al eens wat minder bekend grafisch werk van de werkelijk hele groten uit de moderne kunst. Waar het werk nou precies van daan komt, en waar de baten bij eventue le verkoop naartoe gaan, blijft voor niet- ingewijden in deze wereld vaak een raad sel. Op de meubelafdeling van De Bonne- terie Pander wordt de argeloze bezoe ker bijvoorbeeld op dit moment getrak teerd op een vrij omvangrijke Dali-ten- toonstelling. Daar onze musea nauwe lijks budgettaire ruimte hebben om dit soort werk te exposeren, laat staan aan te kopen, moeten wij, als publiek, ons misschien maar niet al te zeer verdiepen in de achtergronden van het kunstbe drijf, maar veeleer de geboden kans aan grijpen om iets van deze grote jongens te aanschouwen. Mérimée moet vaststellen dat Frankrijk geen traditie meer heeft in het restaure ren. In vorige eeuwen leidde alles wat men ondernam tot rampen - onder andere in de Parijse Notre Dame - en er zijn geen architecten en evenmin handwerkslieden die de technieken van weleer beheersen. Oom Delucluze herinnert Mérimée aan Viollet Le Due De jongeman is 26 jaar als hij de op dracht aanvaardt de basiliek van Vezelay van de ondergang te redden. Vier jaar later - hij is 30 - wordt zijn plan tot restauratie van de Parijse Notre Dame aangenomen. Het was Victor Hugo die Hoewel men ook daar weer voorzichtig mee moet wezen. Als het gesprek gaat over het vervalsen van moderne kunst zijn de meestgehoorde Grote Namen steevast die van Modigliani en Miró. Maar ook namaak is natuurlijk een zekere vorm van erkenning. Nou heeft het Miró aan erkenning nooit ontbroken: vooral na de oorlog zijn er over de gehele wereld grote overzichtstentoonstellingen van zijn werk gehouden, afgelopen najaar nog in Flo- Jits Bakker probeert zijn „modellen” weer te geven op het moment dat ze in volle actie zijn. Of deze activiteit nu be staat ui het bespelen van een muziekin strument, het slaan van een tennisbal, of het maken van een dansje, is Bakker om het even. Het gaat hem erom de beweging te vangen in een beeld dat per definitie stil staat. In deze bedoeling slaagt hij met verve, altijd komt er wel iets over van dynamiek. Of het nou kunst met een grote K is, durf ik niet te zeggen. Wel dat het prettig is om er naar te kijken, en wel zeker dat er voor dit soort werk een ruim publiek is. Dit blijkt ook wel uit het succes van de aan Jits Bakker zeer verwante Kees Verkade. Onze voormalige streekge noot heeft het zelfs al geschopt tot baron in Monaco, als ik het weekblad Privé er goed op nagelezen heb. Ook Jits Bakker timmert flink aan de weg. Naast het vrije werk krijgt hij nogal wat opdrachten voor wisseltrofeeën. Zo hebben Jan Raas, als sportman van het jaar, en Jan Timman, sinds vorige week weer Nederlands schaakkampioen, een beeldje van Bakker in hun prjjzenkast staan. Zoiets geeft al aan dat je je met het werk van Bakker nauwelijks een buil kunt vallen. Enerzijds is het risicoloos, anderzijds bijzonder vaardig gemaakt. Maar waar staat ge schreven dat moderne kunst niet voor een breed publiek gemaakt moet kunnen worden? Voor de meeste toeristen in Frankrijk blijft de Parijse Notre Dame Viollet’s grootste monument, al zullen maar weini gen zich realiseren dat wat ze nu zien, allang zou zijn verdwenen als de kennis en het inzicht van Viollet aan voorgaand ver val geen halt hadden toegeroepen. Tijdens de keizerskroning van Napoleon I in 1804 kunnen de scheuren in de muren nog maar nauwelijks achter vlaggen en vaan dels worden weggemoffeld. De restaura teurs van Lodewijk XIV hadden grotere rampen aangericht, dan die welke men latAr Viollet verweet. „Clownerie” is de titel van een tentoon stelling die van 29 maart tot en met 27 april in de bedrijfsruimten van Bloch- Tiamo in Lelystad wordt gehouden. De meer dan 70 kunstwerken staan alle in relatie tot het circus. Zij zijn afkomstig van onder andere Karei Appel, Aat Veld hoen en Cottavoz. Bij Fijnaut aan de Amsterdamse Kei zersgracht is van 29 maart tot en met 4 mei een collectie Nederlandse moderne kunst uit het laatste kwart van de negentiende eeuw en de eerste helft van de onze geëx poseerd. Bij Iff in Hilversum zijn tot en met 15 april aquarellen van Grada Bouman te zien. Van 18 april tot en met 14 mei wor den ze bij Iff in Tilburg tentoongesteld. Van 23 tot en met 25 april wordt in Deventer een landelijke tentoonstelling gehouden van projecten voor huisvesting van een- en tweepersoonshuishoudens. De organisatie is in handen van de stuur groep een- en tweepersoonshuishoudens en het Bureau Voorlichting van de ge meente Deventer in samenwerking met het ministerie van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Het doel van de ten toonstelling is mogelijkheden té tonen die de subsidieregeling voor de zogenaamde Van-Damwoningen biedt. Onder de titel „bewaar het land” wordt van 2 april tot 5 mei in de Portieljezaal van Artis in Amsterdam een fototentoonstel ling van Lies Wiegman gehouden. De ex positie vindt plaats ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van natuurmonumen ten. Zij is de eerste in een reeks die op tien verschillende plaatsen in Nederland gedu rende het jubileumjaar wordt gehouden. Na Amsterdam zullen de foto’s onder meer te zien zijn in Maastricht, Asten (N- B), Domburg, Groningen, Den Haag, Leeuwarden, Naarden en Texel. Vrije dag? Meubelkeurdag! ■Ai (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Op initiatief van leerlingen en docenten van het basis jaar van de Amsterdamse Gerrit Rietveldacademie werd gisteren de Nationale Taartdag gevierd. Wie maar met een taart de kunstacade mie bezocht, kon deelgenoot worden van het festijn, dat in de loop van de avond volkomen uit de hand liep. Tot de meer in het oog lopende restaura ties behoorde die van het kasteel van Pierrefonds - ten noorden van Parijs - in opdracht van keizer Napoleon III. Voor Pierrefonds ontwerpt Viollet Le Due ook nog het meubilair en een koninklijke trein om er heen te rijden. De kritiek op de verrijzenis van het grotendeels vervallen kasteel is weer oorverdovend. Ook toeris- i ten van onze tijd vinden het misschien te „nieuw” en te „gelikt”, maar wie de foto’s van voor en na de restauratie naast elkaar legt, zie toch allereerst de getrouwheid waarmee Viollet Le Due van een uiterste soberheid zocht naar nieuwe materialen - zoals later staal - om zijn doel met de simpelste middelen te bereiken. In dit streven wordt hij zelfs wel met onze eigen tijdse Le Corbusier vergeleken, die droomde van „woon-machines”. rence. Miró heeft zijn werkdrift door al 'deze belangstelling nooit laten afremmen. Op bijna 87-jarige leeftijd is hij nog steeds actief. Zijn werk is in de loop der jaren wel wat ingetogener gewordenf, de gigan tische kosmische ruimtes met zijn ontel bare, uit de genitale sfeer afkomstige we zentjes, maakt hij niet meer. Maar ook aan de grafiek bij Tholen is nog wel af te zien dat Miró een man is met een perfect kleurgevoel, én met een uiterst particulier vorminzicht. Uit die chaos aan ruïnes was het moei lijk een eerste keus te maken, maar Méri mée hield zich aan de richtlijn dat het betreffende monument „typisch moest zijn voor zijn tijd”. Bovendien werd beslo ten de keus klein te houden, maar om wat men aanpakte dan ook van de kelder tot de zolder op te knappen. Deze opvatting paste precies in het beeld van Viollet Le Due. Zijn omstreden stelling luidde immers dat restauratie niet betekent louter repareren, maar veel meer herstellen in een complete staat, desnoods naar een situatie waarin het bouwwerk zich in zijn historie nimmer bevond. Viollet Le Due knutselde geen lappendekens. Wat hij nastreefde, een totale herrijzenis. In zijn beroemde en kort gelden weer uitgegeven „Gesprekken over architec tuur” maakte Viollet Le Due de vergelij king tussen een gebouw en een boom. Bij een boom zijn aard, vorm en zin van de wortels tot aan de uiterste topjes van de takken in hun geheel zichtbaar, aldus Vi ollet Le Due, en zo behoort het bij een bouwwerk ook te zijn. Wanneer een architect niet al tijdens het maken van zijn plan de „boom” in zijn geheel voor zich ziet, komt er later niets van te recht, zo voegt hij er nog aan toe. Geen wonder dat Viollet later oök al de bewondering oogstte van de spaanse ar chitect Gaudi, wiens kathedraal als een gotische plant in Barcelona bij heel wat toeristen bekend is. Nederlands grootste kollektie echt Braziliaans leren meubelen staat zondag te kijk. Onderga op uw gemak de rijkdom van echt Braziliaans leer. Geniet van de bijzonder lage prijzen Scheveningen - Zandvoort Gevers Deynootweg 83 Stationsplein 13-15 Zondag geopend van 11-17 uur. Zondag geopend van 13-17 uur. Donderdagavond koopavond Vrijdagavond koopavond ook dagelijks geopend ook dagelijks geopend Het beeld van de apostel Thomas, dat de Notre Dame siert en dat de trekken van het gezicht van Viollet le Due vertoont. Een boeiende tentoonstelling herdenkt het werk van deze universele geest, zon der wie de Notre Dame nu een ruïne zou zijn. En eveneens zulke beroemde toeristi sche trekpleisters als de Carcasonne, de Mont Saint Michel, de kerk van Vezelay in de Bourgogne, de koningsgraven in de kerk van Saint Denis en het kasteel van Pierrefonds. Op een kille februarimorgen hef ik mid den in de Parijse Notre Dame mijn kijk glas, boven het gedreun van het orgel, omhoog en plons midden in Viollet Le Due’s zuidelijkste rozet. Waar alles sa menkomt, troont Christus, omringd door de figuren van het nieuwe testament. Zwaar als de tonen van hét orgel zijn de kleuren, uitwaaierend op het ritme van de gebogen lijnen naar de buitenrand, waar elf kleine medaillons de historie van Mat- thëus vertellen. Het blauw van de medaillons is 12e eeuws. Martelaren en apostelen binnen de kleinere cirkels spelen harmonisch mee in deze glazen reidans. Wat is van Viollet en wat origineel? Wie zo restaureert, treft weinig blaam. Toch stond Viollet Le Due jarenlang als de verkitscher van de go- thiek in officiële kringen te boek. Ieder bouwwerk dat hij aanpakte, zag hij als een „organisch” geheel dat aller eerst diende te „functioneren”. Het was juist dit consequent volgehouden uit gangspunt dat hem veel kritiek en vergui zing bezorgde en tergelijkertijd tot de voorloper maakte van stromingen zoals die zich begin deze eeuw in het „Bauhaus” ontwikkelden. Bovendien vond hij met zijn theorieën een hartstochtelijk navolger in de grote Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright, die Viollet’s „Gesprekken over architectuur,, zijn kinderen als verplichte lectuur voorschreef. In het „Grand Palais,” is tot 5 mei een omvangrijke tentoonstelling te zien over de onbegrijpelijke hoeveelheid werk die Viollet in zijn leven verzette. Pas in 1830 begon de Franse staat zich druk te maken over de erbarmelijke toe stand van zijn historisch erfgoed. Het was op de vleugelen van de romantiek, wat betekende een hartstochtelijke belang stelling voor de middeleeuwen, dat men op zoek ging naar de sporen van die tijd. Litho (naamloos) van Miro, te zien bij galerie Tholen. Wie denkt dat een taart gemaakt wordt om te eten heeft daar op zich gelijk in, maar toch hadden de meeste leerlingen van de Rietveldacademie daar een andere kijk op. De meest creatieve produkten werden binnengebracht; veel hadden ech ter niets van de „normale” aanblik van dit banketbakkersprodukt. Een „barricadetaart”, gebouwd met bakstenen herinnerde aan de kraakacties in de Vondelstraat. Veel mensen hadden zich ook laten inspireren tot het uitbeel den van de hongersnood of hadden een andere kritische benadering. Toch was het merendeel van de taarten geschikt om op te eten, hoewel je daar nooit zeker van kon zijn. Zeepsop, spelden en scheermesjes maakten het proeven van deze kunstwerken tot een waar gevaar. Het was alsof het moest gebeuren. Slap- sticktaferelen vonden plaats nadat een -■ s

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13