Petescu Commissie-voorzitter professor Giltay Veth: Straf Schoenaker niet opgeschort Corver fluit halve finale manager DS’79 I Belangrijkste punt: een uniform beleid AFWEZIG TEGEN PEC 99 99 -1 - F3 Haarlems Dagblad IJmuider Courant Beverwijkse Courant X; Omkoopschandaal Sleutelfiguur in gevangenis afgetuigd gif ttlili „Knap laat” 17 SPORT ZATERDAG 2 9 MAART 19 80 i ca! d ion. MHir J E/ke dag bij meer dan 75.000 gezinnen op tafel ige, en rote drie lig- reer ian- zien lisje j en 5 en stu- ras, ard, jok- g te traat, il vrij) t van scent 3,35 uken, ners, d. >e- i2). er, ng en lig Ie- V. lar, ft ren Kennis bundelen Louter theorie Snel reageren Knelpunten SPORT VANDALISME KUN JE NIET UITBANNEN Professor Mr. Giltay Veth: „De overheid is tekort geschoten iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 63. maar Lend De commissie van beroep betaald voet bal heeft geen reden gezien om de aan Schoenaker opgelegde straf op te schor ten. Namens Ajax en Dick Schoenaker had mr. J. P. R. Scholten beroep aangete kend tegen de schorsing voor vier wed strijden en de boete van 400 gulden waar mee de tuchtcommissie van de KNVB de Ajacied heeft bestraft. De commissie van beroep van de KNVB zal de zaak-Schoe- naker woensdag 2 april om 17.15 uur behandelen. ZEIST. Dick Schoenaker zal in de uitwedstrijd van vanavond, tegen PEC Zwolle niet opgesteld kunnen worden. Zes Afghaanse voetballers, die politiek asiel in West-Duitsland hebben aange vraagd kunnen terecht bij de amateur club Schloss Neuhaus bij Paderborn. Fa briekseigenaar Peitz, die belangen heeft in deze voetbalvereniging, heeft de zes een baan aangeboden. De Afghaanse voetbal lers zijn hun land ontvlucht na de Russi sche interventie. Voor de Bundesliga zijn vrijdagavond drie wedstrijden gespeeld. De uitslagen: Borussia Dortmund-Bayen Leverkusen 2- 1, FC Kaiserslautern -MSV Duisburg 4-2, Werder-Bremen-Borussia Mönchen- gladbach 4-2. Voor de eerste divisie van de Engelse league werd gespeeld: Everton- Arsenal 0»l. Corver was in de kwartfinales al actief bij de tweede wedstrijd tussen FC Nantes en Dynamo Moskou in hetzelfde beker toernooi. Schoenaker vecht de straf aan omdat hij van mening is dat die niet in verhou ding staat tot het gebeurde tijdens de wedstrijd. Mr. Scholten acht het onjuist dat de uitspraak uitsluitend is gedaan op grond van verklaringen van scheidsrech ter Mulder, grensrechter Muller en de officiële waarnemer van de KNVB, De Beer, en dat voorbij is gegaan aan de verklaringen van Schoenaker zelf, zijn tegenspeler Degens, alsmede de getuigen Beenhakker en Neefjes. Mr. Scholten stelt verder dat de verklaringen van de heren Mulder, Muller en De Beer onderling af wijken en dat scheidsrechter Mulder het incident niet gezien kan hebben omdat de arbiter met zijn rug naar beide spelers stond. Mr. Scholten zegt dat de tuchtcommis sie ten onrechte voorbij is gegaan aan het aanbod van Schoenaker de televisiebeel den van het incident nauwkeurig te bekij ken. Via die beelden dacht Schoenaker de tuchtcommissie te kunnen overtuigen van het feit dat hij zijn tegenspeler Degens niet heeft geslagen doch van zich heeft afgeduwd. Eric Vilé: geen voorstander van mel dingsplicht. wedstrijden te bezoeken waarvan ik in mijn positie zeg: gut, wat kostbaar. Er is onvrede op het werk, werkloosheid. Het zijn allemaal factoren.” >or- on- <el- ad- ap- alle de d. en d.: en in (Van onze sportcorrespondent) DORDRECHT. Mircea Petescu, voormalig trainer van Telstar en Sparta, wordt manager bij DS’79. De Roemeen tekende vrijdag een contract voor voorlo pig een jaar bij de Dordtse eerste-divisie- club, die na 30 juni geen gebruik meer zal maken van de diensten van jeugdtrainer Frans de Munck. De taak van Petescu wordt vrij veel omvattend, want naast het management zal hij de werkzaamheden van De Munck overnemen. Voorts wordt Petescu belast met de leiding van een voetbalschool en gaat hij het scouting-apparaat beheren. Alvorens het contract te tekenen, wisselde de Oosteuropeaan uitgebreid van gedach ten met hoofdtrainer Jan van Daal. ROME. Centrale verdediger Luci ano Zecchini van Perugia is vrijdag middag door de justitiële autoriteiten in Rome op borgtocht vrijgelaten. Zecchini was een van de dertien voet ballers die als betrokkenen in het „omkoopschandaal” sinds zondag in het huis van bewaring „Regina Coeli” in voorarrest zitten. De 31-jarige Zecchini is de tweede speler, die weer op vrije voeten komt. Eerder deze week werd zijn ploegge noot Giancarlo Casarsa uit de Regina Coeli ontslagen. Beide spelers kunnen zondag in de thuiswedstrijd tegen Fio rentina niet worden opgesteld. Evenals de voetballers die nog in voorarrest zitten, zijn wij door de Italiaanse voet balbond voor twee maanden geschorst. Het proces tegen de Italiaanse voet ballers en de voorzitter van AC Milan begint hoogstwaarschijnlijk vlak na Pasen. Deze snelheid wordt verbazing wekkend genoemd in een land waar de justitie doorgaans uitblinkt in traag heid. De Italiaanse voetbalbond wil voor de aanvang van het eindtoernooi om de Europese titel in juni schoon schip maken. Ook in de publieke opi nie wordt op snelheid aangedrongen. Voor de fruithandelaar Massimo Cruciani, die met zijn compagnon Al varo Trinca de zwarte voetbalpool be heerste en het omkoopschandaal in de openbaarheid bracht nadat hij zich zelf bedrogen voelde, is het verblijf in voorarrest uiterst pijnlijk verlopen. Medegevangenen tuigden Cruciani tij dens een wandeling door „Regina Coe li” af. Hij moest op de ziekenafdeling behandeld worden. De vrouwen van twee spelers, Betty Stringhini en Patricia Morini, hebben inmiddels de Italiaanse president Per- tini verzocht hun echtgenoten vrij te laten. Exact kan ook professor Giltay Veth de ontwikkelingen niet schetsen waar het vandalisme uit voorkomt. Voorop staat dan ook dat de commissie onder zijn voorzitterschap straks zoveel moge lijk informatie over dat onderwerp bij een moet sprokkelen. Ook uit andere landen. „We moeten om te beginnen de kennis vergaren. Die is er. Bij de spoor wegen bijvoorbeeld, maar ook bij de KNVB en bij de grondtechnische dienst. Met de bouw en inrichting van stadions kun je vrij veel doen. De ervaring leeft dat achter doelen veel gebeurt, dat vechtpartijen vaak op staantribunes uit breken, dat je geen concurrerende groe pen bij elkaar in één vak moet stoppen. Daarmee kun je rekening houden. Ver der moeten we profiteren van de studies die over dat onderwerp in andere landen bestaan. Vooral in Engeland zijn er heel wat publicaties over geweest. Die moe ten we snel op de telex krijgen.” DEN HAAG. Arbiter Charles Corver is door de scheidsrechterscommissie van de UEFA aangewezen voor de eerste wed strijd tusen Arsenal (Engeland) en Juven tus (Italië) in de halve finales van het Europese voetbaltoernooi voor beker winnaars. Het duel heeft plaats op woensdag 9 april in Londen. Als grens rechters zullen Piet Bosman en Bart Ram optreden. •ir Dick Schoenaker: straf aangevochten Het blijft toch echter louter theorie van waaruit de aanbevelingen moeten worden gedaan. Uit alles blijkt dat de controle verscherpt zal worden tegen de achtergrond van de criminologische leer dat niet de straf het belangrijkste is, maar dat het gaat om, de „pakkans”. Naarmate die groter is, zal het gedrag meer beïnvloed worden. Baldadigheid zal evenwel altijd plaatsvinden waar de controle verslapt, of waar het niet wordt verwacht. Frappant is het Engelse voor- beeld. De meest beruchte fans van Man chester United zijn de aanhangers uit Londen. Dus of het allemaal wel zoveel zal helpen? „Ik ben de eerste om het te betwijfe len”, zegt professor Giltay Veth. „Maar ik ben ook de eerste om te zeggen dat het moet worden aangepakt. Dit is een aanzet tot een continu en gecentrali seerd beleid, en de commissie zal ook wel slagen in de opdracht aanbevelin gen te doen. De vraag is alleen of die goed zullen zijn. Zijn ze dat niet, dan komt er zoiets van: na ons de zond vloed.” seft de hoogleraar. „Er is ons weliswaar geen termijn gesteld, maar we hebben uiteraard ook niet de tijd tot St. Jutte- mis. Haastwerk leidt tot niets, maar als we anderhalf jaar met onze aanbevelin gen wachten, kunnen we weleens als mosterd na de maaltijd komen. Daarom zullen we met deelrapporten moeten komen om een paar onderdelen alvast in werking te stellen. Als uit het onderzoek blijkt dat het optreden met paarden op de tribunes agressie-verhogend werkt (,„Ik ben er geen voorstander van het is voor het moment wel effectief, maar niet doel treffend”) en dat het dus beter nagelaten zou kunnen worden, dan moet je dat direct ter plekke deponeren. Zo’n aanbe veling zou dan ook moeten worden opge volgd. Daarom willen we ook per se mensen uit de kringen van beleidvoer ders erbij hebben.” Vandaar dat aan minister De Ruiter van Justitie is gevraagd leden van het openbaar ministerie en de politie aan te wijzen. Ter completering van de com missie die verder bestaat uit H. W. de Boer (plaatsvervangend hoofd centrale recherche informatiedienst in Den Haag), directeur De Kimpe van het Fey- enoord-stadion en nog nader aan te wij zen persoon van de Vereniging Neder landse Gemeenten. Giltay Veth vindt dat een goede mixture. „Een puur weten schappelijke commissie zo net als een zuivere KNVB-commissie tot niets lei den”, weet hij. „Het geheel van instan ties moet tot een beleid komen, en dan niet eventjes in de avonduren, nee, het is echte de bedoeling dat de commissie uit professionals bestaat. Uit mensen die dit in hun eigen werk kunnen inbouwen.” Hoe „professioneel” het ook zal wor den aangepakt, overeind blijft dat zelfs met een zeer strak en overwogen beleid alleen het ziektebeeld wellicht zal kun nen veranderen. De ziekte zelf zal blij ven voortwoekeren. De wortels van de kwaal zijn te zeer vertakt. Ze zijn veran kerd in het leefpatroon. De Leidse hoog leraar herkent de symbolen in zijn eigen omgeving. „Er zijn in de hele maat schappij ontwikkelingen waar dat voet balvandalisme uit voortvloeit. Er zijn hier studenten van wie acht fietsen wor den gestolen tijdens hun studie-tijd en ook hier kun je op sommige afdelingen je jas niet zomaar op de gang hangen. Het hele leefpatroon is veranderd. Vroe ger kwamen molestaties en harde wed strijden alleen in de boerendorpen voor. Daar ging je met de grootste schrik heen. In de groter stad had je nooit problemen. Tegenwoordig is het type rend dat het voetbalvandalisme het meest voorkomt bij clubs uit de grote steden. Het leefklimaat is daar blijkbaar het slechtst. De huiselijke gezelligheid ontbreekt, de welvaart is gestegen, waardor horden jongeren in staat zijn En het liefst zo snel mogelijk, zo be- Omdat zij concurrentie vrezen van een televisie-uitzending van de wedstrijd Real Madrid-Hamburger SV (halve finales E.C. landskampioenen) hebben Eintracht Frankfurt en Borussia Mönchen Glad bach hun returns voor de halve finales van de strijd om de UEFA-beker een dag vervroegd. De volledig Westduitse halve finales Eintracht Frankfurt-Bayern Mün chen en Borussia Mönchengladbach-VFB Stuttgart worden nu op 22 april gespeeld. >oort", id op I van 2 >g 5 te nin. in jus en eninr., gr. si. slechts ruime (Van onze sportredactie) HOOFDDORP. Het beeld doemt al te lang versnipperd op. In de ene stad bestijgt politie te paard de tribunes, elders worden honden ingezet en op weer een andere plek komen gehelmde schilden in beweging. Geen absurd con cours hippique, of staaltjes van magi sche dressuur, maar de bestrijding van voetbalvandalisme anno 1980. Overal waar de baldadigheid voorkomt, wordt ze op andere wijze tegemoet getreden; nergens leidt het tot de uitroeiing van het kwaad. Integendeel. De „fans” die zich in daden de felste supporters wil len tonen, zijn hard bezig het betaalde voetbal de nek om te draaien. In de meest letterlijke zin. Een voorspelling van professor mr. Giltay Veth uit Hoofddorp die voorzitter is van de Koninklijke HFC en die on langs werd benoemd tot voorzitter van de nieuwe KNVB-commissie ter beteu geling van het voetbalvandalisme: „Als we het geweld niet kunnen terugdringen en het neemt nog toe, dan zal dat leiden tot een nog verdere financiële ontwrich ting van het betaalde voetbal. Dan is de basis weg en dan kan het snel gebeurd zijn. Dan zou het best kunnen dat prof voetbal over vijftig jaar verleden tijd is en alleen nog voer is voor historici.” Hij verpakt zijn woorden in voorzich tigheid, maar de waarschuwing is er niet minder duidelijk om. Wanneer er niet rap een gecoördineerd beleid komt om de agressie rond (en op) de velden te bestrijden, staat de vernietiging van de bedrijfstak voetbal voor de deur. In de huidige situatie is van een echte aanpak geen sprake, „er wordt maar wat aange rommeld”, dus is het hard nogid dat de maatregelen centraal gedicteerd gaan worden. maar niet naar het vak. Waar ze de vrije loop kregen, daar begon de baldadig heid. Misschien moeten we toe naar be wakingsdiensten en begeleiding door agenten, ook binnen het stadion. Wel licht ook is er iets te bereiken met aparte ingangen, zodat de mensen met een staanplaats ook alleen maar naar die staanplaatsen toe kunnen.” FOUILLEREN: „Het is gevaarlijk al leen een bepaalde groep te fouilleren. Dan bestempel je die groep als gevaar lijk en crimineel. We zullen er wel bij terechtkomen, maar dan zal er een me thode voor moeten zijn, zonder discrimi natie. Niet dat de jeugd wèl wordt ge fouilleerd en de mensen met de gleuf- hoeden niet. Dat zou een aanzet tot wan gedrag zijn.” HET ARBITRAAL OPTREDEN: „Dat kun je niet overslaan, maar dat moet ook niet op de voorgrond worden geplaatst. De arbitrage kan nooit de be slissende factor zijn. Topspelers vinden de gedachte dat de agressie op het veld ovefslaat naar de tribune niet juist. Ik ook niet. Het kan wel meewerken, maar ook bij een wedstrijd die vlekkeloos ver loopt, komt het op de tribunes soms tot rotzooi. Dat is een ingekankerd gezwel. Als de arbiters uniformer zouden gaan optreden, zou dat misschien één procent schelen.” Veel meer kan het schelen als de com missie teruggaaat naar de praktijk. En als ook wordt gepraat met aanvoerders van de rellenmakers, om te onderzoeken wat daar leeft. Gaat dat gebeuren? Gil tay Veth: „De commissie moet wel sti muleren dat straks vanuit het landelijke beleidsorgaan ook die mensen worden opgevangen. Maar of dat aan zal spre ken? Ik weet het niet. Als je één aanvoer der „inkapselt”, staat er wel een ander op. Wel moet er gepraat worden met welzijnswerkers die bezig zijn met de jeugd en met mensen die vroeger aan dat vandalisme hebben deelgehad, maar die periode ontgroeid zijn. Hun ervarin gen kunnen van belang zijn.’* Zelf heeft Giltay Veth al ruim twee jaar geleden gepleit voor de instelling van „een landelijk orgaan dat het beleid moet uitstippelen en moet laten uitvoe ren, en dat bestudering en evaluatie van de problematiek tot zijn permanente taak zou moeten krijgen.” Nu pas wordt hem de kans geboden die ideeën in gro tere kring aan te bevelen. „Knap laat”, zegt hij. „We hadden al veel verder moeten zijn met de aanpak, wat ik primair een tekortschieten van de overheid vind. Er zijn wel eerder studies geweest over dat onderwerp, maar die kwamen dan alleen met analyses en ga ven niet aan hoe het verder moest. Daar om was ik aanvankelijk ook tegen die commissie, omdat het al de zoveelste is, maar het is niettemin goed dat deze er nu is gekomen, want je kunt beter iets doen, dan niets.” Een uitspraak waarmee de professor die rechtswetenschappen (methoden en technieken) doceert aan de Leidse uni- versiteit, al aangeeft dat van de „groep” straks geen wonderen te verwachten zijn in de moeilijke materie. Met andere woorden: hij is ervan doordrongen dat alleen de symptomen te bestrijden zijn. Het gezwel zelf zal niet kunnen worden uitgesneden, „omdat de gewoonte om rotzooi te maken, is ingekankerd in het voetbalgebeuren. Hij accentueert het met opmerkingen als: „Het probleem is onoplosbaar, maar alles wat je bereikt is meegenomen”, „Niemand weet precies wat goed is, maar niets doen is fout”, en „Sportvan- dalisme kun je niet uitbannen, je kunt alleen maatregelen nemen om het te beperken.” Dat is dan ook de opdracht die de commissie heeft meegekregen van voor zitter Eric Vilé van de KNVB, die na de rel rond de NOS-ploeg in het Olympisch Stadion „in een positie was gedrongen dat van hem iets werd verwacht, omdat het binnen een stadion gebeurde.” Gil tay Veth: „De opdracht is niet om het voetbalvandalisme uit te bannen, maar om wegen aan te geven op basis van het beleid kan functioneren. Een geünifor meerd, landelijk beleid, uitgevoerd door mensen die daar een dagtaak aan heb ben. Mensen van de overheid, de KNVB, de spoorwegen. Wij moeten voor één keer de structuren aangeven, dat moet eindigen in een continu-proces. Van mij mag ons rapport straks de prullebak in, als dat landelijke orgaan er maar komt. Dat is belangrijk, want nu doet iedereen wat hem het beste lijkt. Iedere lokale burgemeester die met het pro bleem te maken heeft, staat wat dat betreft in een isolement. Daarom moet er een centraal beleid komen.” Vanuit de basiskennis moet de com missie vervolgens een aantal zaken gaan onderzoeken. Prof. Giltay Veth noemt in een eerste opwelling: snelrecht, de mel dingsplicht, het transport van suppor ters, het fouilleren en de methode van fouilleren, de drankverkoop, het arbi traal optreden. Hij gaat nader in op een paar punten. DE MELDINGSPLICHT: supporters die zich eerder hebben schuldig ge maakt aan vandalisme moeten zich voor een wedstrijd melden op het politiebu reau, waar ze dan op last van de rechter voor de duur van het duel kunnen wor den vastgehouden. Bondsvoorzitter Vilé ziet er niet veel in, blijkt uit een recent interview in Voetbal Totaal. Hij acht de meldings plicht een enorme inbreuk op de priva cy, vindt het administratief onuitvoer baar. „Het gaat om een te grote groep mensen. Het is toch onmogelijk duizend vandalen een meldingsplicht op te leg gen. Waar laat je ze?” Giltay Veth voegt eraan toe: „En zou je zoiets invoeren, dan zou er ook een sanctie moeten zijn op het niet-melden. Anders werkt het alleen maar stimulerend, wordt het een tarten van het gezag.” HET TRANSPORT: „Dat is een enorm punt. En dan niet alleen het trans port per trein, maar ook de begeleiding naar het stadion en veel verder dan de ingang van hét stadion. Met die rel rond de NOS-ploeg werden de supporters wel deugdelijk begeleid naar het stadion,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17