WK ANKERKADER 47-1 moyenne NAUTA LEIDER IN SPECERIJENRACE TC Groenendaal jubileert Hockeyselectie voor toernooi in Rotterdam VHS WINT Telstar mist c re zaalvoetbal Chris Hovens overleden Adorjan wint Dielis schroeft sterk op I poordenkoersenl Ga naar Engeland via Hoek van Holland-Harwich Lions weer in basketbaltop hoek van hólland A harwich |=ü=i pttpost Ki 19 C SPORT ZATERDAG 29 19 8 0 MAART Gebruik 'm goed. e I- De ENIGE route met le en 2e klasse! U gebruikt de postcode héél goed als u de vier cijfers en twee letters zó voor de plaatsnaam zet: H. Meerveld Graaf Adolfstraat 4 2713 EK ZOETERMEER Ludo Diehs: goede kansen in Bottrop Even heeft het er donderdagavond naar (ADVERTENTIE) (Van onze schaakmedewerker) banden- (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) BOTTROP. Op weg naar een hogere klassering in het wereldkampioenschap ankerkader 47-1 in het Westduitse Bot trop is Hans Vultink ook in de derde ronde in het goede spoor gebleven. Op de tweede dag van het toernooi in de grote zaal van de technische school in Bottrop wees de Groenloër in een sensationale partij de jonge Thomas Wildforster terug (300-283). Nu de eerste helft er bijna opzit en Vultink weliswaar een moyenne van 32.14 achter zijn naam heeft staan, is er voor hem nog geen reden om in jubel uit te barsten. (Van onze correspondent) Twee weken na de start van de Spece rijenrace (Djakarta naar Rotterdam via Kaapstad) vaart het kleine Nederlandse jacht van Dirk Nauta, gecorrigeerd naar de verschillende handicaps, nog altijd aan de leiding. Hij wordt gevolgd door zijn landgenoot Gerard Dijkstra en door Peter Wilson uit Singapore. 8 8 8 6 2 0 0 0 178 172 172 183 124 79 163 102 46.15 38.70 30.00 32.80 19.39 21.84 19.79 13.37 De jachten in de non-stop-divisie wor den omstreeks half mei aan de finish verwacht, drie weken later gevolgd door de voorhoede van de jachten die in Kaap stad een tussenstop maken. Ter verwelko ming van die laatste groep wordt op 6 en 7 juni op de Noordzee een homeport-race gevaren. Starthavens zijn Scheveningen, Stellendam en zierikzee. Na de finish voor Hoek van Holland in de ochtend van 7 juni zeilen de deelnemers in konvooi de Nieu we Waterweg op tot in het hart van Rot terdam. In het begin van de jaren veertig werd op de oude stek teruggekeerd, waar in middels vier banen ter beschikking ston den. Vlak na de oorlog stond het tennis op een laag pitje. Toen werd op de parken Rijnegom en Wimbledon gespeeld. Daar- (Van onze tennismedewerker) HEEMSTEDE. Groenendaal, de op een na oudste tennisvereniging van het district Haarlem van de KNLTB, bestaat vandaag precies vijftig jaar. In 1930 werd begonnen op twee van de vier toen net in het park Groenendaal aangelegde tennis banen. Slechte accommodatie noopte de vereniging er een paar jaar later toe naar het park Jarino in Bentveld uit te wijken. Mensen als Van Wijgerden, Hofland, Van der Tuuk en Etmans genieten niet alleen nationaal bekendheid, maar treden ook regelmatig internationaal op. VHS stelde daar Van Geet, Lips, Herman en Mol tegenover, een viertal spelers die zich sterk presenteerden. Herman vloerde Van der Tuuk terwijl de andere spelers de partijen in evenwicht wisten te houden. In de volgende ronde komt VHS uit tegen de winnaar van de Haagse derby DD-SV Den Haag. Vandaag staat VHS in de bonds- competitie opnieuw voor een krachttoer. na keerde Groenendaal definitief terug in het oude strijdperk, waar zes banen be speeld werden. Een sterke groei zette in: aan het eind van de jaren dertig telde Groenendaal veertig leden en nu zijn dat er zo’n 200. Daardoor kun je de overgangsklasse van nu niet vergelijken met die van vif jaar geleden. Meestijgen op de prestatieladder hangt af van het aanbod aan talent dat je krijgt. Heb je niet het geluk dat zich uitschieters bij je club melden, dan bete kent dat automatisch dat je in een lagere klasse terecht komt.” Vanmiddag recipieert Groenendaal in zijn clubhuis om 15.00 uur. Aan deze gebeurtenis wordt extra luister bijgezet door de aanwezigheid van het echtpaar Kramer, dat in 1930 Groenendaal op richtte. uitgezien, dat de laatste training Lions de titel zou gaan kosten. Blessures voor Zo ran Valjavec - gescheurde enkelbanden - en Kees Prins - enkelblessure - decimeer den de ploeg aanzienlijk en deed de angst in de Zandvoortse harten sluipen. Angst, die gisteravond volledig ongegrond bleek te zijn. Niet alleen beschikte de Zand voortse ploeg over veel meer lengte, maar bovendien was de formatie dusdanig ge motiveerd, dat men zich niet van de wijs liet brengen door de Amsterdamse routi niers Hoeksema en Kurt Lagerweij. Spe lend zonder een leiding gevende guard was het echter vooral Pim Schön, die zijn ploeg het nodige zelfvertrouwen gaf. Zijn scoringsdrift bracht het vertragend ope rerende DED al snel op achterstand. De routine van Lex Kroder zorgde daarna voor de rest en bracht the Lions de titel en de promotie. DEN HAAG. Bondscoach Huib Tim mermans heeft zestien hockeyspeelsters aangewezen voor het vierlandentoernooi, dat in het paasweekeinde in Rotterdam wordt gehouden. Drie speelsters zijn uit de voorlopige selectie gevallen: doel- vrouwe Jolien Mahler (MOP), Annelies Kaptein (EMHC) en Monique Westerdijk (Were Di). Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag 5 april: Engeland—Verenigde Staten, NederlandSovjet-Unie. Zondag 6 april: Verenigde StatenSov jet-Unie, NederlandEngeland. Maandag 7 april: SovjetUnieEnge land en NederlandVerenigde Staten. DEN HAAG. Chris Hovens, een van de pioniers in de Nederlandse gewicht- hefwereld, is vrijdag in de Italiaanse plaats Udine overleden. Hij is 66 jaar geworden. Hovens was het afgelopen weekeinde in Udine als begeleider van de nationale ploeg, die deelnam aan een achtlanden- toernooi. Hij werd onwel en bleef in Udine achter. De Haarlemmers wisten halverwege de eerste helft door Dick Albers toch een 1-0 voorsprong te nemen. Toen IJmond ’73 met goals van Hans Kiewiet en Joop He- rinx de winstkansen deed keren (1-2), zag het er voor North End somber uit. De gelijkmaker kwam uit een penalty die door Herman Kamoen werd benut: 2-2. Er moest toen nog vijf minuten gevoetbald worden. North End speelde alles of niets en kwam in de zenuwslopende slotfase door Menno Vissers tot een 3-2 overwin ning. (Van een medewerker) HAARLEM. Na een spannend en nerveus duel met IJmond’73 wist North End in de Spaarnehal op het nippertje met 3-2 te winnen vijf minuten voor het eindsignaal hadden de IJmonders nog met 2-1 de leiding en stelde daar mee het hoofdklasserschap in het Haar lemse zaalvoetbal veilig. Heijne is nu als derde Beverwijkse ploeg na Carrousel en Geldermans gedoemd om naar de eerste klasse te degraderen. BAD LAUTERBERG. De Hongaar se schaker Andras Adorjan heeft in Bad Lauterberg de twee dagen eerder afge broken zesde partij voor de tweekamp tegen de Westduitser Robert Hübner in winst omgezet. De tweede zitting vergde slechts twee zetten. Hübner heeft in het duel, dat telt voor de kwartfinales van het kandidatentoernooi, de leiding met 3,5-2,5. De zevende partij staat voor zon dag op het programma. De tweede partij in de tweekamp tussen de Russen Tal en Poloegajevski is in Alma Ata afgebroken. Bij het verdagen had Poloegajevski, die met zwart speelt, licht voordeel. De partij was een variant van het Siciliaans, die bekend staat onder de „Poloegajevski variant”. Bij de tiende zet offerde Tal een pion om een aanval te kunnen inzetten. Poloega jevski weerstond de dreiging en had bij het afbreken de beste vooruitzichten. De voortzetting is op verzoek van Tal een dag uitgesteld. Tal heeft hiermee twee van de drie reglementair toegestane extra rust dagen opgenomen. Eve and Adam Stars-BOB 64-72 (rust 27-39). Topscoorsters Stars: Marga van der Meijs (8-2), Hellen Zwanenburg (8-11) en Wilma Tol (5-7). BOB: Carla de Liefde (12-12) en Irene Maarschalkerweerd (9- 10). In een van Haarlemse zijde uitstekende wedstrijd hebben de eerste zeven minuten de thuisclub de das omgedaan. De ploeg, die daarin een 0-19 achterstand opliep, trok vervolgens het initiatief volledig naar zich toe. Wel kon BOB in de HTS-hal de gehele wedstrijd profijt trekken uit een goed lopende break, maar vooral in de slotfase van de twede helft waren de Ster ren veel sterker. Spelend zonder Roos Hellingman en met een licht geblesseerde Nel van der Burg bracht het agressieve slot de thuisclub dichtbij. De tijd redde BOB na de nederlaag tegen Rotterdam- Zuid echter van een nieuw verlies. In het Dienstencentrum aan de Van Oos ten de Bruynstraat wordt voor de hoofd klasse het duel VHS-Max Euwe/Morphy uitgevochten. Beide clubs hebben twee matchpunten en strijden met Charlois/ Europoort tegen de twee fatale degrada- tieplaatsen. Charlois zal bij landskampi oen Volmac weinig kans krijgen het pun tentotaal op te voeren. Dit geeft een com pleet VHS de kans door een zege belang rijke winst op twee concurrenten te boe ken. De stand onderaan luidt nu nog: Charlois 3 match-27 bordpunten, VHS 2-22 Vz, Max Euwe/Morphy 2-22. In zijn vijftigjarig bestaan heeft Groe nendaal trouwens meer dan genoeg goede spelers op districtsniveau, maar nooit ech te coryfeeën voortgebracht. Op het met HBC gedeelde park heeft Groenendaal weinig armslag. Nusink: „de accommoda tie, speciaal het clubhuis, beantwoordt niet aan onze wensen.” De gemeente Heemstede heeft het oude plan om aan de Fazantenlaan een nieuw tennispark aan te leggen van de plank gehaald. Of Groe nendaal daar dan heen moet? Nusink: „We zitten hier vijftig jaar, hier willen we natuurlijk ook het liefst blijven.” Naast wereldkampioen Nederland ne men de teams van Engeland, de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie deel aan het toernooi op het complex laag Zes- tienhoven. HAARLEM. Met een 21/z-l1/z overwin ning op CVI/Utrecht heeft de Haarlemse schaakhoofdklasser VHS zich geplaatst bij de laatste acht in de bekercompetitie van de KNSB. Een uitstekende prestatie van de Spaarnestad-schakers die een kwartet tegenover zich aantrofien dat duidelijk voornemens had in deze knock out wedstrijden verder te komen. Uitslagen. Beverwijk: hoofdklasse: Carrou sel-Carillon Boys 2-12; Heijne-Score Advertising 2-9. IJmuiden (Oost): beker!; DVS-Gamo 1-4; Kalmthout-Schova 3-5; Wigho-Pour Toi 2-1; DGS Smul-De Krim 2-2 (DGS Smul gaat over); Veldhuyzen-Sporthuis H’gom 1-2. Wijk aan Zee: eerste klas A: Klein Zwitserland-Jan Groot Hulpen 4-1; tweede klas B: Clipper Nieboer- PCH 3-4. Heemskerk (Dr. Prifsenhal): tweede klas A: v.d. Veens-DGS Smul 2-1; Progress-Otte Eagles 1-11; Rumphorst-Griffïoens 2-2. Haarlem (Spaarnehal): hoofdklas: Graetz-Verhorst Boys 2-2; North End-IJmond ’73 3-2. Hillegom: eerste klas C: Zomerzorg-Palet Entege 6-5; derde klas J. Pakhoed H.-v.d. Post M. 0-1. Chris Hovens, die in Tegelen woonde, was sinds 1932 actief in de gewichthef- sport. Hij werd enkele malen nationaal kampioen en bekleedde diverse be stuurlijke functies. Hovens, ridder in de orde van Oranje Nassau, maakte als coor dinator gewichtheffen deel uit van het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Krachtsport bond. Het biljartparcours in de Duitse mijn stad telt voor Vultink nog een aantal bar rières waarvoor een optimale vorm ver eist is. Vooral titelverdediger Dielis heeft tot dusver bijzonder veel indruk gemaakt. De Belg beëindigde zijn partij tegen Sten zel vrijdag in drie beurten, waarmee hij zijn algemeen gemiddelde tot precies vijf tig opvijzelde. En juist dat onwaarschijn lijk hoge moyenne zou de 35-jarige man uit Deurne straks wel eens goed van pas kunnen komen. „Ik heb puur mazzel gehad”, mompelde Vultink, nadat Wildforster de nastoot ge mist had en de winst alsnog bij hem terecht was gekomen. Inderdaad mazzel, al moet aan de andere kant wel gesteld worden dat de Groenloër zonder een ijze ren mentaliteit nooit als winnaar tevoor schijn zou zijn gekomen. Zeker niet nadat de organisatoren hem „geflikt” hadden. Teneinde hem uit balans te krijgen kop pelde de toernooileider de Gelderlander in de derde séance niet zoals het systeem vereist aan het Westberlijnse troetelkind Muller, maar aan diens landgenoot Wild forster, die Vultink tot dusver alleen maar nederlagen had bezorgd in het moeilijkste kaderspel. De kunstgreep leek het gewenste resul taat te gaan opleveren toen Wildforster in zijn derde poging met een acceptabele, op de vierkante meter neergelegde serie van 163 voor de dag kwam waardoor hij op 41 punten van de finish kwam. Maar ook in de biljartsport zijn de wonderen kennelijk de wereld nog niet uit. Vultink kreeg alle gelegenheid om terug te komen omdat zijn tegenstander vast kwam te zitten en met het risicoloze spel van de Nedèrlan- der geen raad wist. Ondanks het feit dat de aan de jeugd gegeven trainingen het nodige effect heb ben en het spelpeil daardoor flink steeg, is Groenendaal, dat vijf jaar geleden nog in de overgangsklasse A akteerde, nu afge daald naar de tweede klasse. Nusink daar over: „Groenendaal is beslist niet zwak ker gewórden, maar behalve sterker, werd de concurrentie ook veel groter. En winnen deed Vultink. Ver na middernacht maakte hij de confrontatie met de Oostenrijker Stenzel in drie beurten uit, De stand na de vierde ronde is: 1. Dielis 2. Vultink 3. Connesson 4. Muller 5. Wesenbeek 6. Stenzel 7. Wildforster 8. Berardi derling vergelijkbaar en kan een handi- capklassement worden opgemaakt. De winnaar van de Specerijenrace is de win naar op handicap ofwel de gecorrigeerde tijd. Tijdcorrecties worden toegepast om jachten van ongelijke grootte gelijke kan sen te geven op de overwinning. „Voorop staat nog altijd het kwalitatief bevorderen van de tennissport, om daar door ook meer plezier aan die sport te beleven”, aldus Groenendaal-voorzitter Nusink. Leidt dat tot prestaties, dan is dat mooi meegenomen. Groenendaal besteedt dan ook met name aandacht aan een zeer goede opleiding van de jeugdspelers en traint ze zomer en winter. Nusink: „een jeugdspeler moet niet koste wat kost wed- strijdspeler worden, maar wel een rede lijk niveau halen.” De kern ziet er als volgt uit: doel: Det de Beus (EMHC) en Vib Ramaer (Am sterdam). AMSTERDAM. Aan het zenuwslo pende basketbalseizoen is gisteravond voor the Lions in de hoofdstad een suc cesvol einde gekomen. Tegen een voor lijfsbehoud vechtend DED bleven de badplaatsbewoners zonder al te veel moeite overeind. Voor Lex Kroder en de zijnen betekende de 47-71 overwinning niet alleen het behalen van de verdiende titel, maar tevens bracht de zege de ploeg terug in de eerste divisie. Bij de dames verweerde Eve and Adam Stars zich krachtig tegen BOB. Een zwak ke start werd de Sterren echter fataal en bracht BOB met 64-72 de winstpunten. DED-The Lions 47-71 (rust 23-32). Tops corers The Lions: Lex Kroder (11-7), Pim Schön (13-16) en John Epker (6-10). Veld: Fieke Boekhorst (EMHC), Anneke van Puffelen (Amsterdam), Irene Hen driks (Upward), Maria Mattheussens (HGC), Toos Bax (Amsterdam), Suzan d^ Wijn-Bekker (Hilversum), Lisette Sevens (Amsterdam), Marjolein Bianchi (Amster dam), Margriet Bleijerveld (Upward), Sophie von Weiler (MOP), Elsemiek Hillen (HCKZ), Sandra le Poole (Bloemendaal), Kathy Woudenberg (Were Di) en Madelon Belien (Were Di). Gedurende de eerste week is de race de eerste oceaanrace van Oost naar West gekenmerkt door licht weer. Pas op zo’n 400 mijl ten zuidwesten van de Cocos- eilanden kregen de deelnemers de wind goed in de zeilen en werden door de mees te jachten hoge daggemiddelden gemaakt. De race kent twee divisies: een klasse die een stop maakt in Kaapstad, derhalve twee etappes vaart, en een non-stop divisie. In de laatste categorie varen drie grote jachten uit Frankrijk, Nederland (Gerard Dijkstra) en Australië, die als voornaam ste oogmerk hebben de verbetering van het zeilrecord tussen Straat Soenda en de Straat van Dover. Het record werd 120 jaar geleden met 63 dagen gevestigd door de Engelse thee-clipper Kelso. Hoe scherp deze tijd is, blijkt uit het feit dat de be roemde Cutty Sark op dit traject ter leng te van 12.000 mijl nooit sneller heeft geva ren dan 71 dagen. Door het lichte weer in de beginfase raakten de drie uitdagers flink bij de Cutty Sark achterop. De thee-clipper had slechts 13 dagen nodig van Soenda tot Mauritius. Aangezien hij eveneens 13 da gen gebruikte op het stuk Mauritius- Kaapstad, mag worden verwacht dat de grote drie van de huidige Specerijenrace hun achterstand op de Cutty Sark in de komende twee weken geheel of gedeelte lijk zullen goedmaken. Van de Kelso zijn slechts enkele tussen tijden bekend. Vast staat dat deze thee- clipper maar 23 dagen onderweg was van Soenda naar Kaap de Goede Hoop. Het laat zich aanzien dat de jacht op de Kelso pas op de Equator kan beginnen. Aangezien de non-stoppers verplicht zijn bij Kaapstad de finishlijn van de stopdivisie te passeren, varen beide cate gorieën dezelfde afstand. Daardoor blij ven de prestaties van alle deelnemers on- WASSENAAR. Morgenmiddag, zondag, heeft Duindigt een programma van zes draverij en en vier rennen; de eerste start is om één uur. Onze prognoses: VOORLINDENPRIJS (2040 m; trio): Sio van de Lente - Tivoli Hazelaar - Summer Pearl; outsider Pavette Bronstee. JACQUESPRIJS eerste (ren, 1900 m): Enemy - Angry Brigade - Boxberger Sieg. BIJHORSTPRIJS (2040 m; trio): Salvo Estan cia - Spencer Fortuna - Rezatonka; outsider Roy Berkelana. JACQUESPRIJS, tweede afd. (ren, 1900 m): Corkstone - Imponente - Partiele. RIJKSDORP-PRIJS (1600 m, trio): Rik Fortu na - Marupa du Bois - Rainier Gallant. MEYENDELPRIJS (2600 m): Tirano R - Sjon Bluming - Roeland H. W. J. JOCHEMS MEMORIAAL (ren 2000 m): Sir Wouter - Boden’s Ride - Blakey Ridge; outsider King. DE RENSPORT-PRIJS (2100 m, start): Ronny W - Ossian - Nanouk. CHARLIE BROWN-PRIJS (ren, 21.50 m): Trouble Maker - Sir Romeo - Don’t Let Go,; outsider Mush Kabad. REYGERSBERGENPRIJS (2100 m, banden start): Rabbani - Pion - Regular Speed. IDEEËN uit de tarieven-brochure: Minitours: 5 daagse excursietarief 20% redukie voor passagier en auto Per dagdienst in voor- en naseizoen de auto tegen half tarief. Caravans en trailers per dagdienst 35% reduktie. Midweek-return retourbiljetten per dagdienst (ma. t/m do.) t/m 30/4 van Nederlandse stations naar Engelse bestemming, b.v. Amsterdam-Londen f147.60 (2e klas) 30% reduktie voor 60+dames en 65+heren. Speciale retourtarieven voor gezelschappen per touringcar b.v. 60 uur excursie en 5 dagen minitour Voor meer informatie: daar waar ze van reizen weten of bel rechtstreeks-. Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Big Ben Tours, telefoon: 01747- 6412 Hoek van Holland. Algemeen, telefoon: 01747-3944 Hoek van Holland. Met of zonder auto? Helemaal vrij of alles verzorgd? Alles is mogelijk. Tegen aantrekkelijke prijzen. IDEEËN uit ons BIG BEN TOURS programma (geldig tot 31 oktober 1980) Standplaatsreizen voor automobilisten v.a. f467,- p.p. Treinreizen naar div. bestemmingen v.a. f603,- p.p. Londenreizen v.a. f178,- p.p. Auto-Retour all-in voor de doe-het-zelf automobilist v.a. f231,- p.p. Bungalow-vakanties v.a. 309,- p.p. Touringcarreizen v.a. f992,- p.p. In het team ontbreekt alleen Colin Ayre die geschorst is en vervangen wordt door Akersloot. Hoewel Volendam beslist geen makkelijke tegenstander is, toont trainer Martin van Vianen zich zeer optimistisch. „We gaan winnen”, zegt hij vastberaden. De Telstar-opstelling: Nederburgh; Knoop, Büchel, Kuut, Mols; Van Wees, Van Toor, Van Oorschot, Akersloot, Stam, Van der Meer. Trainer Henk Ellens van Volendam heeft nog geen opstelling kunnen maken. Hij tobt met blessures in zijn selectie. Bovendien zijn Jaap Braam en Dick de Boer geschorst. Ook Haarlem- trainer Barry Hughes maakt zijn opstel ling pas kort voor de wedstrijd (tegen FC Utrecht). „Ik weet echt nog niet hoe ik het ga doen”, aldus Hughes die de blessures van Kleton zijn voornaamste probleem noemt. At (Van onze sportredactie) VELSEN. Het elftal van Telstar be gint in nagenoeg dezelfde opstelling van twee weken geleden, toen tegen Wagenin- gen gelijk werd gespeeld, aan de thuis wedstrijd tegen Volendam. Kampioen Lions dat in het beslissende duel tegen DED promoveerde: staande van links naar rechts: Coach Ron Telling, Pim Schön, Frans Stiphout, John Epker, Richard Vissers en Zoran Valjavec. Zittend Kees Prins, Nico Koper, Remy Draayer, Frank Termes en Lex Kroder.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19