s 1 I i I 11 IfMC“fc Ik EEG-COMMISSARIS BURKE FERVENT VOORSTANDER tn I 5 Éi e door Klaas Pieter Rieksen 1/ eg I en g; I I M I I i de end I I I I I I Al bijna twee eeuwen breken technici, politici en economen zich het. hoofd over een vaste verbinding tussen Engeland en Frankrijk. Napoleon liep al met het idee rond, maar sinds het plan werd ontwikkeld zijn de tegenslagen niet van de lucht geweest. Op allerlei manieren heeft men in de loop der tijden Het Kanaal overwonnen: Blanchard en Jeffries staken in 1785 voor het eerst met een luchtballon de ongeveer 30 kilometer brede natuurlijke kloof tussen het Britse rijk en het vaste land van Europa over, Blériot gebruikte in 1909 een vliegtuig en later ging men zwemmend, per helikopter, roeiboot, op waterski’s en met de Hoovercraft of vrachtschip. Het Kanaal is voor menigeen een uitdaging geweest. Maar één van de mogelijkheden is nog niet gerealiseerd en het staat nog steeds niet rast of het ooit wel zover zal komen: een vaste verbinding over Het Kanaal. Voor de technici een „koud kunstje”, voor de politici en economen een nachtmerrie. Zeeziekte Politieke bezwaren 1W Doorduwen OCT i Publiek interesseren 20 Ondanks het feit dat de Engelsen onlangs de m graafmachines hebben I verkocht waarmee al enkele I honderden meters I Kanaaltunnel werden gegraven, kwam het plan voor een dergelijke verbinding JS tussen Frankrijk en Engeland loch weer In het nieuws, I doordat de Europese Kanaal Tunnel Groep een studie J publiceerde, waarin weer een aantal mogelijkheden voor een M rastelandverbinding geopperd worden Richard Burke, EEG- I Commissaris voor Transport, s een fervent voorstander van het graven van een tunnel. In bijgaand verhaal legt hij uit waarom. MH wi il 1 O .:F Bi fl •- Hit -«ov i 1 SPOORTUNNEL ONDER HET KANAAL iiiiöi: 77 s SB SB Nu is het de tijd voor Kanaaltunnel zee ■NEDERU NOORDZEE /'BELGIE .0 >CalaisS'*^ ENGELAND FRANKRUK HET KANAAL ■l;x f 1 I Die ene wens bleef tot nu toe dus nog steeds onvervuld. Technisch zijn er geen problemen. De bodemgesteldheid van Het Kanaal is van dien aard dat er makkelijk gegraven kan worden, zonder dat er sprake zou zijn van afbrokkeling. Maar ook een brug bleek technisch zeker een haalbare kaart, hoewel daar toch enige voetangels en klemmen aan verbonden zijn. Afgezien van de technische mogelijkheden bleven in feite drie factoren over, die tot nu toe er voor gezorgd hebben dat de vaste verbinding nog steeds een utopie is gebleken. Ten eerste was er de militaire factor. Vooral vóór de Tweede Wereldoorlog hielden de Engelse strategen vol dat Het Kanaal de beste verdediging was die een land maar kon wensen. De VI en V2 van Werner von Braun maakte aan die gedachte tijdens de laatste wereldoorlog een abrupt einde. Lange afstandsraketten bleken in staat te zijn de afstand te overbruggen en de Engelse militairen zagen ook wel in dat het geïsoleerde karakter van Groot- Brittannië tot het verleden behoorde. Daarbij kwam ook nog dat de technici duidelijk hadden weten te maken dat je een brug of een tunnel altijd nog onbruikbaar kon maken als er een invasie zou dreigen. In 1954 antwoordde de toenmalige Britse minister van Defensie in het Lagerhuis op de vraag of het strategische bezwaar tegen de vaste verbinding nog steeds bestond dan ook met „Nauwelijks”. Maar zoals in de afgelopen tweehonderd jaar al vaker was gebleken, ook deze beslissing was niet definitief. De één bleef het zien als een prestigeobject dat door móest gaan, een ander wees op zeeziekte tijdens de overtocht per boot en weer een ander hield het op de grote economische voordelen, ondanks de miljoeneninvestering. In 1976 werd er in het Europees Parlement weer een debat aan het project gewijd, waarbij de Nederlandse Europees parlementariër Cees Berkhouwer zich ontpopte als een groot voorstander en zelfs onthulde dat een vaste verbinding hem al sinds zijn jeugd had beziggehouden. Tijdens dat debat kwam ook de al eeuwenoude tegenstelling tussen Tunnelaanhangers en Brugaanhangers weer aan de orde, toen de Engelsman Lord Gladwyn zich voorstander toonde van een brug-tunnel. Twee jaar later werd het Kanaaltunnelproject toch weer nieuw leven ingeblazen. De Britse en Franse spoorwegen ontwierpen een nieuw plan, waarbij sprake was van een enkel spoor voor treinen. Het idee om een autoweg én een dubbelspoor onder Het Kanaal te leggen was al lang verlaten vanwege de extreem hoge kosten, afgezien nog van de politieke onmogelijkheid. Dit enkele spoor zou ervoor moeten zorgen dat er met een wisselend schema per dag zo’n 120 treinen tussen Engeland en Frankrijk zouden kunnen rijden. Zowel vracht, passagiers als auto’s kunnen op die manier in hoog tempo van de ene naar de andere kust getransporteerd worden. De reis zelf zou zo’n 40 minuten in beslag nemen en de plannenmakers rekenden op 5 miljoen passagiers per jaar. De emotionele bezwaren in Engeland tegen een tunnel dacht men te kunnen overwinnen als de Europese Gemeenschap steun zou verlenen aan het project. Een soort genereus gebaar van het vaste land aan het eiland, waarmee het verzet gebroken diende te worden. Een jaar of twee kwam het plan niet meer in het nieuws, maar achter de schermen werd druk gesleuteld en een grote lobby van voorstanders bleef doorgaan. Verleden week kwam het geheel weer boven water door de publicatie van de Europese Kanaal Tunnel Groep over de technische haalbaarheid van een vaste oeververbinding. Deze Tunnel Groep (waarin onder meer het Nederlandse bedrijf Bos Kalis vertegenwoordigd is) kwam met een vijftal voorstellen, waarvan de goedkoopste een enkelspoortraject is voor treinen. Het plan werd aangeboden aan de Engelse en Franse ministers van enkele honderden meters tunnel gegraven en ook na de beslissing van de Britse Labour-regering in 1975 ging men vrolijk verder. Reden voor een Engels parlementslid om een maand na de uitspraak van Crosland verontwaardigd te roepen: „Het wordt zo ongeveer tijd dat iemand hen eens vertelt dat ze er mee moeten kappen!” Transport en ook de EEG- commissaris voor Transport, de Ier Richard Burke, kreeg de studie in handen. En al met al kan de hele discussie weer van voren af aan beginnen. Er zijn een aantal plannen weer volop in discussie (enkele mogelijkheden voor een tunnel en enkele voor een brug) en de politici kunnen zich weer over de zaak gaan buigen. Het voor dood verklaarde Kanaaltunnelproject leeft weer in volle glorie. En dat dan mede door de grote inzet van Richard Burke, die tot nu toe niets heeft nagelaten om tot verwezenlijking van de plannen te komen. Op 12 maart van dit jaar zei hij tijdens een persconferentie in Londen: „Het is tijd om een besluit te nemen. Dit is historisch het juiste ogenblik voor deze grootse onderneming”. Hij zei verder: „Hoewel de Britse regering zou moeten besluiten de zaak door te zetten, zou het de Europese Gemeenschap zijn die een voorstel, dat zozeer de handel en het toerisme van de Gemeenschap ten goede zou komen, krachtig zou ondersteunen”. De Gemeenschap zou moeten beslissen over de mate waarin de EG financiële hulp verleent. Er zijn verschillende mogelijkheden, zowel leningen als giften. Die zouden dan eerder beschouwd moeten worden als een antwoord op langere dan op kortere vraag is alleen maar welke tunnel (over een brug heeft hij het helemaal niet, KPR) er moet komen. Het bevordert de integratie van Engeland bij Europa en alle landen binnen de EEG zullen voordeel hebben van zo’n tunnel”. Richard Burke, een wat afstandelijke man die als hij eenmaal aan het woord is, niet meer tot bedaren te krijgen is, zeker niet als het over de Tunnel gaat, praat over een enkelspoor door een tunnel onder Het Kanaal en zegt: „Je wilt dit plan doen of anders maar helemaal niets meer. In Londen hebben ze genoeg tijd verspild. De Britten hebben op de nieuwe plannen al positief gereageerd en ook de Fransen zijn zeker niet negatief’. Het verleden moet Burke tot deze krachtige uitspraken brengen. Hij is waarschijnlijk als de dood dat het politieke gekissebis weer de kop op steekt. In de afgelopen tijd heeft hij dan ook zowel de Fransen en Engelsen als de betrokken Europese parlementariërs gunstig proberen te stemmen. „In 1990 moét de eerste trein door de tunnel rijden. En dat kan ook zeker, als niemand nu gaat lopen zeuren”, aldus Burke. De vechtlust van Burke wordt ongetwijfeld ook veroorzaakt door het feit dat dit jaar zijn mandaat als Europees Commissaris voor Transport afloopt en hij hoogstwaarschijnlijk naar zijn land terugkeert om zich met de nationale politiek te gaan bemoeien. Vandaar dat hij waarschijnlijk wil dat nog dit jaar een beslissing wordt genomen (geforceerd?) en hij roept: „This is the right time!” 0 -^-^Dover’ Londen - Politieke bezwaren hebben altijd gegolden voor diegenen die de toetreding van Engeland tot de EEG nooit een warm hart hebben toegedragen. Een vaste verbinding betekent onverbiddelijk een grotere integratie van Engeland bij het vaste land. Ook in verschillende verkiezingscampagnes heeft het Kanaaltunnelproject vaak een grote rol gespeeld en ook de Frans- Engelse verhouding, die historisch gezien nooit optimaal is geweest, dwarsboomde de plannen regelmatig. Dan weer besloot Engeland af te zien van de plannen, terwijl men in Frankrijk verklaarde de zaak rond te hebben, of de Fransen zagen er vanaf, terwijl de Britten stonden te popelen van ongeduld. In 1975 zag het er naar uit dat de plannen voor een vaste verbinding definitief aan de kant zouden worden geschoven. De Britse minister Crosland (Verkeer) deelde toen mee dat het project niet uitgevoerd zou worden. De minister wilde ook geen verklaring afleggen, waarin de regering zich positief opstelde tegenover nieuw te ontwikkelen plannen voor een tunnel. Hij zei zelfs dat er zeker nooit een tunnel tussen Engeland en Frankrijk zou komen. Als reden gaf hij de slechte economische toestand op, die niet toeliet het miljarden verslindende project te realiseren en hij voegde daaraan toe dat politieke overwegingen bij de beslissing van de regering totaal geen rol hadden gespeeld. Intussen waren er overigens wel al termijn op de Britse budgettaire moeilijkheden. Ze zouden hulp op kortere termijn aan andere vervoersprojecten niet uitsluiten, aldus de enthousiaste Ier. Burke ging zelfs zover dat hij stelde: „Het is mijn taak, zo hard als ik kan door te duwen”. Hij kondigde aan dit jaar nog tot een beslissing te willen komen óf in de historie vermeld te willen worden als de man die het probeerde en aan wie het niet lukte. In zijn werkplaats Brussel begint je toch het gevoel te bekruipen dat het Kanaaltunnelproject voor Burke een soort obsessie is geworden. enthousiast voorstander van de plannen, maar is wat de uitvoerbaarheid daarvan heel wat pessimistischer. „Een kwestie van karakter”, zegt hij. Technisch gezien ziet hij totaal geen problemen voor een tunnel, in het geval van een brug plaatst hij enkele kanttekeningen. En ook de investering van ongeveer 650 miljoen pond ziet hij niet als een probleem. „Het is een verdomd goede investering”, zo meent hij, „en voor de werkgelegenheid is het een goede zaak. Daarbij zal de tunnel, door de opbrengst van vrachtvervoer en tickets, zichzelf terugbetalen. Burke heeft de hele zaak weer aanhangig gemaakt en dat lijkt me een goede zaak”. „Als ik geld zou hebben”, vervolgt hij, „dan zou ik dat zeker in zo’n tunnel willen investeren. Ik geloof heilig in het rendement. Zeker nu er berekeningen zijn gemaakt waaruit blijkt dat transport via een tunnel veel goedkoper zal zijn dan nu het geval is”. Volgens Huge Rees hangt alles af van de bereidheid van de Europese Gemeenschap om een bijdrage te leveren aan het project. „In juni van dit jaar gaat men weer praten over de Kanaaltunnel en wij moeten er voor zorgen dat voor die tijd iedereen overtuigd is van het nut van het project. Maar het is moeilijk om op dit moment die beslissing er door te krijgen. Je vraagt iets van het EEG-budget en dat is al ruim overschreden, zodat ik denk dat we van die kant niet veel steun hoeven te verwachten. Het zal een hard gevecht worden tussen voordelen en kosten”. En als het voor Burke en Rees dan weer even tegen zit, is de cirkel weer gesloten en blijft alleen het verhaal inderdaad net zoals bij het monster van Loch Ness bestaan. Huge Rees beseft dat dit best wel eens het geval zou kunnen zijn. „Ik hoop dat het erdoor komt, maar de realiteit doet me beseffen dat het moeilijk is. Door de huidige economische situatie zijn de problemen rond het transport in Europa geen prioriteit. En dan is het moeilijk om van de EEG daarvoor geld los te krijgen”. Intussen is er ondanks al het heen en weer gepraat wel al zo’n achthonderd meter tunnel gegraven. De schema’s van de vertrektijden voor de treinen liggen bij de Franse en Britse spoorwegen al klaar. Daar zal het dus niet aan liggen. Een brug over Het Kanaal, zoals hier op de een foto van een maquette die werd gemaakt door de Channel Bridge Group, heeft volgens Huge Rees een aantal nadelen. Ten eerste in economisch en financieel opzicht. Een brug moet meteen in één keer helemaal gebouwd worden, met alle voorzieningen die gewenst zijn, waardoor de kosten ook in één keer opgevoerd moeten worden. Een tunnel heeft volgens Rees het voordeel dat er eerst een enkel spoor gelegd kan worden en als blijkt dat dat voldoet, kan er vrij eenvoudig nog een tunnel worden gegraven om een tweede spoor in te leggen. Het risico bij het graven van een tunnel (en die eventueel later uitbreiden) is dus veel kleiner. In zijn periode als Commissaris voor Transport heeft Burke al vele plannen voor een Kanaaltunnel bestudeerd, maar nog nooit heeft hij echt geloofd dat er werkelijk iets zou gebeuren. Zegt hij: „Maar nu ziet het er naar uit dat er echt iets gaat gebeuren. We zullen ook proberen het publiek te interesseren voor de plannen, want zonder de steun van de inwoners van beide landen wordt het wel moeilijk”. Als de moeilijkheden van de afgelopen twee eeuwen ter sprake komen zegt Burke: „Natuurlijk, ik wil de problemen die er waren en die er zijn zeker niet bagatelliseren, maar ik geloof zeker dat er nu een kans in zit tot uitvoering van het project. Maar u moet goed begrijpen, voor mij is het allemaal in feite ook in een glazen bol kijken. Ik neem de uiteindelijke beslissing niet, dat doen de regeringen van Frankrijk en Engeland. Iemand heeft het Kanaaltunnelproject ooit eens het monster van Lochness van Europa genoemd: het is niet duidelijk wat het is, maar het blijft bestaan en iedereen hoopt dat het ooit eens opgelost gaat worden. Dat lijkt me nu het geval”. Als Burke gevraagd wordt naar de financiële problemen en eventueel technische moeilijkheden, verwijst hij onmiddellijk naar Huge Rees, lid van de commissie die de infrastructuur van de Europese vervoersproblemen bestudeert. Rees toont zich evenals Burke een Er worden volgens Rees naast de Tunnelplannen mo menteel ook een drietal Brugplannen bestudeerd. Eén daarvan noemt hij vrij serieus, maar hij voegt daar meteen aan toe dat hij niet van mening is, dat er ooit een brug zal komen. Mocht er geld op tafel komen, dan zal men toch besluiten een tunnel te graven, aldus Huge Rees. spoortunnel onder de zeebodem ^^—Kanaaltunnel /mcl aan-en (afvoerlijnen, Ten tweede memoreert Rees het feit dat een brug voor de scheepvaart gevaarlijker is. De pijlers komen op de bodem van de zee te staan en het is niet denkbeeldig dat bijvoorbeeld bij zwaar weer een schip één van de pijlers kan raken. Een tunnel onder Het Kanaal levert voor de scheepvaart in het geheel geen obstakel op. Richard Burke Onomwonden stelt hij vast: „Je hoeft er met mij niet over te praten. Het is goed. Het is een goed plan en Het eerste kanaaltunnelontwerp uit 1802 van Matthieu, naar het idee van Napoleon (links). Huge Hees 00^0^.^.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21