PLO-leider op bezoek in India Carvalho sticht nieuwe partij Vredesinstituut SIPRI: Wensen voor Tito n Voorstellen EG- Commissie voor korter werken Zeker 62 doden Evacuatie na Parijse politie rolt splinter groepering op uitbarsting vulkaan VS Bestand Tsjaad weer verbroken in Turkije bij aardverschuiving Weer aanslag in Baskenland ,,In Sovjet-Unie 73 dissidenten gearresteerd” Contacten Lissabon met UNITA” 3 f* V 1 Loonakkoord in West-Duitsland l Congrescommissie VS schrapt CX- transporttoestel -1 wSf 1 f 1 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 MAART ZATERDAG 29 1 ito’s NEW DELHI (AFP) Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie (PLO) heeft gisteren in New Delhi gezegd dat hij wil bemiddelen in de kwestie-Afghanistan. Hij verklaarde zijn goede diensten te hebben aangeboden. ium riifil tus 'VB ;ing in te ngs- Rijn- snde van het Rijn- igte ande J 8 Arafat wil bemiddelen in kwestie-Afghanistan Bewapening ramp voor leefmilieu Joegoslavische scholieren hebben ongeveer 100.000 brieven geschreven aan president Tito. waarin de Joegoslavische leider beterschap wordt gewenst. De brieven zijn gebundeld in 70 boeken, die gisteren op het stadhuis van Ljubljana aan de pers werden getoond. ir een tiuurd paar lit no- Vater- ?rdam jr het in de steren in de n ler- sterk ton. wor- zesten anaal, L00 in plaats voor ig. Ze sserij- 3 juni 3raks hoe ra dit logen kool- ngde voor insen over ming >eren n 48 r van j een >ond, iten- van mer- oort- aan Liba- juni Dit staat in de derde publikatie van het in Stockholm gevestigde Internationale Instituut voor Vredesonderzoek (SIPRI) over de gevolgen van oorlog voor het leefmilieu. In het rapport „Oorlogvoering in een kwetsbare wereld”, stelt SIPRI, dat er in de 20ste eeuw gemiddeld elke vijf jaar een grote oorlog is begonnen met schadelijke gevolgen voor de landbouw, de bossen en de dierenwereld in het betrokken gebied. Hoewel ook buiten een oorlog het leefmi lieu wordt aangetast, gebeurt dit bij een oorlog veel heviger en vaker. In dit ver- bamd raamt het SIPRI dat 85 procent van hetgeen de verenigde Staten in Indo-Chi- na voor munitie hebben uitgegeven, be- nodig zijn om het Afghaanse probleem op te lossen. Hij gaf geen nadere bijzonderheden. Goed ingelichte bronnen melden echter dat mevrouw Ghandi aan Arafat duidelijk heeft gemaakt dat New Delhi streeft naar een verbetering van de betrekkingen met Pakistan. Pas daarna wil India meedoen aan enige actie, die voorzichtig en in verschillende stappen onder nomen zou moeten worden. De Indiase regering bestu deert de mogelijkheden waaronder de Russische troepen zich uit Afghanistan zouden kunnen terugtrekken, aldus mevrouw Gandhi. President Sanjiva Reddy van India ontvangt de PLO- leider morgen. Bij zijn aankomst op het vliegveld, waar mevrouw Gandhi ter begroeting aanwezig was evenals de ambassadeurs van verscheidene Arabische staten, ver klaarde Arafat dat „India de nauwste vriend is van de Arabische natie”. Hij prees behalve mevrouw Gandhi maatregel voor de Angolese naasting van Portugese aandelen in de diamantmijnen van Diamang. Met zijn niet mis te verstane waarschu wing aan de Portugese regering komt Lopo de Nascimento de linkse oppositie te hulp, die de uitsluitend op Europa gerich te politiek van Amaral als desastreus voor de Portugese onafhankelijkheid betitelde. Lorenzo Natali, vice-voorzitter van de Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap liet bij een recent bezoek aan Lissabon doorscheme- ANKARA (AP). In Centraal Turkije zijn gisteren tenminste 62 mensen omge komen, toen hun lemen hutten na zware regenval en daaropvolgende overstromin gen door een aardverschuiving werden bedolven. In het getroffen dorp Ayvazhaci in de ren dat het verbreken van de Portugese banden met haar vroegere koloniën in Afrika nadelige gevolgen voor de Ge meenschap zou kunnen hebben. STUTTGART (DAP) De meer dan twee miljoen werknemers van de open bare diensten van de Bondsrepubliek, haar deelstaten en de gemeenten krij gen een loonsverhoging van 6,3 pro cent. De bonden zijn akkoord gegaan met aanvullende beloningen die voor een totale inkomensverbetering van 6,6 procent zorgen. De bonden bij de West- duitse spoorwegen, de PTT, zullen het loonaanbod accepteren voor hun onge veer 400.000 leden. Er is ondermer overeenstemming be reikt over een eenmalige uitkering van en over een extra loonsverhoging voor de laagste inkomensgroepen (tot 1900 mark) per maand) van 26 mark. De vakanties worden met twee dagen uit gebreid. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Gerhart Baum past het loonak koord in de algemene loonontwikke ling in de Bondsrepubliek. Sommige vakbondsleiders noemden het resul taat van de onderhandelingen echter teleurstellend in vergelijking met wat in het particuliere bedrijfsleven is bereikt. irlopi- <alen- ■Ijauw schel- g van 20 tot woordvoerder van de politie, een onder zoek van twee jaar voorafgegaan. Naar uit niet-bevestigde berichten naar voren komt zouden twee van de ongeveer dertig voor ondervraging aangehouden personen, voor het merendeel tussen de 25 en 30 jaar oud, contacten onderhouden met de Italiaanse stadsguerrillagroep Ro de Brigade. De groep „Action Directe” heeft zich in de loop van de afgelopen jaren verant woordelijk gesteld voor een serie aansla gen. De laatste ervan was op 20 maart De groep motiveerde die aanslag, op het Franse ministerie van Ontwikkelingssa menwerking, als een onderdeel van haar strijd tegen „de imperialistische politiek van Frankrijk in Afrika. bord- ;uwse talen- )4 tot in de Deze mstig onder WASHINGTON (AFP) De commissie voor de strijdkrachten van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft met 22 tegen 17 stemmen een streep ge haald door een plan van de regering- Carter voor het bouwen van een vloot transportvliegtuigen van een nieuw type, CX. De commissie weigerde een krediet van ruim 80 miljoen dollar (ongeveer 160 mil joen gulden) vrij te maken voor een studie naar zo’n toestel wat een zware slag bete kent voor het regeringsplan voor het scheppen van een snel in te zetten inter ventiemacht. Het ministerie van Defensie wilde de CX voor het vervoer van troepen en zwaar materieel. ;--3 het op ding leze e of ?den dit we- wordt ■voerd rimai- i. (Van onze redactie buitenland) SPIRIT LAKE De Amerikaanse auto riteiten hebben gisteren inwoners binnen een straal van 25 kilometer rond de vul kaan St. Helen in de Amerikaanse staat Oregon, geëvacueerd. Uit de vulkaan is gisteren een kolom zwaveldamp en as gespoten tot een hoogte van drie kilometer. De vulkaan is niet-actief geweest sinds 1857. Na een eruptie in Californië in 1914 was er tot nu toe geen uitbarsting meer geweest op het vasteland van de Ver enigde Staten. Er is nog geen lava vrijgekomen, maar wel heeft de geweldige hitte aan de krater- mond het sneeuwdek aan de top doen smelten. Langs de hellingen stroomt het water nu in brede stromen naar beneden. (Van onze redacteur in Portugal, Jan Halkes) LISSABON. De regering van An gola overweegt de diplomatieke be trekkingen met Portugal te verbre ken. Dat zei de Angolese minister van Handel, Lopo de Nascimento, giste ren in de Spaanse hoofdstad Madrid in een gesprek met het dagblad El Pais. PARIJS (Reuter/AFP). De politie van Parijs heeft gisteren 600 kilo explosieven en ongeveer twintig automatische wapens in beslag genomen. Dertig mensen wer den gearresteerd. Bij de actie in Parijs en omgeving was de politie er op uit de splintergroepering Action Directe op te rollen. Aan de actie is, zo verklaarde een WEST-BERLIJN (Reuter). De Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, is voor verkorting van de werkweek in de Europese Gemeenschap ten bate van de werkgelegenheid. Het lid van de commissie voor arbeid en sociale zaken, Henk Vredeling, zei dit gisteren op een persconferentie in West-Berlijn. De commissie is van plan werkgevers en vak bonden voorstellen te doen voor vermin dering van het aantal werkuren in de week, verlaging van de pensioengerech tigde leeftijd en beperking van overwerk en deeltijdarbeid, aldus Vredeling. Hij merkte op dat het aantal werklozen in de Gemeenschap onrustbarend toe neemt. In de negen landen zullen in juni naar schatting zeven miljoen mensen zon der werk zijn tegen nu ongeveer zes mil joen. Daar moeten nog eens drie miljoen werklozen bijgeteld worden die niet als zodanig geregistreerd zijn, voornamelijk vrouwen, zo zei Vredeling. Naar zijn mening zal het verscheidene jaren duren voor de veranderingen die de commissie voor ogen staan in raamak koorden zijn vastgelegd. Hij verwacht vooral veel tegenstand van de werkgevers tegen de verkorting van de werkweek. Vredeling vindt overigens dat de EG-lan- den dringend maatregelen moeten nemen om de werkloosheid op andere wijze te bestrijden, bijvoorbeeld door verhoging van de overheidsinvesteringen en de op stelling van een gemeenschappelijk ener giebeleid. s wij- k mo nteren irec- van emd Ver- l. De fien- lelen f de s. PARIJS (Reuter). Het is ook gisteren niet gelukt een wapenstilstand tot stand te brengen in de burgeroorlog die al een week woedt in het Midenafrikaanse Tsjaad. Hierdoor zitten nog steeds grote aantallen burgers opgesloten tussen de strijdende partijen, zo hebben Franse functionarissen meegedeeld. Elkaar bestrijdende islamitische legers voeren de onderlinge gevechten in de ver woeste hoofdstad N’Djamena nog steeds op. Het Internationale Rode Kruis in Ge nève had eerder op de dag melding ge maakt van een principe-overeenkomst die een bestand van 48 uur behelsde. Het bestand zou voor het middaguur ingaan, maar de strijdende partijen namen het staakt-het-vuren niet in acht. Naar uit Franse bron verluidt, hebben beide partijen anzienlijke versterking ge kregen, zowel de volksstrijdkrachten van president Goukouni Oueddei als het leger van de minister van Defensie, Hissene Habre. De laatste heer en meester in het noorden van Tsjaad. Bij de burgeroorlog zijn, naar uit dezelf de bron verluidt, honderen mensen omge komen. Door de alom heersende verwar ring (en het aanhouden van de strijd) is het echter niet mogelijk een nauwkeuri ger schatting te geven van het dodental. gen mogelijke overlevenden onder de modder vandaan te halen. Gévreesd wordt echter dat het dodental nog zal stijgen. Het semi-officiële persbureau Anatolia meldt dat ook elders in Turkije gevaar dreigt voor aardverschuivingen. De belangrijkste verkeersader tussen de hoofdstad Anakara en de zuidelijke provincie Adana is door overstromingen onbruikbaar geworden. De dagelijkse treinverbinding tussen Istanboel en Ada na, de Taurus-expres, is gisteren uitgeval len, aldus Anatolia. De Turkse Rode Halve Maan, het islami tische Rode Kruis, heeft naar het rampge- bied een eerste zending hulpgoederen, provincie Kayseri proberen reddingsploe- tenten en dekens gestuurd. Jeder- kager- !2 tot ook haar vader, Jawaharlal Nehroe, erop wijzend dat India altijd aan de kant heeft gestaan van de Palestijnen. In een vraaggesprek voor de Indiase radio sprak Ara fat de hoop uit dat er „zo snel mogelijk” een onafhankelij ke Palestijnse staat komt. Weliswaar heeft „de samen zwering van Camp David” uitstel veroorzaakt maar met grote vrienden als India zijn wij er zeker van ons doel te bereiken, aldus Arafat. In Camp David, het buitenver blijf van de Amerikaanse president, sloten president Sadat van Egypte en premier Begin van Israel vorig jaar een kaderovereenkomst voor de regeling van het conflict in het Midden-Oosten. De onderhandelingen tussen de regeringen in Cairo en Jeruzalem, die inmiddels reeds hebben geleid tot het onderling uitwisselen van ambassa deurs, zitten op het moment vast op het probleem hoe de staatkundige toekomst er uit moet zien van de bezette gebieden en de in meerderheid Palestijnse bevolking van de Westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza. LISSABON (DPA/UPI). Zeven links-radicale groeperingen in Portu gal hebben zich onder het leiderschap van majoor Otelo Saraiva de Carvalho verenigd in een nieuwe partij, het Front van Volkseenheid (FUP). Als de partij erin slaagt 5.000 handtekeningen te verzamelen kan de nieuwe groepe ring later dit jaar meedoen aan de parlementsverkiezingen. „Majoor Otelo” maakte furore tij dens de Anjerrevolutie van 1974, waar in hij een van de leidende figuren was, onder meer als bevelhebber van de later ontbonden veiligheidstroepen Copcon. Het leger heeft hem vorig jaar overgeplaatst naar de reserve. Bij de presidentsverkiezingen van 1976 eindigde majoor Carvalho op de derde plaats, nog voor de communisti sche kandidaat. Waarnemers menen ook dat deelneming van zijn nieuwe partij aan de parlementsverkiezingen vooral de communisten stemmen kan gaan kosten. Slechts een van de zeven groeperingen die samengaan in de nieuwe partij is nu in het parlement vertegenwoordigd: dé Democratische Volksunie (UDP), die over één zetel beschikt. Kort daarop zei Freitas do Amaral toe treding na te streven tot de Europese Gemeenschap maar dat ook het verster ken van de banden met de Portugees sprekende landen een hoge prioriteit heeft. Deze uitlating lijkt op Angola voor alsnog niet veel indruk gemaakt te hebben. De Nascimento is in Spanje op officieel bezoek als hoofd van een belangrijke An golese handelsdelegatie. De Angolese mi nister beschuldigde in het interview de Portugese regering ervan, contacten met de dissidente bevrijdingsbeweging UNI TA van Jonas Savimbi te onderhouden. Ook steekt het Angola, dat de regerings gezinde Portugese kranten en vooraan staande leden van de regeringspartijen uitgesproken pro-UNITA-standpunten hebben. „De houding van de Portugese regering geeft ons het vermoeden dat zij niet is geïnteresseerd in het handhaven van haar betrekkingen met Angola”, zei De Nascimento in het interview, dat in Lissabon veel stof deed opwaaien. „Onze regering kan vandaag nog beginnen van uit Spanje te importeren wat tot nog toe uit Portugal kwam, en naar Spanje expor teren wat naar Portugal geëxporteerd werd”. Voor de Portugese radio ontkende de Angolees later evenwel dat hij gedreigd zou hebben met het verbreken van de contacten. De Portugese regering wilde geen reactie geven op de verklaringen. De Democratische Alliantie, die na de verkiezingen in december de Portugese regering overnam, heeft zich altijd ge keerd tegen een Derde-Wereldpolitiek zo als die vooral door president Eanes werd voorgestaan. De Portugese minister van Buitenlandse Zaken, Freitas do Amaral, joeg de Angolese regering onlangs tegen zich in het harnas door de nationalisatie van de Angolese aandelen in een Lissa- bonse diamantslijperij als repressaille- BRUSSEL (Reuter). De verbannen Russische strijder voor de mensenrechten Vladimir Boekovski heeft op een perscon ferentie in Brussel verklaard, dat voor zover bekend 73 Russische dissidenten zijn aangehouden in verband met de ko mende Olympische Spelen. De arrestaties zijn volgens hem vooral verricht in steden waar Olympische verrichtingen worden gehouden, zoals Moskou, Tallin en Kiev. In Estland, waar sinds 1972 geen dissi denten waren aangehouden, zijn volgens Boekovski zeven arrestatie verricht. Daar worden Olympische zeilwedstrijden ge houden. Overigens zal de Zwitserse regering het Zwitserse Olympische Comité en de daar bij aangesloten sportbonden de volledige vrijheid laten inzake een beslissing over het al dan niet deelnemen aan de Olympi sche Spelen in Moskou. In een gisteren in Bern afgelegde ver klaring zegt de regering dat het ondenk baar is dat zij op wat voor manier dan ook bijvoorbeeld door het onthouden van financiële steun druk kan uitoefenen op het nationale Olympische Comité, de sportbonden en de atleten. De Zwitserse regering .betreurt het dat de sport in het algemeen en de Olympische Spelen in het bijzonder niet buiten de politieke machts strijd kunnen blijven. In Moskou is gisteren bekendgemaakt dat 105 Olympische Comités het organisa tiecomité van de Olympische Spelen op de een of andere manier hebben laten weten daadwerkelijk een ploeg af te vaardigen. Dit verklaarde Ignaty Novikov, vice-pre mier van de Sovjet-Unie, tegenover léden van de perscommissie van het Internatio nale Olympische Comité. Medewerkers van Novikov voegden er later aan toe dat dit niet betekende dat de genoemde 105 comités ook formeel de uitnodiging van deelneming aan de Spelen hadden aanv aard. Monique Berlioux, directrice van het IOC, zei tijdens een persconferentie in Moskou dat slechts zes landen formeel hadden gemeld de invitatie niet te kunnen accepteren. Er zijn in totaal 143 nationale comités. Perschef Vladimir Popov zei tegen re porters dat ongeveer 30 landen definitief hadden besloten op de uitnodiging in te gaan. Hij gaf geen nadere bijzonderheden over de soort toezegging van andere natio nale Olympische Comités, waarop Novi kov eerder het aantal van 105 baseerde. Popov zei alleen dat persberichten en mondelinge boodschappen als aanwijzin gen konden gelden, hoewel er in vele landen nog tegenstellingen bestaan tussen regering, Olympisch Comité en sport lieden. Tot 24 mei hebben de nationale Olympi sche Comités de tijd de uitnodiging deel te nemen aan de Spelen aan te nemen of af te wijzen. Een comité mag besluiten weg te blijven zonder het risico te lopen be straft te worden. De PLO-leider arriveerde gisteren in New Delhi voor een tweedaags bezoek aan India. De Indiase regering ontving hem als was hij een staatshoofd. Eergisteren heeft India de PÉO diplomatieke erkenning verleend. In de loop van de dag deed Arafat zijn bemiddelings voorstel in een persoonlijk onderhoud met premier Indi ra Gandhi. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken deelde na het gesprek mee dat India en de PLO gelijk denken over de maatregelen die Angola dreigt Portugal met diplomatieke breuk STOCKHOLM (UPI). De ontwikkeling van nucleaire, biologische en chemische wapens betekent een zodanige bedreiging Voor de natuurlijke hulpbronnen van de wereld, dat dit kan leiden tot een ramp voor het voortbestaan van de mensheid. steed werd voor aanvallen op landbouw gebieden en slecht aangegeven doelen. De bommenwerpers van het type B-52 wor den de „strijdbijlen” van de Vietnamese oorlog genoemd. Zo wordt een Ameri kaanse bevelhebber aangehaald die deze toestellen de „ploeg” noemde voor het opruimen van bossen. „Al duizenden jaren is het opzettelijk ontwrichten van het leefmilieu als middel tot oorlogsvoering gebruikt en er is geen reden om te geloven dat dit middel zijn aantrekkingskracht verliest”, aldus SI PRI. Als gevolg van de bevolkingsexplosie waardoor er elke vijf dagen een miljoen mensen bij komt, het overmatig gebruik van de natuurlijke hulpbronnen van de wereld, de vervuiling van het milieu en de uitbreiding van het aantal kernwapens en kerncentrales wordt de mens armer en gaat de gemiddelde levensstandaard over de gehele wereld beschouwd nog steeds omlaag. Het gebruik van kernwapens ver ergert alleen maar de reeds kritieke' situa tie, aldus de studie van het Stockholmse instituut (Van onze redacteur in Spanje, Peter Haitink) MADRID. De extreem-rechtse ter reurgroep Spaans-Baskisch Bataljon heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanslag op het echtpaar Ijurco, wier auto gisteren in San Sebastian bij het starten ontplofte. In een telefoontje aan de Baskische krant Deia kondigde een anonieme mannenstem namens de terreurorganisatie aan dat er binnenkort meer acties worden ondernomen tegen „separatistische elementen”. Bij de explosie liep Juan Maria Ijurco zulke zware verwondingen op dat zijn linkerhand en linkerbeen in een zieken huis geamputeerd moesten worden. Voor zijn leven wordt gevreesd. Het echtpaar dat lid is van de extreem-linkse Baskisch- nationalistische coalitie „Herri Batasuna” en van een pro-amnestiecomité voor gede tineerde leden van de ETA, wilde zich met de auto naar de markt van San Sebastian begeven. In een communiqué heeft Herri Batasu na de aanslag scherp veroordeeld en ver klaard dat deze een onderdeel is van „een escalatie van fascistische onderdrukking, die op touw gezet is door de Spaanse en Franse regeringen om de Baskische arbei dersklasse te elimineren”.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3