ÊDRANKEN politienieuws Nieuw was- en kleedlokaal voor Hoogovens-werkneemsters Bedrijfsleven toont belangstelling voor gezondheidsdiensten gevonden voorwerpen DIV. U> POORTEN in de visholj haven- berichten. GEKC CR ONZEKERHEID OVER TOEKOMST WERKTE VERPAUPEREND Carillonklanken Ledenvergadering Industriebond FNV Roosterwijziging ophaien huisvuil Direct contact school-samenleving tijdens werkweek Cursusinformatie tijdens open dag Bijdrage gemeente voor huttendorp Taxitarief voor Velsen omhoog 5’ IJMOND ZATERDAG 29 MAART 1980 SPOEDIG MEER VROUWELIJK PERSONEEL NEVENVESTIGINGEN IN IJMUIDEN EN VELSEN-NOORD T"SW*1 (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Nu de voorha venplannen zich lijken te beper ken tot de noordkant van de ha venmonding is het strandleven van IJmuiden in een hernieuwde belangstelling komen te staan. Gestreefd zal worden naar het weer op peil brengen van de voor zieningen die door de jarenlange dreiging van de havenontwikke lingen ernstig in de knel raakten. Bestaansrecht Haveloos «I 5 De winkeltjes op het strand bij de zuidpier die voor een grondige opknapbeurt in aanmerking komen. De heer D. J. Weder, beheerder van het was- en kleedlokaal opent het nieuwe gebouw. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Met ingang van 1 augustus zal de Stichting Bedrijfsgezondheidsdienst Haarlem haar activiteiten uitbreiden door middel van een nevenvestiging in Velsen. In het Zeewegziekenhuis in IJmuiden en bij Van Gelder Papier in Velsen-Noord zullen voorzieningen worden getroffen om medewerkers van de stichting onderdak te verschaffen. niet te voorzien wanneer deze ontwikke ling zich stabiliseert. zetten. De onzekerheid weerhoudt je er echter van een dergelijk plan uit te wer ken. Al acht jaar probeer ik vergeefs geld van de bank te krijgen, maar de voorha ven, en het éénjarig huurcontract van de gemeente met een opzegtermijn van 24 uur bleken een lening of hypotheek in de weg te staan, aldus de heer Zaagstra, die toekomst blijft zien in het strand en zijn HEEMSKERK. Maandag 31 maart houdt de Industriebond FNV, afdeling Heemskerk, een ledenvergadering in het buurthuis De Zandkraai aan de Handel- straat in Heemskerk. Voor de ophaaldag maandag 7 april (twee de paasdag) komt in de plaats dinsdag 8 april. De vestigingen van de Openbare Bibliotheek Velsen zullen rond de Paasda gen 4, 5 en 7 april voor het publiek gesloten zijn. VELSEN. Voor het ophalen van huis vuil in Velsen worden in de periode rond Pasen nieuw data van kracht. De vuilinza- meling op goede vrijdag (vrijdag 4 april) vervalt en verschuift naar vrijdag 11 april. VELSEN. Vandaag bespeelt H. de Ligt het stadhuiscarillon van ’s middags vier tot vijf uur. Het programma luidt: Hoogovens heeft voor 150 arbeidsplaat sen een ontheffing gekregen van de wette lijke bepaling die nachtarbeid voor vrou wen verbiedt. Onderdirecteur personeel en organisa tie F. J. Schoften haakte tijdens de ope ning van het gebouw hierop in. Hij stelde dat deze ontheffing in een veranderde maatschappij past. „In Amerika bijvoor beeld, waar eenzelfde wetgeving is zoals in Nederland, zijn vrouwen in bijna alle functies in de staalindustrie werkzaam. Wij hebben dringend vakbekwame werk nemers nodig en van ons mogen het best werkneemsters zijn”, aldus Scholte. Hij hoopte dat er op korte termijn nog een bad- en kleedbehoefte zou zijn. Dit kon ingenieur W. Singer, directeur van de plaatwalserij onderstrepen. De heer Singer toonde zich in zijn toespraak erg ingenomen met het vrouwelijk perso neel waarvan er nu ongeveer 75 in volcon- tinudienst werken. Daarvan zijn er 50 als kraanaandrijfster in dienst, terwijl 25 vrouwen ondermeer als heftruckbestuur- sters werkzaam zijn bij de afwerkingsin- stallatie of de vertinnerij. Bovendien zijn 25 vrouwen aangenomen, die op korte termijn hun werkzaamheden zullen aan vangen. De beheerder van het gebouw, de heer D. J. Weder ontsloot na de toespraken het gebouw. VELSEN. Voor de zes taxi-ondeme- mers in Velsen wordt met ingang van 1 april een nieuw verhoogd eenheidsta- rief van kracht. B. en W. stemden in met een tarief van 2,80 voor korte ritten (tot 130 meter). Het zogenoemde wachttarief wordt 17,74 per uur. Trouwritten komen op ƒ80 naar kerk en stadhuis. Voor stad huis en kerk apart worden bedragen van achtereenvolgens 55,50 en 60 in reke- ning gebracht. Met de herziene rittenprijs blijft Velsen ruim onder de maximum grens daarvoor gesteld door de minister van Economische Zaken. VELSEN. In de periode 21 tot 28 maart werd bij de Velsense politie aangif te gedaan van de volgende gevonden voor werpen: ring met 3 sleutels, leren hanger met 3 sleutels, dameshorloge met bruin plastic kast, simcasleutel, knijpportemon- nee met 2 sleutels, ring met 4 sleutels, 1 paar bruine handschoenen (nappa), verz. pl. JMW-036, mondbeugel, verz. pl. NLP- 086, leren hanger met 3 sleutels nagel- knipper, blauw/wit/rood gestreept kinder- vest, sleutelhanger H met 6 sleutels, zwart etui met 2 sleutels, pukkel met o.a. gereed schap, reservewiel, korte ketting met rode kralen, broche (spiraalvorm). Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbu reau van politie te Velsen. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. 3 Dit voornemen gaf aanleiding tot het aanstellen van een gemeentelijke project groep „Zeebad” die onlangs een program ma van eisen uitbracht waarin verschil lende mogelijkheden zijn aangegeven om het gebied aantrekkelijker te maken en daardoor meer bekendheid te geven. Wet houder A. J. P. van Heel-Montijn (recrea tie en toerisme) noemt de aandachtspun ten die in het programma van eisen zijn opgevoerd de aanzet om binnen een klein schalige opzet van het strandbad te ko men tot uitbouw en verbetering van de voorzieningen, ook als de voorhavenplan nen in een gereduceerde omvang tot uit voer worden gebracht. clausule van 24 uur en bovendien een duidelijk gemeentestandpunt ten aanzien van de strandontwikkelingen in het ge bied rond de zuidpier. „Momenteel kan de gemeente ons verplichten ogenblikkelijk te vertrekken zonder een vervangende lokatie aan te bieden of maar enige vorm van vergoeding. In dat licht is een kostba re verbouwing een te groot risico”. In het programma van eisen is de pro jectgroep „Zeebad” uitgegaan van hand having van de strandvoorzieningen rond de zuidpier en uitbreiding daarvan binnen de kleinschalige opzet van het IJmuider- 1. Prelude voor klokkenspel - W. de Vries; 2. Variaties over een Oud-Neder- lands liefdeslied - C. Klee; 3. Intermezzo I - J. Andriessen; 4. Twee volksliedjes: a. Robin Adair, b. Nel cor puè non misento; 5. Sonata II - B. Galuppi allegro - andanti no - preto; 6. Twee volksliedjes: a. Sur le pont d’Avignon b. Ach wie ist Möglich denn; 7. Intermezzo 11 - J. Andriessen; 8. Barcarolle - J. Offenbach; 9. a. Charade - H. Mancini b. Hallo, Dolly - J. Herman; 10. Improvisatie - H. de Ligt. zich in een openbare vergadering buigen over de financiële aspecten en de haal baarheid van de wensen die uit het pro gramma van eisen naar voren zijn geko men. Hierin heeft de projectgroep ook aandacht geschonken aan de toegenomen watersportactiviteiten voor de kust. VELSEN. Met een subsidietoezegging van B. en W. wordt financiële ruimte geschapen voor een huttendorp, voor IJ-, muiden-West een jaarlijks terugkerend vakantie-evenement. In de periode 4 tot en met 14 juli wordt hiervoor weer een (duin)terrein beschikbaar aan het Roker- spad in Zeewijk. De gemeentelijke bijdra ge ter grootte van de totale kosten, gaan naar de Stichting Club- en Buurthuiswerk; IJmuiden-West, organisator van het eve nement. Een verzoek van dezelfde strekking is eerder door de bewindsman van de hand gewezen. Registratie binnen de indu striële zone rond de monding van het Noordzeekanaal zou met name betrek king moeten hebben op gevolgen van luchtverontreiniging. Onder meer door uitstoot van SO2 (zwaveldioxyde) en roet. Vergelijking van het onderzoekresultaat met cijfermateriaal over het Waterwegge bied wordt door de betrokken gemeente besturen van groot nut geacht. IJmuiden op zoek naar nieuwe impulsen voor strandrecreatie strandbad. De bevindingen van de pro jectgroep richten zich daarnaast op het gebied IJmuiderslag, in het verlengde van de Herenduinweg. Met het oog op het aantrekkelijker maken van dit gebied denkt de projectgroep aan onder meer een permanente restauratiegelegenheid, ruimere campingsmogelijkheden en een betere bereikbaarheid voor openbaar ver voer, fietsers èn voetgangers. Hierbij mag de IJmuiderslag niet als concurrerend voor het zuiderpiergebied gezien worden. Volgens een ambtelijke woordvoerder van de gemeente dienen de lokaties elkaar juist aan te vullen. Een standpunt dat ook de projectgroep in het programma van beiden inneemt. Een beter aanzien en een permanenter karakter van de winkeltjes zijn dan wel gewenst. Volgens wethouder mevrouw A. J. P. van Heel-Montijn zal voor contact dienen te worden gezorgd met de exploitanten om rond de tafel te gaan zitten. ”We wensen de voorzieningen te verbeteren, hierin hebben ook de strandexploitanten een stem. Met hen zou den gesprekken op gang moeten komen zodat zij bij de plannen worden betrokken en opstakels uit de weg geruimd kunnen worden”, aldus de wethouder. Maandag zal de commissie recreatie en toerisme IJMUIDEN. Donderdagmiddag is bij Hoogovens het eerste nieuwgebouwde was- en kleedlokaal voor vrouwelijke werknemers bij koudbandwalserij-1 in gebruik genomen. Tot nu toe waren er voor dat doel omgebouwde ruimten beschikbaar, maar gezien het groeiend aantal vrouwen in produktiefiincties bij het staalbedrijf was het noodzakelijk een nieuw gebouw te plaatsen. VELSEN. Honderd tweedeklassers van de Vissering Scholengemeenschap in IJmuiden-Oost maken volgende week de stap school-samenleving tijdens een werkweek. In de periode 31 maart-3 april zijn deelnemende meisjes en jongens voor een soort „stage” welkom bij bedrij ven en instellingen in Velsen. Er was dit jaar keus uit bij elkaar vijfendertig adressen. Ongeval. Donderdagmiddag is een 51- jarige Heemskerker als gevolg van een val' in de snij hal bij Hoogovens mét een gebro ken linkerknie opgenomen in het St. Jo-, zefziekenhuis. Geen voorrang. Een 8-jarige wielrjjd- ster uit IJmuiden heeft rijdend op de Orion weg in IJmuiden, geen voorrang verleend aan een vanuit het Pleiaden-! plantsoen naderende auto, die bestuurd! werd door een 19-jarige IJmuidenaar. Het' meisje is met hoofdwonden en een gecom pliceerde beenbreuk overgebracht naar, het Zeewegziekenhuis. Per 40 kg.: tarbot 713-494; griet 533-364; kabeljauw één 150-120; kabeljauw twee 190-130; kabeljauw drie 152-118; kabel jauw vier 132-110; kabeljauw vijf 118-70; schelvis drie en vier 142-140; schol één 114 86; schol twee 104-90; schol drie 108-90; schol vier 96-72; wijting drie 92-35; schar 90-54; haring twee 46; bot 24; poon 70-60; tongschar 231-160. 231-160. De besommingen waren: KW 51 ƒ16.300,- KW 137 ƒ12.300,-; KW 221 18.300,-; UK 18 UK 20 23.400,-; UK 208 UK 228 4200,-; UK 159 3700,-; UK 235 5900,-; MM 5 9100,-; IJM 18 3400,-; IJM 19 18.400,-; verder twee Goederders en vier Texelaars die tezamen 136.000,- besomden. Eén Deens vaartuig, de VE 244 met 32.100,- aan besomming. IJMUIDEN. Tot vanmiddag vier uur wordt in het Hoogovens-opleidingscen- trum aan de Wenckebachstraat informa tie verstrekt over opleiding en plaatsings mogelijkheid tijdens een open dag. In de hal van de bedrijfsschool zijn voor dit doel zeventien stands ingericht. Logi sche aansluiting daarop is een bezoek aan de werkplaatsen en leslokaliteiten die Hoogovens voor het technisch onderwijs aan jongeren en volwassenen ten dienste staan. Bezoekers worden per bus ver voerd naar de plekken op het bedrijfster rein waar cursisten praktijkervaring opdoen. Voor de leden van de Velser Onderne mers Vereniging (VOV) hield directeur- bedrijfsarts ing. T. Lunshof vrijdagmid dag een inleiding over de bijzonderheden van de organisatie. Officieel opgericht op 1 april 1979 onder de naam „Waarderpolder” bleek al gauw dat die benaming iets te bescheiden was voor de belangstelling bij het bedrijfsle ven in Haarlem buiten dat specifiek met industriële vestigingen ingerichte gebied. Bij de start waren er vier bedrijven die tezamen met 2590 te verzorgen werkne mers gebruik maakten van de dienst van de stichting. Zes maanden later was dat aantal gegroeid tot ruim dertig bedrijven met 13.200 werknemers op de loonlijst. „Het lijkt niet uitgesloten”, aldus dokter Lunshof, „dat de naam nog eens gewijzigd zal worden in „Kennemerland”. Een ontwerp-wetsontwerp dat momen teel „op stapel” staat zal onder meer voor schrijven dat bedrijven met meer dan 500 werknemers verplicht zullen worden iets te doen aan bedrijfsgeneeskundige zorg. „Dat kan door middel van een zogenoem de enkelvoudige gezondheidsdienst van het bedrijf zelf. Maar ook bij kleinere bedrijven groeit de belangstelling voor deze zorg en daarvoor lijkt de meervoudi ge dienst in de vorm van een stichting of vereniging een uitkomst. Een landelijk verschijnsel”, aldus de heer Hulshof die vervolgens een inzicht gaf in het taken pakket van de meervoudige dienst. De bijeenkomst staat in het teken van de fusie van de industriebonden NKV en NW die volgend jaar voor wat betreft de afdeling Heemskerk een feit zal zijn. Ter discussie staan maandag het huishoude lijk reglement en de statuten. De bijeen komst begint ’s avonds om acht uur. Op de lijst komen voor een tweetal scholen (kleuter- en lager onderwijs)^ kruidenierszaken, bejaardencentra, boer derijen, een boswachterij (Duin en Kruid- berg in Santpoort). Buiten Velsen worderj bezocht het Bergense vogelcentrum, en irr Haarlem een dierenarts, brandweer, poli tie en BB en een openluchtschool (voor gehandicapte kinderen). Opzet van de werkweek is confrontatie van de leerling met het maatschappelijk gebeuren los van de beroepskeus in een verdere toekomst. De directe relatie met het vak maatschappijleer is in dat licht’ niet verwonderlijk. De groepsopdracht luidt: via gesprekken, interviews en eigen waarneming indrukken opdoen over de gang van zaken op het gekozen stage- adres en vastlegging daarvan in een geza menlijke reportage. Voor het welslagen van de buitenschoolse activiteit hangt veel af van inventiviteit en eigen initiatief bij de deelnemers. Docenten van de Vissering Scholengemeenschap treden als begelei der op tijdens de werkweek die komende week voor het zesde achtereenvolgende jaar gehouden wordt. Als belangrijkste onderdelen daarvan noemde hij de aanstellingskeuringen, het bedrijfsgeneeskundige spreekuur, het pe riodiek geneeskundig onderzoek voor werknemers van 45 jaar en ouder, het gericht periodiek onderzoek, het gestruc tureerd overleg en ...het regelmatig be zoek van de bedrijfsarts aan de werk vloer. „Dat bezoek is van essentieel belang omdat met name het bevorderen van opti male verhoudingen binnen een bedrijf onder meer voorkoming en oplossing van conflictsituaties een wezenlijke bijdra ge is tot het welzijn van werkgevers en werknemers”, zo vertelde dokter Lunshof. Het periodiek geneeskundig onderzoek waaraan werknemers van 45 jaar en ouder zich 2 maal per jaar onderwerpen was volgens spreker een zaak die zeker zinvol is mits degenen die, als gevolg daar van een medisch advies krijgen, zich daar aan ook onderwerpen. De „high-risk” ge vallen trekken zich daar vaak nog te wei nig van aan”, aldus dokter Lunshof. De contributie voor de bij de stichting aangesloten bedrijven bedraagt 95 gulden per jaar per op de loonlijst voorkomende werknemer. Momenteel wordt het werk verricht door 4 full-time artsen, 3 full-time paramedische medewerkers, 1 bedrijfshy- giënist en 3 part-timers waarvan 2 artsen. Met de exploitatie voor 1980 is een geldbe drag van 1.252.425 gulden gemoeid. Gel den die volledig worden verkregen uit de bijdragen van de deelnemende bedrijven. (Van een medewerker) Aan de vrijdagmarkt werd aange voerd: 4.749 kg. tong; 71 kisten tarbot en griet; 698 kisten kabeljauw; 3 kisten schelvis; 1063 kisten wijting; 577 kisten schol; 121 kisten schar; 2 kisten haring; 20 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS: Per 1 kg.: tar bot 25,78-23,32; grote tong 13,64-13,09; grootmiddel tong 14,39-13,40; kleinmiddel tong 18,38-17,19; tong één 19,50-1 !7,82; tong twee 18,90-17,75; zalm 26,00-17,00. Donderdag aangekomen: Transvag, Temeuzen; Mian Cue, Hamburg; Nor- news Service, Bergen; Claus, Leer; Anna Catherina, Bremerhaven; Riet, Uddeval- la; Gading, Bremerhaven; Gunilla, Ham burg; West Osprey, Cont. Plat, Velsen; South Rainbouw, Emden; Corvus, Ham burg, IJmuiden; Bulgaria, Darrow; Lista, Wilmington; Smit Loyd 16, Cont. Plat, Velsen; Hand Loong, Rotterdam; Marian ne, Cork, IJmuiden; Egin, Ponte Delgado, Beverwijk; Linnes, Kingslynn. Donderdag vertrokken: Tarring, Lon don; Elm, Nantes; Fridel, IJmuiden, Mist- ley; Smit Lloyd 16, Velsen, Cont. Plat; Malakka, Baltimore; Commodity, Boston; Femhurst, Peterhead; Mariann, Rotter dam; Buntenstein, Bremen; Neptunes, IJmuiden, Tananger; Paul, Dundee; Tod Head, Shoreham; Nornews Service, Rot terdam; Lisbet Coast, Port Harcourt; Bal tic Freezer, Preston; Siggen, Velsen, Rot terdam; Bavaria, Hamburg; Asta Wonsild, Samol; Ladoga-5, Riga; Mount Crest, Lim- merick. Vrijdag aangekomen: Astronomer, Hamburg; Fretherne, Ipswich; Sir Willi am Walker, Thames; Ume, Stettin; Igniti on, Gr. Yarmouth; Bore Sun, Calais; Goe- taland, Gruvon; Zanzibar, Gunnes. Vrijdag vertrokken: Transvaag, Dram men; West Eagle, Velsen, Cont. Plat; Cor vus, IJmuiden, Santander. Nieuw pleidooi voor bevolkingsonderzoek IJMOND. Het effect van de indus- trieconcentratie in de IJmond op de volksgezondheid ligt voor het totale ge bied nergens in cijfers vast. Een leemte waarin de IJmond-gemeenten Velsen, Heemskerk en Beverwijk willen voorzien via een vergelijkend bevolkingsonder zoek. Hiervoor is namens de drie gemeen tebesturen een schriftelijke aanvraag de deur uit, gericht tot minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. Na vele jaren van onzekerheid rond de voorhavenplannen, de slechte zomers en mede daardoor een dalend strandbezoek is de strandaccommodatie rond de zuid pier verpauperd waardoor voor een be langrijk deel de aantrekkelijkheid van dit gebied verloren ging. Oorzaak van deze weinig florissante aanblik is de dalende belangstelling van dagrecreanten en daar door de gereduceerde inkomsten van de exploitanten. De projectgroep ziet aan de afname van het bezoekersaantal de on aantrekkelijkheid van het strand zelf ten grondslag liggen. Ten gevolge van de verlenging van de pieren in de jaren zestig is het strand rond de zuidpier bloot komen te staan aan een snelle verzanding. Hierdoor nam de breedte van het strand opmerkelijk' toe met als gevolg dat de afstand naar de waterlijn voor met name gezinnen met kinderen te groot is geworden. Het is, nog winkeltjes wil blijven handhaven. „Maar x j--- c-t-.v:ldzc- daar moet de gemeente wel gunstiger voorwaarden voor scheppen. Daarbij denkt de exploitant aan een Voorhaven langduriger contract, zonder de opzeg- Ook de voorhavenplannen die tot voor kort het gebied rond de zuidpier omvatten hebben de strandexploitanten parten ge speeld. Volgens een strandexploitant, de heer Zaagstra, zijn deze plannen de oor zaak van veel onzekerheid rond het be houd van de standplaatsen. Mede hier door zagen de banken geen goede grond voor credieten waarmee de verbouw- en opknapwerkzaamheden gefinancierd moesten worden. „Ieder jaar probeer ik uit eigen middelen de winkeltjes op te knappen. Het blijft echter bij provisori sche kunstgrepen. Liever zou ik tot sloop overgaan en het hele zaakje opnieuw op-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5