Sectiebestuur wil aantal profclubs verminderen Saneringsplan van KNVB stuit op veel tegenstand AZ TERUG IN TITELSTRIJD HUGHES-ÉQUIPE NU OP LAATSTE PLAATS AJAX FAALT BIJ PEC ZWOLLE Beenhakker: „Hopen I leiding van Protest Amersfoort tegen scheidsrechter I L en bidden” cd A. >9| MAANDAG 31 MAART 1980 13 Verdedigend Malaise w sportief Tachtig minuten Gepasseerd I I fa Ondergang T, S3 «2 V. v V' liB ffiif I' SPORIEF Treurig spel Haarlem GOVERT WISSE (Van onze sportredactie) i 1 Ben Hendriks wordt door zijn teamgenoten Rasmussen. Hoekstra en Jans uitbundig gefeliciteerd nadat hij PEC op een 1-0 voorsprong heeft gebracht in de wedstrijd tegen Ajax. hoord dat DS’79 aan een dergelijk pro test wenst mee te werken. De heer De Vries stelde namelijk dat die gele kaart van Huub Smeets ook nergens op sloeg. Maar het is wel zijn derde, vandaar dat DS best mee wil werken.” Haarlem daarentegen kwam zelfs aan het missen van kansen niet toe, omdat zich eenvoudigweg geen mogelijkheden voordeden. Alleen Joop Böckling (inge vallen voor Kramer) kwam tot een doel- Hoewel FC Utrecht een groot veldover- wicht had, duurde het tachtig minuten, voordat het het meer dan verdiende doel punt maakte. Ton de Kruyk verzilverde toen de strafschop, die scheidsrechter Corver had moeten geven, omdat Doug las George een door Van Staa ingescho ten bal op de doellijn met de hand stopte. Dat het bij die 1-0 bleef, had Haarlem meer aan geluk dan een wijsheid te dan ken. Al in de vierde minuut juichten de Utrechtenaren, toen de bal na een ingooi van Van Tamelen met het hoofd werd verlengd door Chris Verkaik en het speel tuig via de paal en Rob Boersma weer in het veld terechtkwam. Corver zag er geen doelpunt in. Willy Carbo mikte het leer vervolgens nog tweemaal op het hout werk. De jonge en ijverige spits was daar na nog enkele malen dicht bij een goal, maar hij miste op beslissende momenten de nodige koelbloedigheid. ingesteld Haarlem volgens hem te veel punten moet weggeven. Er is echter geen enkel bewijs voor aan te voeren, dat een verdedigend concept wel voor een redelij ke puntenoogst zorgt. Bovendien krijgt het publiek stomvervelende duels te zien, die de spelers eveneens weinig spelvreug de verschaft. Na de wedstrijd in de Gal genwaard bleek dan ook, dat sommige speler verre van gelukkig waren met het door Hughes opgedragen concept. Na Frans Reuser, die naar het C-elftal is verbannen, en Terry Hendriks (naar Heerenveen) lijkt nu tevens Martin Haar de kont tegen de krib te gooien. De mid denvelder werd gisteren om „tactische redenen”, zo zei Hughes, gepasseerd ten gunste van Douglas George, die zijn posi tie van laatste verdediger, die hij voor de winterstop voor het laatst bekleedde, weer mocht innemen. Bovendien werd Haar afgelopen dinsdag van de training gestuurd, omdat hij te weinig inzet zou hebben getoond. Het collectieve falen van de landskampi oen riep immers om een verklaring. Leo Beenhakker hield de kaken echter stijf op elkaar. „Het enige wat ik te zeggen heb, is dat ik niets te zeggen heb”, liet Leo Beenhakker zich ontvallen. Voor de rest werd er weinig constructiefs gedaan met de bal en dat geeft te denken met nog sterke tegenstanders voor de boeg in het beslissende slotgedeelte van de competitie. (Van onze sportredactie) ZWOLLE. „De patiënt is ziek, dood ziek”, zei Leo Beenhakker direct na zijn geruchtmakende entree bij Ajax, nu bij na een half jaar geleden. Verwacht mocht worden, dat de Amsterdamse oefenmees ter zaterdagavond, na de beschamende 3- 0-nederlaag tegen PEC Zwolle, woorden van soortgelijke strekking zou bezigen. Wie Ajax tegen PEC zag schutteren, vreesde dan ook dat de gave exhibitie tegen Strasbourg in het Olympisch Stadi on een uitschieter in de huidige malaise is geweest. Verdedigend speelden Wijn berg, Zwamborn en Boeve ver beneden het gewenste niveau. Vanuit het midden veld ontstonden slechts mondjesmaat creatieve ideeën en in de aanval hadden Bonsink, Blanker en Tahamata geen schijn van kans. Het is echter de verdienste van PEC, dat het het falen bij Ajax zo simpel blootleg de. Met René Ijzerman en Koko Hoekstra als gangmakers werd met name op de linkerflank het Ajax-blok keer op keer uitgespeeld. Dit had al in de tiende minuut tot de openingstreffer kunnen leiden, als Koko Hoekstra wat zuiverder had gericht. Amersfoort-voorzitter Sprangers: „De leiding van deze scheidsrechter leek nergens op. We willen in een brief aan de KNVB protesteren. Ik heb al ge- AMERSFOORT. Sportclub Amersfoort overweegt een aanklacht in te dienen tegen scheidsrechter Mau rice de Hond, die tijdens de wedstrijd SC Amersfoort-DS’79 (1-4) niet minder dan zeven gele kaarten, waarvan er één in rood resulteerde, uitdeelde. trekken een soortgelijke prent kreeg voor gehouden. (Van onze sportredactie) TILBURG. „Het zou van idealisme getuigen wanneer ik nu zou stellen dat AZ nog altijd een kampioenskandidaat zu zijn. AZ is Ajax inderdaad tot op twee Maurice de Hond reageerde nogal nuchter op de aantijgingen jegens zijn persoon. „Dat ik zeven kaarten heb gegeven, zegt me niets. Ik geef een gele kaart als ik dat nodig vind. Kijk, ik vind het helemaal niet leuk om met kaarten te wapperen maar als de spe lers zich niet kunnen beheersen, deins punten genaderd, maar in de race om de landstitel zijn we natuurlijk wel sterk afhankelijk van de prestaties van de an dere clubs. AZ ontmoet Ajax dit seizoen niet meer in een rechtstreekse confronta tie, zodat wij het kampioenschap niet langer kunnen afdwingen”, aldus AZ-oe- fenmeester Georg Kessler, gistermiddag na de 6-0 zege op Willem II. Het fundament van die winst legden de Alkmaarders al in de eerste episode. Via Kist, Metgod en tweemaal Welzl werden de Tilburgers op een 0-4 achterstand ge zet, waardoor de tweede 45 minuten zon der meer werden benut om wat spelpatro- nen uit te proberen. Bovendien gaf Kess ler daartoe zelf het sein door voor het eerst na vorig jaar oktober Jan Peters na rust weer eens in te zetten. De Tilburgers speelden een van hun slechtste thuiswedstrijden van dit seizoen, hetgeen Willem H-oefenmeester Henk de Jonge na afloop niet anders kon dan bea men: „We hebben een heel matige presta- „Toch moeten we in de komende weken van wedstrijd naar wedstrijd toeleven”, zo vond Kessler achteraf. „Wat hier de fensief door AZ werd gepresteerd was niet groots. In elke andere wedstrijd vraag je dan om moeilijkheden.”. FC Utrecht: Van Breukelen. Van Tamelen. Wildbret, Du Chatenier, Flight, Tervoort, Go- zems), De Kruyk, Van Hanegem, Carbo, Van Veen, Van Staa. Haarlem: Boersma, Masefield, Huyg, George. Verkaik. Van Leen, Gullit. Van den Ban, Balm. Kleton (Haar), Kramer (Böckling). iï -■■■■ fel ik er ook niet voor terug. En Amers foort kon zich na die tweede goal niet beheersen. De ploeg ging agressief voetballen, duidelijk op de benen van de tegenstander. Ik kan me niet inden ken dat mijn collega’s in deze wed strijd met minder gele kaarten hadden volstaan. Er is geen sprake geweest van een eenmans-actie voor minder hard voetbal.”, aldus de arbiter, die een gele kaart gaf aan Snippe, Van der Merkt, Kraak en Ton van Loon van Amersfoort en Henk den Arend en Huub Smeets van DS’79. Van Loon kreeg twee maal geel waardoor hij vroegtijdig het veld diende te verlaten. plan: „De procedure, die het bestuur betaald voetbal in deze voert, is in flagrante tegenspraak met de overeen komst die er bestaat met dit bestuur. Daarbij heeft het bestuur betaald voet bal zich verplicht alvorens besluiten te nemen tijdig overleg te plegen met FBO, WCS en VON als het om het voortbestaan van clubs gaat en met de WCS en WON als het gaat om zaken die specifiek de posities van de spelers en trainers raken. De WCS en WON zullen zich verzetten tegen dit be stuursbesluit en zullen bij de KNVB protesteren”. Een enigszins geïrriteerde Eric Vilé reageerde nogal laconiek op dit com muniqué van beide organisaties. „Ach, die reacties waren natuurlijk te voor zien. Natuurlijk dat de vakbonden te gen dit plan zijn, hun belangen worden geraakt. Ze moeten daarentegen wel goed begrijpen dat dit slechts een plan is, waar over nagedacht kan worden alvorens de algemene vergadering op 10 mei plaatsvindt. Het sectiebestuur Een nieuwe blunder in de Ajax-defen- sie leidde de definitieve rood-witte on dergang in. Iedereen stond keurig te kij ken hoe Hoekstra in het strafschopgebied penetreerde na een vrije trap van Klaas Drost. Toen Hoekstra in wilde koppen, trok Zwamborn hem naar de grond, waarop de goed leidende Van Swieten de bal terecht op de stip legde. Ben Hen driks maakte geen fout: 2-0. Het zat Ajax niet lekker, dat een degra datiekandidaat als PEC Zwolle zo maar even de vloer aanveegde met die peperdu re vedetten. Natuurlijk viel zaterdag avond door uiteenlopende oorzaken (res pectievelijk ziekte, schorsing en griep) de hele rechteras, Meutstege, Schoenaker, La Ling weg. En uiteraard was dit van niet geringe invloed op de uitslag. Het tekent echter de huidige zwakte van Ajax, dat het bij de minste of geringste tegen slag wankelt. Vermoedelijk nog deze week zal een beslis sing worden genomen over een operatief ingrij pen bij Kees Kist. De Europese topscorers tobt al enige tijd met een middenoor-ontsteking. Kessler: „Kist speelt al enige tijd met die handicap, maar wanneer het zijn gezondheid in gevaar zou kunnen brengen, mogen we geen enkel risico nemen. Dinsdag of woensdag valt de beslissing over operatief ingrijpen”. (Van onze sportredactie) UTRECHT. Werd er ondanks de slechte resultaten in de afgelopen weken nog enigszins in goede zin over Haarlem gesproken, omdat de ploeg er een positie ve spelopvatting op na bleef houden, sinds het afgelopen weekeinde is ook daar een einde aan gekomen, omdat de naam van de equipe van Barry Hughes weer in een adem wordt genoemd met de term afbraakvoetbal. Het was treurig om te zien hoe Haarlem, dat na de winterstop wel degelijk heeft aangetoond te kunnen aanvallen, meende FC Utrecht te moeten bespelen. Het weigerde eenvoudig de middellijn te overschrijden om op die manier FC Utrecht het aanvallen onmo gelijk te maken. Het was dan ook niet meer dan rechtvaardig, dat de Utrechtse ploeg het laffe voetbal van Haarlem af strafte middels een strafschop van Ton de Kruyk. Hughes heeft zijn ploeg ook in het begin van dit seizoen enkele wedstrijden puur verdedigend laten spelen. Evenals toen, haalde het ook nu niets uit. Hij heeft het 1 onplezierige defensieve systeem weer uit j de kast gehaald, omdat een aanvallend Karei Jansen (WCS): „Plan sectiebe stuur vooruitschuiven van de ellende". tie neergezet en dat is ontzettend voor de 15.000 toeschouwers die hier vanmiddag waren. In het verleden hebben we nog nooit veel woorden vuil gemaakt aan een grote nederlaag en ook deze keer zal dat niet gedaan worden”. Willem II miste in deze wedstrijd tegen AZ, dat door de nederlaag van Ajax en de eigen 6-0 zege op een beter doelsaldo is komen te staan, alles om zich een waardig opponent van de No ordhollanders te kun nen noemen. De competitie duurt kenne lijk voor de Tilburgers toch zo lang dat beetje bij beetje de beperkingen van het elftal niet langer verdoezeld kunnen wor den. Achterin wordt ontzettend statisch op één lijn gespeeld, waardoor Kees Kist al in de 10e minuut vrij simpel Huybregts uit kon spelen en scoren. Henk de Jonge: „Laten we het er maar op houden dat Willem II deze middag een volkomen off-day heeft gehad. Boven dien: wanneer je op een dergelijke manier na een half uur spelen drie doelpunten om je oren krijgt, is de wedstrijd natuurlijk wel afgelopen”. Niet voor AZ echter, dat ontspannen redelijk voetbal op de grasmat bleef depo neren. Dat Willem II wat meer in de aan val kon komen, namen de Alkmaarders daarbij voor lief. De Brabanders konden zelfs oog-in-oog met Eddy Treytel toch niet tot scoren komen, zodat AZ in defen sief opzicht nauwelijks in actie behoefde te komen. Het enige dat in deze wedstrijd gold was het produceren van zo veel mo gelijk treffers om in de eindsprint naar het landskampioenschap zichzelf qua doelsaldo in een gunstige uitgangspositie te manoeuvreren. Hetgeen zonder noe- menswaardige tegenstand van Willem II dan ook gebeurde. Valt er over het spel van Haarlem al weinig goeds te melden, de positie op de ranglijst verschaft de Haarlemmers hele maal weinig reden tot blijdschap. Sterker, doordat NAC met 1-4 won bij FC Twente, heeft het de laatste plaats overgedaan aan Haarlem. Bovendien pakten MW, Vites se, PEC en NEC ook punten, waardoor de positie van de Hughes-ploeg er zonder meer slecht uitziet. En dat met een lood zwaar programma voor de laatste zes wedstrijden: achtereenvolgens Feyen- oord thuis, Roda JC uit, FC Twente thuis, PEC uit, NEC thuis en PSV uit. Hoe snel Haarlem is gekelderd blijkt wel uit het feit, dat NAC en NEC ongeveer twee maanden geleden nog op een achter stand van vijf punten stonden. NEC heeft nu één punt meer dan Haarlem, terwijl NAC gelijk staat, maar de bij de 2-2 ge staakte wedstrijd tegen Feyenoord nog moet uitspelen. Beenhakker mag dan bestrijden dat Ajax gebukt gaat onder een vormcrisis, de koele Cijfers wijzen wel degelijk uit dat het de Amsterdammers niet voor de wind gaat. Uit de drie meest recente uitwed strijden (Strasbourg, Roda JC en PEC) werd bijvoorbeeld slechts één punt gehaald. poging, toen keeper Van Breukelen bij de zijlijn de bal aan hem verspeelde, waar door de Haarlem-speler de kans werd geboden op het verlaten doel te schieten; de bal ging echter over. Het was de enige gevaarlijke actie van Haarlem-zijde. Op links speelde Ijzerman zich vrij waar na hij de bal in het hart van de verdedi ging „dropte”. Zwamborn en Rasmussen liepen elkaar in de weg, waardoor Hoek stra alleen voor Schrijvers kwam. De Fries schoot echter naast. Zelfs een slotoffensief, langzamerhand bij elke zichzelf respecterende ploeg een gewoonte, kon Ajax niet meer ontketenen. Jan Hendriksen mocht het heerlijk avond je voor de 10.000 toeschouwers een extra dimensie geven, toen hij, 10 minuten voor tijd, adequaat reageerde op een diepte- pass van Ron Jans, volkomen vrij voor Schrijvers mocht verschijnen en de bal kundig laag tegen het net joeg. Ajax droop geslagen af. „Wij moeten in de komende weken ho pen en bidden”, wilde Leo Beenhakker nog wel kwijt. Als geen ander beseft hij, dat Ajax nieuwe impulsen nodig heeft voor de dubbele confrontatie met Not tingham Forest. De glans, die Ajax een competitie lang heeft uitgestraald, was zaterdag immers ver te zoeken. Barry Hughes meende de matige reeks resultaten te kunnen ombuigen door FC Utrecht met vijf verdedigers (Masefield, Verkaik, George, Huyg en Van Leen) en drie middenvelders (Gullit, Van den Ban en Balm) tegemoet te treden. Kleton en Kramer waren op papier de enige twee spitsen, maar doordat de verdedigers van Utrecht veelvuldig opschoven naar het middenveld, waren ook zij meer met het afstoppen van tegenstander dan met hun eigenlijke werk bezig. ziet deze afvloeiingsregeling in ieder geval wel zitten”. Karei Jansen, voorzitter van de WCS: „Als Vilé een dergelijk plan in de publiciteit brengt, is het natuurlijk meer dan alleen maar een idee van het sectiebestuur. Dit plan zal gaan inhou den dat zo’n 100 tot 150 spelers werk loos worden. Dat noemen wij geen op lossing, maar het vooruitschuiven van de ellende. Door het laten afvloeien van vijf clubs is het gevaar niet afge weerd dat over twee of drie jaar nog eens vijf clubs zullen volgen. Nee, dit is niet de oplossing. We zullen een andere oplossing moeten zien te vinden. Bij voorbeeld door een klasse van onaf- hankelijken in te stellen of de eerste divisie aansluiting te laten vinden bij de hoofdklasse van de amateurs.” De heer Lemmens van de FBO: ,Het dagelijks bestuur van de FBO zou het betreuren als dit plan tot uitvoer zou worden gebracht. Het idee op zich is aardig, mits het op basis van vrijwillig heid gebeurt. Maakt een club zelf ken baar geen betaald voetbal meer te wil len spelen, en kan er voor een goede financiële afvloeiing worden gezorgd, dan is het natuurlijk een andere zaak Mocht je in dat geval inderdaad 32 clubs overhouden, waar nu vanuit wordt gegaan, dan zul je die financieel sterk moeten houden.” Jaap van der Leek van de WON: „De manier waarop dit plan naar bui ten wordt gedragen, komt op mij al wat chaotisch over. Zoiets moet na tuurlijk eerst besproken worden met de verschillende instanties die hier mee te maken hebben. Dat is dus dui delijk niet gebeurd, zelfs het Budget Bewakings Instituut (BBI) weet ner gens van. Een belachelijke zaak der halve, waar het laatste woord nog niet over gesproken is.” 1 „Ik weet niet wat Hughes van me wil. Afgelopen week begon hij me dingen voor de voeten te gooien, die op wedstrijden van vier, vijf weken geleden sloegen. Dat had hij dan in die periode moeten zeggen. Ik wacht eerst rustig af, wat er gebeurt, maar na deze competitie wil ik in ieder geval een gesprek met Hughes. Valt dat niet goed uit, dan ga ik weg bij Haarlem. Ik heb weliswaar nog een contract voor twee jaar, maar ik heb geen zin om in deze onwerkbare situatie bij de club te blijven.” Haar mocht na rust wel opdraven, om dat Gerrie Kleton te veel hinder onder vond van een spierblessure, maar het spelbeeld veranderde er niet door. Het naar Europa Cup-voetbal lonkende FC Utrecht viel constant aan, het tegen degra datie vechtende Haarlem stelde zich slechts ten doel zich in het eigen straf schopgebied te groeperen. Utrecht-trainer Han Berger: „Het kon natuurlijk nooit een leuke wedstrijd worden, omdat wij al het werk moesten opknappen. We hebben van alles geprobeerd, maar er was haast geen doorkomen aan. Maar ja, je kunt in deze fase van de competitie weinig aardige duels meer verwachten, de ploegen, die in de degradatiezone zitten, stellen zich puur verdedigend op. Ik ben er overigens van overtuigd, dat de spelopvatting, die Haar lem er op na hield, niet tot resultaten leidt. En gelukkig maar, want dit soort voetbal vind ik verschrikkelijk.” En zei Barry Hughes daarop: „Het was erbarmelijk slecht. Wij durfden niets te doen, de spe lers zaten vast. We hebben niet alleen aanvallend verloren, maar ook verdedi gend.” (Van onze sportredactie) ZEIST. Mr. Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, heeft het afgelopen weekeinde het plan bekendgemaakt om met ingang van het seizoen 1981- ’82 vijf in financiële nood verkerende clubs te weigeren zich te laten in schrijven voor de competitie. Daar mee zou het totale aantal clubs in het betaald voetbal worden terugge bracht tot 32. Een afvloeiingsregeling dus, waarover onmiddellijk na de be kendmaking van dit plan beroering ontstond. De Vereniging van Con- tractspelers (WCS), Federatie van Betaald Voetbal Organisaties (FBO) en de Vereniging van Oefenmeesters in Nederland (WON) hebben zich over dit voornemen dan ook verbaasd en zich over het algemeen negatief over het plan uitgelaten. De WCS en de FBO gaven een com muniqué uit waarin wordt gesteld dat de KNVB een officieel protest van hun besturen kan verwachten tegen dit I Martin Haar: om „tactische redenen" ge passeerd. Toch had Ajax, in de persoon van Ton Blanker, in het eerste half uur nog de beste mogelijkheid. Een beproefde Ajax- comer van Arnesen werd door Zwam born doorgekopt, maar Blanker zag kans om de bal op de doellijn nog te missen. De tweede tegenslag was voor Ajax van veel grotere betekenis. Vlak voor rust, toen beide ploegen zich al verzoend leken te hebben met 0-0, kwam PEC toch nog aan de openingstreffer. Ijzerman legde de bal bij een vrije trap van links precies op het hoofd van Ben Hendriks, die de nau welijks reagerende Schrijvers met een knik in de verste hoek versloeg: 1-0. In de tweede helft zat Ajax helemaal muurvast. De landskampioen creërde slechts één kans; 13 minuten voor tijd schoot Arnesen na de enige goede actie van Tahamata tegen de paal. Bovendien wankelde Ajax verdedigend meer dan ooit. Boeve en Wijnberg hadden tegen Rasmussen en een eensklaps wervelende Ron Jans steeds meer overtredingen no dig. Het leverde Wijnberg zelfs een gele kaar op (zijn derde) na een charge tegen Ijzerman, die overigens zelf na shirtje-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13