FNV-bestuurder Henk Bode: I vrijgelaten Veel vrouwen zien af van sterilisatie Jan van Beuningen begraven Blijf van m’n lijf-groep tot tegen hogere bijdrage VVD-FRACTIELEIDER RIETKERK: K B Werkgroep voert actie tegen boycot Spelen Zuinige lamp op de markt Journaliste Connie Brood en dan dit noq 'f J Ambtenaren gemaakt „trendsetters” AC-voorzitter Roefs: Van bewoonsters tehuizen Man vermoord in Fries plaatsje „Riskante politiek van het Westen Pi T< Veel amendementen op VVD-program I BI M 2 MAANDAG 31 MAART 1980 BINNEN- EN BUITENLAND Mobiele Eenheid Overval (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Federatie Nederlandse Vakbeweging FNV) zal zich volgens federa- tiebestuurder Herman Bode moeten blijven verzetten tegen de loonmaatregel van het ka- binet-Van Agt. Rechtstreekse acties tegen werkgevers zul len, aldus Bode, niet meer mo gelijk zijn omdat de rechter die vrijwel zeker onrechtmatig zal verklaren. Ooievaar UNICEF-Nederland AMSTERDAM (ANP). De werkgroep Blijf van m’n lijf-huizen is tegen een hogere bijdrage in de woonkosten van de bewoonsters zoals het ministerie van CRM die wil. De werkgroep vindt dat het ministerie geen rekening houdt met de miserabele financiële positie van de mishandelde vrouwen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. „Ambtenaren zijn van trendvolgers tot trensetters ge maakt. Op die manier ontstaat een kunstmatig fundament voor de landelijke inkomenspolitiek, die eigenlijk neerkomt op een geleide loonpolitiek.” ,2 d .38 s .Et Geen rechtstreekse bedrijfsacties meer 55 Professor dr. E. V. van Hall en A. P. M. Hetntz, beiden verbonden aan de vrou wenkliniek van het Academisch Zieken- Eventuele acties zullen zich volgens Bo de moeten richten op zaken die niet direct onder de loonmaatregel vallen, zoals de immateriële arbeidsvoorwaarden, vooral die op het terrein van de medezeggen schap. Op een kaderdag van de Industriebond FNV in Utrecht benadrukte Bode zater dag dat het stakingsrecht essentieel is voor de vakbeweging Voorzitter Arie Groenevelt van de Indu striebond FNV zei niets te voelen voor een stakingscode met allerlei regels voor het uitvoeren van een staking. Een stakings code ter bescherming van de positie van de werkwilligen vindt hij onaanvaard baar. Volgens Groenevelt hebben de sta kers eerder bescherming nodig hebben, omdat zij onder grote druk staan. De voorzitter van de industriebond vindt ook een nadeel van een stakingsco de dat de vakbeweging zich dan beperkin gen zou kunnen opleggen die wellicht door de rechter in een kort geding niet zoudenworden opgelegd. Bij het op touw zetten van een staking moeten de bonden volgens Groenevelt erg voorzichtig te werk gaan om te voorko men dat ze bij een kort geding aan het kortste eind trekken. Hij opperde de mo gelijkheid heimelijk allerlei „spontane” wilde acties te ontketenen en minder met open vizier te handelen. „Vooralsnog willen we die kant niet uit, maar als de werkgevers ons ertoe dwin gen, dan zullen we naar deze middelen moeten grijpen. We staan immers voor de belangen van onze leden”, aldus Groene velt’ huis in Leiden, schrijven dit in Medisch Contact naar aanleiding van de uitzendin gen van VARA’s ombudsman. Deze uit- (Van onze redactie binnenland) RIED. De politie in het Friese plaats je Ried heeft gistermiddag het stoffelijk overschot van de 60-jarige P. van den Berg in diens woning aangetroffen. De man, die uit Rotterdam afkomstig was en nog maar enkele maanden in Friesland woonde, is met een schot door het hart om het leven gebracht. De politie beschikt over geen enkele aanwijzing waarom de man is vermoord en door wie. Omwonenden schakelden de politie in, omdat zij de man al enkele dagen niet meer hadden gezien. Een 39-jarige man is zaterdag in zijn woonplaats Amsterdam overleden aan de gevolgen van een steekpartij. Als vermoe delijke dader heeft de politie de 32-jarige broer van het slachtoffer aangehouden. Aanleiding tot de steekpartij was volgens de politie een familievete over een erfenis. Een 46-jarige schipper J. Lakerveld van het binnenschip Fix 14 uit Rotterdam is zaterdag verdronken in het Hartelkanaal. Agenten van de rivierpolitie zagen aan de bewegingen van het schip, dat het kenne lijk stuurloos door de sluizen voer. De schipper is vermoedelijk bij het losmaken van de meerdraad in het water gevallen en verdronken. Bij het spelen in een leegstaande wo ning in Heerenveen is gisteren de 15-jarige Bauke Jonker om het leven gekomen. Met drie vriendjes haalde de jongen in het huis stenen uit de muren. Op een gegeven moment kwam de gehele bovenverdie ping naar beneden. Het slachtoffer raakte bekneld onder het puin. De vrouw moet daarvan tevoren op de hoogte worden gesteld. Bij een gesterili seerde vrouw die „over tijd” is, moet altijd aan de mogelijkheid van een zwanger schap worden gedacht, zo schrijven zij verder. zendingen hebben volgens hen onnodige verwarring en onrust veroorzaakt. Ze delen mee dat de kans op zwanger schap na sterilisatie globaal 0,5 percent is. Met een ludiek protest heeft een groep krakers zaterdagmiddag een eind gemaakt aan de bezetting van een aantal woningen in de Amsterdamse Jan van Beuningenstraat. In april begint de gemeente met renovatie. Als symbool van een falend woningbeleid vervoerde men een kar met daarop een huis en Jan van Beuningen naar een plek waar hij ,,ten grave werd gedragen”. Er is een onderzoek gaande en daarom moet zij zich voorlopig ter beschikking van de autoriteiten houden. Volgens func tionarissen zal dit onderzoek twee maan den in beslag nemen. Brood is onder meer correspondente voor NOS en IKON. Zij is getrouwd met een Russische staatsbur ger, woont al zes jaar in Moskou en werkt als vertaalster bij een uitgeverij. Dit werd vanmiddag gezegd door voor zitter Roefs van de vakbond voor over heidspersoneel Ambtenarencentrum (AC). Deze bond telt ruim 115.000 leden. Volgens Roefs heeft de regering door de differentiatie bij de trenkortingen, de af- topping van de prijscompensatie en de driehonderd miljoen gulden die de ambte- Roefs meent dat de ambtenaren die vroe ger wat hun inkomen betreft afhankelijk waren van de loonruimte in de vrije- marktsector, nu zullen gaan bepalen wat daar kan worden verdiend. Hij zei dit een „oneigenlijke en onterechte situatie” te vinden. In het Zuidlimburgse Echt is een geldlo- per van een supermarkt overvallen en beroofd van een cassette met 26.000 gul den. Het was de dagopbrengst van de supermarkt. De overvaller bracht de man tot struikelen, ontnam hem de cassette en ging er vervolgens vandoor met een auto. Ruim twee weken eerder dan gewoon lijk is het ooievaarsnest op het stadhuis van het Utrechtse Oudewater weer be woond. Het is een mannetje dat, hopend op de komst van een vrouwelijke partner, is begonnen met het op orde brengen van zijn nest. Het ooievaarsnest in Oudewater is al sinds twintig jaar regelmatig be woond geweest en elk jaar zijn er jongen geboren, op één jaar na. De ooievaars blijven gewoonlijk tot augustus in ons land. Prinses Beatrix zal na haar inhuldiging als koningin beschermvrouwe worden van het Nederlands comité UNICEF, de VN-organisatie voor culturele samenwer king en ontwikkeling. Op dit moment is prinses Beatrix ere-voorzitster van dit comité. Roefs bedoelde hiermee de grote ambte narencentrales, die looneisen hebben ge- De vakbondsvoorzitter stelde daarom dat het Ambtenarencentrum het recht opeist de trend te mogen volgen. „Het is hoog tijd, dat dit bescheiden recht wette lijk wordt vastgelegd”, aldus Roefs. De suggestie om tot een aparte CAO voor ambtenaren te komen, indien men er niet in zou slagen een centrale afspraak over de arbeidsvoorwaarden te maken, noem de hij „een politiek van verdelen en heer sen”. In dat geval zal elke ambtenarenca tegorie voor zijn eigen belangen gaan vechten, met als resultaat een overwin ning voor de sterksten, zo vreest hij. Roefs meent dat de maatschappelijke onrust verder zal toenemen, indien de ambtenaren inderdaad de trend voor de overige inkomens gaan aangeven. Hij vreest een verstoring van de „zo nodige stabiliteit in onze samenleving” en stelt dat de „visioenen van arbeidsvrede die men wellicht voor ogen heeft, luchtspiege lingen zullen blijken.” Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 14 7 20 18 11 10 22 28 20 7 17 3 12 20 14 3 12 11 21 16 25 18 21 18 -3 3 12 4 6 3 7 10 5 1 10 2 7 8 11 0 3 4 12 7 15 12 14 11 0 0.2 0.3 0 0 0 5 0 2 2 1 9 5 0 0.1 0 2 0 1 1 0 MOSKOU (ANP/AP). De Nederland se journaliste Connie Brood, die vorige week woensdag werd gearresteerd op de luchthaven van Moskou op verdenking van overtreding van de douanereglemen ten, is zaterdagmiddag vrijgelaten. D bevc zenc Taiy ver i digit c Het gem sche vori keei M sind 91-jj ovei va bic on sla dr< se he eei oc mi ch me vij Tl anti «Tsji Zi maa de in - kon: (Van onze redactie binnenland) DEVENTER/UTRECHT. De fractieleider van de WD in de Twee de Kamer, Rietkerk, meent, dat een verdere matiging volgend jaar onver mijdelijk is. Op een deelcongres van zijn partij in Deventer zei Rietkerk zaterdagmiddag dat de matiging die nu wordt betracht, moet worden vast gehouden op straffe van het verlies van duizenden arbeidsplaatsen. C 0 o 0.6 0.2 0 0.2 0 0.2 0 0.2 0 0 0 1 0.5 0 0.6 0 9 0 0.2 0.2 het \x/eer UTRECHT (ANP). De publiciteit over de mislukte sterilisaties heeft tot gevolg gehad dat vrouwen in vele delen van het land afspraken voor een sterilisa tie afzeggen. Al gesteriliseerde vrouwen nemen soms hun toevlucht tot aanvullen de anti-conceptiemethoden. Voor de tehuizen is daarom behoefte ontstaan aan een betfere, algemeen toepas bare regeling voor de bijzondere kosten van de opvanghuizen. In de tijd dat de huizen hieraan werkten, is een wetswijzi ging voorbereid inzake de algemene bij standswet (ABW), waardoor bewoonsters van instellingen die niet officieel zijn toe gelaten tot de ABW-regeling, geen recht meer hebben op een vergoeding voor bij zondere kosten voor hun verblijf in de vorm van een toeslag boven de bijstands norm. Daarop zijn onderhandelingen tussen de vijftien Blijf van m’n lijf-huizen en het ministerie begonnen. Dit overleg dreigt nu vast te lopen. De werkgroep besloot toen aandacht te vragen van de politieke par tijen en de vakbonden. CRM heeft weliswaar de uitgangs punten van de opvanghuizen onderschre ven maar de praktische uitwerking blijkt los te staan van of zelfs tegengesteld te zijn aan die uitgangspunten, zo stelt de werkgroep in een brief. Volgens voorzitter De Grave van de liberale jongerenorganisatie JOVD is het WD-Eerste-Kamerlid Haya van Some- ren-Downer vorige week te ver gegaan met haar uitspraken over de rechterlijke vonnissen over de stakingen. De Grave noemde die kritiek „kwalijk”. Hij is van mening, dat het politici niet past kritiek te leveren op uitspraken van de onafhanke lijke rechter. Tijdens een spreekbeurt heeft mevrouw Van Someren er zich over Het ministerie is van mening dat de bijdrage van de vrouwen in de huizen kan worden verhoogd vah 188 gulden per maand naar ruim 246 gulden. De Blijf van m’n lijf-huizen maken ge bruik van de mogelijkheden van de bij standswet, waardoor bewoonsters ge woonlijk recht hebben op een uitkering. Na verloop van tijd is gebleken, aldus de werkgroep, dat dit niet voldoende is om een opvanghuis goed draaiend te houden. derhandelingen te komen. Den Uyl vindt dit, gezien de opstelling van de bewinds man, onbegrijpelijk. Wat bezielt de minis ter, aldus Den Uyl; waarom moet de vak beweging eerst gefrustreerd worden. Waarom moet dan zo’n hoog politiek spel worden gespeeld om deze loonmaatregel door de Tweede Kamer te jagen? Het gewest Utrecht van de PvdA wijst het optreden van de Mobiele Eenheid bij de ontruiming onlangs van kraakpanden in Utrecht en Amersfoort af. Dit bleek zaterdag op de gewestvergadering. „Bij het nog ontbreken van een wet waardoor leegstand effectief kan worden bestreden, moeten de gemeenten zoveel mogelijk ge bruik maken van de mogelijkheden die de woonruimtewet biedt”, aldus het gewest in een verklaring. Men vindt het in princi pe onaanvaardbaar de Mobiele Eenheid in te zetten bij woonruimteproblemen. naren extra moeten inleveren buiten de trend om, deze groep werknemers ge maakt tot trendaangevers voor de rest van Nederland. Dat kon de overheid vol gens de AC-voorzitter alleen doen, door dat een aantal ambtenarencentrales „het eerstgeboorterecht van het trendbeleid heeft prijsgegeven voor een bord linzen soep”. steld in het arbeidsvoorwaardenoverleg met minister Wiegel van Binnenlandse Zaken. Gebonden door politieke stand punten, zo meent de AC-voorzitter, heb ben deze centrales het trendbeginsel laten afbrokkelen. Hij vreest dat nu een situatie zal ontstaan waarin de ambtenaren sa men met de minister van Binnenlandse Zaken gaan uitmaken welke lonen moge lijk zijn in het particuliere bedrijfsleven. Weer in binnen- en buitenland Hij noemde het een illusie te denken dat een stakingscode de onlustgevoelens ten gevolge van de loonmaatregel kan indam men. „Stakingen kunnen alleen worden voorkomen via een beleid van werkgevers en overheid waarbij ieder eerlijk aan zijn trekken komt”. Hermand Bode verklaarde dat de FNV niet zal meewerken aan een advies van de Sociaal-Economische Raad (SER) aan het kabinet zolang, aldus Bode, de onderhan- delingsvrijheid van de vakbeweging door een loonmaatregel of dreiging daarmee wordt gefrustreerd. „Bovendien is het veel belangrijker dat eerst in de wet geregeld wordt dat werk nemers niet verplicht zijn om te werken zodra hun vakbond tot staking heeft opge roepen”. De vrijheid van de vakbonden om door onderhandelingen met werkgevers ar beidsvoorwaarden in CAO’s vast te stel len is volgens Bode een grondrecht in een democratische samenleving. Die onder- handelingsvrijheid is volgens hem een le ge huls als de boden niet door het sta- kingsmiddel pressie kunnen uitoefenen om kracht bij te zetten aan hun eisen. „Als dat besef bij alle partijen de overhand zal krijgen, hoop ik dat er voor 1981 weer afspraken tussen regering, werkgevers en werknemers te maken zijn”, aldus Rietkerk. De WD-fractielei- der verweet de Partij van de Arbeid on heuse oppositie te hebben gevoerd tijdens de loondebatten in de Tweede Kamer. „De socialisten hebben als Wim Koks eigen papegaai alsmaar geprobeerd de FNV- visie als de enige juiste te verdedigen”. Rietkerk concludeerde, dat het kabi netsbeleid wel degelijk wordt geaccep teerd in grote lijnen. „Niet alleen het par lement, maar ook 68 procent van de bevol king was het met de FNV-stakingen niet eens”, aldus Rietkerk. Volgens oppositieleider Den Uyl, die sprak in het Groningse Leek, kan minister Albeda van Sociale Zaken maar beter met vakantie gaan, nu hij, aldus Den Uyl, heeft aangekondigd na 31 december, na afloop van de loonmaatregel, werkgevers en werknemers vrij spel te geven tot on- DALFSEN (ANP). De WD-afdelin- gen hebben de afgelopen maanden bijna vierduizend wijzigingsvoorstellen inge diend op het ontwerp liberaal manifest 1980, het nieuwe beginselprogram. W. J. Geertsema, voorzitter van de com missie die het VVD-beginselprogramma moest herzien, zei dit zaterdag op een JOVD-bijeenkomst in Dalfsen. Hij zette zich af tegen de kritiek als zou het stuk de handen binnen de WD niet op elkaar hebben gekregen. Volgens hem is door het manifest een politieke discussie binnen de afdelingen losgebroken, „vaak voor het eerst”, aldus Geertsema. Dat was een van de hoofddoelstellingen van het stuk. Hij noemde het aantal van vierduizend amen dementen dan ook positief. L - Éu zzo zzo o zw zzo z z z zzo z zzo windst. nnw w zzw zzo zzw windst. zo wnw windst. w no windst. zo windst. windst. nw windst. z nnw n z windst. nno zw w z zzw windst. nno windst. windst. wnw Volgens de PvdA’er Roethof, zaterdag middag op een kaderdag van de Indu striebond FNV, heeft minister-president Van Agt zich aan „grove demogagie” schuldig gemaakt met zijn recente uitla ting dat de stakingen van de FNV zich richten tegen de rechtsorde. „Niet de overheid, maar de onafhankelijke rechter maakt immers uit of een staking tegen de rechtsorde is. Welnu, de president van de Amsterdamse rechtbank was van mening, dat de FNV terecht heeft gegrepen naar het uiterste middel van de proteststaking om de overheid te beïnvloeden”, aldus Roethof. „De vakbeweging moet zich door een minister-president-op-drift vooral geen oren laten aannaaien”, zo meent de PvdA’er. AMSTERDAM (ANP). Philips gaat in de komende tijd een nieuwe lamp op de markt brengen, die een vijfmaal zo lange levensduur heeft als de oude lampen en 75 percent minder energie verbruikt. De nieuwe lamp kost dertig gulden, maar volgens het bedrijf is er door de gebruiker aan het eind van de levensduur van de lamp dertig gulden gespaard. Het principe van de energiebespa rende lamp (die SL wordt genoemd) is een u-vormig buisje waarin op dezelf de manier als in een TL-buis licht wordt geproduceerd. De lamp kan in totaal ongeveer vijfduizend uren branden. In het onderzoek heeft Phi lips bijna twintig miljoen gulden geïn vesteerd. AMSTERDAM (ANP). De onlangs opgerichte werkgroep Ontwapening, Ontspanning en Olympische Spelen heeft zich gisteren op een symposium in Amsterdam fel tegen een boycot van de Olympische Spelen in Moskou verklaard. Volgens de werkgroep waarin een aan tal politici, publicisten en wetenschappers zitting heeft, neemt „de riskante politiek van het Westen, waaronder de oproep tot een boycot van de Olympische Spelen, gevaarlijke vormen aan”. De werkgroep meent dat juist toenemende contacten tus sen Oost en West een betere kans schep pen voor een veilige toekomst. In dit ka der nemen de Olympische Spelen volgens de werkgroep een belangrijke plaats in. Op de bijeenkomst van gisteren spra ken vier leden, Roskam (VARA-publicist), Kappeijne van de Copello (voorzitter Commissie Europese veiligheid en samen werking), Colijn (medewerker Vrij Neder land) en Drenth (oud-Kamerlid PvdA) van de werkgroep hun verontrusting uit over „het klimaat van de koude oorlog dat dichterbij komt”. Het symposium was de eerste van een serie activiteiten van de werkgroep met als doel zoveel mogelijk mensen te mobili seren tegen een boycot. Binnenkort zullen in dit kader gesprekken gevoerd worden met onder meer de vaste Kamercommis sie voor buitenlandse zaken en het comité Olympische Spelen en Mensenrechten. De werkgroep wil in mei een internationale conferentie organiseren. jaar onvermijdelijk” M het Azc< jarij slag raad erns stras daai gepl poli' ged< orge deze tie c Bas! Milt Di ben ont\ rout lo h ren het In i dag tuss den de s te h kwa stra: gels met gep geoi Bas pro- beklaagd dat de stakers de steun kregen van de rechters. D’66-fractieleider Terlouw heeft zich za terdag op de bijeenkomst van de JOVD „uitdrukkelijk gedistantieerd” van de suggestie van vice-premier Wiegel als zou den de democraten het kabinetsbeleid structureel steunen. Terlouw verweet het kabinet onvoldoende sociale bewogen heid, wat volgens hem blijkt uit „het ge morrel aan de sociale voorzieningen”. Partijvoorzitter Hartog van DS’70 keer de zich zaterdag op ds in Zwolle gehouden partijraad tegen de stakingen en verzet sacties, „gericht tegen parlementaire be slissingen”. Hartog zei zich daarover in toenemende mate zorgen te maken en merkte op dat DS’70 die acties niet zal accepteren. Voorzitter De Vries van de AR-jongere- norganisatie ARJOS heeft zaterdag in Zwolle gezegd, dat PvdA en CDA vóór de verkiezingen van mei volgend jaar open lijk de wenselijkheid van de CDA-PvdA- coalitie moeten uitspreken én hun weder zijdse voorkeuren kenbaar maken. Een noodzakelijk beleid van inkoemnsmati- ging kan alleen succes hebben als het een brede maatschappelijke steun heeft en dat kan volgens De Vries alleen bij een kabinet van PvdA en CDA. Het ARJOS-congres was overigens vooral gewijd aan de kernbewapening. De Vries zei dat als afschaffing van de kern wapens in NAVO-verband niet lukt, Ne derland gefaseerd uit de NAVO moet treden. Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI: Nu en dan regen. Middagtemperatuur om streeks 12 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 0 tot 5 graden. Minimum temperatuur omstreeks 5 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 11 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent. ’Sens op een geheel droog etmaal: 30 procent. WEERRAPPORTEN zw. bew. mist mist mist zw. bew. mist zw. bew. 1. bew zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. sneeuw zw. bew. 1. bew. regen onbew. geh. bew. motregen zw. bew. onbew onbew. mist zw. bew. onbew. h. bew. regen h. bew. 1. bew. mist zw. bew. geh. bew. h. bew. mist onbew. geh."bew. onbew. onbew DINSDAG 1 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 06.13 uur, onder 19.11 uur Maan op 20.07 uur, onder 0666 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 04.15 uur en 16.23 uur Laagwater 12.27 uur en uur „Meer matigen volgend 3 0 1 0 3 0 4 0 5 3 1 10 8 3 10 5 2 5 0 r o •- c n Si 9 11 10 8 11 8 9 8 9 10 10 17 18 8 16 11 12 13 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2