Elena Ceausescu vice-premier Arafat uit India vertrokken t Pakistan benadert Cuba Begin zou uitbreiding nederzettingen willen Lijfstraf voor Britse vrouw Nieuwe wapenstilstand werkt niet Kind gedood in Baskenland Golf arrestaties na brandstichting vakantiehuisjes Journalist uit „mededogen” vrij President Vietnam Ton overleden I 1B1 i Vrijheidsbeeld UACC Grote vondst Bartholdi 3 MAART MAANDAG 31 BINNEN* EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker eid ind val aar 1 1 1980 eng den de ver- it is I dit (Van onze redactie buitenland) Parijs-N'DJAMENA. On danks een nieuwe wapenstil stand en bemiddelingspogin gen van diverse Arikaanse landen gaat de strijd in de Centraalafrikaanse staat Tsjaad tussen de troepen van minister van Defensie Hissene Habre en de eenheden van president Goukouni Oueddei ook gisteren onverminderd door. Er is sprake van zeker duizend doden. - F ma és trijfel strijd in Tsjaad :S W' WW 3 ge- ■jke Veel slachtoffers bij ielin- bijna inge- lifest dijke i de ir de Hij )dige stelt s die iege- jon- huis he iend ner, van ater be- igen aars ons Het Vietnamese persbureau had eerder gemeld dat Thang, de oudste communisti sche leider van de wereld, sinds augustus vorig jaar ernstig ziek was. Wat hem man keerde liet het persagentschap niet weten. LONDEN (Reuter). De echtgenote van een Britse chirurg in Saoedi-Ara- bië is veroordeeld tot het publiekelijk ontvangen van tachtig stok- of zweep slagen wegens het serveren van sterke drank op een party waarop een Engel se verpleegster en een landgenoot om het leven kwamen door vijf hoog uit een raam te vallen. Dit werd zaterdag ochtend meegedeeld door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. De chirurg zelf heeft er intussen van de 12 maanden celstraf wegens deze zaak al vijf op zitten. een golf van brandstichtingen in vakantie huisjes in Wales. De huizen zijn eigendom van Engelsen en de politie gelooft dat zij in brand worden gestoken door nationa listen, die toeristen ervan willen weerhou den om zich in Wales tweede woningen aan tè schaffen. Vanmorgen ging opnieuw een vakantie huis te Talybont, in Zuidwest-Wales, in vlammen op. Het was de 30ste brand sinds 13 december. overige ambassadepersoneel hebben hun toevlucht gezocht op de door Franse troe pen beschermde luchtmachtbasis buiten de stad. De uittocht van de inwoners van N'Dja mena gaat door. Volgens berichten van Franse zijde zijn al zeker 70.000 zwarten naar het buurland Kameroen gevlucht. In N'Djamena zijn nog maar een handjevol Europeanen. Het gaat om een tweemansdelegatie, die bestaat uit John P. Mitchell, een speciale gezant van Tolbert en een vertegenwoor diger van het secretariaat van de OAE. De aanwijzing van de tweede man is voorbe houden aan Edem Kodjo, de secretaris generaal van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid.-. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM-NEW DELHI-WASHINGTON. De legerradio van Israel heeft gisteren gemeld, dat premier Menachem Begin een nieuwe wet overweegt die vestiging op grote schaal van joden in bezet arabisch gebied toestaat. dienst, was die tijdens zijn onmenselijk bewind dat veel meedogenlozer was dat dat van Pol Pot in Cambodja, wel 1,5 miljoen mensen heeft laten ombrengen. Amin, aldus Karmal, was een agent van de CIA die samenwerkte met de VS, China en „reactionaire arabische landen om de revolutie van april 1978 die het door het Kremlin gesteunde bewind van Nur Mohammed Taraki aan de macht bracht, te ondermijnen”. Amin schakel de Taraki het vorig jaar uit. Volgens Karmal heeft Amin in de korte periode dat hij aan de macht was „minstens 1,5 miljoen mensen meedogenloos laten af slachten”. Karmal onthulde niet wan neer en op welke manier dit gebeurd is. De Russische troepen in Afghanistan hebben ongeveer 15.000 politieke tegen standers van het bewind-Karmal gevan gengenomen, van wie ze er per dag 50 terechtstellen. Daarnaast nemen de aan wijzingen toe dat het Rode Leger in het sinds eind december vorig jaar bezette Afghanistan dodelijk gifgas gebruikt te gen de islamitische opstandelingen. Ze ker is dat de Russische troepen mos keeën onder vuur nemen. Dit heeft de Amerikaanse onderminister van Buiten landse Zaken, Warren Christopher, vrij dag in Washington verklaard in een voordracht voor de buitenlandse persve reniging. Had ik dan al een verzameling, zult u vragen? Ik had al wel wat handtekenin gen, van Akii Bua, Vladimir Boekovski en Francis Ford Coppola, om een paar uit eenlopende figuren te noemen, maar ik werd toch pas filograaf toen ik vorig jaar in New York, mooi ingelijst, een foto van Gustave Eiffel kocht met links en rechts daarvan een door hem geschreven brief. Nu was Eiffel, behalve de schepper van de Eiffeltoren, ook de man die het ijzeren geraamte fabriceerde voor het Vrijheids beeld (The Statue of Liberty) in de haven van New York. En Bartholdi, de Franse beeldhouwer die leefde van 1834 tot 1904, was de man die het in 1886 onthulde beeld van de vrouw met de toorts maakte. Ik had nu dus autografen van de schep pers van zowel de binnenkant als de bui tenkant van het beroemdste beeld ter we reld! „Ik specialiseer me in het Vrijheids beeld”, zei ik daarom, tevreden met de gedachte dat ik dus eigenlijk al klaar was met mijn nieuwe hobby. Allard van Willi gen, die zich specialiseert in sport en nu de handtekeningen van zo’n 10.000 beroemde sportmensen over de hele wereld bezit, had daar echter een veel fïlografischer kijk op. „Dan kun je ook nog de handteke ningen gaan verzamelen van de mensen die het Vrijheidsbeeld bezoeken”, zei hij bemoedigend. irom •echt et is ette- De voor 1 niet over oem- heer- mca- gaan •win- ibte- i ge- ;rleg ndse and- heb- aten jatie i sa- ndse ioge- ren. com- mma een zette ik de Ikaar ir het m de het 1 van Hij men- i de ge rest vol- oor- „het ‘leid zen- De fungerend voorzitter van de Organi satie van Afrikaansè Eenheid (OAE), pre sident William Tolbert van Liberia, heeft het initiatief genomen tot het zenden van een verzoeningscommissie van de OAE naar het door een burgeroorlog getroffen Tsjaad. Begin volgende week vertrekt er een missie naar N'Djamena die tot taak heeft een staakt-het-vuren tot stand te brengen, zo is zaterdag uit officiële bron vernomen in Monrovia. een verzoening van alle revaliserende be wegingen in Tsjaad. De neutrale strijd macht zou aanvankelijk zijn samenges teld uit militairen uit Kongo, Guinee en Benin, maar tot op heden had alleen Kon go soldaten geleverd. De taak van de strijdmacht was het handhaven van de openbare orde in N'Djamena, Sahr, Abe- che, Ati en Faya. Zij was sinds 18 januari in Tsjaad gelegerd en heeft' in de huidige interne gevechten e/e/n man verloren. Naar Christophers schatting liggen de verliezen die de Russen lijden op 500 tot 600 man per week, hetgeen het dodental sinds eind december brengt op zes- tot zevenduizend. Volgens hem heeft een half miljoen Afghanen hun vaderland verlaten. Het merendeel van de vluchte lingen zocht een goed heenkomen in het buurland Pakistan. Wat betreft de steun van de bondgenoten van de VS voor het beleid dat de regering in Washington voert als reactie op de Russische invasie in Afghanistan, verklaarde een hogere ambtenaar dat Amerika in het algemeen tevreden is over de ondervonden steun. Maar het door sommige bondgenoten nog steeds berekenen van lage renten op aan Moskou geleend kapitaal bedoeld om westerse goederen te kopen zint Was hington maar matig, aldus deze ambte naar. Mevrouw Ceausescu, eenenzestig jaar, die een van de drie vice-premiers wordt, is ook lid van het Centrale Comité van de communistische partij. Tijdens de zitting van het Roemeense parlement, waarvoor op 9 maart verkie zingen zijn gehouden, zijn ook nog een aantal andere wijzigingen in het kabinet aangebracht. Zaterdagochtend reed ik, door weer en wind (maar toch vooral door véél weer), naar het Holiday Inn Hotel in Utrecht. Niet zonder hooggespannen verwachtin gen, ik geef het toe. Ik had beloofd me een beetje in te zullen houden, en ik had me dat ook heilig voorgenomen, maar je wist van tevoren natuurlijk nooit waar je tegenaan kon lopen. Zo vaak kreeg je die kans nu eenmaal niet, het was tenslotte pas de eerste keer dat de UACC in Europa een bijeenkomst organiseerde! MOSKOU (Reuter) - Ton Due Thang, sinds 1969 president van Vietnam, is op 91-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden, aldus meldde TASS gisteren. Thang, een veteraan in de Vietnamese anti-koloniale beweging volgde in 1969 Ho ^Tsji Minh op als president van Vietnam. Deze groep jonge arabieren en Israëliërs bevond zich in een protestbetoging van dui zenden mensen die gisteren door het dorp Taiyiba op de bezette westelijke Jordaanoe- ver trok. De spandoeken roepen op tot beëin diging van de vestiging van nederzettingen door Israel op bezet arabisch gebied. India ondersteunt in de verklaring de eis van de PLO dat de Palestijnen een eigen staat krijgen en dat de PLO volledig deel neemt aan de onderhandelingen over au tonomie voor de Palestijnen. In de verklaring wordt voorts opgeroe pen tot een politieke en diplomatieke op lossing voor de kwestie Afghanistan. Er werd kritiek in geleverd op plannen van sommige landen in het gebied zich verder te bewapenen vanwege de crisissituatie, ontstaan door de interventie van de Sov- jet-Unie in Afghanistan. Arafat kwam vrijdag in India aan, kort nadat de Indiase regering volledige diplo matieke status had toegekend aan de ver Zijn positie was een louter ceremoniële, maar zijn onpartijdigheid in zaken binnen de communistische partij hielp splitsing in de Vietnamese politieke top voor komen. Waar de legerradio zijn bericht vandaan haalde is niet bekend. De regering wenste geen commentaar te geven. Volgens het bericht heeft minister van Justitie Jitzhak Zamir de eerste-minister gewaarschuwd dat een dergelijk wetsontwerp een overtreding van het internationale recht zou zijn. Zamirs standpunt is volgens de legerra dio, dat het niet gebruikelijk is dat Israel of een ander land zijn wetten uitstrekt buiten zijn grenzen. Jasser Arafat, de leider van de Pales tijnse bevrijdingsbeweging PLO, heeft gisteren zijn officiële bezoek aan India afgerond. In een gemeenschappelijke ver klaring veroordelen de PLO en India Is rael vanwege de weigering de VN-resolu- ties na te leven en zijn agressie in de bezette gebiedsdelen en in Zuid-Libanon. dlo- en gui de •nan e en to. Duizenden leden van de gematigde Vre de nu-beweging hebben zaterdag van Je ruzalem tot Haifa een levende keten ge vormd als demonstratie tegen het beleid van premier Begin. „Begin, het is genoeg - - treed af’, schreeuwden de betogers die met steeds enkele meters tussenruimte de snelweg tussen Jeruzalem en Haifa, 130 kilometer, omzoomden. De Vrede nu-be weging is het niet eens met het nederzet- tingenbeleid van de regering-Begin. De beslissing van het kabinet eerder deze week om de joodse aanwezigheid in de arabische stad Hebron op de westelijke oever van de Jordaan te versterken, is door de organisatie scherp afgekeurd. Castro is voorzitter van de beweging der niet-gebonden landen. Volgens het blad heeft generaal Zia UI Haq dit voorstel meegedeeld aan de Cu baanse minister van Buitenlandse Za ken, Malmierca, die verleden week een bezoek aan Islamabad bracht. Het Iraanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft zaterdag een, wat het noemt, drie punten omvattend akkoord met de Sovjet-Unie gepubliceerd over de kwestie Afghanistan. Het ministerie heeft het akkoord bekendgemaakt „om misverstanden te voorkomen over de discussie tussen Iran en de Sovjet-Unie”. Hierbij wordt kennelijk vooral gedoeld op de uitspraken van de Iraanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Ghotbza- tegenwoordiging van de PLO in India. De Palestijnse leider werd in India ontvan gen als een staatshoofd. Premier Gandhi deed Arafat uitgeleide op het vliegveld. Arafat noemde de besprekingen die hij met mevrouw Gandhi had gevoerd „zeer vruchtbaar’^. „We hopen dat spoedig iedereen de resultaten ervan zal zien”, zo zei hij vlak voor zijn vertrek. Volgens de Franse radio en televisie kwam de jongste wapenstilstand tot stand na een telefoongesprek tussen Habre en Oueddei. Franse regeringsfunctionaris sen konden het nieuws van het bestand echter niet bevestigen en waarnemers twijfelen er aan of het enig effect zal hebben. Correspondenten in Tsjaad meld den vannacht zelfs dat de gevechten in de hoofdstad N'Djamena steeds feller wor den en dat de situatie uit sanitair oogpunt steeds slechter wordt. Frankrijk heeft in middels zijn ambassade in N'Djamena laten ontruimen. Alle diplomaten en het Ik had verwacht het volgende beeld te zullen aantreffen: een grote zaal, met lan ge rijen tafeltjes, waarachter de diverse deelnemers aan de UACC-bijeenkomst hun waren hadden uitgestald. Een geroe zemoes van belang. De zenuwachtige sfeer van mensen die vrezen, dat zij aan het ene tafeltje de boeken met de plastic doorzichtige bladen doorbladeren, terwijl aan het tafeltje naast hen de mooiste exemplaren voor een verrassend lage prijs door een iets eerdere of slimmere gegadigde voor hun neus worden wegge kaapt. Van 9 tot 5 kon ik terecht, ik arriveerde niet voor half 10, een half uur te laat dus eigenlijk. De mooiste dingen waren na tuurlijk al weg! Ik betrad de zaal, en bevond me in een wat groot uitgevallen huiskamer, waar zich een zevental men sen ophielden. De leiding bleek in handen te zijn van Peter Michielsen, redacteur buitenland van Nieuwsnet, die een stuk van zes pagina’s in dat weekblad had geschreven naar aanleiding van deze UACC-bijeenkomst, waarvan ik trouwens niet geweten had als ik er niet zo’n verhel derend stuk over gelezen had van Michiel Peters in Het Parool. Peter voerde me mee naar Herman M. Darvick, die twee al bums uit New York mee naar Utrecht had genomen, het ene van hemzelf, het andere van een collega uit New York, Jerry Gra- nat. Ik ging zitten en begon het ene album door te kijken, op zoek naar een grote vondst! De letters UACC (maar dat weet u onge twijfeld) staan voor de Universal Auto graph Collectors Club, die eens in de twee maanden het blad The Pen and Quill uitgeeft, oftewel De Pen en Ganzeveer. Ik was opgenomen in het gilde van de filo- grafen, de mensen die autografen verza melen, dat wil zeggen getekende of hand geschreven brieven, documenten, portret ten of handtekeningen zonder meer. Als filograaf bevond ik me van toen af aan in het gezelschap van mensen als Cicero, koningin Vicotoria, Franklin D. Roosevelt, Darwin, Goering, Edgar Allan Poe, Metternich, Hitler en Goethe, wat ik een gemengd gemengd gezelschap zou willen noemen. Goethe gaf als reden voor zijn filografische hobby aan, dat „voor treffelijke mensen door hun handschrift op een magische wijze voor zijn geest werden geroepen” (ik citeer nu uit het artikel van Peter Michielsen in Nieuws net), en iets dergelijks voel ik toch ook wel, als ik een autograaf of handtekening van een beroemd persoon in handen heb. Dat is toch maar door Hem geschreven! Die handtekening of die tekst is dan toch maar via zijn vingertoppen en zijn pen of ganzeveer uit zijn lichaam weggevloeid en nu in mijn handen gekomen, je voelt je dan toch wel een beetje als de boze stief moeder die denkt het hart van Sneeuwwitje in haar handen te hebben! Weliswaar was dat nu toevallig een ver valsing, zoiets kan jou als filograaf na tuurlijk ook overkomen, maar tot op dit moment is het verzamelen van autografen nog steeds goedkoper dan het verzamelen van grafiek, dus loont het zelden de moei te om te gaan vervalsen. Ik was er daarom van overtuigd dat ik, in het album van Jerry Granat, op een echte, onvervalste brief van Frédéric-Auguste Bartholdi was gestuit, die ik dan ook zonder aarzeling voor 65 dollar aan mijn verzameling toe voegde! BOEKAREST (AFP/DPA7Reuter). Elena Ceausescu, echtgenote van de Roe meense partijleider en president NiColae Ceausescu, is zaterdag tijdens de eerste zitting van het nieuwe Roemeense parle ment benoemd tot vice-premier, zo heeft het Roemeense persbureau Agerpres be kendgemaakt. /ijst bü den eek „Bij loor ien, ge- i de vest nci- reid CARDIFF (AP). Politiefunctionaris sen hebben gisteren tussen de 30 en 40 mensen gearresteerd naar aanleiding van Het Rode Kruis doet zijn uiterste best om tot een staakt het-vuren in de omge ving van het grote ziekenhuis in het cen trum van de door de gevechten in tweeën gedeelde stad te komen. Rond 2.000 ge wonde burgers hebben daar dringend ver zorging nodig. Twee veldhospitalen die met vliegtuigen van de Franse luchtmacht naar N'Djamena gebracht zouden wor den, zijn wegens de felle strijd om het vliegveld van de stad, nog steeds niet aangekomen. De toestellen wachten op een militaire basis in het zuiden van Alge rije op een vergunning om in N'Djamena te kunnen landen.-. De neutrale strijdmacht van 550 Kongo lese soldaten in verschillende steden in Tsjaad is gisteren begonnen zich uit het land terug te trekken, waar zij niet meer bij machte is respect af te dwingen voor het Verdrag van Lagos van 21 augustus van het vorig jaar. Dit verdrag voorzag in De Socialistische Internationale heeft zaterdag, aan het eind van haar bijeen komst in Santa Domingo, de Russische interventie in Afghanistan veroordeeld. Ze sprak zich uit tegen elke gewapende interventie van een land in een andere staat. RAWALPINDI (Reuter) Het militair gezag in Pakistan heeft zaterdag de vrijla ting gelast van de journalist Salamat Ali, die als correspondent van de in Hong Kong gevestigde Far Eastern Economie Review vorig jaar november tot een jaar dwangarbeid was veroordeeld wegens een artikel over de onrustige Pakistaanse provincie Beloetsjistan, dat door de Pa kistaanse autoriteiten werd beschouwd als „opruiend en schadelijk voor het nati onale belang”. De aanhouding van Ali had geleid tot veel kritiek in het buitenland op het mili taire bewind van generaal Zia Oel-Haq. Deze had tot dusver verscheidene interna tionale pleidooien voor vrijlating van de journalist naast zich neergelegd. Volgens een officiële mededeling is nu uit mededo gen alsnog tot zijn vrijlating besloten. deh, die dinsdag zei dat Moskou zich in principe bereid had verklaard de Af ghaanse crisis te bespreken met diverse partijen, onder wie ook de islamitische rebellen die vechten tegen de Russische troepen in Afghanistan. Het Russisch persbureau TASS beschuldigde Ghotb- zadeh ervan het standpunt van het Kremlin verkeerd te hebben geïnterpre teerd. In het nu gepubliceerde akkoord staat Iran en de Sovjet-Unie het erover eens zijn dat de Afghaanse kwestie vreed zaam moet worden opgelost, dat bespre kingen over de zaak op regionaal niveau moeten plaatsvinden en dat er geen op lossing mogelijk iszonder deelneming van de Afghaanse regering aan de be sprekingen. In de verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken staat voorts dat Iran van mening is dat zonder aanwezigheid van het Afghaanse revolu tionairen, waarmee kennelijk de rebel len worden bedoeld, geen oplossing van het conflict mogelijk is. President Babrak Karmal van Afgha nistan heeft in een gisteren gepubliceerd vraaggesprek met het Westduitse blad Der Spiegel verklaard dat zijn voorgan ger Hafizullah Amin een agent van de CIA, de Amerikaanse inlichtingen- Twee jaar geleden demonstreerde Vrede Nu op soortgelijke wijze langs de autoweg. President Sadat van Egypte zal van 7 tot 10 april in Washington verblijven voor besprekingen met president Carter. Presi dent Begin wordt op 15 en 16 april in Washington verwacht, zo heeft het Witte Huis bekendgemaakt. Sadat heeft eerder al laten weten dat hij van plan is na zijn besprekingen in Washington nog enige dagen in de Verenigde Staten te blijven. Top voorgesteld over Afghanistan (Van onze redactie buitenland) NEW DEHLI/TEHERAN/BONN/ WASHINGTON President Zia UI Haq van Pakistan heeft presi dent Fidel Castro van Cuba voorge steld een topconferentie van de niet- gebonden landen te houden om te pogen een oplossing te vinden voor de crisis in Afghanistan. Dit heeft het Indiase Dagblad Hindustan Ti mes gisteren gemeld. (Van onze redacteur in Spanje Peter Hattink) MADRID De golf van geweld die over het Baskenland spoelt, heeft zaterdag in Azcoitia twee kinderen geraakt: de 13- jarige José Maria Piris Carballo werd op slag gedood en z’n 12-jarige schoolkame raadje Fernando Garcia Lopez raakte ernstig gewond doordat een van beiden op straat een sporttas aanraakte, waarna daarin een bom ontplofte. De bom was geplaatst onder de privé-auto van een politieman, die even voor de explosie on gedeerd wegreed. Hoewel nog geen enkele organisatie de verantwoordelijkheid voor deze aanslag heeft opgeëist, meent de poli tie dat dit werk is geweest van de radicale Baskische afscheidingsbeweging ETA- I Militar. De gevolgen van deze bomaanslag heb ben in het Baskenland een golf van ver ontwaardiging op gang gebracht. Na de rouwdienst voor José Maria Piris Carbal lo hielden 5000 personen in Azcoitia giste ren een pacifistische demonstratie tegen het geweld. In San Sebastian kwam het gistermid dag tot een gewelddadige confrontatie tussen de oproerpolitie en enkele honder den personen die in het oude centrum van de stad een pro-ETA-betoging probeerden te houden. De politie, die in groten getale kwam opzetten, verspreidde de demon stranten met rookbommen en rubberko- gels. De betogers bekogelden de politie met stenen en wierpen barricades op met geparkeerde auto’s. De manifestatie was georganiseerd door enkele extreem-linkse Baskische nationalistische partijen en pro-amnestiecomités. -'ill

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3