Verkiezingscampagne moet eerlijk en zakelijk” zijn 1 Kerncentrale symbool van strijd tussen Bretagne en Parijs Damiate Pers n n Ambassades onderwerp van toenemend geweld i-rW A IJmuider Courant cv MNü ■i 4 M MAANDAG 31 MAART 1980 iM-' I ■M 2 J Dezer dagen riepde Amerikaanse ambassadeur in de Dominicaanse re publiek, Robert Yost, zijn staf bij zich om het met hen te hebben over het gijzelingsdrama aan gene zijde van het Caraïbisch gebied in Columbia. IJ han schi als lijk! VOO bui’ ink: ove kra: eige kw< spr; voo het gioi afg< der ft Oi ■Hl (Door Hans Amesz) Vanaf 1 juli tot aan de Bondsdagverkiezingen op 5 oktober mogen Westduitse po litici elkaar niet meer voor „rotte vis” uitmaken. De secre tarissen-generaal van de vier grote partijen CDU, SPD, CSU en FDP hebben namelijk recent een verkiezingsove reenkomst ondertekend. Daarin staat dat de partijen zich verplichten om een „eer lijke en zakelijke” verkiezings campagne te voeren. 1 Will in Westduitse politiek even opgeborgen f Nfi DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 maa bijk wat Teg< besi scha ber, een van de ondertekenaars van de verkiezingsovereenkomst, had het kort geleden over „ratten en strontvliegen”. Hij herhaalde een uitspraak van zijn baas Strauss, die enkele jaren geleden bepaal de schrijvers in de Bondsrepubliek zo had genoemd. Schrijvers natuurlijk die dich ter bij de SPD staan dan bij de CDU en daar ook voor uitkomen. Dezelfde Stoiber verklaarde een paar maanden geleden ook dat nationaal-socia- listen in eerste aanleg socialisten waren geweest. De SPD-senator van Bremen, Hennig Scherf, deed omgekeerd min of meer hetzelfde toen hij het driemanschap Carstens (Bondspresident, vroeger CDU), Stucklen (voorzitter van de Bondsdag, CSU), Strauss (kandidaat-kanselier, CSU) een „gang” noemde. Dat alles mag vanaf 1 juli niet meer. De Vooral door de gebeurtenissen rond de Amerikaanse ambassade in Teheran werd duidelijk dat diplomaten zich niet meer zo veilig kunnen wanen als voorheen. „Diplomatieke onschendbaarheid bete kende ooit wel iets”, zegt een functionaris De meeste Duitse commentatoren vin den de overeenkomst „te mooi om waar te partijen zullen er althans naar streven dit te vermijden. Er is zelfs een arbitragecom missie benoemd, die eventueel moet uit maken of bepaalde uitlatingen beledigend zijn of niet. Die commissie bestaat uit vijf mensen. Vier van hen behoren tot de respectieve partijen. Voorzitter is de onaf hankelijke evangelische bisschop Her man Kunst. In twijfelgevallen heeft hij de beslissende stem. van de Amerikaanse ambassade in Ma drid. „Daar is door wat er gebeurt niet veel meer van over. Wat betekent diplo matieke immuniteit nog?” John Kelly, een 40-jarige officier, ver bonden aan de Amerikaanse ambassade in Parijs, zegt dat een diplomaat zich er wel bewust van móet zijn dat hij neerge schoten of ontvoerd kan worden. „Men is mens, men moet met die risico’s rekening houden. Maar je staat er niet bij stil. Wat zou je er mee opschieten?” Dudley Sip- prelle is een Amerikaanse consul van 44 jaar in Wenen, die het gevaar onderkent, maar het op prijs lijkt te stellen: „zonder enig risico zou het leven voor mij niet erg interessant zijn”, zegt hij. Het State Department, bezorgd over het Mocht de commissie inderdaad beslui ten dat een bepaalde politicus of partij de verkiezingsovereenkomst heeft geschon den, dan moet dat oordeel in de officiële partijorganen worden gepubliceerd. De procedure is te vergelijken met die van de raad voor de journalistiek. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 (Van onze redactie buitenland) Er zijn drie dingen die een Breton echt kwaad kunnen maken: een bazige vrouw, een man die niet drinkt en Parijs. Tegen 1985 zou meer dan de helft van de benodigde elektriciteit door kerncentra les geleverd moeten worden. Afgezien van plaatselijke protestbe wegingen, zoals die in Plogoff, is er bij de Franse bevolking nauwelijks sprake van enig verzet tegen dit mammoetpro- gramma, ondanks het feit dat in sommi ge centrales constructiefouten aan het licht zijn gebracht. Volgens een recente opiniepeiling is 54 percent van de bevol king voor en 41 percent tegen verdere ontwikkeling van de kernindustrie. Deze cijfers zouden, zo wordt door sommigen opgemerkt, de regering tot de conclusie moeten brengen dat het beter is om in plaats van traangas en knuppels zakelij ke informatie te hanteren. Wat dat be treft zou Plogoff een les kunnen zijn, want de Bretonnen moesten de bouw plannen voor de kerncentrale uit de kranten vernemen. De Bretonnen noemen het project een „misdaad tegen de natuur”. Zij weten mee te praten van schade aan het milieu: sinds 1967 zijn voor de kust van Bretag ne zes olietankers verongelukt. De olie- brei vervuilde de stranden, tastte fauna en flora aan en bracht schade toe aan het voor dit gebied zo belangrijke toe risme. De Bretonnen vrezen dat na hun kust ook de rest van hun land grondig bedor ven zal worden. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Persoonlijke beledigingen en kwaad sprekerij moeten achterwege blijven. Er mogen geen „stoortroepen” naar de ver kiezingsbijeenkomsten van andere partij en worden gestuurd. Bovendien zullen de partijen zich distantiëren van uitlatingen van zogenoemde sympathisanten, die be ledigend voor de andere partijen zijn. In de overeenkomst staan ook andere afspraken. Bijvoorbeeld dat de SPD niet meer dan 40 miljoen mark aan de verkie zingen mag uitgeven, de CDU niet meer dan 36 miljoen, de CSU 9 miljoen en de FDP 8 miljoen mark. Bijvoorbeeld ook dat er niet via buitenlandse radio- en televisiestations reclame mag worden ge maakt. Over dit soort zaken, zo verwach ten de partijen, zullen geen moeilijkheden ontstaan. Dat geldt echter niet voor het hoofdstuk belediging en kwaadsprekerij. Tijdens Duitse verkiezingscampagnes is het bijna traditie geworden dat veelvuldig op de man wordt gespeeld. Franz Josef Strauss werd tijdens de verkiezingen van 1976 en trouwens ook daarna uitgemaakt voor een „onbetrouwbare, gevaarlijke en brutale man”, die er het beste aan zou doen „onmiddellijk naar de psychiater te gaan”. Willy Brandt werd een „rode patriarch” genoemd, die „met zijn hoofd in de wol ken verkeert”.. Bondskanselier Helmut Schmidt was iemand met „de lach van een roofdier en een glans van staalhelm in zijn haar”. De voorbeelden laten zich naar believen uitbreiden en wie vandaag de dag parlementszittingen in Bonn bezoekt kan moeiteloos een boekje samenstellen met dergelijke citaten. CSU-secretaris-generaal Edmund Stoi- 18.30-19.00 uur 1.1.30-12.30 uur pen. „Wij nemen elke voorzorg die maar te nemen is, maar daarnaast leiden we zo veel als mogelijk is een normaal leven”. James Carter, 39-jarige eerste-secreta- ris in Buenos Aires, werkt achter een hoog ijzeren hek, dikke betonnen muren en getraliede vensters. „We voelen ons hier allemaal tamelijk veilig”, zegt hij. „Alleen, het uitzicht wordt wat verknoeid door die spijlen voor het raam”. zijn”. Woorden als „trucs”, „waanzin”, „zoethouder” zijn veelvuldig gebruikt. En ook de secretarissen-generaal zijn er niet voor honderd percent van overtuigd dat de verkiezingscampagne van dit jaar ge heel anders wordt dan die van 1976. Met de Franse hoofdstad zijn voor de bevolking van Bretagne begrippen ver bonden als gezag, onbegrip en onbe kwaamheid. In feite willen de Bretonnen helemaal geen Fransen zijn, maar ge woon Bretonnen en zij sparen zich geen moeite om hun Keltische afkomst en eigen taal te benadrukken. De langdurige wrijving tussen Bretag ne en het centrale gezag in Parijs is vergroot door het besluit dat in het ro mantische vissersdorpje Plogoff een kerncentrale zal worden gebouwd. Sindsdien is Plogoff het symbool gewor den van de strijd tegen de kernenergie. De Bretonnen vrezen dat hun prachtige natuurgebieden in enkele jaren tijd grondig verminkt zullen worden door beton, staal en hoogspanningsmasten. Aan het project, een drukwaterreactor met een vermogen van 5.200 megawatt, moeten 200 hectare grond en twee kilo meter kust worden opgeofferd. Franse milieugroepen hebben Plogoff als thuisbasis gekozen en sinds eind ja nuari gaat geen dag voorbij zonder vaak bloedige schermutselingen met de poli tie. Tot dusver zijn enkele tientallen de monstranten gevangen gezet of voor de rechter gebracht. De kerncentrale ligt in de westelijke punt van Bretagne, op Cap Sizun. Hij is een van de talrijke bouwstenen van het ambitieuze Franse energieprogramma. militairen en installaties blijkt dat er tien tallen andere incidenten zijn die weinig of geen aandacht krijgen. In één maand maart ’79 worden in Turkije, Syrië en Pakistan een militaire mess, een postkan toor van het leger, een consulaatsbiblio- theek, een ambassade, een cultureel cen trum, een parkeerplaats van een consu laat en een diplomatenauto doelwit van aanvallen. In het rapport wordt voor de periode lente 1969 tot lente 1979 melding gemaakt van 213 anti-Amerikaanse aan vallen in landen zo uiteenlopend als Luxemburg en Ethiopië, Joegoslavië en Thailand, West-Duitsland en Grieken land. De SPD’er Egon Bahr zei op de onlangs gehouden persconferentie, waar de overeenkomst bekend werd gemaakt: „Verkiezingsstrijd betekent nu eenmaal strijd”. Zijn CSU-collega Stoiber: „Na tuurlijk zal tijdens de verkiezingsstrijd met beeldende vergelijkingen worden ge werkt”. Ten slotte bisschop Kunst: „Er zal altijd moeten worden bekeken in welke context een bepaalde opmerking is ge maakt, hoe de stemming van de betreffen de politicus was en in welk gedeelte van de Bondsrepubliek het is gezegd”. „Nu, hoeveel van u willen in de buiten landse dienst blijven?” vroeg de 57-jarige Yost toen hij de briefing begon over het lot van de gegijzelde Amerikaanse ambas sadeur in Bogota, Diego Asencio. Er was wat zenuwachtig gelach in de conferentiezaal van het witte ambassade gebouw in de fraaie wijk Gazcue van Santo Domingo, maar niemand zinspeel de op vertrek. Later sprak een van de deelnemers nog al fatalistisch met een vriend over de gevaren van het diplomatenbestaan. „Je gokt met je leven. Na een poosje ben jij aan de beurt”, zei hij. De ambtenaren van de Amerikaanse buitenlandse dienst maken zich duidelijk zorgen over het toenemende anti-Ameri kaanse geweld in de wereld, maar als men over de nieuwe risico’s voor de diplomaat begint krijgen ze de „stiff upper Up", die de Britse officier in tijden van gevaar wordt toegedicht. „Natuurlijk maken we ons bezorgd over het terrorisme”, zegt Thomas Shoesmith, de Amerikaanse consul-generaal in Hong kong. „We nemen de voorzichtigheid in acht. We doen wat we kunnen en zien het als onderdeel van het beroep”. Zou Shoe smith een functie aanvaarden in een land van de Derde Wereld met grote kans op anti-Amerikaans geweld? „Niet zonder zorg, maar ik zou het doen”, antwoordt hij. Bleakley, Azië-deskundige op het mini sterie van Buitenlandse Zaken, meent dat Amerikaanse diplomaten altijd een zeke re mate van risico lopen en er grenzen zijn aan wat aan veiligheidsmaatregelen voor hun bescherming genomen kan worden. „Er zijn de laatste tien jaar meer ambas sadeurs (5) van ons gedood dan generaals en admiraals op het slagveld (4), zegt Bleakley. Amerikaanse gezanten hebben altijd ge varen gekend. William Palfrey, de eerste Amerikaanse diplomaat die in het harnas stierf, verdween in 1780 op zee. Maar de dreiging is de laatste vijftien jaar veel groter geworden. OvervaUen op officiële Amerikaanse missies en residenties overzee zijn van een of twee per jaar in het midden van de jaren zestig, gestegen tot per jaar ruim twee dozijn in recente jaren. Anti-Amerikaans geweld in 1979 leidde tot de bezetting van de Amerikaanse am bassade in Iran, de moord op de Ameri kaanse ambassadeur in Afghanistan, Adolph Dubs en bestorming van de Ame rikaanse diplomatieke vestigingen in Li bië en Pakistan. Maar uit een rapport van het State Department met betrekking tot overvallen op Amerikaanse diplomaten, groeiende geweld, neemt stappen om de veiligheid van zijn personeel overzee te vergroten en het te compenseren voor de schade die tijdens anti-Amerikaanse ma nifestaties geleden wordt. Het ministerie onthulde onlangs plannen om traangasin stallaties aan te brengen in ambassade- vestibules, hekken te verstevigen en klui zen zo om te bouwen dat ze geschikt worden als schuilplaats wanneer de nood aan de man komt. Bovendien heeft de regering aan het Congres gevraagd om een wet aan de hand waarvan Amerikaan se diplomaten kunnen worden gecompen seerd voor „catastrofaal verlies” als ge volg van politieke onrust tijdens volvoe ring van opdrachten in het buitenland. Overzeese stafleden van het State Depart ment, van het Agency for International Rotte vis” Ook in Frankrijk zijn veel tegenstanders van kernenergie actief. Begin deze maand vond onder meer een demonstratie plaats op het eiland Plogoff. •Cr De grote tegenstanders in de komende Westduitse verkiezingsstrijd, Helmut Schnmidt en Franz Jozef Strauss, ontmoetten elkaar in januari voor gesprekken over de Russische interventie in Afghanistan. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nleuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal Diplomaten VS voelen zich bedreigd Development en het International Com munications Agency, die dergelijk verlies onder zulke omstandigheden zouden heb ben geleden, zouden krachtens de voorge stelde wet maximaal 70.000 gulden ont vangen. Wat het ministerie van Buitenlandse Za ken vooral zorg baart is het feit, dat waar anti-Amerikaanse overvallen in het begin van de jaren zeventig veelal werden uitge voerd door kleine guerrillagroepen, zij later werden uitgevoerd door menigten, die dooor hun regering werden gemanipu leerd. Hodding Carter, de hoofdwoordvoerder van het State Department, zei onlangs dat diplomaten te maken plachten te krijgen met guerrilleros die even weinig op had den met de regering van het gastland dan met onverschillig welke ambassade waar op zij het gemunt hadden. Maar np, zo voegde hij eraan toe, worden de diploma ten geplaatst voor optreden van menigten die klaarblijkelijk of de steun van de regering van het gastland hebben of pas sief door haar gedoogd worden. Milton Wolf, de 55-jarige Amerikaanse ambassadeur in Oostenrijk, zegt dat een diplomaat gevaar moet accepteren omdat hij kwetsbaar is voor verschillende bewe gingen die geen boodschap hebben aan de wet of internationale conventies. „Men beseft beter het geweld waaraan diploma ten blootstaan in vele landen vanwege de variabele maatschappelijke en politieke omstandigheden”, zegt Wolf. De 37-jarige Daniel Howard, perschef aan de Amerikaanse ambassade in Tokio, werd gevraagd of hij zich zonder meer zou laten overplaatsen naar een post waar het minder vreedzaam toegaat. „Zeker niet zonder meer”, was zijn antwoord. „Waar schijnlijk wel, maar ik zou er toch echt eerst diep over moeten nadenken”. De 42-jarige Phil Johnson, politiek amb tenaar aan de Amerikaanse ambassade in Caracas in Venezuela, relativeerde over de gevaren die diplomaten lopen: Een overval kun je niet voorspellen, waarom zou je je er dan zorgen over maken? Dat zou zorgen maken zijn over vallen in de badkuip en je sleutelbeen breken, aldus Johnson. Maken zijn vrouw en vijf kinderen zich dan geen zorgen? „Ze vragen me nooit of ik in gevaar verkeer. Ze vragen me alleen om geld”, zegt hij. Maar Alan Gilbert, 41-jarige eerste-se- cretaris aan de Amerikaanse ambassade in Cairo, zegt dat gezinnen van diploma ten altijd beseffen welke gevaren zij lo- 15,90 45,85 60,00 180,70- 233,00 0,80 WK

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4