Jeu-de-boules-seizoen geopend 3 Weer vele geslaagden bij Reddingsbrigade bleyle-shop I ia AFBOUW TEN GUNSTE VAN REGIO-OPLEIDING VAN DE BAAN i plein 1945 deze week EXAMENS REDDEND ZWEMMEN Bleyle is méér dan mode ■UfcfN ft Komt u eens passen? 5 IJMOND I MAA N D A G 31 MAART 1980 Duidelijk geïnspireerd op de allerlaatste trends, maar niet klakkeloos gekopieerd. Bleyle is kombinatie-mode tot in de perfektie. Flatteus en vooral draagbaar. Chic-sportief in eksklusieve materialen. Vesten, pulli’s en spencers, alles te kombineren naar eigen smaak. Met bijpassende rok of pantalon en zalig-zomerse blouses in 100% cotton-jersey. U zult verrast zijn hoe goed u eruit ziet in de nieuwe Bleyle-modellen en... hoe prettig u zich er in voelt. Anegang 26 Haarlem ,,Ten onrechte” r---,wu--'hiid (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Hoogovens handhaaft de eigen bedrijfs school aan de Wenckebachstraat als aanvullende scholingsmoge- lijkheid tegenover bestaande voorzieningen voor vakonderwijs buiten het bedrijf. Van drastische inkrimping, in 1978 nog serieus overwogen, is met de heersende krapte op de arbeidsmarkt en de eigen behoefte aan juist vakbe kwaam personeel niet langer sprake. Afgezien is daarmee van voorgenomen afschuiving van het opleidingspakket naar het re gionale vakonderwijs voorzover afgestemd op de kwalificatie on- derhoudsvakman. F Bedrijfsschool Hoogovens blijft pijler personeelsvoorziening Brevet 4 meisjes: Lonneke Koster (10), ir Nagenoeg alle machines en apparatuur waren in bedrijf in de grote hal van de opleiding metaalbewerken. (ADVERTENTIE) PAR'S: K». i ^4 tor, waar 500 vacatures op korte termijn onvervulbaar blijken. Dat er belangstelling bestaat voor deze bedrijfsopleiding bleek zaterdag tijdens de open dag van het opleidingscentrum, die ondanks het slechte weer toch zeker zo’n duizend bezoekers trok. te 10- Deze week zijn er vijf openbare com missievergaderingen in het stadhuis. jSj^rr'rnnriT^riTi?, In het park Velserbeek, dat zich voor deze sport uitstekend bleek te lenen, is zondag het jeu-de-boules-seizoen geopend met een toernooi van de Kennemer vereniging PUK en de zusterve renigingen Lescailloux uit Zeist en Cercle de Pétanque uit IJsselstein. De Franse namen duiden er al op, dat jeu de boules vooral in Frankrijk populair is, maar vele vakantiegangers maakten er kennis mee. In 1972 werd in ons land de Nederland se Jeu-de-Boules-Bond opgericht die de officiële spelregels heeft vastgesteld en nu veel wedstrijden en toernooien organi seert en deelnemers uitzendt naar de wereldkampioenschap pen. Jeu de boules is wel eens de snelst groeiende sport in Hoogovens legt jaarlijks dertigduizend gulden toe op elke deelnemer aan een bedrijfsopleiding. Via een stimulerings regeling, uitgaande van het ministerie van Sociale Zaken, wordt die investering gedeeltelijk weggewerkt door een bijdra ge van vierduizend gulden voor elke deel nemer van aan het eerste cursusjaar. Jongens: Wim Jan Breimer (9), Bruno Bruinsma (11), Jörgen Bijl (9), Antonio Cardozo (13), Leo van Essen (12), René Grootes (11), Michel Handgraaf (9), Jan van Hensbergen (10), Arnold van Leeu wen (10), André Pais (11), Bas van der Plas (9), Noud van de Rhee (12), Jacob Jan Ton (9), Pieter Tijssen (11), Zeeg Vlieland (14), Danny v.d. Wel (11), Bas Meegdes (8). De namen van de geslaagden zijn: Brevet 3 meisjes: Simone Drijver (8), Monique Giesberts (9), Charlotte Hoogka mer (12), Lilian Kaag (15), Sandra Kramer (10), Gerrie Krul (10), Maria Martins (9), Belinda Nat (9), Ellen Osendarp (12), Petra van Raalte (9), Linda Schaap (13), Diana Smoor (10), Jeanette Ton (15), Erika Tijs sen (11), Joke Verschoor (12). Brevet 5 meisjes: Manon de Graaf (13), Kitty Jansen (11), Jacqueline Menet (13). Op zondag 27 april organiseert deze vereniging een nationale wedstrijd in het park Velserbeek en publiek is daarbij van harte welkom. Ter plaatse werden zondag de spelregels uitge reikt en menigeen nam zo’n folder mee, al was het maar om het eerst eens te proberen met de in de speelgoedzaak verkrijgbare, niet door de bond goedgekeurde, boules en buts. Nederland genoemd. Het voordeel van dit spel is dat het door jong en oud kan worden gespeeld door twee of meer personen en dan overal, op de camping, op het strand, in de tuin of op een plein. Ook de Kennemer vereniging PUK maakt snel opgang. Het eerstvolgende examen zal in juni worden afgenomen. Op Goede Vrijdag is er geen oefenavond. Jongens/heren: Ruben Castelein (15), Jan van Essen (15), Wim Nat (15), Richard Pais (14), Bert Plug (17), Peter Rozemeijer (16), Richard Snoek (13), Marco Verduijn (13), Ate Johan de Vries (16). Ook is er een beperkt aantal plaatsen vrij voor jeugdleden die een cursus voor brevet 3 willen gaan volgen. Zij dienen in het bezit te zijn van diploma B van de KNZB of van brevet 2. Voor deze cursus dient men zich zo spoedig mogelijk op te geven bij het secretariaat: Acaciastraat 38, postcode 1971 ZZ IJmuiden. De cursus voor de KNBRD-diploma’s A en B start op vrijdagavond 11 april onder leiding van mevrouw Haasnoot en de heer Lindeman. Dit is een voorbereidende cur sus voor de verschillende instructiediplo- ma’s. Men kan zich laten inschrijven op de eerste cursusavond. i ta- og en ier m, lie In de hal was een informatiecentrum ingericht met zeventien stands, die met veel apparatuur een duidelijk inzicht ga ven in de veelzijdige mogelijkheden die de school biedt. In de werkplaatsen en leslo kalen was zoveel mogelijk alles in bedrijf. Met busjes ken men zich naar de oplei dingsplaatsen voor onder meer ovenbou wers, kraandrijvers en bestuurders van industrievoertuigen laten vervoeren, want het was een beetje bezwaarlijk bijvoor beeld zo’n grote kraan in een leslokaal onder te brengen. Wel stond er in de informatiehal een droogtrainerkraan: een schitterend stuk speelgoed voor de kinde ren, die er in klommen, dan op allerlei knoppen mochten drukken, aan handels mochten trekken en er dan een wegdro mend gezicht bij trokken alsof ze eventjes een hoogoven optilden en verplaatsten. nen K.M.B.O.-experiment nog duidelijk aanwijsbaar is. Met een nieuw op te zetten vakopleiding buiten de poort had gedeel telijk voorzien moeten worden in de eigen behoefte aan vakbekwaam personeel. Ons streven naar directe inbreng via de stuurgroep kan in dat licht niet meer dan redelijk worden genoemd. Wij haakten af toen binnen de initiatiefgroep werd geha merd op uitschakeling van elke bedrijfs- invloed”. Voor technisch geïnteresseerde bezoe- i kers was dit open huis een lustoord, waar men niet alleen met de meest kostbare machines mocht spelen, maar ook bij voorbeeld met computers. Geen techni sche school kan in huis hebben wat hier aan opleidingsmateriaal ter beschikking staat. IJMUIDEN. Ruim zestig (jeugd(leden van de Umuidense Reddings Brigade hebben de examens afgelegd voor de brevetten drie tot en met zes van de Koninklijke Bond tot het Redden van Drenkelingen. Deze examens zijn afgenomen door de leden van de districts-examencommissie Noordwest. De opleiding werd verzorgd door de vrijwillige instructeurs van de IJ.R.B. De commissie volkshuisvesting, die woensdagmiddag om half vier bijeen komt, bespreekt onder meer de procedure Goed en goedkoop en de uitbreiding van het dienstencentrum Zeewijk. Verder staat nog een krediet voor het opknappen van de panden Hoofdstraat 84 en 86 in Santpoort-Noord op de agenda. Dit be treft twee pandjes met een historische waarde onder één kap, plaatselijk bekend als „Klein Beeckestijn”. De commissie welzijnszaken vergadert woensdagavond vanaf half acht. Dan wordt onder meer het verstrekken van een lening besproken aan de Stichting Muziekschool en een krediet voor de speelgelegenheid aan de Carolinastraat in oud-IJmuiden. De heer A. Stoel, hoofd opleidingen, deelde dit mee ter gelegenheid van de jaarlijkse open dag, zaterdag gehouden in het opleidingscentrum aan de Wencke- bachstraat. Van een ingestelde leerlingen stop met ingang van augustus 1978 is men volledig teruggekomen. Hoogovens’ wil zich indekken tegen wisselvalligheden op de arbeidsmarkt door de eigen bedrijfsge richte opleidingen overeind te houden. Kwaliteit en kwantiteit vormen binnen dat streven de hoofdelementen. Voor de tweejarige bedrijfsopleidingen bij Hoog ovens staan momenteel 325 cursisten inge schreven. Van dit aantal wordt circa 45 percent klaargestoomd voor de produk- tiesector. Pas met vijfhonderd cursisten is de school optimaal bezet. Hoogovens eist met nieuwe wervingsactiviteiten, ver klaarbaar gezien-het bovenstaande, zelf een aandeel op van de categorie jongeren, die met MAVO- dan wel LTS-diploma op zak een meer specialistische vakrichting kiest. Jongens: Richard van Alphen (10), Bram Gerritse (9), Marco Gerritse (11), Dennis de Groot (10), Richard de Groot (11). Om twee uur is er die dag ook nog een vergadering van de commissie volksge zondheid. Op de agenda staat onder meer de uitbreiding van het bevolkingsonder zoek baarmoederhalskanker. De commissie onderwijs vergadert maandagavond 31 maart vanaf half acht. Het eerste agendapunt is de verordening waarmee de volgorde van afvloeiing van het onderwijzend personeel van de open bare scholen voor kleuter-, gewoon en buitengewoon onderwijs wordt geregeld. Donderdagavond 3 april vergadert van half acht af de commissie ruimtelijke ordening. Ook voor die vergadering moet de agenda nog worden samengesteld. Be sproken wordt een aantal voorstellen tot het in voorbereiding verklaren van be- stemmingsplanwijzigingen en aankoop van gronden tussen Driehuis en Sant poort. Brevet 6, dames/meisjes: M. de Boer (17), Brens Fiolet (11), Wilma Havertong (11), Marjon Krab (16), Astrid Kremer (13), Karin van Rixel (11), Daniëlle van Rijs wijk (11), Christiné Taat (12), Marieke van Venetiën (13). Het bedrijf stemde de afgelopen jaren het scholingsbeleid af op een nieuw te starten experimentele vakopleiding bui ten de fabriekspoort. Een stuurgroep, waarin relatief grote inbréng vanuit het vormingswerk en de Streekschool Be roepsbegeleidend Onderwijs in Velsen- Noord, begon vorig jaar augustus op basis van een experimenteerregeling van het rijk inderdaad met een nieuwe onderwijs voorziening onder de wat verwarrende noemer K.M.B.O. (Kort Middelbaar Be roeps Onderwijs), de tegenhanger van on der meer door Hoogovens behartigde be drijfsopleidingen, door de stuurgroep al als „te conjunctuurgevoelig” gekwalifi ceerd. Gevoerd overleg tussen Hoog ovens, vormingswerk en streekschool, met als doel participatie van het bedrijf in het scholingsexperiment, sprong af op on derling wantrouwen. Gevreesd werd bij gezamenlijk beheer voor al te grote bedrijfsinvloed. Geheel ten onrechte, zo verklaart de heer Stoel. s-? rT?T~TlTïTr!-CT7 Iedereen kon tijdens de rondgang via de verschillende afdelingen ook zelf een stuk staal laten verwerken (of zelf doen) tot een handige gereedschapshouder. Spaanse werknemers op een van de metaalafdelin- gen hadden van afvalmateriaal een kunst zinnige Don Quichot vervaardigd van een halve meter hoogte, die op een tentoon- j stelling van metaalplastieken geen slecht j figuur zou slaan. Louise pajs (n), Christine van der Plas I (11), Anka Rosier (11), Annemiek Vendrig (10). Met het heersende economische kli maat is het bezuinigingsaspect, prettige bijkomstigheid na gedeeltelijke afbouw, wat meer op de achtergrond gekomen. Tegenover een niet geringe jaarlijkse besparing staat de huidige personeels- schaarste, met name in de produktiesec- De ..droogtrainer’’ van de opleiding tot kraandrijver bleek als speelgoed de grote belangstelling te trekken van de jonge jeugd. „Onderwijsbemoeienis is van ons uit bezien geen wezenlijke taak. Met uitbouw van de bestaande accommodatie voor vakonderricht wordt voorzien in een leemte die ondanks het aarzelend begon-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5