Alleen dan overdracht gegijzelden Kamerlid: Croupiers lichtten casino’s op Hubert-Sneek (Estel) tenminste 90 man weg het weer Dollar stijgt nijman Ifchtreklame r Ex-sj*ah heeft leverkanker 1F Meubelfabriek Oistervvijk Afghanistan „niet neutraal” ’t hoepeltje Sli- iKH het woord is aan vandaag: Politie ontruimt LH-Wageningen VVD vraagt minister om onderzoek In verband met verliezen HAARLEM I toonaangevend in eiken agenda pagina 7 Winkelvestiging En verder Perioden met zon Regazzoni blijft mogelijk verlamd 1 ■RH. jEMF DINSDAG* 1 APRIL 1980 Cicero: 70ste jaargang no. 125 pagina: b 9 21-23 2 Telefoonbeantwoorders Kom gauw kijken Achtergrond3 Beurs.18 Binnen-en buitenland.... 2-3-4 Economie19 Kunst17 Plaatselijk nieuws5-6-7 Radio en televisie/Strips Sport Weerrapporten WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN V (ADVERTENTIE) Exclusieve damesmode LONDEN. President Babrak Karmal van Afhanistan heeft in een vraaggesprek met de Britse Guardian het plan van de Europese Gemeen schap verworpen om in internationaal verband de neutraliteit van zijn land te waarborgen. SNEEK (ANP). De machinefabriek Hubert-Sneek (onderdeel van de Esmilgroep die tot het Estel-concern behoort) ziet zich in verband met aanhoudende verliezen genoodzaakt een aantal organisatorische en kosten besparende maatregelen te nemen. Dit zal er toe leiden dat de personeelsbe zetting in de loop van dit jaar met circa 90 man moet verminderen. Bij Hubert- Sneek werken thans ruim 550 mensen. - begijne boetiek (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. Een overdracht van de gegijzelde Amerikanen in Teheran aan de Revolutionaire Raad van Iran is alleen mogelijk indien de Verenigde Staten ;,zich ont houden van elke eis, verkla ring, propaganda of provoca tie”. De Amerikaanse presi dent Carter heeft aangekon digd dat er voorlopig geen sancties worden genomen. Voor kleine hummels en grote tieners t F IJmuider Courant Iran eist absoluut VS zwijgen van Karmal verwerpt voorstel van EG (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIES) Zie verder de regio-pagina’s Zie pagina 3 De uitspraken van Bani-Sadr, waarvan hij zei dat deze in overeenstemming wa ren met de opvattingen van de Revolutio naire Raad, riepen onmiddellijk pro- testreacties op bij het publiek. Sommige toehoorders verweten de president, dat zijn verklaring in tegenspraak was met de „Ik heb de indruk dat het niet om inci denten gaat. Het is niet te tolereren dat de legale casino’s door een soort maffia wor den bedreigd”, aldus Tripels. Hij is verder van mening dat de directie schromelijk te kort schiet bij het aanpakken van „misda dige praktijken”. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het VVD-Tweede-Kamerlid M. Tripels eist van minister De Ruiter van Justitie, dat een onderzoek wordt ingesteld naar mogelijke malversaties in de Nederlandse casino’s. Volgens het Kamerlid zouden croupiers de speelhuizen voor miljoenen guldens hebben opgelicht. Vier croupiers zijn inmiddels ontslagen en tegen eenzelfde aantal loopt een ont slagprocedure. Niet duidelijk is nog of ook bij het casino in Zandvoort ontslagen zijn gevallen of zullen vallen. Een woord voerder weigerde hierover enig commen taar te verschaffen. Het gaat zowel om Nederlandse als buitenlandse functiona rissen. Valkenburg wordt als centrum ge noemd van het op grote schaal vals spe len. Het bestuur van de Nationale Stich ting Casinospelen heeft maandag op dracht gegeven de interne controle op personeel en bezoekers te verscherpen. Agenten van de Mobiele Eenheid klimmen via een brandtrap naar de derde etage van het hoofdgebouw van de Landbouwhogeschool om bezetters te verwijderen. De studenten werden volkomen verrast door de politieactie. de belangrijkste afzetgebieden is achter gebleven bij de verwachtingen. Hubert-Sneek neemt op het gebied van de zuiveringen van huishoudelijk en indu strieel afvalwater een belangrijke positie in. Daarnaast levert zij produkten op het gebied van filtratie- en scheidingstechnie ken, alsmede speciale machinebouw voor o.a. de zuivel- en steen industrie. Hubert- Sneek zal haar activiteiten op deze markt gebieden onverminderd voortzetten. Over de reorganisatieplannen is aan de onder nemingsraad om advies gevraagd, terwijl de vakorganisaties op de hoogte zijn ge bracht. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: De Zwitserse au tocoureur Clay Regazzoni, die zon dag tijdens de Grand Prix van West Amerika in Long Beach met zijn En sign uit de baan vloog blijft mogelijk aan beide benen verlamd. Een woord voerder van het ziekenhuis in Long' Beach verklaarde vanmorgen: „Hoe wel het nog te vroeg is om een definitieve uitspraak te doen is de kans aanwezig dat hij niet meer zal kunnen lopen. Hij is nog steeds aan beide benen verlamd." Regazzoni die zondag een operatie aan de wer velkolom moest ondergaan zal voor lopig vele weken in Long Beach moeten blijven. „Er is geen sprake van dat hij naar Monte Carlo ver voerd kan worden zei de woord voerder van het St. Mary-ziekenhuis. Het geld is de zenuwstreng van de oorlog KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 Een fantastische ZOMERCOLLECTIE Is binnen van o.a.: Lee Cooper - Oily Newman Louis London e.y.a. Verder zijn er ook weer veel nieuwe eigen ontwerpen. Gierstraat 51 - Haarlem 023-313196 - open 10-17.30 u. Rivièradreef 5 Schalkwijk (naast C A) Anegang 11 Centrum Haarlem (t/o C A) De Iraanse president heeft vanmorgen voor hij zijn verklaring aflegde, de tweede brief van Carter, op 26 maart verzonden naar Teheran, voorgelezen. Hierin ver klaarde Carter dat Bani-Sadr de Zwitser se zaakgelastige die de eerste brief had overhandigd, had beloofd dat de gegijzel den voor 31 maart onder de verantwoor delijkheid van de Revolutionaire Raad zouden worden gebracht. Zo niet, dan zouden de VS overgaan tot tegenmaatre gelen. Bij vrijlating zou er sprake zijn van verdere vooruitzichten op samenwerking, zo zou Carter hebben geschreven. Volgens welingelichte kringen in Iran heeft Carter gewacht met hët aankondigen van deze sancties in de hoop dat Bani-Sadr van morgen de overdracht van de gegijzelden bekend zou maken. Zie pagina 2 In het door burgeroorlogen zwaar aangeslagen Tsjaad is volgens Fran se functionarissen weinig hoop op een bestand tussen de elkaar bestrij dende partijen. Eerder circuleerden berichten dat een wapenstilstand was bereikt. (Van onze redactie binnenland) WAGENINGEN. Een Mobiele Eenheid heeft vanmorgen een einde gemaakt aan de bezetting door studen ten van de Landbouwhogeschool in Wageningen. De ongeveer honderd bezetters, die een kleine maand in het hoofdgebouw hebben gebivakkeerd, boden op een enkeling na, geen verzet. Zij hadden dat onderling van tevoren afgespro ken. De ontruiming door de politie kwam nadat vorige week twee bemid delingspogingen in het conflict tussen bezetters en schoolbestuur op niets wa ren uitgelopen. Een derde bemidde lingspoging gisteren door leden van het college van bestuur van de Univer- siteit van Amsterdam, werd door de leiding van de Landbouwhogeschool van de hand gewezen. De politieactie was binnen twintig minuten achter de rug. De studenten werden geheel verrast. De Mobiele Eenheid ging het gebouw binnen via een brandtrap aan de achterzijde. Er zijn geen arrestaties verricht. De stu denten hebben aangekondigd hun ver zet tegen de op stapel staande tweefa- senstructuur in het onderwijs, waar door veel studenten na een aantal ja- ren moeten afvallen, niet te zullen opgeven. De politie had voor de actie tachtig man uit acht Gelderse gemeenten inge zet. Tot de ontruiming was zaterdag middag besloten, direct nadat de twee de bemiddelingspoging was mislukt. Er was toen bij het college van bestuur van de school en bij de bezetters een anonieme brief binnengekomen van andersdenkende studenten, die dreig den eigenmachtig een einde aan de actie te zullen maken. toespraak van de ayatollah Khomeini. Ba ni-Sadr reageerde hierop met de woor den: „Wij zijn allen met de iinam”. Karmal zei, dat het neutraliteitsplan af komstig van de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Lord Carrington, in fei te „een camouflage is voor diverse vor men van interventie in en agressie tegen zijn land”. De door de Russen gesteunde president van Afghanistan ging met zijn ondubbelzinnige afwijzing van het neu traliteitsplan verder dan het Kremlin. Weliswaar hebben de Russische president en partijleider Brezjnjev en de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromi- ko, nu niet bepaald met instemming gereageerd op het iniatiatief van de Euro pese Gemeenschap, maar ze hebben dit toch ook niet nadrukkelijk verworpen. Karmal zei voorts, dat de Russen zich pas dan uit Afghanistan zullen terugtrek ken als een einde is gekomen aan „alle vormen van interventie en agressie”. De Afghaanse „rebellen” worden volgen hem bewapend door de VS, Pakistan en China, terwijl „huurlingen Afghanistan worden binnengeloodst”. Op de vraag of de beweging van de niet- gebonden landen, in het bijzonder landen als Cuba, een bemiddelingsrol kunnen spelen in de kwestie-Afghanistan. ant woordde de Afghaanse president dat de Afghaanse partij en de Afghaanse rege ring te allen tijde bereid zijn met andere landen, in het bijzonder buurlanden van Afghanistan, van gedachten te wisselen over de vraag hoe de problemen het best op vreedzame wijze kunnen worden opge lost. Landen als Cuba die „strijden voor vrede en ontspanning” kunnen daarbij een rol spelen, aldus Karmal. Binnen enkele dagen is bovendien een beslissing over de positie van algemeen directeur N. de Rooij te verwachten. De ondernemingsraad heeft kortgeleden het vertrouwen in hem opgezegd en volgens waarnemers is de kans groot dat hij door het bestuur ontslagen zal worden. AMSTERDAM (ANP). Op de Am sterdamse wisselmarkt heeft de dollar vanmorgen, na de winst van drie cent van gisteren, de opgaande lijn voortgezet. Te gen het einde van de morgen was de koers ongeveer ƒ2,1565, ruim twee cent hoger dan het slot van gisteren 2,1350), nadat eerder 2,1650 was genoteerd. De produktie in de vestigingen te Sneek en Staveren zal worden geconcentreerd. Voor de vestiging in Surhuisterveen zal worden geprobeerd voor eind 1980 een andere oplossing te vinden, aldus het be drijf. Hoewel in de periode van 1973 t.m. 1977 nog een stijging in de omzet kon worden bereikt namen de bedrijfsresulta ten ook toen reeds voortdurend af. In 1978 en 1979 resulteerde deze ontwikkeling in verliezen. Bij een onveranderd beleid wordt voor 1980 en volgende jaren weer verlies verwacht. Uit een studie is geble ken dat met name de marktontwikkelin gen een rol hebben gespeeld. De groei van bb De Amerikaanse president Carter is vanmorgen in vergadering gegaan met de Nationale Veiligheidsraad van de VS. Ook gisteren had hij een langdurige bespre king met deze raad, waarna hij een aantal vertegenwoordigers van het Amerikaanse Congres inlichtte over de maatregelen te gen Iran die hij zou willen nemen indien de gegijzelden niet zouden worden overgedragen aan de Revolutionaire Raad. In dat geval wil Carter alle handel, uitgezonderd in voedsel en medicijnen, verbieden en het aantal Iraanse diploma ten in de VS beperken, zo zeiden enkele parlementariërs later. De mogelijkheid van een overdracht blijkt uit de toespraak die de Iraanse president Bani-Sadr vanmorgpn heeft ge houden tijdens een massademonstratie in Teheran ter gelegenheid van de eerste vejaardag van de laanse islamitische re publiek. Zondagavond heeft de Revolutio naire Raad zich volgens Bani-Sadr bereid verklaard de gegijzelde Amerikanen on der haar hoede te nemen totdat het nog te kiezen parlement een besluit over deze kwestie zal nemen. Hij voegde er echter aan toe: „De Verenigde Staten moeten zich stilhouden als zij wensen dat een dergelijke overdracht alsnog plaats vindt”. Voorafgaand aan de toespraak van de Iraanse president had de zoon van de geestelijk leider Khomeini een rede van Zijn vader uitgesproken, waarin deze her haalde dat het lot van de gegijzelden in handen van het nieuwe parlement ligt. Verwijzend naar de brieven die de Ameri kaanse president Carter vorige week naar Teheran heeft gezonden, zei Khomeini: ,,Zijn verontschuldigingen voor alle fou ten in het verleden, de bekentenis dat Amerika misdaden heeft begaan jegens verdrukte volken waaronder Iran, kun nen daar niets aan doen”. (Van onze redactie buitenland) CAIRO. De ex-sjah van Iran lijdt aan kanker aan de lever. Een van de artsen die de voormalige monarch vorige week heeft geopereerd, deelde dit mee. Door toedie ning van geneesmiddelen probeert men de kanker een halt toe te roepen. Vorige week werd de milt van de ex- sjah weggenomen. Ook dit orgaan was door kanker aangetast. Het verblijf van de ex-sjah in Egypte heeft in de stad Assioet geleid tot botsin gen tussen de poliie en extremistische islamitische studenten. Er zouden elf mensen gewond zijn geraakt. De studenten maken bezwaar tegen het verstrekken van een permanente ver blijfsvergunning aan de afgezette sjah door president Sadat. Minister van Aardenne van Economi sche Zaken heeft gisteren onomwon den laten weten dat het kabinet niet bereid is honderd miljoen gulden te geven voor de opriching van de Rot terdamse Off-shore en Scheeps- bouwcombinatie. Vannacht regen, overdag perioden met zon maar ook kans op een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 5 graden. Middagtemperatuur om streeks 10 graden. Matige wind, draaiend van zuidwest naar noord west. Het winkelbedrijf VOMAR Konsu- mentenmarkt richtte zich per tele gram tot het Heemskerkse college als nieuwe gegadigde voor een be drijfsvestiging in het dorpscentrum. Lopende onderhandelingen met Vroom Dreesmann over nieuw bouw aan de Gerrit van Assendelft- straat (Vendet-vestiging) breken daarmee abrupt af. VOMAR beschikt al over dertien verkooppunten ver spreid over heel Noord-Holland. 1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1