Slijtageslag van een hinderlijk komiek in Carré Schurende humor bij Freek de Jonge Nederlandse tak Aida opgericht Rockin' Dopsie verzorgt Wespetheater te weinig gezellig dansavondje kritisch in Doyd Sivers Theaterfestival voor kinderen komende exposities I 'I 2(TWEE) JAARS BetaalPromessen vandeBanque geven nü 101/4% Rente Gemeentebestuur hg stopt expositie Sovjetdanser keert terug naar Moskou op Naam en aan Toom jer IPJ BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV i SINDS 1872 WOENSDAG 2 APRIL 1980 Teleurstellende solo van Peter Bos Pretentieloos plezier op hoog niveau Werkloze kunstenaars moeten aan de slag F «7» 17 KUNST •W - AMSTERDAM. „Gek, dat je maar weinig ouders vastgebom- den ziet aan een boom langs de snelweg”, merkt de komiek Freek de Jonge als terloops op. Even daarvoor heeft hij zijn publiek meegedeeld dat hij z’n cavia heeft gewurgd en verteld hoe automo bilisten soms hun overtollige huisdieren wegdoen. Harde hu mor die onbezorgd vermaak om zet in gêne. Een hinderlijk grap penmaker. Want zo’n opmerking is te grof voor al degenen die zondagen achtereen nog louter uit plichtsbetrachting hun be jaarde ouders bezoeken. De Jon ge heeft de lijn zo ver naar de overdrijving doorgetrokken, dat hij voor de stille schuldige niet meer acceptabel is. V KO VA'N LEEUWEN (ADVERTENTIE) Komiek wekt de schijn zich privé bloot te geven aan het publiek. Hij voert zijn oude vader op en solt met zijn doofstomme broer (een knappe doordachte en prachtig volgehouden bijdrage van Orlow Seunke) rond. Het is de vaderfiguur, door De Jon ge in een briljante metamorfose zelf uitge beeld, die commentaar levert op de ko miek en zijn bedachte grappen. Als hij zijn eigen vader verbeeldt, ondermijnt De Jonge alvast de vrolijkheden die hij later op de avond zal vertellen. Rockin’ Dopsie is de artiestennaam voor Joseph Alton Rubin. Hij is de accor deonist, zanger en leider van de groep. form, die een enorm stuk ijzer om zijn nek had hangen (dat was een washboard) en aan het eind de mooiste meisjes in de zaal een handje kwam geven. Rockin’ Dopsie The Cajun Twisters stonden voor pre tentieloos plezier op hoog niveau. JOOST NIEMÖLLER zichzelf royaal toegemeten ruimte iri het grote theater Carré (de helft van de piste is nu speelruimte die aan het bestaande toneel is gekoppeld) zét De Jonge heel zijn talent in. Waar mindere artiesten op oude roem zouden uitdrijven, plaatst hij zich voor een slijtageslag die ook lichamelijk uitputtend moet zijn. De knappe tekstconstructies blinken weer uit door schijnbare eenvoud. Het is vooral de meervoudige betekenis van woorden, die in De Jonge’s bedenksels zoveel verrassends origineels laat zien. Die meervoudige betekenis hanteert hij artistiek integer, zonder met voor de hand liggende woordspelingen banaal te wor- „De vereniging heeft tot doel acties te gaan voeren voor kunstenaars, die van overheidswege worden onderdrukt en be knot in hun uitingsvrijheid”, aldus een woordvoerder van de vereniging. Aida Nederland werd opgericht op persoonlijk initiatief van elf mensen, voor het meren deel kunstenaars, leden van kunstenaars organisaties en toneelgezelschappen. Alle Nederlandse kunstenaars kunnen zich, al dus de initiatiefnemers, bij de vereniging aansluiten. Stepanov was ongeveer een maand geleden in Rome van het ballet wegge lopen en leefde sindsdien bij vrienden in de omgeving van Washington. Voorstelling: Doyd Sivers. Groep: Wespetheater. Regie: Johan Simons. Gespeeld door: Peter Bos. Gezien op 1 April in het Witte theater te IJmuiden. ROCKIN' DOPSIE (Foto: Lex van Rossen) WASHINGTON (UPI). De Sovjet- balletdanser Yoeri Stepanov, die asiel had gevraagd in de V.S. gaat naar Moskou terug nadat hij daartoe blijk baar door Sovjetfunctionarissen is ge dwongen, zo hebben vrienden van hem meegedeeld. LEEK (ANP). Het college van B. en W. van de Groningse gemeente Leek heeft dinsdag een expositie van bizarre kunst in het gemeentehuis abrupt beëin digd. Dit nadat een meerderheid van de raad van Leek maandagavond het college had opgedragen de geëxposeerde stukken te verplaatsen naar de kelder van het raadhuis dan wel de expositie te beëin digen. De meerderheid van de raad (CDA, WD en algemeen belang) had als hoofd bezwaar dat een aantal werken werd ten toongesteld, die bij verschillende bezoe kers van het gemeentehuis ergernis op wekte. De meerderheid van de raad meent dat men argeloze bezoekers van een ge meentehuis door het simpele feit van hun bezoek niet mag dwingen van dergelijke bizarre kunst kennis te nemen. De gehe kelde stukken waren onder andere een pop met ingeslagen schedel en schilde rijen met onder andere een naakt onderli chaam van een vrouw en een kalvende koe. De expositie was samengesteld uit werken van de Artotheek in Groningen. Wat hij als Doyd over zijn ruimteverle- den vertelt lijkt veel op jongetjesfanta- siëen. Doyd is geboren uit een bliksemflits die steeds groter werd. Ook is er sprake van een oom Albert (zijn schepper?) die later Albert Einstein blijkt te zijn. Het is allemaal in het luchtledige gefantaseerd, evenals de ruimtehelm, model Sinter- klaas-surprise, en de „counter” waarmee Doyd aardse verschijnselen telt. Grappen zijn nooit leuk als het publiek het gevoel krijgt er zelf nog evenzoveel van hetzelfde soort bij te kunnen maken. En dat is hier wel het geval. Dat geldt ook voor Peter Bos’ willekeurige presentatie: hij geeft Doyd geen karakter of eigenaar digheden mee en wordt dan ook niet her kenbaar voor het publiek. Het opa-achtige stemmetje dat Bos gebruikt is voor dat doel te afgezaagd, en heeft ook niets ruimte-achtigs. Soms speelt Doyd de dingen die hij op aarde aantreft na. Deze momenten heb ben het voordeel dat er tenminste een touw aan vast te knopen is, maar grappig of boeiend kan ik ze niet vinden. Onder zijn serie liefdesavonturen beeldt Bos een verlegen jongen uit die een meisje op bezoek krijgt. Ondanks zijn goede zorgen I Functionarissen van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken hebben hem dinsdagochtend opge zocht en kregen van de danser te horen dat hij besloten had uit vrije wil naar Moskou terug te keren. Bij die ontmoe ting waren twee functionarissen van het Sovjet-consulaat aanwezig. Voorstelling: De Komiek. Gespeeld door Freek de Jonge en Orlow Seunke. Teksten Freek de Jonge. Muziek Wan nes van de Velde, Leo Cuypers, Clous van Mechelen, Freek de Jonge en Joop Visser. Arrangementen Tom Meijer en Clous van Mechelen. Première 1 april, theater Carré, Amsterdam. De Ko miek blijft de hele maand april in Carré. Joseph speelde een nauwelijks indruk wekkende, maar wel erg swingende - en dus functionele - partij accordeon, zong daarbij op evenmin indrukwekkende, maar evenzeer functionele wijze enige tra ditionals en wist er met zijn brede, goeiige glimlach uitstekend de stemming in te houden. Gitarist Joseph Major Handy en saxofo nist Jonnie Parker Hart Jr. schenen veel lol onder elkaar te hebben en vulden en passant de rest van de solotijd. Laatstge noemde was bovendien een genot om naar te kijken; scheef blazend (heel erg scheef soms), een zonnebril waarop punkers ja loers konden zijn, zonder meer de mooiste bierbuik van de zaal en een kennelijk onuitputtelijk stuk kaugum in z’n mond. Visueel trekpunt nummer twee was een piepklein mannetje met een knalgeel uni- Met het avondvullende Doyd Sivers heeft hij echter te hoog gegrepen, hij heeft mij er althans niet mee kunnen boeien. UTRECHT. Het is natuurlijk een beetje flauw weer eens die afgezaagde discussie te openen of blanken nu wel of niet de Blues kunnen spelen. Maar gisteravond drong zich een onweerlegbaar feit op wat toch niet onvermeld mag blijven. Het voorprogram ma in de Vredenburg werd geopend door de Haarlemse formatie John The Revelator. De publieke reactie was nul komma nul. En toen, na de pauze stond Rockin’ Dopsie met zijn Cajun Twisters op het toneel; negers uit Louisana. Opeens was er toen dat ondefinieerbare ’’iets”. Mensen begonnen te dansen, in hun handen te klappen en kreten te slaken. Dat is toch vreemd. loopt ze uiteraard weg. Daarna volgt een routinier die alleen maar op dét uit is. Dat hij de visite na een korte vrijpartij meteen de deur uitwerkt is ook niet erg verras send. Dat is op zich niets nieuws; samen met Bram werkte hij al jaren zo. Nu Freek de Jonge met zijn programma De Komiek opnieuw - maar nu, na de artistieke echt- scheiding, alléén - zijn theatrale potentie bewijst, komt hij opnieuw met schurende humor op een basis van dodelijke ernst. Een programma over een komiek op het keerpunt van zijn leven. De onzekerheid van een man die tegen de veertig loopt, zich bezint en de achterliggende jaren relativerend beziet. Over een mens ook, die zich kwaad maakt en met een cynische blik de rokende puinhopen in de samenle ving overziet: „Alles is al eens gezegd, zei de cynicus; maar er is nog nooit geluis terd, zei de optimist”. Het is de vrijheid van de uitvoerende kunstenaar, een maar al te vaak omzeild privilege, die hem in staat stelt zijn mening te verkondigen. De Jonge maakt daar onverschrokken ge bruik van. Hij heeft zo zijn bedenkingen, ook tegen zijn eigen vak. Maar dat heeft, denk ik, meer te maken met de manier waarop dat vak door de doorsnee olijkerd wordt beoefend, dan met de uitoefening van dat vak zelf. Want de bruisende,'vitale manier waarop De Jonge een hele avond ais kritisch sjouwerman over het toneel zeult, onderschrijft zijn betrokkenheid met het vak van cabaretier. Freek De Jonge heeft zijn kritiek op de samenleving in De Komiek weer opnieuw knap gestalte gegeven. Aan de harde grappen heeft hij een dimensie toege voegd: ook de vorm van dit programma toont venijnige stekels. De komiek in De Het Wespetheater maakte tot nu toe vormingstoneel, waarbij ze steeds een ze kere mate van fantasie aan de dag legden, die onder andere tot uiting kwam in intri gerende titels voor hun producties. Dat ze nu een geheel gefantaseerde voorstelling trachten te maken lijkt me op zich een nuttige ontwikkeling. Waren ze maar wat kritischer geweest. Wespetheater huisde tót voor kort als gast in de Haarlemse Toneelschuur, maar heeft nu een eigen onderkomen gevonden in het Witte thea ter te IJmuiden. ALMA POST. Alle ideeën en teksten voor dit solopro- gramma bedacht Freek de Jonge zelf en daarmee wordt duidelijk hoe groot zijn bijdrage ook altijd is geweest in de Neer- lands Hoop programma’s. Zonder tekort te doen aan zijn ex-partner Bram Ver meulen, kom ik tot de conclusie dat je diens afwezigheid in De Komiek geen moment met nadruk ervaart. De ballast van eerder behaald succes houdt De Jon ge in een evenwichtige balans. Hij ge bruikt zijn oude roem niet om te vegete ren, want de vondsten in vorm en taalge bruik zijn opnieuw van een sprankelende en bijtende oorspronkelijkheid, In de IJMUIDEN. Aan het begin komt hij uit een koelkast, aan het eind stapt hij er weer in. In de twee uur daartussen vertelt Doyd Sivers, een soort ruimtefiguur, ons over zijn belevenissen op aarde. Doyd wordt gespeeld door Peter Bos, een acteur van het Wespetheater. Bos heeft een mime-achtergrond en heeft ooit in de vrouwen voorstelling Sleurdans getoond een aardig stuk solotoneel wég te kunnen geven. AMSTERDAM (ANP). In Amster dam is dinsdag de Vereniging Aida Ne derland opgericht. Deze vereniging is de Nederlandse afdeling van het vorig jaar in Parijs opgerichte Association Interna tionale de Defense des Artistes, victimes de la repression dans le monde. Echte kenners zullen waarschijnlijk nogal boos worden wanneer Rockin’ Dop sie zomaar het stempeltje „Blues” opge drukt krijgt. Ze zullen uitleggen dat het hier om een hele speciale vermenging gaat van authentieke Franse volksmuziek en die van zwarte plantageslaven. Dat accor deonist Cliftonn Chenier een van de meest legendarische vertegenwoordigers van deze stijl is. Dat er een speciale naam voor is, namelijk Zydeco. Dat er in Zuid-Loui- sana om de Zydeco een heel eigen cultuur is ontstaan, juist dankzij die eigenaardige versmelting. Goed, dat is hierbij vermeld. Maar eer lijk gezegd vind ik al die interessantma- kertjes nauwelijks interessant. Waar het eigenlijk op neerkomt is heel eenvoudig uit te leggen: Rockin’ Dopsie speelt „een soort” bluesmuziek met een sterk danska- rakter en heel eigenaardig daarbij is het dominerende gebruik van de accordeon. Prima dansmuziek, waarop je je uitste kend kunt vermaken. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Voor werkloze kunstenaars moeten arbeidsplaatsen worden gerealiseerd. Van een goed werkgelegenheidbeleid is tot nu toe niet veel terecht gekomen. Dit schrijft de Raad voor de Kunst in een brief aan minister Gardeniers van CRM. DEN HAAG. Naar schatting zullen in het Holland Festival honderdvijftig voorstellingen voor kinderen worden gegeven. Dit „festival in het festival” wordt van 31 mei tot en met 8 juni in Den Haag gehouden. Thema is „school-theater-vrije tijd”. Begonnen wordt met een straattheaterdag. Daarna volgen schoolvoorstellingen en voorstellingen in theaters, buurt- en clubhuizen. Els Mazure, die het kinderfestival organiseert, heeft dit dinsdag meegedeeld. In 1977 en 1978 zette zij ook in Twente zoiets op touw. De voorstellingen zijn van „redelijk goed” tot „uitstekend” volgens mevrouw Mazure. Zij zocht voorstellingen die tenminste ook iets positiefs bieden. Voor het festival is overwogen, dat kinderen op velerlei manieren het leven leren kennen en dat theater hun een spiegel kan voorhouden van hun eigen leven. De voorstellingen in het festival variëren van puur verstrooiend tot zeer educatief- gericht, van ballet tot cabaret, van kijktoneel tot speel-mee-toneel, van pantomime tot poppentheater, van behoudend tot progressief. Er zijn in ons land ongeveer 130 geregistreerde kindertheatergroepen. De belangstel ling voor de voorstellingen is groot, maar kinderen, scholen en buurthuizen hebben zelden voldoende geld. Kindertheatermakers hebben veelal een inkomen dat ver onder het minimumloon ligt, aldus mevrouw Mazure. De gemeente Den Haag trekt jaarlijks geld uit voor kindertheater: nu 280.000 gulden en dat wordt vier ton, aldus wethouder A. van Lier. Voor het festival is nog eens een ton beschikbaar, waarbij 50.000 gulden van het Ministerie van CRM komt en een mille of tien vijftien van het Prins Bernhardfonds en het Anjerfonds. Behalve de voorstellingen biedt het kindertheaterfestival ook werkbijeenkomsten voor acteurs, en een studiedag voor geïnteresseerden in kindertheater uit het hele land. Drie onderwerpen komen aan de orde: regie voor voorstellingen voor kleinere en die voor grotere kinderen, improvisatietechnieken, schrijven voor kinderen tot zeven jaar en voor kinderen die ouder dan zeven zijn. Uit Nederland leveren 25 groepen en 27 poppentheaters bijdragen aan het festival. Voorts zijn er uit het buitenland het Grips-Theater uit Berlijn en het Speeltheater uit België, alsmede de poppentheaters Paraplutheater uit Denemarken en Krikkemik uit België. Voor informatie en telefonisch bestellen: lëlébanque: 020-5204428 Amsterdam Apeldoorn Arnhem Beverwijk Breda Dordrecht Eindhoven Enschede Groningen Den Haag Haarlem Heerlen Hengelo Hilversum Maastricht Nijmegen Roermond Rotterdam Tilburg Utrecht Venlo Weert Zeist Zwolle De Haarlemse kunstenaar Ploos van Amstel exposeert schilderijen en tekenin gen bij het Kunstenaarscentrum Bergen. Tegelijk is daar plastiek te zien van Frank Letterie. Tot en met 17 april. Plein 7, Bergen. In De Pottenbakkerij, Luttik Oudorp 56, Alkmaar zijn van 5 april tm. 3 mei batiks en aquarellen te zien van de Haar lemmer Han de Bruin. In de gangen van de hal Velserstraat tot de hal Maerten van Heemskerkstraat van het ziekenhuis St. Johannes de Deo in Haarlem hangt van 2 april tot 29 mei recent werk van Michel Rieu. Het betreft werk dat Rieu maakte na een reis door Tsjechoslowakije, kleurpotloodteke- ningen. „Dingen” heet de nieuwe tentoonstel ling bij Felison in het Noordelijk Koets huis van Beeckestijn in Velsen. De exposi tie laat werk zien van drie jonge ontwer pers: Hans Ebbing, Tom Haas en Paul Schudel, allen afgestudeerd aan de Aca demie voor Industrieële vormgeving in Arnherh. Zij houden zich voornamelijk bezig met het ontwerpen van gebruiks voorwerpen. Paul Koning en Gerlach Baas expose ren tm. 19 april in het gemeentehuis van Bloemendaal, Bloemendaalseweg 158 Overveen. Koning met tekeningen en olie verven; Baas met keramiek en gedraaide unica. Concert: Rockin’ Dopsie The Ca jun Twisters. Bezetting: Joseph Alton Rubin, accordeon, zang; Jonnie Par ker Hart jr., saxofoon; Chester Zeno, washboard; Joseph Major Handy, gi taar; Albert Francis, basgitaar, zang; Alton Rubin jr., drums. Muziekcen trum Vredenburg Utrecht, 1 april 1980. Freek de Jonge als de Komiek (foto Willem Diepraam) den. Soms zijn het nauwelijks merkbare zinnen, zomaar tussendoor, die tot naden ken prikkelen. Zoals bijvoorbeeld: „Het woord is vlees geworden, sprak de vegeta riër en hield zijn mond”. Met hoeveel verve Freek de Jonge in deze voorstelling zijn kritiek op de samen leving ook uit, hij laat er geen twijfel over bestaan dat opinie en optreden van de massa nauwelijks in beter banen te leiden zijn. Hij zingt het in zijn lied De Koe, dat als vaste toegift aan dit programma ge koppeld is? ,je moet de kudde niet ver moeien met het hoe, waarom en waar”. Met De Komiek is De Jonge al lange tijd kris kras het land doorgetrokken, voordat hij nu voor een hele maand in Carré neerstreek. Ook in Haarlem (Toneel schuur) was het programma al te zien. Die voorstellingen hebben hem de kans gege ven zich te verdiepen. De Komiek is uitge groeid tot een compacte lawine van bitte re vrolijkheden vol uitvergrote menselijke ellende. Een jaloersmakend taalgebruik in een vorm van theaterkunst die veel collega’s tot zelfonderzoek zou moeten brengen. De raad heeft de bewindsvrouw een advies doen toekomen over de sector kun sten in de begroting van CRM voor het jaar 1981. De raad is tegenstander van het systeem, waarbij op alle onderdelen van de begroting evenveel bezuinigd wordt. Bezuinigingen op de toch al matig voorzie ne kunstsector zou uiterst schadelijk zijn. De huidige begrotingsopzet kan er te vens toe leiden dat in feite de minister van financiën beslist over de afrekening van exploitatie-tekorten van kunstinstellin gen. Dat is „een ongunstige inmenging in het kunstbeleid”. Begrotingsposten, waarvan vooral scheppende kunstenaars afhankelijk zijn, zouden volgens de Raad voor de Kunst in de pas moeten lopen met de algemene loonontwikkeling. Tenslotte wil de raad dat er in 1981 één begrotingspost voor de podiumkunsten komt, waardoor er meer ruimte ontstaat voor ontwikkelingen, waarbij verschillende kunstvormen sa mengaan.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17