Andere UNCTAD-initiatieven in gevaar wentelwiek Kritiek op advertentie tegen buitenlanders Voor bijna 3000 man werk naar noorden Verkoop tweedehands auto’s daalt niet tussen de bedrijven door I I Nieuw model Minister Albeda in Assen: Uit onderzoek blijkt: stroomverbruik haalt het niet Akzo helpt bij stabiliseren Nederlands plan EG-commissie Prijsontwikkeling sterk beïnvloed Speciaal merk op zeehondenvel Minder verlies bij RSV-concern door ruwe olie K Uitspraak reclamecollege I Ij Prijsverhoging van binnenlandse consumptiegoederen —nr fl X L 19 i Ruwe olie A’dam Opel Bondsrepubliek Hoeveelheid geld Finse bank Jamaica Eerlijke handel Wegen bouwen ■H H Mitsubishi Groothandel Kredietverlening T| ECONOMIE Cacao-overeenkomst definitief voorbij in llllllll toni kdiv.. De advertentie gaat dan over in egn lijst van tapijten en gordijnstoffen, die Koele- man te koop aanbiedt. Tegen deze adver- “T tentie klaagde onder meer de Consumen tenbond. 14» 14Ï 27» F~ De advertentie was gepubliceerd door het Haagse bedrijf Discount House Koele- L man. „Per week komen honderden volks- r vreemde mensen ons land binnen. Zij E,: weten dat hier geen werk is. Maar ook van F7.de steun en huisvesting die zij krijgen. Dit I ten koste van de reeds aanwezigen,” aldus de aanhef van de advertentie, die vervolgt p met een beroep op de regering om „da- t den” te stellen „voor het uit de hand F loopt”. ilF" Deskundigen, die door de Reclame Co de Commissie werden geraadpleegd, kon- fonds ven 220 miljoen dollar (ongeveer 420 miljoen gulden) voor de buffervoor raad, per 1 april stopgezet. Plannen voor een conferentie in Genève voor hervatting van de onderhandelingen over een nieuwe overeenkomst ontbreken en afgevaardig den naar de bijeenkomst zeiden dat tij dens de volgende vergadering van de uit voerende raad op 4 juni alleen lopende zaken zullen worden besproken. den dit laatste niet bevestigen. Toch vond de commissie daarin nu dus bijgeval len door het college van beroep dat Roots zijn gezondheidsclaim onvoldoende heeft waargemaakt. Alleen gis een bedrijf aantoont, dat zijn artikelen minder kosten dan bij met name te noemen concurrenten, kan het dat in advertenties meedelen. Dat is de uit spraak van het college van beroep in reclamezaken na een klacht over een ad vertentie van Kwantumhallen. De Sikorsky UH-60A Black Hawk, die de oude Amerikaanse UH-1 helikopter zal gaan vervangen, hier voor het eerst gefotografeerd op het vliegveld van Heidelberg in de Bonds- Elke maand verlaten acht nieuwe toestellen de fabriek. De Amerikaanse luchtmacht heeft er in totaal 1100 nodig, voor zes miljoen gulden per stuk. Vanaf volgend jaar zal dit nieuwe model helikopter ook in Europa wor den gebruikt. De prijzen van de grondstoffen en halffabrikaten voor de aardolie-indu- De politieke commissie sprak ook uit het absoluut noodzakelijk te vinden, dat in de nieuwe Europese commissie, die op 1 januari 1981 van start zal gaan, de vrou wen op adequate wjze zullen zijn verte genwoordigd. Een voorstel van Van den Heuvel om het aantal vrouwen in de com missie op tenminste 3 te bepalen, werd verworpen. Een amendement van de Nederlandse Van den Heuvel (socialist) om te komen tot een Europese commissie, die bestaat uit slechts één vertegenwoordiger per land (hetgeen, na de uitbreiding met Grie kenland zou neerkomen op tien commis sarissen, en na de toetreding van Spanje en Portugal op 12 commissarissen) wérd verworpen. Van de politieke commissie deel uitmakende, aanwezige Nederlan ders stemden alleen Van den Heuvel zelf, Van Minnen (socialist) en Boot (CDA) voor. Penders (CDA) en Berkhouwer (li beraal) stemden tegen. Het thans door de politieke commissie aan het Europese parlement voorgelegde voorstel betekent per 1 janari 1981 (na de toetreding van Griekenland) een commis sie van 14 leden, na de toetredm van Spanje en Portugal uit 17 leden. BRUSSEL (ANP). De politieke com missie van het Europese parlement heeft zich maandag naar aanleiding van een voorstel van de Belgische liberaal Jean Rey uitgesproken over een aantal aspec ten van de voorstellen van de commissie- Spierenbufg en de drie wijzen (van laatst genoemde commissie maakte onze land genoot Biesheuvel deel uit). Israel wil ruwe olie uit Alaska kopen teneinde zich te vrijwaren van problemen die zich voordoen op de vrije oliemarkt. De Israëlische televisie heeft bericht dat minister Jitzak Modai van Energie in de VS heeft aangedrongen op levering van 3,5 miljoen ton olie uit Alaska per jaar, wat overeenkomt met veertig procent van het olieverbruik in Israel. A’dam Opel heeft haar prijzen van per sonenwagens in West-Duitsland per 31 maart met gemiddeld 4,2 procent ver hoogd. Daar staat overigens tegenover dat sommige verbeteringen standaard zullen worden aangebracht waardoor de prijzen in feite met maar 3,3 procent omhoog gaan. F 11». 32(1' LONDEN (Reuter). De tegenstanders in Engeland van de acht op jonge zeehon den hebben maandag een overwinning behaald toen de regering een maatregel uitvaardigde die de handel verplicht goe deren die van zeehondehuiden gemaakt zijn als zodanig kenbaar te maken. De minister voor Consumentenzaken, Oppenheim, deelde het parlement mee dat het als een strafbaar feit zal worden beschouwd als zeehondevel te koop wordt aangeboden zonder duidelijk aan te geven dat het zeehondevel is. Dit geldt ook voor advertenties. Een voorstel de invoer van deze huiden te verbieden werd niet door de minister overgenomen. ■1€? s.oo r, J.00 3f... ),00 2F" r.04 p nische iten ersen. [»r dit ?n euvel s aan. ROTTERDAM (ANP). RSV heeft vo rig jaar tiet verlies weten terug te brengen van 59,7 miljoen gulden tot 21,9 miljoen. Het bedrijfsresultaat was voor het eerst sinds vier jaar weer positief en bedroeg 15,1 miljoen (vorig jaar 77,8 miljoen nega tief). De reële groei van de investeringen in de kapitaalgoederensector in de Bondsre publiek raamt het IFO-instituut voor eco nomisch onderzoek voor dit jaar op zeven procent na een groei van tien procent in 1979. In de machinebouw wordt op een groei van vier tot vijf procent (in 1979 4,3 procent) gerekend, voor de elektrotechni sche industrie op een groei van zes tot zeven procent (vrijwel onveranderd). Het voorspelt verder een vermindering van de produktie van personenwagens met tien procent na een groei van twee procent in '79. De Amerikaanse Senaat heeft een wets ontwerp goedgekeurd dat uniforme gren zen stelt aan de hoeveelheid geld die fi nanciële instellingen in de VS in reserve moeten houden en dat hef federale toe zicht op de rentetarieven onnodig maakt. Het Huis van Afgevaardigden was eerder akkoord gegaan. Er rest nu goedkeuring door de president. 81 11 31 131 21 81 45 95 3S 65. 74 13 9S I2t 61 101 55 95 Dit bedrijf uit Diemen stelde in de ad vertentie, dat prijzen van bepaalde artike len lager liggen dan bij „anderen”. Daar bij was volgens de Reclame Code Com missie allereerst onduidelijk of precies dezelfde artikelen in prijs werden vergele ken. Alleen als Kwantumhallen kan aan tonen, dat precies dezelfde produkten bij dit bedrijf minder kosten dan bij een met name genoemde ander, mag daarmee worden geadverteerd, meent de commis sie. Het beroepscollege neemt dit stand punt over. 41 23 230 ‘L 1* 45 5i 6( 101 61 a 143 101 51 12- 51 41 4< 71 8' I 3: 142 12( 131 31 151 6? lil’' 31 De Finse centrale bank heeft de 1 maart van kracht geworden bepalingen voor de- positoreserves verscherpt. Handels- en spaarbanken moeten voortaan 3,6 in plaats van 3,4 procent van het bedrag van de deposito’s storten op een bijzondere rekening bij de centrale bank. Het percen tage kan worden verhoogd tot vijf. Tot dusver is op deze rekening 2,1 miljoen Finse mark (ongeveer 1,13 miljoen gul den) gestort. (Van onze redactie economie) ASSEN. Het noorden des lands kan rekenen op tien procent van de 28.500 arbeidsplaatsen die de regering in het kader van de regionale arbeidsplaat senovereenkomst te vergeven heeft. Dit positieve resultaat wordt echter na delig beïnvloed door diverse baten en las ten, die per saldo 37 miljoen gulden be droegen. In het bedrijfsresultaat is 88 mil joen gulden aan afschrijvingen begrepen (87,3 miljoen), aldus het concern. (Van onze redactie economie) AMSTERDAM. Een advertentie waarin reclame voor textiel wordt gekoppeld aan discriminerende uitlatingen over buitenlanders, is in strijd met de goede smaak. Dat vindt het college van Beroep in Reclamezaken. Het bevestigt daarmee een eerdere uitspraak van de Reclame Code Commissie. republiek De Black Hawk is sneller en lawaai- armer dan de UH-1het toestel tilt een zwaar dere last over een grotere afstand en heeft vier rotor-bladen, in plaats van twee. Jamaica heeft onderhandelingen ge opend met zijn belangrijkste schuldeisers over uitstel van vijf jaar van de aflossing van schulden van 186 miljoen dollar (bijna 391 miljoen gulden), die oorspronkelijk eind 1985 moeten zijn afgelost. Premier Michael Manley zei dit tijdens een pers conferentie tijdens welke hij inging op de economische maatregelen die worden overwogen nadat Jamaica vorige week besloot niet de maatregelen te treffen die het IMF het land wilde opleggen als voor waarde voor financiële steun. Een advertentie van Roots voor schoe nen met verlaagde hiel is misleidend. Het --r schoenenbedrijf stelt namelijk, dat zijn QfWtt, produkt de gezondheid bevordert, maar maakt dan onvoldoende waar. ikt. inoell id let’tj- I n t’.d. 1 draalt» I ms „Tot vijftien procent, zoals de noordelij ke bestuurders willen, durf ik niet te gaan”, aldus minister Albeda van Sociale Zaken gisteren na afloop van een bespre king van het integraal structuurplan noorden des lands met de bestuurscom missie voor deze regio. De commissie voor eerlijke handel van het Japanse ministerie van Internationale Handel en Industrie heeft de scheepswer ven toegestaan om ook in het op 1 april beginnende begrotingsjaar afspraken te maken over produktieverminderingen. Het gaat om 39 scheepswerven met negen tig procent van de totale produktiecapaci- teit die in augustus 1979 een kartel vorm den. In het komende jaar zullen 35 bedrij ven hun produktie beperken tot 51 pro cent van het peil van 1973-75. In de vorige karteïovereenkomst was het 39 procent. DEN HAAG (ANP). Ingevoerde ruwe aardolie is van grote invloed ge weest op de gemiddelde prijsontwikke ling van 1978 op 1979 van de ingekoch te grondstoffen, halffabrikaten en hulpstoffen ten behoeve van de Neder landse industrie. Als aardolie ten op zichte van 1978 niet duurder zou zijn geworden, zou het gemiddelde index cijfer in 1979 met 5,7 procent zijn geste gen, nu is dat 10,5 procent. Het wegenbouwbedrijf De Bont in Eindhoven is in ernstige financiële moei lijkheden geraakt, waardoor het voortbe staan in gevaar is gekomen. Bij De Bont werken ongeveer 200 mensen. Dit is des gevraagd meegedeeld door Beerenpoot van de Unie BLHP. strie stegen met 22,6 procent, die voor de chemische industrie met 22,7 pro cent die voor de kunststofverwerkende industrie met 20,5 procent en die voor de groep leder-, schoen- en andere le derwarenindustrie met 19,4 procent. Groepen, waarvoor de indexcijfers ten opzichte van 1978 een relatief ge ringe stijging vertoonden, zijn de voedingsmiddelenindustrie met 1.4 procent, de kledingindustrie met 4,1 procent en de textielindustrie met 6 procent. Onderhandelingen tussen Electrotech- niek BV, een dochteronderneming varf Wyers, en Mitsubishi Electric Europe GmbH in Dusseldorf hebben geleid tot de overneming door Mitsubishi Electric Eu rope van de distributie van Mitsubishi hifi- en video-apparatuur in de Benelux. Gisteren is daartoe een vestiging ge opend onder de naam Mitsubishi Electric Europe (Benelux), die zich op korte ter mijn zal vestigen in Mijdrecht. Na een periode van teruglopende resul taten heeft Econosto het afgelopen jaar aanzienlijk beter gedraaid. Het in Rotter dam gevestigde bedrijf is een technische groothandel, gespecialiseerd in appenda ges, dat zijn vooral afsluiters in pijplei dingen. De omzet steeg vorig jaar met 5 mil joen tot 82 miljoen, terwijl er een winst gemaakt werd van 2 miljoen tegen 32.000 in 1978. ROTTERDAM. Door middel van een doordachte samenwerking wordt in het gebied van het Gemeentelijk Elektriciteits Bedrijf (het GEB) voor Rotterdam en wijde omgeving het stroomverbruik wat minder door pie ken en dalen gekenmerkt. Via een samenwerking met Akzo Zout Chemie en met behulp van een computer is bereikt dat de gemiddel de belasting van het elektriciteitsnet sterk stabiliseert. Akzo Zout Chemie in de Botlek is een van de grootste stroomverbrui kers in de Maasstad. In dit bedrijf worden onder meer zout en alkali langs elektrolytische weg verwerkt. Dit produktieproces laat toe dat het stroomverbruik tijdelijk „teruggere geld” wordt zonder dat de voortgang van de activiteiten te zeer wordt ge hinderd. Het Rotterdamse energiebedrijf heeft nu op een aantal plaatsen in het leveringsgebied meetpunten opge steld die elke 150 seconden een com puter de belasting van het net doorge ven. Als daartoe aanleiding is, gaat die computer iedere vijftien secon den aan Akzo Zout een signaal stu ren, zodat men daar de stroomafna- me, naar gelang de situatie het wen selijk maakt, kan verkleinen of ver groten. Voordeel voor Rotterdam: een gro tere rentabiliteit van het elektrici teitsverbruik. Voordeel voor Akzo Zout: een beloning in de vorm van een tegemoetkoming in het stroomta- rief. Afgevaardigden wijten het mislukken van de onderhandelingen aan de starre houding van zowel producenten als con sumenten ten aanzien van de aan- en verkoopprijzen van cacao ten behoeve van de buffervoorraad van de organisatie. Voorstellen van Braziliaanse zijde om de overeenkomst te verlengen zonder de be-_ palingen op economisch vlak, wat liquida tie betekent van de buffervoorraad, von den niet de noodzakelijke tweederde meerderheid van stemmen. De 220 mil joen dollar wordt nu weer aan de produ centen terugbetaald, in een verhouding die verband houdt met de aan hun export gebonden contributie. Afgevaardigden zijn het erover eens dat het mislukken van de onderhandelingen ernstige gevolgen kan hebben voor ande re overeenkomsten die onder auspiciën van de UNCTAD (de VN-conferentie voor Handel en Ontwikkeling) worden geslo ten. Dat betreft dan internationale goede renovereenkomsten'die een eerlijkere ver deling van de welvaart tussen ontwikke lingslanden en de ontwikkelde landen op het oog hebben. (Van onze redactie economie) UTRECHT. In weerwil van de sombere economische voorspellingen zal de verkoop van tweedehands auto’s in 1980 eenzelfde niveau bereiken als in het vorige jaar, toen in totaal bijna 1,7 miljoen gebruikte automobielen van eigenaar verwisselden. Het koopgedrag van het publiek zal een verschuiving te zien geven in die zin dat de vraag naar ANWB-gekeurde auto’s met BOVAG-garantie zal toenemen. Dit verwacht Nefkens Autohuis Utrecht na een onderzoek dat de Neder landse Stichting voor Statistiek in op dracht van dit bedrijf hield onder kopers van gebruikte auto’s in de regio Utrecht. Directeur H. Hoesbergen wees er tij dens een persconferentie op dat de gehele structuur van de occasion-verkoop in Ne derland aan het veranderen is. „We gaan naar grotere bedrijven toe met een brede re know-how op het gebied van occasions en met een geheel eigen publieksbenade- ring.” De Franse autoriteiten hebben het toe zicht op de kredietverlening verscherpt door grenzen te stellen aan de groei van de kredietverstrekking in de tweede helft van dit jaar. De grens voor de groei van de kredietverstrekking door banken van de eerste categorie is per eind 1980 gesteld op 103,5 (begin 1980 is 100) terwijl het plafond voor eind 1979 stond op 104. Banken van de eerste categorie zijn banken die per 30 juni 1978 meer dan acht miljard frank hadden uitgeleend, na aftrek van kapi taal, reserve en obligaties. Het plafond voor kleinere banken, van de tweede cate gorie, is bepaald op 106 (was op 31 decem ber vorig jaar 107) en voor banken van de derde categorie op 107 (was 1091. Dat is de uitspraak van het beroepscol lege in reclamezaken na een klacht van een Utrechtse fysiotherapeut. Deze had bezwaar tegen een advertentie van Roots, waarin het gebruik van Roots-schoenen met verlaagdfe hiel wordt aanbevolen, onder meer omdat dit minder vermoeiend zou zijn en de conditie van de beenspieren ten goede zou komen. De fysiotherapeut stelde dat schoenen met verlaagde hiel juist minder gezond SIK zijn dan gewone schoenen. (Van onze redactie economie) LONDEN. De Internationale Cacao- Overeenkomst is maandag om midder nacht afgelopen doordat producerende en consumerende landen het niet eens zijn geworden over verlenging van het vijfja rig akkoord. Voor vier goederengroepen lag de prijsstijging aanzienlijk boven de ge middelde stijging van 10,5 procent van het totaal indexcijfer vpor de inge kochte grondstoffen! halffabrikaten en hulpstoffen. Bij die verdeling is een aantal departe menten betrokken. Sociale Zaken heeft de beschikking over 4.700 waarvan zeshon derd naar het noordeh gaan. De be stuurscommissie had bezwaren tegen het opheffen van de zogenaamde E-objecten, waardoor talrijke oudere werklozen aan het werk kunnen worden gehouden. Vol gens de minister is het van groter belang om arbeid te scheppen voor jeugdigen, vrouwen en ethnische minderheidsgroe pen (Zuidmolukkers en Surinamers). Des ondanks wilde hij door verschuivingen bevorderen dat de E-projecten niet abrupt worden afgebroken. In het kader van pro ject arbeidsbureau nieuwe stijl zullen van de vijhonderd extra arbeidsplaatsen 75 naar het noorden komen. De minister wil een intensievere en eer dere vervroegde uittreding van personeel in het noorden bespreken met de centrale organisaties van werknemers en werkge vers. Albeda acht zulks ondanks de loon maatregel mogelijk. Aanvankelijke pogin gen daartoe zijn mislukt maar de minister meent - onder meer uit artikelen uit vak- bondskranten - dat men genuanceerder over dit onderwerp is gaan denken. In het kader van het plan betreffende extra scholing van ethnische minderheden zal in Assen een oriëntatiecentrum komen. Er zijn er reeds tien, jn het land, hoofdzake lijk gericht op Surinamers. In Assen zal het op Zuidmolukkers zijn gericht. Vorig jaar zijn in ons land precies 1.677.000 gebruikte auto’s verkocht; dat is 4000 meer dan in 1978. Meer dan eenderde daarvan (600.000) was ten hoogste drie jaar oud. De gemiddelde verkoopprijs van gebruikte auto’s is dalende, waarbij dure auto’s relatief sneller hun waarde verlie zen dan de goedkopere. Op dit moment ligt de gemiddelde waarde rond de 4250 gulden. Uit het onderzoek kwam ook een beeld naar voren van de tweedehands autoko per: bijna eenderde van het koperspu- bliek bestaat uit vrouwen; bijna eenvijfde is jonger dan 24 jaar en 60 procent van de aspirant-kopers bezoekt gemiddeld drie garagebedrijven alvorens tot de koop over te gaan. Zeventig procent van de mensen, die na het behalen van het be geerde rose papiertje een eerste auto aan schaft, doet dat op de tweedehands markt. Slechts zeven procent van de kopers van een gebruikte auto heeft ooit weleens een nieuwe gekocht. Dit heeft de algemeen directeur van de Internationale Cacao-Organisatie (ICCO), Kwesi Hackman, meegedeeld in Londen, waar hij het afgelopen weekeinde een bijeenkomst van de uitvoerende raad van 3 de ICCO bijwoonde. Volgens Hackman zijn de kansen op een vernieuwing van de overeenkomst nihil en worden de werkzaamheden van de ICCO, onder meer ten behoeve van het DEN HAAG (ANP). Prijzen van con sumptiegoederen, afkomstig van de Ne derlandse industrie en afgezet op de bin nenlandse markt, zijn vorig jaar in verge lijking met 1978 2,9 procent duurder ge worden. Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). De prijsindexcijfers voor de investe- ringsgoederen liepen met 3,3 procent op. Tengevolge van deze prijsontwikkelingen steeg het totaalindexcijfer voor de ,con- claim. sumptie- en investeringsgoederen (finale ■n. produkten) van 1978 naar 1979 met 2,9 procent. ■Mt Vier goederengroepen lieten ten opzich- -t te van 1978 een aanzienlijk grotere prijs stijging zien dan het gemiddelde: aard- olieprodukten (18,6 procent), delfstoffen (14,6 procent), kunststofprodukten (9,1 b. procent) en lederwaren (8,2 procent). Voe- K.dingsmiddelen (0,3 procent) en dranken ^:.en tabaksprodukten (1,2) lagen onder het ■Et stijgingsgemiddelde. De meeste mensen die een gebruikte auto aanschaffen behoren tot de modale inkomensgroep. Een kwart van de kopers van gebruikte auto’s bestaat uit hoger betaalde en leidinggevende werknemers. Iets meer dan 40 procent zoekt iets tussen de 10.000 en de 15.000 gulden en 33 procent wil niet meer dan tien mille voor een gebruikte auto neerleggen. Slechts vijf procent gaat bij de aanschaf van een occasion boven de 20.000 gulden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19