Grote overwinningen Carter en Reagan !h in ei 32 pagina's lettershop verplaatst naar Houtmarkt 21 tel. 319309 „Achter Ziekenfonds Spaarneland/Amsterdamse Poort" KEUKENS 023-313645 turfmarkt 6 haarlem Owrkork Paasshow TÉ n. het woord i5 aan... Republikein Brown stopt vandaag: Hoogovens in het gelijk gesteld geen illegalen Israel en Egypte het weer Optimisme over akkoord tussen Nottingham-Ajax direct op tv Haarlemse Vetus in moeilijkheden „Bij goed weer grote drukte met paasdagen „Anders geen overdracht gegijzelden” Meubelfabriek Oisterwijk agenda pagina 9 Jubileumtoernooi Wijkcontact De Komiek En verder CASH CARRY TEGELHAL a SKANDINAVIAN SHOP WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN z h. FNV: CAO-voorstellen Vrij zonnig van Hoogovens zijn beneden de maat Beverwijk déviesenzoonbv vloeren vloerbedekkingen gramto "Eigen montage dienst" Gesjor aan Iran en Afghanistan -/II ps i (ADVERTENTIE) WOENSDAG 2 APRIL 1980 La Fontaine: 70ste jaargang no. 126 99 18 5,6,7,9 jd vijk, If Beurs Binnen- en buitenland Economie Eigenhandig.... Kunst Modejournaal.. Plaatselijk nieuws Radio en televisle/Strips Sport Weerrapporten Weg en wiel 11 25,27 2 13 -S 2,3,4 19 21 17 13 EXCLUSIEVE DAMESMODE Trefpunt voor de modebewuste vrouw (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-TEHERAN. De Iraanse president Bani- Sadr heeft vanmorgen nadrukkelijk verklaard, dat de gegijzel de Amerikanen in Teheran niet zullen worden overgedragen aan de Revolutionaire Raad voordat de Amerikaanse president Carter alsnog belooft zich niet meer uit te laten over de gijzelingskwestie. El De mooiste klok, voor sfeer en x gezelligheid thuis. JUWELIER-DIAMANTAIR 13 |4|5|X|^8|9|10|l i|12|april Toonaangevend in eiken. M 6^1 IJmuider Courant I Iran eist opnieuw (ADVERTENTIE) (Van onze RTV-redactie) (ADVERTENTIES) Zie pagina 2 52 HILVERSUM. De NOS zendt vol gende week woensdag de eerste wed strijd in de halve finale om de Europa cup tussen Nottingham Forest en Ajax rechtstreeks uit. Aanvang is 20.25 uur via Nederland 1. wacht de rijkspolitie dat die morgen tegen vier uur ’s middags op gang zal komen, terwijl het spitsuur op Goede Vrijdag tussen acht uur ’s ochtends en twee uur ’s middags zal liggen. De druk te van terugkerende vakantiegangers wordt op paasmaandag en de dag daar op verwacht. Omdat ook veel Nederlan ders de hele week na Pasen wegblijven, wordt de grootste drukte verwacht in het weekeinde van 12 en 13 april. Het Nationaal Bureau voor Toerisme verwacht ook rond de inhuldiging van koningin Beatrix op 30 april grote be langstelling uit het buitenland mede om dat 1 mei in de ons omringende landen een vrije dag is. Uit voorraad leverbaar meer dan 300 soorten (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Hoogovens hoeft geen sollicitatieprocedure te starten voor 84 illegale buitenlandse werknemers. De pre sident van de Haarlemse rechtbank, mr. H. F. van den Haak, oordeelde dat van middag in zijn uitspraak in het kort ge ding dat de 84 illegalen hadden aange spannen tegen Hoogovens en de Staat der Nederlanden. De drie grote fracties in de Eerste Kamer hebben kritiek op de plannen om een ongedeelde tweejarige brug klas voor het voortgezet onderwijs in te voeren. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Viering van de mijlpaal „50 jaar Noordersluis” blijft beperkt tot een voetbaltoernooi uitgeschreven door het gilde van in IJmuiden opererende vletterlieden. Instanties met directe binding in de richting van „de water kant” brengen teams in het veld tij dens het jubileumtoernooi. Er is deelname uit IJmuiden zelf maar ook uit Amsterdam en Rotterdam. Wij moeten nieuws hebben, ook al was er niets nieuws meer op de wereld. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Aan boord van de Vetus uit Haarlem, het kleinste van de acht jachten die aan de Specerijenrace deelnemen, zijn moeilijkheden ontstaan. Het voorschip vertoont een lek en er is schade aangericht aan de giek en de mo tor. Bovendien doet de radio het niet meer. DE WITTENSTRAAT 150 Telefoon 020-827620-841305 Amsterdam-c UTRECHT/IJMUIDEN. De Indu striebond FNV heeft het CAO-overleg met Hoogovens opgeschort voor nader beraad met de leden. De bond heeft de directie vandaag laten weten de CAO-voorstellen beneden de maat te vinden. Volgens bestuurder Martin Neessen van de FNV verschuilt Hoogvens zich achter de loonmaatregel en is in het bod van de directie niets van de vakbondverlangens ten aanzien van bijvoorbeeld koopkracht- handhaving en arbeidstijdtverkorting te rug te vinden. Het enige waar met Hoog ovens nog wel over te praten valt is een mogelijke toeslag voor vuil en onaange naam werk, een zaak waarover de loon maatregel wel ruimte laat, aldus Neessen. RAAKS 22-24 HAARLEM onder de parkeergarage I948NM Beverwijk. Parallelweg 100,02510-26923 Aan (ie Meubelboulevard) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Als het weer een beetje meewerkt, kan het tijdens de komende paasdagen in Nederland enorm druk worden. Dit voorspelt het Nationaal Bu reau voor Toerisme in Den Haag. Vol gens het bureau zal echter het aantal van één miljoen buitenlandse bezoekers van vorig jaar vermoedelijk niet worden ge haald, omdat Pasen dit jaar vroeg valt. In de Randstad en langs de kusten zijn de meeste hotels en pensions nu al bijna volgeboekt. Gemeld wordt verder dat daaronder veel boekingen van Neder landers zijn. Buiten de Randstad zou volgens het Nationaal Bureau voor Toe risme in hotels en pensions nog wel ruim De democraat Jerry Brown heeft zich na het voor hem teleurstellende verloop van de voorverkiezingen in Wisconsin en Kansas uit de verkiezingscampagne te ruggetrokken. Hij wist slechts één van de in totaal 3331 gedelegeerden achter zich te krijgen. verklaring Carter Bij de republikeinen lijkt de rol van de belangrijkste tegenstrevers van Ronald Reagan, oud-CIA-directeuT George Bush en John Anderson te zijn uitgespeeld. Na zijn dubbele verlies tegenover de democratische senator Edward Kennedy in New York en Connecticut kwam Carter gisteren sterk terug. Hij verzamelde nog eens zo’n tachtig gedelegeerden achter zich waardoor Carter nu op de steun van ruim de helft (852) van de 1666 gedelegeer den kan rekenen die nodig zijn om de democratische kandidatuur in de wacht te slepen. Carter kreeg in Wisconsin en Kan sas bijna twee keer zoveel stemmen als Ted Kennedy. Ronald Reagan beschikt nu over ruim een derde (343) van de 998 gedelegeerden die hem de kandidatuur moeten opleve ren op de republikeinse conventie in juli in Detroit. vice, morgen in Iran te vermijden en de wereld economie te behoeden voor de ernstige terugslag van de desorganisatie, die is opgetreden tengevolge van de politieke chaos in het Midden-Oosten. De Sovjet-Unie kan geen oorlog tegen het westen winnen door Afghaanse re bellen uit te moorden. De Verenigde Staten kunnen de Sovjet-Unie niet van de kaart vegen door met of zonder geweld hun greep op Iran te herstellen. Deze secondai re fronten zijn niet beslissend voor de uiteindelijke machtsverhoudingen tussen de twee invloedrijkste naties, maar kun nen wel op zeker moment enorm veel bijdragen tot een catastrofale en totale koude oorlog, om van de hete oorlogskan sen nog maar niet te spreken. Op het gebied van de ruimtevaart zijn beide mogendheden op de goede weg ge weest naar een verstandige en voor beide machtsblokken voordelige verstandhou ding, maar op de grond hebben zij geen kans gezien de knikkers te verdelen en een stabiele politiek-economische wereld structuur af te spreken, waarin het grote verschil tussen ideologische opvattingen was ingecalculeerd. Zij sjorren nu als bijterige honden ieder aan een stukje van het islamitische vlees, waarbij zij nota bene ook nog solidariteit eisen van de met hen verbonden naties elders in de wereld, die verbijsterd toezien bij dit ontmoedi gende gebrek aan realiteitszin bij de „lei ders”. (Van onze redactie buitenland) v WASHINGTON. De Amerikaanse president Carter en de republikein Ronald Reagan hebben gisteren bij de voorverkiezingen in de staten Wiscon sin en Kansas grote overwinningen behaald. Groot-Britannië gaat 3,5 procent meer uitgaven voor defensie, zo liet de conservatieve premier Thatcher gisteren weten. Zij spreekt van „een toenemende dreiging". Zie pagina 3 Naar schatting de helft van het totale aantal op republikeinen uitgebrachte stemmen kwam overigens van democrati sche kiezers. BiSlt Zonnige perioden en kans op een bui. Minimumtemperatuur omstreeks 2 graden met mogelijk nachtvorst. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra den. Meest matige noordwesten wind. Hoogovens hoeft dan ook niet mee te werken aan het indienen van een aan vraag bij het ministerie van Sociale Zaken om een tewerkstellingsvergunning. De be trokken personeelswervingsadvertentie van Hoogovens is naar het oordeel van de president niet een aanbod dat het bedrijf bindt. plaats zijn. Omdat Pasen dit jaar vroeg valt, zullen de bollenvelden dan nog niet in bloei staan. De Keukenhof is echter al wel open. Met de paasdagen gaan in de regel ook veel Nederlanders in eigen land met de tent op stap als een soort „vingeroefe ning” voor de zomervakantie. Wat betreft de verkeersdrukte ver- Na een lange omzwerving door het land staat Freek de Jonge met zijn nieuwe pro gramma De Komiek nu een maand lang in Carré. De Jon ge maakte het samen met Or- low Seunke en zeult een lange avond onvermoeibaar voort. Hij stoeit met zijn oude vader en met zijn doofstomme broer. Een komiek op het keerpunt van zijn leven. Zie de kunstpagina. Voor direct contact tussen de col leges van Heemskerk en Bevbrwijk en de wijkbewoners is het buurthuis De Lichtboei (Beverwijk) niet langer beschikbaar. Het bestuur houdt de deur gesloten omdat deze vorm van overleg, gezien recente ervaringen, weinig zinvol wordt geacht. WASHINGTON. In regeringskringen te Washington is men optimistisch ge stemd over de kans, dat voor de te Camp David vastgestelde streefdatum van 26 mei een akkoord kan zijn bereikt met Israel en Egypte over de Palestijnse auto- nomie-kwestie. President Carter, die binnenkort afzon derlijk zal spreken met de president van Egypte en de premier van Israel, is vastbe sloten middels deze gesprekken „van man tot man” de vredesonderhandelingen tus sen Egypte en Israel weer op gang te brengen. President Sadat van Egypte wordt maandag in Washington verwacht; premier Begin precies een week later. Niet verwacht wordt, dat deze gesprek ken onmiddellijk in een akkoord zullen resulteren, maar dat dit voor 26 mei het geval is „zit er wel in”, aldus regeringkrin- gen in Washington. De Egyptische onderminister van Bui tenlandse Zaken, Boutros Ghali, heeft vanmorgen overigens in Kathmandou verklaard, dat de onderhandelingen met Israel over de toekomst van de bezette Westelijke Jordaanoever en de Strook van Gaza ook na 26 mei door kunnen gaan als voor die datum tenminste echte vooruit gang is geboekt. De gisteren uitgegeven verklaring van het Witte Huis, dat er geen extra boycot- maatregelen komen tegen Iran omdat de Revolutionaire Raad zich bereid heeft verklaard de gegijzelden onder zijn hoede te nemen, is voor Bani-Sadr onvoldoende. Hij liet dit gisteravond al weten aan VN- secretaris-generaal Waldheim die dit doorgaf aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Vance. Een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei vannacht, dat Carter zich terzake flexibel opstelt en dat de VS behulpzaam willen zijn. „Er zijn echter duidelijke limieten tot hoever deze of een andere president kan gaan”, aldus de functionaris. Overigens noemde Carter gisteren de bereidheid van de Iraanse Revolutionaire Raad de verantwoordelijkheid voor de gijzelaars op zich te nemen „een positieve stap”. Waldheim sprak van een „stap in de goede richting”. De bezetters in de Ameri kaanse ambassade in Teheran wilden in eerste instantie geen reactie geven. Vol gens de Amerikaanse televisiemaatschap pij NBC zou echter ’s middags het plan van Bani-Sadr de gegijzelden over te dra gen, zijn verworpen. Volgens een Cana dees persbureau is dit tegengesproken. Sprekend op een vakbondscongres in Washington zei Carter gisteravond, dat de Verenigde Staten zich niet hoeven te ver ontschuldigen voor hun politiek tijdens het bewind van de verdreven sjah van Iran. Tevens waarschuwde Carter dat zijn geduld „niet eindeloos is” en dat hij daden wil zien die leiden tot beëindiging van de gijzelingsactie. Hij noemde deze zaak „een grof schandaal”. De regering in Washing ton is gisteren begonnen met het terugzen den van Amerikaanse diplomaten die naar aanleiding van de Iraanse crisis uit het Midden-Oosten waren terugge trokken. In Teheran is gisteren vernomen, dat in Koerdistan demonstraties zijn gehouden nadat de Iraanse president Bani-Sadr in zijn toespraak had verklaard, dat hij het leger opdracht heeft gegeven de gewapen de bewegingen in Koerdistan „op te rui men” als zij hun verzet niet onmiddellijk zouden opgeven. Er worden uit het gebied overigens alleen gevechten op kleine schaal gemeld. De Iraanse president Bani-Sadr (rechts) gebaart naar het publiek tijdens zijn gisteren gehouden toespraak in Teheran. Geheel links de zoon van dp ayatollah Khomeini, Ahmed. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Na de internationale verwikkelingen van de laatste maanden zit de wereld nu opgescheept met twee „leidende” mo gendheden, die geen van beide in staat zijn gebleken een van de grootste proble men die de geschiedenis ooit gekend heeft, de beheersing van de oude energie bronnen en de ontwikkeling van nieuwe, samen tot een oplossing te brengen. De Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zijn het naoorlogse tijdperk ingegaan met de nuchtere wetenschap, dat hun meest gevaarlijke, voor beide meest riskante confrontatie zou plaatshebben in het Mid den-Oosten, omdat daar de grootste olie- -voorraden en olieproduktie geconcen treerd waren. Zij wisten ook dat die con frontatie slechts een beperkte tijd zou behoeven te duren, omdat de kernenergie en andere vormen van energiewinning zich aandienden, terwijl ook elders op de wereld enorme olievondsten werden ge signaleerd. Het ging erom, het Midden- Oosten een tijdlang als een belangrijk front van belangenbotsingen te aanvaar den, zonder het tot een kruitvat te maken dat ieder moment kon exploderen. Er is geen spoor van wijsheid te pas gekomen aan de manier waarop de Sov jet-Unie en de Verenigde Staten dat Mid den-Oosten behandeld hebben. Zij heb ben nu beide een explosieve brandhaard Veel gesticht, de een in Afghanistan, de ander eeds *n Iran’ terwÜ^ er een goede mogelijkheid zou zijn geweest om tijdens de ontspan- ningsperiode van de zeventiger jaren door coördinatie van hun politiek ten opzichte van de belangrijkste islamitische staten de oliecrisis te voorkomen, de levens- en materiaalverslindende strafexpeditie in Afghanistan en misschien vandaag of Winkelcentrum Schalkwijk Roodboeren plavuizenm2 Bruine genuanceerde plavuizen4>Oj" m2 Verglaasd mozaiëK vaja m Gele steenstrips voor&Uj* m2 Parkeren is bij ons geen probleem (geopend gehele week, ook koopavond) Vlak voor en na de Paasdagen heerst er een extra feestelijke stem ming in onze toonzaal. U bent vdn harte welkom.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1