DOOR KO TEGEN WEAVER Moser en Saronni niet in Goidrace Canada nu tegen boycot OS Tate beroofd Kees Kist stelt sportpuntiq operatie uit Spelers Milan vrij Badmintonners Ali wil tegen Mike Weaver openen tegen Engelse ploeg Welzl in spits van Oostenrijk a Roger Schouwenaar (AZ) tekent bij Beerschot 1$ SI Tien oefenwedstrijden “voor basketbalploeg pqqrdenkoersen K 25 1980 SPORT WOENSDAG 2 APRIL 24 F Met I ijken ken- ijk ■T t een twee volle ische ng. F •rijs H| John Tate raakt wereldtitel kwijt •F Francesco Moser: blijft in Italië. Op 10 april begint de selectie van bonds- Tom Quinn: pittig oefenprogramma. 1 de nieuwe wereldkampioen in het half- zwaargewicht. OTTAWA. Het Canadese Olympisch Comité heeft alsnog besloten een ploeg atleten naar de Olympische Spelen in Moskou te zenden. De Canadese regering was een van de eerste die zich achter de boycotplannen van president Carter stelde. Echter nu Pierre Trudeau weer premier is, is er in Canada ook politiek iets veranderd. De voorganger van Trudeau, Joe Clark, was voorstander van de boycot; Trudeau is minder enthousiast, waarop het Olympisch comité besloot een afvaardiging naar Moskou te sturen. ROME. De justitiële autoriteiten in Rome hebben gisteren tien voetballers en voorzitter Felice Colombo van AC Milan op vrije voeten gesteld. Negen dagen na (Van onze sportredactie) HAARLEM. De Nederlandse bad- mintonploeg zal tijdens de teamwed strijden voor de Europese kampioen schappen in Groningen de eerste wed strijd spelen tegen Engeland. Dit duel begint op zondag 13 april om twee uur in de Martinihal. Sugar Ray Leonard, de wereldkampi oen weltergewicht (WBC) bleef maandag in Landover (VS) gemakkelijk overeind tegen uitdager David Green uit Engeland. In de vierde ronde stuurde Leonard zijn tegenstander met een linkse hoek naar het canvas. In de eerste drie ronden had Leo- John Tate, die op deze archief plaats trots zijn championsbelt toont, moest dat kleinnood maandag inleveren hun opzienbarende arrestatie zijn de elf op borgtocht (ieder 200.000 gulden) uit het huis van bewaring „Regina Coeli” ontslagen. Alleen Guido Magherini van Palermo verblijft nog in hechtenis. Als het vooronderzoek tegen hem is afgeslo ten, kan ook hij worden vrijgelaten. Van de zeventien personen, die ervan worden beschuldigd bij het Italiaanse om koopschandaal betrokken te zijn, werden twee spelers van Perugia, Casarsa en Zec- chini, en de manager van Brescia, Prebe- di, vorige week reeds vrijgelaten. Maan dag volgden de illegale bookmakers Cur- ciani en Trinca, die zich door de spelers bedrogen voelden en daarom het schan daal in de openbaarheid brachten. Blijkens de vrijlatingen is het gerechte lijk vooronderzoek in een vergevorderd stadium. Wanneer de rechtbank de aan klachten tegen de ongeveer vijftig bij deze affaire betrokken personen zal behande len, is nog onbekend. De bond baseert zijn beslissing op het feit, dat de mensenrech ten in de Sovjet Unie niet worden geërbiedigd en dat de persoonlijke vrijheid niet gewaarborgd is. Reeds eerder had de amazone Christine Stückelberger, die in Montreal op het onder deel dressuur goud won, laten weten om voornoemde reden niet in Moskou te zullen uitkomen. Volgens de woordvoerder van het comité, Dennis Keegan, is de publieke opinie na de Olympische Winterspelen in Lake Placid omgezwaaid. Voor de winterspelen toonde zestig procent van de briefschrijvers zich voor een boycot. Tijdens een bijeenkomst met regeringsvertegenwoordigers bleek dat de meeste sportorganisaties niets voor alternatieve spelen voelen. „Voor deze ideeën bestond weinig belangstelling”, aldus USOC-voorzitter Don Miller. Verschillende internationale sportorganisaties (waaronder de atletiekfederatie) hebben zich al tegen het houden van alternatieve spelen uitgesproken. Zwitserland zal geen ruiters afvaardigen naar de Olympische Spelen. Dit heeft de Zwitserse hippische sportbond met meerder heid van stemmen besloten. Dit besluit is overgebracht aan het Zwitserse Olympische Comité. De vierde partij in de tweekamp tussen Lev Poloegajevski en Michael Tal voor de kwart-finales van het kandidatenschaak toernooi is gisteren in Alma Ata geëindigd in remise. De stand is nu 3-1 in het voor deel van Poloegajevski, die de eerste twee partijen won. Beide spelers verkeerden in hevige tijdnood toen na de 36e zet tot remise werd besloten. Liverpool, leider van de eerste divisie van de Engelse league, heeft gisteravond Stoke City met 1-0 verslagen. West Brom wich Albion won voorts op eigen terrein met 3-0 van Crystal Palace. De stand aan de kop van de ranglijst is: 1. Liverpool 35-52, 2. Manchester United 34-46, 3. Ipswich Town 35-42. Uiteraard wil Kées Kist er straks ook bij zijn als het Nederlands elftal voor de Europese titelstrijd in Italië voetbalt. Dit impliceert, dat een langdurig uitstel van de operatie niet te verwachten is. Hoewel men dat bij AZ niet zegt, zal de datum van de operatieve ingreep mede afhangen van de komende voetbalpresta- ties. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Kees Kist wordt voorlo pig nog niet geopereerd aan zijn rechter* oor, zodat hij voorlopig kan blijven voet ballen bij AZ. Een gelukkige ontwikke ling voor de Alkmaarse ploeg die door het verrassende verlies zaterdag van Ajax plotseling nieuwe kampioenskan sen heeft gekregen en daarbij schutter Kist de komende weken beslist niet kan missen. Na een bezoek gisteravond aan oorspe- cialist dr. Koeman in het Elizabeth-Zie- kenhuis in Alkmaar bleek dat er geen acuut gevaar is. Dr. Koeman oordeelde dat de operatie wel wenselijk is, maar medisch gezien nog even kan wachten. leider Berten de Kimpe trachten de voormalige Belgische kampioen als nog te overreden rich ting Heerlen te rijden. Tiet 180 en lien jnt- len, ats- nard reeds laten zien dat hij de veel betere bokser was. Voor de manager van Leonard, Angelo Dundee, liep het gevecht minder gunstig af. Dundee, ook manager van Mohammed Ali in diens grote jaren, werd na afloop door een onbekende vol op de kin ge raakt. Dundee ging knock out en kwam vele minuten later pas weer bij op de massagetafel in de kleedkamer van zijn pupil. MÜNCHEN. In het Westduitse elftal debuteert Horst Hrubesch van HSV in de vriendschappelijke interland tegen Oos tenrijk, die vanavond in München wordt gespeeld. Hij is de enige debutant, die door bondscoach Jupp Derwall is opge roepen. Bij Oostenrijk, waarin AZ-spits- speler Kurt Welzl speelt, staat ook de ex- Feyenoorder Willy Kreuz opgesteld. Hij speelt zijn 54e interland. (Van onze sportredactie) ALKMAAR. AZ’67-aanvaller Roger Schouwenaar heeft een vierjarig contract getekend bij de door George Knobel getrainde Belgische profclub Beerschot. De gisteren 21 jaar geworden Haarlemmer treedt 1 juli in dienst bij de Antwerpenaren. Schouwenaar wordt daar centrumspits. Hij gaat er financieel op vooruit. AZ krijgt een fors transferbedrag voor Schouwenaar, die de laatste weken geen vaste plaats meer had in de basisopstelling van AZ. i Brian Clough, de manager van Notting ham Forest, zal zaterdag als spion de wedstrijd Ajax-NEC bijwonen. Clough zei over de tegenstander van zijn team in de halve finales van het toernooi om de Euro pa cup voor landskampioenen: „Ik weet dat Ajax een sterke ploeg is met gevoel voor schieten van afstand. Na zaterdag hoop ik meer te weten over het elftal”. Raas vertelde dat hij nog altijd gebrand is op een zege in de Neder landse klassieker. „Ze ker nu ik tot heden toe geen enkele grote koers heb gewonnen, wordt die ambitie met de dag groter. Dat moet ook wel, want om alles op één koers, Parijs-Rou- baix, te zetten is veel te riskant”. Larry Holmes, de zwaargewichtkampi- oen van de World Boxing Council, die vorig jaar op punten won van Mike Wea ver, bleef in het bezit van zijn titel. In Las Vegas versloeg hij uitdager Leroy Jones in de achtste ronde. Vier seconden voor het verstrijken van de achtste ronde maakte scheidsrechter Richard Greene een einde aan het gevecht. Jones die twee keer was neergegaan bleef volkomen ver suft in zijn hoek staan en was niet meer in staat verder te boksen. Voor Larry Hol mes was het zijn 34ste achtereenvolgende zege. Marvin Johnson, de wereldkampioen in het halfzwaargewicht van de World Boxing Association (WBA) is zijn titel weer kwijt. In november werd hij wereld kampioen door een overwinning op de Argentijn Victor Galindez. Maandag in Knoxville was Johnson een speelbal van uitdager Eddie Gregory. Nadat Gregory een grote puntenvoorsprong had opge bouwd maakte scheidsrechter Carlos Ber- rocal uit Panama in de elfde ronde een einde aan het gevecht. Een linkse hoek en een rechtste directe naar het hoofd had den de kampioen zwaar aangeslagen. Johnson ging niet neer, maar hing als een zoutzak over de touwen. Op dat moment greep Berrocal in en werd Eddie Gregory In Tallin zullen geen Australische zeilers aan de start komen. De Australische jachtfederatie schaarde zich achter haar rege ring om geen atleten naar de Sovjet Unie te zenden. Het plan van president Carter van de Verenigde Staten om de Olympische Spelen van Moskou te boycotten lijkt ook in eigen land steeds minder steun te ondervinden. Tachtig procent van de brieven en telegrammen die het Amerikaanse Olympische Comi té terzake ontvangt, bepleit het sturen van een afvaardiging naar de hoofdstad van de Sovjet Unie. Pas nadat het Amerikaanse huis van afgevaardigden deze maand de boycotplannen heeft behandeld, zal het Amerikaanse Olympische Comité (USOC) een definitief standpunt innemen. Kees Kist zelf zegt dat zijn gezondheid voorop staat. Hij heeft er vrede mee, dat men de operatie uitstelt, maar erg lang wil hij toch niet wachten. „Ik sukkel al een paar jaar met mijn rechteroor, waar een abces zit bij het oorvlies. Dat is een pijnlij ke zaak. Als er niet wordt ingegrepen loop ik de kans doof te worden. Voorts is er het gevaar dat ik ga lijden aan evenwichts- stóornissen”. Een nieuwe kroongetuige, Francio Cor ti, heeft zich inmiddels bij de Romeinse justitie gemeld. Maandag werd hij door het onderzoeksrechter Vincenzo Rosselli voor het eerst verhoord. Corti zou in het bezit zijn van „niet aan te vechten docu menten”, die voor een verdere escalatie De uitslagen van de gisteren op renbaan Hil versum gehouden draverijen zijn: PAARL D PRIJS (eerste afdeling), 2000 mtr: 1. Sanja B (W. A. J. Velis) 2.52,8 1.26,4; 2. Thorwald Dakota; 3. Tromp Bestevaer. Toto: winnend 2,80; plaats 1,60 1,90 4,30; koppel 12,70; trio 194,10. PACEMAKER W PRIJS, 2000 mtr: 1. Teatske (J. J. de Wit) 2.50,9 1.25,5; 2. Tippy Vorst; 3. Roosemary. Toto: winnend ƒ6,90; plaats ƒ2,10 ƒ1,80 ƒ5,10; koppel ƒ6,90; trio ƒ383,50. Niet gestart nr. 3 Roleon P en nr 4 Sapeli du Bois. PAARL D PRIJS (tweede afdeling), 2000 mtr: 1. Truus van Alphen (H. J. Pools) 2.51,9 1.26,0; 2. Sesar; 3. Tomy. Toto: winnend 25,80; plaats 7,40 2,90 3,90; koppel 67,60. PALORO DU BOISPRIJS, 2000 mtr: 1. Sun van de Lente (J. de Leeuw Jr.) 2.46,8 1.23,4; 2. Perry Erebus; 3. Silvio Ulandia. Toto: winnend ƒ48,40; plaats ƒ11,00 ƒ6,30 ƒ2,50; koppel 908,80; trio 8634,50. Niet gestart nr 9 Onique en nr 13 Orient. PALLIETERPRIJS, 2440 mtr: 1. Trianka E (L. Dooper) 3.27,2 1.25,6; 2. Tiranames; 3. Tyfoon Hazelaar. Toto: winnend 3,00; plaats 1,70 1,20 1,30; koppel ƒ4,50. PAN FRIEDPRIJS, 2000 mtr: 1. Rotello (W. van Buytene) 2.43,9 1.22,0; 2. Rianne N; 3. Sipo du Bois. Toto: winnend ƒ25,00; plaats ƒ9,40 ƒ6,50 ƒ5,60; koppel 165,50; trio ƒ4615,80. Niet gestart nr. 2 Reno Fez. GROTE PRIJS DER ZESJARIGEN, 2045 mtr: 1. Prizefighter (Mej. M. S. Poort) 2.43,6 1.20,0; 2. Paloro du Bois; 3. Perfect Wilkes. Toto: winnend 2,50; plaats 2,00 4,70; koppel 46,70. Niet gestart nr 4 Pedro Casindra. PATRICIA LAREN-PRIJS (1609 m) 1. Roland Morgan (B. Hof) 2.10,1 1.20,9 2. Sonja Morgan 3. Pepi H. Toto: winnend: 3,40 plaats 2,00 1,70 6,50 koppel 5,30 trio 292,30. PHTSTA-PRIJS (2440 m): 1. Rik Fortuna (M. Bouwhuis) 3.18,3 1.21,3 2. Othello Hinda 3. Onno Zwier. Toto: winnend 1,60 plaats 1,20 1,30 koppel 2,00. PERCY-PRIJS (2920 m): 1. Remi Star (J. Wa- genaar) 4.10,8 1.25,9 2. Perle du Nord 3. Rio Tinto. Toto: winnend 3,00 plaats 1,50 1,40 3,00 koppel 11,00 trio 55,20. Niet gestart: Rififi. PAREL HOLLAND-PRIJS (2440 m): 1. Nancy Morgan (Ao. de Wrede) 3.23,7 1.23,5 2. Savero 3. Paulownia. Toto: winnend 4,60 plaats 1,70 1,20 1,50 koppel ƒ4,20. Totalisator-omzet: ƒ432.128,00. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. In hun streven naar een zo sterk mogelijk deelne mersveld hebben de or- ganisatoren van Neder lands enige klassieke wegwedstrijd voor be roepsrenners de Goldra ce een belangrijke con cessie gedaan. Volgend jaar wordt afgestapt van de traditie om die koers door de Limburg se heuvels op paaszater dag te laten verrijden en wil men uitwijken naar een doordeweekse dag. Dat komt omdat tijdens het paasweekeinde met name in Italië de voor coureurs financieel erg aantrekkelijke criteria beginnen, waardoor ze een internationale krachtmeting maar al te graag laten schieten. KNOXVILLE (VS). De één jaar gele den nog volslagen onbekende zwaarge wicht, de 27-jarige Mike Weaver, is maan dag in Knoxville wereldkampioen in de zwaargewichtklasse (WBA-versie) ge worden. In de vijftiende ronde van het gevecht tegen titelhouder „big” John Ta te sloeg de uitdager de kampioen knock out. Twee linkse hoeken op de kaak vel den Tate, die roerloos bleef liggen toen scheidsrechter Ansurana hem uittelde. Tate die verreweg favoriet was voor dit gevecht had in de eerste tien ronden een puntenvoorsprong opgebouwd. Maar de uitdager kwam erg sterk terug in de laatste vier ronden. Toen de conditie van de wereldkampioen het liet afweten kon Weaver verrassend toeslaan. loop”, oordeelde wereld kampioen Jan Raas, die de Goldrace drie keer op zijn naam schreef. „Vroeger moesten wij al tijd gelijk de heuvels in, maar dan spaarde ieder een zijn krachten omdat er toch nog 15 beklim mingen zouden volgen. Het hele peloton bleef toen altijd bij elkaar. Wanneer we nu in de heuvels komen kan er gelijk een lange finale van gemaakt worden”, stelde hij. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Via 10 oefenwed strijden en 15 trainingen zal het Neder lands herenbasketbalteam zich gaan voorbereiden op het voor-Olympisch toernooi in Zwitserland, waar drie plaat sen zijn te verdienen voor Moskou. coach Tom Quinn aan de serie trainingen in Zwolle. In de hoofdstad van Overijssel zal ook de eerste oefenwedstrijd worden gespeeld. Op 11 april ontmoet Nederland daar de Sovjet-Unie, de Europese kampi oen. Die ontmoeting maakt deel uit van een vier-ploegentoernooi, waaraan ook Tsjecho-Slowakije en een team van in Nederland spelende Amerikanen zullen meedoen. Op 11 april spelen de Tsjecho- Slowaken, ook in Zwolle, tegen de Ameri kanen. Een dag later worden in Amstelveen de duels Nederland-Tsjecho-Slowakije en Sovjet-Unie-Amerikanen afgewerkt, waarna het toernooi op 13 april in Leiden zal worden afgesloten met de wedstrijden Nederland-Amerikanen en Sovjet-Unie- Tsjecho-Slowakije. Op 18 april vertrekt Nederland naar het Noordduitse Bremerhaven, waar op die dag een toernooi begint met als tegenstan ders Israel, West-Duitsland en Finland. Vandaar gaat de ploeg naar Barcelona om Gisteravond is in Cannes een begin gemaakt met een internationaal jeugd- voetbaltoemooi voor spelers tot 18 jaar. In een wedstrijd voor groep A versloeg Ier land met 3-2 het Amerikaanse team. De ruststand was 1-0 in het voordeel van Ierland. Nederland, ingedeeld in groep B, komt vandaag voor het eerst in actie. Mexico is dan de tegenstander. Schouwenaar is nog verbaasd over de bliksemsnelle transfer. „Vorige week wist ik nog van niets. Toen meldde zich plotseling trainer George Knobel van Beerschot, die mij een zeer goed salaris en huisvesting garandeerde in Antwerpen. Ik had er wel trek in. Dinsdag zijn de besprekingen geheel afgerond. Ik ga er flink op vooruit”, aldus Roger Schouwenaar is best te spreken over de transfer: „Al moet ik zeggen dat het mij prima bevalt bij AZ. Ik zit hier nu voor het derde seizoen, na in Jong AZ te zijn gestart. Vorig jaar kreeg ik mijn kans in het eerste elftal na met Jong AZ landskampioen te zijn geworden en ik heb nu heel wat wedstrijden gespeeld in de topploeg. Omdat Kees Kist bij AZ de vaste centrumspits is, moet ik uitwijken naar de rechtervleugelpositie. Die plaats ligt me minder goed. Het feit, dat tegen Kees Kist niet valt te concurreren bij AZ draagt er mede toe bij dat ik naar Antwerpen verhuis”, vertelde de Haarlemmer, die verscheidene keren in Jong Oranje voetbalde. De opstellingen van de elftallen zijn als volgt: West-Duitsland: Nigbur (Schalke’04), Kaltz (HSV), Cullmann (FC Köln), Karl- Heinz Förster (VFB Stuttgart), Dietz (MSV duisburg), Bonhoff (FC Valencia), Bern Förster (VFB Stuttgart), Hans Mul ler (VFB Stuttgart), Rummenigge (Bayern München), Hrubesch (HSV), Allofs (Fortu na Dusseldorf). Oostenrijk: Konzilia (Austria Wien), Popspischil (Austria), Obermayer (Aus tria), Pezzey (Eintracht Frankfurt), Mir- negg (MSV Duisburg), Hattenberger (VFB Stuttgart), Prohaska (Austria), Kreuz (Linz), Jara (MSV Duisburg), Schachner (Austria), Welzl (AZ). Zwitserland heeft gisteravond in Zü- rich voor 12.000 toeschouwers in een vriendschappelijke wedstrijd Grieken land met 2-0 verslagen. Bij de rust was de Stand 1-0. Zwitserland nam in de 19e minuut de leiding door Mare Schnyder. Grieken- land, in de eindronden van het toernooi bm het Europese voetbalkampioenschap In Italië tegenstander van Nederland, had het voor rust erg moeilijk. Na de hervat ting werden de gasten sterker. De -Zwit serse doelman Erich Burgener speelde echter een voortreffelijke wedstrijd en stond een Grieks succes in de weg. Een 1 uitval werd de Grieken, die hun ster speler Thomas Mavros misten, noodlottig. Schnyder bracht een kwartier voor tijd de stand op 2-0. Het Westduitse B-team heeft gister avond in Bayreuth de vriendschappelijke wedstrijd tegen het Oostenrijkse B-eiftal tegen Spanje te spelen. De serie oefen wedstrijden wordt afgesloten op Majorca, waar Nederland op 24, 25 en 26 april achtereenvolgens zal spelen tegen Spanje, de Sovjet-Unie en Frankrijk. De voorbereiding op Zwitserland ein digt met een aantal trainingen in Amster dam, waarna de ploeg op 4 mei naar Lugano vertrekt, waar in het kader van het voor-Olympisch toernooi Italië, Bul garije, West-Duitsland en Ierland de te genstanders in de voorronden zijn. KNOXVILLE. Oud-wereldkampi- oen zwaargewicht Muhammed Ali wil zijn come-back in de bokssport maken met een gevecht tegen de nieuwe WBA- kampioen Mike Weaver. Volgens pro motor Bob Arum zou het gevecht in juni of juli worden gehouden. Het ligt in de bedoeling dat de winnaar van deze wedstrijd uitkomt tegen de WBC- kampioen Larrie Holmes in september of oktober. Oorspronkelijk zou Ali terugkeren in de bokssport met een gevecht tegen John Tate. „We hebben gesproken met Ali en zijn adviseurs en zij voelen er alles voor dat een dergelijk gevecht wordt georganiseerd”, aldus Bob Arum. Ook dit jaar ontbreken de Italiaanse grootheden Francesco Moser en Gui- seppe Saronni op de deelnemerslijst. Welis waar is er door de komst van coureurs als Ber nard Hinault, Roger de Vlaeminck, Daniël Wil lems, Hennie Kuiper, Jan Raas en Joop Zoete melk, een uitstekende compensatie voor de af wezigheid van het duo, maar opnieuw is het rij tje klassieker-spe- cialisten niet compleet. Een gegeven dat organi sator Herman Krott niet lekker zit „Een andere dag zal het voor ons ge makkelijker maken om Italianen aan de start te krijgen”, voorspelde hij. Naast Moser en Saron ni ontbreekt ook Michel Pollentier, de winnaar van de Ronde van Vlaan deren dit jaar, op het ap pèl. Hoewel de tengere Belg zondag al liet weten niet van start te zullen gaan, wil Krott via ploeg- KNOXVILLE. John Tate heeft maandag niet alleen zijn titel van we reldkampioen zwaargewicht verloren, maar hij raakte' ook sieraden ter waar de van 40.000 gulden kwijt. Terwijl hij aan het boksen was tegen Mike Weaver werd zijn huis leeggeroofd. Tate ont dekte de diefstal, toen hij na zijn neder laag samen met zijn manager Ace Mil ler in zijn huis terugkeerde. Een dag later treedt Nederland ’s a- vonds om 19.00 uur aan tegen Dene marken en dinsdag wordt de laatste ontmoeting in de hoogste groep ge speeld tegen Zweden. Dit treffen be gint om half drie. Alleen als Nederland laatste in zijn poule wordt moet het op woensdag 16 april om half drie nog een promotie-degradatiewedstrijd spelen tegen de winnaar van groep 2. De Goldrace mag vol gend jaar dan een be langrijke wijziging on dergaan wat datum be treft, dit seizoen is het parcours al flink veran derd. „Een gevolg van het drukke paasver- keer”, legde Herman Krott uit, „waardoor er nogal wat verkeerspro blemen ontstonden”. De karavaan koerst nu van uit Heerlen eerst noord waarts om vervolgens het heuvelgebied in te duiken. Het gevolg daar van is dat de lastige Keu- terberg op weg naar de aankomstplaats Meers- sen maar één keer hoeft te worden beklommen. „Een voordeel voor een spannend koersver-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25