Thatcher stuurt nota Forse verhoging Britse defensie t uitgaven op komst Europa over op zomertijd 1/ Meer voedselhulp EG aan arme landen Loesaka-top: economie verhu( JL losser van Z.-Afrika 5% Brits onderzoek naar afluisteren van gesprekken Man verzon eigen ontvoering Gekrakeel rond Pleidooi FAO-directeur op hoorzitting Staking in Britse staalindustrie vandaag ten einde Nhuyen Huu Tho opvolger Ton ereburgerschap Christiansen „Onenigheid Britse Korea-gesprek in „gespannen sfeer” Lijken gevonden bij Kielland bijdrage kleiner” 99 99 |L Leeuw Vibraties L" Iwo Jima Opnieuw aanhouding intellectuelen in Tsjecho-Slowakije Prijzen SeT Meer onderlinge samenwerking bepleit m hq iL IL B 'I door Nico Scheepmaker - D I Ha *’d (kanei tredei stzijJ iade ep istitul jnseli. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De Britse regering heeft van daag aangekondigd, dat de defensiebegroting 1980-1981 met 3,5 procent zal worden verhoogd tot een totaalbedrag van 36 miljard gulden. De Verhoging ligt een half procent boven de inder- terugschroeven zullen betekenen van de openbare uitgaven, tijd overeengekomen NAVO-norm. MMMi ilote.- eft aX, [stant BINNEN- EN BUITENLAND F® trijfël De regering in Londen erkent, dat deze plannen een verder tiene bouwers. 4 Het gaat om de vijf landen die tijdens de (Van onze redactie buitenland) van het Europees parlement. ‘WW van land ii' lats voo tekent een uur minder slaap, of voor werkers in de nacht een uur korter wer ken maar dit kan op 28 september worden i een uur fend wetsvoorstel. Het bekrachtigde hier mee de uitslag van het referendum van 1978, waarin de kiezers invoering van de zomertijd afwezen. Algemeen wordt ver wacht, dat een en ander voor flinke pro blemen zal zorgen bij de Zwitserse spoor wegen en luchtvaart en voor het toerisme. Als hekkesluiter volgt dan nog Roeme nië, dat op 7 april op zomertijd overgaat. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De landen van de Europese Gemeenschap moeten meer van hun zuivelo- verschotten beschikbaar stellen om de honger in de arme landen te verminderen. BRUSSEL (Reuter). De onenigheid tussen Groot-Brittannië en de rest van de Europese Gemeenschap over de Britse bijdrage aan de EG wordt kleiner, zo zei de voorzitter van de Europese commissie Roy Jenkins gisteren na een bespreking met de commissie voor politieke zaken De FAO heeft uitgerekend dat voor voedselhulp en verbetering van de landbouw in het hongerlij dende deel van de wereld over tien jaar tenminste - 26 miljard gulden nodig is. In het jaar 2000 zou zeker 35 miljard gulden nodig zijn. vaarden. Zoals bekend hadden de vakbonden oorspronkelijk 19.7 procent geëist. Tij dens een drie uur durende vergadering van de Britse stakingsleiders verzamel den zich buiten honderden boze staalat- beiders, die eisten dat het loonsvoorstel werd afgewezen en dat de staking werd voortgezet. Vakbondsleiders werden ge slagen en bespuwd, toen zij na de vergade ring naar buiten kwamen. De 15,5 procent loonsverhoging was aanbevolen door een uit drie man bestaande onafhankelijke arbitragecommissie onder leiding van de oud-Labourminister Lord Lever. HANOI (DPA). De voormalige Viet namese vice-president Nguyen Huu Thp is de nieuwe president van de socialistische republiek Vietnam”. Dit werd gisteren gemeld door het Chi nese staatspersbureau. De 70-jarige Tho is de opvolger van Ton Due Thang, die zon dag op 91-jarige leeftijd overleed. bique, Angola en Botswana. Verder wa ren Zimbabwe, Swaziland, Malawi en Le sotho op de conferentie aanwezig. Presi- culatii. Maa. Idinge Maandag schreef ik over de eerste bij eenkomst van de UACC, de Universal Autograph Collectors Club, in Europa en wel in Utrecht. Ik vertelde dat ik voor 65 dollar, dat was ongeveer 136 gulden, een handgeschreven brief van vier kantjes kocht van Frédéric-Auguste Bartholdi, de Franse beeldhouwer die het Vrijheids beeld maakte. Die brief completeerde mijn filografische collectie rond dit Sta tue of Liberty, want vorig jaar had ik, voor het dubbele bedrag (135 dollar), in New York een brief van twee kantjes van Gustave Eiffel gekocht, de ingenieur die niet alleen het symbool van Parijs, de Eiffeltoren, schiep, maar die ook voor het symbool van New York, het Vrijheids beeld, het ijzeren geraamte ontwierp. Voor 200 dollar, dus zeg maar 400 gulden, heb ik mijn collectie „autografen van de scheppers van het Vrijheidsbeeld” dus kunnen voltooien. En zoals Eiffel naast het staketsel voor het Vrijheidsbeeld nog kan pochen op de Eiffeltoren, zo kan Bartholdi, naast het Vrijheidsbeeld, nog wijzen op zijn befaamde „Leeuw van Bel fort”, symbool van de verdediging van deze stad in de oorlog van 1870-1871. jtterdai Allianti dezinge de wjjl de Vtyi als „f^s :ales. Ol het stgü aren hU de VM” Dentrujï /MA wi gen. rdam ïi het bt aangetf 7MA. maar „de dreiging waarvoor het Westen staat” rechtvaardigt dat ruimschoots, zo zegt de nota. Volgens de regering-Thatcher heben de Russen de militaire uitgaven elk jaar met vier procent verhoogd in een periode dat de uitgaven aan NAVO-zijde daalden. Aan concrete plannen kondigt Londen aan 4,5 miljard gulden te willen uitgeven voor handhaving van de strategische kern macht van vier Polaris-onderzeeboten tot in de jaren negentig en een studie wanneer deze schepen moeten worden vervangen. Bezorgdheid wordt uitgesproken over de stijgende kosten van het handhaven van de 55.000 man Britse troepen in West- Duitsland: drie miljard gulden per jaar. De regering wijst er in dit verband op, dat door het ontbreken van een Westduitse bijdrage in de kosten en door de inflatie noodzakelijke verbete ringen die bij het Britse Rijnleger zouden moeten worden ingevoerd, achterwege blijven. Saouma vroeg zich af of de industrielanden er, ondanks hun eigen economische problemen, niet voor kunnen zorgen dat het streefpercentage van 0,7 van het Bruto Nationaal Produkt tenminste in 1985 wordt bereikt. Vóór 1990 moet de hulpverle ning volgens hem zijn uitgebreid tot één procent van het Bruto Nationaal Produkt. De FAO hoopt dat er een internationaal financieringsplan voor de voedselhulp aan de arme landen zal komen, moge lijk al binnen een paar maanden. Algemeen directeur Saouma van de VN-voedsel- en landbouworganisatie FAO heeft dit gisteren gezegd in Brussel tijdens een hoorzitting van leden van het Europese parlement over de honger in de wereld. De bevolking in de EG-landen moet volgens de FAO-directeur worden opgeroepen de voedsel- LONDEN (DPA). In de Tsjechos- lowaakse plaats Pelhrimov (Zuid-Bo- hemen) zijn vrijdag en zaterdag ver scheidene bezoekers van een college over de filosofie van Martin Heidegger aangehouden. Het college was georga niseerd door de door particuliere intel lectuelen opgezette Jan Palocka-uni- versiteit. Dit is gisteren gemeld door de Palach Press in Londen, spreekbuis van Tsje- choslowaakse dissidentenkringen. Eerder arresteerde de politie de filo soof Julius Tomin toen deze een lezing hield voor de universiteit. Het college over Heidegger werd gegeven ten huize van de ijveraar voor burgerrechten Jan Litomisky. Hij wordt nog altijd vastgehouden. LONDEN. De twee grootste staalbon- den in Engeland hebben gisteren besloten een einde te maken aan de al 13 weken durende staking en vandaag weer van het werk te gaan. Een minderheid van mili tante vakbondsleden wees dit besluit af. In een gemeenschappelijke vergadering besloten de leiding van de confederatie van ijzer- en staalbonden (ISTC) en die van de Nationale Unie van Hoogoven- arbeiders met 42 tegen 27 stemmen een loonsverhoging van 15,5 procent te aan- Volgens Jenkins gaat het nu om een bedrag dat de tegenwaarde vormt van twee weken uitgaven voor het EG-land- bouwbeleid. Ambtenaren menen dat hij hiermee 1,1 miljard gulden bedoelt. De Britten betalen 4,7 miljard gulden meer aan de EG dan zij aan middelen terugkrij gen. Inmiddels is nog geen nieuwe datum vastgesteld voor de vorige maand uitge- steldè topconferentie, maar aangenomen wordt dat deze op 27 april wordt ge houden. (Van onze redactie buitenland) LOESAKA. De staatshoofden van negen landen in Zuidelijk Afrika hebben gisteren in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka besloten hun economi sche ontwikkeling op elkaar af te stemmen teneinde hun afhankelijkheid van De staking begon drie weken geleden toen de British Steel Corporation die ei gendom is van de staat, de werknemers’ een loonsverhoging aanbood van niet meer dan 2 procent. Dit gebeurde na de aankondiging dat vele arbeider^ op straat zullen komen te staan door inkrimpingen. :ademi ■den iif met eef. itie va| lijk ee. zuid-Afrika te verminderen. ie vlif, die in de afgelopen week hebben plaatsge- ninkl ist kri, zou i Wal. worde! ?e weef zij alf oorlog in Zimbabwe frontlijnstaten wer- irwijsoi den genoemd: Tanzania, Zambia, Mozam- noemd en, da. celingej dent Samora Machel van Mozambique zei edraaic gisteren in Loesaka te verwachten, dat de anisatif samenwerking een bijdrage zal leveren de aut| volgen- >or pn (Van onze redactie buitenland) ROME. Een 51-jarige wethouder uit de Middenitaliaanse stad Latina, die vori ge maand onder geheimzinnige omstan digheden werd ontvoerd en weer vrijgela ten, is gisteren aangehouden, omdat hij zijn ontvoering zelf zou heben georgani- CTkoO ber verwierp het parlement een desbetref- Zuidhoi en Zuid ming t 1 dat tij jk word afdelii daaroi :oor va gaan. Df» ■f het <?r iderköo KIEL (DPA). In de Westduitse deel staat Sleeswijk-Holstein wordt druk op de christen-democratische deelstaatregering uitgeoefend om ervoor te zorgen dat als nog een ereburgerschap aan wijlen gene raal Friedrich Christiansen wordt ontno men. Christiansen was in de Tweede Wereldoorlog opperbevelhebber van de Wehrmacht in Nederland. Onlangs weigerde de gemeenteraad van Wyk op het eiland Föhr het destijds aan de nazi-generaal verleende ereburger schap in te trekken en een naar hem genoemde straat een andere naam te geven. percentage dat de bedoeling was. Als je nagaat dat de prijs van een kleu renets van een niet al te bekende Neder landse kunstenaar ook al gauw die rich ting in gaat, voel ik me bepaald niet be kocht. Je kunt natuurlijk zeggen dat een ets aan de muur meer constant kunstge not verschaft, maar aan de andere kant zenden de brieven van Eiffel en Bartholdi, mits op de juiste hoogte en binnen de vereiste kwadratuur opgehangen, veel meer vibraties uit. Dat hoop ik tenminste maar. Om eventuele filografen in spe een idee te geven hoeveel die handgeschreven brieven, documenten en portretten (of handgeschreven handtekeningen zonder meer) nu eigenlijk waard zijn, heb ik de interessantste voorbeelden uit de albums van de Newyorkse handelaar Herman M. Darvick in dollars voor u genoteerd: In het afgelopen jaar hebben de ontwikkelings landen ongeveer dertig miljard gulden uitgegeven voor de aankoop van tachtig miljoen ton graan. Het bedrag dat in FAO-verband aan voedselhulp wordt uitgegeven bedraagt ongeveer negen miljard gulden. Notities in potlood en een paar „dood les” van J. F. Kennedy - 225; Nelson Roc- kefeller - 50; Van Hindenburg - 125; Mont- gommery - 75; Disraëli - 60; Brief Clemen ceau - 150; Lodewijk XVIII - 300; Envelop door Kafka gericht aan zijn geliefde Féli- ce Bauer - 300; G. B. Shaw - 60; Wilhelm II - 60; Briefje Mark Twain - 200; Victor Hugo - 75;; T. S. Eliot - 150; Artikel van Colette - 350; Ezra Pound -250; Dickens - 450; Maurois - 45; Zola -125; Lipschitz - 50; Anna Pavlova (verzoek om steun) - 260; Admiraal Dönitz - 40; José Ferrer - 25; Foto van Noerejev en Margot Fonteyn met hun beider handtekeningen - 150; Envelop van toneelschrijver Eugene O’N eill gericht aan zijn dochter Oona Chaplin - 55; Programma concert van Caruso met zijn handtekening - 185; Jo Cals - 20; Margot Fonteyn (foto met handtekening) - 15; Makarios - 40; Simone Signoret - 30; Edward VIII - 30; Maarschalk Foch (foto met handtekening) - 10; Kader - 40; Willy Brandt - 30; Abba Eban - 20; Bep Gurion (Zionistisch document van 8 velletjes) - 300; Briefjes G. B. Shaw - 195; Churchill - 15; Chaplin - 150; Ben Gurion - 95; Presi dent Harding - 120; Tsjang Kai Tsjek - 95; James Cagney - 15; Mosje Dajan - 100; De Lesseps - 15; Jack Dempsey - 20; Victor Borge - 15; Lord Killanin - 15; John Tra volta - 40; Olivia Newton-John - 20; Kissin ger - 50; Richard Rodgers - 35; Mohammed Ali - 50; Rachmaninov - 40; Envelop In Memoriam Churchill met handtekenin gen van Lord Avon (Anthony Eden), Ha rold Wilson, Clement Attlee en Harold MacMillan - 150; Greta Garbo - 500; Jackie Onassis - 150; Dustin Hoffman - 20; Con rad Hilton - 20; Negen Russische astro nauten (handtekeningen met foto) - 150; Bobby Fischer - 30. ontwikkeling te bevorderen, zal in novem ber in internationaal verband de oprich ting van een ontwikkelingsfonds voor Zui delijk Afrika worden besproken. Die conferentie zal plaatsvinden in de Mozambiquaanse hoofdstad Mapoeto, waar ook een commissie zal worden ge vestigd die het vervoer en de verbindin gen in het gebied moet coördineren. Ver der is het de bedoeling een betere plan ning te maken voor de voedselvoorzie ning, onder meer door oprichting van een centrum voor agrarisch onderzoek. Ook het energiebeleid en industriebeleid van de verschillende landen worden op elkaar afgestemd. In september zullen de betrokken minis ters van de deelnemende landen bespre kingen houden in Salisbury. In Loesaka is echter al gebleken dat de mate waarin moet worden samengewerkt en waarin de economische onafhankelijkheid van Zuid-Afrika moet worden bewerkstelligd, een bron van onenigheid vormt. Van de negen betrokken landen hebben alleen Tanzania en Angola geen enkele economi sche betrekking met Zuid-Afrika. Mozam bique, Zimbabwe, Zambia en Malawi zijn voor het transport echter gebonden aan dit land en Botswana, Swaziland en Leso tho hebben een handels- en douaneover- eenkomst met Pretoria. President Khama van Botswana zei gisteren in Loesaka dan ook, dat de staten alles moeten doen om onafhankelijk te worden van Zuid-Afrika, maar niet moeten beginnen aan projekten die onrealistisch zijn. PANMOENDJOM (AFP). De vijfde ontmoeting van Noord- en Zuidkoreanen in het grensdorp Panmoendjom is verlo- i j pen in een „gespannen en ijzige sfeer”, zo j heeft een Zuidkoreaanse woordvoerder gezegd. Dit vijfde toenaderingsgesprek tussen de beide Korea’s vond gisteren plaats. De beide delegaties kwamen niet verder dan Ook de komende drie jaar zullen de defensiegelden steeds met 3,5 procent toenemen. De regering heeft laten weten, dat voor financiering van de plannen geld zal worden onttrokken aan civiele programma’s. In haar eerste overzicht van de Britse defensie liet premier Thatcher vanmorgen weten, dat deze sterke toename van de begroting van defensie, noodzakelijk is in verband met de Britse veiligheid en vrijheid. „Het lot van Afghanistan brengt in herin nering, dat blijvende vrede, veiligheid en vrijheid niet als van zelfsprekend moet worden beschouwd of gratis kan worden genoten. aldus de regering in haar beleidsnota aan het Lager huis. „Het defensiebeleid van Groot-Brittannië”, zo gaat de nota aan het uit de weg ruimen van de kolonia le erfenis waarmee het zuiden van Afrika nog steeds kampt. Hij zei dat de betrokken landen op dit moment grondstoffen en goedkope ar beidskrachten uitvoeren en aangewezen efond. zijn op de invoer van eindprodukten waarvan zij de prijzen niet kunnen beïn- mlands: vloeden. Teneinde de eigen economische Afgezien van het feit dat ik, als ik zo rijk als Onassis was geweest, domweg AL deze autografen had opgekocht, waren er toch een paar die ik best had willen hebben maar om zuinigheidsredenen toch maar heb laten schieten. Ten eerste: de befaam de foto van de Amerikaanse soldaten die na de verovering van het eiland Iwo Jima de Amerikaanse vlag oprichten, met daar onder de postzegel gemaakt naar deze foto, het stempel „first day of issue” bij de postzegel, én de handtekening van de ma ker van de foto, Joe Rosenthal - 80 dollar. Ten tweede een getikt briefje op het briefpapier van Woody Allen, waarin hij de geadresseerde feliciteert met zijn 100e geboortedag, zegt dat hij zich hem nog goed herinnert toen de oude baas in een film figureerde, en zijn spijt uitspreekt dat hij niet op de receptie kan komen wegens drukke werkzaamheden. Met handtekening - 25 dollar. LONDEN (UPI). Een rechter gaat de beschuldigingen onderzoeken dat de Brit se regering illegaal telefoongesprekken afluistert en post onderschept. De Britse minister Whitelaw van Binnenlandse Za ken heeft dit gisteren in het Lagerhuis verklaard. De rechter zal door de regering-That cher worden benoemd. Whitelaw zei giste ren dat voor het afluisteren zijn persoon lijke, schriftelijke, toestemming nodig is. In een witboek heeft de Britse regering bekendgemaakt dat het afluisteren van telefoongesprekken Engeland heeft ge spaard voor ernstige terreurdaden en in breuken op de nationale veiligheid. Vorig jaar zou 463 keef toestemming zijn ver leend voor afluisteren of het onderschep pen van post. OSLO (AP). De politie van de Noorse stad Stavanger heeft gisteren bekendgemaakt, dat op de bodem van de Noordzee nabij het gezonken hote leiland Kielland zeventien lijken zijn gevonden. Tot dusver zijn in totaal 67 slachtof- fèrs geborgen. Aangenomen Wordt, dat de overige 56 vermisten zich-in verblij ven bevinden, maar duikers zijn er tot nog toe niet in geslaagd het hoteleiland binnen te komen. □held. twistgesprekken over de grensincidenten 3^. ^34^ .-X Ls vonden. Afgesproken is dat het overleg wordt voortgezet op 18 mei, maar de Zuid koreanen gaven te kennen de gesprekken te zullen afbreken als Noord-Korea zijn „gewapende provocaties” voortzet. Margaret Thatcher. verder, is opgebouwd in het licht van de steeds meer toenemen de dreiging die voor de politieke en economische belangen van het Westen uitgaat van de militaire macht van het Warschau pact en van de Sovjet-Unie in het bijzonder. Doel van de regering is onze defensie terug te brengen op het niveau dat is vereist om de beste waarborg voor veiligheid te kunnen verschaffen.” Deskundigen onderzoeken in het Noorse Stavanger de afgebroken poot van het hoteleiland Kielland Rechts is te zien dat het metaal van een van de buisverbindingen letterlijk aan flarden is gecheurd. hulp aan de arme landen op te voeren. De levensmiddelenvoorziening voor deze landen verslechtert volgens Saouma van dag tot dag. Zeker 450 miljoen mensen, vooral kinderen en vrouwen, zijn volgens hem ernstig ondervoed. Dit aantal neemt voortdurend toe. De arme landen zijn niet zelf in staat de strijd tegen honger en armoede te winnen. De Europese Gemeenschap besteedt ongeveer 0,4 procent van de waarde van alle geproduceerde goederen en diensten (Bruto Nationaal Produkt) aan ontwikkelingshulp, ongeveer de helft van het (Finat- leentei luteerd- nvullin| :uinigir ;n in h& •e beidt n in hi.- 'en var (Van onze redactie buitenland) ;t begu parijs/AMSTERDAM. In veertien ciefono- Europese landen: Nederland, België, guide; Luxemburg, Denemarken, Noorwegen, ids 2S- Zweden, Oostenrijk, Frankrijk, Italië, Spanje, Hongarije, Griekenland, West- Duitsland en Oost-Duitsland, wordt op zondag 6 april om precies twee uur ÜenUlp ~s nachts, de zomertijd ingevoerd. Dat be- imer wt ie nood ig tot di rechtgetrokken als de klokken Gromt- worden teruggezet. en Heij Hoewel dit jaar al twintig van de 27 e minis- Europese landen op zomertijd overgaan ie vrijla kon slechts met 14 landen de afspraak vie< worden gemaakt dat men dat gelijktijdig zou doen. Engeland en Ierland voerden de zomertijd al op 14 maart in, Polen en Tsjechoslowakije deden dat op 30 maart. Uitgerekend Zwitserland, de bakermat van het uurwerk, doet niet mee. In decem- :ort v*. ien d ngssy Woo; terdar. er” w;. seerd. De „ontvoering” had in Italië veel op zien gebaard, omdat men aanvankelijk aannam dat de politicus wegens het idig zl streng hi acht nemen van de bouwvoor- ,n schriften door leden van de maffia was gekidnapt. De wethouder wordt er nu tevens van beschuldigd dat hij grote som- rijzeij men heeft aangenomen van klandes- tiene bouwers. n soor verb. e ,envei - A P »1

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3