Openbaar vervoer plat Kok houdt deur overleg open VARA-team in El Salvador beschoten i* b Enquête onder zesduizend Nederlanders: Advies gevraagd over nieuwe kinderbijslag a Damiate Pers VS: geen extra hulp Pakistan Helft ouderen boven 55 jaar ’s avonds Forse verhoging inkomensgrens premiewoningen E.N.T. NU 00K IN HAARLEM terug te keren Sihanoek bereid niet naar buiten VARA: FNV is Klinkenbergh IJmuider Courant aansprakelijk bij schadeclaims Bomaanslagen in San Salvador „Herbezinning rol Mobiele Eenheid op zijn plaats” Veder-Smit vraagt advies over eigen bijdrage therapie Den Haag: geen voorkeur voor Koppelen aan leeftijd” Vliegveld Beek wil dependance KLM voor vracht 1 r A EERSTE NEDERLANDSE 4 TALENPRAKTIKUM W W( WOENSDAG 2 APRIL 1980 BINNEN- EN BUITENLAND L r 1 ,fe- (Van onze redactie binnenland) IJ] de Vere stee< staai zou van zeke geg£ zich zenc weft dit gani toer 4 -1 DEN HAAG. Dit jaar zul len 240.000 schoolverlaters zich aanbieden op de arbeids markt. Omdat het voor deze categorie niet altijd even ge makkelijk is snel aan de slag te komen, begint het ministe rie van Sociale Zaken ook dit jaar een grote voorlichtings campagne. Sinds gisteren heeft het Eerste Nederlandse Talen- praktikum zijn zevende vestiging Nu ook in Uw direkte omgeving. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 Albeda start actie voor schoolverlaters I e te helpen”. r (ADVERTENTIE) DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 spreekvaardigheid in: trans, duits, engels, spaans, portugees, Italiaans, arabisch. zweeds, Indonesisch en turks nederlands voor buitenlanders geprogrammeerd dus efficient. dag- en avondonderwijs. worden. De tehuisbewoners zijn voor hun plaatsing voor een belangrijk deel Overigens stonden bij de arbeidsbu reaus eind maart van dit jaar 210.500 mensen als werkloos ingeschreven. Ten opzichte van eind februari betekent dat een daling van het totaal aantal werklozen met 16.800: 13.800 bij de mannen en 3.0001 bij de vrouwen. Dit is vandaag bekendge maakt door het ministerie van Economi sche Zaken. Gecorrigeerd yoor de sei- zoensinvloeden is de werkloosheid in maart licht gestegen met 600 tot 211.000. EINDHOVEN (ANP). „Bij de steeds heftiger wordende confrontatie rijst de vraag waar de grenzen liggen van het optreden van de Mobiele Eenheid. Een herbezinning hierover is op zijn plaats”. Dat zei de Eindhovende hoofdcommissa ris C. Vringer gisteren bij de beëdiging van 21 nieuwe agenten. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning H van I sluis werk V cop1 woe den 31 n tebi twei blijf trofi C tem in I waa Ii inbr in I. guld banl Oudeweg 12-14, Haarlem tel. Ö23 - 31 90 53 D van den heit ach ver uitl mei en geb Hfe ren E din WO) Set tiëi uitl F mo gei me bas pul Scl kis vei kei veau. Albeda vraagt zich overigens af of „wij uit oogpunt van emancipatie blij moeten zijn met het grote aantal vrouwen dat gebruik maakt van de mogelijkheden die deeltijdarbeid biedt. Het gaat in de meeste gevallen om routinewerk en on dergeschikte arbeid”, zo meent de be windsman. DEN HAAG. Bijna de helft van de zelfstandig wonenden van 55 jaar en ouder gaat ’s avonds niet naar buiten. In de drie grote steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ligt dit percentage nog hoger. In een commentaar op het gisteren ver schenen jaarverslag over de arbeids markt 1979 zei Albeda overigens het een duidelijk ombuiging in de goede richting te vinden, dat vorig jaar de werkgelegen heid rtiet ongeveer 30.000 manjaren is ge groeid. Uit dat verslag blijkt echter ook, dat de komende jaren het aanbod van arbeidskrachten sterk zal toenemen. Te genover de groei van de werkgelegenheid met 30.000 manjaren stond in 1979 een toeneming van het arbeidsaanbod met 34.000 manjaren. De werkloosheid nam daarom met zo’n 4.000 manjaren toe. Het jaar daarvoor groeide de werkgelegen heid slechts met 11.000 manjaren bij een ■gelijkblijvend arbeidsaanbod. Een algemene staking legde gisteren al het openbaar vervoer in New York plat, reden voor deze sportieveling om dan maar op rolschaatsen over de snelweg naar zijn werk te gaan. De staking leidde tot een enorme chaos in de wereldstad, waar dagelijks vijfen- half miljoen mensen gebruik maken van bus, trein, metro en tram. Fietsenwinkels doen uitstekende zaken. De werknemers van het openbaar vervoer eisen een loonsverhoging van 30 procent. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Het bestuur van de VARA stelt de Dienstenbond FNV aan sprakelijk voor mogelijke schadeclaims van derden als gevolg van het feit dat deze Informatie en mogelijkheid tot inschrijving dagelijks van 13.00 tot 19.30 uur aan ons praktikum Wilhelminapark 7. Haarlem, Telefoon 023-313000 omroep op 20 maart uit solidariteit met de FNV-acties op radio en tv geen uitzendin gen heeft verzorgd. In een uitzending van VARA’s actuali teitenrubriek „De wekkerradio” zei be stuurslid T. Verbeme vanochtend dat de brief bij de bond is gedeponeerd als een „formele mededeling”. Verberne meent dat de VARA zich op 20 maart „buiten het kader” van het omroepbestel heeft bege ven. Het bestuur wil zich tegen mogelijke consequenties daarvan vooraf indekken. Tot dusver zijn er nog geen schade claims ingediend. i net een restaurant verlaten en derden in hun auto aangehouden. „We vroegen wat er. was. De militairen wezen daarna met hun wapens dat we mochten doorgaan. Op dat moment begonnen ze te schieten. Misschien wel tien schoten vielen. We zijn zo hard mogelijk doorgereden”, aldus Diamand. De VARA-ploeg gaat waarschijnlijk niet door met filmen. Het zal ongeveer een dag of tien kosten voor de schotwond van 'Diamand genezen is en dan zal de ploeg na overleg met de VARA eventueel terug naar Nederland komen. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse regering heeft het plan ingetrok ken om Pakistan voor 1.6 miljard gulden militaire bijstand te verlenen naar aanlei ding van de Russische invasie in Afgha nistan. Volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn er nog wel contacten met Pakistan, maar er is geen sprake van onderhandelingen. President Zia Oel-haq van Pakistan had de hulp van de VS onlangs afgewezen, omdat er geen sprake is van economische bijstand. Hij omschreef de 1.6 miljard gulden als „een fooi”. DENHAAG (ANP). De Nederlandse regring heeft mr. F. J. C. Klinkenbergh weliswaar formeel aanbevolen bij secre- taris-generaal Waldheim van de Ver enigde Naties, als kandidaat voor de post van onder-secretaris-generaal van de UNCTAD (de VN-conferentie voor handel en ontwikkeling), maar spreekt geen voor keur uit, nu ook oud-minister Pronk kan didaat is. De regering heeft Waldheim laten weten geen bezwaar te hebben tegen de kandida tuur van de oud-minister van Ontwikke lingssamenwerking. Dit blijkt uit ant woorden die woordvoerders van de minis teries van Buitenlandse Zaken en Econo mische Zaken hebben gegeven op vragen of de regering een voorkeur heeft voor een van beide kandidaten. Maandag werd bericht dat Nederland onder druk van westerse landen, de voor keur zou geven aan Klinkenbergh op de UNCTAD-post. Pronk heeft de voorkeur van de ontwikkelingslanden en van secre- taris-generaal Corea van de UNCTAD. mogelijkheid voor spoedcursus opleiding tot associatie-of praktijkdiploma. i ruim 20 jaar ervaring. vraag vrijblijvend onze uitgebreide brochure Bel of schrijf voor gratis proefles Dit blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Nederlands Instituut voor Maatschappelijk Werk Onderzoek (NI- MAWO). De meest genoemde reden om het huis te verlaten na het invallen van de duis ternis niet te verlaten is het ontbreken van een behoefte aan uitgaan. Bij vrou wen speelt daarnaast de angst voor overlast of beroving een belangrijke rol. De enquête van CBS en NIMAWO Het startsein hiervoor gaf minister Al beda gisteren in Den Haag. Hij vertelde bij die gelegenheid dat van de ongeveer 240.000 schoolverlaters van vorig jaar op dit moment ruim 95 procent een baan heeft. In totaal hebben 8.000 jeugdigen (2500 jongens en 5500 meisjes) na een jaar zoeken nog geen werk. In het kader van de campagne worden schoolverlaters aangespoord zich in een zo vroeg mogelijk stadium bij het arbeids bureau te komen oriënteren op hun moge lijkheden op de arbeidsmarkt. Aan de werkgevers wordt gevraagd zoveel moge lijk vacatures bij de arbeidsbureaus te melden. De werkgevers doen volgens Al beda trouwens zelf onvoldoende aan scho ling en zouden mensen met een wat ge- (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM. Twee leden van een Nederlandse televisieploeg, VARA-regis- seur Frank Diamand en geluidsman Ruud van der Heijden, zijn gisteren in de Middenamerikaanse staat El Salvador neergeschoten. Diamand liep een schot wond in zijn zij op terwijl Van der Heijden er met een schampschot vanaf kwam. Beide moesten in het ziekenhuis worden behandeld. Het is nog niet duidelijk wie verant woordelijk is voor de schietpartij; een paramilitaire organisatie of het Salvado- riaanse leger. Vandaag zal Diamand op verzoek van de uit burgers en militair bestaande junta van El Salvador unifor men van de schutters proberen te identifi ceren. Diamand en Van der Heijdeii hadden (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris De Graaf van Sociale Zaken heeft de Sociaal-Economische Raad (SER) advies gevraagd over een nieuwe structuur- voor de kinderbijslag. (Van onze redactie binnenland) -4 DEN HAAG. DE FNV gaat niet in op 4 de uitnodiging van de werkgeversorgani- 1 saties in mei informeel overleg te plegen, 1 maar is wel bereid te bezien of gesprek--4 ken met de ondernemers ertoe kunnen bijdragen dat de regering besluit volgend jaar geen loonmaatregel toe te passen. brekkige ervaring sneller moeten accep teren. Op 1 augustus wordt een begin gemaakt met een tiental projecten dat traditionele jongensopleidingen toegankelijk moet maken voor meisjes. Het gaat hierbij om opleidingen elektro- en installatietech niek, schilder, meubelmaker en bank werker. Ondertussen meent de minister, dat de „werkgevers moeten wennen adequaat te reageren op een gegroeid aanbod hoog gekwalificeerde jongeren”. De jonge werkzoekende zou zich van zijn kant flexi beler moeten opstellen en in eerste aanleg genoegen moeten nemen met een baan die niet direct aansluit bij zijn opleidingsni- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Mensen met inkomens tot 70.000 gulden per jaar kunnen voor taan in aanmerking komen voor een pre- miekoopwoning. De inkomensgrens lag op 57.000 gulden. De premiewoningen mo gen maximaal 175.000 gulden kosten (was 160.000). De hoogte van de rijkspremie (eerste jaarlijkse bijdrage maximaal 3000 gulden) blijft ongewijzigd. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisves ting) heeft de veranderingen in de premie regeling voor koopwoningen vandaag be kendgemaakt. Tegelijkertijd heeft de be windsman de grens van de gemeentega rantie, die nodig is voor het verkrijgen van hypotheek, opgetrokken van 225.000 tot 275.000 gulden. De maatregelen van Brokx zijn bedoeld om de markt van premiekoopwoningen te stimuleren. De laatste maanden stagneert de premiesector. Brokx had de inkomens grens eerder al verhoogd tot 57.000 gulden om de kring van gegadigden voor deze huizen groter te maken. Maar in verschil lende delen van het land vooral in de Randstad en met name in Amsterdam bleken premiekoopwoningen desalniette min moeilijk aan de man te brengen. Daar komt bij dat veel mensen problemen on dervinden bij het verkrijgen van hypo theek. Met het opkrikken van de gemeen- tegarantiegrens hoopt Brokx dit laatste probleem enigszins op te lossen. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. In de hoofdstad van El Salvador, San Salvador, is gister morgen een tiental bommen ontploft. De bomaanslagen, die alleen fikse materiële schade hebben aangericht, vonden plaats in een dure buitenwijk in het noordwesten van de stad. In een telefoontje heeft iemand, die zei lid te zijn van „het revolu tionaire volksleger”, meegedeeld dat de bommen waren geplaatst uit protest tegeh de geweldplegingen tijdens de begrafenis van aartsbisschop Romero afgelopen zondag. Ds Salvadoriaanse commissie voor de mensenrechten heeft gisteren gezegd, dat de huidige onderdrukking in het land ge lijk is aan en zelfs erger dan die van 1932 (toen 30.000 boeren werden gedood, red.). Tijdens een persconferentie in San Salva dor maakte de commissie bekend, dat sinds 16 oktober 1979 in totaal 1029 men sen zijn gedood en 124 zijn verdwenen in het kader van een „massaslachting” op het platteland. Daar hebben de vervolgingen en moor den geleid tot een ware exodus. Met name in het noorden zijn duizenden gezinnen op de vlucht geslagen, aldus de Salvadori aanse commissie. In het centrum van San Salvador is gisteren de ambassadeur van Guatemala ontsnapt aan een aanslag. De ambassa deur droeg een kogelvrij vest en was ge wapend met een half-automatisch geweer, waarmee hij zich de schietende aanvallers van het lijf wist te houden. De Graaf voelt ervoor de hoogte van de kinderbijslag te koppelen aan de leeftijd. Voor kinderen tot vijf jaar zou 70 procent van l'„'„ gegeven, voor kinderen van zes tot elf jaar 100 procent en voor kinderen tussen twaalf en zeventien jaar 130 procent. De bestaande halvering van kinderbijslag voor eerste kinderen onder drie jaar zou moeten vervallen. Om gezinnen met jonge kinderen niet in moeilijkheden te brengen wil De Graaf de maatregel alleen laten gelden voor kinderen die na 1 januari 1982 worden geboren, of zes of twaalf jaar worden. Deze nieuwe opzet is ook bepleit door de Tweede Kamer. Overigens doet De Graaf betaalden ook nog aan de SER drie variaties voor een herstructu rering aan de hand en vraagt de raad een tussentijds advies uit te brengen voor het (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De kans bestaat dat sommige ziekenfondsverzekerden toch geen eigen bijdragen hoeven te betalen voor fysiotherapeutische behandelingen wanneer die officieel buiten het nieuwe, gisteren van kracht geworden, zieken fondspakket vallen. Vanaf 1 april worden per „kuur” twaalf applicaties behande lingen met apparatuur door het zieken fonds vergoed. Als de patiënten meer wil len moeten ze dat „meer” zelf betalen. Staatssecretaris Veder-Smit heeft ech ter de Ziekenfondsraad om advies ge vraagd over een „hardheidsclausule” voor patiënten die medisch gezien aan toonbaar meer applicaties nodig hebben dan nu via het ziekenfonds wordt vergoed. Wijzigingen in" het ziekenfondspakket zijn gisteren van kracht geworden voor fysiotherapie, kraamzorg en plastische chirurgie. Vanaf gisteren is een eigen bijdrage verplicht vóór bevallingen die op advies van een arts in het ziekenhuis plaatsvin den. De bijdrage is vastgesteld op 32,50 per dag gedurende tien dagen. Vrouwen die zonder medische indicatie in een kraaminrichting of ziekenhuis be vallen, betalen ook tien dagen ƒ32,50. Daar komt echter het bedrag bij waarmee het tarief van de kraaminrichting of het ziekenhuis de 230 gulden per dag te boven gaat. Voor een plastische chirurgische behan deling moeten ziekenfondsverzekerden voortaan de helft van de kosten zelf beta len met een maximum van drieduizend gulden. De eigen bijdrage hoeft alleen bij kleine ingrepen te worden betaald. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023'- 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal PEKING (AFP). Prins Norodom Si- hanoek heeft vandaag in Peking ver klaard bereid te zijn terug te keren naar i Cambodja, zelfs onder het huidige pro- j Vietnamese Heng Samrin-bewind. Op een persconferentie verklaarde het voormali ge Cambodjaanse staatshoofd tegen iede re toenadering tot de Rode Khmer te zijn, aan wier bewind in januari 1979 een einde werd gemaakt met behulp van de Vietna mese troepen. „Het is immoreel de Rode Khmer steun te verlenen, aldus de prins. De Vietnamezen betekenen voor de Cam bodjaanse bevolking een minder groot gevaar dan de Rode Khmer. eind van dit jaar. Omdat in een van de drie modellen wordt voorgesteld in eerste j wv „j, ju„, instantie alleen de kosten van levenson-;’ het huidige bedrag moeten worden derhoud te vergoeden, verwacht de staats-1 secretaris dat het geruime tijd zal duren voordat het gevraagde advies gereed is. I Gegevens over deze kosten van levensori-1 derhoud ontbreken namelijk nog. I FNV-bestuurder Herman Bode heeft! vanmorgen gezegd voorstander te zijn] van herstructurering van de kinderbij- slag, maar de drie modellen van De Graaf’ te weinig onderbouwd te vinden. Hij zou liever zien dat gekeken wordt naar het feit dat „de laagst betaalde vrijgezellen bijH voorbeeld moeten bijdragen om zeer hoog4 i een kinderbij slag4 MAASTRICHT (ANP). „De KLM zou een dochtermaatschappij of een depen- i dance moeten stichten op het vliegveld Zuid-Limburg”, aldus voorzitter Duyn- j stee van de raad van bestuur van deze t luchthaven gisteren. Hij deed zijn uitla- ting nadat Gedeputeerde Staten van Lim- j burg zich uitspraken voor uitbouw van dit j vliegveld bij Beek tot een vrachtcentrum met een capaciteit van ruim 270 miljoen j kilo vracht rond de eeuwwisseling. Nu gaat er jaarlijks ruim 20 miljoen kilo I vracht via dit vliegveld. Het plan wordt m augustus voorgelegd I aan Provinciale Staten van Limburg. Vol- gens Duynstee zal de luchthaven bij Beek geen concurrent worden van Schiphol, I maar zal het project voorkomen dat I vrachttransporten door ons omringende landen worden aangetrokken „omdat Schiphol zich in hoofdzaak richt op het I chartervervoer”. werd gehouden onder ongeveer zesdui- percentage ouderen in meergezinshui- zend Nederlanders van 55 jaar en ouder, zen (wooneenheden in een gebouw maar De ministeries van CRM, Volksgezond- ieder met een eigen voordeur) van voor heid en Milieuhygiëne, Sociale Zaken en 1946 in deze steden ruim vier keer zo Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde- hoog als op landelijk niveau. Betrekke- ning hadden om het onderzoek ge- lijk lage percentages ouderen beschik- vraagd. ken over centrale verwarming en over een bad of douche. Verder hebben zij Eén op de vijf zelfstandig wonenden vaak geen tuinen. boven de 55 jaar vormt een eenpersoons- Voor dagelijks gebruik is de fiets voor huishouden. Ongeveer zeven procent ouderen het belangrijkste vervoermid- van de ouderen woont in een bejaarden- del. Uit gegevens over verkeersonge- woning. Bij de helft is geen huismeester vallen is opgemaakt dat oudere fietsers of dienstencentrum aanwezig, zodat vol- een groot risico lopen slachtoffer te gens de onderzoekers beter van een aan- worden. gepaste woning kan worden gesproken. tehuisbewoners zijn voor hun ver plaatsing voor een belangrijk deel aan- De woonsituatie van de zelfstandig gewezen op taxi’s of auto’s van familie wonende ouderen is in de drie grote of kennissen. Dit beperkt in ernstige steden op verschillende punten minder mate hun vrijheid om te gaan en te staan gunstig dan elders in Nederland. Het waar ze willen, aldus het onderzoek.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4