Nieuwe order voor F-16 zou KAMERLID SPREEKT OVER MAFFIATOESTANDEN Fly over Rottepolderplein Luchthaven wil van opstoppingen af s gisw MW»®» Fokker vijf jaar werk geven r Sw BI 91 no I( Revlon Rio KLEUREN ■■U F SB ■F EXPOSITIE DE VIJZEL 6 W' 19 8 0 WOENSDAG 2 APRIL „De Heer is mijn Herder” GERRIT STORM Vanaf NU de nieuwste Thuis liever geen bezoek Geen toespraken Af voor lippen, ogen, blos en nagels Koop 't bij Drogisterij Gelegenheid tot afscheid nemen en condole ren donderdag 3 april van 19.00-19.30 uur in een der rouwkamers van de begraafplaats Westerveld te Driehuis. De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 4 april om 12.00 uur op de begraafplaats Westerveld. Heden is van ons heengegaan mijn trouwe zorgzame man, onze vader en opa stel dat er geen krant was HE B huis Luxe ruim meei en E wijk? done buui Die dat l boei opst' eenk bege onvi van gehc van 3 april tot 4 juni AQUARELLEN en OLIEVERFSCHILDERIJEN van MEL LAAN op de leeftijd van 67 jaar Uit aller naam: F. Storm-van Nierop 1985 CK Driehuis, 1 april 1980 „Huize de Luchte” Lodewijk van Deyssellaan 18 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Binnenkort is het niet meer mogelijk te parkeren vóór de aankomst- en vertrekhal van de luchthaven Schiphol. De N.V. Luchthaven Schiphol gaat namelijk het bestaande parkeerverbod op de voorrijwegen voor het stationsgebouw uitbreiden tot de parkeer meterstroken die daar liggen. Het afgelopen jaar is ‘namelijk geble ken, dat zich op deze voorrijwegen tijdens de piekuren in de zomer, maar ook daarbuiten, opstoppingen voordoen. Enkele malen leidde dit tot files tot aan de ingang van het luchthaventerrein toe. (Vervolg pagina 1) DEN HAAG. Er moet een gedegen onderzoek komen naar mogelijke malversaties in de Ne derlandse casino’s. Enkele crou piers zouden de speelhuizen voor miljoenen hebben opgelicht en het tweede-kamerlid M. Tripels noemt het een zaak van landsbe lang dat minister de Ruiter van justitie de casino’s gaat door lichten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Fokker is zeer in genomen met het voornemen van .de Nederlandse regering om nog eens 111 jachtvliegtuigen van het type F-16 aan te schaffen. „We zouden het bij zonder toejuichen als Fokker ze kan bouwen, zoals de eerste 102 toestellen die Nederland heeft gekocht”, zegt een woordvoerder van de vliegtui- genfabriek. De overheid moet echter twee mogelijkheden tegen elkaar afwegen: de toestellen rechtstreeks uit Amerika laten komen, of ze bij Fokker laten bouwen. De laatste mogelijkheid valt naar schatting 400 miljoen gulden duurder uit. Bistro de Knipscheer, Krommepad 5, 1251 HP Laren (NH) Tel. 02153-10427 - woensdag gesloten Prop. Marcus en Mieke Toes F W r F 1 HP» r 4 t Croupiers zouden casino’s Schiphol leidt autoverkeer in andere banen 1 Vlak bij 't station over de huidige vier standplaatsen vóór de aankomsthal komt namelijk een op- stelstrook voor 34 Schipholtaxi’s. De hui dige zuidelijke standplaats wordt dan een bufferruimte waar taxi’s kunnen staan als alle 34 plaatsen voor het stationsgebouw bezet zijn. Om het voor de taxichauffeurs gemakkelijker te maken van deze buffer naar de opstelstrook voor de aankomsthal te rijden wordt vanaf de huidige stand plaats een doorsteek gemaakt naar de voorrijweg langs de aankomsthal. De aan april besp cuss gen lenei eenk buui klari tater bijee baar bele: het basi: Best rerei aan het Mei kerk- deze klarir niets ruimt Op Zuidl daan Heen van c op 3 eveni te h( beide van De het koms door richt tusse en ti brek beidt van betre van eenk D moi ter leer Vas dan lijd Ir leer Kruisweg 41 Haarlem 9 9 H buu Bro van tie-i schi D met voo hall spe van nen opg naa W VOO jaai her Voc jaai „Li E uur voc Zij oct opf Daarnaast meent men dat wanneer de Schipholspoorlijn in de toekomst zal zijn doorgetrokken naar Den Haag en Amster- dam-centrum de helft van het reizigers- aanbod zich met het openbaar vervoer van en naar de luchthaven zal laten ver voeren, waardoor ook in de toekomst geen verdere aanpassingen aan het bestaande wegennet nodig zullen worden. Het parkeren en de daarmee gepaard gaande bewegingen vormen het grootste probleem. Daarnaast ontstaan de files öok door verkeerd weggedrag. Men par keert op plaatsen die bestemd zijn voor KLM-bussen, taxi’s en hotelbusjes en men laat zijn auto vaak veel langer dan de maximaal toegestane vijftien minuten aan de parkeermeters voor het stationsge bouw staan. Dit leidt ertoe dat later aangekomen auto’s dubbel parkeren en dat de bussen en taxi’s bij gebrek aan ruimte gedwon gen zijn op de rijweg te stoppen. In beide gevallen leidt dit tot opstoppingen. Om aan deze situatie een eind te maken, heeft de NV Luchthaven Schiphol beslo ten om het particulier en openbaar ver voer voor het stationsgebouw te gaan scheiden. Dat houdt, in, dat van de twee gescheiden rijbanen voor de aankoms thal, dit is op de begane grond, de rechter, langs het stationsgebouw binnenkort al leen nog maar toegankelijk zal zijn voor bussen en taxi’s. Personenauto’s zullen door middel van borden en strepen op de weg naar de linkerrijbaan worden geleid. Hetzelfde gebeurt op de verhoogde rijweg voor de vertrekhal. Omdat de weg daar nog niet in twee rijbanen gescheiden wordt, zal daar eerst een middengeleiding worden aangelegd. Daarna zal ook hier de rijbaan langs het stationsgebouw gereser veerd worden voor bussen en taxi’s en de andere rijbaan voor personenauto’s. Daarnaast wordt het bestaande parkeer verbod op de voorrijwegen uitgebreid tot de parkeermeterstroken. Dat betekent, dat men alleen nog maar even mag stop pen om bagage in en uit te laden en passagiers of inzittenden te laten in- en uitstappen, maar dat men daarna moet doorrijden. Het is dus niet meer mogelijk zoals voorheen om de auto bij een van de parkeermeters te laten staan; de meters worden weggehaald. Wie nog even mee het stationsgebouw in piers toegegeven op de hoogte te zijn van malversaties. Er wordt zelfs over een mil joenenzaak gesproken. De voorzitter van het bestuur van de casinostichting, drs. P. Boender, geeft toe dat vorig jaar gevallen van oplichting zijn ontdekt. „De berichten over mogelijke fraude zijn op zijn minst de moeite waard te onderzoeken”, aldus Boender, oud- commercieel directeur van de NS. De be richten over grootscheeps valsspelen door casinopersoneel in samenwerking met een groep handlangers (Valkenburg wordt als centrum genoemd) hebben tot grote spanning onder het personeel ge leid. De onzekerheid rond het wel of niet verder functioneren van hun algemeen- directeur maakt de sfeer alleen nog maar grimmiger. Over algemeen directeur De Rooij zegt CDA’er Van Amelsvoort: „Ik heb hem slechts éénmaal ontmoet. En dat is direct de laatste keer geweest. Tijdens ons ge sprek heeft De Rooij zaken verzwegen die hij toen al geweten moet hebben. Daarom ben ik ook niet ingegaan op een uitnodi ging bij de opening van het Scheveningse casino aanwezig te zijn”. Het kamerlid doelt bij het verzwijgen van feiten onder andere op de affaire rond de kansspelbe lasting. De casino’s kozen namelijk voor een verkeerd systeem voor het heffen van kansspelbelasting, waardoor een belas tingschuld van honderden miljoenen gul dens ontstond. Ook hiervoor is nog geen oplossing. Contractueel ligt voorts vast, dat Fok ker voor vijftien percent deelneemt 'in de vervaardiging van F-16’s die door „derde landen” worden besteld. Over eventuele wil gaan, moet zijn voertuig na het afzet ten van de inzittenden en bagage dus eerst op een van de parkeerterreinen zetten. Er zijn er in de buurt van het stationsgebouw vier: P-l bij de D-pier, P-4 tegenover het stationsgebouw, P20 naast het NS-station (165 parkeermeters) en de P-7, onder het stationsgebouw (parkeergarage). Het par keerverbod voor de aankomst- en vertrek hal zal officieel op 9 mei ingaan, maar in verband met het feit dat op 8 april wordt begonnen met het weghalen van de par keermeters en het uitvoeren van de nodi ge aanpassingen, moet men er rekening mee houden, dat het - te beginnen voor de vertrekhal - al vanaf 8 april onmogelijk zal zijn nog te parkeren voor het stations gebouw. Aan het parkeerverbod zal streng de hand worden gehouden. Auto mobilisten die het verbod overtreden lo pen een groot risico dat hun voertuig wordt weggesleept door de luchthavenpo- litie. De eerste tijd zal er extra-personeel worden ingezet om erop toe te zien dat de nieuwe regeling wordt toegepast en om het publiek van informatie te voorzien. Gelijk met de aanpassingen aan de voor rijwegen, wordt ook het een en ander veranderd aan de opstelplaatsen van de taxi’s. Momenteel zijn er twee taxistand plaatsen. Een daarvan ligt aan de noord zijde van het stationsgebouw en is voor vier auto’s bestemd, de andere ligt ten zuiden daarvan. Over een paar weken zal men echter alleen nog kunnen opstappen aan de noordzijde van het gebouw. Tegen- dan wist U niet hoe U Uw artikelen aan moest bieden „Ik heb de indruk dat het niet om inci denten gaat, maar om ernstige malversa ties. Het is niet te tolereren dat de legale casino’s door een soort maffia worden bedreigd. De directie schiet schromelijk tekort bij het aanpakken van misdadige praktijken”, aldus de WD’er Tripels. Ook het CDA en de PvdA willen dat de casino’s op korte termijn aan een grondig onderzoek worden onderworpen. Het CDA-tweede-kamerlid Van Amels voort vindt dat de volksvertegenwoordi ging eigenlijk veel te weinig heeft gedaan aan de controle op de financiële handel en wandel van de casino’s, die nu vanaf okto ber 1976 (Zandvoort) draaien. De jaar verslagen zijn ons wel toegestuurd, maar we hebben er nooit iets mee gedaan. Daar dient verandering in te ‘komeh. Het is de hoogste tijd de casinostichting meer dan kritisch te gaan volgen. Ik denk daarbij Het .kamerlid Tripels voor het buitenlands personeel, gaf ton nen teveel uit aan publiciteit en vergat in zijn jaarverslag een grote belastingschuld op te nemen. De ondernemingsraad (OR) zegde het vertrouwen in hem op omdat hij wel van alles beloofde, maar niets na kwam. De OR eist nog steeds zijn vertrek. Het bestuur van de casino’s zit nu met het probleem dat het wegzenden van De Rooij een enorme aanslag betekent op de status van een man die in de wereld van het toerisme zijn sporen heeft verdiend! Al geruime tijd is bekend dat casinoper- soneel betrokken is bij oplichtingsaffai- res. Eind vorig jaar nog werd een kassier betrapt nadat hij spelers te weinig geld uitbetaalde bij het inleveren van fiches. In verschillende publicaties hebben crou- Tegenover dat financiële nadeel staat als voordeel, dat een flink stuk werkgele genheid bij Nederlandse bedrijven voor vijf jaar kan worden vastgehouden. „Bo vendien hou je je geld voor een belangrijk deel in eigen huis, daar profiteer je van als natie”, meent de woordvoerder van Fokker. Hij noemt het „logisch” dat de vervolg- order van de Nederlandse luchtmacht voor de F-16 net als de eerste bij Fokker terecht komt. Contractueel daartoe ver plicht is de regering echter niet. Volgens de oude overeenkomst is Fokker nauw betrokken bij de bouw van 348 toestellen voor Nederland, België, Noorwegen en Denemarken. Bovendien participeert de Nederlandse vliegtuigenfabriek vóór tien percent in de produktie van de jagers die de Amerikaanse luchtmacht door General Dynamics laat bouwen. Aan de kop van de nieuwe opstelstrook wordt voor de chauffeurs een nieuwe wachtruimte neergezet. Met deze ingrij pende maatregelen hoopt de luchthaven ondanks de groeiende capaciteit van het aantal vliegbewegingen en de daarmee gepaard gaande uitbreiding van het weg verkeer de komende acht jaar geen pro blemen meer te hebben die leiden tot kilometerslange opstoppingen. HET VERKEERSPLEIN Rottepolderplein zal, als alles volgens de planning verloopt, in juni 1981 geheel voltooid zijn. Momenteel wordt gewerkt aan de zogenaamde 'fly-over', een vrije doorgang van de Rijksweg A9 (Alkmaar-Amstelveen), over het verkeersplein. De oostelijke rijstrook is inmiddels gereed. Bij de bouw volgt men het principe van de schuifbrug, waardoor per week ruim twintig meter wordt aangelegd. Het uiteindetijke bouwwerk-wordt 512 meter lang en zal bestaan uit twee maal drie rijstroken met een vluchtstrook. De rotonde blijft bestaan voor de op- en afritten naar de A5 (Amsterdam-Haarlem) De produktiehal voor de F-16 bij Fokker op Schiphol. Momenteel werken er 1250 mensen aan. Dat aantal zal de komende jaren wat afnemen, doordat de piek in de produktie dan voorbij zal zijn en doordat de efficiëntie groter wordt. voor miljoenen oplichten natuurlijk ook aan de oneerlijke praktij ken in de casino’s zelf’. Inmiddels heeft het bestuur van de Nati onale Stichting Casinospelen maandag opdracht gegeven de interne controle op personeel ‘en bezoekers te verscherpen. De 800 medewerkers van de casino’s in Zandvoort, Valkenburg en Scheveningen hebben in een briefje kunnen lezen dat het bestuur het volledig vertrouwen in het personeel blijft houden „zolang niets is bewezen”. Zoals bekend heeft de ondernemings raad van de casino’s onlangs het vertrou wen opgezegd in zijn algemeendirecteur Nico de Rooij. De kans is groot dat De Rooij, voormalig directeur-binnenland van het Nationaal Bureau voor Toerisme, door het bestuur de laan uit wordt ge stuurd. De beslissing over de positie van de algemeendirecteur is binnen enkele dagen te verwachten. De Rooij is het afge lopen weekeinde voor twee weken op win tersportvakantie gegaan. Het rommelt al geruime tijd in het we reldje van de legale casino’s. Algemeen directeur De Rooij moest herhaaldelijk door staatssecretaris Hazekamp van eco nomische zaken tot de orde worden geroe pen omdat hij zich niet aan de wet hield. De casino’s zijn aan een streng wettelijk regime gebonden. Alle opbrengsten vloei en in de schatkist. De Rooij wordt verweten dat hij doet waar hij zin in heeft. Hij stelde eigen regels op ten aanzien van belastingaftrek nieuwe orders van de in het project deel nemende landen, staat niets op papier. Er zal dan ook opnieuw moeten worden on derhandeld over voorwaarden voor de bestelling van nog eens 111 jagers door Nederland. Met het huidige orderpakket is Fokker van werk verzekerd tot halverwege 1984. In de fabriek op Schiphol-Oost worden de 174 jagers voor Nederland en Noorwegen in elkaar gezet. Bovendien bouwt Fokker nog 587 middenrompstukken. Met de pro duktie van de F-16 zijn bij Fokker mo menteel 1250 mensen bezig. Per maand verlaten drie toestellen de montagehal. De waarde van het nu lopende contract voor de vliegtuigindustrie bedraagt ongeveer 600 miljoen gulden. Wanneer Fokker ook de volgende 111 Nederlandse jagers mag bouwen, bete kent dat een verlenging van het project met vijf jaar. De investering van 30 mil joen gulden die nodig was voor het opzet ten van de eindmontagelijn van de F-16 zal beter worden benut en de honderden mensen die bij de militaire produktie be trokken zijn, kunnen tot 1989 in plaats van 1984 aan het werk worden gehouden. Wanneer minister Scholten vasthoudt aan de voorgestelde fasering van 24 toestellen per jaar, houdt dat wel een verlaging van het produktietempo in (nu bedraagt dat 36 vliegtuigen per jaar). Volgens de Fokker-woordvoerder zal verlenging van het F-16 project het bedrijf geen capaciteitsproblemen opleveren, ook niet wanneer eveneens in de tweede helft van de jaren tachtig de produktie van de nieuwe civiele Fokker-telg (de F-29) op gang zou komen. „Dat project wordt toch in principe bemand met mensen die zich nu ook al met onze civiele projecten bezig houden”, aldus de Fokker-man. Het bedrijf beschouwt het ontwerpen en bouwen van burgervliegtuigen als belang rijkste bezigheid. De militaire produktie wordt echter gekoesterd als een uiterst welkome aanvulling. In sombere tijden op de civiele markt zelfs als noodzakelijk om het hoofd boven water te kunnen houden. ft* F ‘4’

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6