van Financiën Casinodirecteur FNV: bestuur SUEDE NAPPA het weer 32 paqinos Geen topdrukte in zonnig paasweekeinde Loodsen bezorgd over veiligheid van havenmond Wurgslang in kraakpand Koning wellicht staatssecretaris De Rooij vertrekt l\ vanderpol Gifgassen boven voorstad Boston Van Gelder moet aftreden Russische zeeman bij vechtpartij ernstig gewond I. MORRIS before you buy donderdag avond koopavond^ I I I. Wiegel noemt verstoring „onaanvaardbaar” I het woord is aan... vandaag: airconditioning..? agenda pagina Proef op de som De Balie Watersport Werkplaats En verder ur Koude nacht BARENDS o Schröder DANSTIP MEPfiO see ■11 J (ADVERTENTIE) De Genestet: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 128 13 IN UMUIDEN I :'-5! MM Haarlem: Barteljorisstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 3126 55 Anraivraam: Léiüsestraat (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 - Oude Groenmarkt 4 Haarlem. Tel. 327795 Amsterdam Binnen- en buitenland Economie Er even tussen uit.. Filmpagina Filatelie Gastenhoek Kerkdiensten Kunst Medische diensten Plaatselijk nieuws Puzzel Radio en televisie/Strips Schrijvende lezers. Sport 19 15 29 en 31 2,3 en 4 23 27 17 27 ......9 6 21 6 5,6,7,9 en 11 15 bont en lamsvacht (ook grote maten) alle bekende merken o.a. VRIJDAG 4 APRIL 1980 Verantwoorde n kinderschoenen (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Er komen harde maatregelen tegen rel- lenschoppers die de troons- - wisseling op 30 april willen I verstoren. Dit kondigde minis- ter Wiegel (Binnenlandse Za ken) gisteravond aan. In een televisie-interview zei de be windsman het onaanvaard baar te vinden wanneer „ele menten” de inhuldiging van koningin Beatrix trachten te verstoren. *3 Hard optreden tegen Zie verder pagina 4. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I (ADVERTENTIES) (Van onze redactie buitenland) (ADVERTENTIES) ROCK+ROLL qTfiiifl Jmuider Courant alle aanwijzingen uit het land die duiden op komende acties en ongeregeldheden. Ook de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) beraadt zich op maatregelen tegen eventuele wanordelijkheden op Koningin nedag. Overigens heeft de KWJ een klacht te gen de politie ingediend in verband met de arrestatie van de vier jongeren in Roosen daal. PAASBESTE BINNEN- EN BUITENVERLICHTING Het gebouw van het vroegere kan tongerecht aan het Kleine Gartman- plantsoen in Amsterdam werd vorig jaar omgetoverd tot Theater De Balie. Het moest dienen als tijdelijk onder komen voor de Theaterunie, omdat De Brakker Grond aan de Nes in verband met verbouwing dicht ging. De Theaterunie is het goed bevallen in De Balie en zij diende bij B. en W. van Amsterdam een plan in om het gebouw als theater te behouden. Zie kunstpagina Het kabinet vindt de risico’s die zijn verbonden aan de door de Twee de Kamer aangenomen motie, waarin staat dat illegale buitenlandse werk nemers alsnog de kans moeten krij gen hun arbeidsplaats te laten legali seren, onaanvaardbaar en is daarom niet van plan deze uit te voeren. Zie pagina 2 De Belgische premier Martens brengt de paasdagen onder meer door met het zoeken naar een oplos sing voor de politieke crisis in ons land en vooral in zijn eigen partij. De koning heeft hem daar om gevraagd nadat Martens zijn ontslag had inge diend. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: NASSAU STRAAT 1 HOEK KRUISSTRAAT HAARLEM SOMERVILLE. Enkele duizenden mensen zijn geëvacueerd nadat gister avond een locomotief was ingereden op een wagen met het giftige fosfortrichlori- de bij Somerville, een voorstad van Bos ton in het noordoosten van de Verenigde Staten. (Van onze streekredactie) AMSTERDAM. De algemeen direc teur van de casino’s, N. de Rooij uit Bloe- mendaal, heeft zijn functie ter beschik king gesteld. De positie van De Rooij stond al geruime tijd ter discussie. De ondernemingsraad had het vertrouwen in hem opgezegd. De leiding van de casino’s wordt voorlopig waargenomen door ad- junct-directeur drs J. C. Kroes. De casinostichting is niet bereid het vertrek van de algemeen directeur nader toe te lichten. De Rooij zelf is op winter sportvakantie. Het bestuur is drie weken bezig geweest om De Rooij alsnog als directeur te behouden. De ondernemings raad bleek echter niet bereid hem langer te accepteren. Droog en perioden met zon. Koude nacht met mimimumtemperatuur om het vriespunt. Middagtemperatuur on geveer 10 graden. Matige wind tussen noord en noordoost. KINDERVOETSERVICE bloemendaalseweg 275/overveen tel (023 259491 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Verkeers- en toeristi sche prognoses geven aan, dat rondom het komende paasweekeinde wel een forse, maar geen overweldigende drukte hoeft te worden verwacht op de wegen en bij de grootste toeristische trekpleisters. Vanuit omringende landen verwacht het Natio naal Bureau voor Toerisme wel meer dan 700.000 bezoekers zoals in 1978, „maar zeker geen topdrukte, tegen het miljoen zoals vorig jaar”. De grootste toeristische trekpleisters zijn als vanouds Keukenhof, Flevo- hof, Rijksmuseum, Madurodam, Efteling, Evoluon en natuurlijk platform- en lucht vaartmuseum Aviodome van Schiphol. Het weer belooft overigens het komend weekeinde droog en zonnig te worden. De middagtemperaturen zijn met 12 graden wat aan de lage kant. Op verschillende plaatsen wordt ook nachtvorst verwacht. opgenomen op de afdeling „bewaking” van het Rode Kruisziekenhuis in Bever wijk. De man, een 21-jarig personeelslid van de machinekamer van de ertstanker Marshal Rokossovskiy, liep bij de vecht partij een hersenschudding en inwendig buikletsel op. Het schip heeft de haven van IJmuiden vandaag zonder de gewon de zeeman verlaten. Als de behandelende artsen het niet noodzakelijk vinden de man in het ziekenhuis te houden zal hij per vliegtuig worden overgebracht naar Zijn woonplaats Rostow in Rusland. Zeventig mensen zijn opgenomen in zie kenhuizen met ademhalingsmoeilijkhe den. Boven de stad dreef een witte wolk met giftige stoffen. Het gevaar duurde totdat alle fosfortrichloride die nog in de gekantelde trainwagons was overgeble- ven. was overgepompt in tankwagens. Volgens een woordvoerder vab de plaat selijke overheid kan het gifgas bij de grote hoeveelheden schade aan lever en nieren veroorzaken. (Van onze IJmondredactie) IJMUIDEN. De Vereniging De Ne derlandse Loods (VNL) heeft de dienstlei ding van het loodswezen in IJmuiden en het personeel van de radardienst beschul digd van gebrekkig functioneren als ge volg waarvan de veiligheid van de scheepsvaart en van het milieu zouden worden bedreigd. Een aantal loodsen heeft situaties ge rapporteerd die zouden hebben geleid tot „bijna-aanvaringen”. In vrijwel alle geval len wordt het personeel van de radar dienst beschuldigd van onbevoegde be moeiingen tijdens periodes dat de loods- dienst in verband met de weersomstan digheden was gestaakt. De communicatie tussen andere diensten en belanghebben den zou te wensen over laten. Sleepboot- assistentie zou onvoldoende zijn. De VNL concludeerdt dat het gesigna leerde euvel zich voor een groot deel toe- Spitst op het niet inzetten van overigens in ruime mate aanwezig deskundig perso neel. Onder meer wordt aanbevolen bij gestaakte loodsdiensten een seniorloods te stationeren op de post van de radar dienst. Dienstleiding en personeel van de radardienst wijzen de beschuldigingen verontwaardigd van de hand. Zie verder plaatselijke pagina (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Ko ning van Binnenlandse Zaken wordt op het ogenblik genoemd als mogelijke opvolger van oud-secretaris Noote- boom van Financiën, die tegelijkertijd met minister Andriessen zijn ontslag aanbood. Koning is lid van de WD. Voor zijn huidige functie zou een CHU- lid gevonden moeten worden. Koning deelde vanochtend mee dat hij eigenlijk geen zin heeft staatssecre taris van Financiën te worden „omdat ik het op Binnenlandse Zaken hele maal naar mijn zin heb”. Hij zal een dezer dagen een besluit nemen. Zie pagina 3 De Economische Controledienst krijgt elk jaar duizenden klachten binnen over prijzen die ten onrechte sterk zijn verhoogd of niet zijn ver laagd. Die klachten komen niet al leen van consumenten, maar ook van ondernemingen en instellingen. Zie onze pagina economie. Voor wie bij Hoogovens, om onge acht welke rede, zijn werk niet meer kan doen bestaat de mogelijkheid zich dienstbaar te maken in de Alge mene Werkplaats. Al meer dan 40 jaar vindt een groot aantal Hoog- ovenswerknemers in die afdeling een stuk werkplezier. Dat bleek onder meer op het feest dat ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan werd geor ganiseerd. Zie verder de plaatselijke pagina’s Btoemendaalseweg 335 Overveen (023) 327128 Witte wolken giftige dampen drijven in de richting van Somerville vanaf de plaats waar de tankwagons door een botsing met een locomotief zijn opengescheurd. (Van onze redactife binnenland) AMSTERDAM. De Industriebond FNV wil dat de raad van bestuur van Van Gelder Papier aftreedt. De raad van com missarissen zou de verantwoordelijkheid tijdelijk moeten overnemen. Woordvoerder Van der Veer zei dit gis termiddag tijdens een persconferentie in Amsterdam na een vergadering met de Van Gelder-leiding. De industriebond meent dat bij Van Gelder duizend tot twaalfhonderd arbeidsplaatsen op korte termijn worden bedreigd indien niet snel maatregelen worden genomen. Zo zou de grootste aandeelhouder, Crown Zeller- bach, met enkele financiers een aantal investeringen van Van Gelder moeten steunen. De vestiging in Wormer kan vol gens de bond worden behouden incpen veertien miljoen gulden wordt geïnves teerd en het bedrijf in een aangepaste vorm wordt voortgezet. Een woordvoerder van de raad van be stuur van Van Gelder noemde het voorstel van de bond gisteren „misplaatst” en zei dat de directie wel degelijk probeert het bedrijf weer gezond te maken. Hij kon geen mededelingen doen omtrent de situa tie in Velsen en Renkum. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De politie heeft gis termiddag in een verlaten kraakpand aan de Haarlemse Hazepaterslaan een wurgslang aangetroffen en overge bracht naar Artis in Amsterdam. De ongeveer anderhalf tot twee me ter lange tijgerpython of python molu- res is in samenwerking met de heer Wijker, controleur van de wet bedreig de uitheemse diersoorten van het mi nisterie van CRM gevangen. De tijgerpython kan tot circa zes meter lang worden, is niet giftig en kan grote knaagdieren als ratten en konij nen verschalken. Ook grotere vogels als kip en eend staan op zijn menu. Deze python komt voornamelijk voor in oerwouden en bergachtige gebieden in Zuidoost-Azië. De eigenaar van de slang heeft zich nog niet gemeld. danscentrum CHOC CHOC BOOGIE ROCK ISLAND LINE De Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) coördineert op dit moment (Van onze IJmondredactie) IJMUIDEN. I Een bemanningslid van een Russische ertstanker, afgemeerd aan Buitenhaven-2 bij Hoogovens, is donder dagochtend bij een vechtpartij aan boord zodanig gewond dat hij moest worden Surfers kom naar ons gezellige nieuwe surfparadijs. Wiegel in zijn opmerkingen de arrestatie van vier leden van de Katholieke Wer kende Jongeren (KWJ-bèweging) in Roo sendaal, die „opruiende” affiches in hun bezit hadden. De affiches, die overigens in verschillende steden al zijn gesignaleerd, roepen op om de kroning, die een „bela chelijke miljoenendans” wordt genoemd, niet ongestoord te laten doorgaan. Op 30 april heeft in Amsterdam de in huldiging plaats van de nieuwe koningin, nu nog prinses Beatrix. Het is geen „kro ningsfeest”, zoals de meeste aankondigin gen deze gebeurtenis betitelen, maar een plechtigheid die de nieuwe vorstin in haar waardigheid bevestigt en haar de gelegen heid biedt de koninklijke eed af te leggen. Van een kroning is geen sprake, en het is ook ouderwets om van een troonsbestij ging te spreken. Troon en kroon zijn attri buten die het moderne koningschap niet meer wezenlijk kenmerken. De inhuldiging is met diverse plechtig heden omgeven, waarbij de algemene wens tot soberheid in sommige opzichten toch nog wordt overtroffen door een, al even algemene, gehechtheid aan overblijf selen van de sprookjessfeer die van ouds her het koninklijke ambt heeft omgeven. Die gehechtheid is verklaarbaar en wordt door de koninklijke persoonlijkheden niet alleen gerespecteerd, maar ook waar schijnlijk als een teken van waardering voor het ambt en de bekleders daarvan ervaren. Het moge waar zijn dat veel jongeren die behoefte aan het sprookje niet meer ondervinden, maar dat betekent dan nog allerminst dat zij het instituut van het koningschap of de bekleder van het ambt misprijzen. De neiging om zich tegen een mogelijke overdadige tentoonspreiding van weelderige bijkomstigheden af te zet ten door het contrast van de menselijke noden een hard accent te geven, moet niet onmiddellijk als een aanslag op het ko ningschap worden gezien. Het is veel meer een soort alarm, dat met betrekking tot sommige noodtoestanden zoals de wo ningnood in Amsterdam niet eens onge motiveerd kan worden genoemd, als het met enige zelfbeheersing wordt geuit. Maar de jongeren die zich zouden voor nemen het feest van de inhuldiging op 30 april te verstoren om aandacht voor die nood af te dwingen, vergeten blijkbaar dat de mogelijke sympathie voor hun doelstelling bij de overgrote meerderheid des volks op slag zal omslaan in hartgron dige afkeer, indien zij de feeststemming op 30 april zouden vergallen. Het is im mers toch al zo, dat de kraakacties in diverse grote steden met gemengde gevoe lens worden ervaren, omdat velen achter de wel aanvaardbare doelstelling van die kraakacties een ordinaire lust tot rel- schopperij vermoeden. Dat vermoeden zou zekerheid worden, indien de inhuldi ging van koningin Beatrix (en het af scheid van koningin Juliana) zou worden aangegrepen om „rotzooi” te maken. Dat gemene woord past in zo’n geval uitste kend. Het is echter aannemelijk dat juist die jonge mensen, bij wie het ongenoegen over de huisvestingsellende zo hoog is komen zitten dat zij met acties een drasti sche doorbraak van het starre beleid wil len forceren, geen heil zullen zien in het bederven van een volksfeest en het be smeuren van een feestdag. Ook al zouden ‘zij ervaren dat het koninklijke sprookje van goud en hermelijn schril afsteekt bij de realiteit, dan nog zullen zij waarschijn lijk beseffen dat dét een heel ander onder werp is dan sociale nood. Want zij zullen toch niet zo dom zijn om niet te zien dat in Nederland de overgrote meerderheid niets liever wil dan dat het koningschap blijft ingelijst in een gouden kader en dat er nu en dan massaal kan worden feestge vierd met oranje-rood-wit-blauw, en dat zij de dag daarné wel weer kunnen aanko men met hun klachten? Als het rustig blijft in Amsterdam op 30 april, zullen de krakers in mei des te ernstiger moeten worden genomen. Illlltlll|{||||||||||||||||||||||||||||||||||lllllllllllllllllllllllllllllllll De watersport heeft in IJmuiden altijd wel belangstelling ondervonden maar is door de jaren heen wel op een laag pitje blijven staan. Aan de Trawlerkade heeft zich nu een bedrijf gevestigd dat zich helemaal toelegt op de leverantie van watersportbeno- digdheden. Opmerkelijk vaartuig is de waterscooter.... een stukje speel goed waarmee het aardig laveren is tussen de trawlers en de botters die veel meer „bij" IJmuiden horen. Onze Noordse mei is arm aan zonneschijn, hij kan november zijn. Alle planken en accessoires o.a. .Speedy, Mistral, Ten Cate. Vanaf 898,- al een complete plank en regelmatig occasions, (nog 2 complete windsur fers van Ten Cate a ƒ900) xj^GbLDEN BU/.( rellen bij inhuldiging De minister reageerde op de gebeurte nissen van gistermorgen in Amsterdam, waar het tot een treffen kwam tussen mobiele eenheden en krakers. De krakers hadden daarbij als slogan: „Geen woning, geen kroning”. Bovendien betrok minister

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1