i Gilbert Grass Paasraces begin krijgt straf autosportseizoen Nottingham naar Midden-Oosten Elektronische NEC: twee kaartjes hulp voor lijnrechters van een voor prijs op Wimbledon WILDSCHUT NAAR LEEDS Toernooi om Europese draftitel van start op baan Hilversum Coureurs trekken broekriem aan ga v i B APRIL 1980 ZATERDAG 5 POLOEGAJEVSKI LEIDT IN TWEEKAMP PI helpt te A/eg SPORT - I Programma 1 Uitgebreid ruiser itsen, 11 lesturlng iesland sn v. d es van 1 Tal neemt weer Cor Euser: in Formule 1600 De leiding van NEC hoopt op deze wijze GOVERT WISSE j Europese bekerhouder de ploeg van Aboe V' I. JOHN BRANDSEN ’0-4848 Het Joegoslavische voetbalelftal be staande uit spelers jonger dan 21 jaar heeft vrijdag in Vrbas (Joe.) de halve finales van het toernooi om het Europees kampioenschap bereikt. Joegoslavië won de tweede wedstrijd voor de kwart-eind- strijd tegen Tsjechoslowakijke met 2-1. Bij de rust was de stand nog 0-0. Er waren 9000 toeschouwers. De eerste ontmoeting was in een gelijkspel van 1-1 geëindigd. MOSKOU. De vijfde partij in de schaaktweekamp tussen Mikhail Tal uit de Sovjet Unie en zijn landgenoot Lev Poloegajevski is vrijdag niet gespeeld. Tal nam zijn derde en laatste „snipper dag” op. Poloegajevski leidt in deze voor het kandidatentoernooi geldende match, die in Alma Ata wordt gehouden, met 3-1. besloten, zijn de rijders dan ook veer tien vlieguren onderweg. De reis ver loopt via Dinslaken, Bologna, Wenen, Billund, Abo en Eskilstuna, wat op zich al een ware krachtproef tussen de ver tegenwoordigers van twaalf landen in- De Hongaarse grootmeester Lajos Por- tisch en Boris Spassky uit de Sovjet-Unie hebben donderdag in de kwartfinales voor het wereldkampioenschap opnieuw remise gespeeld. Spassky, die met wit speelde, bood remise aan na 14 zetten. Portisch won zondag de openingspartij en leidt na de derde partij met 2-1. Het raceprogramma voor 1980 op het circuit van Zandvoort ziet er als volgt uit: 7 april: Paasraces. 27 april: Voor- jaarsraces. 18 mei: wedstrijden voor „historische wagens”. 26 mei: Pink- sterraces (met Formule 3). 8 juni: race festival. 29 juni: internationale clubra- ces. 20 juli: Grote Prijs van Zandvoort. 10 augustus: Zandvoorttophy. 31 au gustus: Grand Prix. 21 september: Trophy of the Dunes. 5 oktober: Fina leraces. Verder het komende seizoen wel be kende gezichten als die van Ernst An- tonides uit Zandvoort in een Escort RS 2000, Ros de Giaxa da Salvi in de Sports 2000 en Boy Hayje in d Formule Ford 2000. Bij de merkenraces (Re nault 5 en Golf GTI) verdwijnen de „Golfjes” zo goed als zeker na dit race- seizoen. Programma voor de Paasraces (7 april): 12.00 uur Golf GTI; 12.40 uur Formule Ford 1600; 13.15 uur Produk- tietoerwagens tot 1600 cc; 13.55 uur Formule Ford 2000; 14.30 uur Renault 5; 15.10 uur Produktietoerwagens bo ven 1600 cc; 15.50 uur Sports 2000. afgelopen jaar de beste leerling van de CENAV-rensportschool), die hun ta lenten in de Formule 1600 mogen ont wikkelen en Fred Krab, die enkele wedstrijden in de Formule Ford 2000 rijdt. Een elektronisch oog bepaalt dan of de bal door de serveerder „in” of „uit” is geslagen. Is sprake van een foute service dan hoort de lijnrechter een pieptoon en flikkert een rood lampje aan bij de umpire. In het andere geval gaat een geel lampje branden. Een dergelijk systeem, dat oVerigens alleen tijdens de enkelspelen zal wor den toegepast, werd eerder onder meer gehanteerd tijdens het „masterstoer- nooi” van WIT' in Dallas in 1974 en vorig jaar tijdens het junioren-kampi- oenschap op Queens Club. Christopher Gorringe, secretaris van de AH England-club: „Wij proberen op deze manier om de lijnrechters te hel pen, niet om ze te vervangen”. olijf m2 an- Poloegajevski overrompelde de oud-we- reldkampioen met twee zeges in de eerste partijen. In de derde en vierde partij kwa men de schakers remise overeen. Het persbureau Tass meldt, dat Tal ondanks Krab rijdt overigens ook voor het Presto Printteam, samen met Rob Leeuwenburgh en Hans Volker. In te genstelling tot de heersende tendens is het Handic-racingteam wel uitge breid. Jaap Willemsen uit Aerdenhout in een Simca Raiiey 3, Chris Werkho ven in de klasse tot 1600 cc, Zaan dammer Robert Harvey in de produk- tietoerwagenklasse tot 1600 cc en te vens uitkomend in Sports 2000, vor men samen met rallycrosser Fred Kalkhuis dit nieuwe team. negen jaren was steeds een van de twee „Jannen” in de strijd, Wagenaar en Van Dooyeweerd. Jan Wagenaar werd in 1977 Europees kampioen, bij zijn vierde poging. ,,Je moet zo’n toernooi op wat andere manier rijden, met paarden zon der direkte winstkans heel zuinig om springen om toch in ieder geval een paar punten te veroveren”, zegt de man uit Otterlo'nu, „en dat moet je eerst ervaren hebben”. Jan van Dooyeweerd was in 1973 tweede en hij komt er eerlijk voor uit dat het hem in die dagen meer om de gezelligheid van de hele sfeervolle ge beurtenis ging dan om het veroveren van een Europese titel. „Natuurlijk wil je wel winnen, maar ik heb nooit enig risico genomen wanneer het er een bee tje om ging spannen. Het zijn toch mees tal de jonge rijders geweest, vooral rij ders die hun reputatie internationaal wilden vestigen, die hoog geklasseerd werden”. UTRECHT. Op 11, 12 en 13 april zal een Nederlandse groep zwemmers en zwemsters in Leeds deelnemen aan inter nationale invitatiewedstrijden. De ploeg ziet er als volgt uit: Harriet Huiskes (ZPA), Monique Wild schut (Njord’59), Ingrid Esser (Zeester), Mary Anema (AZPC), Berend Jan Havin- ga (HPC), Jetze Sipma (HZPC), Remco With (DJK) en Rob Geervliet (Luctor et Emergo)'. E ook van toepassing zijn op de laatste com petitiewedstrijd in de Goffert, wanneer I AZ’67 de tegenstander is. 5 Nottingham Forest zal na de eerste I wedstrijd tegen Ajax voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker i voor landskampioenen twee oefenduels in J het midden-oosten spelen. Het weekeinde I na de wedstrijd in Nottingham ontmoet de ■Ct Jan Wagenaar, pas terug op Schiphol nadat hij in het Finse plaatsje Pori de Europese draverstitel had veroverd. Peter Gijswijt: beste leerling Intussen is de competitie serieuzer geworden. Er is aan het veroveren van de punten ook een premiestelsel gekop peld waardoor er niet zoals in de begin jaren om een vage eer en vooral des Keizers baard wordt gestreden. Boven dien heeft het publiek laten merken dat het het kampioenschap best aardig ge noeg vindt om massaal naar de banen te komen. Manus Bouwhuis: „Natuurlijk begin ik aan het toernooi met het idee om zo hoog mogelijk te eindigen. Het is een geweldige belevenis en vorig jaar ben ik in enkele dagen met verschillen de collega’s bevriend geworden, maar in de koers gaat het erom om zoveel mogelijk punten te pakken”. De laatste twee jaren won de West- duitse kampioen Heinz Wewering de titel, in ’78 met overmacht, in ’79 dank zij een gunstige klassering in de aller laatste koers van de serie. Hij is natuur lijk weer ieders favoriet, maar ,de ande re pikeurs zullen zich zeker niet bij voorbaat bij zijn overwinning neerleg gen. Manus Bouwhuis: „Vorig jaar had ik weinig gelukkig geloot en won ik toch drie koersen. Daar heb ik er een stuk ervaring bij opgedaan. En als het nu een beetje mee wil zitten, waarom zou ik dan niet hoog kunnen eindigen?” Hij is een van de rijders die met aspira ties van start gaan en met zijn flair en tikkeltje brutaliteit brengt hij mis schien juist de eigenschappen mee om op beslissende momenten toe te slaan. Dinsdagavond zal hij op zijn eigen trai- ningsbaan de eerste stappen moeten zetten voor een mogelijke verovering van de titel. PARIJS. Gilbert Gress, de mana ger van de Franse eerste divisieclub Strasbourg, die in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen door Ajax werd uitgeschakeld, is gestraft door de Franse voetbalbond. Gress mag zich twee maanden niet op een speelveld of in de kleedkamers bevinden. De bond strafte Gress naar aanleiding van zijn argumenten met de scheidsrechter om een strafschop en zijn opmerkingen tegen officials tij dens en na de bekerwedstrijd Stras bourg-Nice op 15 maart. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Met het autos portseizoen in Nederland wordt maandag een begin gemaakt, wanneer op het circuit van Zandvoort de Paas races worden gehouden. Er worden dit jaar elf wedstrijden gehouden op Zandvoort met als afsluiting de fina leraces op 5 oktober. Het belangrijkste evenement, de Grand Prix Formule 1, staat voor 31 augustus op het pro gramma. Onzeker is nog of de Formu le 2-coureurs op 20 juli naar de bad plaats komen, omdat de CENAV, de circuitexploitant, nog geen sponsor voor deze wedstrijd heeft kunnen vinden. In de meeste takken van sport is het weinig minder dan vanzelfsprekend, dat er om wereld-, Europees of Olympi sche titels gestreden wordt. In de draf- en rensport is de situatie anders. Pas sinds enkele jaren wordt er een toernooi georganiseerd, waarvan de winnaar zich Europees Rijderskampioen mag noemen, maar nog altijd houdt het be langrijkste drafsportland van ons we relddeel, Frankrijk, zich daarvan af zijdig. In de rensport zijn vorig jaar de eer ste schuchtere pogingen tot de organi satie van een Europees kampioenschap voor jockey’s ondernomen. Er is wel een verklaring voor deze vrij uitzonderlijke toestand. De rol van de pikeur of van de jockey wordt in zekere zin officieel ge negeerd. De koersen, zo willen de regels van het spel het nu eenmaal, zijn toets stenen voor de fokkerij. Er worden hengsten goed- of afgekeurd voor ge bruik in de fokkerij op grond van „kale” uitslagen. Óp zo’n moment speelt het geen rol welke rijder bij de geleverde prestaties betrokken was. Evenzo houdt een handicapper geen rekening met de jockey, als hij de verrichtingen van een Volbloed beoordeelt en op grond daar van het paard een gewicht in een nog te lopen ren toekent. Wat de officials be treft zijn de rijders een min of meer neutraal element in het koersgebeuren. In werkelijkheid is de rol van de rij der allerminst verwaarloosbaar, dat zal iedereen duidelijk worden die op welke renbaan ter wereld ook zijn oor te luisteren legt. Hoeveel mensen zullen er trouwens niet zijn, die enkele gul dens bij de totalisator inzetten louter wegens het feit dat een paard gereden wordt door Jan Wagenaar of Manus Bouwhuis? Aan de andere kant zijn ook pikeurs van een dergelijke klasse meer afhankelijk van hun „materiaal” dan voetballers van hun schoeisel, om nu maar eens wat te noemen. Daarom zal geen mens het in zijn hoofd halen om de winnende pikeur van de belangrijkste (Van onze sportredactie) HAARLEM. De lijnrechters krij gen tijdens het tennistoernooi van Wimbledon in Londen, dat van 23 juni tot en met 5 juli zal worden gehouden, „elektronische” hulp. Op twee nog na der aan te wijzen banen zal een moni tor met controle-kastjes worden gezet langs de service-lijnen. NUMGEN. De in degradatienood verkerende Nijmeegse eredivisieclub NEC wil proberen in de slotfase van de competitie zoveel mogelijk toeschouwers naar het Goffertstadion te trekken. Het bestuur van NEC heeft daarom besloten om voor de thuiswedstrijd tegen NAC op zaterdag 12 april een reductieregeling te ontwerpen die er op neer komt dat men tegen betaling van één entreebewijs twee kaartjes ontvangt. Dahbi en een selectie van Bahrein. Not tingham Forest heeft die zaterdag vrij, omdat dan de halve finales van het toer nooi om de FA-cup op het programma staan. Na de overwinning van 2-0 op het als tweede geplaatste Manchester United neemt Nottingham Forest de vijfde posi tie in de eerste divisie van de Engelse league in. houdt. In totaal komen de pikeurs in 33 koersen tegen elkaar uit. Nederland zendt als altijd de kampi oen, nu voor de tweede achtereenvol gende maal de 38-jarige Hilversummer Manus Bouwhuis. In de voorafgaande 'het Surinaamse voetbalelftal heeft donderdag in Paramaribo zijn laatste wedstrijd in het voorolympisch toernooi met 4-2 van de Verenigde Staten gewon nen. Bij rust leidde Suriname met 2-0. Het was de enige zege die de Surinaamse ploeg in deze groep behaalde. Costa Rica en de Verenigde Staten plaatsten zich voor het Olympisch toernooi van Moskou. een nederlaag in de tweede, ook in de vierde partij de naar Poloegajevski ge noemde variant van het Siciliaans heeft aangedurfd. De met wit spelende Tal wij zigde zijn strategie echter in zoverre, dat hij in de opening geen stuk offerde. Het resultaat was niet optimaal: dank zij een nauwkeurige verdediging wist Poloega jevski remise te behalen. Volgens deskun digen begint Tal in de vorm te raken. De winnaar van de match komt in de halve finales van het kandidatentoernooi uit te gen Viktor Kortsnoi. Sponsorperikelen hebben de autos- porters dit jaar overigens meer bezig gehouden dan ooit. Niet alleen de top- rijders (Jan Lammers, Michael Bleeke-- molep) werden ermee geconfronteerd, ook op het nationale vlak hebben di verse coureurs een pas op de plaats moeten maken, omdat zij geen geld konden krijgen voor hun dure hobby. Zo is het zeer wel mogelijk, dat Maar ten Henneman na de Paasraces moet stoppen met de autosport. De Haar lemmer, afgelopen jaar nog kampioen in de Formule 2000, raakte zijn sponsor kwijt, waardoor hij zich, in plaats van „promotie” naar de formule 3, moest beperken tot de Formule 2000. Henne man won afgelopen zondag nog op de Nürburgring in West-Duitsland, maar het kleine beetje geld, dat hij had, is nu al bijna op. Ook het Racing Team Holland, dat twee jaar geleden nog successen be haalde in de figuur van Europees For mule 3-kampioen Jan Lammers, heeft de broekriem aan moeten trekken. Kopman wordt Huub Rothengatter, die beslag heeft weten te leggen op een Toleman 280 bolide voor races in de Formule 2. Een gedeelte van de kosten 750.000,- neemt het RTH voor zijn rekening. In formule 3-wedstrijden wordt echter niet meer ingeschreven. Om budgetaire redenen worden de ac tiviteiten beperkt tot het (financieel) begeleiden van Arie Luyendijk (Super VW), Cor Euser en Peter Gijswijt (het I Tweede paasdag zijn er op Duindigt zes draverijen en drie rennen, eerste start om een uur. Onze prognoses luiden: STAR PERFORMER-PRIJS (2100 m, bandenstart; trio): Torero, Tindemans W, Tati D; outsdider Tornado Star. FAIRMOND HANOVER-PRIJS (2040 m, trio): Sirikit van A, Paasfee D, Sipo du Bois; outside Poseidon. QUICKSILVER S-PRIJS (2600 m, su- pertrioi: Ster Buitenzorg, Star van Ep- se, San. Avon; outsider Sam Avon. POCOHONTAS-PRIJS (ren 2000 m, trio): Don’t Let Go, Royal Ballet, Spa nish Main; outsider Guernella. GROTE PAASPRIJS (2100 m): Prize fighter, Pyreus Berkenhof, Uthello Hinda. BROGAN-PRUS )2040 m, trio): Sere- dine Forest, Reine Fotuna, Patsy Moore; outsider Rea Silvia. DIOR QUEEN-PRUS (ren 2600 m): Corkstone, The Toy, Redress. SPEEDY CROWN-PRIJS (2040 m, trio): Rainier Gallant, Percy, Primus; outsider Olympic Marseille. Nottingham-PRIJS (ren 1800 m): Dutch Aboot, Royal Charlie, Chanri- nette. A K De leiding van NEC hoopt op deze wijze E op aanzienlijk meer bezoekers dan de laatste weken het geval is geweest. On- I danks de moeilijke situatie, waarin de ploeg verkeert, waren er tegen Excelsior bijvoorbeeld niet meer dan 3000 toeschou- E wers. Wanneer het experiment voldoende effect sorteert dan zal een zelfde regeling draverij van Europa, de Prix d'Améri- que, meteen uit te roepen tot de beste rijder. Werkelijk matige rijders dringen slechts uiterst zelden tot koersen van groot kaliber door, juist omdat zij nooit de beschikking krijgen over kostbaar materiaal, zodat het niet overdreven is om te stellen dat de krachtsverschillen tussen de pikeurs bij een dergelijk eve nement meestal kleiner zijn dan de ver schillen tussen de paarden, waarbij dan dikwijls het koerstoeval het laatste woord heeft. In de loop der zeventiger jaren is tegen deze achtergrond toch een formu le voor een Europees Rijderskampioen- schap ontstaan. Dat begon als niet veel meer dan een grap, op nieuwjaarsdag 1968, toen enkele voortvarende Duitse officials op de baan van Recklinghau sen tien pikeurs in twee draverijen ach ter gelote paarden lieten aantreden, zij riepen via een puntenstelling de Noor Karsten Buer tot Europees Kampioen uit. De Europese organisatie UET stond een jaar daarop aan dezelfde baan toe aan een soortgelijke gebeurtenis een officiële titel te verbinden, de eerste. Die ging naar de Duitse kampioen Eddy Freundt. In 1971 werd de strijd voor de eerste maal over twee koersdagen en twee koersbanen (Reklinghausen en Hilversum) uitgesmeerd. Van 1975 af werd het een compleet toernooi, op acht banen in de tijd van ongeveer tien da gen verreden. De U.E.T. heeft zijn oorspronkelijke passieve houding laten varen en de or ganisatie van de Duitse pioniers overgenomen. Daarmee is ook de domi nerende rol van Duitsland in het geheel teruggedrongen. Nog in 1976 waren drie Duitse banen in het toernooi opgeno men (het is verleidelijk om te stellen dat „uiteraard” Rolf Dautzenberg kampi oen werd), maar sinds dien komt ieder land voor één koersdag in aanmerking. Voor het komende toernooi, dat op dins dag 8 april in Hilversum van start gaat en op woensdag 16 april in Oslo wordt In Waddinxveen is vrijdag het Neder lands kampioenschap jeugdschaken be gonnen. Titelhouder Rudy Dóuven won daarbij in de eerste ronde van Helmut Cardon. I De belangrijkse resultaten: Pietersz (Amsterdam)-Bosboom (Zaandam) Vz-Vz, Van Haaren (Nijmegen)-Van der Lijn (Naarden) 1/z-1/z, Webink (Vriezenveen)- Hibma (Minnertsga) Vz-Vz, Van Drunen (Rotterdam)-Kuyf (Boskoop) 0-1, Riemens (Delfzijl)-Gelpke (Den Haag) afg., Douven (Sittard)-Cardon (SAS van Gent) 1-0. „snipperdag” op

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17