u IE Niet in de bak maar aan de bak R I I 3 I VOOR STRAFBARE ZAKEN J r TECHNIEK MAAKT GESPREKKEN MET „ANDEREN” MOGELIJK X i door Chriet Titulaer I.V. >3 IS. Kermisvierders - door Cees Kramer In Montreal handelde één bijeenkomst over het onderwerp „Zoeken naar buitenaards leven”. Het was erg opmerkelijk dat dit onderwerp bij deze organisatie aan bod kwam. Blijkbaar werd het onderwerp opeens serieus genomen. Het meest verrassende was echter dat de belangstelling alle verwachtingen overtrof, zodat ijlings uitgeweken moest worden naar een grotere zaai. Vele honderden astronomen kwamen luisteren naar de voordrachten over het buitenaards leven. Eén keer in de drie jaar komt de Internationale Astronomische Unie, de wereldorganisatie van sterrenkundigen, bijeen voor een vergadering. De laatste vergadering werd vorig jaar"zomer gehouden in Montreal. Tijdens zo’n assemblee vergaderen vele werkgroepen over het onderzoek waarmee ze bezig zijn, en het onderzoek dat ze willen gaan uitvoeren. Zo zijn er commissies voor dubbelsterren, voor zonsverduisteringen, voor radio- sterrenkunde, enzovoorts. Tijdens de Assemblee worden er enkele zittin gen gehouden waar alle astronomen welkom zijn. Vijfentwintig jaar geleden werd iedere serieuze opmerking over buiten aards leven door astronomen met hoongelach ontvangen. Op het ogenblik echter blijken astronomen meer interesse te hebben voor het antwoord op de vraag of er buiten de aarde leven is dan op de vraag hoeveel sterren er in het heelal staan. Serieuze zaak Dt rij- hauf- Meteorieten SLW Evolutie Bij het praten over de mogelijkheid van buitenaards leven wordt meestal een formule gehanteerd die aangeeft hoe veel intelligente beschavingen er op dit ogenblik in het heelal kunnen zijn. Die formule is het resultaat van de vermenig vuldiging van een aantal factoren, zoals het tempo waarin sterren worden ge vormd. het percentage sterren dat pla neten kan hebben, het aantal planeten waar de omstandigheden geschikt zijn voor het ontstaan van leven, enzovoorts. Volgens de grootste pessimisten is de uitkomst precies gelijk aan één dat wil Fzeggen dat de aarde de enige bewoonde planeet in het heelal is. Volgens optimis ten is de uitkomst heel hoog, er zouden heel veel planeten in het heelal zijn waar nu intelligent leven aanwezig is. ,3| “F Geen bewijzen Onder invloed reed de jeugdige W. begin vorig jaar in de hoofdstraat van het Noordhollandse Blokker in op een groepje mensen. De gevolgen: twee doden en vijf ernstig gewonden. Enkele maanden daarvoor was een iets jongere buurtgenoot op dezelfde weg met zijn auto op een tegenligger geklapt. Hij had ook gedronken. Een vrouw, die in de andere auto zat, stierf ter plaatse. Enkele maanden na deze fatale gebeurtenissen bezocht Henk Vis, maatschappelijk werker bij de Algemene Reclasseringsvereniging werkeenheid Noordholland Noord, de twee jonge mensen. Door hun omgeving waren ze toen al lang in de positie van zondebok gemanoeuvreerd. Vis trof de jongens ontredderd aan. „Er was,”, zegt hij „bij beiden sprake van schuldgevoelens, verdringing, depres sies, sociaal isolement, vluchtbehoeften en zelfmoordneiging”. Ze gingen ■gebukt onder een situatie die reeds als straf werd ervaren, maar ze hadden alle twee de wens iets goed te maken van het onherstelbare leed dat ze hadden aangericht”. IT Schade vergoed 7^ a y van Zoeken naar leven buiten de aarde ecen- >ld en etho- an de >orde jstrie. k uit' werd W. vrijgesproken, omdat getuigen en sporen van het voorval toevallig ont braken. Schuld aan de aanrijding werd niet bewezen verklaard. De dienstverle ning maakte geen deel uit van de motive ring van het strafvonnis, maar, volgens Vis „mag aan waarde van dit werk niet worden getwijfeld.” Bij de ander liep het mis. Toen een ziekenhuis akkoord ging met de dienst verlening zegde de hoofdofficier van justitie een vermindering van de eis toe. Henk Vis: „Dit werd enkele dagen later in een schrijven aan de betrokken offi cier bevestigd. We maakten gewag van een toezegging die tot op de zittingsdag niet is weersproken. De president van de rechtbank herinnerde de officier tijdens de zitting aan dit schrijven. In een ge sprek met de betrokkken officier van justitie, een maand voor de zitting zijn de resultaten van het werk meegedeeld. De hier besproken theorie wordt fel bestreden door bijvoorbeeld de Evangeli sche Omroep, aangezien men daar uitgaat van een letterlijke interpretatie van de bijbelteksten. Een overgrote meerderheid in de wetenschappelijke wereld is echter door onderzoek overtuigd van de juist heid van de evolutietheorie in grote lijnen, dus de theorie waarbij de evolutie al 4,5 miljard jaar gaande is. De evolutie zal zich Het Amerikaanse bureau voor de lucht en Ruimtevaart NASA probeert al enkele jaren een post op de begroting te krijgen die bestemd is om te zoeken naar buiten aardse levenstekens. De economische si tuatie is er oorzaak van dat dit geld nog niet beschikbaar werd gesteld, maar de wetenschappelijke adviseurs van presi dent Carter hebben hun steun aan het plan toegezegd. schavingen bestaan. Er zijn echter wel heel positieve aanwijzingen. Enkele jaren geleden werden er amino zuren in meteorieten ontdekt. Op zich is dit geen mededeling om van wakker te liggen. De vinding wordt boeiend als u bedenkt dat aminozuren de bouwstenen zijn voor alle vormen van leven die wij kennen. De moderne evolutieleer gaat veel verder terug dan de aap. De weten schapsmensen denken dat het ontstaan van leven een heel geleidelijk proces is geweest. Dat proces is op aarde begonnen toen de aarde werd gevormd, nu 4,5 mil jard jaar geleden. Op dat moment waren er een aantal gasvormige stoffen zoals waterstof, zuurstof en stikstof in de at mosfeer van de aarde aanwezig. Het is bij een experiment gelukt om ih een mengsel van de stoffen die 4.5 miljard jaar geleden op aarde aanwezig waren, aminozuren te laten ontstaan. Bij die proef werd dat mengsel in een glazen ballon gedaan en vervolgens liet men in die ballon vonken overspringen. Na een paar dagen vormde zich tegen de binnen kant van de ballon een bruine aanslag, die uit aminozuren bleek te bestaan. De von- geest in dit goed De opstelling van de proef waarmee aminozuren werden gemaakt door In een gasmengsel vonken te laten overspringen. ken zullen in de atmosfeer van de aarde op grote schaal door bliksemschichten teweeg zijn gebracht. Het is intussen ook al gelukt om uit datzelfde mengsel onder invloed van zon licht aminozuren te produceren. Deze proeven bewijzen niet dat wij afkomstig zijn uit aminozuren die bij het ontstaan van de aarde werden gevormd. Ze bewij zen wel dat de bouwstenen voor leven op een natuurlijke manier miljarden jaren geleden zijn ontstaan. Om van aminozu ren de meest primitieve levensvormen te maken moeten heel veel aminozuren tot een lange keten aaneen worden geregen. Het zal moeilijk zijn om aan te geven op welk moment wij kunnen spreken van leven en hoe lang wij te maken hebben met dode materie. Enkele jaren geleden waren er dus aminozuren in meteorieten ontdekt. Deze ontdekking geeft aan dat het begin van het ontstaan van leven zich ook elders in het heelal heeft afgespeeld. De meteorie ten zijn als buitenaardse boodschappers met deze ontdekking nog interessanter geworden dan ze al waren. Zoals gezegd is er heel wat nodig om van aminozuren te komen tot primitieve levensvormen. Zelfs de meest primitieve levensvormen, de eencelligen, zijn onge looflijk veel ingewikkelder van samenstel ling dan het molecuul aminozuur. In ge steenten die 3,5 miljard oud zijn, vinden we al sporen van organische verbindin gen; dat zijn verbindingen die zijn opge bouwd uit ketens van het element kool stof. Het lijkt waarschijnlijk dat we kun nen stellen dat er dus één miljard jaar na het ontstaan van de aarde al leven was op deze planeet en dat de evolutie nu in een stadium is gekomen dat mensen heeft opgeleverd. Dit betekent ook dat de mens niet het eindstadium in de evolutie is; het is echter moeilijk te voorspellen wat de volgende fase, de evolutie na de mens, zou kunnen inhouden. Dr. Cyril Ponnamperuma van NASA bekijkt een maansteen, waarin hl] tevergeefs heeft gezocht naar aminozuren. Deze zelfde man Is de ontdekker van aminozuren in meteorieten. In 1983 zal deze rulmtetelescoop. met een hoofd spiegel van 2,5 meter, In de ruimte worden ge bracht. Met deze telescoop hoopt men planeten bij andere sterren te ontdekken. Henk Vis was zelf nauw betrokken bij de plannen om de twee jongens, die de ernstige ongelukken hadden veroor zaakt, in een ziekenhuis te laten werken. Hij stelde de Alkmaarse officier van justitie ervan op de hoogte, waarna deze de dagvaarding opschortte en toezegde op basis van de plannen af te zien van het eisen van onvoorwaardelijke vrij heidsstraf. In overleg werd gesteld dat de dienstverlening aan tachtig uur be hoorde te voldoen. W. werkte zestien zondagochtenden in een groot Alkmaars ziekenhuis, waar de slachtoffers van de door hem veroor zaakte aanrijding destijds heen waren gebracht. Van het hem primair ten laste gelegde Voor het Amerikaanse Congres zijn er intussen hoorzittingen georganiseerd, waar wetenschapsmensen van naam ver klaringen hebben afgelegd over de zinvol heid van dit soort onderzoek. Bij die plan nen beoogt men de bouw van een groot aantal radiotelescopen, die samen een krachtig instrument kunnen zijn om bui tenaardse signalen te ontdekken. niet in welke richting men moet beginnen, naar welke ster men moet kijken en op welke golflengte men moet afstemmen. Men weet ook niet wat voor soort signalen men moet verwachten. Het is heel wel mogelijk dat wij al heel wat buitenaardse boodschappen hebben geregistreerd, maar dat wij ze niet als zodanig hebben herkend. Iemand die op de maan staat zal makke lijk in staat zijn een televisiesignaal van de aarde op te vangen, maar hij zal er geen televisiebeeld van kunnen maken omdat hij niet weet hoe wij die signalen gecodeerd hebben. Wij kennen zelf die code wel en daarom konden wij het omge keerde wel doen. Wij zagen op de planeet Aarde televisiebeelden van de maan op het moment dat aardbewoners daar rond liepen. Ook op dit ogenblik worden de grote radiotelescopen in de wereld zoals de 305 meter grote metalen spiegel in Arecibo, Puerto Rico, en de 600 meter grote Russische Ratan-radiotelescoop in de Kaukasus, gebruikt om te trachten een buitenaards levensteken op te vangen. De radiosynthese-telescoop in het Ne derlandse Westerbork doet hier overigens niet aan mee. Zoals gezegd is er geen bewijs gevonden dat er buitenaardse be- is bekend dat gevangenisstraf de dader voorgoed brandmerkt en op het spoor brengt van een criminele carrière. De belastingbetaler investeert veel in het gevangeniswezen, dat verandering in het gedrag van iemand in positieve zin nauwelijks kan waarborgen. Dienstverlening is niet alleen een bein- vloedingsfactor bij beslissingen van de justitie, maar heeft ook een speciaal- preventief en zelfs soms een therapeu tisch effect. Dienstverlening bevat bo vendien een element, waarin de samen leving tegemoet wordt gekomen in haar behoefte aan vergelding. De activiteit is gericht op verzoening, confrontatie en bewustwording. Waar gevangenis straf leed toevoegt, niets herstelt en de verantwoordelijkheid van de gedeti neerde afneemt, geeft dienstverlening een mogelijkheid constructief te hande len voor noodlijdende sectoren in de maatschappij”. De aanpak van de conferentie in Mon treal is de moeite van het vermelden waard. Er waren drie sprekers. De eerste spreker betoogde dat de uitkomst heel erg groot is, de tweede spreker dat de uit komst óf heel groot óf heel klein is zonder een mogelijke tussenweg. De derde spre ker tenslotte beweerde dat de uitkomst heel klein is. Elk van de genoemde spre kers had natuurlijk een aantal argumen ten om de bewering kracht bij te zetten. Laten we een paar argumenten op een rijtje zetten. Er is nog nooit met zekerheid een teken van buitenaards leven ontdekt. Er is wel vaak gedacht dat men sporen van buiten aards leven had gevonden. Rond de eeuw wisseling meenden vele astronomen dat er op de planeet Mars gegraven kanalen aanwezig waren. De verhalen over mars mannetjes zullen nog in het hoofd van menig Amerikaans Concreslid hebben ge- speeld toen het Viking-programma (de landing van onbemande sondes op Mars) werd goedgekeurd. De twee Viking-ruim- tevaartuigen zijn intussen op de planeet Mars geland, maar ze hebben er geen spoor van leven gevonden. Er is ook gezocht naar signalen van buitenaardse beschavingen. Er zijn al heel wat radiotelescopen op andere sterrren gericht in de hoop een levensteken op te vangen. Ook deze pogingen hebben nog nooit aantoonbaar succes gehad. Het zoe ken naar buitenaards leven is natuurlijk ook geen eenvoudige opgave. Men weet Dat deze strategie ongebruikelijk was bleek tijdens de zitting en de uitspraak die ongunstig afweek van de eis van het openbaar ministerie. De jongen kreeg onder meer zes weken onvoorwaardelijk met de vermelding van de dienstverle ning als strafverminderende factor. Met de officier van justitie hebben we ver rassende ontwikkelingen tijdens de zit ting doorgesproken. Het incident werd uitgelegd als een misverstand.” De internationale Telecommunicatie Unie (ITU) heeft ook al een standpunt ingenomen over het zoeken naar buiten aards leven. De ITU wil een aantal gol flengten vrijhouden voor dit speurwerk. Als er werkelijk contact wordt gemaakt komen er vele nieuwe vragen: wie mag namens de aarde met andere beschavin gen praten? De Verenigde Naties zijn al begonnen een antwoord op die vraag te formuleren en de Utrechtse wiskundige prof. dr. Hans Freudenthal heeft al een taal geconstrueerd om het interstellaire gesprek te voeren. Contact met andere beschavingen zou weleens het grootste nieuws uit de komen de eeuw kunnen worden. Het bijzondere is dat wij pas sinds enkele tientallen jaren met de mensheid in een fase zijn gekomen die communicatie toestaat. De technolo gie is nu zover gevorderd dat radiocontact met levende wezens buiten de aarde tot de mogelijkheden behoort. alleen kunnen afspelen als er aan éen aantal voorwaarden is voldaan. De temperatuur op de planeet waar de evolutie moet plaatsvinden mag niet te hoog zijn en niet te laag. Er zal water aanwezig moeten zijn en een atmosfeer. De zwaartekracht en tijd spelen een be langrijke rol. Bij ons duurt de evolutie al 4,5 miljard jaar. Er zijn sterren die niet zo oud worden en daarom kunnen planeten bij die sterren gewoon de evolutie niet afmaken. Amerikaanse onderzoekers ontdekten dit methaan producerend organisme, dat ze beschouwen als een nieuwe levensvorm die 3.5 miljard jaar geleden al bestond op aarde. De staafjes zijn twee van deze organismen, daarnaast vergroot een doorsnede waarbij we juist getuige zijn van het moment celdeling, waaruit blijkt dat wij dit als een echte vorm van leven kunnen beschouwen. De viering van de kermis in Twisk liep slecht af voor de eerder genoemde zes jongens. Met een stevige borrel op werd een auto te water geduwd. Op de terug reis moest en taxi het ontgelden. Het interieur werd gesloopt en tegen de chauffeur uitte men bedreigingen. Bij thuiskomst wilden ze niet betalen en tenslotte rukten de kermisgangers alle coniferen uit een tuin. Een van de zes had intussen nog een auto meegenomen. Een paar maanden later laten de jon gens op het terrein van de Gemeen schappelijke Technische Dienst in hun woonplaats hun andere gezicht zien. Ze sjouwen zich uit de naad met stenen. De directie van de Technische Dienst schrijft de officier na de klus dat „de benadering van de vrijwilligers bijzon der positief was. Een eenmaal op zich genomen klus werd altijd volledig tot een goed einde gebracht. Ze waren alle maal spontaan bereid om nog twee avonden extra te werken toen het mini male aantal uren reeds was bereikt, maar het werk nog niet klaar bleek”. De politierechter had er tijdens de eerste zitting, die werd verdaagd tot na de dienstverlening, op gewezen dat als de verdachten wilden dat het werk als al ternatieve strafrechtelijke sanctie zou fungeren er voor iedereen tenminste 20 uur in moest gaan zitten. Naast het uitvoeren van de karweitjes vergoedden de jongens- alle scha de, die door hen was aangericht. Bovendien werd de taxichauffeur be zocht en daarbij bood een van de ker misvierders de excuses aan namens de hele groep. Het experiment slaagde in dit geval. Maatschappelijk werker G.A. Straver, die de jongens begeleidde: „Door de In het kader van een experiment met dienstverlening in het arrondissement Alkmaar gingen de jongens in en zieken huis werken. Maar ze waren niet de enige „dienstverleners”. Zes kermisvier ders uit een dorp bij Enkhuizen maakten zich verdienstelijk voor de gemeenschap door stenen te sjouwen. Ze hadden wel wat goed te maken, want na het kermisfeest richtten ze een spoor van vernielingen aan. Ze werden direct daarop ingerekend. Een heroïne-ver- slaafde tenslotte, die was aangehouden op verdenking van beroving, werkte ook mee aan het experiment. Hij toonde zijn goede wil door een expressieruimte te verven. Henk Vis is, nu de proef erop zit „een leerzame ervaring rijker, maar ook een illusie armer, want de hoop dat dienst verlening de strafmaat en strafwijze zou kunnen beïnvloeden werd nog niet hele maal bewaarheid”. Het experiment met de dienstverlening vloeide voort uit een gebrek tussen de maatschappelijk werkster en leden van het openbaar ministerie in Alkmaar over de ideeën van de commissie-Van Andel, die in een rapport over alternatie ve strafrechtelijke sancties schrijft, en de bruikbaarheid daarvan in de prak tijk. Het gaat de reclassering om het zoeken naar creatieve en maatschappe lijk aanvaardbaar te maken alternatie ven voor vooral onvermijdelijk korte vrijheidsstraffen. Dit lijkt volgens Henk Vis vooralsnog geen populair streven, afgezien van de besparingen voor de schatkist. Maar het inzet van alle betrokkenen ging het goed. De officier van justitie eiste voor ieder een een voorwaardelijke gevangenis straf van zes weken met een proeftijd van twee jaar. De politierechter vermin derd deze tot zes of acht dagen voor waardelijk, afhankelijk van wat ze had den uitgevoerd. Volgens Straver is het wel belangrijk dat een verdachte achter de dienstverlening staat. „Als het een systeem zou worden dat van buiten wordt opgelegd lijkt het ons wei nig kans van slagen te hebben. Maar voorbereid en aangedragen vanuit crea tief hulpverleningsaanbod zou het een onderdeel kunnen vormen van mogelijk heden, waarvoor de justitie niet alleen ruimte, maar ook garanties biedt. Offi cier en rechter zullen bij aanvaarding van een dienstverleningsaanbod conse quenties aan zo’n aanbod moeten ver binden waar de verdachte op kan re kenen.” Maatschappelijk werker Hans van der Laan hield zich bezig met Richard, een heroïneverslaafde die door de politie was opgepakt wegens poging tot bero ving van een dealer. Van der Laan:„Toen de politie hem had opgepakt begreep ik dat dit een goed moment zou kunnen zijn om hem fysiek te laten afkicken, wat hij ook wilde. In de gevangenis kick je echter niet men taal af en om dit te klaren zou Richard heel gericht, op een bijna enge manier moeite moeten doen. Bij toeval wist ik dat in een plaatselijk expressiecentrum een aanzienlijke schilderklus lag te wachten”. Na overleg met de officier van justitie en de rechter-commissaris, die beiden wel wisten dat een gevangenis voor een zwaar verslaafde weinig therapeutische mogelijkheden biedt, werd Richard uit voorlopige hechtenis geschorst en kon aan de slag. Tijdens het werk werd hij goed begeleid. Ondanks met de verslaving samenhan gende moeilijke perioden sleepte Ri chard zich er doorheem. Van der Laan:„Dit experiment slaagde ook. Richard raakte van zijn verslaving af en in strafrechtelijke zin is het experi ment ook gewaardeerd. Hij kreeg name lijk een voorwaardelijk straf. In deze fase van zijn leven werd Richard op een heel persoonlijke manier benaderd. De strafrechtspleging drukte in alle facet ten betrokkenheid uit”. f W '■'■•tv ft »- •r_,

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25