Soort blindschaak met de Sovjets I af Concentratie door Jan van der Nat r 'UtO rond acht uur achter de tafeltennistafel plaats te nemen. Acht uur' ’s morgens. Voor sportlieden een onmenselijke tijd, maar noodzakelijk, omdat tijdens de eerste dagen in Bern op hetzelfde uur de eerste wedstrijden moeten worden afgewerkt. Dat is nodig, omdat er per dag drie volledige interlands moeten worden afgewerkt. Een loodzware opgave, zeker voor de Nederlandse equipe, die op een enkeling na, geen ervaring heeft in dergelijke toptoernooien. Diep verborgen in het Zuidhollandse polderlandschap, waar een opvallende rust heerst en blerrende discjockeys van Hilversum 3 de enige band lijken te vormen met de buitenwereld, heeft de Nederlandse ploeg zich acht dagen lang voorbereid op het zware karwei in Bern. In hotel Klein Giethoorn, midden in het Hazerswoudse Rietveld, waar auto’s taboe zijn en de huizen slechts bereikbaar zijn met roeiboten, werd veel en hard getraind en zoveel mogelijk de situatie van het EK nagebootst. Geen klachten van ia Verschuilerig F Bert Schoofs en Gerard Bakker de ng. ing STOPPER waarvan hij de taal zo voortreffelijk spreekt. Bert Schoofs: „Een Europees kampioenschap is ongelooflijk zwAar. Ik geloof niet dat er één andere sport is, waarbij een EK zo zwaar is. Toch hoor je internationaal weinig klachten. Waarschijnlijk omdat men niet beter weet. Europese en wereldkampioenschappen zijn altijd al via een dergelijk systeem gespeeld. Je zit met negen of tien In de wereldwijde discussie over de vraag of de Olympische Spelen in Mos kou geboycot of gesteund moeten wor den, kwam woensdagavond in een pro gramma van Studio Sport een tot nog toe wat achtergestelde groepering aan Bakker: „Eigenlijk zou je zoiets eens per maand moeten kunnen doen. En misschien dat het voor de spelers en speelsters wel mogelijk is. Maar je zit wel met de begeleiding. Bert en ik hebben ons gewone werk en kunnen ons niet al te vaak vrijmaken. Je zou dan eigenlijk iemand in vaste dienst moeten hebben, maar dan praat je over een bedrag van een ton voor de totale organisatie van zoiets”. Bakker en Schoofs klagen echter niet. Ze weten dat het in Nederland niet mogelijk is, maai; in hun beleidsplan voor de komende jaren dringen zij wel aan op een betere voorbereiding van nationale ploegen. Bakker: „Als je naar het buitenland gaat voor een groot evenement, moetje daarvoor 30 tot 40 uur per week hebben kunnen trainen. Anders heeft het geen enkele zin”. Gerard Bakker heeft over de instelling van zijn dames geen klachten. „In mijn groep zitten meisjes, die willen trainen tot de stukken eraf vliegen. Meiden met een enorme mentaliteit. Jolanda Noordam (Avanti) is halve dagen gaan werken en zegt nu, dat ze dat driejaar eerder had moeten doen”. co rn. >en de en. lijn sche Spelen mogen organiseren. Ergo: Afghanistan heeft wel degelijk iets met de Olympische Spelen in Moskou te maken. Nu weet ik ook wel dat Popov op deze tegenwerping geantwoord zou hebben dat de Sovjet-Unie zich ook helemaal niet in staat van oorlog met Afghanis tan beschouwt, omdat de Afghaanse regering zelf om deze interventie ge vraagd zou hebben, maar dan had die interviewer weer kunnen zeggen dat een politieke commentator die ons werd voorgeschoteld als de mr. Hiltermann van de USSR, indirect een vergelijking had gemaakt tussen de oorlog in Viet nam van de Amerikanen en die van de Russen in Afghanistan. Al die mensen die nu protesteren tegen de aanwezig heid van de Russen in Afghanistan, hebben gezwegen toen de Amerikanen de oorlog in Vietnam voerden, zei hij. Dat zou best wel eens waar kunnen zijn als je alle betogers per persoon kon registreren en afchecken, maar je kunt ook zeggen: in het Westen, zowel in Amerika als in de Westeuropese landen, zijn herhaaldelijk massale demonstra- Even terug naar begin vorige maand. Bij de Nederlandse tafeltermiskampioenschappen gaat de titel, zoels mocht worden verwacht, naar Bert van der Hetm. Nico van Slobbe wordt tweede en Harm Lingen derde. Verrassend Is die uitslag niet. Wel een beetje triest Geen van de drie toppers namelijk wil of kan deel uitmaken van de nationale ploeg, die vandaag in Bern aan de Europese kampioenechappen begint. Bondscoach Bert Schoofs moet het daarom doen met een stel jonge knapen, die in Utrecht nog duidelijk hun meerdere moesten erkennen in de echte top van Nederland. De tweede keus dus eigenlijk. René Heijne, Han Gootzen en de broers Ron en Jaap van Spanje zullen in de Zwitserse hoofdetad moeten trachten om Nederland in de Europese middenmoot te h^jurlen. Een beed^^tid^m plaats in de middenmoot. Meer zal er zeker niet inzitten. De Oranjeploeg degradeerde twee jaar geleden in Duisburg van de eerste naar de tweede categorie en terugkeer in de Europese top Hjkt vooralsnog een utopie. Bert Schoofs gokt voorlopig op de dertiende of veertiende plaats. Zijn collega Gerard Bakker ziet voor zijn dames iets meer porspoctiovon. Steunend op de Europese topkiaeee van Bettine Vriesekoop is promotie naar de eerste groep voor de Nederlandse meisjes haalbaar. Individueel is de jeugdige Hazerswoudense de enige troef van het Nederlandse gezelschap. Zij kan ver komen. Van de overigen is elke ronde, die wordt overleefd, meegenomen. Heijne) ontmoeten in Bern de volgende landen: Oostenrijk, Griekenland, Turkije, Schotland, Ierland, België, Portugal, Malta en IJsland. De Nederlandse damesploeg (Bettine Vriesekoop, Sandra de Kruiff, Jolanda Noordam en Steflne van Gennip) komt achter de tafel tegen de volgende landen: Spanje, Finland, Schotland, Denemarken, Wales, Noorwegen, Malta en Guernsey. In het Individuele toernooi is Bettine Vriesekoop als vijfde geplaatst en heeft redelijk gunstig geloot. Als eerste komt zij de Zweedse Eva Strömvall tegen. Bij winst vervolgde de Ierse Walker en de Tsjechoslowaakse Sllhanova. Als deze aanloop tot de laatste zestien goed wordt genomen en de prognoses van de plaatsingscommissie uitkomen, Is de Zweedse Ann-Chrlstin Hellman de vierde tegenstandster van Vriesekoop, die vervolgens op de Hongaarse Judith Magos of de grote favoriet Jill Hammersley uit Engeland stuit. berecht werd? Zelfs de Sovjet-Unie kent immers geen wetten die door Sacharov geschonden zijn. We leven al ruim 62 jaar met onze wetten, en daar zijn wij altijd wel bij gevaren, zei Poljanov, gemakshalve even de jaren van de Sta- lin-terreur overslaand, die aan miljoe nen Russen het leven heeft gekost. Los van deze kritiek staat intussen dat wij enkele aardige kijkjes in de Sovjet-sportwereld kregen. Niet minder dan tien percent van de Russen beoe fent in georganiseerd verband sport! In Nederland is dat 25 percent. Maar de Russen betalen maar één gulden per jaar om hun sport te kunnen beoefenen, ook als het om zweefvliegen of parachu tespringen gaat. Daar staat weer tegen over dat een Marokkaanse gastarbei der, die in Nederland in de huishouding van een ziekenhuis werkt, in staat is zijn ene zoontje in een voetbalclub te laten spelen, zijn andere zoontje op judoles te doen en zijn dochtertje lessen in kunstrijden op de schaats te laten geven. Dat zagen we in een IKON-pro gramma dat ook die woensdagavond werd uitgezonden. De moeilijkheid is en blijft dat je steeds onvergelijkbare grootheden met elkaar vergelijkt, en dat die grootheden, als zij al eens op elkaar lijken, door de een toch weer anders gedefinieerd worden dan door de ander. landen in één groep en iedereen moet tegen iedereen spelen. Vooral voor jonge spelers levert dat nogal wat problemen op. Die knapen doen enorm veel ervaring en indrukken op. De verleiding is bovendien erg groot om bij andere wedstrijden te gaan staan kijken, terwijl de eigen ploeg op een andere tafel speelt. Het is moeilijk om je, als je niet speelt, te blijven concentreren in een hal waar misschien twaalf of dertien tafels staan”. Ik vond het trouwens ook een beetje, hoe zal ik het zeggen: verschuilerig, on nationalistisch, om steeds aan de Sov- jet-autoriteiten te vragen wat ze van de oproep van Carter vonden om de Spelen te boycotten, alsof wij zelf niet kunnen bogen op een minister-president die of ficieel en luid en duidelijk te kennen heeft gegeven dat hij hoopt dat Neder land geen atleten naar Moskou zal zen den. De vraag: wat vind je van de wens van de Nederlandse premier om geen ploeg naar Moskou te zenden, was moei- lijker met een dooddoener te beant woorden geweest, omdat Nederland niet in Vietnam heeft gevochten, en omdat er bij ons geen presidentsverkie zingen in het zicht zijn. Er was gekozen voor een vorm waarin de Russen hun eigen zegje mochten wer die de „ins and outs” van de kwes ties die in zo’n programma onvermijde lijk ter sprake moesten komen gekend had, zou de heer Popov nu attent heb ben kunnen maken op de regel in het statuut van de Olympische Spelen, dat het woord: de Sovjet-Russen. Autoritei- landen die in oorlog zijn geen Olympi- ten en sportlieden mochten zeggen wat ze van Carters boycot vonden, of ze van mening waren dat sport en politiek wel of niet iets met elkaar te maken had den, of Afghanistan en Sacharov een belemmering vormden voor het door gaan van de Spelen, en of sport de contacten tussen de volkeren al dan niet bevordert. Ze vonden van wel, dat laatste. Sport verstevigt de contacten, politiek verwij dert de landen van elkaar. Dan is het dus maar het beste om geen buurland met tanks en soldaten binnen te vallen, zou je zeggen, maar nee, dat had er niets mee te maken, zei minister Popov, lid van het Olympisch Comité van de Sovjet-Unie: een verstrengeling overi gens van politieke en sportieve functies die in strijd is met de these dat sport en politiek gescheiden dienen te blijven, nog afgezien van het feit dat het een regel is dat geen regeringsfunctionaris sen in de nationale Olympische comités zitten. Afghanistan, zei Popov, had niets met de Spelen te maken. Hier, en ook elders, wreekte zich de opzet van bet programma. Een intervie- ties geweest tegen die oorlog in Viet nam en het Amerikaanse aandeel daar in („Johnson moordenaar!”, niet waar?), maar van soortgelijke demon straties tegen de Russische inval in Afghanistan is in de Oostbloklanden niet veel te merken. Onze gezamenlijke medeplichtigheid aan de oorlog in Viet nam is daardoor kleiner dan jullie ge zamenlijke medeplichtigheid aan de oorlog in Afghanistan! Maar ja, zo’n interviewer was het nu eenmaal niet. Oorspronkelijk zou Alexander Münninghoff meegegaan zijn als tolk-vertaler-interviewer van de NOS, maar ook zijn vijftiende aan vraag van een visum voor de Sovjet- Unie werd (om dezelfde duistere rede nen als de veertien voorafgaande ke ren) afgewezen. Zijn accreditatie als tolk van het Nederlands Olympisch Co mité is nu echter aanvaard, zodat het er naar uitziet dat hij dan toch nog eens een keer het land zal kunnen zien, goede tegenstand ontbreekt. Schoofs: „Daarnaast speelt natuurlijk het probleem van studie of werk. In Nederland is te weinig soepelheid voor sportlieden. Een behoorlijke maatschappelijke begeleiding is slechts voor een enkeling weggelegd. Degenen, die studeren, kunnen een keer een examen laten schieten, maar de tweede keer kan dat niet meer. Voor degenen, die werken liggen de zaken nog veel moeilijker. René Heijne staat voor de klas en kon het trainingskamp niet geheel meemaken, omdat hij beslist aanwezig moest zijn bij de schoolonderzoeken. Zijn trainingsarbeid is dan ook nauwelijks voldoende. Als je Concentratie stond dan ook hoog op het programma tijdens de voorbereiding in Hazerswoude. Het was overigens de eerste keer dat de tafeltennistop zich daar prepareerde. In het verleden werd altijd uitgeweken naar Papendal, maar dat was men vergeten te bespreken. Spijt heeft Bert Schoofs daarvan echter niet. „Ik kende deze mogelijkheid helemaal niet, maar ik moet zeggen dat het ideaal is. Het is hier enorm rustig en we zitten vlak bij de zaal van Avanti, waar we volop kunnen trainen. Vooral de rust vind ik erg belangrijk. Die heb je op Papendal niet. Daar zitten meestal nog andere ploegen en tijdens de trainingen heb je altijd wel toeschouwers”. In Hazerswoude hebben de bondscoaches Gerard Bakker en Bert Schoofs een klein stukje van hun ideaal gevonden. Beiden zijn van mening, dat Nederland alleen op de internationale lijst kan klimmen, wanneer de selecties vaker bij elkaar komen. Het trainingskamp van vorige week was eigenlijk de eerste keer dit seizoen. Verder waren er alleen wat nationale trainingen van één dag. Veel te weinig, volgens beide coaches. Bakker verkeert in de gelukkige omstandigheid, dat zijn ploeg is samengesteld uit leden van het Leidse Scylla en Avanti uit Hazerswoude, plaatsen^ die vlak bij elkaar liggen. Daardoor vormt het samenbrengen voor trainingen niet zo’n probleem. Binnen de groep van Bert Schoofs ligt de zaak anders. De gebroeders Van Spanje komen uit Amersfoort, andere spelers houden zich op vele kilometers op. Anne Vlieg bijvoorbeeld, die voor het EK afviel, omdat hij overspannen is, woont in Groningen en kan slechts een enkele keer naar het westen komen om te trainen. Binnen de eigen verenigingen is trainen op niveau ook nauwelijks mogelijk, omdat een paar jaar acntereen een uur oi vier per dag kunnen trainen, maar dat is bijna niet haalbaar. Bettine Vriesekoop heeft dat een paar jaar gedaan en met succes”. Bij de heren leek Vriesekoop een volgeling te krijgen in de persoon van clubgenoot Ronald Rijsdorp. Als 15-jarige ging deze keihard trainen en leek rijp voor de top. Twee jaar later was het echter afgelopen. Rijsdorp koos voor studie en liet het tafeltennis voor wat het was. Schoofs: „Je moet sport natuurlijk wel leuk blijven vinden. Als dat niet meer het geval is kun je er net zo goed mee stoppen. Ronald Rijsdorp speelde zowel bij de jeugd als bij de senioren internationaal en dat bleek een te grote belasting. Logisch, want zodra je internationaal speelt moetje steeds op je tenen lopen. Voortdurend in topvorm zijn. Voor Bettine Vriesekoop loopt het seizoen van oktober tot oktober. Rust is er niet meer bij”. Voor de rest van de Nederlandse top is er nog wel wat rust. Noodgedwongen of door een bewuste keuze wordt er eigenlijk te weinig getraind. Op toernooien als het EK blijkt iedere keer weer, hoeveel te weinig. WIDat betekende dat er vaak voor dag en dauw werd opgestaan en i middels wat loopwerk aan de conditie werd geschaafd om vervolgens doen zonder tegengesproken te worden, waarna een drietal Nederlanders (dr. Martin van den Heuvel, kenner van de Sovjet-sport, ondervraagd door Alexander Münninghoff en Theo Reits- ma) over een aantal aspecten van de Sovjet-sport en de Spelen in Moskou nakaartten. Zij praatten echter in het blinde weg, want zij hadden de inhoud van de Russische gesprekken tevoren niet gezien. Het werd dan ook een soort correspondentie blindschaak, waarin driftig langs elkaar heen werd gepraat. De USSR-Hiltermann zei bijvoorbeeld, dat in het Westen nu wel werd ingezien dat de zaak van die mensenrechten door de Sovjet-Unie, die de culturele en sportcontacten immers juist wil bevor deren, niet geschonden worden, en dat er daarom steeds minder over de men senrechten in het Westen wordt gespro ken. Dat lijkt me geen juiste taxering van de feiten. Er wordt weliswaar meer over Afghanistan gesproken dan over Sacharov en de mensenrechten, maar naarmate er meer andersdenkende Rus sen worden opgepakt en gevangengezet, wordt er ook meer over de mensenrech ten geschreven in het Westen. Een goede interviewer had trouwens ook de op merking van Nikolaj Poljanov dat Sa charov een onruststoker was die de Sov- jet-wetten schond, gepareerd met de vraag welke wetten hij dan had ge schonden, en zo ja, waarom hij dan niet In, Voor tafeltennistop moet j e baan opgeven Bettine Vriesekoop Han Gootzen werkelijk de top wilt halen, moetje BK - )el Ha ite ijk

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 35