5 o POLITIE MOEST OPTREDEN TEGEN PSEUDO-AGENTEN Eierhandel mag Marokkaan niet in dienst nemen D (burgerlijke stond Nautamix bedenkt werk voor mengmachines gevonden voorwerpen Damiate Pers G vi bedrijfsportret hoven- berichten Laatste i nieuws over de originele Kroningsdukaten IJmuider Courant O] CFIIZ i ■MBH zy ZATERDAG 5 APRIL 1980 Nil stel dat er geen krant w as Informatiemiddag voor WAO’ers en AAW’ers Talenkennis Protestantse Begrafenisvereniging Zekerheid? Dan nu bestellen. Bestellingen nog mogelijk Attentie: van de Gouden Kroningsdukaten is de limiet vrijwel bereikt J; 'W IJMOND Brii KT r' N HAARLEM. Ingenieuze fa- brieksinstallaties waarin meng machines het „kloppend” hart vormen, zijn voor Nautamix het belangrijkste exportprodukt ge worden. Toevoeging van kennis en ervaring aan conventionele machines blijkt ze een meer waarde te geven, die op een we reldmarkt met felle concurrentie van doorslaggevende betekenis kan zijn. Het principe van de konische menger, voorzien van een langs de schuine wand draai ende schroef, werd uitgevonden door J.E. Nauta die in 1923 dit Haarlemse bedrijf stichtte. Het unieke apparaat kreeg zoveel be kendheid, dat over de hele we reld de soortnaam „nautamen ger” wordt gebruikt, ook als de machine in andere, concurreren de, fabriek wordt gemaakt. I Mi 1 winstgevend exportartikel door Cor Boos (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) Q DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 Kennis en ervaring blijkt Leverbaar zowel glad als gedisseld in de afmetingen 120 breed, 195 hoog, 42 diep. De bovenkant verspringt iets naar achteren Dit ambachtelijk gemaakte buffet van massief eikehout is niet alleen praktisch (veel bergruimte) maar het is ook een sieraad voor elk interieur. dan wist U niet hoe U Uw artikelen aan moest bieden IJMUIDEN. Vrijdag 11 april organi seert het Algemeen WAO Project Velsen een informatiemiddag in buurtcentrum Zeewijk aan de Dennekoplaan 289 te IJ- muiden. Er worden onder meer inlichtingen ver strekt over uitkeringen, de werkzaamhe den van het GAK, en de bedrijfsverenigin- Moerdijk, Velsen-Noord, W. E. Kames en P. K. Sjoukens, IJmuiden, J. Kögeler en J. J. R. Bierens, IJmuiden. gen, en de taak en funktie van de Gemeen telijke Sociale Dienst. Voor verdere informatie kan men zich in verbinding stellen met secretaris J. Sluyter, Schiplaan 376 te IJmuiden, tele foon 14589. Ook is er gelegenheid voor het stellen van vragen. Deze voorlichtingsmiddag begint om twee uur en is voor alle belangstellende WAO’ers en AWW’ers toegankelijk. dat de actie plaatsvond in de openbare aankomsthal maar toch lag het in de be doeling de actie te beëindigen en te infor meren naar de herkomst van uniformen, aldus De Ruiter. Een telefonische instruc tie aan de dienstdoende (echte) agenten is echter verkeerd uitgelegd. De bewindsman maakt er melding van dat nu wordt geprobeerd de indentiteit van de actievoerders te achterhalen, dit om te kunnen uitzoeken waar de gebuikte uniformen vandaan kwamen. Het resul taat van dat onderzoek bepaalt óf er disci plinair dan wel strafrechtelijk gehandeld moet worden. Wai de sti die d ment bouw onder stake] ruime na on bebot de gr Oude Groenmarkt 10, Haarlem (achter de Grote Kerk) Telefoon 023 3246 73 BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning IJIV Schoi de vc diplo VELSEN GEBOREN: J. E. vn Vliet-Timmer, z„ IJmuiden, M. van Veen-Van den Bos, z„ IJmuiden, S. E. Commandeur-Vrolijk, z„ IJmuiden, J. G. W. Zandwijk-Avé, z„ IJmuiden, H. A. Wij- nen-Hindriks, z„ IJmuiden, E. M. Groe- nendaal-Van Reinigen, z„ IJmuiden, A. de Reus-Rozijn, d., IJmuiden, W. M. G. Perez- Trimmers, z, IJmuiden, C. Alhan-Alcoava, d., IJmuiden. HUWELIJKEN: P. M. van der Maat en G. C. H. Radema- kers, IJmuiden, L. Ras en E. Langbroek, IJmuiden, Z. J. van der Weer en D. G. D. OFIR EXPORT Backershagen 89 IJIV yerra Jongl seme name hand tweei De den, 1 Weidt IJM werd tarbot kisten kisten divers Prij 24.83- middt 18.10- 19.46- Per kabel 152; vier 1 vis vi 132-91 wijtir 206-11 poonl Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 9Ó 53 In het Haarlemse bedrijf werken meer dan zestig mensen, in het produktiebe- drijf in Assen bijna vijftig en bij de vestigingen in Engeland en Duitsland zeven. In veel andere landen zijn agenten aangesteld. Aan nazorg besteedt Nauta mix grote aandacht, ook om aan de weet te komen welke wensen de produktiebe- drijven hebben. Vanuit Haarlem reizen servicemonteurs de hele wereld rond. Het zijn schapen met vijf poten, want behalve een technische opleiding, moe ten zij ook een talenknobbel hebben. Schoenmaker neemt geen mensen aan die niet met Frans en Spaans overweg mengers en levert alles wat het mogelijk maakt dit werk uit te voeren. Bij het Haarlemse bedrijf is iedereen de laatste jaren bijzonder geheimzinnig geworden met de gegevens van de zeer kostbare technologische ontwikkelingen. Momenteel wordt overwogen de micro- elektronica toe te passen in meng-, droog-, filter- en verwarmingsprocessen. Schoenmaker wil er een overheidskre- diet voor aanvragen. „We werken ook wel samen met de Technische Hoge school, maar het probleem is daar dat je BeBeel eerlijk in eiken handgemaakte boerenmeubelen Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.3Ö-19.00uur .11.30-12.30 uur Begrafenissen, Crematies en Transporten Aanspr.: J. MEYER, Fazantenlaan 3 IJmuiden (Oost) - Telefoon 14576 verd worden. Directeur Hans Schoen maker is er blij mee, want de opdrach ten komen niet meer vanzelf binnen. Door de hoge loonkosten zijn Neder landse kapitaalgoederen duur en losse apparaten verkopen wordt daarom steeds moeilijker. Landen als India en Brazilië ontwikkelen zich bijvoorbeeld zo snel dat ze binnenkort ook in staat zijn dergelijke machines te maken. En, goedkoop, want de uurlonen zijn er nog circa twee gulden. De Nederlandse bedrijven zullen daarom méér moeten bieden. Complete fabrie ken of moderne procesinstallaties bij voorbeeld. Schoenmaker is die weg al lang ingeslagen en heeft zich bovendien, ten gunste van de arbeidsplaatsen in ons 1082 GS Amsterdam de zeer hoge mengnauwkeurigheid en onbeperkte toepassingsmogelijkheden een goed produkt. We kunnen het alle maal”, aldus Schoenmaker, „maar mo menteel is geld het grote probleem. De loonsom wordt bijvoorbeeld steeds gro ter. Als ondernemer mag je dat natuur lijk niet zeggen, maar in machines inves teren is vaak veel goedkoper dan perso neel aantrekken”. De F. Vo Pletti Morlt Over Stieg R. A Velse L. R< Stijn, sterd Heen C. Bi M. Velse De prijs van een Zilveren Kro- ningsdukaat bedraagt f 195, en van een Gouden Kronings- dukaat f 9$5,Inch cassette, genummerd Certificaat van Echtheid en 18% BTW. Gega randeerd, gecontroleerd en ge registreerd. Na ontvangst van VELSEN. In de week van 28 maart tot 3 april werden de volgende'voorwerpen gevonden. Cassetterecorder 2 luidspre kers, wollen sjaal (lila), auto en huissleu tel, gouden sterrenbeeld, gouden hanger „Corrie”, autosleutels, zwart etui met 8 sleutels, portemonn. inh. klein geld, bruin geruite pet, bruin etui inh. pennen etc., autosleutels BMW, bos sleutels wo.o. au tosleutels, hanger met 4 sleutels, 1 huis sleutel, Mercedes-wieldop, bril', 2 wandel stokken, roodstaart papegaai, ring met 4 sleutels en muskatonhaak en anker, bruin kinderwagenzeiltje, konijn. Afhalen gevonden voorwerpen iedere dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur uitgezonderd goede vrijdag. Inlichtingen dagelijks aan het hoofdbureau van politie alhier. Kijkdag fietsen elke zaterdag van 11.00 tot 12.00 uur. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De firma Enthoven BV te Zwaanshoek kan de Marokaan Aynane niet opnieuw in dienst nemen. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft namelijk bepaald dat de minister van so ciale zaken terecht een arbeidsvergun ning voor de illegale ex-werknemer heeft geweigerd. Het bedrijf besloot een jaar geleden die weigering niet te accepteren en bij de Raad van State in beroep te gaan. Zes weken terug echter ontbrak Enthoven op de zitting in Den Haag waar de raad zich over het bezwaarschrift boog. Directeur Mijer weet die afwezigheid aan een administratieve fout binnen het bedrijf. Hij stelde toen de Marokkaan nog steeds graag in dienst te willen nemen. In het verleden had Aynane al een jaar of vijf bij Enthoven gewerkt, zij het zonder verblijfsvergunning. Vermoedelijk heeft hij zich destijds niet gemeld toen het mo- geljjk was „gewit” te worden, dat wil zeggen het verblijf legaal te maken. Ayna ne is een paar jaar terug het land uitgezet maar verblijft inmiddels opnieuw in Zuid- Kennemerland, even illegaal als voor heen. OVERLEDEN: S. A. P. M. van Kordelaar, 2 weken oud, IJmuiden, A. M. Pijnacker, 59 j., w.v. H. J. Bijster, IJmuiden, N. de Bruin, 66 j., w.v. N. Van der Kruk, Scheveningen, Y. Ypma, 81 j„ w.v. S. Vellinga, IJmuiden, J. de Vries, 66 jr. e.v. N. Oosten, Santpoort, J. J. Hoogesteger, 78 j„ e.v. M. E. Jonathans, Heemskerk, H. Borst, 49 j., e.v. M. C. J. de Wolf, Driehuis, G. Storm, 67 j„ e.v. F. van Nierop, Driehuis. (van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie op Schiphol had moeten optreden tegen twee mannen en twee vrouwen die zich op 10 januari in de aankomsthal van de luchthaven voordeden als politieagenten. Dat is de opvatting van minister De Ruiter van justitie, neergelegd in antwoord op vragen van het Eerste-Kamerlid W. F. de Gaay Fortman. Het viertal stelde destijds vragen aan Amerikaanse passagiers omtrent hun sexuele geaardheid. Daarna legden de pseudo-agenten uit dat het ging om een actie gericht was tegen de houding van de Amerikaanse overheid tegenover homofiele buitenlanders die de VS willen bezoeken. De minister stelt in zijn antwoorden aan De Gaay senior de actie te beschouwen als een incidenteel geval. Hij herinnert eraan dat het optreden gezien moet worden in het kader van de verontwaardiging waar van ook de Nederlandse regering in deze heeft blijk gegeven. Niettemin noemt de minister van justitie het gebruik van poli- tie-uniformen onjuist. Daardoor kreeg het optreden in zijn ogen ten onrechte de schijn van legitimiteit. Dat de luchthavenpolitie niet in actie kwam bèrust op een misverstand dat de leiding betreurt. Wesliwaar waren geen veiligheidsvoorschriften in het geding om land, terughoudend opgesteld bij het ver lenen van licenties aan die landen. „Als regeringen daar ingrijpen, bestaat zelfs het gevaar dat de licentiehouders onze directe concurrenten worden”. Dure pa tenten blijken trouwens ook geen be scherming te bieden, want volgens Schoenmaker worden met name in de Oostbloklanden de mengers nagebouwd. Dat Nautamix toch naar al die landen exporteert komt door de meegeleverde kennis en ervaring waarover de indu strieën daar nog niet beschikken. Ofwel Nautamix ontwikkelt processen voor de al begint met ze tachtig procent te vertel len. Bovendien willen die lui altijd alles publiceren en dat kunnen wij juist niet hebben”. Nautamix is zo voorzichtig, dat zelfs potentiële klanten pas in het proef bedrijf of de research-afdeling worden toegelaten nadat een „letter of intent” is getekend. Hierin verklaren zij dat als ze een machine kopen dat bij dit bedrijf doen. Zover zijn we al in Nederland om de werkgelegenheid te beschermen. De Nautamenger kan in vrijwel alle indu strieën toegepast worden, voor voedsel bereiding, geneesmiddelen en andere chemische processen. Te verwerken zijn droge stoffen, pasta’s, vloeistoffen, emul sies enzovoort. De mengketels zijn gele verd met volumes van vijftig tot 67.000 liter. Op grote schaal wordt deelgenomen aan vakbeurzen in de hele wereld en daar wordt helaas geen subsidie voor gegeven, aldus Schoenmaker. „Neder land wil de export bevorderen, maar bij wat bijvoorbeeld de ambassades voor je doen zet ik zo mijn vraagtekens. Geza menlijke deelnemingen aan internatio nale tentoonstellingen wijst hij af omdat de exposanten toch allemaal voor het eigen bedrijf het meeste doen, aan zich zelf denken. „Trouwens, wij merken ook steeds meer dat landen toch het liefst produkten van eigen bodem kopen. Daarom willen wij wel hoogwaardige technologie exporteren, maar er niet al les over vertellen. De know how die we in tientallen jaren met vallen en opstaan hebben verzameld houden we voor ons zelf. Waarom een menginstallatie die het in ons klimaat goed doet in zuid-Amerika problemen geeft, welke specifieke eisen alle produkten stellen en wat de afwij kende veiligheidsvoorschriften in alle landen zijn, dat weten wij bijvoorbeeld nu allemaal”. Een positieve ontwikkeling is dat de gunstige eigenschappen die de mengmachines altijd al hadden nu goede verkoopargumenten zijn: zoals laag energieverbruik, weinig onderhoud, te rugwinning van oplosmiddelen en een gesloten systeem waardoor geen milieu vervuiling optreedt. Gecombineerd met Proefopstelling van twee menginstallaties bij Nautamix in de Waarderpolder. Met behulp hiervan kunnen allerlei nieuwe processen ontwikkeld worden. kunnen, want vooral Spaans is onmis baar voor contacten met Zuid-Amerika. Dat scholen steeds minder aandacht aan talen besteden vindt hij daarom geen beste ontwikkeling. Nautamix heeft permanent nieuwe mensen nodig, maar er is vrijwel niet aan te komen, of ze blijken onbetaalbaar. Ondanks de grote afzet in het buitenland, blijft de thuismarkt zeer belangrijk voor Nautamix, omdat dicht bij huis de con tacten eenvoudiger zijn. In het Midden oosten ziet Schoenmaker nog niets, aan gezien daar niet eens een basisindustrie is en men nog niet toe is aan hoogwaardi ge produkten. „Niemand weet daar ook iets”. Opmerkelijk is dat in veel landen ge dacht wordt dat Haarlem in Duitsland ligt, waar zoals bekend exportkredieten verleend worden. Nog gecompliceerder wordt het als men weet dat bijna alle agenten van Nautamix in de Verenigde Staten Duitsers zijn. Nederland wil de bedrijven wel een duwtje in de rug ge ven, maar volgens Schoenmaker duurt het allemaal veel te lang. De fabriek in Assen is uitgebreid en wordt op 2- mei officieel geopend. In Haarlem bestaan ook wensen, maar het is financieel ge opend. In Haarlem bestaan ook wensen, maar het is financieel haast onmogelijk geworden volgens de directeur want „De kosten hier in Nederland maken je hele maal dood”. De drie 1 den i van 1 Daarl spele Oostt die i opval zich gets” van een t de d verbe Bakk ren e door gesla; ■het op oi Brem perce van i Het c met gemi< om z: Het i (169.2 VEI word< wonir laan, de af derlai „eerst het ja bezit „Een projei inder mr. sticht 100% Zuiver Zilveren Kroningsdukaat. Gehalte: 100% Zuiver 999 Fijn Zilver, 0 36 mm. j De vraag houdt nog steeds aan. Geen wonder. Ook uit het bui- tenland blijkt grote belangstel- ling. De eigenschappen zijn dan ook uniek: naast een uit- muntende ‘hardheid’ worden ze als enige ter wereld vervaar- digd van 24 karaats 999.9 fijn Goud of 100% Zuiver 999 fijn Zilver. Dus zonder enige legering! Nautamix is voor bijna negentig pro cent afhankelijk van export en kwam onlangs in het nieuws door een order uit Hongarije van 1,4 miljoen. Aan een grote pharmaceutische industrie moe ten drie vacuüm-drooginstallaties gele- principe van de vacuümdroger voor Hongarije. In de konische mengketel (links) worden medicijnen gedroogd en gemengd, daarboven een filtersysteem en de installatie waarin oplosmiddelen teruggewonnen worden. Het proces gebeurt in een gesloten systeem en is daarom milieuvriendelijk. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse-nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 Er worden 5.000 Gouden en 25.000 Zilveren Kroningsdu- katen geslagen en daarna wor- den de stempels onder notarieel toezicht vernietigd. Waarborg voor een exclusief bezit. Giro: 4424023 ABN-Bank: 54.01.29.283 t.g.v.Ofir Amsterdam Telefoon van 9 tot 6 uur: 020-44.16.91/46.28.40 Donderdag aangekomen: Boekanier, Great Yarmouth; Czestochowa, Kribi; Fridel, Rochester, IJmuiden; Transnes, Solvesborg; Velsen; Vera Rambold, Gev- le, Zaandam; Cairnleader, Tonnay, IJ muiden; Moler Venture, Great Yarmouth; Satumus, Dusavik, IJmuiden; West Osprey, Cont. Plat, Velsen; Astrid Bres, Hamburg; Hartebeest, Cont. Plat, Velsen; Marie Th, Londen, IJmuiden; Kortezubi, Caen, IJmuiden; Folium Supplier, Skogn; Smal Agt, Noordzee, IJmuiden; Ben- theim, Rotterdam; Buckeye, Le Havre; Korsnes, Aaheim; IJmuiden; Sota Alejan dro, St. Malo. Donderdag vertrokken: Lone Diana, Hamburg; Nordstar, Esperras; Barbara, Oxeloesund, IJmuiden;Evgeniy Onufriev, Bremen; Springbuck, Cont. Plat, Velsen; Amor, Antwerpen, IJmuiden; Claus Jur gens, Kolding, IJmuiden; Tevla, Cork, Ba varia, Antwerpen; Talsy, Oporto; Karin, Andersk; Jose Esquivel, Corrvindo; Mo sel, Cardiff; Hartebeest, Cont. Plat, Vel sen; Istra, Bremen; Irenes Magic, Le Ha vre; Susanne Tholstrup, Oostende, IJmui den; West Eagle, Cont. Plat, Velsen; Smit Lloyd 16, Cont. Plat, Velsen; Transness, Noordzee, Velsen; Inka Dede, Pasages; Fredel, Rochester, IJmuiden; Kirsten UD, Styge; Terra, Tanager, IJmuiden; Vera Rambold, Noordzee, Zaandam; Boeke- nier, Monnickendam, IJmuiden; Jeving- ton, Rotterdam; Ketty Danielsen, Aarhus; Marie TH, Odense, IJmuiden. Vrijdag aangekomen: Gabrovo, Heys- ham, IJmuiden; Pebane, Rotterdam; Uni on, Melbourne, Gothenburg; Antartica, Par. Vrijdag vertrokken: Arapaho, Hemden- roads; Marshal Rokossovskiy, IJmuiden. i Uw bedrag per giro, bank of aangetekende brief worden de Kroningsdukaten U binnen 6 weken aangetekend toegezon- den. MB X. I J

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4