HAARLEM MIST FUT VOOR EINDSPRINT I NAC hard op weg naar prolongatie 4 I PC sr 1 J 1 A DINSDAG 8 APRIL 1980 (Van onze sportredactie) ?1- 1' Blunder sportief „Desnoods schoppen” Plichtmatig Blindelings HAARLEM. Zelfs het vooruitzicht op een extra premie, door het bestuur toegezegd als het eredivisieschap wordt geprolongeerd, lijkt de spelers van Haarlem maar moeilijk te kunnen motiveren. De fut is er vijf wedstrijden voor het einde van de competitie helemaal uit. Terwijl de meeste ploegen in de staartgroep (NAC, NEC, Sparta, Vitesse) al enkele weken geleden een flink slotoffensief hebben ingezet om het vege lijf te redden, lijkt het wel of Haarlem zich al heeft neergelegd bij de degradatie. Het toch ook bepaald niet imponerende Feyenoord behoefde gistermiddag dan ook niet tot het uiterste te gaan om de equipe van Barry Hughes te laten capituleren: 0-2. l! Simpel oplossen 11 Balletdanser 1 Leo Beenhakker Birtles en Francis grootste probleem SPORTEF (Van onze sportredactie) rust), Krol en Hendriks (eigen doel) de Teleurgesteld verlaten Nottingham-spelers Bowyer, Burns en Francis (van links naar rechts) het veld van Aston Villa, waar zij een 3-2 ■I IHUl GOVERT WISSE 1 a de arbiter deed hij dat een r'f Petursson overigens viel gistermiddag zowel in positieve als in negatieve zin op. Hij was het die het gretiger spelende Feyenoord verdiend op 1-0 zette. Nadat de Rotterdamse ploeg in de 14e minuut al dichtbij een doelpunt was geweest, toen Stafleu op de binnenkant van de paal schoot, kopte Petursson Feyenoord in de 29e minuut naar een voorsprong. De IJs lander blunderde echter afschuwelijk in de 85e minuut, toen hij met drie teamge noten om hem heen en geen enkele tegen stander in de buurt oog in oog kwam met Rob Boersma. Petursson draaide om de Haarlem-doelman heen en schoot de bal vervolgens hoog over. Aanvoerder Huyg: „Maar dat helpt na tuurlijk niet als vier, vijf anderen het af laten weten. Ik snap niet waarom wij zo mat speelden”. En voegt doelman Rob Boersma daaraan toe: „Het enige wat je in zo’n wedstrijd moet doen, is keihard werken. Agressief spelen, desnoods alleen maar schoppen. Dat is nu eenmaal degra- datievoetbal”. En stelt Barry Hughes: „Een speler als Ruud Gullit is een erg goede voetballer. Maar hij is pas zeven tien en heeft deze situatie nog nooit mee gemaakt. Gullit is doodsbenauwd een fout te maken. Daarom heeft hij me vori ge week ook gevraagd of hij niet hoefde te spelen tegen Feyenoord, want hij zag het helemaal niet zitten”. Na die kortstondige opleving zakte Haarlem weer in en speelde de wedstrijd plichtmatig uit. Barry Hughes berustend: „Het is een mentale kwestie. Er zaten een paar spelers gewoon vast, waardoor de organisatie van begin af aan niet klopte”. Als spion tijdens de ontmoeting Not tingham Forest-Manchester United af gelopen woensdag, was Beenhakker prestatie, die eerder in de uitwedstrijd was geleverd (3-0) had mogen kopiëren, trok trainer Leo Beenhakker de conclu sie dat „was bewezen dat Ajax, als het erop aankomt, nog wel degelijk een wedstrijd kan maken en goed kan voet ballen”. In dat eerste bedrijf maakte Wijnberg echter duidelijk dat hij niet het juiste alternatief is voor Meutstege, die zelf de laatste tijd nogal eens te veel moeite heeft om voldoende te scoren. vooral de samenwerking tussen de bei de spitsen Gary Birtles en Trevor Fan cis opgevallen. „Het grootste probleem zal worden om die twee uit elkaar te houden. Zij voelen elkaar blindelings aan en schuiven met zijn tweeën naar links en naar rechts. We zullen moeten proberen om die samenwerking te ver breken en de aanvoer van achteruit te blokkeren”. Clough doelde onder meer op de inzet in eigen doel van centraal verdediger Larry Lloyd. Voor Nottingham Forest scoorde Garry Birtles en Ian Bowyer. Manager Brian Clough, die zijn ploeg voor de vierde maal in successie in een uitwedstrijd voor de competitie zag verliezen, merkte na afloop op: „Wij hebben drie sof-goals tegen gehad. Het is verschikkelijk om zo te moeten ver liezen.” In een rapport van Gordon zal zeker ook vermeld staan dat Ling letterlijk en figuurlijk weer terug is van weggeweest. Hij zorgde, in een team dat na een „ver helderend” groepsgesprek vorige week met veel inzet speelde, in ieder geval voor een positieve bijdrage. Ling was echter de eerste om zijn prestatie te AMSTERDAM. NEC heeft Ajax tijdens de voorbereiding op het Europa- Cupduel van morgenavond tegen Not tingham Forest onbewust een psycholo gische behandeling gegeven. Door zich zaterdagavond vooral na rust zwak te manifesteren, gaven de Nijmegenaren hun tegenstanders, die een week eerder nog waren afgegaan bij PEC, de illusie dat zij in Engeland niet bij voorbaat kansloos hoeven te zijn. Nadat Ajax, dank zij doelpunten van Lerby (voor (Van onze sportredactie) NOTTINGHAM. Nottingham Fo rest, dat morgenavond de tegenstander is van Ajax, moet dit seizoen opnieuw de Europa Cup voor landskampioenen winnen om zich volgend seizoen weer te verzekeren van Europees voetbal. Als gevolg van de nederlaag die de Engel- sen afgelopen zaterdag leden bij Aston Villa (3-2), heeft Forest namelijk nog slechts een theoretische kans om zich via de competitie te plaatsen voor het UEFA-Cupvoetbal. Haarlem lijkt te zeer aangeslagen door het uitblijven van eigen successen en de wetenschap dat de eerste divisie met de week dichterbij komt, om een kwalitatief betere ploeg als Feyenoord redelijk partij te geven. Zelfs de „geestelijke” warming- up bij Barry Hughes thuis, waar de spe lers in moeilijke tijden plegen samen te komen, hielp gisteren niet. Alleen oudere spelers en experts op het gebied van de- gradatievoetbal als Abe van den Ban en Pieter Huyg begrepen hoe Haarlem dien de te spelen. In tegenstelling tot hun ang stig voetballende collega’s bleven zij wèl negentig minuten lang jagen, storen en diepgaan. I De equipe van Hughes is slechts tien minuten de meerdere geweest van Feyen oord, en wel in de periode nadat Kleton en Gullit in het veld waren gekomen voor respectievelijk Kramer en Haar. Pieter Huyg schoof toen op naar het middenveld. De aanvoerder van Haarlem penetreerde enkele malen diep in de Feyenoord-verde- diging, maar de onzekere doelman Joop Hiele bleef de situatie soms met moeite steeds meester. Hiele had overigens voor rust al het geluk aan zijn zijde, toen Abe van den Ban de bal op de lat schoot. Het probleem in de voorhoede lijkt simpel opgelost te kunnen worden. Woensdagavond kan Ajax immers weer beschikken over middenvelder Dick Schoenaker, zodat Arnesen ten koste van Tahamata kan opschuiven naar de punt van de aanval. In verdedigend opzicht is een dergelijke zet niet moge lijk. In ieder geval niet op de vleugels. Tegen NEC had Beenhakker de voor keur gegeven aan Wijnberg boven Meut stege als rechtervleugelverdediger. „Vorige week deed Wijnberg het goed tegen PEC, dus ik zag geen reden om hem ernaast te zetten nu Meutstege weer fit was. Dat ik in de rust toch gewisseld heb, komt omdat Wijnberg in de eerste helft een spiertje had ver rekt”. Z A "’•W*. WS nederlaag leden. Door het verlies op zaterdag is de Europa Cup 1 houder zo goed als zeker uitgeschakeld voor een plaats in de UEFA-Cup strijd van volgend seizoen. Een dergelijk advies zal veldtrainer Jimmy Gordon zijn chef waarschijnlijk ook wel geven. Gordon was als verken ner bij Ajax-NEC in plaats van Brian Clough, die er toch maar de voorkeur aan had gegeven om zijn team met 3-2 te zien verliezen tegen Aston Villa. Been hakker: „Woensdag vertelde Clough dat hij ons zaterdag met zijn assistent Tay lor zou komen bekijken. Ik zei toen tegen hem dat hij bang was. Clough is echt zo’n vent die zich dat aantrekt en dan niet komt om zich niet te laten kennen. Ik vond het wel jammer, ik heb wel bewondering voor die man. Woens dag zei hij: kom er bij zitten; die wed strijd tegen jullie is voor ons toch een gebakken eitje. Die stijl spreekt me wel aan”. Tegenover die kleurenfoto stond ech ter een zwart-witopname, die aanleiding gaf tot heel wat minder optimisme. Het duel leerde namelijk ook dat linksbuiten Tahamata nog altijd niet de uitgang heeft gevonden in het doolhof waarin hij verzeild is geraakt, dat ook Jensen niet de marj is om strafschoppen te nemen (hij miste in de 60e minuut) en dat de verdediging in de beginfase uiterst onze ker te werk ging. «F m Hoewel zijn medespelers zich flink boos maakten, paste de misser van Petursson aardig in het beeld van de tweede helft. Feyenoord, dat drie minuten voor rust door Carto de Leeuw veilig afstand van Haarlem had genomen, beperkte zich na de pauze tot het consolideren van de 2-0- voorsprong. Moeilijk was dat geenszins, want Haarlem speelde te nerveus, te krachteloos. Liet Haarlem zich als een lammetje naar de slachtbank voeren, Feyenoord daarentegen wekte na weken van passivi teit eindelijk weer eens een wat actieve indruk. Niet vreemd, omdat trainer Jezek diverse jeugdige spelers (Bouwens, De Leeuw) moest opstellen bij afwezigheid van een groot aantal routiniers (onder anderen Van de Korput, Peters, Al bertsen). Carlo de Leeuw wilde zich graag bewij zen in de hoofdmacht van Feyenoord, maar hij zakte na een goed begin ver weg. Beter verging het Bouwens. De rechter spits, die dit seizoen enige tijd aan Excelsi or is uitgeleend geweest en onlangs af zwaaide uit militaire dienst, was een be langrijke schakel bij de totstandkoming van beide doelpunten, kopte in de 27e minuut tegen de paal en zag zijn goal in de 65e iriinuut afgekeurd worden door scheidsrechter Jan Keizer, omdat die als enige buitenspel had geconstateerd. Zijn grensrechter, die er beter kijk op had dan de eigenzinnige Volendammer, had niets onregelmatigs gezien toen Petur Peturs son Bouwens aanspeelde. Haarlem: Boersma, Masefiefd, Verkalk, Huyg, Van Leen; Haar (Gullit), George, Van den Ban, Balm, Böckling, Kramer (Kleton). Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Nielsen, Troost, Brard; Stafleu, Van Deinsen (Budding), Notten; Bouwens, Petursson, De Leeuw (Van der Steene). Manager Brian Clough koos voor die speelwijze in de uitwedstrijd vorige maand tegen Dynamo Berlin. Francis voelde zich niet langer in zijn element als „hangende” rechtsbuiten (in welke func tie hij vorig jaar de finale tegen Malmö besliste) en vroeg overplaatsing aan naar de punt van de aanval, schuin ach ter Birtles. Die rol had hij immers in het verleden ook bij Birmingham City ver vuld. Het gevolg was, dat Francis in Berlijn tweemaal scoorde en zich ook daarna veel krachtiger is gaan presente ren. De vraag is echter of Clough niet tijdelijk op de „oude” tactiek zal terug vallen, nu de vleugels van Ajax zo kwets baar en, zeker waar het Bove betreft, zo onervaren zijn. BREDA. Door de overwinning van 2-1 op mede-degradatiekandiaat PEC heeft NAC sedert lange tijd weer eens twee ploegen onder zich. De Bredase formatie lijkt opnieuw op weg het eredivisieschap voor weer een jaartje te prolongeren. Niet met oogstrelend voetbal, maar met een werklust die voor PEC zaterdagavond te veel was. Vandaar dat het eerder een spannend dan een fraai duel werd. Aan de andere vleugelverdediger, linksback Peter Boeve, begint Beenhak ker een steeds langere lofzang te wijden: „Hij gaat zich steeds beter ontwikkelen en steeds meer ondernemen”. In het Europea-Cuptreffen tegn Racing Club Strasbourg, waarin hij tweemaal aan de basis stond van een doelpunt, was die kwalificatie zonder meer van toepassing op Boeve. Tegen NEC leverde Boeve de ballen echter steeds braaf in bij aan voerder Krol. Aangezien ook Boeve tij dens hét intro van de wedstrijd tegen NEC, toen dè Nijmegenaren het bordje eenrichtingsverkeer nog durfden nege ren, een onzekere factor was, ligt het voor de hand dat Nottingham Forest zich meer dan de laatste weken het geval is geweest, zal concentreren op de vleu gels. Er deden zich de nodige incidenten voor, die aanleiding waren tot aanvechtbare beslissingen van arbiter Van der Laar. Eerst haalde hij de woede van heel NAC trainer Jos Jansen wilde zelfs de grensrechter te lijf gaan op de hals door een naar buitenspel riekend doelpunt van Klaas Drost van PEC goed te keuren. Tien minuten voor tijd werd de tegenstander erg boos toen Van der Laar de in het strafschopgebied slim struikelende Martin Vreysen een strafschop toekende. Een goedmakertje dat NAC in dank aanvaardde. Tussen al die bedrijven door had Van der Laar reeds zijn brevet van onvermogen afgegeven door te pas en te onpas gele kaarten uit te delen. Vijf maal trok hij die kaart. Voor Sprangers betekende het zijn derde kaart, waardoor NAC dat Siwek de Joore door schorsingen al miste, komende zondag tegen NEC drie basisspelers aan de kant zal moeten laten. Van goed voetbal was in het geladen stadion van NEC nauwelijks sprake. Het openingsdoelpunt van NAC paste dan ook in die sfeer. Nadat een verdediger van PEC de bal met de hand had beroerd, frommelde Edy de Schepper het leer achter de doellijn. Tien minuten na de hervatting zag verdediger Klaas Drost dat de Bredase verdediging oprukte om de buitenspelval open te zetten. Hij ging een een-twee aan en veroverde op die wijze een vrije veld. De PEC-speler Frandsen was op dat moment nog bezig aan zijn weg terug. Van der Laar bekommerde zich daar niet om en keurde de treffer die Drost maakte goed. Er kwam nog meer sensatie. Vanaf dat moment schaarde Van der Laar zich opvallend aan de zijde van NAC. Vreysen voelde dat uitstekend aan en viel regelmatig binnen de beruchte lijnen. In de ogen van de arbiter deed hij dat een kwartier voor tijd goed. Bertus Quaars faalde niet. Zonder bronchitis en met twee „gene- d zende” injecties, omdat hij nog altijd g last heeft van zijn lies, deed Ling tegen NEC één helft als puntspeler vergeefse pogingen om in beeld te komen. Toen 7* hij na rust van plaats wisselde met Bonsink, die veel meer te bieden heeft a dan Blanker en zelfs op dit moment hoger moet worden aangeslagen dan 3 Tahamata, was Ling plotseling weer de I smaakmakende balletdanser. Zijn op- val lends te actie bewaarde hij tot de 81e minuut. Ling goochelde de bal toen langs doelman Schellekens en legde de h bal vervolgens op het hoofd van Hen- B driks, die zo „vriendelijk” was in eigen j doel te koppen. Ling: „Wat mij betreft 9 speel ik woensdag ook. Als de trainer dat wil, doe ik dat”. JAN PREENEN i relativeren: „Ik kan nog niet goed draai- en, schieten en sprinten. Dat het van- H avond toch zo lekker ging, komt doordat g de tegenstander zo zwak was”, aldus Ling, die acht dagen met vakantie is geweest op de Canarische eilanden om bronchitis en blessures (achillespees en 5 lies) in te ruilen voor de nodige inspira- sa tie. „Na de winterstop ben ik steeds 3 maar aan het sukkelen geweest. Tegen Feyenoord, AZ en Strasbourg kon ik S nauwelijks een bal trappen. Ik heb toen gezegd dat ik een week rust wilde, omdat -2 Ajax anders toch niets aan me zou heb- K ben. Dinsdag ben ik teruggekomen. 8 Sindsdien heb ik rustig met de groep 1 meegetraind. In Spanje heb ik wat duur- K loopjês gedaan. Niet te lang. Conditie is jl voor mij niet het belangrijkste. Toen ik voor de Eruropa Cup tegen Lilleström g moest voetballen ging het erg goed”. Feyenoord-spits Petur Petursson kopt vallend in. Bob Boersma is te laat, waardoor Feyenoord een 1-0 voorsprong kan nemen. Chris Verkalk kijkt belangstellend toe. kW i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15