Tegen Amerikanen en Europeanen Grote kans op oorlog tussen Iran en Irak J Weer overwinning Carter en Reagan Voor vijfde keer Weer bestandsakkoord tussen partijen Tsjaad Premiebouw Suriname in het slop Drie gijzelaars het weer vrij in Bogota 2Ö Andespact bijeen over Cubaanse nijman lichtrcklame aisaöfa „President Sadat wil naar Israel” geplunderd” i asielzoekers „Staatskas het woord is aan... laaa: R HAARLEM IS1 Voorruiten Hete brij voor Carter GLAZEN OPEN DAKEN ELLERMEYER agenda pagina 7 Nood Vrij koud En verder Ki DINSDAG 8 APRIL 1980 (ADVERTENTIE) Goethe: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 130 tem >r> 31 en Daging^ -schilderijen- Telefoonbeantwoorders bv\ Beurs10 Binnen- en buitenland... 2 en 3 Facetten4 Kunst9 Plaatselijk nieuws5 en 7 Radio en televisie/Strips11 Sport15t/m27 Weerrapporten2 voor exclusieve Herenmode - Qpeldoorn&Zn HAARLEM (Van onze redactie buitenland) TEHERAN, WASHING TON. Iran heeft vanmorgen met tegenmaatregelen ge dreigd na de strafmaatregelen die president Carter met de VS gisteravond aankondigde tegen Iran. IJmuider Courant Iran dreigt met tegenmaatregelen lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIES) (Van onze redactie buitenland) van F (van onze redactie binnenland) i de Ten tijde van de sjah zou Irak dat nooit hebben gewaagd, omdat het dan zowel de Sovjet-Unie als de Verenigde Staten tegen zich in het harnas zou hebben gejaagd. De situatie is nu echter zo volkomen gechaoti- seerd, dat het de Amerikaanse diplomatie onduidelijk is geworden of zij de een dan wel de ander moet steunen. Men kan zeg gen dat de Amerikaanse invloed in dit deel van de wereld is verkwanseld tot ei alleen maar de mogelijkheid van loze drei gementen is overgebleven. Dat alles is een gevolg van de zogenoem de „Carter-doctrine”, een modewoord dat niets anders inhield dan dat Jimmy Car ter het nodig vond de Amerikaanse con servatieve geest te behagen door zo flink mogelijk af te geven op het communisme, althans het Russische communisme, want het Chinese schijnt plotseling niet meer zo gevaarlijk te zijn. De „doctrine”, achteraf gezien een mis plaatste kreet op een verkeerd tijdstip in een ongeschikte situatie, heeft Washing ton nu ten aanzien van zijn positie in het Midden-Oosten voor een gloeiend hete brij geplaatst, waar Carter hulpeloos om heen draait, terwijl hij misschien ook nog zijn kans op herverkiezing verspeelt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll Bij de republikeinen heeft Reagan tot dusverre 31.256 stemmen, tegen George Bush 8066 stemmen. De opkomst bedroeg 25 percent van de kiesgerechtigden. PARAMARIBO (ANP). Bij een onder zoek van de Nationale Militaire Raad (NMR) naar frauduleuze handelingen bij het Surinaamse ministerie van Openbare Werken en Verkeer, heeft de NMR gecon stateerd dat de staatskas de afgelopen jaren voor miljoenen is geplunderd. tie van de Europese bondgenoten van de VS op de Amerikaanse sancties bekend is. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie deelde vanmorgen mee, dat behalve alle Iraanse diplomaten ook alle Iraanse militairen, die in de VS in opleiding zijn het land uit moeten. Het gaat om 192 leerling-piloten en 17 kadetten van de marine. Gisteren maakte Carter de verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Teheran bekend, nadat de Iraanse geeste lijk leider Khomeini had gezegd dat de gegijzelden niet aan de Iraanse regering worden overgedragen. De export van de VS naar Iran is stop gezet. Carter zei dat ook de uitvoer van Het raadslid Ramon Abrahams heeft dit zaterdag tijdens een persconferentie ver klaard. „Het onderzoek bij openbare wer ken begint een sneeuwbaleffect te krij gen”, zo zei hj verder. In verband met het onderzoek heeft de NMR inmiddels 15 personen, van wie de namen niet werden bekendgemaakt, aan gehouden en in verzekerde bewaring gesteld. dreigt”, aldus het ministerie van Buiten landse Zaken in de Libische hoofdstad Tripolis gisteren. Volgens deze verklaring, die via de Libi sche radio werd omgeroepen, houdt Libië zich aan de akkoorden van Lagos, waarbij Soedan, Kameroen, Niger, Nigeria en Li bië zich verplichtten de voorlopige rege ring van Tsjaad te steunen. Libië en Niger hebben intussen ge vraagd om een nieuwe bijeenkomst van de confrentie van Lagos om te komen tot hulpverlening. (Van onze redactie buitenland) BOGOTA. De guerrillastrijders van de beweging M-19, die in de Colombiaanse hoofdstad Bogota de Dominicaanse am bassade bezet houden, hebben zondag op nieuw drie gijzelaars vrijgelaten. Het betreft de Colombiaanse diplomaat Guillermo Triana, de Dominicaanse am- bassadesecretaris Tito Libio en de Jamai- caan Alfredo Byfield. Er zitten nu nog 20 mensen vast. In de stilte vormt zich een ta lent, in de stroom des vollen levens het karakter. Wisselend bewolkt en vooral eerst nog een bui. Minimumtemperatuur van 3 graden aan zee tot om het vriespunt in het binnenland. Middag- temperatuur omstreeks 8 graden. Tot matig afnemende noordwestenwind. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: 1 5, lem 911 wandplastieken - reproducties kunsthandel Jos de Graaf, Gierstraat 47 Tel 312801, H lem. Het adres voor al uw omlijstingen. KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 JERUZALEM/WASHINGTON. De Israëlische radio heeft vandaag meege deeld dat president Sadat van Egypte het Israëlische parlement wil toespreken. Hij zou zijn standpunt betreffende Palestijn se autonomie willen toelichten. De radio baseerde dit bericht op mede delingen van Egyptische functionarissen in het gevolg van Sadat. De president is deze week in Washington voor besprekin gen over de Palestijnse kwestie met presi dent Carter. Israëlische functionarissen zeiden niets te weten van een mogelijk bezoek van Sadat maar zij wezen erop dat de presi dent een open uitnodiging voor een be zoek aan Israel heeft. Volgens het in Koeweit verschijnende dagblad Al-Qabas heeft Sadat aan Carter laten weten dat hij aftreedt als er voor 26 mei geen resultaat in het autonomie- overleg is geboekt. Het dagblad zou dit vernomen hebben van een „goed ingelich te Amerikaanse zegsman”. Grote Houtstraat 59 Haarlem Tel. 321965 Donderdag verkoop van 9-21 uur WENlttBMHWtt75 AMVtSJUWt T8..O1O-93L83I AMBACHr^TRAAT 10 BEVtRVJK TEL01610-D531. De troepen van Oueddei en Habre zijn met elkaar in gevecht sinds 22 maart. Volgens onofficiële berichten zijn daarbij meer dan 1000 mensen om het leven geko men en meer dan 3000 gewond geraakt. Veel inwoners van Tsjaad zijn naar de buurlanden Kameroen en Nigeria ge vlucht. Libië „zal niet met de armen over elkaar blijven zitten tegenover het gevaarlijke internationale complot dat het volk van Tsjaad en het Afrikaanse vaste land be- DEN HAAG. De bouw van premiewo- ningen dreigt dit jaar volledig in het slop te geraken. Van de voor dit jaar geplande 49.000 koop- en huurwoningen waren er aan het einde van het eerste kwartaal slechts 3160 (6,4 procent) gerealiseerd..Zo slecht heeft de bouw van premiewoningen er nog nooit voor gestaan. Nadat de uitslagen in 1899 van de 2902 kiesdistricten in Louisiana waren geteld, had de democraat Carter 199.221 stem men verkregen, tegen Kennedy 80.594 stemmen. Op gouverneuer Brown van Ca- lifornië stemde 5 percent. I Carter kan nu te elfder ure-niet meer optreden tegen Iran zoals hij vóór de Afghaanse expeditie der Russen had kun nen doen, waarbij duidelijk de gemiste jikans van een Russisch-Amerikaans ak koord aan de dag treedt. Zelfs Irak, dat van oudsher een bedreiging voor Iran vormde, maar door ontzag voor de grote buur de Sovjet-Unie ervan werd weerhou den een regelrechte oorlog in het gebied der Golfstaten te ontketenen, gaat nu weer opgewekt de oude weg en stuurt aan op een militaire confrontatie, waaruit het de winst hoopt te halen van een controle op de belangrijke oliewegen van de Perzi sche Golf. Tijdens de paasdagen hebben on geveer 850.000 buitenlanders een bezoek aan ons land gebracht. Dat waren er 150.000 meer dan tijdens de paasdagen van 1978. Veel Nederlan ders verkozen dit keer een verblijf in g eigen land. Op de wegen was het niet s overstelpend druk. Zie verder pagina 2 I vpedsel en medicamenten minimaal of nihil zal zijn. Iran heeft inmiddels levens middelen en andere verbruiksgoederen gerantsoeneerd. Twee van de drie belangrijkste kandi daten voor het Amerikaanse president schap, Edward Kennedy en Ronald Rea gan, hebben vanmorgen verklaard, te twijfelen aan het effect van Carters straf maatregelen. De andere kandidaat, Geor ge Bush, liet zich positiever uit. Ameri kaanse senatoren prezen Carters besluit. Intussen heeft Italië als protest tegen het vasthouden van de gegijzelde Ameri kanen in Teheran de aflevering van heli kopters aan Iran geblokkeerd. Zie voor Carters toespraak pag. 3. Een aantal leden van de commissie ont wikkelingssamenwerking Nederland-Su riname (OONS) is door de militaire politie in Paramaribo opgepakt en onderge bracht in de Memre Boekoekazerne, aldus het Surinaams nieuwsagentschap. Zij zijn aangehouden om nadere inlichtingen te verstrekken over de gang van zaken bij diverse ontwikkelingsprojecten. NEW ORLEANS. President Carter en Ronald Reagan hebben opnieuw overwin ningen geboekt in voorverkiezingen voor de nominatie tot presidentskandidaat. Verwacht wordt dat Teheran alle Ame rikaanse journalisten zal uitwijzen. Voorts zijn maatregelen tegen Europea nen in Iran niet uitgesloten. Volgens een hoge ambtenaar van het Iraanse ministe rie van Buitenlandse Zaken zal over de Europeanen worden beslist zodra de reac- rfsr (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Voglens diplomaten in het Midden-Oosten bestaat er een grote kans op oorlog tussen Iran en Irak. De spannin gen tussen beide landen zijn het afgelopen weekeinde hoog opgelopen. Iran en Irak beschuldigen elkaar van gewapende aanvallen in het grensgebied. De Iraanse minister van Buitenlandse Za ken Ghotbzadeh heeft al het Iraanse di plomatieke personeel in Bagdad opdracht gegeven naar huis terug te keren. De maatregel is een reactie op het uitwijzen door Irak van enkele duizenden Iraniërs. Iran heeft intussen zijn strijdkrachten in staat van paraatheid gebracht. Volgens radio-Teheran hebben Iraakse troepen gisteren de Iraanse grensplaats Oweisa bestookt met zwaar artillerie- en machine- geweervuur. Volgens het radiostation zijn Iraakse militairen die de grens waren overgekomen en een politiepost en olie- mstallaties aanvielen, weer terugge dreven. Irak eist dat Iran drie eilandjes in de Perzische Golf afstaat, die onder het be hind van de sjah werden bezet. Ghotbza deh verklaarde gisteren, dat zijn land „geen centimeter van geheiligd Iraans grondgebied zal afstaan aan wie dan ook”. De afgelopen maanden zijn voortdu rend gewapende incidenten gemeld in het bergachtige grensgebied tussen beide landen. In Iran zijn de revolutionaire ultra’s, gegroepeerd rondom de ayatolla Khomei- ni, kennelijk bezig de rekbaarheid van het Amerikaanse geduld te toetsen. Aange zien Jimmy Carter zich politiek in een uiterst moeilijke positie heeft gemanoeu vreerd, is dat geduld al verder uitgerekt dan de „leidende natie van de wereld” I zich zou kunnen veroorloven zonder een aanzienlijk prestigeverlies te boeken. De Amerikaanse houding tegenover de we derrechtelijke gevangenhouding van een vijftigtal Amerikaanse burgers heeft tot dusver duidelijk gemaakt dat de Ver enigde Staten door de ontwikkelingen van de laatste maanden politiek gesproken volkomen de kluts kwijt zijn. Door zeer hoog van de toren te blazen toen de Sovjet-Unie in Afghanistan de daar dreigende islamitische revolutie pro beerde te dempen, heeft Carter iedere mogelijkheid teniet gedaan een zekere di plomatieke verstandhouding met Moskou te bereiken ten aanzien van de voor beide grote mogendheden zeer noodzakelijke beteugeling van de islamitische revolutio naire explosie, die zich als een olievlek over het gehele Midden-Oosten dreigt uit 1 te breiden. (Van onze redactie buitenland) N’DJAMENA. De leiders van de strijdende partijen in Tsjaad, president Queddei en minister van Defensie Habre, hebben gisteren een bestandsak koord gesloten, dat vandaag van kracht zal worden. Het is de vijfde overeen komst van dien aard. Voor dit jaar staan 11.000 premie-A- woningen en 12.000 premie-huurhuizen gepland. In de eerste drie maanden van dit jaar werden respectievelijk voor 660 en 500 van deze woningen bouwvergun ningen uitgegeven. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF STEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 244827 I LIMA. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Andespactlanden komen morgen in spoedzitting bijeen om de situa tie van de Cubaanse asielzoekers in de Peruaanse ambassade in Havanna te be spreken. Aan de bijeenkomst, die is belegd door dé voorzitter van de raad van ministers van het Andespact, zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van Equador, Bolivia, Colombia, Venezuela en Peru deelnemen. De Peruaanse premier Arturo Garcia heeft felle kritiek geleverd op het ophef fen van de politiebewaking van de Peru aanse ambassade in de Cubaanse hoofd stad. Hij beschuldigde Cuba ervan op die manier de onschendbaarheid van het di plomatiek personeel in gevaar te brengen. Intussen heeft Venezuela geweigerd ge hoor te geven aan het verzoek van Cuba, soldaten naar Havanna te sturen voor de bewaking van de Venezolaanse ambas sade. Ghotbzadeh, de Iraanse minister van Bui tenlandse Zaken, omhelst aartbisschop Cap- pucci die zaterdag in Teheran arriveerde. De aartbisschop is daar op uitnodiging van de Iraanse regering en droeg met Pasen missen op voor de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade. Voor Haarlem begint de toekomst er met de week somberder uit te zien. Door zelf te verliezen van Feyenoord (0-2) en doordat enkele andere de gradatiekandidaten (NAC, Sparta, Vi tesse) wel punten pakten in het afge lopen paasweekeinde, wordt de kans, dat de equipe van Barry Hug hes zich nog uit de gevarenzone werkt, steeds kleiner. Bovendien maakte Haarlem tegen Feyenoord bepaald geen verbeten indruk. Inte gendeel, de Rotterdamse ploeg had geen kind aan het futloze Haarlem, dat geen moment de indruk wekte in degradatienood te verkeren. Veder in onze bijlage „Sportief”: PAGINA 1 Ajax is niet zonder zorgen afge reisd voor het Europa Cup-duel te gen Nottingham. PAGINA 2: Defensie van Telstar kwam zwak voor de dag. PAGINA 3: Onverwacht goede prestatie van herentafeltennisteam op EK. PAGINA 4: Autocoureurs op Zandvoort heb ben sponsorzorgen. Degradatiegevaar voor IJmuiden nog niet geweken. PAGINA 6: Stormvogels met DWS aan de leiding. PAGINA 7: Succes voor tafeltennisteam Rapidity. Uit nog niet officieel vrijgegeven cijfers van het ministerie van Volkshuisvesting blijkt dat de klad vooral zit in de goedko pe premiewoningen (type A) en in de premie-huurwoningen. Zie verder pagina 3

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1