Scholiere vermoord aangetroffen in bos Veel Nederlanders bleven in eigen land n to I Actiegroep Strohalm in zoutklomp door de Elzas Man rijdt tegen boom: dode en vier gewonden Nog geen spoor verdachte Tien vrouwen Flevospoorweg Sterke stijging geslachtsziekten G< Vrouw verliest leven door brand Al isl Voorlichting over gevolgen verzilting L Meer klachten tegen reclame Beroep tegen tracé van Weer problemen bij export van varkensvlees Nederlands schip pikt 21 boot vluchtelingen op Jongen verdrinkt in Amsterdam Mogelijk nieuw r.k. weekblad kraken pand in Rotterdam 15 1 i ft O 9 BINNEN- EN BUITENLAND APRIL 19 8 0 D I N S D A G 8 D 'J os -Et eilan gewc fel a insta 5^ 2 K i (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG.Ondanks het vroege tijdstip en het niet steeds even aanlokkelijke weer hebben in de afgelopen paasdagen ongeveer 850.000 buitenlanders een bezoek aan Nederland gebracht -150.000 meer dan tijdens de eveneens vroege, maar koudere Pasen van 1978. Bij de Nederlanders die erop uittrokken was de voorliefde voor eigen land op vallend groot, aldus het Natio naal Bureau voor Toerisme (NBT). gf Kt Hl Paasweekeinde trok 850.000 bezoekers c ZO 6 gevallen kreeg de Reclame Code Commissie gelijk, in 24 procent ongelijk. Het Nationaal Bureau voor Toerisme verwacht van buitenlanders opnieuw een Bij een ongeval op de Rondweg in Die- penheim is gisternacht de 65-jarige K. W. Peersen uit Amsterdam omgekomen. Bij het oprijden van een kruising gaf hij geen voorrang aan een andere personenauto. Bij de botsing die volgde werd de man op slag gedood. De 18-jarige J. G. F. Bos uit Warffum is gisteravond in Tinallinge met zijn auto verongelukt. De jongen reed, vermoede lijk met te hoge snelheid, de wagen van de weg een sloot in. In Bruinisse is zaterdagavond de 17- jarige J. Jakobsen uit het Westduitse Duisburg om het leven gekomen. Hij werd geschept door een personenauto toen hij zonder uit te kijken een weg overstak. Een kennis van Jakobsen werd eveneens ge schept, maar overleefde de aanrijding. w w 9 10 8 10 8 8 9 9 8 11 10 15 11 15 8 14 9 9 10 8 8 20 15 15 8 6 20 10 22 5 15 3 12 15 15 18 18 11 4 16 18 6 0.5 1 0.4 0.4 0 1 0 o o 0.1 3 0 0.5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.2 0 0 0.2 0 0 0 0 0 0.6 0 0 0.1 0 van het nu vastgestelde tracé. Volgens NS daarentegen heeft het „mogelijk vele jaren vertraging” tot ge volg en zal het „miljoenen guldens ex tra” kosten indien de Raad van State het bezwaar van de natuurvrienden ontvan kelijk verklaart en NS genoodzaakt zou zijn het tracé te verleggen. „Wij dachten dat de voorbereidingen zodanig waren afgerond, dat een beroep nu niet meer mogelijk was, maar blijkbaar hebben zij toch de kans gezien daar in te breken en roet in het eten te gooien.” Een tracéwijziging beinvloedt niet de Opvallend druk was het ook in de trei nen vanuit West-Duitsland naar Neder land. NS heeft echter geen extra materieel hoeven in te zetten. Op alle andere lijnen was het vrijdag en zaterdag drukker dan normaal. Om op te vallen reist het gezelschap in een grote zoutklomp, een bus gehuld in witte lakens. Het eindpunt van de tocht is Parijs. Tijdens het oponthoud in de Franse ste den delen de actievoerders aan het pu bliek in het Frans gestelde pamfletten uit, die zijn gesierd met een tekening van witte bergen zout met daaronder de tekst: „een enkel jaar rijnzout, tien kilo- AMSTERDAM (ANP). De zes-jarige Roland van Santen is zaterdagavond in het water aan de Amsterdamse Da Costa- kade gevallen en verdronken. Het kind -woonde aan de kade en is vermoedelijk bij het spelen te water geraakt. De voorlichtingsdienst van de marine heeft zaterdag meegedeeld dat het visser schip Katwijk 141 vrijdag tussen Ter schelling en Vlieland het lichaam van de schipper van de Wieringen 93 heeft gevon den. Het betreft de 33-jarige A. Maasland uit Den Helder. De zoekactie naar een der andere opvarenden wordt voortgezet. De Wieringen 93 was vorige week maan dag uit Den Helder vertrokken. Sindsdien is niets meer van het schip vernomen. Vol ook word ring hand' flict binnt -land. Bin schee acht maat: dings geen Gis Ibsen Op Ibsen haver Dat g platfc le aa ■zaak Alexe 128 r inspe platfc bij za 13 mt een e 3 2 1 1 o 3 2 3 4 1 3 9 4 3 3 2 4 3 -0 2 -2 2 11 0 4 2 7 -3 4 1 9 1 5 DEN HAAG (ANP). De Nedlloyd Adelaide heeft nabij Singapore 21 boot vluchtelingen opgepikt. Het Nederlandse schip zal de vluchtelingen in Singapore aan land zetten. Indien zij dit wensen, kunnen zij naar Nederland overkomen, zo heeft een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag bekend gemaakt. Sinds het begin van de Vietnamese vluchtelingenstroom hebben Nederlandse schepen in het Verre Oosten 1650 schip breukelingen gered. In totaal waren er op 3 april 2840 Indochinese vluchtelingen in Nederland opgenomen, aldus de woord voerder. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 0 14 MC WEN Afgh van mini: islam Paki: geho een i ter v Dost het f gezaj Bakt: se be tie op mt arr va: va: kv ba de va: en ric WA volf klai ren hee tege „S neel Teh< ben om veili kom hen me nier: te 1< den den D( dag: bela tant bere draj rege ondi kom lijk vol was het toen nog op de rondwegen van Breda en Utrecht, als ook op de routes van Zeeland naar Brabant en Zuid-Hol- land. regenbui h. bew. 1. bew. regenbui 1. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. h. bew. onbew. 1. bew. h. bew. mist zw. bew. 1. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. zw.bew. staan, verwerkte 70.000 bezoekers (vorig jaar 101.000) en stond daarmee op kop. Shetland Ponypark in Slagharen telde er 53.000 (32.000), Madurodam 45.000 (51.000), Beekse Bergen 39.000 (36.000), Blijdorp 33.500 (30.000) en de Efteling 30.000 (45.000). In veel gevallen bestond het leeuwedeel van de bezoekers uit Nederlanders, zoals onder meer ook blijkt uit het feit dat de dierenparken veel hogere bezoekersaan tallen verwerkten dan de attracties die veel meer op de buitenlandse toerist zijn gericht, zoals de rondvaarten in de Am sterdamse grachten. DEN HAAG (ANP). Er zijn opnieuw moeilijkheden gerezen rond de export van Nederlands varkensvlees naar Italië. Of er momenteel varkensvlees in Italië bin nenkomt, is niet bekend. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Landbouw en Visserij zaterdag desge vraagd meegedeeld. Eind maart sloot Italië de grens voor varkensvlees onder meer uit Nederland, omdat er salmonella-bacteriën in sommi ge partijen vlees zaten. Haastig overleg DEN HAAG. (ANP). Het aantal ge slachtsziekten dat vorig jaar is aangemeld bij het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, is ongeveer 14,5 procent hoger dan in 1978. Dit blijkt uit cijfers in het blad van de Nederlandse Stichting tot Bestrijding der Geslachtsziekten. Vorig jaar werden er 13.243 gevallen van geslachtsziekten gemeld, in 1978 wa ren dat er 11.586. Hoewel er een wettelijke aangifteplicht bestaat, worden niet alle gevallen gemeld. Het werkelijke aantal ligt dus hoger, aldus het blad. De meest voorkomende geslachtsziekte is gonorroe (druiper): 11.051 gevallen. Zo als bekend heeft staatssecretaris Veder- Smit van Volksgezondheid vorige maand de Gezondheidsraad advies gevraagd over een georganiseerde bestrijding van geslachtsziekten. HAARLEM (ANP). De 23-jarige F. A. M. C. van der Marck uit Best is gisternacht bij een verkeersongeval op de Oisterwijksedreef in Haarlem op slag gedood. Vier andere mensen raakten gewond. Het slachtoffer kwam met zijn wagen in aanrijding met een andere personenauto en botste daarna tegen een boom. Bij een ongeluk in de Weisestraat in Lithoijen is gisternacht de 21-jarige A. J. van der Brandt uit Lith om het leven gekomen. Door nog onbekende oorzaak raakte hij met zijn auto van de weg en botste tegen een boom. De man was op slag dood. Op de Dam in Amsterdam was het tijdens de paasdagen ouderwets druk. Vooral jonge ren uit andere landen koesterden zich aan de voet van het nationaal monument in het paaszonnetje. Weer in binnen- en buitenland De Algemene Verkeersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen heeft het op tweede paasdag het drukst gehad. In de ochtenduren begonnen de eerste West- duitsers al naar hun land terug te keren, terwijl Nederlanders juist erop uit trok ken. Dat leidde hier (A12) en daar (N50) tot filevorming, terwijl het bij de grensover gangen met West-Duitsland ook aardig vol was. Maar om zes uur waren de verkeersstro men daar alweer aardig uitgedund. Rede- grote toeloop aan het eind van deze maand, rondom de troonwisseling in sa menhang met het 1-meiweekeinde. Te meer omdat dan naar verwachting' ook de bollen in volle bloei zullen staan. 16 WOENSDAG 9 APRIL Zon- en maanstanden Zon op 06.57 uur, onder 20.23 uur Maan op 03.15 uur, onder 12.02 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 09.15 uur en 22.02 uur Laagwater 04.38 uur en 17.15 uur zzw nnw no n windst. zw zw wnw windst. nno windst. windst. nw nw wnw wnw w nw nw w nw w nnvZ windst. n nw w w n no zw WZW wnw zzw no o nw n windst. niet ontvangen sneeuw 1. b?w. mist onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. regen h. bew. zw. bew. h. bew. niet ontvangen zw. bew. onweer (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. In Utrecht is de stichting Communicare opgericht die zich tot doel heeft gesteld de eenheid binnen de Neder landse katholieke kerkprovincie te bevor deren. Daartoe laat de stichting een on derzoek instellen naar de levensvatbaar heid en de wenselijkheid van een nieuw rooms-katholiek weekblad. Aldus zater dag desgevraagd een van de initiatiefne mers, de oud-journalist H. ten Brink uit Vleuten. Het blad zou zich moeten richten naar de aanwijzingen die Rome geeft, aldus Ten Brink. binnen, bedreigden het echtpaar en ver dwenen met het geld nadat zij de telefoon onklaar hadden gemaakt. AMSTERDAM (ANP). Het aantal klachten tegen reclame neemt verder toe. Vorig jaar werden 600 klachten bij de Reclame Code Commissie ingediend, tegen 567 in 1978. Dit staat in het jaarverslag van de Stichting Reclame Code. De meeste klachten waren gericht tegen reclames over leningen, financieringen en consumptie-artikelen. Van de 600 ingediende klachten werden er 48 niet in behandeling genomen. In 1979 heeft de Reclame Code Commissie 567 klachten in behandeling genomen, inclusief het restje van 1978. Er warden 160 klachten afgewezen, terwijl in 89 gevallen werd afgezien van behandeling. In 219 gevallen resulteerden klachten in een aanbeveling van de commissie alleen aan de betrokken partijen. In 99 gevallen maakte de commissie haar aanbeveling openbaar. Vorig jaar gingen ook meer mensen in beroep bij hel College van Beroep tegen een uitspraak van de Reclame Code Commissie: 86 tegen 39 in 1978. In 62 procent van de tussen Nederlandse en Italiaanse autori teiten leidden vorige week maandag tot werkafspraken over de keuring van var kensvlees. Zo is afgesproken dat de Nederlandse veterinaire inspectie scherper zal letten op slachtbedrijven, waarvan Italianen zendingen hadden geweigerd. Ook zal de communicatie tussen de Nederlandse en Italiaanse veterinaire inspectie worden verbeterd. Die afspraken zijn neergelegd in een protocol, dat voorzien van de „Nederland se” handtekening ter-ondertekening naar Rome is gestuurd, maar daar om onbe kende reden niet is aangekomen. De moeilijkheden worden nog vergroot door een langzaam-aan-actie van de Itali aanse keurmeesters aan de grens. Ons land exporteert dagelijks voor drie mil joen gulden varkensvlees naar Italië. c2 h UTRECHT (ANP(. Leden van de landelijke milieugroep Actie Strohalm - dezelfden die vorige maand deelnamen aan de zoutdum- ping op de stoep van het Fyanse verkeersbureau in Amsterdam - Gaan deze week tijdens een reis door de Elzas de aandacht van het Franse publiek vestigen op de nood zaak de verzilting van het Rijnwater door de Franse kalimijnen snel en grondig aan te pakken. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Natuurbescher mers gaan niet akkoord met het tracé dat minister Tuijnman van Verkeer heeft vastgelegd voor de Flevospoorweg door de Oostvaardersplassen in Zuide lijk Flevoland. De stichting Natuur en Milieu en de Nederlandse vereniging tot Bescherming van Vogels gaan tegen de ze tracévaststelling in beroep bij de Raad van State, zo hebben zij zaterdag besloten. De Oostvaardersplassen liggen achter de noordelijke dijk van Zuidelijk Flevo land. Na de inpoldering ontstond hier een belangrijk gebied voor vogels. De verdere ontwikkeling van dit natuurge bied is echter afhankelijk van een veel groter terrein. Volgens beide organisa ties zou het natuurgebied „belangijk van waarde inboeten” indien de natuur be perkt blijft tot het huidige plassenge- bied. ROTTERDAM (ANP. Tien Rot terdamse vrouwen hebben dit paas weekeinde een leegstaand huis aan de Mathenesserlaan gekraakt. Zij zeggen tot de kraakactie te zijn overgegaan omdat de gemeente Rot terdam een toezegging dat zij met ingang van 1 februari zouden mogen, beschikken over het voormalige pand van het Leger des Heils, niet is nage komen. In het gekraakte pand was een ver pleeginrichting voor bejaarden ge vestigd. Het staat twee jaar leeg, maar is nog eigendom van de ver pleeginrichting. Een woordvoerster van de groep zei dat de kraakactie is uitgevoerd door alleenstaande vrouwen, die bij na allen kinderen hebben. Zij waren van plan geweest en de gemeente had daar volgens de woordvoerster ook toestemming voor gegeven in het gebouw van het Leger des Heils bij wijze van experiment te gaan sa menwonen. Tot afgelopen zaterdag woonden de vrouwen door de stad verspreid in naar hun oordeel te dure en/of slechte huizen ROTTERDAM(ANP). In een bos bij het zwembad De Nistelrode in het Brabantse Heesch hebben spelende kinderen zaterdagmiddag het lichaam gevonden van de 18-jarige scholiere Emi den Boer uit Schiedam. Sectie heeft uitgewezen dat het meisje door schoten uit een vuurwapen om het leven is gebracht. De politie is bezig met een uitgebreide speuractie, maar er is tot op heden nog geen verdachte aangehouden. Een 34-jarige man heeft tegenover de Amsterdamse politie bekend vrijdag avond de 22-jarige Aline Aukema te heb ben doodgestoken. Het slachtoffer hield zich in haar vrije tijd bezig met de opvang van politieke vluchtelingen. De man was een van haar cliënten. Hij was opgenomen in een psychiatrische inrichting. Onbekenden hebben, waarschijnlijk vrijdagnacht, de 63-jarige J. van Rees uit Amsterdam vermoord. Het lichaam van de man werd zaterdagmiddag met inge slagen schedel gevonden in een woning aan de Van Baerlestraat in Amsterdam Zuid. Er zijn daaruit waarschijnlijk geld en sieraden gestolen. De Nederlandse pater P. M. van den Burg is vorige week in Kameroen om het leven gekomen. In zijn woning, in de wou den van Zuid-Kameroen, werd de 56-jari- ge man door een inbreker zo ernstig ge wond dat hij later in een ziekenhuis overleed. Een 32-jarige Hagenaar is gisternacht in een cel van het politiebureau aan de Jan Hendrikstraat in zijn woonplaats overle den. Hij was daar opgesloten ter ontnuch tering. Drie gewapende mannen hebben gister nacht een overval gepleegd op een echt paar in Escharen. De drie gingen er van door met een buit van 3500 gulden. Om streeks drie uur drongen zij de woning (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. Een 56-jarige vrouw is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een brand in haar huis in Arnhem om het leven gekomen. Het vuur woedde korte tijd in de woonkamer en moet zijn ont staan doordat de vrouw een sigaret rookte op de bank-en daarbij in slaap is gevallen. Inbrekers hebben gisteren brand ge sticht in de scholengemeenschap Hanze- college in Zwolle. Twee lokalen, de aula, de directiekamer en de administratie, zijn volledig uitgebrand. Volgens een voorlo pige schatting van de Zwolse brandweer ligt de schade tussen een half en een miljoen gulden. De inbrekers zijn binnen gekomen door een ruit aan de achterzijde van het gebouw in te slaan. Volgens de politie is de buit gering. Ongeveer twintig flatbewoners in Gro ningen zijn gisternacht door de politie van hun bed gelicht nadat brand was uitge- broken in de onder hun flats gelegen kelderboxen. In verband met de enorme rookontwikkeling achtte de politie het raadzamer de bewoners tijdelijk te evacu eren. De branden ontstonden kort na elkaar in flats in de wijk Vinkhuizen. Eerder in het paasweekeinde woedde brand in vier kelderboxen in een andere wijk. De politie heeft het vermoeden dat de branden het werk zijn van een pyromaan. In Epe is dit weekeinde een lingeriezaak geheel afgebrand. Oorzaak was een bran dende krant, die door de brievenbus naar binnen was gegooid. Enkele belendende panden liepen rook- en waterschade op. O pas: zem jes, aml ken inre gen zij 1 kee Parijs met de trein bleek een „topper” tijdens het paasweekeinde. Volgens een woordvoerder van NS moesten velen in de internationale treinen naar het zuiden ge noegen nemen met een staanplaatsje. Op de wegen was het niet overstelpend druk. Filevorming bleef beperkt tot enke le kilometers op de A12 en de N50, tussen Apeldoorn en Arnhem. Terwijl de buitenlanders voornamelijk afkwamen op de bekende attracties in de Randstad - en daarbij zorgden voor een goede bezetting van de hotels - waren de Nederlanders die er op uit trokken, over het algemeen naar Drenthe, Noord-Bra- bant en Limburg gereisd. Van de buiten landse bezoekers werd het merendeel ge vormd door Westduitsers, gevolgd door een groter aantal Britten dan het Natio naal Bureau voor Toerisme had gedacht. Anderzijds kwamen er minder Scandina- viërs en Fransen dan vorig jaar. De grote trekpleisters ontvingen over hét algemeen iets minder, of evenveel bezoek als vorig jaar. Keukenhof, in welks omgeving de bollenvelden nog in knop Zijstellen voor het verloop van de aanleg tot en met Almere (1986), maar spoorweg een kilometer op te schuiven, wel de doortrekking naar Flevostad. zodat het gebundeld wordt aan de ont- „Het is waarschijnlijk dat de tracéwijzi- worpen autosnelweg A6 alsmede een ging tot in Flevostad zelf doorwerkt, waterverbinding. Verlegging van het zodat ook daar een nieuw bestemmings- tracé, zo vinden de natuurvrinden, hoeft plan moet worden vastgesteld. Willen we geen vertraging van de aanleg van de Flevostad in 1987 halen, dan zullen we spoorweg tot gevolg te hebben. Zij zullen met deze spoorweg, die er eigenlijk al de Raad van State vernietiging vragen had dienen te zijn, binnenkort moeten beginnen”, aldus NS. Het wachten is voor NS nog .slechts op het groene licht van Tuijnman. het xx/eer] Vooruitzichten voor donderdag, opge steld door het KNMI: Wolkenvelden en eerst nog mogelijk een bui. Kans op nachtvorst en middagtempe- raturen omstreeks 9 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor donderdag: Aantal uren zon: 1-8. Minimumtempera tuur omstreeks 1 graad. Maximumtempe ratuur omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. WEERRAPPORTEN meter blanke duinen, 50 meter breed en eventueel minder kali uit de grond halen 25 meter hoog”. In het pamflet pleit en het restant van het zout per schip Actie Strohalm voor een gecombineerde naar de zee afvoeren. oplossing van het probleem. In het pamflet kan het Franse publiek Het zout moet in verlaten mijndelen ondermeer lezen dat 20 miljoen Neder- worden teruggestort, diepe injecties landers en Westduitsers hun drinkwater moeten opnieuw worden overwogen, Van de Rijn betrekken en dat 80 procent maar dan beter uitgewerkt en voorbe- van ons land met Rijnwater wordt geïr- reid met milieugroepen, zout moet op rigeerd. De actievoerders dringen er in transport worden gesteld naar de zout- het pamflet bij de Fransen op aan hun verwerkende fabrieken in Lotharingen, vakbonden en politieke partijen onder eventuele vestiging kleine zoutfabriek, druk te zetten.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2