Cubanen in ambassade Peru Geen slachtoffers «P P Beweging tegen Camp Davidakkoorden kt islamitische top IS Letterlijke tekst rede president Carter: Andere maatregelen kunnen nodig worden Opnieuw ongeluk met hoteleiland Afghanistan wil toch naar Straling ontdekt bij Harrisburg I l g Lefèbvre draagt verboden mis op Palestijnen na gijzelingsactie in kindertehuis doodgeschoten o ■fc w BBT dl 2 3 DINSDAG 8 APRIL 1980 99 99 IW Drie vissen Acht vrouwen Scheuren L BINNEN. EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker k 1 r hebben, en drin- Het Cu- heeft in (Van onze redactie buitenland) HAVANNA. De Cubaan se autoriteiten hebben zich bereid verklaard de ongeveer tienduizend Cubanen die zich op het drieduizend vierkante meter grote terrein van de ambassade van Peru in Ha vanna verzameld van levensmiddelen kwater te voorzien, baanse Rode Kruis de onmiddellijke nabijheid van de ambassade toiletten en wasgelegenheden inge richt. .4 rrijfël Rode Kruishulp voor duizenden asielzoekers Antwoord: „Voordat hij de deur uitging, wond hij zijn klok op en wist dus hoe laat hij op zijn klok was vertrokken. In het café noteerde hij bij binnenkomst en ver trek de tijd en kon hij dus weer thuisgeko men uitrekenen hoe lang hij er over gelo pen had, door de tijd die hij in het café gezeten had af te trekken van de op zijn klok verstreken tijd en dit door twee te delen. Nu hoefde hij alleen nog de tijd van het teruglopen op te tellen bij de tijd van vertrek uit het café en hij wist precies hoe laat het was”. Wat heet precies? Waarom heeft hij zijn klok gewoon niet even meegenomen naar het café, om hem daar gelijk te zetten? Of neem deze vraag, op 14 april: „Een man die in een huisje op het platte land woont, beschikt slechts over één klok, die op een ochtend als hij uit bed komt, stilstaat. De man kan er niet achter komen hoe laat het is, daar hij geen radio of telefoon bezit en ook niet van het uit zicht op. een torenklok geniet, ’s Middags loopt hij tussen de weiden door naar een café met een klok die altijd op tijd loopt, en als hij ’s avonds weer langs dezelfde weg naar huis terugloopt en thuis komt, zet hij zijn klok precies gelijk. Hoe wist hij hoe laat het was?” n ver- lefoon vallen 18 wa telijke ;t alle aantal dlloyd boot- landse gapore ensen, ren, zo liniste- i Haag lamese landse schip- i er op gen in woord- .-jarige >nd in Costa- t kind adelijk maan- dsdien ten. len hip jn naar aldus Nadat de Cubaanse regering vrijdag de bewaking bij de Peruaanse ambassa de had teruggetrokken begon een ware Inmiddels heeft Peru het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelingen en het corps diplomatique in Havanna officieel verzocht om bijstand voor de duizenden en nog eens duizenden Cubanen, die tijdens de paasdagen het terrein van de ambassade overstroomden. op- Dit Om het gevaar voor de gijzelaars tot een minimum te beperken hebben de VS in deze crisis altijd met uitzonderlijk geduld en terughoudendheid gehandeld. We hebben de activiteit van secretaris generaal Waldheim gesteund in het ka der van zijn mandaat van de Veiligheids raad van de VN te zoeken naar een vreedzame oplossing. We zullen overleg blijven plegen met onze bondgenoten en andere bevriende regeringen met be trekking tot de maatregelen die we nu nemen en aanvullende maatregelen die misschien nodig zijn. Gedurende de onderhandelingen wer den de Palestijnen van een megafoon voorzien en werd er melk voor de gegijzel de baby’s aangevoerd. Om tien uur ’s och- tens, nadat de door de Palestijnen gestel de ultimata reeds enkele malen verlengd en verlopen waren, werd het leger ingezet. De vijf Palestijnen werden neergescho- van de kibboets te bezetten. Een groep kibboetsbewoners wist nog twee moeders met twee kinderen uit het tehuis te halen. De andere nieuwe scheurkalender heet de Spelletjeskalender en is samengesteld door Marius van Leeuwen. Uitgever De Vrijbuiter BV. Elke dag op dé voorkant een raadsel, een spelletje of een puzzeltje, en dan pas op de achterkant van de vol gende dag de oplossing. Waarom dat is, begrijp ik eigenlijk niet goed. Het is vrij dag 15 augustus. Je leest op het betreffen de blaadje: „Twee vaders en twee zoons gaan vis sen. Ieder vangt een vis en toch waren er maar drie vissen gevangen. Hoe is dat mogelijk?” Als ik dit blaadje op de avond van de 15e afscheur, hoef ik het niet om te draaien om de oplossing te zoeken. Ik moet in tegendeel de hele scheurkalender om draaien om op de achterkant van het blaadje van 16 augustus, dat nog niet afgescheurd mag worden, te kunnen lezen dat het opa, vader en zoon waren. Of is het de bedoeling dat ik een dag lang op de oplossing blijf zitten broeden, en al die tijd de vraag onthoud, of het blaadje met de vraag bewaar? „Het enige wat u af en toe nodig heeft is een pen, wat klein geld, een doosje luci fers en altijd uw gezonde verstand”, staat in de voorrede. Dat maakt het wat proble matisch deze kalender op de wc te han gen, tenzij je er nog een winkeltje naast hangt met de gevraagde attributen. Daar staat tegenover dat je er doorgaans wel langer mee zoet bent. Toch houd ik het meeste van dit soort raadsels: „Er staan acht vrouwen onder één paraplu en toch wordt niemand nat. Ra, ra, hoe kan dat?” Ik denk dan: grote paraplu of kleine vrouwtjes, of acht acrobates op eikaars schouders onder een paraplu, maar een dag later blijkt dat het niet regende. Als ik vervolgens de vraag krijg voorge legd: „Hoe kan de helft van twaalf zeven zijn?”, dan denk ik automatisch: „Zes zeven”, maar dan blijk je van het Romein se cijfer XII alleen de bovenkant te moe ten nemen. WASHINGTON (UPI). Hieronder volgt de letterlijke tekst van de ver klaring die president Carter giste ren voor de Amerikaanse televisie heeft gegeven over de maatregelen tegen Iran: „Sinds Iraanse terroristen het perso neel van de Amerikaanse ambassade in Teheran begin november gevangen heb ben genomen, zijn wij met zorg vervuld om deze 50 mannen en vrouwen, hun veiligheid, hun gezondheid en hun toe komst. We hebben alles geprobeerd om hen vrij te krijgen op eervolle, vreedza me en menselijke voorwaarden. De Ira- niërs hebben echter geweigerd hen vrij te laten of zelfs maar de omstandighe den waaronder deze Amerikanen wor den vastgehouden, te verbeteren. De gebeurtenissen van de laatste paar dagen hebben deze kwestie een nieuwe, belangrijke dimensie gegeven. De mili tanten in de ambassade hebben zich bereid verklaard de gijzelaars over te dragen aan de Iraanse regering, maar de regering heeft geweigerd de gijzelaars onder haar hoede te nemen. Hierdoor komt de verantwoordelijkheid van aya- (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM/BEIROET. Een Palestijnse commando-eenheid van vijf man is tweede paasdag doodge schoten na een actie op een kinderte huis in de kibboets Misgav Am in Noord-Israel, waarbij ook de secreta ris van de kibboets en een 2-jarig kind omkwamen en zeventien gewon den vielen. De wc bij ons thuis is opgesierd met twee closetrolhouders om een idee van luxe te krijgen (tweede huis, tweede auto, tweede closetrolhouders, in dat genre), en drie scheurkalenders om de tijd te doden. Dé scheurkalender, die al zeven jaar in een steeds minderend volume bij ons op de wc hangt, is natuurlijk de Bescheur van Koot en Bie. Een leven zonder hun bescheurkalender kan ik me niet eens meer voorstellen, evenmin als een leven zonder plastic draagtas of zonder de dage lijkse 3 km-file voor de Coentunnel. De andere twee scheurkalenders heb ben dit jaar pas een plaatsje op ons toilet mogen pachten. De ene biedt een dagelijk se cartoon van Wibo, die daarvoor 366 keer geput heeft uit de voorraad die hij in vele jaren dagelijks op de voorpagina van de Volkskrant bijeen heeft getekend. Als ik tekenen kon als hij, had ik geen behoef te meer te schrijven. Vergeleken met de Bescheurkalender heeft hij twee nadelen. Je bent er gauwer op uitgekeken, en als je het blaadje afscheurt, ontdek je iedere keer weer tot je stomme verbazing, dat er niks op de achterkant staat. Ik kijk nog wel altijd even voor alle zekerheid, maar steeds weer is die achterkant blanco. On verantwoordelijk spilziek, vind ik dat. Een beetje verwarrend vond ik laatst ook, dat al enige dagen vóór de 6e april, waar op het werkelijk moest, al een cartoon uit vroeger jaren stond met een grapje over het voorzetten van de klok. Moederdag, verjaardag van prinses, eerste lentedag, dat zijn dagen die je blijkbaar beter van tevoren kunt inschatten dan de dag waar op de klok vooruitgezet moet worden. ■ziekte n. Zo- Veder- naand /raagd g van narine visser- i Ter- /an de gevon- asland en der ft. liek ier- iter ent eïr- in run der i) ichtirig ot doel Neder- bevor- ;en on- atbaar- nieuw zater- atiefne- ink uit in invasie van mensen die zeiden het land uit te willen. Onder hen waren volledige gezinnen. Zondag verzekerde de rege ring van Fidel Castro dat allen die bij de ambassade asiel hadden gezocht vrij wa ren het land te verlaten. Wie achteraf toch op Cuba wilde blijven kon straffe loos naar huis terugkeren. Die medede ling had tot gevolg dat talrijke Cubanen, kennelijk vrezend dat de regering zich zou bedenken, naar de ambassade van Peru stroomden om zich te voegen bij n het naam heeft en is Na een negen uur durende gijzeling van vier baby’s en één volwassene door de Palestijnse eenheid slaagde het Israëli sche leger erin het kindertehuis van de kibboets binnen te dringen. De commando-eenheid drong gister morgen vroeg vanuit het Ierse en Nigeri- aanse UNIFIL-gebied in Libanon Israel binnen en slaagde erin het kindertehuis :al ge- emeld eid en rocent fers in ng tot OSLO/LONDEN (Reuter en DPA). Een tweede ongeluk met een hotel eiland waarbij echter geen doden of gewonden zijn gevallen, heeft de twij fel aan de veiligheid van dergelijke installaties sterk doen toenemen. ten. Tijdens het vuurgevecht raakten elf Israëlische soldaten gewond. De Palestijnse actie werd uitgevoerd door het Arabisch Bevrijdings Front (ALF), een groepering die in 1969 werd opgericht door de Iraakse Baathpartij als tegenwicht tegen de door Syrië gesteunde Shaika-groep. Volgens berichten uit Bei roet vond de actie plaats ter herdenking aan de oprichting van de Iraakse Baath partij, precies 33 jaar geleden. De actie keert zich tegen de topbespre- kingen in Washington tussen president Carter en Sadat en Begin, deze deze week worden gehouden. Op de lichamen van de Palestijnse commando’s werden onder meer pamfletten gevonden tegen de Camp David-akkoorden. In Libanon wordt een grootscheepse Israëlische vergeldingsactie verwacht op de actie van het ALF. Het Arabisch Be vrijdings Front behoort tot het zogenoem de „verwerpingsfront”, een groep radica le Palestijnse bewegingen welke niet in het „uitvoerend comité” (d.w.z. de „rege ring”) van de overkoepelende Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO zijn vertegen woordigd. Politiek zit de ALF-actie de PLO dan ook niet lekker. Gisteren onderstreepte de onthutste PLO-woordvoerder Mahmoud Labadi in Beiroet dat de overkoepelende PLO „niets afwist” van de actie van het ALF, en er „ook niets mee te maken wenste te hebben”. Ik heb het op me genomen deze crisis op te lossen. Ik heb het op me genomen te zorgen dat de Amerikaanse gijzelaars veilig en gezond terugkeren en dat onze nationale eer behouden blijft. De gijze laars en hun familie, wij allen in de VS hebben vijf maanden lang geleefd met de realiteit en de angst van hun gevan genschap. De stappen waartoe ik van daag opdracht heb gegeven, zijn stap pen, die nu noodzakelijk zijn. Andere maatregelen kunnen nodig worden, wanneer deze niet leiden tot een spoedi ge vrijlating van de gijzelaars”, aldus president Carter. Op eerste paasdag maakte de Henrik Ibsen plotseling in de monding van de haven van Stavanger 20 graden slagzij. Dat gebeurde toen alle onderdelen van het platform werden onderzocht om eventue le aanwijzingen te krijgen voor de oor zaak van de ramp met het drijvende hotel Alexander Kielland die op 27 maart aan -128 mensen het leven kostte. Tijdens de inspectie van de Henrik Ibsen zou het platform ook worden afgezonken. Daar bij zakte onverwacht een van de vijf poten 13 meter weg, vermoedelijk als gevolg van een elektriciteitsstoring. Binnen tien minuten hing het eiland zo scheef, dat de 57 opvarenden, onder wie acht functionarissen van de verzekerings maatschappij Norske Veritas, in de red dingsboten gingen. Daarbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Gisteren probeerden technici de Henrik Ibsen weer te stabiliseren. Daarvoor moest echter de stroomvoorziening wor den hersteld om de pompen te kunnen laten werken. Het gebeuren met het drijvende hotel veroorzaakte veel opwinding in Noorwe gen. Dit voorval en het ongeluk met de Alexander Kielland leidden ertoe dat een grootscheeps onderzoek wordt ingesteld naar de veiligheid van de oliebooreilan- den in het Britse deel van de Noordzee die van dezelfde constructie zijn als de twee Noorse platforms. Het gaat om drie vijf- potige eilanden die in opdracht van de Britse minister voor Energie, David Ho well, zeer nauwkeurig worden onder zocht, vooral wat betreft de poten en de constructie waarop het dek rust. De’ berging van de Alexander Kielland, die aanvankelijk in het paasweekeinde zou beginnen, heeft vertraging opgelopen. Het uitstel houdt verband met de weer somstandigheden die niet gunstig zijn. Als het werk eenmaal begonnen is, zal het waarschijnlijk vijf dagen duren voordat de installatie een fjord ten noorden van Stavanger zal zijn binnengesleept. Het transport moet via diep water gebeuren, omdat anders het gevaar bestaat dat olie- en gasleidingen worden vernield. Zie ook facettenpagina In de loop van de vroege ochtenduren ontstond er contact tussen de Palestijnse commando-eenheid en de intussen gearri veerde Israëlische legerleiding. De Pales tijnen eisten de vrijlating van vijftig in Israel gevangen terroristen. Ook eisten ze de aanwezigheid van een buitenlandse ambassadeur en een vertegenwoordiger van het Rode Kruis. HAARRISBURG (AFP). In de omge ving van de kerncentrale bij Harrisburg zijn sporen van straling ontdekt, waar schijnlijk veroorzaakt door sterk radioac tief water van de kernreactor, die na het ongeluk op 28 maart verleden jaar moest sluiten. In een communiqué heeft de cen trale meegedeeld dat op drie van de acht punten rond de reactor waar proeven zijn genomen, een abnormale hoeveelheid tri tium is gemeten. Het tritiumgehalte is, aldus het communiqué, wel abnormaal, maar nog altijd tien maal minder dan maximaal aanvaardbaar is. Volgens deskundigen kan de straling worden veroorzaakt door het water dat nog binnenin de reactor zit. In de rivier de Susquehanna, die langs de centrale stroomt, zijn geen sporen van straling gevonden. Volgens die bericht heeft Afghanistan ook geprotesteerd tegen wat genoemd wordt de „illegale uitsluiting”. De rege- ring in Kaboel noemt de verwachte be- handeling op de conferentie van het con flict in Afghanistan een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van dat land. tollah Khomeini en de revolutionaire raad aan het licht voor het onwettige, schandelijke vasthouden van de on schuldige gijzelaars. De Iraanse rege ring kan haar volledige verantwoorde lijkheid niet langer uit de weg gaan door zich achter de militanten in de ambassa de te verschuilen. Het moet duidelijk worden gemaakt dat het niet vrijlaten van de gijzelaars Iran en de Iraanse belangen steeds meer zal kosten. Vandaag heb ik opdracht gegeven tot de volgende stappen: In de eerste plaats verbreken de VS, de politieke betrekkingen met de rege ring van Iran. De minister van Buiten landse Zaken heeft de regering in Iran laten weten dat haar ambassade en haar consulaten in de VS onmiddellijk geslo ten dienen te worden. Alle Iraanse diplo maten en consulaire functionarissen moeten het land voor dinsdag midder nacht hebben verlaten. In de tweede plaats zal de minister van Financiën de sancties, die export van de VS naar Iran verbieden, onmiddellijk officieel in werking stellen, in overeen stemming met de sancties waaraan tien leden van de Veiligheidsraad, in een resolutie waarover door de Sovjet-Unie een veto is uitgesproken, hun goedkeu ring hebben gehecht. Hoewel daarin het verschepen van voedsel en medicamen ten niet waren inbegrepen, valt het te verwachten dat zelfs de export van deze goederen minimaal of nihil zal zijn. Ten derde zal de minister van Finan ciën de tegoeden van de Iraanse rege ring inventariseren, die eerder door mij waren bevroren. Ook zal hij een lijst maken van claims die Amerikaanse bur gers of ondernemingen hebben op de regering van Iran. We zijn op het ogen blik wetgeving aan het voorbereiden, die voorgelegd zal worden aan het Congres, waardoor het afhandelen van de aan spraken vergemakkelijkt wordt. In de vierde plaats zullen de minister van Financiën en de minister van Justi tie alle visa, die aan Iraanse burgers zijn afgegeven om de VS binnen te komen, met ingang van vandaag ongeldig wor den verklaard. We zullen geen visa meer verstrekken, tenzij er dwingende en hu manitaire redenen zijn, of het in het nationaal belang van ons land is. Deze richtlijn zal zeer strikt worden geïnter preteerd. Ook is de regering begonnen speciale passen uit te reiken. Ongeveer tweedui zend asielzoekers accepteerden de pas jes, die hun in de gelegenheid stellen de ambassade te verlaten en later terug te keren als de regering van Peru hun een inreisvisum wil geven. De meesten gin gen echter niet op het aanbod in omdat zij bang waren dat de politie hun terug keer naar de ambassade zou beletten. VENETIË (Reuter en UPI). De ge schorste Franse aartsbisschop Marcel Le fèbvre heeft tweede paasdag de paus openlijk uitgedaagd door voor het eerst in Italië een traditionele tridentijnse mis in het latijn op te dragen, wat volgens de besluiten van het tweede Vaticaanse con cilie niet meer in het openbaar mag gebeu ren. Het optreden van mgr. Lefèbvre in de kerk van San Simeon Piccolo in Venetië leidde tot een demonstratie van liberule tegenstanders van de traditionalistische aartsbisschop. De politie wist te voorko men dat het tot een handgemeen kwam tussen de betogers en aanhangers van Lebèbvre. Wijlen paus Paulus VI schorste mgr. Lefèbvre in 1976. Bij zijn optreden in Venetië, op uitnodiging van een conserva tieve groepering, oefende de 74-jarige aartsbisschop opnieuw kritiek op het Va- ticaan dat volgens hem dwalingen toe staat. „Het is een ramp. De seminaries worden verkocht of gesloten. Weldra heb ben wij wellicht geèn priesters meer of missen. Zelfs de Russen zijn niet zo onver draagzaam als de kardinalen in Rome tegenover mij zijn geweest. Daarom ben ik doorgegaan, want dit is niet de katholie ke kerk het is de vijand binnen de kerk”, aldus mgr. Lefèbvre. Begin deze week zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van Cuba en Tanza nia en de premier van Vietnam in New Delhi, een ontmoeting hebben met de In diase premier, mevrouw Indira Ghandi, een minister van Buitenlandse Zaken, Na- rasimha Rao. Volgens waarnemers zal voornamelijk worden gesproken over een mogelijk initiatief van de zijde van de nièt-gebonden landen inzake Afgha- Bij de inspectie zondag maakte het hotelplatform Henrik Ibsen plotseling 20 graden slagzij. De 57 opvarenden konden tijdig veiligheid worden gebracht. hen die kennelijk al het besluit genomen hadden niet langer op Cuba te blijven. Aangezien er geen bewaking meer was konden zij zonder veel moeite het am- bassadeterrein betreden door over een niet al te hoog hek te klimmen. Voordat zij haar bewaking bij de am bassade terugtrok had de Cubaanse re gering Peru en Venezuela ervan be schuldigd „anti-socialistische krachten” op het eiland te steunen. In de afgelopen weken en maanden hadden verscheide ne malen Cubanen met geweld gepro beerd zich toegang tot de ambassades van die landen te verschaffen, enkele malen met succes. De druppel die de emmer deed overlopen kwam kennelijk vorige week dinsdag toen verscheidene Cubanen met een busje de afrastering voor de ambassade van Peru doorbra ken. Een Cubaanse politieman werd daarbij gedood. De .regering van Peru verklaarde zich gisteren bereid politiek vervolgden asiel te verlenen. Minister van Buitenlandse Zaken Arturo Garcia y Garcia zei dat zijn land echter niet in staat is alleen aan dit probleem het hoofd te bieden. Hij verzocht daarom om internationale bij stand. „Wij zullen alles doen wat in ons vermogen ligt om deze mensen een nieu we verblijfplaats buiten Cuba te bezor gen”, aldus de minister. nièt-gebonden nistan. President Ceausescu van Roemenië heeft gisteren een „boodschap van vriend schap” gestuurd aan de voorzitter van de Afghaanse revolutionaire raad, Babrak Karmal. Dit heeft het Roemeense persbu reau Agerpress gemeld. In de boodschap wenst de Roemeense president, aldus het persbureau, Karmal persoonlijk geluk en het Afghaanse volk welvaart, vrede en vooruitgang. Twee Russische generaals en drie Af ghaanse opperofficieren zijn vorige week om het leven gekomen, toen hun helikop ter in de Oostafghaanse provincie Koenar door Afghaanse mohammedaanse standelingen werd neergeschoten, heeft de Pakistaanse radio gisteren be kendgemaakt. De twee generaals, een Af ghaanse divisiecommandant en twee Af ghaanse brigadegeneraals vonden de dood bij Chighasarai, aldus het Paki staanse bericht. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU, NEW DELHI, KABOEL, WENEN. Niet tegenstaande het feit dat Afghanistan met nadruk is uitgesloten van deelneming aan de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de islamitische landen, die midden april in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad wordt gehouden, zal de regering in Kaboel toch een afvaardiging onder leiding van minis ter van Buitenlandse Zaken Mohammad Dost naar de hoofdstad sturen. Dit heeft het Russische persbureau Tass gemeld op gezag van het Afghaanse agentschap Baktiar.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3