Culturele verenigingen presenteren zich met groots opgezette revue id Miljoenentransaktie met A. Nijssen BV BRANDARIS.OMDAT-IE GOED ZWAAR IS. 2.60 rond de losplank Velsen koopgegadigde voor drie percelen bollenland in mei in Stadsschouwburg ,,In Velsen gebeurt nooit kort ümondnieuws wat*' g II iTï jij •S Vijfdaags programma De Brulboei bij opening dependance Donkere tabakken. Uitgekiende samenstelling. Mooi lang gesneden. Praktisch zonder gruis. Prettig van geur en pittig van smaak zonder scherp te zijn Zouden er daarom elke week een paar zwareshag-rokers op Brandaris overstappen? IJMOND 19 80 DINSDAG 8 APRIL 4 r* It Kaartverkoop s Monsterproduktie Vodje (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Grote gebeurtenis sen werpen hun schaduw ver vooruit. Dat geldt zeker voor het plan van de werkgroep theater van de Velser Gemeenschap, om ter gelegenheid van de vijfender tigste herdenking van Neder lands’ bevrijding een geheel op de Ijmuider situatie afgestemde re vue op te voeren, waaraan verte genwoordigers van vrijwel alle plaatselijke theater- en muziekverenigingen hun mede werking verlenen. Na een voorbereidingsperiode van ruim een jaar zal de door Bert Pijpers geschreven revue „In Velsen ge beurt nooit wat” op 5, 6, 8 en (bij voldoende belangstelling) nog op 9 mei te zien zijn in de Stads schouwburg Velsen. O maandag naar de Liverpool-baai waren (ADVERTENTIE) d 5,00 ra GOED PITTIG. NIET ZO SCHERP ur jr 5,90 5.85 0,00 0.70 3,00 0.80 srzoek ole zin gevol- In een voorlopige koopovereenkomst behoudt de verkoper zich gebruik van de betrokken grond voor zolang de gemeente Coördinator Henk Vening jr. van de werkgroep theater onderschrijft de waar derende woorden van regisseur Wiertsena van harte. De onderlinge samenwerking tussen de verschillende verenigingen ver- rizend -eilan- erk na t meer Iet le- i vaak veilig- m ge- n. Voor de regie van de monsterproduktie Centrale figuur in „In Velsen gebeurt nooit wat” is de legendarische dorpsom- roeper Vodje, een kleurrijk manspersoon die in het begin van deze eeuw samen met z’n kameraden het jonge IJmuiden aardig o,p stelten wist te zetten. Deze Vodje - wienst naam in geen enkel historisch boekwerk over Umtóden ontbreekt - praat in Bert Pijpers’ revue de zestien korte speelscènes aan elkaar en haait tus sen de bedrijven door herinneringen op tót het verleden. Maar ook het heden komt uiteraard uitvoerig aan bod: zo speelt een scène zich af in de koffiehoek van recreatiebad „De Hoogeberg”, vormt de haven het de cor voor een andere en speeld een derde scène zich af in eeh authentiek I.lmui dens straatje. Zang, muziek, toneelspel en ballet wisselen elkaar in bonte opeen volging af en woeden gepresenteerd door in totaal zo’n hondervijfitig medewer kers afkomstig van de toneelverenigin gen Advento, Jan van Dommelen, Entre Nous, Fryske Trou, TIOS en Het Voet licht; van balletstudio Velsen onder lei ding van Corrie Koekna, bet operakoor Bel Canto onder leiding van Arnold A'lons, het jeugdkoor De Jonge Stem on der leiding van Edwin Wolf en het sho- workest met majorettes van de IJmuider Harmonie onder leiding van de heer Keiwit. gerweg. Met ontwikkeling van recreatieve voorzieningen in deze omgeving wordt een alternatief geboden voor de Velser- broek waar de ruimte voor althans stede lijke recreatie volgens het nu geldende streekplan (Amsterdam-Noordzeekanaal- gebied) mondjesmaat is. plaats in het jeugdhuis De Haven aan de Schipbroekenweg te Santpoort-Noord. Jaarvergadering. De Turnvereniging Santpoort houdt woensdag 16 april om acht uur ’s avonds haar jaarvergadering in het Wijkcentrum aan de Burgemeester Enschedélaan te Santpoort-Noord. Behal ve de gebruikelijk verslagen en het tech nisch programma voor 1980 komt een bestuursverkiezing aan de orde, wegens het periodieke aftreden van de dames J.M. de Hoog-Verlaak en E. Groot-Kok; beiden zijn opnieuw beschikbaar. Vrouwengilde. Pastor S. Konijn houdt woensdag 16 april, ’s avonds kwart voor acht, een lezing over het onderwerp „Men sen en geloof” voor het Vrouwengilde Driehuis-Santpoort. Jeugddienst. Zondag 13 april wordt om zeven uur ’s avonds een speciale jeugddienst gehouden in de Gereformeer de kerk te Santpoort-Noord met als thema „Gevolg”. De dienst wordt geleid door ds. J. F. van Woerden, hervormd predikant in Santpoort-Zuid Donateursavonden. De muziekvereni ging Solt geeft op de zaterdagavonden 12 en 19 april voorjaarsconcerten voor haar donateurs in het Muziekcentrum te Sant poort-Noord. Meegewerkt wordt door So li’s drumband, het jeugdorkest en het har monieorkest. De avonden begonnen om acht uur. Bijeenkomst NCVB. Voor de afdeling Santpoort-Noord van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt Jan Roelfs, redacteur van het dagblad Trouw, Woens dag 16 april een lezing over zijn journali stieke ervaringen gedurende dertig jaar. ronde. ;n zijn i van werd eiland olotse- te tij-1 scheu- 1. Uit- m de echter or de Noor- ek in- mndi- mden, lé Gu- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De gemeente Velsen schept zich met aankoop van drie perce len grond tussen Santpoort en Driehuis mogelijkheden voor planologische ont wikkelingen naar eigen inzicht. Voor een bedrag van 2,2 mil joen gulden is de bol lenkweker A. Nijssen bereid afstand te doen van percelen land aan de westkant van het Spekkenwegje, tussen de Biezen- weg en Rijksweg 9 en tenslotte aan de Santpoortse Dreef (langs de spoorlijn Santpoort-Noord-Driehuis). (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De officiële opening van de Brulboei-dependance (ten behoeve van jeugd en jongeren) in het PEN-ge- bouw luidt een openingsprogramma in gespreid over vijf dagen. Op vrijdag 11 april, de openingsdag, speelt van half acht tot negen uur de plaatselijke rock formatie „Out of reach,, in de grote zaal van het PEN-gebouw. Later op de avond (21.00 - 23.30 uur) is de gloednieuwe ge luidsinstallatie van De Brulboei beschik baar voor een disco-avond speciaal be doeld voor jongeren boven vijftien jaar. Agenda voor 12 april: Optreden van theatergroep Populair (drie tot zes uur ’s middags). Het geboden programma ,Met Stip” bevat elementen uit de wereld van popmuziek en hitparade. Een jonge renfilm, vertoond op 15 april om zeven uur ’s avonds, speelt op Jamaica. In een krachtmeting aangekondigd voor 16 aril aanvang 19.30 uur, kunnen Brulboeibe- zoekers het tegen elkaar opnemen met gebruikmaking van bakstenen, telefoon boeken en ander hiervoor geschikt mate riaal. Slotevenement is op donderdag 17 april (19.00 - 22.00 uur) een tafeltennistoer- nooi tussen teams van de Brulboei en het buurthuis De Planeet. Een oproep voor inlevering van afgedankte koelkasten, bankstellen en radio- en tv-ontvangers voor inrichting van het vrijdag te openen jeugdhonk vond grote weerklank bij de IJmuidense bevolking. Momenteel be staat nog vraag naar oude - maar nog bruikbare - schrijfmachines en camera’s. Hiervoor bellen 02550-11130. Kijkdag. In het pand Meester van Lin- genlaan 11a in Beverwijk is woensdag tussen twee en vier uur ’s middags kijk dag voor gevonden fietsen en bromfiet sen. Voor terugbezorging van tweewielers bij de wettige eigenaar wil de Beverwijkse politie voortaan elke tweede woensdag van de maand oip eerdergemeld adres zo’n kijkdag houden. Kristen Nygaard. In de VSV-kantine aan de Driehuizerkerkweg in Driehuis spreekt woensdagmiddag om half drie De bijeenkomst heeft ’s avonds acht uur Kristen Nygaard, speler van AZ’67, voor de jeugdleden. Hij belicht (voetbal)-tech- nische problemen en beantwoordt vragen van zijn toehoorders. Lezing voor WAO’ers. De heer B. Rob- be, functionaris bij de Velsense Sociale Dienst, verzorgt vrijdagmiddag om twee uur een lezing op uitnodiging van het WAO-projekt Velsen. In het Buurtcen trum Zeewijk (Dennekoplaan, IJmuiden- West) behandelt hij voor WAO’ers actuele zaken verband houden met uitkeringen en maatschappelijke dienstverlening. Naar Parijs. Een grote groep leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, afdeling Santpoort, vertrekt donder dag 10 april voor een vierdaagse seis naar Parijs. Een jaar lang wordt er door de medewerkers nu al hard gerepeteerd op Bert Pijpers' nieuwe spektakelstuk. lustrie net de ?hoots cijfers se ge- 5 dui- leven vertrokken. Jammer was het dat de WR 32 niet aan deze visserij mocht deelnemen door machinepech. Eenmaal in Fleetwood aangekomen moest van de hoofdmotor een kop getrokken worden. Dit tijdsver- lies kwam het schip duur te staan. De WR 32 bleef aan de wal terwijl de collega’s zeer succesvol aan het vissen waren. In de hallen is nu al de höop gevestigd op de volgende zending die direct na de paasda gen verwacht kan worden. De aanvoer werd na de maandagmarkt weer in hoofdzaak verzorgd door de span vissers. Deze deden vriend en vijand ver baasd staan door dagelijks ook bij weinig gunstig weer met een niet onbelangrijke hoeveelheid vis binnen te komen. Het me rendeel van deze vangst bestond deze week weer uit kabeljauw en gul. Van grote partijen wijting, zoals we in de hier aan voorafgaande week mochten begroe ten, was deze week geen sprake. Meerdere handelaren hadden hun hoop nog op de vrijdagmarkt gevestigd om nog iets van hun gading te kunnen pakken. Ook dit viel echter bitter tegen doordat minder schepen binnenkwamen dan verwacjht. De enkeling die toch naar binnen kwam had een minimum aan vangst kunnen maken en klaagde over slechte visserij. Dit in tegenstelling tot de paar schepen uit Goedereede die de donderdagmarkt wat kwamen opvrolijken. Deze schepen had den kans gezien om aanzienlijk meer vis binnen te halen dan de overige schepen. Het blijkt voor de schepen die noordelij ker hun visserij uitoefenen erg moeilijk om zo maar, dus zonder de netten te veranderen, over te schakelen naar de visserij die in hoofdzaak vanuit de Zuid- hollandse en Zeeuwse eilanden wordt ui- geoefend. Bovendien zijn de noorderlin gen niet zo bekend met de grond en. de daarop voorkomende wrakken uit de laat ste oorlog. Dit nu nog aanleren kon wel eens „een pet vol centen” gaan kosten. De aanvoer van vis uit de noordelijke Noordzee, waar, hoewel niet hardop, op gerekend was, is lelijk in het water komen te liggen. De enige noordboot, de KW 170 „Annie Hillina”, moest met een minimum aan vis zijn reis afbreken voor een stoor nis aan de motor. Aan de woensdagmarkt werd de totale vangst verkocht, nadat de vis die aan de zuidzijde van de vissersha- ven was gelost per auto naar de hallen was gebracht. Het schip is inmiddels weer naar zee vertrokken en zodoende is het nu maar afwachten geblazen. Hopelijk treft het schip nu beter weer dan op zijn laatste reis. Ook dit schip heeft de storm moeten afrijden die de ramp met het hoteleiland heeft veroorzaakt. Dat er bij de vissers onderling gezonde naijver bestaat is wel bekend. Ook sterke staaltjes van samenwerking komen voor. Dit is gebleken bij de laatste stunt die het Engelse gouvernement heeft uitgedacht. In een vorige „rond de losplank” hebben we reeds vermeld dat er weer eens een plekje aan de zuidkant van Engeland tot verboden, gebied was verklaard voor de Hollandse schepen. Van alle kanten heeft men zijn ongenoegen hierover te kennen gegeven. Hier mocht niet langer gevist worden, met het zogenoemde „nauwmazi- ge want” maar wel met een „wijdmazig net”. Nu is het alleszins begrijpelijk dat men na lange tijd gevist te hebben met zo’n nauw net, niet iedereen een wijdma zig net aan boord heeft. Het neemt maar nodeloos ruimte in. Een enkeling had ech ter wel, op dat moment, het zo zeer begeer de net aan boord en ging lekker door met vissen. Toen bleek dat er met een wijd net minstens zoveel gevangen kon worden als mét een nauw waren de rapen bij velen wel gaar. Maar, en dan mag niet onver meld blijven, toen men zijn buik vol en dik gegeten had, en dus de thuisreis kon be ginnen, werd wel het net afgeslagen en overgegeven aan degene die erom verle gen zat. Ook de schepen die thuis waren lieten zich niet onbetuigd en namen voor hun collega’s die op de visserij waren netten mee. Zo kwam er na een kleine onderbreking weer brood op de plank voor de grootste eenheden die het van de makreel moeten hebben. Bovendien moet er geen stagnatie in de aanvoer komen want er wordt weer fors aan de voorraden getrokken. De afgelopen week zijn twee vries-kusters hun vrachtje wezen laden en na de Pasen komen nog eens drje van deze vaartuigen lading innemen. Het gaat om een oppervlakte van in totaal 16,5 hectare. Het terrein aan het Spekkenwegje moet als vervangende grond dienen voor agrariërs die elders in de gemeente moeten wijken voor volkstui nen. Met aankoop wordt tevens voorko men verwerving door particulieren moge lijk gevolgd door een minder gewenste bestemming. Met de grondaankoop nabij Rijksweg 9 loopt de gemeente vooruit op de toekomstige ontwikkeling van de Vel- serbroek. Ter plekke wordt al langer een directe wegverbinding overwogen tussen dit voor bebouwing bestemde gebied en de Santpoortse bebouwing via een krui sing van Rijksweg 9. Een recreatieve be stemming hebben B wn W voor ogen voor de langgerekte terreinstrook nabij de Santpoortse Dreef. Met aankoop hiervan kan de gemeente beschikken over een aaneengesloten gebied tot aan de Hagelin- .V Het is niet voor de eerste maal, dat de Ijmuider theater- en muziekverenigingen elkaar vinden in een gezamenlijke pro- duktie. Eveneens onder de vlag van de Velser gemeenschap zetten de amateur- gezelschappen in 1976 luister bij aan de herdenkingsfeesten rond het honderdja rig Noordzeekanaal. „Tien maal tien” heette de revue, waarmee men indertijd tot driemaal toe volle zalen trok. Geïnspireerd door dit succes, besloot de actieve werkgroep theater van de Velser Gemeenschap begin vorig jaar wederom een dergelijk gezamelijk optreden te gaan voorbereiden: de viering van vijfendertig jaar bevrijding achtte men een uitgelezen gelegenheid, om nogmaals aan te tonen over welk een bloeiend cultureel vereni gingsleven de gemeente Velsen beschikt. Omdat in het bestaande repertoire geen geschikt stuk te vinden was voor het geva rieerde medewerkerspotentiëel (uiteenlo pend van jeugdkoor tot toneelgezelschap en van harmonieorkest tot balletgroep) zocht de werkgroep opnieuw contact met Bert Pijpers de geestelijke vader van de revue „Tien maal tien” en van diverse door de Onderwijzers Toneelvereniging Kennemeriand in IJmuiden opgevoerde jeugdstukken. Pijpers bleek graag bereid z’n medewerking te verlenen en na enkele maanden van noeste arbeid was de fon kelnieuwe revue een feit. „In Velsen ge beurt nooit wat” noemde hij z’n spektakel stuk in twee delen, waarin met zang, dans en muziek wordt gepoogd het tegendeel te bewijzen. van de enthousiastelingen van het eerste uur is nagenoeg niemand afgevallen en Wiertsema vindt het ronduit „een wonder dat een groep wier stiel het niet is om te zingen en te dansen, zich al zo snel zo goed uit de problemen redt. Als er bij andere toneelverenigingen iets dergelijks aan de orde komt, dan weet men zich geen raad. Hier probeert men het gewoon”, aldus de regisseur. op de I deerd. est de Kiel en tot I t mo-| en het I golven Regisseur Wiertsema is zeer te spreken over de wijze, waarop alle medewerkers zich inzetten om de revue zo goed moge lijk gestalte te geven. Sinds de repetities een jaar geleden van start gingen is de spelerskern vrijwel constant gebleven; is Jan Wiertsema aangetrokken die eer tijds als invallend regisseur ook al zijn medewerking verleende aan de revue „Tien maal tien”. De muziek is gecompo- nee: d doo: de IJmuidense Hilga Schaap en voo de uitvoe ing van de talloze de co: s- (om het tempo van de voo stelling niet te verstoren zal tijdens de uitvoerin gen veel met achtergrondprojecties wor den gewerkt) zorgt de technische staf van de Stadsschouwburg onder leiding van Peter van Warmendam. daarover niet zelf voor eerdergemelde be stemmingen werist te beschikken. Voor waarde is voortgezet agrarisch gebruik op jaar- dan wel seizoenscontract tegen een pachttarief van 1500 gulden per hectare. Met daarbij de mogelijkheid tot onderver huur. Onnodig lang braak liggen, onder meer het geval bij voormalig bollenland aan de Dinkgrevelaan in Santpoort- Noord, wordt met deze verkoopvoorwaar de Voorkomen. (Van een medewerker) In het Engelse blad „Fishing-News” la zen we een paar artikelen zijdelings be trekking hebbend op de makreelvisserij. Het is een bekend feit dat er de laatste maanden erg veel kleine makreel te van gen was in de omgeving van zuid-west Engeland om precies te zijn ter hoogte van Lands-end. De „Fishing-News” meldde in zijn nummer van 7 maart 1980 dat de Noorse Supertanker „Moscliff” Falmouth binnen moest lopen omdat de hoofdmotor te warm liep. Na onderzoek bleek dat de inlaat van het koelwatersysteem verstopt zat. Mogelijk nog grote was de verbazing toen bleek dat de inlaat totaal verstopt zat met kleine makreelresten die totaal ge mangeld, de doorstroming beletten van het koelwater. Tweeëntwintig volle uren kostte het om de zaak weer te klaren. Waar deze makreel in de leiding gekropen is vermeldt het verhaal niet. Een verhaal van heel andere strekking stond vermeld in de „Fishing-News” van 21 maart 1980. Onder de kop: „Mackerel- the way to a healthy heart” verkondigt Professor Alex Mair van de Universiteit van Dundee dat makreel een geweldig medicijn is tegen hart- en vaatziekten. Bij een proef op zeven mensen die een week lang een makreeldieet genoten bleek dat biochemische veranderingen ten goede waren vast te stellen. De makreel werd in gestoomde of gerookte vorm gegeten. Op de proeven is inmiddels ingehaakt door Duitse doktoren die reeds met voedings- experimenten bezig waren bij Eskimo’s en bevolkingsgroepen op Japanse eilan- den-groepen. Bij deze bevolkingsgroepen doet men het juist andersom en wordt het in West-Europa gangbare voedingspa troon uitgeprobeerd. Voor Nederlandse onderzoekers is het wellicht interessant ook iets meer te weten te komen over de reeds genomen proeven. In het befaamde medische tijdschrift „The Lancet” is reeds zeer enthousiast over deze materie geschreven. Inmiddels zijn we alweer aan het eind gekomen van de zogenoemde Goede Week. Van oudsher ook een goede week voor de vishandel in de meest letter lijke betekenis. Met het verplichte vasten zat in genoemde week, voor het katholieke volksdeel, een aantal onthoudingsdagen (vleesloze dagen) met visprodukten als bruikbaar alternatief. Met een omzetpiek pikte de vishandel daarvan jaarlijks een graantje mee. Nu is het nog maar de vraag of ook deze afgelopen week een goede week is ge weest. Door de geringe aanvoer zijn de inkoopprijzen weer eens tót in de sterren gerezen, waardoor menige visdetaillist zijn inkopen maar zeer mondjesmaat kon doen. De exporteurs gaven deze week, zeker wat de fijnvis en kabeljauw aan gaat, de toon aan. De binnenlandse handel moest noodgedwongen mee. Aan de maandagmarkt werd zonder terughou dendheid aangekocht. Een bepaalde onte vredenheid was te proeven doordat de aangevoerde wijting bijzonder klein van stuk was. Er was juist vraag naar een grotere wijting om er nog een behoorlijk fileetje van te kunnen snijden. Rondge bakken wijting wordt de laatste tijd steeds minder gevraagd, wat wel te be treuren is. Zo’n rondgebakken wijting is en blijft een lekkernij. Aan de andere kant was het voor de handel een prettige gewaarwording om reeds aan de woensdagmarkt geconfron teerd te worden met een leuke partij lerse- zeetong van de schepen die vorige week Na het succesvolle „Tien maal tien" schreef Bert Pijpers nu „In Velsen gebeurt nooit wat". loopt zo voorspoedig, dat men erover denkt om elke vijf jaar een dergelijk groots opgezet evenement op poten te gaan zette Ook over de publieke belangstelling heeft Vening geen klagen: van de achtien- honderd toegangsbewijzen voor de revue „In Velsen gebeurt nooit wat” zijn tot dusver reeds vierhonderd verkocht. Blijft de kaartverkoop zo bevredigend verlo pen, dan wordt naast de geplande uitvoe ringen op 5, 6 en 8 mei een extra voorstel ling van de revue gegeven op 9 mei. Inlich tingen over de voorverkoopadressen zijn verkrijgbaar bij het bureau van de Velser Gemeenschap, gevestigd in het cultureel centrum aan het Moerbergplantsoen te IJmuiden, telefonisch te bereiken via nummer 02550-15743.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5