RUDI VAN DANTZIG BEPROEFT DANSERS EN PUBLIEK Country Music festijn Antwoord Gevend mooi en moeilijk vol levende legenden Virtuoze oppervlakkigheid bij Leclerc Energieke eenvoudsrock bij Wreckless Eric Francaise bespeelt Adema-orgel in Haarlemse kathedraal 1 Micro-tonaliteit in studie op EST A-conferentie Middelbare cowboys, popcorn en warme worst Ongecompliceerd uitgaansvermaak Sater wil duidelijk antwoord van minister Gardeniers Nederlandse filmweek in Denemarken Geen Poolse musici voor Circus Dijkstra KUNST 1980 DINSDAG 8 APRIL (Van onze kunstredactie) Minister Gardeniers van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, zal vanavond de opening verrichten van de zevende Europese ESTA (Eu ropean String Teachers Associaton)- conferentie, die gehouden wordt in het Congrescentrum De Leeuwen horst in Noordwijkerhout. AMSTERDAM. In de verte lichten rode vensters van een wolken krabber uit boven een hoge betonnen muur. Daarvoor staan twintig dansers en danseressen, in het duister, met de rug naar de zaal. Alleen een dramatisch tegenlicht tekent hen af. „So ich traurig bin, weiss ich nur ein Weg.zingt een sopraanstem temidden van de onbewogen dansers. .Ich denke dich bei mir, und singe dir ein Lied”. Stilte. De groep verlaat het podium. Dit creëren van spanning, oproepen van reacties, is te zien als het „Vragend” beginbeeld voor Antwoord Gevend, Rudi van Dantzigs nieuwste ballet. *7 (Foto: Jorge Fatauros) Complexe danstaal in Antwoord Gevend. JAN BAART JOOST NIEMÖLLER Wreckless Eric. (Foto: Lex van Rossen) JOHAN VAN KEMPEN De vereniging ESTA, opgericht in 1972 in Graz, Oostenrijk, heeft afdelingen in vijftien landen van Europa, met een geza menlijk ledental van meer dan 2500. In 1975 heeft Nederland zich ook bij de ES TA aangesloten en heeft nu ruim 200 strijkers die lid zijn. Er worden gemiddeld vijf bijeenkomsten per jaar gehouden, af gezien van de elk jaar terugkerende con ferentie die internationaal is. Morgenmiddag zal er, als een van de evenementen in dit kader, een studie vol gen over microtonaliteit in het Teylers Museum in Haarlem, waarna de deelne mers (allen dus musici die het onderricht Geen enkel bezwaar overigens, integen deel misschien zelfs, om een Frans musi cienne die ook al de typische, laatromanti- sche toonkunst van haar land komt uit dragen, een instrument ter beschikking te afsluiting van het (te) lange programma diende. Zeer goed passend op een paasconcert was de centraal in het programma gele gen Tiende Orgelsymfonie van Widor, die gebouwd is op de gregoriaanse melodie van „Haec dies”, de graduale voor Pasen. Het eigenlijke dansen, als uitwerking van toenadering, afwijzing, manipulatie, toegeven en reageren, begint in het twee de deel. De instrumentale muziek daar van, vijf stukken voor orkest, en alle overige muziek van het ballet, is van An ton Webem. Voor sommigen is dat nog steeds een „moeilijke” componist. Het is echter bepaald niet het moeilijkste facet van Antwoord Gevend. Allereerst lijkt Rudi van Dantzig het zichzelf moeilijk gemaakt te hebben met dit ballet, zwaar van emotie en symboliek. In een als totali teit zowel intrigerende als pretentieuze presentatie laat Van Dantzig zijn dansers zwoegen op ingewikkelde en zwaarwichti ge bewegingstaal. De houdingen en patro nen in de choreografie zijn soms zo com plex en onnatuurlijk, dat de dansers er zichtbaar moeite mee hebben, zonder dat het argeloze toeschouwers daardoor veel duidelijker wordt, wat de bedoeling van de bewegingen als totaliteit is. Van Dantzig moet wel met grote liefde aan zijn nieuwe ballet gewerkt hebben. De beladen stemming die het oproept, lijkt minutieus afgestemd op de muziek van Anton Webem. Dat lijkt al heel wat. De choreograaf is echter te gedreven om zich dat als enige doel gesteld te hebben- Het zichtbaar maken van emoties, het uitdragen van een visie, op een meestal actuëel maatschappelijk of persoonlijk gegeven, is wat Van Dantzig pretendeert, maar wat in Antwoord Gevend met moei te, en slechts gedeeltelijk, duidelijk wordt. Enkele (en dat tekent de kunstenaar) haast toevallig lijkende bewegingen geven soms de sleutel tot een compleet dansge- deelte. Als geheel is het ballet van begin tot eind boeiend, maar qua symboliek en thematiek te ondoorzichtig. De dansers mogen dan wel moeite heb ben met de gecompliceerde choregrafie. Ze laten door het hele werk wel fraaie staaltjes van danskunst zien, wat natuur lijk zowel een verdienste is van de choreo graaf als de uitvoerende dansers. Vooral de vaak atletische solo’s van Clint Farha, op Stiff werd beroemd maar Eric niet. Een beetje z’n eigen schuld was dat toch ook wel: hij is tenslotte altijd pop blijven maken in de Stiff-traditie (dat is eenvou dig, swingend en kortademig), maar heeft dat nooit weten te ontwikkelen tot een persoonlijk geluid. Ook The Ramones hadden tenslotte dat kleine beetje extra van Phil Spector nodig, om tenminste uit te stijgen boven het op zich uitstekende principe van 1-2-3-4 rammen maar. Tussen oud en nieuw werk was bij Wreckless Eric (maar dat moge inmiddels al duidelijk zijn geworden) weinig ver schil te bemerken. Een klassieke „net-niet hit” als Whole Wide World werd er met hetzelfde krachtige plezier doorheenge- raust als het recentelijke Popsong. Even werd er ingehouden voor een bijna ingeto gen Broken Doll, maar tijdens Rock Over Rock Ola raakte de bescheiden gebouwde zanger weer volkomen loos. En zo ging de avond haast ongemerkt voorbij. JOOST NIEMÖLLER en ook het aandeel van Lindsay Fischer, zijn zeer expressief. Monique Sand en Francis Sinceretti in Dies ist ein Lied für dich allein, mogen gelden als een voor beeld van duet-dans in volle ontluistering. Ontluistering die ook verbeeld wordt in de groepsdansen, mannen agressief en be weeglijk tegenover vrouwen als mario netten. Het duet van Clint Farha en Maria Ara- Toegegeven dat Widor met de verwerking van dit gegeven in het algemeen bepaald geen grootse architectuur bedrijft, zou het hierbij toch ook weer hoogst oneerlijk zijn om te beweren dat de organiste alles uit het werk haalde wat erin zit. Eerder zou je kunnen zeggen dat Mi chelle Leclerc slechts bij vlagen in staat is om haar betoog, dat qua frasering nogal eens in brokken uiteenvalt, een werkelijk suggestieve kracht te verlenen. En al luis terend was er wel reden om terugko- die nodig om door te kunnen blijven draaien, aldus de brief. Sater verwijt de minister adviezen om ,de groep blijvend meer geld te geven in de wind te slaan. Toezeggingen van Garde niers om hierover overleg te plegen met andere subsidiegevers, zijn Sater te vaag. Mevrouw Gardeniers moet dan ook nu duidelijk zeggen of zij voor of tegen het voortbestaan van Sater kiest. „Ons geduld met u is op”, aldus de brief. Er bleken nogal wat van die levende legendes te zijn. Early Bird uit Friesland was er nog niet een, maar wel hard op weg het te worden. Vandaar dat deze dame en heer, plus begeleidingsband slechts drie nummers lang tweestemmig over de lief de mochten kwelen. Maar de Kendalls kwamen uit Amerika en waren dus al echt belangrijk. Ook hier een duo van tweeër lei geslacht, waarvan vooral de zij opviel door ongewone lengte, uitdagende zilve ren kleding en een stem waartegen geen babyfoon opgewassen kon zijn. Met uit bundig handgeklap werden haar kommo- dekreetjes beloond. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. In het kader van de bilaterale culturele betrekking tussen De nemarken en Nederland wordt van 15 tot en met 25 april in Kopenhagen en in Aarhus in Denemarken een Nederlandse filmweek gehouden. De week zal openen met de voor Wim Verstappen geregisseerde film Pastorale 1943. Verder zullen de Denen de volgende films te zien krijgen: Max Havelaar, Mari- ken van Nieumeghen, Het debuut, Een vrouw als Eva, Een stille liefde, Een schijn van twijfel, Begrijpt u nu, waarom ik huil, Life and Death. Oh mv darline en twee (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het ministerie van Sociale Zaken heeft op verzoek van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond geen vergunning verleend aan de directie van circus Sjoukje Dijkstra om Poolse musici in het circus te laten optreden. The 3rd International Festival of Country Music. Waarin onder andere: Early Bird, de Kendalls, Roy Acuff, Commandor Cody, de Bellamybro- thers, Joe Sun, Emmylou Harris en Charlie Rich. Ahoy-sportpaleis, Rot terdam, 6 en 7 april 1980. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse toneelgroep Sater moet behoorlijk worden gesubsidieerd of moet verdwij nen. Minister Gardeniers van CRM moet duidelijk zeggen, wat zij met het gezel schap wil. Paasconcert door Michelle Leclerc, orgel. Programma: Dupré, Widor. Ka thedrale basiliek St. Bavo. Haarlem, 7 april 1980. Michelle Lerlerc musiceerde weliswaar voor de eerste keer op het Adema-orgel. En het is natuurlijk niet mogelijk om een instrument met een dergelijk uitgebreide dispositie een-twee-drie te leren kennen. Maar bij de afwikkeling van haar eerste programmaonderdeel een aantal van de genoteerde improvisaties uit Le Che- min de la Croix van Marcel Dupré werd al direct duidelijk dat deze organiste van de kathedraal van Sens, zich tamelijk oppervlakkig van de hier voorhanden zijnde mogelijkheden inzake geraffineer de klankkleurwerking bediende. En bovendien; hoe de door haar geko zen registraties in deze ruimte in klank uitvielen, althans in welke verhoudingen deze de oren der toehoorders bereikten. Nog meer muziek van Dupré viel er op die Dat is de strekking van een boze brief van Sater aan de minister. Eerst werd Sater op de minlijst geplaatst. Na de to- neelstaking en interventie van het parle ment kreeg het gezelschap ruim 13.000 gulden extra. Maar dat is niet meer dan een „vorstelijke fooi”. Het gezelschap heeft namelijk blijvend een hogere subsi- di, vol fraaie vervreemdingseffecten, was door te moeilijke grepen en houdingen één van die net niet helemaal gelukte dansen. Kort daarna toonde Van Dantzig in alle simpelheid de oplossing met het slotbeeld van het ballet: twee handen uit gestoken naar mensen die onder de voet gelopen zijn, het Antwoord dat een toe komst openhoudt. Volgens de NTB waren er genoeg Ne derlandse musici beschikbaar voor het circus maar wou Circus Dijkstra de gang bare salarissen voor musici niet betalen. Het circus wou 1.800 per maand aan de musici betalen voor een zevendaagse werkweek, terwijl de NTB om 60,- netto per voorstelling vroeg. Het circus heeft de NTB meegedeeld, dat de artiesten nu zullen worden begeleid door een geluidsband. Eric (eigenlijke achternaam: Gouden) verwachtte kennelijk Engelse toestanden want voor de aanvang vroeg hij het pu- bliek niet op hem te spuwen en geen bekertjes te gooien. Waarna onmiddellijk geopend werd met de Rock Roll riff van Tonight is My Nigt en het kleine, zwartge- lederde mannetje zette daarbij zo’n scheur op dat meteen duidelijk werd wat zijn opvatting van muziekmaken is: niets anders dan ongegeneerd loltrappen onder het motto dat opgekropte agressie de vrije loop moet worden gelaten. Eric kreeg zijn zin. Driekwart zaal was vanaf dat eerste moment in onophoudelijke verticale be weging. Wreckless Eric was een van de eersten die gecontracteerd werd voor het Engelse Stiff-label. Samen met lan Dury en Nick Lowe nam hij nog eens deel aan de inmid dels beroemd geworden Stiff-tour (waar bij Dury vreemd genoeg als drummer in Erics begeleidingsband fungeerde) en ook voor zijn eerste plaatopnamen werd de meestal goedgehumeurde en vaak bezatte Wreckless geassisteerd door de twee pro minente collega’s. Enfin, bijna iedereen Kr bejaarde heer in grijs kostuum had geen basgitarist, drummer of steelgitarist mee genomen. Het betrof hier dus oude stijl. Die conclusie moest voornamelijk op visu ele gronden getrokken worden aangezien het muzikale gedeelte door enige fikse technische storingen de mist in ging. Maar het publiek kennelijk meer geïnteres seerd in wat het wilde horen dan wat er ook werkelijk te horen viel reageerde dolenthousiast. Roy mocht zelfs nog een keer terugkomen. Toen deed hij gelukkig het enige nummer wat ook werkelijk overkwam: I saw the light van wijlen Hank Wiliams. Luidkeels werd er meege zongen. Commandor cody was door het Alge meen Dagblad al fijntjes omschreven als een vreemde eend in de bijt. Wat deze langharige Rocker bezielde om hier op te treden werd niet geheel duidelijk (vooral financiële redenen waarschijnlijk). Behal ve een enkel Countrynummer als Down to seeds had zijn optreden in ieder geval weinig te bieden wat dit publiek ook wer kelijk kon bevredigen. Cody maakt nog steeds een prima soort ouderwetse Rock Roll met vreemd genoeg een steelguitar erbij. Het was in ieder geval de enige van het hele festival die ook werkelijk stond te swingen. Ook de Bellamybrothers hadden lange haren. Zij begaven zich echter op het veilige pad waar je ook BZN en George Baker kunt tegenkomen; een uiterst sta tisch gebeuren dus, gelardeerd met veel kitchromantiek. De twee boertjes zongen onder andere een heel bekend liedje over een vrouw met een beautiful body en werden daarvoor beloond met bloemen, een staande ovatie en geroep om meer (wat kwam). Volgens de presentator bracht ex-plug- ger Joe Sun een waarlijk nieuwe sound waarover in heel Amerika gesproken werd. Hij kon het natuurlijk weten. Sun was overigens niet een van de slechtste. Opmerkelijk was in ieder geval een vrij laag stemgeluid plus een uiterst ruimtelijk steelgitargebruik. Op het eind van de avond zou ook nog Emmylou Harris op treden. Maar uw verslaggever bevond zich toen al in zo’n belabberde staat van ontreddering dat schielijk voor een vroeg tijdig hazepad gekozen werd. (Voor de goede orde: het programma werd de vol gende dag nog voortgezet met onder ande re drie Charlie’s, te weten Rich, Pride en McCoy, ook Brenda Lee zou nog op het toneel staan. De TROS maakte televisie opnamen.) HAARLEM. Wij hebben als Neder landers altijd de neiging gehad om alles wat buitenlands is op te hemelen. Een voorbeeld ervan, hoe een dergelijke onge- motiveerd-generaliserende houding ook in de muziekwereld tot teleurstelling kan leiden, vormde het optreden van Michelle Leclerc. Een Franse organiste die oor spronkelijk voor een concert op het Mül- ler-orgel in de oude Bavo was geënga geerd, maar nu vanwege de tijdelijke sluiting van deze aan een noodzakelijke restauratiebeurt toezijnde kerk het Adema-orgel in de kathedraal aan de Leidsevaart bespeelde. Concert: Wreckless Eric. Met een viermans begeleidingsband (twee gi taristen, een drummer en een basgita rist). Paradiso, Amsterdam, 5 april 1880. de keuzecommissie van de (hier verant woordelijke) Stichting tot bevordering der Orgelkunst aanlegt bij het aantrekken van buitenlandse musici voor de door haar georganiseerde concerten. Wat zijn eigenlijk de uitgangspunten? Als het Frans is, is het goed? En gaat het dan soms verder alleen om de virtuositeit? Wat dat laatste betreft kan men in ons land toch ook aardig terecht. En dat er heel andere dingen nodig zijn dan finger- fertigkeit om de voordracht een zekere boeiende kracht te geven, werd hier in elk geval ook weer eens ten overvloede bewezen. En het ging maar door. Daar was ene Roy Acuff, die volgens de presentator in zijn lange leven niet alleen musicus was geweest maar onder andere ook (er volgde een hele lijst) politicus en zakenman. Deze AMSTERDAM. De vele buitenlanders die zaterdagavond, aan het begin van het paasweekend, in de hoofdstad rondhingen zullen wel debet zijn geweest aan de onverwacht grote opkomst die Wreckless Eric in Paradiso te beurt viel. Want een I naam heeft hij amper op het Europese vasteland. Nu, al die mensen die belust waren op „gewoon een avondje uit” konden tevreden zijn, want ze kregen een portie energieke eenvoudsrock voorgeschoteld, waarbij ongecompliceerd uitgaansvermaak volkomen op z’n plaats was. ROTTERDAM. In een walm van popcorn en warme worst had Zondagavond het derde Internationale Country Western festival plaats. Een massaal festijn in het Rotterdamse Ahoy-sportpaleis wat eerder associaties opriep met ponypark Slagha ren dan met een muziekgebeuren. Duizenden dames en heren van voornamelijk middelbare leeftijd liepen er al etend en drinkend in complete cowboypakken rond. In de wandelgangen was een uitgebreide markt georganiseerd waar onder andere propagandamateriaal voor de niet meer bestaande Everlybrothers gekocht kon worden, benevens bedrukte T-shirts met rodeotaferelen, platen, cowboyhoeden en andere Wild West souvenirs. Op het enorme podium kondigde een Amerikaans presentator met onmiskenbaar aardappelstrottenhoofd de ene levende legende na de andere aan. Tenminste, als je hem mocht geloven. DANS: Antwoord Gevend (wereld première) door Het Nationale Ballet. Choreografie: Rudi van Dantzig. Mu ziek: Anton Webem. Decor, kostuums en lichtontwerp: Toer van Schayk. Danssolisten: Clint Farha, Lindsay Fischer, Monique Sand, Francis Sin ceretti, Valerie Valentine, Joanne Zimmerman, Henny Jurriëns, Maria Aradi. Dansensemble: Rachel Beaujean, Katalene Borsboom, Caroline lura, Tamara Rimes, Charles Flanagan, Leo Besseling, Sjoerd van den Berg, Fred Berlips, Julian Brandon, John Brown, Robert Poole, Rob ,van Woerkom. Muziekuitvoering: sopraan Jennie Veeninga, violiste Linda Ashworth, pianist Ed Spanjaard, het Nederlands Balletorkest onder leiding van Adam Gatehouse. Reprises: Les Sylphides (Fokine/ Chopin), Een Verwaarloosde Tuin (Van Schayk/Mozart), Agon (Balan chine/Strawinsky Stadsschouwburg Amsterdam, 5 en 6 april 1980. af te vragen welke artistieke maatstaven muziek werd gebouwd. tion uit diens Symphonie Passion, dat als ontvangst wacht ten stadhuize aldaar.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9