Sjoerd Bakker schetst Japan in pasteltinten Haarlemse kathedraal als exposities Koningin laat Fabergé-blad veilen Cowboys International I speelt leentjebuur I. I Franse orgelmuziek” Gedrevenheid bij John Martyn „centrum van I SAINT-SAËNS CENTRAAL OP NIEUWE SERIE ORGELBESPELINGEN oor Onverschilligheid en inspiratie in solo-concert NDT vormt eigen gemengd koor Aleid Slingerland schenkt portret Jan Arends aan Toneelschuur MSB I BeS: Japanse houtsneden als inspiratiebron R door Johan van Kempen >rama Punkerige anarchie en rommeligheid rg Muzentempel I 13 KUNST VRIJDAG 1980 1 1 APRIL en- r de is int- iu 'P- ie Ie Ie ;r m op HAARLEM. Was het vorig jaar Duruflé; ditmaal is het Saint- Saëns die in de serie orgelconcer ten in de Haarlemse kathedraal in het zonnetje gezet wordt. Al mag Sain-Saëns als 'orgel- componist - en vooral vanwege de ongelijkmatigheid van niveau van het werk ook terecht - niet de naam hebben gekregen als zijn jongere collega Duruflé, zijn oeu vre voor dit koninklijke instru ment is desondanks veelomvat- tender. Mede omreden van die grotere hoeveelheid van voor het orgel geschreven composities - zo weet Bernard Bartelink, nog al tijd de centrale figuur bij de orga nisatie van deze zaterdagse con certen, te vertellen - is er ditmaal niet naar volledigheid gestreefd en is er dus geen sprake van een echte cyclus zoals bij Duruflé het geval was. - I 1 h o - J&agk de schaduw los te komen. JOOST NIEMÖLLER Tot overmaat van ramp volgde in de toegift een allesbehalve swingende of zelfs maar spanningsvolle uitvoering van Wilson Picket’s danskraker In The Mid night Hour. Het was bepaald niet verstan dig van Lockie om zo’n lachertje van de avond als een van de laatste indrukken achter te laten. Saint Saëns is overigens op acht van de in totaal 26 concerten die deze serie telt, vertegenwoordigd met préludes en fuga’s, fantasieën en zogeheten Improvisations, Pathetisch wordt een orchestraal ak koord aangeslagen. Tijdens het ellenlange naklinken ervan haalt hij zijn neus op en hijst aan zijn bretel. Dat is John Martyn ten voeten uit. Onverschilligheid en inspi ratie als tegenpolen voor een heel natuur lijk soort spanning. Het ene moment staat hij nog tot vervelends toe zijn gitaar te Door de roep die er nu al van de activi teiten in deze ook als Muzentempel ge- bruikte kathedraal uitgaat, regent het aanvragen (waarvan dus slechts een klein deel met een engagement gehonoreerd wofdt) van organisten uit binnen- en bui tenland die hier willen concerteren. Onder de buitenlanders die in de series Door het groeiend succes voelt Bartelink zich naar zijn zeggen „geruggesteund” om zich ten volle voor de zaak te blijven inzetten en op de ingeslagen weg voort te gaan. Hoewel Bakker deze kleuraccenten niet kan missen, om zijn prenten hun volle kracht te geven, worden ze er nooit met de haren bijgesleept, maar zijn volledig in de voorstelling geïntegreerd. Na bovenstaande zal het u niet verwon deren, dat ik deze expositie warm bij u aanbeveel. Maar er zijn altijd mensen, die nog een extra lokkertje willen. Welnu, speciaal voor de lezers van het Haarlems Dagblad zijn in de vitrines van de ABN- galerij, waar Jurka gevestigd is, (kleuren)- tekeningen opgehangen van onze eigen Peter van Hugten. Anders van toonaard dan het werk van Bakker, zingen ook de tekeningen van Peter van Hugten een zeer welluidend liedje van verlangen. ARTHUR BELMON (De expositie bij Galerie Jurka, Vijzel straat 80, duurt nog tot 2 mei). JOHN MARTYN (Foto: Lex van Rossen) (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De Zwitserse vesti ging van Christy’s in Genève heeft op dracht gekregen een kostbaar in goud gevat dienblad uit het privébezit van ko ningin Juliana te verkopen. Het betreft het dienblad van de Russische juwelen kunstenaar Fabergé. Het werd in 1901 door de Nederlandse kolonie in St. Peters burg aan koningin Wilhelmina als huwe lijksgeschenk cadeau gegeven. Het dienblad dat op 12 mei in Genève onder de hamer komt, is een der fraaiste stukken in de Fabergé-collectie die Chris ties zal veilen. De geschatte opbrengst van het blad, waarvan de handvatten met pa- reis en briljanten bezet zijn, ligt tegen de half miljoen gulden. Meesters uit de romantiek en Haagse School zijn van 11 tm. 25 april te zien op een speciaal ingerichte expositie bij gale rie Gabriels, Noordeinde 157a, DehHaag. In de Amsterdamse American Graffi ti galerie worden van 20 april tm. 31 mei litho’s, affiches en etsen geëxposeerd vair Jim Dine. een plaats hebben gekregen zijn Johannes Tusch uit West-Duitsland. Philip Sawyer uit Engeland en Vaclav Ovcacik uit Tsje- chosiowakije. En natuurlijk staan er ook weer bekende Haarlemse namen op de lange lijst van uitvoerenden, waarbij Al bert de Klerk tekent voor het tweede concert op 19 april, waarop deze Haar lemse stadsorganist samen met Bernard Bartelink een compositie van Langlais - geschreven voor twee orgels - zal ver tolken. (Van onze kunstredactie) HAARLEM. DE kunstenares Aleid Slingerland uit Aerdenhout zal komende woensdag, nadat in de Toneelschuur de 230ste voorstelling van Keefman door Ja ques Commandeur is gespeeld, een ge schilderd portret aanbieden van de auteur van Keefman, Jan Arends. Aleid Slinger land schenkt het schilderij aan de Toneel schuur, waar het een waardige plaats zal krijgen. Aleid Slingerland heeft Jan Arends ver scheidene malen ontmoet bij de schrijver Godfried Bomans, met wie zij bevriend was. Ten huize van Bomans heeft zij Arends destijds geportretteerd. Bernard Bartelink. destijds initiatiefnemer van de kathedraalcon- certen: ..geruggesteund door alsmaar groeiende belangstelling' (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Het Nederlandse Dans Theater gaat een eigen gemengd koor vormen dat komend seizoen zal meewer ken aan een aantal NDT-produkties. AMSTELVEEN. De schaduw van David Bowie reikt ver. Een groot aantal navolgers maakt dat elke keer weer dui delijk. De nog niet zo lang bestaande formatie Cowboys International, woens dagavond /optredend in een mager bezet te Uilenstede kan in ieder geval duidelijk tot die navolgers gerekend worden. He laas 'wisten de Cowboys nauwelijks uit The Original Sin, zo luidt de titel van hun eerste (en tot nu toe enige) elpee. De letterlijke vertaling daarvan is „erfzonde” en daarmee wordt goed aangegeven hoe zeer de compositorische en vocale kwali teiten van voorman Ken Lockie berusten op ordinaire leentjebuur in de richting van de Grote Gezichtsbepaler. Enerzijds vertoont dit album in het (overigens live niet uitgevoerde) The „No” Tune duidelij ke flirtages met Bowie’s meer avantgar- distische werk, zoals bekend van diens elpees Low en Heroes, anderzijds doen de tweedimensibnale produktie van The Ori ginal Sin en de direkt herkenbare melo- diën vermoeden dat Lockie mikt op voor al commercieel succes. AMSTERDAM. Lui achterover lig gend publiek, een walm van stuff, op het podium een man alleen die gitaar speelt en zingt. Dat is niet bepaald het beeld van een popconcert anno 1980. Niettemin wist John Martyn (de betreffende man met de gitaar) door opmerkelijke gedre- .venheid gisteravond in de Amsterdamse Melkweg een concert te geven wat met gedateerdheid niets van doen had. Behalve het in deze voorbeschouwing aangeroerde laatromantische Franse re pertoire, zal er hier muziek te horen zijn van componisten wier namen de pro- grammasamenstelling van het geheel, een bijzonder origineel karakter geven. Lesur. German!, Whitlock. Karg-Elert, Satie, El gar en Hens'zijn in dat verband te noe men, terwijl de uitvoering van composi ties van Bartelink, Brandsë, Carf en Man neke tot de premières gerekend kunnen worden. Vanaf morgen 12 april, wanneer Ber nard Bartelink traditiegetrouw alle drié de in de kerk aanwezige orgels zal laten klinken, kunnen de liefhebbers dus weer elke zaterdagmiddag om drie uur op deze drie kwartier durende concerten in de kathedraal aan de Leidsevaart terecht. het betreffende idioom gecomponeerde muziek moet klinken”, aldus Bernard Bartelink. „Om die cirkel te doorbreken is men er destijds- voor gaan ijveren om de kathedraal (sinds de verwerving van het uit de inmiddels gesloopte Amsterdamse Willibrorduskerk afkomstige A.dema-or- gel JVK) tot een centrum van Franse orgelmuziek te maken." Middels de nu zeven jaar geleden in het leven geroepen zaterdagmiddagconcer ten, waarvoor de publieke belangstelling nog steeds maar, stijgt, en het Cesar Frack Concours met bijbehorende studiedagen, is die opzet al in belangrijke mate gelukt. AMSTERDAM. Wie verre reizen doet kan veel verhalen. Of deze verhalen het aanhoren waard zijn, dat hangt nog maar geheel van de verteller af. Wie kan er niet over meepraten, over de avondjes bij een verre neef, die zijn gehele familie uitnodigt om een eindeloze reeks dia’s te bekijken, medegebracht uit afgelegen, exotische streken: na een half uurtje is de fruitige rosé, noch de knapperigste chips, meer in staat de visite uit de slaap te houden. Want ook hier geldt, dat overdaad schaadt en vooral: in de beper king toont zich de meester. Het koor zal uit twaalf sopranen, twaalf alten, acht tenoren en acht bassen be staan. Audities zullen tussen 12 en 17 mei in de studio’s van het NDT in Den Haag worden gehouden. Het NDT zal komend seizoen ongeveer 40 voorstellingen geven met onder andere de Glagolitische Mis van Janacek, de Sol datenmis van Martinu, de Psalmensymfo nie van Stravinsky en andere balletten met muzikale begeleidingen waarin be langrijke koorpartijen voorkomen. De lei der van het koor wordt Huub Kerstens. Geïnteresseerde geschoolde zangers kunnen auditieformulieren aanvragen bij het NDT, Koningstraat 118 in Den Haag. Concert: John Martyn. Bezetting: John Martyn, gitaar, zang. De Melk weg. Amsterdam. 10 april 1980. Van een magistrale eenvoud zijn de etsen en aquarellen van Sjoerd Bakker, die momenteel te zien zijn bij Galerie Jurka in Amsterdam. De expositie is de creatieve neerslag van een aantal reizen, die Bakker de afgelopen jaren gemaakt heeft naar Japan. Al een jaar of tien is Bakker in de ban van Japanse houtsne- des, voor elke westerse graficus natuur lijk een mer d boire van inspiratie. Hoewel moet worden opgemerkt dat het slechts aan de heel groten gegeven is hierin boven water te blijven. Wie zich al te gulzig laaft, verliest het overzicht, en gaat kopje onder. Maar Bakker gaat zeer bedachtzaam te werk. Van de oude Japanse prentkunste naars als Hokusai en Utamaro heeft hij wel degelijk een hoop opgestoken,' maar ondertussen verliest hij zijn eigen (wester se) inbreng niet uit het oog. Het resultaat van deze krachtmeting tussen eeuwenou de, oosterse vorm- en stijlinzichten en de (ont)nuchtere(nde) westerse kijk op de zaak, levert bij Sjoerd Bakker niet alleen verbluffend mooie plaatjes op, ook als je er langer naar kijkt, blijven ze verrassen. In het vroegere werk van Sjoerd Bakker was het al opvallend, dat er in zijn pren ten, waarop bijvoorbeeld een duinland schap of slaapkamerinterieur stond afge- beeld, een weinig Hollandse sfeer heerste. Nu hij zich ook in zijn onderwerpkeuze geheel op Japan heeft gericht, blijkt hij een ware artistieke goudmijn aangeboord te hebben. In een eerdere tentoonstelling, eveneens bij Jurka. was al een serie the matische etsen te zien, alle met de heilige berg Fuji tot onderwerp. Hoewel dit on derwerp natuurlijk schier onuitputtelijk is, de laatste tekening van de Fuji zal waarschijnlijk wel nooit gemaakt worden, is Bakker toch overgestapt op wat hij zelf noemt „dagboekachtige notities”. Het is nauwelijks te verwonderen dat de Fries Sjoerd Bakker, nu hij van de berg is afgestapt, naar het water trekt. Niet alleen is Japan omgeven door water, er bloeit ook een badhuizen-cultuur als nergens ter wereld. Wie kan zich niet de prachtige foto’s herinneren, die enige tijd geleden onze kranten opfleurden: groepjes uitge laten Japanners in een kabelbaan, met zijn allen gezellig poedelend in een was tobbe, honderden meters boven de grond. Zo hoog heeft Bakker het niet gezocht. Liever blijft hij aan de waterkant staan om vissende mannen te observeren. Of hij trekt de meer traditionele badhuizen in om dezachte erotiek aldaar vast te leggen. Maar ïbk een onbemand ronddobberende waterfiets kan een onderwerp zijn. Hoe wel er ogenschijnlijk niets gebeurt op het spiegelgladde water, en de horizon door de damp nauwelijks waarneembaar is, zit ook deze prent vol spanning. Een enkele maal zet Bakker de toeschouwer op een vervreemdend denkspoor. Zo hangt er een ets, die eigenlijk twee-in-een is. Op de bovenste helft zien we in close-up, een kunstvlieg (bekend van de forellen- en zalmvisserij), terwijl op de onderste helft aan het wateroppervlak een dolfijn zwemt. Op deze ets uit ’79 lijkt Bakker welf vooraf, een commentaar te leveren op de dramatische zeeslag, die de Japanse marine momenteel levert tegen de dolfij nen op hun visgronden. Is de visetende dolfijn uitgeroeid, dan kan de vangstquo- tering nog enige tijd langer ontdoken wor den. Zo zijn er nog wel meer zaken, die de toeschouwer aan het denken zetten. Een verlaten muiltje, of een verdwaald stukje papier, om maar een paar intrigerende details te noemen. Of in een praktisch leeg interieur, waar de zojuist vertrokkene een doosje lucifers met de Fuji erop heeft achtergelaten. Verwijst Bakker hier naar vroeger werk? In ongemeen fraaie pasteltinten blauw, groen en grijs is dit alles voor ons neerge tekend. Een enkel kleuraccent, dat nooit te zwaar is aangezet, moet de prent voor eentonigheid behoeden. Zo’n kleuraccent kan bestaan uit een vuurtoren in de verte, een gekleurde vis op een kimono, een rode waterslang bij een bron, een bloeiende papaver, of de ceintuur van een fotograaf.’ Live blijkt vooral de ..moeilijke,’ kant van The Cowboys International door slaggevend te zijn. Hoewel het een alge meen verschijnsel is bij live-optredens dat de muziek meestal ruiger en vrijer overkomt, was dat verschijnsel hier wel erg opvallend. Al meteen bij de opener Wish werd sterk de indruk gewekt alsof de optredende Cowboys heel anders zijn dan die van de plaat (ook niet zo vreemd natuurlijk, aangezien de band weliswaar nog steeds dezelfde nummers speelt maar in korte tijd nogal stevig van bezetting gewisseld is). Aanvankelijk kwam deze hogere ruigheidsgraad en nogal punkeri ge anarchie weldadig over, maar toen de rommeligheid in de loop van het gespeel de materiaal (Trash, Here Comes A Satur day, Original Sin, Aftermath. Memory 62) ook nog eens ging ontaarden in valsheid begon de gebeurtenis in Uilenstede toch wel verdacht veel op een ordinair school feestje te lijken. die ^volgens Bartelink duidelijk zullen kunnen maken dat deze romantische meester als orgelcomponist toch onderge waardeerd is. Bartelink, die vanwege zijn „gast heerschap” als vaste bespeler van het door Adema gebouwde Willibrord-orgel de serie als concertgever opent en sluit, heeft de naam Saint-Saëns ook op het eerste door hem zelf te verzorgen pro gramma gezet.' Saint-Saëns’ muziek doet het zijns inziens ook niet, zo goed op de klassieke orgels, maar heeft hier dan nu eens alle kansen om tot haar recht te komen. stemmen en vervelende grappen te verko pen met een gezicht van „wat kan mij het allemaal schelen”, het andere moment wordt er in uiterste volvoering over de liefde gezongen. Martyn is bepaald geen nieuweling in het muziekwereldje. Al in 1965 nam hij zijn eerste elpee op. Daarna volgde een Zanger Ken Lockie van Cowboys International. (Foto: Lex van Rossen) indrukwekkende reeks 'optredens en een minder indrukwekkende reeks platen. Het publiek wat hij daarmee in de lóóp der jaren bereikte bleef beperkt tot een vrijwel gelijk blijvend aantal liefhebbers. Begrijpelijk is dat wel, want het soort muziek dat hij maakt moet toch aange merkt worden als behoorlijk eigenzinnig en pauwelijks aansluiting vindend bij mo- dieusiteiten. Zijn stijl te klassificeren als. „ergens tussen folk en rock” kan niet meer dan een vage indicatie zijn, gebaseerd op di rekt waarneèmbare uiterlijkheden als het met Echoplex vervormen van een veelal acoustische gitaar en het ter hand nemen van haar elektrische soortgenoot. Beter kan Marjyn geïllustreerd worden aan de hand van de concertopener I’d Rather Be The Devil; op een langzame, uiterst swingende beat Wordt met kleine variaties steeds in hetzelfde open akkoord gespeeld, waarmee hij zichzelf in een half onbewuste gemoedstoestand lijkt te bren gen. Na enige tijd (de nummers duren meestal vrij lang) volgt dan een lispelend, nogal chaotisch stijgend en dalend stem geluid wat zich haast onopvallend tussen het onophoudelijk dreunende en doorvi brerende snarenwerk mengt. Door middel van enige slimme electronica wordt de gitaar nog eens met veel echo, vervorming ep nagalm teruggekaatst zodat gr een zee 'van repeterénde tonen ontstaat, waarbin nen afzonderlijke themaatjes en basloop jes op de raarste momenten opduiken, verdwijnen en met een totaal andere klankkleur terugkomen. Ander gespeeld werk, zoals One World (met ritmebox),Big Muff en Inside Out kan binnen die beschrijving aardig thuis gebracht worden. Daarentegen bleven May You Never (waarbij de volle zaal verrassend enthousiast op het intro rea geerde) en One Day Without You vele meer tussen de uitgezette lijnen van de doorsnee folksong. JOOST NIEMÖLLER Zo is het natuurlijk ook gesteld met de andefe Franse orgelcomponisten als Franck, Vierne /Tournemire, Widor, Du- pré, Alain en Messiaen, waarbij uiteraard de op het hier gehouden Cesar Franck Concours aan de orde zijnde muziek ook weer een belangrijke plaats inneemt. Ook de drie winnaars van het tweede, vorig jaar uitgestreden concours: Gerard Ha- braken, Michael Hedley en Ton van Eek, behoren tot degenen die een speelbeurt, in deze kathedraalserie voor hun rekening zullen nemen. „Er zijn weinig Frans-romantische in strumenten van eên dergelijke importan tie in onze streken, als het hier voor han den zijnde Adema-orgel. Daardoor zijn er evenzo weinig organisten die met dit or- geltype vertrouwd zijn en weten hoe de in Concert: Cowboys International. Bezetting: Ken Lockie: zang, mond harp. Paul Simon: drums. Evan Charles: toetsinstrumenten. PcteY James: basgitaar. Steve Shears, gi taar. Nog te beluisteren: 11 april in Het Paard van Troye, Den Haag. Amstelveen. 9 april 1980. Nuzamy, kleurets uit 1980 van Sjoerd Bakker. 'I:'.',.:

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13