Carlos Saura verfilmt heerlijke, luchtige familiereünie film Schitterend programma Hongaarse filmdagen hoorlem Eboli: autobiografisch verslag van een ontheemde filmhuizen A Wedding: meesterlijke regie van Robert Altman amsterdcim 1 f g 35 n Ironische visie op Amerikaans society-huwelijk Fascinerend ruimte-drama in Russische Solaris FILM VRIJDAG 14 Charles Boost gers rant door Pieter van Lierop app. Lido. Maar de oudjes blijven niet achter, De Tien Geboden, het bijbels epos van Cecil B DeMille uit 1956 heeft nog een week bijgetekend in Cinema Palace en One flew over te Cuckoo’s Nest, de bijtende satire over de gang van zaken in een Ameri kaanse inrichting voor geestelijk ge stoorden door de Amerikaans-Tsje- chische regiseur Milos Forman is eveneens op het programma geble ven en wel in Roxy. Uiteraard is ook The Rose (met Bette Midler) in Luxor geprolongeerd wat het aantal nieuwe mogelijkheden tot bioscoop-amuse- ment deze week tot twee beperkt: tot Met ’n Tweeling gaat het beter in Frans Hals en A Wedding die in de nachtvoorstellingen van Studio ver toond wordt maar ook maandag avond om 19.00 en 21.15 uur. n. 3 De laatste Nederlandse films blij ven het goed doen, beide zijn tenmin ste geprolongeerd, Spetters in Studio, *51 11 APRIL 1980 De film van de week in Amster dam is ditmaal Mama cumple 100 Anos, vertaald Mama wordt 100, een film van Carlos Saura, hier langzamerhand een begrip als de maker van onder meer Cria Cu ervos en Elisa, Vida mia. Saura die in 1932 geboren werd in het Spaanse plaatsje Huesca heeft zonder veel tussenpauzen gefilmd sinds 1958 en daarbij op de filmfestivals van Berlijn en Cannes veel bijval en enkele prij zen geïncasseerd. Hij was dus werkzaam tijdens het Franco-be- wind waaruit al geconcludeerd kan worden dat hij geen politiek of maatschappij-critisch filmer was, (zoals zijn oudere vriend Luis Bunuel), maar zijn fantasie rijke gegevens putte uit het mi lieu van gegoede Spaanse bur- waartoe hij zichzelf ook rekent. a» MMfe I Bizarre humor in Mama wordt 100 voor ning. John Cromwell als de bisschop en Lillian Gish als Nettie Sloan in A Wedding. zeme zich zo in andermans leven weet binnen te wroeten, dat hij van lieverlee het ene appartement na het andere bij zijn eigen woonruimte te trekken weet; om na ontruiming voor sloop naar rato vervan- Kom- gara- Zoort, Drie- (ook itinu- regio de sr ca. jsom In Mama wordt 100 overheerst echter een lichtere sfeer en toont Saura een uit gesproken gevoel voor bizarre humor en groteske overdrijving. Dat blijkt vooral uit de viering van de honderdste veijaar- dag als de familie zich in de salon verza melt heeft en Mama in haar leunstoel aan touwen neergelaten wordt, als kwam zij uit de hemel, temidden van haar dierba ren. Die dierbaren, kinderen, kleinkinde ren en achter-kleinkinderen hebben zich Wie meent dat een land waar de filmerij een staatsonderneming is, de kwaliteit ca deau krijgt, vergist zich. In de meeste socialistische landen wordt de cinema juist beheerst door bloedarmoede. Naast Hongarije wordt er alleen in Polen en Rusland op regelmatig hoog niveau ge werkt, maar inhoudelijk blijven de Hon gaarse films het interessantst, omdat de cineasten daar verweg de grootste vrij heid krijgen toegemeten. En de Hongaren hebben iets speciaals met film. Dat was al lang voor de omwenteling zo, toen heden als Zukor, Gukor, Lugosi, Curtiz en de gebroeders Korda hun naarn via Holly wood hadden gevestigd en de Hongaarse cameramannen zijn altijd blijven behoren tot de meestgevraagde ter wereld. De eerste is Clowns aan de Muur (1968) en gaat over drie jongens die voor een onweersbui schuilen en dan de nacht doorbrengen met het ophalen van jeugd herinneringen. Via die verhalen grijpen op zeker moment verleden en heden in elkaar en wordt feitelijk de stap naar de volwassenheid gemaakt. van Saura speelt diens echtgenoot Geral dine Chaplin deze beslissende rol en zij redt het feest, zij het temidden van een familie die zich gedeeltelijk betrapt voelt, gedeeltelijk haar een huwelijksgeluk be nijdt waarvoor ze heeft moeten vechten. In de Haarlemse Filmschuur kan men tot en met zaterdag nog genieten van de klassieke misdaadfilm The Maltese Fal con van John Huston en met Humphrey Bogart. Daarna, van 16 tot en met 19 april draait dit filmhuis Cristo si fer- mato a Eboli (Christus ging niet verder, dan Eboli), een film van Francesco Rosi, gemaakt naar de in ’47 verschenen gelijk namige roman van Carlo Levi die er een stuk van zijn leven in beschrijft. Voeg daarbij Benjamin’s vriend, de miljo nair Félix Pigouilloux die alleen belang stelling heeft voor vrouwen boven de vijf tig en een journaliste die door haar min naar in de steek is gelaten en achterblijft met veel schulden en een spilzieke groot vader dan heeft men een indruk van de komische mogelijkheden van Un Oursin dans la Poche ofwel ’n Kat in de Zak. avondvoorstelling (23.00 uur( AAN. Daar tussen is er iedere avond om 17.30 en 20.15 iets te zien van de Hongaarse Filmweek met een keuze uit het Hongaarse aandeel aan Film International uit het begin van dit jaar. Kriterion heeft weer een gevarieerd programma van ieders dag een andere film om 12.00 en 15.00 uur en houdt verder gende woonruimte te kunnen opeigen. En dat dus in Boedapest, een stad met de woningnood als grootste problemen. Kez- di Kovacs steekt er op onderhoudende wijze de draak mee. Met ’n Tweeling is een Skandinavische poging tot een erotische klucht, waarin twee grammofoonplaten-maatschappijen een concurrentiestrijd voeren bij het con tracteren van een beroemde zangeres, een strijd die gedeeltelijk ook in bed wordt uitgevochten. Meer plezier valt er te beleven bij A Wedding, een ironische visie op het Ame rikaanse society-huwelijk van regisseur Robert Altman. Altman blijft in eerste instantie de maker van het chaotische M.A.S.H., de satirische oorlogsfilm die in een langjarige tv-serie is blijven voortle ven. Toen hij de film maakte was hij 45 en hoewel M.A.S.H. geen regie-debuut was maar de bekroning van een periode waar in Altman voor radio en film geschreven had en een vijftal weinig populaire speel films had gemaakt, wordt die film ge woonlijk als beginpunt van zijn carrière beschouwd. Daarna volgde opnieuw een tijd van wisselend succes met produkties als That old Day in the Park, McCabe apd Mrs. Miller, California Split en The Long Goodbye waarin de eigenzinnige filmer zich verder ontwikkelde in een stijl waar mee konsekwent gebroken werd met de clichés van de industrie-film en de toe schouwer vaak voor raadsels werd ge plaatst die lang niét altijd in dank werden afgenomen. Met Nashville tenslotte, ge volgd door Buffalo Bill and the Indians (’77) en A Wedding (’78) ontstond een nieu we herwaardering van deze ongrijpbare figuur in het Amerikaanse filmbestel die vooral in A Wedding duidelijke taal sprak. Angstwekkend scherp tekent Altman ditmaal een gezelschap huwelijksgasten die eerst vroom en aangedaan aanwezig zijn bij de kerkelijke inzegening maar tijdens het daarna volgende feestbanket in het landhuis van de vader van de brui degom een voor een hun masker afleggen en dan hun ware, en lang niet altijd plezie rige aard tonen. Corelli (Vittorio Gassman) en Muffin Brenner (Amy Stryker) in de echt maar moet tegelijk een hechte band leggen tus sen twee rijke families, de Corelli’s en de Brenner’s, een band waarvan niet veel meer over is als het feest voorbij is. De moeilijkheden beginnen al als de TV's types Kor- 130, dio-tv. nbok- Tel. repa- izellig ntrum incl. mgev. 849. WAD- van irdam net 5 i, 2de amer, Huur Ge- jks in Haar- 54 na shten g niet i. Als aven. cas- Prijs 1310 's a- W. F. straat p alle 1AAR- rhuis, met Gevr. arlem huis, or inl. oven- wo- I- ge- is c.v. .mnd. 075- 075- Geen cliën- s tijd, s. Op- slostr. ’1. 10; intiën 11220; k.k. itten, 023- iwde in >000 met Brie- 518 h tkoop elen. Vooral dat retrospectief is een sterke zet, want Sandor-is een betrekkelijk onbe kende, maar uiterst getalenteerde en mar kante cineast. In tien jaar tijd maakte hij zes films en daarvan is er niet één op de internationale festivals onbekroond ge bleven. Tel. dan al onthuld als een verre van deugdza me familie, waarvan sommige leden zelfs plannen beramen de jarige (die toch op sterven staat) een handje te helpen met een dodelijk drankje dat haar moet „ver lichten” bij de periodieke aanvallen van vallende ziekte. Maar Mama is nog voldoende bij de De Zandvoortse Film-Inn komt op za terdag 12 april met de Russische, uit 1969 daterende ruimtevaartfilm Solaris, waar in ruimtevaart niet gebruikt wordt als een uitbreiding van het terrein voor misdaad en sensatie maar meer als bron voor bovenaardse gebeurtenissen met fylosofi- sche achtergronden. sbruik c. in voor ■.o.Nr. Heb Emilia Odor Lief (1969) is de vertel ling van een meisjespensionaat waar een weelde aan schone schijn en goede manie ren de vriéndelijk ogende facade vormen waarachter zich een meedogenloze machtsstrijd afspeelt, die preludeert op de verschrikkingen die de naderende 20ste eeuw zal brengen. Een 17-jarig meis je verzet zich tegen deze ijzeren vuist in een fluwelen handschoen, ze waarschuwt haar klasgenootjes, maar valt zelf als eer ste, slachtoffer. De film is briljant ontwor pen, oogverlustigend op een bedrieglijke manier, waarbij de geometrische orde en regelmaat prachtig contrasteert met het steeds naderbij kruipende onheil. Hoewel zelfs de meest ernstige Sandor- films nog krioelen van de tegendraadse grapji s, is Vot tbal Uit D< GotOuw< Tijd (1974) zijn m« st vrolijkt wt rkstuk. De zich in 1925 afspelende komedie levert een eerbetoon aan Chaplin en geeft een nostalgische evocatie van komische klein burgerlijkheid. Genoemde films spelen zich af in de eenzaamheid van het platteland waar de mensen (de kinderen in Cria Cuervos, vader en dochter in Elisa, Vida mia) ge neigd zijn het leven als een droom te ondergaan. Saura is een „moeilijk” filmer die veel te raden overlaat, dwz een veel vuldig beroep doet op de fantasie van de toeschouwer die hij slechts tegemoet komt door het creëren van een suggestie ve sfeer waarin veel raadsels zichzelf op lossen. Souvenir uit Herkulesbad (’76) is ook twee jaar geleden al tijdens de Hongaarse Filmdagen vertoond, maar wel een repri se waard. Een alweer magnifiek ogende film over een jonge revolutionaire soldaat die in 1919, na de val van de Radenrepu bliek, onderduikt in een decadent sanato rium met mineraalbaden. Sandors inte resse voor historisch decor en bizarre situaties levert de vruchtbare voedingsbo dem voor een sublieme thriller met poli tieke implicaties. Dezelfde elementen maken ook Verlos Van Het Kwade (’78) tot een fascinerende vertelling. In het jaar 1944, terwijl Duit sers en Russen slag leveren om Hongarije, wordt Boedapest tot stad van de apoca- lyps, met enkel nog een levendige zelfkant in het schemerdonker. En daarin gaat dan een ordentelijke garderobejuffrouw, wier eer het te na is dat men een jas bij haar stelen kon, op zoek naar het teloor gegane kledingstuk om het terug te kunnen geven aan de rechtmatige eigenaar. Het wordt een odyssee door een nachtmerrie. Een heel vreemde optocht, als de dame verge zeld gaat worden door haar achterlijke zoon en op het verkeerde pad geraakte dochter en nog een paar schimmiger figu ren. Het heeft iets van Fellini, maar het is juist honderd procent Sandor. Vera’s Training (van Pal Gabor) en De Stoeterij (van Andras Kovacs) zijn nauw verwant en heel bijzonder, omdat ze als eerste Hongaarse films een uiterst pijnlij ke plek in het nabije verleden in een niets verdoezelende schijnwerper hebben ge plaatst. In beide films wordt de onmense lijke jaren ’50-sfeer van paranoia, zwart- makerij, indoctrinatie en verraad angst aanjagend gereconstrueerd. En tenslotte resteert Die Beste Buur man, een maatschappjjsatire met Lazlo Szabo als een hoogst doortrapte vrijgezel, die onder het mom van liefde of goed nabuurschap in een bouwvallige woonka- astronauten worden tot levende figuren waardoor bijvoorbeeld Kelvin geconfron teerd wordt met zijn vroegere minnares die mede door zijn schuld zelfmoord heeft gepleegd. Andere mysterieuze dingen ge beuren die door regisseur Andrei Tar kovsky tot een fascinerend drama in el kaar worden gevoegd die zijn vroeger werk (De Jeugd van Ivan, Andrei Rou- blov, De Spiegel) op een treffende wijze completeren. Laat de Dokter maar schuiven in kerkplechtigheid dank zij de onzekere lei ding van een seniele huisgenoot, bisschop Martin (John Cromwell) wat traag ver loopt waardoor bruidspaar en gasten sterk verlaat de villa van de mafia-achtige Corelli’s arriveren. Zeer tot ongenoegen van Rita Billingsley (Geraldine Chaplin) die als „wedding coördinator”, organisa trice van het feest dus, een strikt op de tijd afgestemd programma moet afwerken. In haar functie is zij ook verantwoordelijk voor de kostbare huwelijkscadeaus, waar voor mannelijke en vrouwelijke veilig heidsagenten zijn ingeschakeld die via de mobilofoons voortdurend onderling con tact hebben. Een tweede tegenvaller is dat enige voorname invité’s zich tijdig gedistanci- eerd hebben van dit dubieuze huwelijk, zodat het geheel een zuivere aangelegen heid van de beide families wordt wat een wat broeierige sfeer veroorzaakt van rod- Ook nieuw op het Amsterdamse pro gramma is Un Oursin dans la Poche, een Franse klucht van Pascal Thomas die uit opgewekte nonsens aan elkaar is gebreid. Waar het eigenlijk over gaat is na afloop nauwelijks duidelijk hoewel we een uit vinder (Darry Cowl) hebben leren kennen die mechanische muziekinstrumenten maakt waarmee elk stuk muziek gespeeld kan worden en eveneens de kinderlijke miljonair Benjamin T’Serglades (Bernard Menez) ontmoet hebben die mechanisch speelgoed verzamelt en de grootste afne mer is van de instrumenten-uitvinder. een Saura heeft een heerlijke luchtige film gemaakt over een familiereünie waarvan de leden zich tenslotte onderwerpen aan de wjjze, alwetende en onsterfelijke AMSTERDAM. De meeste film- weken die zo door het jaar in Neder land worden georganiseerd, vloeien voort uit culturele akkoorden en zijn vaker curieus en leerzaam dan we zenlijk van belang. Uitzondering op die regel vormen de Hongaarse Film dagen, zoals die thans weer zijn geor ganiseerd door Djon Spelbrink en Erika Dedinszky namens het Utrechtse Culturele Centrum ’t Hoogt. Hongarije is een land dat qua bevolking (10 miljoen inwoners) aanmerkelijk kleiner is dan het onze, maar in het bezit is van een hele reeks cineasten met wereldreputatie. Het is dan ook pure kwaliteit die wordt ge boden in het programma dat deze week in het Amsterdamse Kriterion in Nederlanse première wordt ge bracht, om daarna gepresenteerd te worden in achtereenvolgens Gronin gen, Enschede en Utrecht. Levi, schrijver, schilder en arts werd in 1935 om zijn politieke activiteiten in het Italië van Mussolini tot ballingschap ver oordeeld in een afgelegen dorp in een doodarme streek van zijn vaderland. Hij had daar een redelijke vrijheid van doen en kwam ertoe een dagboek te schrijven dat tegelijk een sociologische studie werd van de arme bevolking waartussen hij zo abrupt geplaatst werd. Van dat autobio grafische verslag van een ontheemde heeft Rosi een aangrijpende film gemaakt waarin Gian Maria Volonté de rol speelt van de verbannen schrijver die in zijn afkeer van het regiem van Mussolini, net bezig met de verovering van Abessinië, steun vindt bij de bevolking die van de kant van Rome nooit enige aandacht heeft gekregen. Met grote eenvoud en met scherpe observatie heeft Rosi het eenvou dige verhaal naverteld dat gedomineerd wordt door de verschrikkelijke dingen die ver vandaan en buiten het gezichtsveld van de banneling en ds bevolking plaats vinden. del en achterdocht die vrij spel krijgen nu er geen buitenstaander remmend op de onderdrukte onlustgevoelens kan werken. Voeg daarbij dat de grootmoeder van de bruid (een prachtige rol van de tachtigja rige filmpionier Lillian Gish) onopvallend in haar ziekbed op de bovenste verdieping van de villa is overleden, nieuws wat niet mag uitlekken om de feeststemming niet te verstoren; en dat het gerucht de ronde gaat doen dat het zusje van de bruid een kind verwacht van Dino, de bruidegom, dan heeft men een overzicht van de ge drukte stemming waaronder het protseri ge bruidsfeest gaat beginnen. Wat opvalt bij het kijken naar de film is de vaste greep die regisseur Altman heeft op de langzaam groeiende chaos van ge beurtenissen die zich afspeelt achter de facade van een respectabel en door geld gezegend huwelijk. Met het verlopen van de tijd wordt die chaos compleet, maar in Altman’s regie is geen spoor van aarzeling te ontdekken. Hij weet precies op welk ogenblik een kleine verwarring, een lichte explosie van verhitte gemoederen, een pijnlijke onthul ling of het ene woord dat het andere uitlokt nodig is om de stroom van gebeur tenissen (van een doorlopend verhaal is nauwelijks sprake) op gang te houden. Het lukt hem opnieuw een segment van de Amerikaanse samenleving grondig door te lichten op zijn gedragingen, op zijn snobisme, materialisme, hypocrisie en liefdeloosheid. Zijn film is cynisch, bij tijden ook uiterst humoristisch al roept hij tegelijkertijd een gevoel van diepe treu righeid op. Kortom, een meesterlijke film van de kroniekeur van het Amerikaanse leven Het huwlijk verenigt niet alleen Dino die schijnbaar moeiteloos in de chaos van en Muffin A Wedding ordenend overeind is ge bleven’ Van de andere nachtvoorstellingen tip pen we nog Hardcore in Roxy waarin de acteur George C.Scott als Jake VanDom op zoek gaat naar zijn van huis weggelo pen dochter Kristen en zodoende belandt in de onderwereld van Los Angeles waar veel geld verdiend wordt met pornofilms. VanDom gaar de obscure studio’s en bio- scoopjes af en ziet tenslotte een erotisch filmpje waarin zijn Kristen meespeelt. Van daaruit volgt hij een bepaald spoor Als de psycholoog Kelvin na een lange periode van quarantaine terugkeert naar het ruimtestation dat bij de planeet Sola ris is gestationeerd, treft hij zijn nog maar twee leden tellende bemanning in een trieste toestand aan. De Zee van Solaris blijkt een enorm brein te zijn dat met een geheimzinnige straling gereageerd heeft op een bombardement van röntgenstralen dat de bemanning tegen de uitdrukkelijke bevelen van de aarde uit heeft gevoerd. De straling van „het brein” heeft onver wachte effecten: de herinneringen van de Het Nederlands Filmmuseum brengt in de serie Tegen het Fascisme twee hoogte punten uit de Duitse film gedurende de oorlog, namelijk Triumph des Willens, het angstaanjagende verslag door Leni Rie fenstahl van een Nazi-partijdag in Neu renberg en de valse propagandafilm Der Ewige Jude, een niet minder gruwelijk document van Nazi-propaganda. Twee films die men gezien moet hebben om iets te begrijpen van de geestelijke terreur die Hitler en zijn propaganda-minister Goeb bels in de donkerste jaren van de Europe se geschiedenis in eigen land en daarbui ten hebben uitgeoefend. Dit alles speelt zich af in een groot, vervallen buitenhuis, met welks buiten aanzicht de film eindigt. In een interview heeft Saura toegegeven een dwaze komi sche film te hebben willen maken die aansluit op de in 1972 gemaakte Ana y los Lobos. Maar intussen is hij minder zwaar gaan tillen aan de sentimentele proble men van zijn personages die hij nu laat Pasolini’s Uccellacci Euccellini als late pinken om de samenzweerders te vlug af oplossen door de honderdjarige en ieder- te zijn en haar medicijnen toe te vertrou- een dominerende grootmoeder. Carlos wen aan de enige die ze vertrouwt, haar dochter die na een lange afwezigheid in het buitenland getrouw haar opwachtin- gen is komen maken. Zoals in meer films overgrootmoeder die niet voor niets hon derd jaar is geworden. Het programma van de Hongaarse Filmdagen is gebaseerd op de oogst van 1978, maar geeft slechts een smal beeld van die jaarproduktie. Een paar van de beste films (Vitam et Sanguinem, Tien jaar Later, Gelukkig Nieuwjaar, Familie- Brandhaard) zijn in februari al vertoond op het festival van Film International en waren al voor Nederland aangekocht. En nog moet het lastig selecteren zijn ge weest. Ik herinner me recente films van Andras Jeles, Zoltan Fabri, Zsomboiyai en Sandor Sara, die uitstekend in dit programma hadden gepast. Maar men heeft uiteindelijk gekozen voor drie films die gewoon niet mochten ontbreken, plus een wel aardige komedie, plus een retros pectief van het speelfilm-oeuvre van Pal Sandor. De honderdjarige met haar dochter (Geraldine Chaplin) en haar schoonzoon. Scène uit Eboli van Francesco Rosi. VanDom gedraagt zich wat al te naïef en moralistisch in de zondige wereld van Los Angeles en regisseur Paul Schrader dikt de tegenstellingen tussen de brave burger man en het milieu waarin hij noodge dwongen verzeild is geraakt wat al te dramatisch aan. Maar hij zorgt voor vol doende spanning, terwijl Scott zorgt voor een voldoende sterke speelrol om Spoor loos zoals de film in ons land heet, tot een bezienswaardige film te maken. Voor de jeugd is in Palace op de mati nees Lucky Luke geprolongeerd en ver der kan ze terecht bij Laat de Dokter maar schuiven die eigenlijk voor de meer jeugdige kijkers gemaakt is.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15